Vot aglomerat la gara din Iasi si liniste in sectiile speciale din campusurile studentesti

de Andrei Cucu     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2009, 13:29 Actualitate | Politic


Votul la gara din Iasi
Foto: HotNews.ro
Aglomeratie la sectia speciala de vot din Gara Iasi si mai putini studenti care au votat pana la ora 12 fata de primul tur. Intre 20 si 30 de minute dureaza procesul de votare la gara.  Asa s-ar putea caracteriza votul din sectiile speciale de votare din municipiul Iasi.

Cea mai aglomerata astfel de sectie se dovedeste a fi cea de la Gara din Iasi. Pana la ora 12.00 se formase deja o coada de aproximativ 50 de persoane. Cetatenii care ieseau de la urne s-au declarat multumiti de modul in care se desfasoara procesul de votare. O doamna mai in varsta spune ca a stat la coada in jur de 30 de minute pana a votat. 

“Votarea  merge bine. Chiar daca am stat aproape 30 de minute pentru a vota oamenii care se ocupa de buna desfasurare a votului o fac bine. Sunt si mai multe cabine de vot, iar ceea ce dureaza e completarea declaratiei cum ca nu vei mai vota in alta parte”, a declarat la iesirea din sectia de votare o doamna care se afla in tranzit in Iasi. O alta persoana spune ca este multumita de modul cum decurge votul in acest tur. “Fata de primul tur cand era nu la fel de aglomerat ca azi, lucrurile se misca mult mai bine. Am stat la coada aproximativ 25 de minute, dar inauntru a mers foarte repede”.


Pana la ora 12.00 au votat mai putini studenti fata de primul tur

In campusurile studentesti atmosfera era ceva mai linistita. Pana la ora 12.00, la sectia speciala de votare amplasata in Caminul C7 din Copou votasera aproximativ 100 de persoane. Presedintele sectiei de votare, Marian Nistor declara ca pana la aceasta ora nu au avut loc incidente si ca spre deosebire de primul tur acum sunt mai putini student care au venit sa voteze. “In primul tur am avut o activitate continua incepand cu ora 10 si pana la 18.00. Acum insa e mai liniste si avem inregistrati mai putini studenti fata de primul tur, pana la acelasi interval orar”, a declarat Marian Nistor, presedintele sectiei speciale de votare din caminul C7. La o alta sectie de votare speciala, la C6 au fost mai multi studenti care au votat pana la ora 12.00 fata de primul tur. Cel putin asa declara presedintele sectiei, Catalin Iuga. “Pana la aceasta ora nu am inregistrat nici un incident la sectia noastra de votare. Aproximativ 150 de persoane au votat pana la aceasta ora. Sunt mai multi fata de primul tur, insa atunci am fost mai aglomerati in partea a doua a zilei, cand studentii au iesit intr-un numar mai mare la vot. Acum insa, din cate am observat foarte multe persoane au venit si de dimineata”, a declarat Catalin Iuga, presedintele sectiei de votare din caminul C6.

Prezenta la vot in judetul Iasi, pana la ora 10.00 era mai mare fata de primul tur, de aproximativ 6.78% fata de 5.92%. In  mediul urban votasera  6.96% dintre cetatenii cu drept de vot, iar in cel rural 6.58%. in sectiile de vot speciale s-a inregistrat o prezenta de 2.26%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1456 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    SE VOTEAZA BASESCU (Duminică, 6 decembrie 2009, 13:39)

    Dan.m [utilizator]

    In Iasi se voteaza PDL. Asta spune lumea !!! VOTAM BASESCU !!!
  • +6 (6 voturi)    
    basescu presedinte! (Duminică, 6 decembrie 2009, 13:45)

    coman banu [anonim]

    mergeti la vot! nu lasati tara pe mana comunistilro care isi cumpara voturile din banii statului,din banii vostrii!! fac campanie ilegala in ziua alegerilor dar nimeni nu sesizeaza! Romania mergi la vot! tu esti speranta! nu vreau comunistii la putere! basescu presedinte
  • +6 (6 voturi)    
    Romanii (Duminică, 6 decembrie 2009, 13:50)

    Anto [anonim]

    Romanii ies in numar tot mai mare sa il sustina pe Basescu. Toti vom iesi. Basescu va invinge!
    • +3 (3 voturi)    
      aceeasi scandare ca acum 20 de ani (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:52)

      jos comunistii [anonim] i-a raspuns lui Anto

      jos comunistii!

      Am votat in tudor dimineata, si era liber. Dar studentii se trezesc ceva mai tarziu. Or sa creasca numerele seara, o sa vedeti.
  • +3 (3 voturi)    
    Romani, implicati-va! (Duminică, 6 decembrie 2009, 14:55)

    Raluca V [utilizator]

    Trebuie sa participam la ceea ce se decide azi! Romanii hotarasc ce soarta vor avea in urmatorii 5 ani! Trebuie sa mergem la vot, nu putem sa lasam tara sa se intoarca in comunism si coruptie! Haideti sa luam atitudine, sa ne exprimam opiniile democrate!
  • +2 (2 voturi)    
    iesiti la vot si votati cu inteligenta (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:32)

    ciprian [anonim]

    Nu va lasati manipulati de Realitatea si Antena1,2,3. Miliardarii in euro au deja o putere colosala, au bani, au justitia (CSM-ul), au TVRul, au liderii comunisti care controleaza tara si s-au imbogatit dupa revolutie, au parlamentul la picioare, au ziaristi cumparati cu participari la talk-show-uri, au masini de vot in teritorii bazate pe lipsa de informare a oamenilor preocupati sa munceasca, au fosti ministri implantati prin lobby in guverne, au SRI si au SIE, au oameni supusi prin santaj de ziaristi gen rosca stanescu, au sute de mii de oameni nenorociti prin scheme financiare diabolice.

    Au deja aproape toata puterea, nu le-o dati pe toata. Fostii comunisti si securisti sunt noii imbogatiti. Nu ai voie sa bati din picioare in parlament cand este condamnat comunismul.

    Votati omul dupa ce l-ati ascultat si nu dupa ce v-au povestit altii despre el, votati pentru voi, votati pentru copiii vostri.
  • 0 (0 voturi)    
    Mergeti la vot (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:20)

    Emilia [anonim]

    Inca nu este prea tarziu,mergeti la vot!
    Votati pentru viitorul copiilor nostri,copii securistilor si comunistilor au oricum viitorul asigurat !
  • 0 (0 voturi)    
    Secolul XXI ... in Romania (Duminică, 6 decembrie 2009, 17:21)

    Egos [anonim]

    Cum este posibil ca in era tehnologiei sa fii nevoit sa stai la coada pentru un proces democratic care nu ar trebui sa dureze mai mult de 3 minute?

    Dupa zecile de contracte pentru reinnoirea tehnicii de calcul votarea se efectueaza tot ca in urma cu 100 de ani: cu stampila pe hartie (sa zicem mersi ca nu trebuie sa punem amprenta ... tusul se ia mai greu de pe deget) si cu pixul pe lista.

    Se putea evita frauda si turismul electoral printr-un sistem IT bine gestionat (laptop-uri cu conexiune la internet) legat la un server central unde se stocau CNP-urile votantilor (dupa o verificare cu CNP-urile deja existente). Este aberant ce se intampla ... se voteaza doar cu buletinul si fac pariu ca nu este nimeni care sa mai verifice la a 2-a mana abilitatea de a vota a celor care au pus stampila.

    In Occident cica se falsifica si buletine de identitate, dar la noi nuuuu ... nu-nu ...