PNL, UDMR, PRM si Partidul Verde solicita renumararea voturilor in sectiile de peste hotare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 14:19 Actualitate | Politic


Reprezentantii PNL, UDMR, PRM si ai Partidului Verde in Biroul Electoral pentru strainatate au contestat rezultatul votului la alegerile prezidentiale in afara granitelor, cerand renumararea voturilor. Ei au refuzat semnarea procesului verbal privind constatarea rezultatelor, acuzand turism electoral, vot multiplu si oferirea de foloase in schimbul votarii unui anumit candidat, ilegalitati care, sustin ei, ar fi avut loc in Spania, Italia si Republica Moldova, anunta Agerpres.

In plus, Biroul Electoral Central a decis, luni, sa trimita spre solutionare Biroului Electoral al sectorului 6 al Capitalei cererea organizatiei PD-L sector 6 privind renumararea voturilor intr-o sectie de votare din acest sector.

Biroul Electoral Central a mai luat in discutie, luni, aproape 30 de sesizari, cele mai multe venite de la reprezentantii Pro Democratia, care au reclamat diferite abateri de la conduita electorala. O parte dintre ele au fost clasate, ramanand fara obiect, insa cele mai multe au fost redirectionate catre Politie.


Citeste mai multe despre   
















5716 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    cine altcineva?!?!?! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:26)

    nc [anonim]

    "Biroul Electoral Central a mai luat in discutie, luni, aproape 30 de sesizari, cele mai multe venite de la reprezentantii Pro Democratia, .... ", un bebelus al PSD-ului care vrea sa intoarca rezultatele in favoarea lor, inainte de mutarea decisiva facuta de partid .....
    • +2 (8 voturi)    
      definitia va rog (Luni, 7 decembrie 2009, 14:41)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui nc

      poate cineva sa dea definitia LEGALA a turismului electoral? in care lege? daca nu e in lege nu exista sanctiune, ci vorbarie PSD. In diaspora, exista in legile diferitelor tzari, notiunea de turism electoral?
      • +1 (5 voturi)    
        vot multiplu (Luni, 7 decembrie 2009, 14:59)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        multumit?
      • +2 (2 voturi)    
        turism (Luni, 7 decembrie 2009, 17:03)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui cinic

        incerc sa-ti raspund la asta: "in diaspora, exista in legile diferitelor tzari, notiunea de turism electoral?".

        in danemarca nu exista turism electoral.
        se trimite acasa fiecarui om prin posta o carte de alegator nominala pentru acea alegere cu o luna inainte. dupa aia te duci cu cartea aia la vot, are un cod pe baza caruia vad daca-i valida sau nu.
        daca nu-ti vine prin posta cartea de alegator ai timp cateva saptamani sa te duci la primarie si sa ceri una noua, cea veche devenind invalida.

        sistemul asta nu ar merge in ro, pentru ca in ro sunt f multe persoane care nu locuiesc la adresa lor din buletin, si pentru ca e destul de costisitor.
        • +2 (2 voturi)    
          la noi (Luni, 7 decembrie 2009, 15:25)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui cristian

          s-ar vinde aceste carti electorale catre partidul care da mai mult si ar fi depuse intr-o circumscriptie controlata de respectivul partid. Alta idee?
        • +2 (2 voturi)    
          La fel in Anglia (Luni, 7 decembrie 2009, 17:25)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui cristian

          In Anglia iti vine un cartonas cu cod de bare cu numele tau si cand te duci la vot il predai sectiei...nu ai cum sa votezi fara el.
          Daca doresti poti sa-l trimiti cu un formular de vot marcat prin posta (cu 1 luna inainte).

          Simplu si care elimina chestia cu multivotul.
    • -1 (1 vot)    
      ce treaba au astia ? (Luni, 7 decembrie 2009, 15:43)

      jac si rac [anonim] i-a raspuns lui nc

      Parca turul asta a fost intre PSD si PDL, nu ? Ce cauta alte 3 - 4 partide sa conteste rezultatele aici ?
    • 0 (0 voturi)    
      UDMR+PRM+Pro Democratia (Luni, 7 decembrie 2009, 16:25)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui nc

      Superba combinatie!
  • +13 (19 voturi)    
    si gigi? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:27)

    disneyland [anonim]

    Si Becali, el nu cere si el renumararea? Auzi la ei, PRM si Partidul Verde...
    • +10 (16 voturi)    
      auzi tu!.... Gigi sa numere... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:40)

      doc [anonim] i-a raspuns lui disneyland

      dar ce crezi ca voturile sunt oi?
  • +17 (19 voturi)    
    Renumarare (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Am fost in comisia electorala la Berna, Elvetia. Se poate renumara si de 100 de ori. Oricum T. Basescu are 75% din voturi. In primul tur Geoana a avut doar 10%. Acum a iesit mai bine : 25%. Dar oricum nimeni nu-l mai vrea!
    • +5 (9 voturi)    
      Bai nene ... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:52)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Radu, Elvetia

      Da' ce nesimtiti!

      Adica ne compara cu copii strazii din Pantelimon si cu tiganii din Ilfov?

      Cum naiba pot sa-si inchipuie ca romanii din afara merg la vot pentru un ulei si un zahar?

      Bai sclerozatilor, da voi va-nchipuiti ca noi muncim aici pe samburi?

      Dincontra, daca este un loc unde a 100% ca nu s-a facut turism electoral, acela este in AFARA GRANITELOR ROMANIEI!!!
      • +3 (7 voturi)    
        Asa este (Luni, 7 decembrie 2009, 14:57)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

        Ai perfecta dreptate. Ca sa fac turism electoral trebuie sa merg cel putin 200Km. Doar un Prostanac poate crede asa ceva. Dar am scapat de el.
      • 0 (0 voturi)    
        cercuri votate (Luni, 7 decembrie 2009, 19:45)

        fRAUDA [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

        As vrea sa stiu daca au fost filmati cei care au votat in strainatate...!!!!!!!!!!!????
        Tare as vrea sa vad cati au fost la vot reali si cate fantome au fost inscrise de cei din sectia de votare, care decid in sectie, unde nu are voie nimeni sa vada ce faceti....probabil pentru o galeata portocalie cu ceva euro sau o umbrela.
        Asa se face fraudarea cu acordul celor din sectie care au invatat asta in timp ce culegeau capsuni si mai pica ceva bani si de aici

        Cred ca un capsunar ar fi mai bun de presedinte ..
        il astept pe MESIA CAPSUNARILOR
  • +13 (15 voturi)    
    Bun (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

    ion [anonim]

    Deci acuma asta va fi jocul atata timp cat mai este posibil o sa se tot ceara renumararea de voturi. Psd o sa aleaga o sectie, hop o sa sare si pdl cu o sectie. Noroc ca suntem o tara civilizate ....
  • +21 (25 voturi)    
    Nesimtire .... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:28)

    Ilie Pintilie [anonim]

    Am stat 3 ore la coada la vot in Paris. Nimeni nu vota cu PSD-ul. Voi chiar credeti ca puteti castiga in strainatate ? Aici lumea nu se lasa manipulata de antene si sov-realitati.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2009, 17:40)

      Ada [anonim] i-a raspuns lui Ilie Pintilie

      Pentru ca ai votat Basescu, iti doresc din tot sufletul sa vi aici si sa traiesti, ca oricare din noi, in aceasta tara, pe perioada celui de-al 2-lea mandat al lui. De altfel, ti-ar fi prins bine experienta traiului aici in ultimii 5 ani, sa vedem atunci, ai mai fi votat asa? Dar, din perspectiva unei "burse"(!) de studii sau al unui job bine platit de guvern, in strainatate, dupa cum presupun ca ai, sigur ca nu-ti doresti schimbarea!
  • +16 (18 voturi)    
    DISPERARE (Luni, 7 decembrie 2009, 14:29)

    gigel [anonim]

    Asta e cuvintul de ordine in marea alianta a comunistiolor...

    Nu va e rusine javrelor sa insinuati ca cei din diaspora ar fi votat in masa pt jeana ????
  • +6 (6 voturi)    
    vai de noi (Luni, 7 decembrie 2009, 14:32)

    dor de duca [utilizator]

    Nenorocitii! 600 de km dus-intors ca sa votez. Si in nici un caz cu ciuma asta mafiota!
  • +2 (4 voturi)    
    Verzii (Luni, 7 decembrie 2009, 14:34)

    green_sun [utilizator]

    Ce program au Verzii din Romania. In Germania respect si votez cu ''Verzii'' dar despre cei din RO nu stiu nimic.

    Stie cineva?
    • +5 (5 voturi)    
      8-12 16-20... luni inchis! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:52)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui green_sun

      ;)
    • 0 (0 voturi)    
      verde nuantat (Luni, 7 decembrie 2009, 16:37)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui green_sun

      program verde ca sa zic asa. l-am votat in primul tur
      dar elanul cu care sare la gatul anumitor contracandidati ma pune pe ganduri despre onestitatea lor. mai intai tre sa inceapa cu constructia unei civilizatii verzi in Romania nu cu contre politicianiste. din pacate un alt prematur verde in politica noastra. mai avem si ecologisti cu cate 2-3 aripii.dar degeaba, tot la groapa comuna aruncam gunoiul si tot pe rosu traversam
  • +5 (5 voturi)    
    ha, ha.... (Luni, 7 decembrie 2009, 14:34)

    Oana [anonim]

    Foloase pt un vot in Spania, Irlanda...,Franta, Norvegia....?????? Ati inebunit de cap???
  • +5 (5 voturi)    
    ha! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:34)

    olandezu [anonim]

    cum naiba poti face turism electoral in strainatate?! stai asa: dai fuga in Haga (mie mi-a luat o ora sa ajung din Amsterdam), votezi si apoi fuguta la Paris (5 ore pe drum, minim!).

    Nu mai spun ca in pasaport se marcheaza faptul ca ai votat! :))

    Incredibil cat de nesimtiti sunt mafiotii astia!
  • -11 (13 voturi)    
    vot strainatate (Luni, 7 decembrie 2009, 14:35)

    ancuri [anonim]

    daca asa de "bine " traim in Romania si sunteti multumiti de Basescu , de ce mai stati afara?de ce nu veniti acasa???????daca tot l-ati votat...
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine/ (Luni, 7 decembrie 2009, 14:35)

    Geo [anonim]

    Ca nu stiti sa pierdeti cu demnitate! Puteti sa le renumarati si in Franta. Hai sa vedem.
  • +6 (8 voturi)    
    Basarabia Pro-Basescu (Luni, 7 decembrie 2009, 14:35)

    Basarab [anonim]

    Romanii din R. Moldova vad doar un singur candidat care merita sa devina presedintele tuturor Romanilor... si acesta este Basescu... cit nu s-ar zbate Geoana nu este iubit in RM.... asha ca sa zica multumesc macar shi pentru acele 5 procente pe care le-a obtinut.... Ne este de ajuns comunisti acasa... macar in tarile vecine sa fie mai omeneste....
  • +19 (19 voturi)    
    au dreptate (Luni, 7 decembrie 2009, 14:36)

    ampersand [anonim]

    da, au dreptate, si o spun ca un capsunar ce mi-s: surse car tin sa-si pastreze anonimatul (eu fiind sursa aia) au dezvaluit in exclusivitate ca ieri pe aeroportul din New York au aterizat, venind de la Baneasa, doua aeronave Hercules, fiecare cu cate 14 tone de biscuiti, damigene de vin, mici si pui congelati, totul ambalat in tipla portocalie, produse destinate mobilizarii electoratului capsunar american spre a vota cu candidatul pdl. De asemenea, o inregistrare video a NORAD a relevat o intensificare neobisnuita pentru acesta perioada a anulu a traficului aviatic intre Italia, Spania, SUA, Grecia, Cipru, Franta, Germania, Marea Britanie, Irlanda, Moldova si-napoi. Dispozitivele de scanare in infrarosu au dovedit, fara putinta de tagada, ca avioanele transportau, pe langa ladite de capsuni, multi cetateni imbracati in veste portocalii. Se pare ca inregistrarea video incriminatoare va fi preluata si difuzata de realitatea tv si site-ul gardianul.
    • +4 (4 voturi)    
      Foarte tare ! (Luni, 7 decembrie 2009, 14:48)

      profesoras [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Nu ma pot opri din ras. Esti bun! Ai un + de la mine.
    • +2 (2 voturi)    
      pt viitorul fanus (Luni, 7 decembrie 2009, 15:03)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      domnule apuca-te de scris umor .pt.ca ai !bravo,viorel
  • +6 (6 voturi)    
    ee te na (Luni, 7 decembrie 2009, 14:37)

    Sandukewicz [anonim]

    In Republica Moldova cei care au drept la vot sunt anticomunisti genetici, sunt aia care au iesit pe 7 aprilie in strada, credeti ca putea sa-i voteze pe neocomunisti dupa ce am rasturnat comunistii nostri. Hai sictir!!!
  • +4 (6 voturi)    
    da (Luni, 7 decembrie 2009, 14:38)

    florin [anonim]

    olanda a votat cu base! renumarati,dar nici o sansa, "prieteni"! poate sa mai pierdeti ceva voturi si mult mai mult respect
  • +5 (5 voturi)    
    rusine (Luni, 7 decembrie 2009, 14:39)

    faurar [anonim]

    am mers mai bine de 100 de km sa votez si vor sa imi conteste votul acum?
  • +6 (6 voturi)    
    pnl..la lada de gunoi a istoriei (Luni, 7 decembrie 2009, 14:42)

    feric [anonim]

    Interesanta alaturare..PNL alaturi de PRM..se pare ca rimeaza bine si se si potrivesc...trebuie sa mearga alaturi de acum inainte in tandem..cine se aseamana se aduna.
  • +2 (4 voturi)    
    veniti jegurilor, va asteptam (Luni, 7 decembrie 2009, 14:48)

    sebra [anonim]

    De ce nu vin reprezentantii partidelor sa numere voturile din diaspora..ii asteptam cu drag ...asa cum numai romanul plecat de ani de zile de langa familia sa si pamantul natal o poate face.' Luati doar bilet dus ca intors nu se stie, si asigurare.. de noi va legati? de voturile noastre? Am stat ore in sir cu copii prin metru ca sa pot sa votez pentru viitorul lor , vreti votul meu si al altora sa-l manipulati?
    Dupa ce tanjim aici pentru tara ne faceti si hoti ?V-ati ars: becalozaurul, martianul verde , analfabetii udmr si vadim infantilul.
    Cred ca nu v ati ales bine pe cine sa investigati. V-ati ars si pentru celelalte alegeri .
    • 0 (2 voturi)    
      sa va fie rusine (Luni, 7 decembrie 2009, 16:52)

      boris [anonim] i-a raspuns lui sebra

      faceti cu ou si cu otet pe cine aveti chef,ati votat cu cine ati vrut,si basta,dar sa faci in toate felurile oameni,ca asa crezi tu ca e bine....si mai zici,ca sunt analfabeti,si jeguri,pai demonstezi o mare inteligenta.dictator ati vrut,asta aveti,asta si meritati
  • -1 (1 vot)    
    Frauda si anti-frauda (Luni, 7 decembrie 2009, 14:55)

    bedexe [utilizator]

    Metoda de fraudare a alegerilor:
    - primesti 1 buletin de vot deja stampilat
    - te duci la sectia ta
    -primesti unul nestampilat
    - il pui in urna pe cel stampilat
    -iei buletinul cu abtibild
    -scoti abtipildul
    -te duci la o sectie speciala si o iei de la capat.

    Contracarare:
    - sectii speciale putine => aglomeratie. Dezavantaj: cei corecti nu pot vota chiar toti
    -access in sectia speciala numai daca localitatea de domiciliu este la mai mult de 100 km
    -abtipild care nu poate fi distrus (sau o alta metoda)
    - informatizarea listelor (ai votat, esti inscris in baza de date; te duci in alta sectie, la introducerea CNP-ului esti descoperit ca incerci sa mai votezi => predat pe mana Politiei)
    • 0 (0 voturi)    
      contramăsuri (Luni, 7 decembrie 2009, 18:21)

      nae [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      - instalarea de camere video care să filmeze frontal pe cei ce au votat la secțiile speciale (se păstrează înregistrările și se verifică ulterior)
      - aplicarea legii penale în mod hotărât (închisoare și amendă, eventual și ceva muncă în folosul societății)
      - ștampilele au numărul secției și număr propriu și se anulează orice vot cu o ștampila dispărută după momentul dispariției (orice secție din care dispar ștampile trebuie urmărită și voturile de până atunci trebuie izolate de de cele de după dispariția ștampilei)


      Legat de secția specială la >100km, nu-s de acord, e posibil să fi internat la un spital la un oraș mai mare aproape de localitatea de domiciliu, sau nu poți ajunge acasă din diverse motive (n-ai bani de transport sau timp).
  • -2 (4 voturi)    
    sa traiti bine (Luni, 7 decembrie 2009, 15:01)

    nelu [anonim]

    O sa vedeti ce haos politic si economic va urma in tara. Comunistul Basescu nu va accepta nici un fel de compromis pentru guvernare si cel putin 3 luni nu se va putea forma guvernul. Alegeri anticipate cu acelasi deznodamant... E clar ca mita electorala si frauda a functionat ireprosabil pentru el, dar vor suferi toti romanii din tara. Pentru investitorii straini semnalul e clar nefavorabil si se va repercuta grav asupra economiei. O sa regretati mai tarziu acest entuziasm...
  • +3 (3 voturi)    
    mea culpa (Luni, 7 decembrie 2009, 15:02)

    Cristi [anonim]

    Eu unul sunt poate singurul roman care recunoaste: da domnule am facut turism electoral. Eu traiesc in sudul Parisului si am facut 50Km ca sa vizitez ambasada, adica am schimbat vreo 3 metrouri ca sa fac coada de 3 ore in ploaie si frig si pe deasupra eram si racit un pic. Rog BEC si pe Dl Dragnea sa vina sa constate frauda...:)
  • +1 (3 voturi)    
    cine e remus cernea ? (Luni, 7 decembrie 2009, 15:14)

    TAIFUN [utilizator]

    a, e ala care a zis ca pune o femeie premier ?
    dar cum o pune , saracu ?
    pe masa cu picioarele desfacute ? ; )
    hahaha
    du te si te tunde mai domnule ca io n am vazut un presedinte al vreunui stat sa arate asa barbos si pletos . si schimba ti si tricoul ala cu pink floyd . ia unu cu phoenix .
    • -2 (4 voturi)    
      Remus Cernea (Luni, 7 decembrie 2009, 17:57)

      nae [anonim] i-a raspuns lui TAIFUN

      "io n am vazut un presedinte al vreunui stat sa arate asa barbos si pletos"

      Asta înseamnă că TU nu ai cultură și habar n-ai istorie.

      Dacă nu mă crezi, află că au existat sau există lideri politici cu barbă sau plete. Iate numai 2-3: Cuza, Lincoln, Constantinescu, Lula al Braziliei, Mesic (Croaţia), Washinton (păr lung) şi Ben Franklin (păr lung).
  • +1 (1 vot)    
    frauda (Luni, 7 decembrie 2009, 15:26)

    Istvan [anonim]

    Cel mai mult au fraudat cei de la Realitatea cu cei de la Antena 3 !!!!!!! Ungurii l-au ajutat pe Basescu prin faptul ca nu au ascultat comenzile bolsevicului Marko si nu au iesit sa-l voteze pe Geoana.
    • 0 (0 voturi)    
      secuii (Luni, 7 decembrie 2009, 16:41)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui Istvan

      ungurii aia care au iesit l-au votat pe base la sfatul lui tokes care sta mult mai la dreapta decat marko si muult mai in fata. in sfarsit vad si io ca ungurii pot fi de dr sau stg ca aveam senzatia ca sunt doar de udmr
  • 0 (2 voturi)    
    nu v-au iesit hotiile cum sperati, si contestati (Luni, 7 decembrie 2009, 15:31)

    Nik [anonim]

    bai trai-v-ar, voi sunteti prosti? tampiti? renumararea voturilor din strainatate??!!! pai in strainatate va face Base praf!!! sunteti nuli in fata lui!!! cu toate acordurile voastre facute impotriva vointei cetatenilor (gen Timisoara), cu toate acordurile cu prm, pnl, udmr, rusia, si cu cine ati mai fi facut voi, v-a batut Basescu, scursurilor!!! Dragnea baiatule, ce e cu tupeul ala de a spune ca ai convingerea ca romanii l-au vrut pe geoana? daca il voiau, iesea! v-ati inselat, v-ati bucurat prea devreme, ati manipulat cat ati putut (sondaje false, filmulete trucate, etc) si tot nu v-au iesit manevrele, hoti ce sunteti!
    Sa dam comunismul afara din orice structura de putere! Mars securistilor, ca nu va vrem!
  • 0 (0 voturi)    
    Ne fac tara de ras (Luni, 7 decembrie 2009, 16:12)

    Valisa [anonim]

    Cata nesimtire din partea lor. Sa ii acuze chiar pe cei din tarile care au acordat cele mai multe voturi lui Traian Basescu.
    De ce nu au tupeul sa ii acuze si pe cei din SUA?

    Intrebare: de ce nu se afla si PSD pe lista celor care solicita renumararea voturilor?

    Nu de alta dar este cam ciudat ca pe ei nu i-ati trecut. Ca doar ei sunt "cheia" catre vistieria tarii noastre.

    PS - (pentru hotnews.ro) - Sper ca nu ati tras pe stanga...
  • +14 (16 voturi)    
    V-ati gasit unde sa contestati (Luni, 7 decembrie 2009, 16:24)

    Paul [anonim]

    ... in sectiile de peste hotare!!! Pai ca sa fac turism electoral afara imbatranesc putin daca vreau sa ma plimb inter sectiile de votare! Plus ca iti pierzi o zi intreaga stand la coada!
    Apropo, vedeti ca afara nu prea merge teaba cu 70 de lei votul!
    La revedere!
  • +14 (16 voturi)    
    proastele-n targ (Luni, 7 decembrie 2009, 16:24)

    gigi [anonim]

    se apuca pnl+udmr+prm+verde sa imi conteste mie votul din strainatate. huoooo, urmeaza sa ma cautati prin casa in curand si sa imi interziceti sa votez
    • +3 (3 voturi)    
      :)))) (Luni, 7 decembrie 2009, 16:38)

      sosos [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Normal ca cer renumararea, ca tocmai sunt in pragul desfiintari, sau cel putin vor deveni partide cu sub 2-3%, mai ales, daca au "norocul" sa se dizolve parlamentul, si sa incepem pe unicameral! lor de asta le e frica, nu de ideea ca ramane Basescu Presedinte! vor ajunge doar o voce, pe o coala A4, pierduta prin aglomeratie.....
  • +1 (1 vot)    
    terminati cu prostiile (Luni, 7 decembrie 2009, 16:24)

    oana burdan [anonim]

    acuma ca ii cam gata cu circul asta (sper), hai sa constientizam un lucru: nu "voi l-ati votat pe x" si "noi l'am votat pe y", ci "noi am votat, jumatate cu X, jumatate cu Y". pana la urma, tot "noi" suntem cei care vom trai in continuare in tara asta, tot noi suntem cei care muncim impreuna, bem impreuna, plangem impreuna, ne bucuram impreuna. oare chiar merita sa ne impartim in 2 cohoarde de cate 5 milioane de oameni, care se scuipa pe strada, pt ca, in fond, si unii, si altii, sustin aceeasi scursura, acelasi tip de neo-comunist?
    cu cei care au votat impotriva, ce facem? ne manelizam cu totii, ne bucuram pentru gentile de 7000 de euro ale lu' nutzi udrea, pentru sutele de milioane ale lu nea videanu, pentru vasta cultura generala a lui avramescu,ne pare rau de potentialul "neslefuit" a lu vanghelie, mazare, mitrea??? pentru astia ne tot spurcam intre noi? cine ramane sa duca greu in tara asta? base? geoana? sau noi???
    in alta ordine de idei, treaba cu "diaspora" e destul de sensibila....e ca si cum din 10 milioane de curcurinezi din curcuria, emigreaza vreo 2 in wonderland, se pun pe treaba, o duc binisor spre decent, apoi merg la vot si decid ei pe cine tre sa suporte in continuare restul de curcurinezi ramasi acas' (fraierii...). ca doar e democratie, se vede bine ce e bine si ce nu, chiar si de la caldurica, de departe... mai departe, s'or descurca ei, si daca doamne fereste nu, asta este, ghinionu dracului ca or ramas acolo...
  • +5 (5 voturi)    
    cernea.. (Luni, 7 decembrie 2009, 16:31)

    patrupedbun [utilizator]

    ..isi face saracu de lucru, poate poate se intimpla ceva si poate pleca de la maica-sa de acasa. vroia sa ajunga presedinte sa se poata muta la cotroceni probabil :))
  • +4 (6 voturi)    
    Si...........marmota invelea ciocolata in staniol (Luni, 7 decembrie 2009, 16:34)

    assaltdog [anonim]

    Cine s-a gasit sa renumere voturile partide de 2 bani si un pic.Bai,baieti terminati-va.V-a luat capul?!? Nu se stie cine iese in diaspora?!?Se apuca acum vadim sa renumere si remus cernea. Hai sa fim seriosi. " Un fleac,v-a ciuruit.". Ca sa moara Vadim de supare,BASE A CASTIGAT !!!!

    Ce este asa greu?!?" BAAAAAAAAA,LA ORA 14 aveam 30 %............


    ;)))


    "Domnule Geoana i-ai pe toti astia si pleaca la Moscova cu ei. AFARAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  • +4 (6 voturi)    
    re (Luni, 7 decembrie 2009, 16:39)

    Chris Saddler [utilizator]

    cred ca cei de la partidul verde au fumat ceva. de fapt au facut posta un gigi si acum au trip-uri :))
  • +4 (6 voturi)    
    cita nesimtire (Luni, 7 decembrie 2009, 16:39)

    romanverde [anonim]

    Cita nesimtire au acesti politruci neo-comunisti...sa conteste votul in strainatate care e cel mai curat vot ! Dragi tovarasi, plecati in Africa ori in Siberia, ca ne-am saturat de voi !

    Romanii din strainatae au parcurs kilometri intregi pina la sectiile de votare si au stat 3 ore la coada sa voteze cu Basescu , bai ignorantilor

    Daca puteau vota toti romanii din strainatate in jur de 3 miliopane , ati fi tacut pe veci din gura !
  • +4 (4 voturi)    
    Unde e frauda? (Luni, 7 decembrie 2009, 16:48)

    Gelu [anonim]

    In caminele studentesti din Tei s-au oferit 50 de lei fiecarui student pentru a vota cu Geoana.aceeasi oameni reclama acum frauda alegerilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa le numere (Luni, 7 decembrie 2009, 16:48)

    iulia [anonim]

    Sunt invitatii nostri sa vina personal sa le numere aici peste hotare si speram sa fie in fruntea delegatiei d-nu Geoana si PSD din cauza carora si a conducerii de 16 ani de zile am ajuns sa plecam de langa familii. Ma uimeste faptul ca par surprinsi de rezultate.
    Romanii din diaspora nu vor sa mai auda de PSD, Iliescu, Nastase , cred ca ar fi timpul sa acceptati asta si sa va dati seama ca 80% din vina e a voastra de situatia in care Romania se afla in momentul de fata si de faptul ca dupa Revolutie ati preferat ca tinerii romani sa plece inafara sa munceasca in loc sa creati locuri de munca. Dar ce s-a asteptam asta a fost politica "lasati sa plece ca noi ne facem treburile noastre cu cei ce raman si nu o sa ne faca nimeni probleme" . Imi pare rau de situatia din Romania si mai ales de faptul ca la aceste alegeri nu am avut pe cine alege cu adevarat, am votat cu cel mai putin rau si speram sa nu ne fi inselat
  • +3 (3 voturi)    
    Se alege prafu... (Luni, 7 decembrie 2009, 16:49)

    Luci [anonim]

    Va dati seama oameni buni cata foame este pe capul lor? Nu le mai ajung miliardele de euroi pe care le au. Daca iesea Geoana va zic eu ca ne lua vantu si sosetele din picioare si eu ca locuitor al "marelui" cartier Pipera parca ma trezeam luat pe sus de Jiji Beeeeecali, ca a fost terenul lui :)

    Numai bine !
  • +4 (4 voturi)    
    comunistii, de rahat, ca intotdeauna (Luni, 7 decembrie 2009, 16:50)

    MirceaA [utilizator]

    au inceput sa bea sampanie si sa se laude cand nici macar nu erau numarate jumatate din voturi, fiindu-le frica de miscari de strada, de cutremure si de intreruperi de curent. Acum cer numararea voturilor de afara... hahaha... poate o iau si mai tare in freza.
  • 0 (0 voturi)    
    contestatie de contestatie (Luni, 7 decembrie 2009, 16:50)

    pb80tm [anonim]

    cele mai multe cazuri de fraude sunt in judetele lu geoana. turism electoral voturi multiple. un motiv ca sa se conteste scrutinul stiind bine ca ei au fraudat. ca voturile sunt anonime nu scrie pe ele datele votantului.
    grija mare pnl ca v-ati fript cu geoana. nu va bagati sa scoateti jaru psd cu mana voastra. eu stiu ca cine se frige cu ciorba sufla si'n iaurt.
  • +2 (2 voturi)    
    partidele rusinii romanesti (Luni, 7 decembrie 2009, 17:00)

    mircea s. bozan [anonim]

    dispareti de pe fata pamantului gunoaie istorice, devalizatorii Romaniei ultimilor 20 de ani
  • +2 (2 voturi)    
    va asteptam lichelelor politice (Luni, 7 decembrie 2009, 17:03)

    mircea s. bozan [anonim]

    sa le dam sa ne numere si ouale? Cu toate ca nu-i primavara, le dam si ouale la numarat
  • 0 (0 voturi)    
    Populismul ca anestezic al ratiunii (Luni, 7 decembrie 2009, 17:03)

    dodo [anonim]

    Populistii de toata jena gen png, prm si asa numitii verzi au dreptul sa conteste daca asa cred acesti saltimbanci ca isi pot face publicitate gratuita. Noi oamenii mai putini sofisticati/educati/stilati/rafinati/aristocrati l-am votat pe Basescu folosindu-ne de instrumentele democratice pe care legea ni le-a pus la dispozitie asa ca lastati-o mai moale cu frauda. Nu puteti voi manipula cat poate acest popor sa se moblizeze in vremuri atat de grele pe care iresponsabilitatea si complicitatea voastra odioasa le-a generat. Despre ,,verzi'' si padurile abstracte pe care vor sa le salveze, despre inlocuirea lui Dumnezeu cu liberul arbitru, despre casatoriile gay pe care le promoveaza pot spune ca ei nu exista nici macar in imaaginatia noastra. Daca ati fi generat vreo politica eficienta pe mediu poate meritati atentia cuiva dar asa ati dovedit ca nu sunteti decat niste populisti ieftini. Cernea mai bine ramai in spirala de integrare in absolut
  • +1 (3 voturi)    
    numerele fara diaspora (Luni, 7 decembrie 2009, 17:34)

    cristian [anonim]

    voturile totale sunt:
    pro basescu: 5.275.808
    pro geoana: 5.205.760

    voturile din diaspora sunt:
    pro basescu: 115.831
    pro geoana: 31.045

    facand diferenta, voturile fara diaspora sunt:
    pro basescu:5.159.977; 49,94%
    pro geoana:5.171.715; 50,06%

    exit-poll-urile de ieri erau toate fara diaspora, avea motive sa topaie toparlanu, dar na, a uitat sa-mi promita aia 20 de mii de euro ca sa ma intorc in tara... si am pus stampila aiurea.. :)
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Luni, 7 decembrie 2009, 18:48)

    eu [anonim]

    cine solicita? aia de nu s-au jucat in turul II? sa sada in banca lor si sa rumege victoria lui Base, pt. ca duminica s-a jucat de catre oamenii mari, cu peste 30 procente.
  • 0 (0 voturi)    
    cine zice, ala e! (Luni, 7 decembrie 2009, 18:51)

    altul [anonim]

    La Arad, singurul caz de turism electoral a fost la Ineu, unde a fost depistat un microbuz cu rromi, adusi de adeptii lui geoana din PSD-PNL la vot. Tot PSD, la Arad, a acreditat cateva sute de "observatori" pe o lista trimisa la BEJ de pe faxul partidului. Si tot PSD a incercat sa puna pe lista d epropuneri pentru presedintii de sectie de vot oameni ai sai, pe liste de partid, transmise de oameni de partid la Prefecxtura. Cine se pregatea deci de furt?
  • 0 (0 voturi)    
    Diaspora (Luni, 7 decembrie 2009, 19:23)

    cris80 [utilizator]

    Celor care prind glas si intreaba de ce sa hotarasca romanii din afara pentru cei din tara:
    1. Pentru ca sunt romani!!!
    2. Pentru ca sunt mai bine informati decat oricine din zonele sarace care au stat si s-au uitat la antene si realitatea, pentru ca exista internet
    3. Pentru ca au cu ce sa compare 1990-2004 si 2004-2009
    4. Aia din afara aduc in tara o importanta parte din PIB.
    5. as mai avea... dar daca deja nu ai inteles pana aici, nu are sens sa ma mai obosesc.