94,8% dintre romanii basarabeni au votat pentru Traian Basescu - surse

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2009, 23:56 Actualitate | Politic


Traian Basescu a fost votat de 94,8% dintre alegatorii romani din Republica Moldova, in timp ce Mircea Geoana a obtinut 5,2%, potrivit Unimedia.md, care citeaza surse din cadrul Ministerului roman al Afacerilor Externe.

La alegerile din primul tur, Traian Basescu a obtinut sprijinul a 90,7% dintre alegatorii romani din R. Moldova. Pe locul doi s-au clasat Crin Antonescu cu 3,7%, urmat de catre Mircea Geoana – 3,5%.

In total, in Republica Moldova au votat pana la ora 21:00 12.300 alegatori. La alegerile din 22 noiembrie au votat 8.777 alegatori.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7729 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    prea putini (Luni, 7 decembrie 2009, 0:01)

    gigi [anonim]

    Sunt prea putini moldoveni, totusi :)))
    • +1 (3 voturi)    
      cati au votat ? (Luni, 7 decembrie 2009, 0:30)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      cati au votat ?
    • -6 (6 voturi)    
      comunistii (Luni, 7 decembrie 2009, 1:11)

      Tia.Dalma [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      isi merita soarta daca voteaza un nomenclaturist ca basescu
      • +4 (4 voturi)    
        Geoana=comunist (Luni, 7 decembrie 2009, 1:54)

        Cretu [utilizator] i-a raspuns lui Tia.Dalma

        daca era sa traiesti si tu sub comunism acuma aveai ciocu mic si bagai joc de glezne.

        pe zi ce trece tot mai multi destepti descopera internetul gratis de la unele' firme de telefonie'...
    • 0 (0 voturi)    
      plus basarabenii de peste hotare (Marţi, 8 decembrie 2009, 2:01)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Tre. sa luati in vedere si voturile romanilor basarabeni de peste hotare, care sunt plecati extrem de multi(cca 1 mln) si s-au mobilizat poate mai bine ca cei din Romania. Pentru ca, basarabenii sunt mai patiti si cunosc mai bine (de ex.)ce inseamna culoarea rosie din spatele lui Geoana sau trepadatul la Moscova. Bravo basarabenii-mostra de demnitate si patriotism de adevarati romani.
  • +9 (19 voturi)    
    basescu=unire (Luni, 7 decembrie 2009, 0:01)

    atreus [anonim]

    mogulii=dezbinare
  • +11 (19 voturi)    
    .... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:02)

    ileana [anonim]

    Bine caau votat asa...sa contrabalanseze moldovenii de la noi...iar e Rosie Moldova si Oltenia...
    • 0 (0 voturi)    
      moldovenii (Luni, 7 decembrie 2009, 11:41)

      ady [anonim] i-a raspuns lui ileana

      au votat doar jumate din nr total ..si au votat geoana aia care sug de la stat,asistatii sociali..CET- ul ..oamenii cu capul pe umeri nu voteaza psd
  • -6 (20 voturi)    
    Nu ma mir... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:02)

    Catalin [anonim]

    Nu ma mir. Uite unde se afla Moldova acum din punct de vedere economic...
    • +3 (7 voturi)    
      Uita-te unde (Luni, 7 decembrie 2009, 0:24)

      mihai_42 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      se afla din punct de vedere economic Moldova de la noi, aia in care guvernarile PSD-iste au pompat banii cu lopata.
  • +12 (22 voturi)    
    bravo (Luni, 7 decembrie 2009, 0:03)

    vio [anonim]

    doamne ajuta- moldovenii sunt romani adevarati-bravo lor- multumim
    • -3 (7 voturi)    
      Chiar ca romani adevarati... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:20)

      un moldovean [anonim] i-a raspuns lui vio

      De-aia au votat cu comunistii ani la randul. Si acum se pare ca au votat la fel...
      • +3 (5 voturi)    
        cum am scris si mai jos... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:34)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui un moldovean

        ... hai totusi, din bun simt, sa vorbim despre ce stim. ROMANII din basarabia nu au votat kommy. Dar na, tu pe 7 aprilie tipai free jiji....
      • +5 (5 voturi)    
        Ce sa zica si prostovanii de dincoace de Prut (Luni, 7 decembrie 2009, 1:39)

        Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui un moldovean

        Bre, tu lasa-i pe basarabeni in pace si uita-te in ograda proprie. Din 90 incoace votati numai PSD. Si cu toate astea, sa ii acuzi pe moldoveni? 45 de ani de ocupatie sovietica nu dispar peste noapte. Voi ce scuza aveti?
  • -2 (6 voturi)    
    Ma socotiti un pic! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:03)

    nedero [anonim]

    Da ..sigur ...acum dintr-o clipa comunisti au disparut din moldova. Parca la ultima alegeri era foarte strans lupta.
  • +14 (24 voturi)    
    multumim (Luni, 7 decembrie 2009, 0:03)

    elicearea [anonim]

    multumim din tot sufletul fratilor nostri de peste Prut!
  • +6 (14 voturi)    
    asa (Luni, 7 decembrie 2009, 0:04)

    anton [anonim]

    si iata ca basarabenii sunt mai destepti decat romanii...din pacate...deci unul din 20 de basarabeni e prost comparat cu 1 din 2 romani :)
    • -1 (7 voturi)    
      Rusine! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:16)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui anton

      Te rog sa-ti pastrezi aprecierile pentru tine. Esti un nesimtit care nu are respect pentru opinia altora. Tipic pentru suporterii stim-noi-cui. Asta este democratia pe care pretindeti ca o aparati, democratia pumnului. By the way, am votat cu Antonescu, iar azi nu am fost la vot.
      • -1 (5 voturi)    
        si? (Luni, 7 decembrie 2009, 0:23)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Eu unu nu vad care este bunul simt sa te bagi aici in discutie. Aici discutam astia cre am votat. TU?
    • -1 (1 vot)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:21)

      marcu [anonim] i-a raspuns lui anton

      Tu cu siguranta te incadreazi la 1 din 2 romani...
  • +13 (19 voturi)    
    oameni care tocmai s-au scuturat de comunism (Luni, 7 decembrie 2009, 0:04)

    cheseme [utilizator]

    Uite niste oameni care tocmai au avut de-a face cu comunistii. Noua se pare ca nu ne-a ajuns.
    Educatia ar trebui sa fie prioritate nationala. In felul asta prostimea - fieful electoral al PSD-ului - ar fi mult diminuata
    • -1 (5 voturi)    
      Te contrazic (Luni, 7 decembrie 2009, 0:19)

      John [anonim] i-a raspuns lui cheseme

      Stau in camin si un grup de 15 ”studenti eminenti”( aprox 15 restante pe cap), dau un chef cu manele la maxim ...si e trecut de ora 12.... Sunt dezamagiti cu totii de sondajele afisate... si ii injura in gura mare p toti cei care l-au votat pe Geoana. Romania e o tara plina de prosti.... pt ca ne reprezinta un astfel de presedinte... OTV....avem peste tot..... cultura mai putin.... din pacate.... si nu va mai bateti in piept ca TB nu e comunist ..pt ca el e singura ramasita in politica de prim plan din Romania. Doamne ajuta sa scapam de TB....insa mie nu mi-e frica si nu zbier... pt ca un om care e puternic din punct de vedere cultural n-are teama zilei de maine.... Insa oamenii care traiesc din scandaluri si din acte demne de OTV.....sunt gata sa isi dea viata pt TB... ii inteleg ..atat pot....si uite un vers de pe holurile caminului meu...”de ce imi faci amare zileleeeee...”
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-a placut... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:31)

        crisStella [utilizator] i-a raspuns lui John

        asta cu "pt ca un om care e puternic din punct de vedere cultural n-are teama zilei de maine"...zau asa?! Dar de unde esti tu asa de sigur? Pesemne te-au trecut vremuri, valuri si ai un punct de vedere pertinent....mai ca m-as lasa prostita, dar nu pot! :D
  • +5 (9 voturi)    
    cine stie, stie... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:05)

    aciduzzu [anonim]

    Sa mai zica cineva ceva... :D
  • +12 (22 voturi)    
    Bravo Moldovenilor (Luni, 7 decembrie 2009, 0:05)

    Roman [anonim]

    Traiasca Basarabia. Sa speram ca si America de Nord o sa voteze masiv cu Basescu.
    • +12 (16 voturi)    
      Nu trebuie sa ai dubii... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:08)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Romanii din State voteaza Basescu!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Olanda si Belgica (Luni, 7 decembrie 2009, 0:32)

        faurar [anonim] i-a raspuns lui iancu

        Olanda si Belgica au votat masiv cu Base. In general, Romanii din afara ce au vazut mai multe, nu au votat cu Geoana...
    • -4 (16 voturi)    
      asa am auzit si eu (Luni, 7 decembrie 2009, 0:09)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui Roman

      cica Obama a fost printre primii la urne, si a declarat ca-l voteaza pe base!
    • -10 (20 voturi)    
      președinți americani (Luni, 7 decembrie 2009, 0:09)

      amerikanskii [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Americanii sînt niște proști. Au avut numai președinți proști, se știe! Așa că vor vota, desigur, cu Băse. Care e mitocan. Ca și ei, și ca și moldovenii.
  • +13 (21 voturi)    
    da, ei stiu ce inseamna comunismul (Luni, 7 decembrie 2009, 0:07)

    Ovidiu [anonim]

    iar tinerii lor stiu ce inseamna sa iei bataie pe strada de la securitate si militie....

    noile generatii ale noastre nu stiu cum e sa iei bataie de la minerii chemati de iliescu...

    mare parte din cei din piata universitatii sunt acum cetateni canadieni....

    Bravo BASARABIA !!!
    • +10 (16 voturi)    
      da, am ajuns ca ei, (Luni, 7 decembrie 2009, 0:11)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      ei, din Moldova si din diaspora sa ne dea lectii de democratie. si de moralitate. ar trebui sa ne rusinam. macar putin!
      • -2 (6 voturi)    
        Sigur... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:25)

        ionel2009 [anonim] i-a raspuns lui tulipa

        Ooo, da. Astept cu interes Partidul Capsunarilor... By the way, ai drept de vot?
        • +1 (5 voturi)    
          dragule (Luni, 7 decembrie 2009, 0:30)

          tulipa [utilizator] i-a raspuns lui ionel2009

          probabil ca am de 2 ori si jumatate varsta ta! de la cine te-ai molipsit cu aroganta asta? de la Ponta, geoana sau Antonescu?
          • 0 (0 voturi)    
            nu cred (Luni, 7 decembrie 2009, 7:50)

            ionel 2009 [anonim] i-a raspuns lui tulipa

            Oamenii aia au votat ani la randul cu comunistii, au pus stampila intr-o rubrica in care sria Partidul Comunist si vii tu sa ne spui ca ne-au dat lectii de democratie? De cand inseamna Basescu democratie?
            Iar aroganta o am fata de voi, postacii PDL!
        • +1 (3 voturi)    
          fara capsunari, Romania in 2009 (Luni, 7 decembrie 2009, 0:49)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ionel2009

          dadea faliment, intra in colaps iar leul vostru drag ajungea la 7-8 roni, iar ratele in euro la cociabele de j'demiii de euroi va cocosau....

          ar trebui sa ziceti saru'mana, nu sa fiti aroganti...
        • +1 (1 vot)    
          Pentru Ionel necapsunar (Luni, 7 decembrie 2009, 0:56)

          Un capsunar ratat [anonim] i-a raspuns lui ionel2009

          Probabil ca ati votat cu cine trebuie, draga Ionel, si cred ca am o mica idee cu cine, daca pentru dvs diaspora inseamna Partidul Capsunarilor. Dvs aveti drept de vot? Sau scuzati-ma, poate aveti chiar varsta necesara sa fi terminat doua facultati, ca in Romania se poarta si e usor.
  • +11 (15 voturi)    
    BRAVO LOR, SUSTIN PE CEL CARE A FACUT CEVA PENTRU (Luni, 7 decembrie 2009, 0:09)

    razvan [anonim]

    geoana daca doreste sa fie ales in republica moldova va trebui sa faca foarte multe pentru aceasta tara sora.

    ma bucur foarte mult ca a cazut comunismul de acolo, si relatiile dintre cele doua tari s-au incalzit.

    majoritatea celor din romania habar nu au cum sunt mintiti de catre presa rusa din r. moldova. cei din romania nu stiu cum sta situatia in tara vecina.
  • +11 (15 voturi)    
    multumim (Luni, 7 decembrie 2009, 0:11)

    eastbam [utilizator]

    multumim!
  • +13 (17 voturi)    
    SUNT MINDRU DE BASARABENII MEI (Luni, 7 decembrie 2009, 0:13)

    Sergiu Londra [anonim]

    Bravo bravo bravo,si eu am votat BASESCU!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Eu nu (Luni, 7 decembrie 2009, 0:26)

      Sergiu Bolintin [anonim] i-a raspuns lui Sergiu Londra

      Bravo, bravo, bravo. Stai jos, ai votat prost.
    • -1 (1 vot)    
      Si eu sunt mandru de tine Sergiu (Luni, 7 decembrie 2009, 0:35)

      Gigi Paris [anonim] i-a raspuns lui Sergiu Londra

      :-)
  • +13 (17 voturi)    
    America ultima speranta (Luni, 7 decembrie 2009, 0:15)

    dudu [anonim]

    America ultima speranta. Votati Basescu si va vom fi recunoscatori. Multumim anticipat
    • +1 (5 voturi)    
      Re- America ultima speranta (Luni, 7 decembrie 2009, 0:28)

      angel68 [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Salut DUDU !
      Sunte de acord cu tine . SUBSCRIU la ce scrii tu si ii rog si eu pe cei din Diaspora sa voteze BASE !!!
      • -1 (1 vot)    
        De cate ori "America" a fost ultima speranta (Luni, 7 decembrie 2009, 0:33)

        jhgjhg [anonim] i-a raspuns lui angel68

        ... romanii si-au luat "teapa".
  • +1 (7 voturi)    
    basarabia, banat, ardeal, bucovina (Luni, 7 decembrie 2009, 0:22)

    caius ursu [anonim]

    sint provinvciile care s-au unit DE BUNA VOIE in 1918, din pacate merele bune se strica daca sint puse cu cele stricate si nu invers (citat din traian vuia, banatean de notorietate nationala, AD 1928); imi pare rau daca suna dur si imi cer scuze celor care nu merita aceste cuvinte, din pacate majoritatea vechiului regat este inca ancorata in secolele trecute; solutia este federalizarea tarii, in felul acesta va exista o competitie benefica intre provincii care va stimula cresterea segmentului progresist in regiunile paseiste; eu inca mai sper
  • +1 (5 voturi)    
    base invinge (Luni, 7 decembrie 2009, 0:24)

    angel68 [anonim]

    BRAVO!!!!
    Multumim celor din Diaspora ca ne ajuta sa scapam din clica asta de mincinosi si manipulatori !!!! Cei din tara asta sunt indoctrinati de partide si manipulati de mass-media si nu mai pot sa realizeze ce PRESEDINTE le trebuie !!!!
  • +1 (7 voturi)    
    Romani Basarabeni, suntem mandri de voi (Luni, 7 decembrie 2009, 0:25)

    soso@go.ro [anonim]

    va asteptam sa ne unim din nou in EUROPA.
    Si Stefan , tot o astfel de Europa a aparat!
  • +1 (5 voturi)    
    Asa a zis si motoc de tarani ca sunt prosti (Luni, 7 decembrie 2009, 0:25)

    sspaga [anonim]

    Dar poate sunt la un grad de civilizatie scazut, dar sunt datorita comunismului si manipularii de acelasi gen practicat de catre PSD. Din fericire ei s-au trezit, si-au dat seama ce inseamna si cine sunt comunistii, dar vad ca la noi sunt multi retardati (adevarat, unii din voi ati mai invatat sa folositi goagal-ul), drept dovada Basescu a iesit majoritar in primul tur in partea vestica a tarii, Prahova, Bucuresti, Constanta, diaspora, zone und civilizatia este mult mai ridicata decat in Ferentari sau Oltenia. Sa ne fereasca Dumnezeu sa intram iar pe mana lui Geoana.
    • +1 (3 voturi)    
      La noi retardatii sunt intelectualii (Luni, 7 decembrie 2009, 0:44)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui sspaga

      O tara este condusa de intelectuali, iar la noi sunt asa in genul lui Geoana ca sa ma fac inteles.
  • +4 (8 voturi)    
    Multumim! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:25)

    Ioana [anonim]

    Multumim,Basarabia! E de neinchipuit ce se intampla, la 20 de ani de la Revolutie. Ce urmeaza dupa Geoana presedinte? Nastase premier? Revenim la spolierea tarii sub PSD???
  • +3 (7 voturi)    
    rusine, Bucuresti! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:25)

    Olguta [utilizator]

    Daca diaspora a votat pentru Base, nu toti (am niste cunostinte din Canada care nu au fost in stare sa faca nimic in tara, si credeti-ma ca ii cunosc, niste lenesi si nespalati la propriu, vizitau lunar baia- care au votat cu Geoana, asta e purul adevar! genul de oameni care, chiar daca nu muncesc, asteapta de la stat) - Bucuresti a tradat dreapta! Apropos! Pana acum, Vadim se lega de cozile de la Fac de drept, ca sunt masa de manevra a lui Crin...dintr-o dataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa totul e corect si bine pus la punct, atata timp cat e in favoarea lui Geoana! Se intoarce si Vadim ca o busola stricata...........
    • -5 (5 voturi)    
      Sa-ti fie rusine tie! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:44)

      gjjguy [anonim] i-a raspuns lui Olguta

      Taranusca frustata, care ne inveti cu cine sa votam. Tu nu observi ca majoritatea celor care au votat au alta parere ca a ta. Cu ce drept ne jignesti pe toti. Asa intelegi tu democratia?
      • +1 (1 vot)    
        ba sa avem pardon (Luni, 7 decembrie 2009, 1:06)

        maria [anonim] i-a raspuns lui gjjguy

        ok, ce intelegi tu prin democratie?
        eu vad ca basescu a dat luber la orice fel de injuratura, orice fel de stire, orice fel de scuipat la adresa lui si la adresa partenerilor lui.
        am avut parte de o libertate personala si de exprimare inimaginabila sub psd, si ar tre sa fii recunoscator.

        sub psd, nici un alt candidat nu trecea de 20% nici in turu 2 din cauza fraudei masive.
        • 0 (0 voturi)    
          Si ce ai vrea tu Maria? (Luni, 7 decembrie 2009, 2:09)

          gjjguy [anonim] i-a raspuns lui maria

          Sa oprime toate opiniile potrivnice, cum a facut Voronin la voi, de-ati ajuns sa-l alungati cu molotoave?
        • 0 (0 voturi)    
          Good point (Luni, 7 decembrie 2009, 5:19)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui maria

          Sa stii ca nu mi-au trecut prin cap argumentele astea. Cat de chior poate fi un roman. Daca i sa spus ca Base e dictator pune botu daca i sa spus ca psd-ul nu fura si este democrat la fel inghite..
      • +1 (1 vot)    
        desteptule (Luni, 7 decembrie 2009, 1:42)

        Olguta [utilizator] i-a raspuns lui gjjguy

        taranustii f ti l-au votat tie pe Geoana! Da, fraiere, sunt de la tara, dar frustratii nu ii gasesti printre noi! Uitata-te in ograda ta! Si cand spun "rusine" ma refer la cei care veneau cu pungile, azi, pline, cu cadouri de la PSD! Te simti cu musca pe caciula?
        • 0 (0 voturi)    
          Eu sunt tot de la tara (Luni, 7 decembrie 2009, 2:15)

          gjjguy [anonim] i-a raspuns lui Olguta

          Numai ca la noi in sat au venit indivizii cu pungi orange.
          Daca doresti, putem face schimb. Mie mi-au dat bricheta si pix.
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:29)

    cy [anonim]

    Chapeau bas pour Moldova! sa ia romanashii exemplu!
  • -1 (5 voturi)    
    multumim... (Luni, 7 decembrie 2009, 0:30)

    CorinaC [utilizator]

    Multumim, Basarabia. Jos palaria!. Nici nu stiti cat de mult conteaza voturile voastre, avand in vedere cat de strans e scorul. Le-ati dat o mare lectie unor romani... dar vor intelege si ei maine dimineata ca aveti dreptate...
  • +1 (5 voturi)    
    De aceea sunteti unde sunteti, frati de peste Prut (Luni, 7 decembrie 2009, 0:30)

    hgkhkiy [anonim]

    Asa eram si noi acum 20 de ani, tot cu majoritati d'astea votam.
  • 0 (4 voturi)    
    Felicitari Basarbia! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:31)

    al-shaitaan [anonim]

    Felicitari Basarbia! Poate impreuna cu Transilvania am face o tara intreaga.
  • 0 (4 voturi)    
    bravo (Luni, 7 decembrie 2009, 0:32)

    galina [anonim]

    Bravo, Basarabia !!! Basescu presedinte !!!
    • -3 (3 voturi)    
      In Basarabia (Luni, 7 decembrie 2009, 0:37)

      hjghgv [anonim] i-a raspuns lui galina

      ...gainuto.
  • +2 (4 voturi)    
    bravo fratilor (Luni, 7 decembrie 2009, 0:34)

    Hrebencianus Vrancensis [anonim]

    pai e normal in strainatate nu a ajuns Agitpropul lui Voiculescu asa de repede.
  • +3 (3 voturi)    
    -- rabdare-- (Luni, 7 decembrie 2009, 0:35)

    bogdan [anonim]

    adevaratul presedinte se va arata abia la ora 4-- AM ...pana la 22 PM numaratoarea voturilor din diaspora .... dureaza.... centralizarea BEC dureaza... nu -mi pierd rabdarea si speranta . Cu totii ne dorim ca votul fiecaruia sa aduc un plus de sinceritate si entuziasm pentru sustinatorul sau, Eu simplu om muritor de rand , astept calm SCHIMBAREA MENTALITATII ..... a noastra , a lor ( cei de afara -moldova-) .... grija noastra ar fi sa invatam sa ne unim fortele -- negru -alb--portocaliu-rosu-galben-verde- sa acceptam ca schimbarea aduce ---schimbari-- . bune rele ... tot eu le voi duce pe umeri, ....... simplu om muritor de rand ....totusi mandru ca sunt roman .......
    ............... multumesc .
  • -3 (5 voturi)    
    infiorator - 94,8% ???? (Luni, 7 decembrie 2009, 0:35)

    dragos [anonim]

    infiorator procent suna stahanovist si cominternist acest procent - sper sa se infirme monstruozitatea astea
    imi vine sa vomit
    • 0 (0 voturi)    
      relax (Luni, 7 decembrie 2009, 5:25)

      Alexei [anonim] i-a raspuns lui dragos

      Intr-adevar infiorator indicator. DAR Va asigur ca este doar o rasplata pentru ce a facut Basescu pentru Basarabeni. Singurul care i-a bagat in seama vreodata.
  • +3 (5 voturi)    
    ceva interesant (Luni, 7 decembrie 2009, 0:37)

    Olguta [utilizator]

    Sa vedeti cum s-au transformat PSD-istii! Ponta vorbeste foarte urat la Realitatea! Pana acum, era cat de cat politicos, pe alocuri chiar umil! Acum, numai ideea ca va fi la conducere, l-a transformat total! Ataca urat un reprezentant al PDL, pe Corina Dragotescu, pe Ursu, pe Oana de la Ora de Foc........cu obiectivitate va marturisesc ca m-a uimit transformarea lui Ponta! Ura fata de Basescu nu i s-a potolit! Dar ceea ce ma uimeste e ca ataca si pe prezentatorii de la Realitatea! O merita si ei, pentru ca atata timp l-au tinut in brate! Uitati cu cine am votat! Nu eu, ca eu am avut luciditatea sa votez cu Base..........
  • +2 (4 voturi)    
    nu numai moldova (Luni, 7 decembrie 2009, 0:37)

    calin22 [utilizator]

    dar toti romanii care sunt plecati si care nu au posibilitatea sa vada toate rahaturile de pe antene si realitatea au votat cum au crezut ei ca e mai bine fara sa fie manipulati. Ar trebui sa va dea de gandit voua celor care ati votat cu Geoana.
    • +1 (3 voturi)    
      Din nefericire (Luni, 7 decembrie 2009, 0:50)

      emigrantul [anonim] i-a raspuns lui calin22

      Din nefericire si aici ajunge manipularea de la realitatea, 80% dintre romani au antene parabolice, numai ca la vot s-au dernjat doar cei activi politic. La noi problema caut-o la intelectuali, am vazut ca intr-un sat unde taranii au opus o darza rezistenta impotriva securistilor in 1945 acum au ajuns sa voteze cu geoana, avem o problema de cultura istorica, oamenii s-au manelizat complet. Mai toti oamenii din psd la nivel rural, habar nu au de represiunea comunista, am vorbit cu o profesoara psd-ista din delta, si nu stia nimic de mineriade, nici macar minimul, ce sa le mai ceri la tarani. Acum daca votul celor din afara nu schimba situatia, ro va intra intr-o liniste profunda, o liniste care se complac popoarele din est, vezi cazul rusilor.
  • -1 (3 voturi)    
    Victorie Geoana (Luni, 7 decembrie 2009, 0:40)

    lucian [anonim]

    Traiasca Geoana, Patriciu, Antonescu, Voiculescu si ceilalti ca ne-au scapat de Chioru. despre amarati din moldova ce sa te astepti...asa e la inceput de drum pun botu la tot.
  • +1 (3 voturi)    
    rusine (Luni, 7 decembrie 2009, 0:41)

    anca [anonim]

    rusine moldova !!! cei de peste prut ne au dat o lectie! sunt din iasi, am votat basescu, dar probabil problema aici o reprezinta partidul!!!
  • +3 (3 voturi)    
    De ce s-a votat masiv Base in Moldova (Luni, 7 decembrie 2009, 0:44)

    Dan Dinu [anonim]

    A nu se uita ca in Moldova au votat cei care au cetatenie romana. Adica cei care a vrut acest lucru si au asteptata ani de zile pentru al obtine (cetatenia). Oameni foarte activi din punct de vedere al sentimentelor nationale.
    Si acum vedeti rezultatul. Este vorba de o "elita" care vrea sa fie romana !!! Si care a taxat prin vot atit apartenenta la Partidul lui Ioan Ilici Iliescu cit si vizitele lui Geoana la Moscova. 95% Basescu !
    Este ceva la care trebuie sa se gandeasca cei care cred ca Geoana este reprezentantul noului si occidentului in viata politica din Romania !
  • -3 (3 voturi)    
    Basarabenii (Luni, 7 decembrie 2009, 0:45)

    Andrei [anonim]

    Basarabenii sa voteze pentru presedintele Rusiei,nu pentru cel al Romaniei,nu mai suntem dispusi sa-l suportam 5 ani pe acest dictator
    • 0 (2 voturi)    
      discriminare (Luni, 7 decembrie 2009, 0:55)

      galina [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Rusine ca nu iti recunosti istoria !!! si atentie la astfel de afirmari !!! Rusine !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Da-l dracului Galino! (Luni, 7 decembrie 2009, 2:43)

        hguizhiuz [anonim] i-a raspuns lui galina

        Nu a vrut sa se afirme, a vrut sa afirme.
    • 0 (0 voturi)    
      Mankurtii (Luni, 7 decembrie 2009, 1:41)

      Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Din tara sunt rugati sa nu se ia de romanii patrioti, cu atat mai mult daca l-au votat pe Geoana - care - merge - la - Moskba - pe - ascuns - prin - intermediul - fostilor - membri - Spetznaz.

      Multumim anticipat, patria recunoastoare.
  • -1 (1 vot)    
    gargara !!! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:48)

    exxx [anonim]

    Lasati gargara si esiti de la guvernare ...
  • +1 (3 voturi)    
    Pai astia nu au creierul spalat! (Luni, 7 decembrie 2009, 0:50)

    cris [anonim]

    Moldovenii nu au avut "sansa" sa li se spele creierul la antene si la realitatea, si chiar si la tvr iar pe de alta parte Base a facut pt ei, care sunt tot romani exact ca noi, mult mai mult decat oricare alt presedinte.

    In orice caz, indiferent care dintre cei doi va iesi presedinte, acest popor il merita pe deplin. Bun sau prost vom avea ceea ce am votat, iar cei care au stat doar acasa in fotoliu si nu s-au sinchisit 5 ani au dreptul sa taca si sa nu indrazneasca sa critice pe nimeni. Acum fiecare vot a contat.

    Noi am mai ratat un pas urias la referendumul pt uninominal, versiunea pe bune. Acel uninominal ar fi reformat clasa politica mult mai rapid si acum Base poate ca nu era nevoit sa foloseasca artificii de genul "300 parlamentari". SI atunci ca si acum, avem ceea ce am votat, avem ceea ce meritam sa avem.
  • +2 (2 voturi)    
    Un basarabean împăcat (Luni, 7 decembrie 2009, 0:57)

    moldovean [utilizator]

    94,8 % plus sute de voturi ale basarabenilor-români de aici din țară, mă refer la cei cu domiciliul în România. Eu tot am votat Băsescu, nu pentru că mi-a dat cetățenia. Sunt de 9 ani în România , oricum mai devreme sau mai târziu o primeam, ci pentru tot ce a făcut românilor basarabeni ; ne-a dat posibilitatea să fim demni de aceast popor, ne-a oferit posibilitatea să rămânem aici, în România să muncim și să învățăm aici fără a avea în cap americi și europe. Aici e locul nostru - în România. Unire până-n 2018 fraților, să sărbătorim 100 de ani de la MAREA UNIRE. Iar pentru asta avem nevoie de Băsescu- președinte. Noi știm ce vrem - HUUU COMUNISMULUI !!!
    • +1 (1 vot)    
      Sa dea Domnul! (Luni, 7 decembrie 2009, 1:42)

      Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui moldovean

      Vintulet, tin-te tare ca vine si vremea noastra! Se schimba si soarta Basarabiei, prea mult a fost rupta de noi.
      • 0 (0 voturi)    
        re (Luni, 7 decembrie 2009, 2:24)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu

        pai a fost 5 ani de zile vremea voastra... ce o sa se schimbe daca ramane basescu? ce facem cu el fara guvern?
  • 0 (0 voturi)    
    ziua alegerilor (Luni, 7 decembrie 2009, 1:07)

    astea sunteti [anonim]

    Asta sunteti, asta meritati. Un popor care -- atunci cand este vorba despre alegeri si cine cu cine a votat sau pe cine sustine--, atacati, jigniti, etc. pe cel care are alta opini fata de voi. Personal am votat contracandidatul candidatului pe care a votat sotia mea, dar nu am sarit unul la altul, am respectat decizia celuilat si gata. Oricare va fii rezultatul final, tot in c...t os sa fiti pana la gat, inclusiv eu. Problema?
  • -2 (2 voturi)    
    multa naivitate (Luni, 7 decembrie 2009, 1:16)

    Dl. Gica [utilizator]

    Vezi Iliescu-1990
  • 0 (0 voturi)    
    Constiinta Nationala (Joi, 22 martie 2012, 11:01)

    Basarabia Martira [anonim]

    Traian,esti un jucator foarte bun... Dar totul are o limita.