Laszlo Tokes: Votez raul cel mai mic, adica pe Traian Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2009, 19:56 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania, Laszlo Tokes, a declarat, miercuri, ca la cel de-al doilea tur de scrutin, cand va avea de ales "intre doua rele", va vota "raul cel mai mic, adica pe Traian Basescu".

"Voi merge la vot duminica si voi vota raul cel mai mic, adica pe Traian Basescu", a declarat europarlamentarul Laszlo Tokes, citat de Mediafax.

Aflat la Bruxelles, Tokes a afirmat ca, in timp ce UDMR il sprijina pe Mircea Geoana, Partidul Civic Maghiar pe Traian Basescu, iar Consiliul National al Maghiarilor din Transilvania recomanda etnicilor maghiari sa voteze dupa propria constiinta la scrutinul din 6 decembrie, el considera ca trebuie sa il sprijine pe Basescu deoarece nu crede in "proiectul Johannis".

El a mai spus ca primarul Sibiului, Klaus Johannis, "este folosit, este victima unei politici de vitrina" si ca nu il intelege nici pe liderul PNL, Crin Antonescu, "cum poate fi de partea fostilor comunisti".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4225 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    NU dormi linistit! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:01)

    NU dormi linistit! [anonim]

    Chiar vrei să dormi liniştit?
    Liniştea ta înseamnă nu numai liniştea politiceniLOR ci şi liniştea celor din spatele LOR!

    Dacă TU eşti neliniştit într-o singură zi, ei vor fi neliniştiţi 5 ani de zile!

    Dacă TU eşti liniştit doar pe 6 decembrie, ei vor fi liniştişi 5 ani de zile!

    Hai la VOT şi nelinişteşte-i!

    http://nudormilinistit.wordpress.com/
  • +26 (40 voturi)    
    Ei??? (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:05)

    jooo [utilizator]

    Doina Cornea,Diaconescu si altii care sufera de sindromul "Stokholm"....asta e "bozgor",ai??...
    Acest "bozgor" v-a aprins scanteia,ca altfel va tocau comunistii,si nu-i mai sustineati acum....
  • +27 (37 voturi)    
    sa fie un semn? (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:05)

    zaboo [utilizator]

    si daca nu, cel putin e o veste buna...
    • +3 (11 voturi)    
      d-le Zaboo,lucrurile se simplifica... (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:50)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Am cateva chestii pe care ,dupa ce vom castiga si al doilea mandat pentru preferatul nostru ,vreau sa le lamuresc,ca de la partizan la partizan:
      1.cu un kkt de Morar la DNA care a stat absolut de pomana 5 ani si va mai sta 5 ani absolut de pomana ,deoarece este INCAPABIL sa betoneze vreun dosar astfel incat instanta sa nu il retrimita inapoi ,cum vom lupta cu coruptia ?
      2.cu un staf care il vinde -vezi emisiunea cu kktul ala de Dumitrescu care ar trebui fiert cu legume si mancat de chinezii de la NIRO ,asa cum s-ar proceda o tara normala , cum ar putea trai pe mai departe ?
      3.cu momentele de slabiciune in care Basescu are lacrimi ca un barbat de stat 'care este' ,in timp ce Geoana e neted, Antonescu ,un huligan marunt ,e neted ;ce tot se pierde atat,in fata tradarii : Patriciu, Stolojan ,etc -se asteapta la veneratie si credinta ?
      4.cu faptul ca asa zisii 'moguli' au o putere relativ limitata la kknaria media in comparatie cu presedintele, dar daca poporul asta -prostit ,idiotit ,intinat cu tiganii il va vota pe Geoana-sper sa nu - ,poate fi condamnat ?
      luptam altii pentru el in timp ce oamenii din jurul sau il tradeaza :Videanu ,Berceanu ,Blaga ,Sulfina ratacita , -poate Preda sa fie integru ,la o prima impresie ,dar ceilalalti sunt tradatori..
      fata de cele de mai sus ,si alte multe legate de propasirea familiei proprii -pe altadata -,ce parere ai d-le Zaboo ?
      • +6 (8 voturi)    
        when there is a will (Miercuri, 2 decembrie 2009, 23:26)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        there is a way! nimeni nu e legat de scaun, poate apar fete noi... si inca ceva: numai pentru un amarat de bec s-a transpirat la greu, tu ce vrei? si lui Dumnezeu i-a trebuit ditamai mandatul - si tot nu suntem perfecti (as zice chiar: dimpotriva!). Tre' sa tragem toti, nu sa asteptam la unul singur - nu crezi? Eu am o datorie fata de mine: cata vreme un miner mi-a scotocit in mapa in Piata, NICIODATA iliescul nu va fi sub stampila mea!
  • +31 (45 voturi)    
    tokes n'a tradat timishoara ! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:06)

    cucuvaia [anonim]

    bravo tokes !
    ai avut de ales.

    si ciuhandrul si doamna cornea au ales.

    dupa constiintza fiecaruia ...

    jos comunistii !
    jos stafeta iliescu !

    si nu in ultimul rand : hai timisoara !
  • +28 (38 voturi)    
    nu pot sa cred (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:06)

    popcorn monta [utilizator]

    revolutia se zice ca a plecat de la el de acasa.e si asta un necivilizat tovarusu ilici.cred ca asta e dusmanul cel mai mare al lui ilici.cred ca e golan.
  • +40 (48 voturi)    
    Bravo, Tokes! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:08)

    urania [utilizator]

    E pentru prima data dupa momentul '89 cand Tokes imi este simpatic. Are dreptate, votam raul cel mai mic, adica Traian Basescu!
  • +35 (41 voturi)    
    Impreuna vom castiga (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:17)

    vali [anonim]

    Nu ma asteptam ca un neprieten al romanilor sa se gandeasca totusi ca sa aleaga rational si sa faca public asta. Sper ca nu e doar o miscare anti-UDMR. Bravo! Binele meu e si binele tau.
    • -18 (26 voturi)    
      bai geniilor (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:37)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui vali

      nu e anti-udmr, este anti-basescu! Mai ganditi un pic...
  • +19 (25 voturi)    
    se pot spune multe (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:18)

    paraipan [anonim]

    despre concetatenii nostri de nationalitate maghiara, dar sunt oameni inteligenti, seriosi si ordonati. In plus, au gasit solutia pentru cei care nu vor sa munceasca!!

    Si cel mai important lucru e ca spiritul anticomunist al Timisoarei este viu!!
    "Sunt acasa,sunt acasa, Timisoara, Timisoara!" (Phoenix)
  • -13 (21 voturi)    
    pentru oamenii inteligenti... (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:19)

    atreus [anonim]

    v-ati bucura daca l-ar sprijini Vadim pe basescu? Atentie, cadou otravit!
    • +6 (8 voturi)    
      m-as bucura daca fiecare ar alege (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:02)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      in cunostinta de cauza si fara patima sau din razbunare! toti suntem egali si toti avem dreptul la UN vot! cand te faci stapan pe ale altora, deja e un semn rau :( si DA! m-as bucura daca l-ar sustine chiar si vadim - daca asta nu inseamna ca trebuie sa primeasca ceva in schimb, sa faca trocuri politice! asta nu l-ar face nici prietenul lui base, nici al nostru - cei care am vota la fel!
    • +10 (12 voturi)    
      mesajul este pentru maghiari.. (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:13)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      ale caror voturi inca neexprimate incearca Marko Bela sa le negocieze cu Geoana .... mesajul este - nu tranzactionati promisiuni de voturi - maghiarii au constiintza proprie si voteaza cum le dicteaza inima , nu cum pretinde afaceristul de Marko Bela..
      • -6 (10 voturi)    
        daca e pentru maghiari (Miercuri, 2 decembrie 2009, 22:42)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui dadan

        atunci cum de l-am auzit eu, care nu sunt maghiar?!
    • -9 (11 voturi)    
      io numa am atras atentia! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:43)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      daca va puteti apara singuri e ok...
  • +19 (23 voturi)    
    victorie (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:27)

    Saladin [anonim]

    Daca si pastorul, care mi-a devenit simpatic, a inteles in ce mocirla se zbate politica lui Ilici & co. inseamna ca romanii au mai primit un semn la desteptare. Cinste lui, are demnitatea de a se opune slugarnicilor din Uniune care s-au facut pres in fata comunistilor.
  • +17 (21 voturi)    
    TIMISOARA _BUCURESTI (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:34)

    DAN [anonim]

    oameni buni, mai avem putin pana in data de 17decembrie, cand primele siroaie de sange au inceput sa curga in timisoara - de ce credeti?
    acolo ca de altfel in toata tara se dorea o viata libera si curata, fara comunisti, de care vad ca avem parte din ce in ce mai tare, se dorea libertate.
    apoi a urmat bucurestiul, da, un oras care s-a trezit imediat ce a auzit zgomotul vestului - si aici s-a murit, a curs mult sange nevinovat si mai ales foarte tanar, la fel ca in timisoara.
    ar fi foarte multe de spus - cum au murit? - inpuscati!; de ce au murit? pentru ca doreau sa iasa de subt saua comunismului si a traditiei sale de indobitocire continua!
    un singur mesaj vreau sa transmit: continuati ce s-a inceput in 17 decembrie 1989 si nu veti regreta!!!
  • +17 (23 voturi)    
    Sper sa fie un semn bun... (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:38)

    Ion Bulion [anonim]

    desii gestul lui Tokes va fi interpretat in fel si chip de trupa "anti basescu".
    Sper din tot sufletul ca Romania sa se trezeasca din cosmarul in care se afla de atat amar de vreme si sa voteze impotriva comunismului si a minciunii.
    Traiasca Romania, libera de comunisti si mafia lor.
    • -3 (5 voturi)    
      pai vezi? (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:07)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Ion Bulion

      daca printr-o afirmatie prin care admiri pe cineva dai apa la moara dusmanilor lui atunci pe cine sprijini de facto?
      hai pa!
  • +9 (19 voturi)    
    incredibil ce repede se murdaresc (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:53)

    kalu [anonim]

    oamenii: cornea, ciuhandru, johannis, antonescu...erau si ei niste oameni respectabili si acum si-au aratat fatza marsava si tradatoare de turnatori.
  • +7 (13 voturi)    
    Nu pot sa cred cum TB nu e raul mare (Miercuri, 2 decembrie 2009, 20:53)

    Vasile D [anonim]

    Tokes din cate stiu eu nu il simpatizeaza pe TB deoarece cand a candidat independent la UE nu a fost inclus in grupul PPE...
    • +8 (12 voturi)    
      pai nu-l simpatizeaza (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:22)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Vasile D

      dar il compara cu Geoana. Si asta a iesit. Pobabil ca uraste mai mult PSDul decat pe Basescu, ceea ce este explicabil.
  • -1 (5 voturi)    
    ca basescu e vreun fost dizident (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:01)

    against rules [anonim]

    Daca imi aduc aminte bine Basescu era un dizident si era exilat la Anvers, nu vreun nomenclaturist.
    • 0 (0 voturi)    
      Comunistii adevarati au ramas pe baricade (in PSD) (Joi, 3 decembrie 2009, 15:57)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui against rules

      Cine condamna comunismul si isi mentine opinia, nu mai e comunist.
  • +3 (5 voturi)    
    VOT PENTRU BASESCU (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:05)

    Claudia [anonim]

    Pe limba de lemn a lui Nastase, Geoana si Iliescu: Basescu TREBUIE sa fie presedinte!
  • +5 (7 voturi)    
    semn bun? banii nu au culoare (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:12)

    dinup [anonim]

    nu uitati si asta e si raspunsul oferit. pe cind referendum sa scapam de comunisti? s-ar refugia in economic, ar plati la greu pe unii mai napastuiti dar....s-ar schimba ceva...trebuie, ne trebuie referendum pe pct 8 TM.
    • +4 (4 voturi)    
      exact (Joi, 3 decembrie 2009, 0:59)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dinup

      si sa fie propus de iliciov - si neaparat ranjind "reconciliant"!
  • +9 (15 voturi)    
    felicitari dle Tokes L. (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:17)

    johannes teuton [anonim]

    -dupa aceiasi logica simpla voi vota si eu deci pe TB.
    -ptr. a detalia am rationat in felul urmator:
    am constatat ca nr. celor care au furat din ec. nationala din PSD+PNL este cu mult mai mare decat al celor din PD-L.
    nr. celor care trag barbi in tot ce inseamna discursul politic este mult mai mare in PSD+PNL.
    O mare ''satisfactie'' succesul lui Antonescu (Floare ) si PNL.
  • -12 (16 voturi)    
    Nu pot sa cred !!! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:23)

    Creator [utilizator]

    Asta mai lipsea sa isi dea cu parerea.Acest anti-roman veritabil,unul dintre DUSMANII poporului roman, care intr-o orice alta ar fi stat arestat pentru atatea incercari de rupere a teritoriului romanesc...S-au mai dus 5% dintre votantii lui Basescu...
  • +11 (13 voturi)    
    laszlo tokes.... (Miercuri, 2 decembrie 2009, 21:26)

    salajan [anonim]

    ...bravo tokes...ca prostii astia nu vad ce ni se pune la cale de catre psd+pnl....iar daca din eroare va pierde base...putem spune ca ..SISTEMUL a invins pe deplin..si eu voi vota raul cel mai mic...pe BASE....sa puna saua pe ei si pe mama lor de neocomunisti
  • +5 (5 voturi)    
    Cu toti putem invinge (Miercuri, 2 decembrie 2009, 23:08)

    Sso [anonim]

    Si ei stiu ca nu pot obtine mai mult,dar pot sprijini adevaratul liberalim.

    Jos Comunismul!
    • +6 (6 voturi)    
      am invatat de la traian vuia (Joi, 3 decembrie 2009, 0:06)

      caius ursu [anonim] i-a raspuns lui Sso

      zemese a vilag, lumea e a celui indraznet, de acord cu dl tokes
    • +7 (7 voturi)    
      nu toti ungurii sunt santajabili (Joi, 3 decembrie 2009, 0:16)

      gabriela filip [anonim] i-a raspuns lui Sso

      eu cred ca majoritatea sunt oameni cinstiti si nu au cum sa voteze nu numao comunisti si securisti ,cum zice dancu despre psd, ci mai ales oameni care ne aduc aminte despre practici de infierare comunista cum sunt cele de la televiziunile mogulilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Scelerati, fanatici spre dementi, uniti-va! (Miercuri, 2 decembrie 2009, 23:47)

    Nana [anonim]

    Ei bine, in cazul acesta, poate domnul Tokes ar trebui sa declare daca este fanatic spre dement, scelerat, deoarece asa sunt calificati de cantonescu atat cei care-l sustin pe TB din convingere, precum si cei ce decid sa voteze cu raul mai mic. Dragi liberali, nici macar nu stiam cat de mult BUN-SIMT exista in acest partid. Sunt impresionata si promit sa NU mai votez niciodata cu voi. Acum ma duc sa-mi dau peste degetele cu care am pus de cateva ori in 20 de ani stampila pe acest partid si membrii lui, iar apoi sa stau pe coji de nuci si sa-mi iau o pastila de distonocalm. Nici nu ma asteptam la asa o REVOLUTIE A BUNULUI-SIMT! Ori asta e POLITICA ALTFEL?
    Pastisa dupa afirmatiile domnului CA din aceasta seara pe A3.
    • +4 (4 voturi)    
      mai nou (Joi, 3 decembrie 2009, 0:35)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nana

      numele de scena e Criliescu - se potriveste mai bine cu ce face!
  • +7 (7 voturi)    
    Constiinte tocite, ramolite si vii! (Joi, 3 decembrie 2009, 0:15)

    florin [anonim]

    Daca locuiam in Timisoara sau in Bucuresti ieseam in strada de 1 Dec cand monstruoasa coalitie a defilat sub drapelele PSD in Timisoara.
    Nu accept sa-mi spuna ucenicii lui Ilici ca nu stiu care e stanga si care e dreapta!
    Votez ca si oamenii care au o constiinta vie! Cea a Doinei Cornea, a d-nei Zoe Petre, a lui Constantinescu s-a tocit! Sorry pt. ei! Au mai ramas inca multi.
  • +6 (8 voturi)    
    dl Tokes are dreptate (Joi, 3 decembrie 2009, 0:38)

    mariusc [anonim]

    Dl Tokes are dreptate. Toata viata e o alegere intre situatii "neideale", intre mai multe rele, si incercam sa alegem raul cel mai mic. Sustinatorii lui Basescu nu spun ca acesta este perfect, ca nu a facut greseli si ca nu va mai face. Dar macar suntem siguri ca nu e manipulat, nu e marioneta trasa de sfori. Si asta e mare lucru.
  • +6 (8 voturi)    
    .... (Joi, 3 decembrie 2009, 1:05)

    goagalitz [anonim]

    Laszlo Tokes nu crede in proiectul Johannis si il voteaza pe Basescu. Iata un om care nu se dezminte, iata un om care vrea ingroparea comunismului. Bravo! Cinste tie,ai onoare si demnitate! Votati Basescu! Scapati tara de hulpavi!
  • -1 (1 vot)    
    Tokes (Joi, 3 decembrie 2009, 8:39)

    Sorin [anonim]

    L.Tokes vrea sa se "puna bine" si cu Traian Basascu chiar daca ungurii (udmr) se tine de (psd), aici se citeste "smecherie ungureasca" daca iese Nastase merge cu ei, iar daca iese Basescu se tin si de el. Eiiiiii eiiiii
  • -1 (1 vot)    
    spargerea monopolului UDMR (Joi, 3 decembrie 2009, 9:32)

    Andrei [anonim]

    Nu uitati ca Tokes este in opozitie fata de UDMR. Daca il sustine pe Traian Basescu, poate spera la cooptarea la guvernare a aripii lui; asadar, ar folosi eficient spargatorul de partide :) Asadar este o decizie logica, dar partizana
  • +4 (4 voturi)    
    Din motive patriotice.... (Joi, 3 decembrie 2009, 9:52)

    Ronin [utilizator]

    ...am o aversiune fata de popa Tokes. Asta insa nu ma impiedica sa recunosc ca afirmatia cum ca, "etnicii maghiari trebuie sa voteze dupa propria constiinta la scrutinul din 6 decembrie", este una corecta. Eu unul sunt liberal in gandire si nu accept sub nici o forma sa gandeasca altcineva pentru mine. Este impotriva conceptului de liberalism ceea ce fac, culmea, "capii" liberali, tocmai cei care ar trebui sa fie garantii libertatii noastre de a gandi, de a actiona. Cu parere de rau, pot spune ca sefii astia liberali parca ar fi facut pregatirea la Moscova. Daca este adevarat acest lucru, ii anunt pe aceasta cale ca au gresit partidu`.....liberalii adevarati nu sunt o turma de oi manate cu biciu` sau momite cu zaharelu` pe tarlaua PSD...liberalii adevarati gandesc independent, apreciaza libertatea si nu pun botu` la propaganda bolsevica sau de orice alta natura. Ironic, majoritatea liberalilor adevarati nu sunt membrii PNL. Ei sunt pur si simplu....liberali. Atat am avut de spus. Fiecare sa traga concluziile care le considera de cuviinta. O zi buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Raul cel mai mic? Dar care e cel mai mare? (Joi, 3 decembrie 2009, 14:55)

    Radu [anonim]

    Nu vi se pare ca raul cel mai mic al lui Tokes ar putea fi raul cel mare al Romaniei? Tokes are obiectiv declarat autonomia Tinutului secuilor si ruperea Romaniei.

    Si mai mai stiti vorba aia, ca prietenul dusmanului meu imi este dusman? Aici, Basescu e prietenul lui Tokes.

    Postacilor portocalii, cat de lichele puteti fi? Chiar asa vreti, sa castige Basescu si dupa aia potopul?
  • 0 (0 voturi)    
    Prefer un dusman cinstit decat un prieten misel (Joi, 3 decembrie 2009, 15:55)

    Alui [anonim]

    Tokes nu e prietenul Romaniei, dar e cinstit si o admite. Cu declaratia asta se vade ca macar nu ii ureste pe romani. Si in fata dusmanului comun, COMUNISMUL CU FATA UMANA, se poate alia cu romanii.
    Geona isi duce mana la inima cand se intoneaza imnul dar face vizite secrete (cica 3) la Moscova.
  • 0 (0 voturi)    
    placut surprins (Joi, 3 decembrie 2009, 16:03)

    gnothi seauton [anonim]

    D-le Tokes, jos palaria. Nu mi-ati fost prea simpatic pentru unele afirmatii care mi-au parut anti-romanesti dar cu declaratia asta m-ati impresionat placut. Sanatate.
  • 0 (0 voturi)    
    Proiectul Iohannis (Vineri, 4 decembrie 2009, 13:33)

    Adrian [anonim]

    Il respect pe domnul Tokes dar sunt sigur ca domnul Iohannis este un politician cu experienta care isi da seama de lupta pe care o incepe. Ajutat de PNL si de aripa progresista din PSD va construi un guvern solid care ne va scoate din criza.
  • 0 (0 voturi)    
    Linistit (Vineri, 4 decembrie 2009, 21:54)

    fox [anonim]

    Poti sa-l votezi linistit tokes,data viitoare poate-i aplica un cap in gura presedintelui vostru di ungaria!