VIDEO Emil Boc a refuzat sa bea palinca, la Alba Iulia, spunand ca vrea sa conduca pe Autostrada Transilvania, la inaugurarea primilor 42 de kilometri din proiect

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2009, 14:55 Actualitate | Politic


Premierul interimar Emil Boc a refuzat, marti, la Alba Iulia, unde participa la manifestarile dedicate Zilei Nationale, sa bea din palinca oferita de localnici, el motivand ca vrea sa conduca pe tronsonul Autostrazii Transilvania pe care il va inaugura dupa-amiaza. La inaugurarea primilor 42 de kilometri ai tronsului 2B (Turda-Gilau) ai autostrazii Transilvania va participa si ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, precum si mai multe oficialitati locale si reprezentanti ai companiei Bechtel.

Premierul interimar Emil Boc a fost asteptat, la intrarea in Sala Unirii din Cetatea din Alba Iulia, de un grup de localnici imbracati in costume populare, care l-au primit cu paine, sare si o plosca de palinca ardeleneasca, transmite Medifax. Boc a gustat din paine, insa le-a spus celor care l-au asteptat ca nu va bea din palinca, deoarece doreste sa conduca pe tronsonul Autostrazii Transilvania care va fi inaugurat marti dupa-amiaza. Emil Boc i-a intins plosca primarului din Alba Iulia, Mircea Hava, rugandu-l pe acesta sa inchine si sa bea in locul sau.

UPDATE Premierul Emil Boc a testat primul tronson din Autostrada Transilvania cu o Dacia Logan

Premierul in exercitiu, Emil Boc, s-a urcat, marti, intr-o Dacia Logan, alaturi de ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, pentru a testa primii 42 de kilometri finalizati ai Autostrazii Transilvania, denumita Autostrada A3, transmite NewsIn. Boc si Berceanu au taiat panglica la capatul dinspre Turda al Tronsonului Turda-Gilau, dupa care au urcat in Dacia Logan pentru a parcurge, pana la nodul rutier Gilau, portiunea de drum finalizata.

Inainte de a inaugura lucrarea, Emil Boc si Radu Berceanu au primit cateva detalii de la constructor si de la administratorul tronsonului, care va fi Directia Regionala de Drumuri si Poduri Cluj. "S-a semnat procesul-verbal de predare-primire", a tinut sa precizeze ministrul Berceanu, adaugand ca viteza legala cu care se va putea circula pe A3 este de 130 km/ora.

La randul sau, fostul project manager al Autostrazii Transilvania, reprezentantul Bechtel, Michael Mix, a tinut sa sublinieze importanta acestei zile. "E o zi foarte importanta pentru noi si speram ca, atunci cand ajungeti la celalat capat, sa realizati ce efort am depus, toata munca grea. E construita de romani pentru romani", a afirmat Mix.

Inainte de a urca in Dacia Logan, Boc si Berceanu au fost intampinati de un tanar care purta un tricou pe care scria Mircea Badea si care avea niste pene care ieseau de pe partea dorsala.



Ioan Rus la inaugurarea Autostrazii Transilvania: Acest proiect apartine Guvernului Nastase

Fostul ministru de Interne, Ioan Rus, cel care a inaugurat in 2004 lucrarile la autostrada Transilvania, a afirmat, marti, la inaugurarea primilor 42 de kilometri din proiect, ca acesta apartine in exclusivitate Guvernului condus de Adrian Nastase, transmite NewsIn. Rus a mai spus ca, daca Guvernul Nastase ar fi fost lasat sa continue proiectul, Autostrada Transilvania ar fi fost finalizata in 2012, asa cum era prevazut initial in contractul cu firma americana Bechtel.
  • "Acest proiect apartine in exclusivitate Guvernului Adrian Nastase. Intre promotorii initiali si de baza au fost ministri din Cluj - Vasile Puscas, Vasile Dancu, Ioan Rus. El s-a aprobat cu acordul primului ministru, al ministrului de Externe, Geoana, de atunci. Noi am apreciat ca este oportun si necesar acest proiect prin intermediul caruia se leaga de Europa nu doar Transilvania, ci si Moldova", a afirmat fostul ministru de Interne, cel care a taiat panglica in iunie 2004 si a dat startul lucrarilor de construire a autostrazii Transilvania.
  • "Daca acel Guvern ar fi reusit sa continue acest proiect, el ar fi fost finalizat in 2012. Faptul ca au urmat o serie de guverne mai mult sau mai putin competente si competitive, inauguram 40 de kilometri. Si astia sunt mai multi decat nimic si inseamna ceva. Sa ne bucuram de astia 40, daca nu ne putem bucura pentru cei 400 deocamdata", a mai afirmat Rus, care a venit la ceremonia de inaugurare a primilor 42 de kilometri de autostrada insotit de colegii sai de partid, printre care si fostul sau coleg de Guvern, sociologul Vasile Dancu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3116 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Autostrada (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:02)

    Mario [anonim]

    PDL a facut intr-un an de zile mai mult de cat a facut alianta PSD - PNL in timpul guvernari lui Tariceanu, Bravo PDl, Votez Traian Basescu.
    • -1 (3 voturi)    
      tronsonul (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:38)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Mario

      tronsonul nu s-a facut intr-un an ci in 5 ani.
  • +4 (14 voturi)    
    Bv (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:15)

    Dan.m [utilizator]

    Bine Boooc!!! Bravo. Esti un exemplu. Dar... ai grija sa nu depasesti viteza legala :)
  • -4 (10 voturi)    
    Ai facut-o de oaie Milut! (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:30)

    ion [anonim]

    Nu te mai recunoastem ca facand parte din Echipa Base. Sa conduci fara un paharel la bord!?
  • -3 (9 voturi)    
    42km nefinalizati (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:31)

    xxxxx [anonim]

    Acesti 42 de km sunt nefinalizati, dupa ce va parcurge micul boc-poc cu bolidul cei 42 de km de "autostrada", aceasta va fi inchisa pentru continuarea lucrarilor. Pe data de 2 decembrie nu va putea nimeni sa mearga cu masina pe acest tronson. Dar ce nu fac unii pentru campania electorala.
  • -1 (9 voturi)    
    autostrda inaugurata (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:39)

    clarinita [utilizator]

    Wow!!!! Si ce e atat de interesant in aceasta stire?? ca nu a vrut sa bea in timpul sofatului sau ca se inugureaza cei 42 de km de autostarda, ca din cate vad eu accentul este pus pe refuzul dl boc.
    • +1 (3 voturi)    
      asta e jurnalismul (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:02)

      zox [anonim] i-a raspuns lui clarinita

      fiecare stire capata diverse versiuni, in functie de cine o scrie! esentialul este faptul ca au fost facut 42km intr'un mandat atat de scurt! nu 5km ca pe timpul lui tariceanu! asta spune mult despre guvernul promovat de basescu! prin urmare..de ce am alege un presedinte prostanac atunci cand avem presedintele care ne trebuie!
      • 0 (0 voturi)    
        de 5 ani (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:37)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui zox

        La tronsonul acesta se lucreaza de 5 ani, nu s-a realizat in ultimul an.
        Lucrarile au fost intrerupte de ministrul PD Dobre mai bine de un an pentru a renegocia contractul pagubos.
        Pana la urma pretul renegociat "mai nepagubos" a fost triplu fata de cel pagubos initial. Tronsonul a costat 1 miliard de euro, 24 de milioane de km.
  • +8 (12 voturi)    
    Penele (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:45)

    Justin Puscasu [anonim]

    Asteptam cu interes spectacolul lui Mircea Badea, impodobit cu pene, tinandu-si, ca un om de onoare ce este, promisiunea.
  • +5 (9 voturi)    
    40 km in cinci ani..bravos, natiune (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:50)

    bigbrother [utilizator]

    Sa inteleg ca peste alti 5 ani mai primim inca 40km? Ce fericire pentru noi!!! Este o zi minunata si merita sarbatorita..daca se poate cu Nastase pus pe capota Loganului.

    Imi si imaginez premierul de peste 50 de ani, probabil nenascut in acest moment, inaugurand intr-un final cea mai scumpa tzeapa romaneasca, de la anumiti romani pentru toti romanii.

    Dar sa nu deznadajduim, PSD inca mai are forta necesara sa ne mai dea tzepe marete, poate mai prindem vreuna in timpul vietii noastre, e suficient sa iasa Geoana acum si mai platim cateva miliarde pentru nimic in urmatorii ani.
  • +1 (11 voturi)    
    se poate! (Marţi, 1 decembrie 2009, 15:57)

    anani [utilizator]

    oricat de mult au incercat cei de la psd si pnl sa decredibilizeze guvernul boc, acesta a reusit sa faca mai mult decat celelate guverne. boc a reusit sa faca poate nu tot ce si-a propus , dar a inceput sa miste treburile in tara asta, a aratat ca se poate. altii au stat la guvernare 4 ani si nu au facut 4 m de autostrada.
  • -3 (11 voturi)    
    Bai... (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:05)

    Xulescu [anonim]

    .... sa fie ce-au navalit postacii PDL-ului si pe articolul asta ca lacustele. O autostrada e gata atunci cand dupa inaugurare se deschide traficului si nu se inchide a doua zi pentru a fi continuate lucrarile. Asa ca mai usurel cu cei 42 de km terminati la 1 decembrie.
    • 0 (2 voturi)    
      Doar... (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:21)

      Xulescu [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

      ... 3 minusuri ? Haideti mai baieti, puteti mai mult. Oricum, pentru cei 3: fie n-ati vazut o autostrada in viata voastra ( desi nu cred ) fie aveti creierul cat o aluna ( mult mai posibil ). In acest al doilea caz aveti mare grija la veverite. Sa nu ramaneti si fara bruma de materie cenusie ce o mai posedati :)) Hai, spor la minusuri.
  • +1 (5 voturi)    
    Poate viteza maxima legala (Marţi, 1 decembrie 2009, 16:21)

    roberto [anonim]

    Il informez pe dl. Berceanu ca 100km/h pe autostrada este o viteza cat se poate de legala.
  • +1 (1 vot)    
    in locul lui Boc (Marţi, 1 decembrie 2009, 17:32)

    taranistu [utilizator]

    as fi baut linistit un pahar de palinca! Asa fac oricum la amiaza, aproape in fiecare zi. Din cate stiu in Romania limita la alcool e dincolo de 0 (zero). Iar un pahar de palinca nu il trecea dincolo de limita legala. Si-apoi, oricum nu prea mai are de lucru de-acu inainte. Dupa 6 decembrie nu va mai fi nici premier, primar nu mai poate ca i-a lasat locul lui Aprostoaiei, la catedra... deh, somer n-a ramane el.
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai vorbiti prostii... (Marţi, 1 decembrie 2009, 18:24)

    bogdan [anonim]

    Am fost in seara asta pe A3. E un urias pas inainte, 20 de minute pentru o distanta care pe drumul clasic faci doua ore (cu trecut prin Turda, sate, Feleac, Cluj...)
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINEEEE (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:51)

    florin_3672 [anonim]

    in 5 ani 40 km.?
  • -1 (1 vot)    
    in sfarsit (Marţi, 1 decembrie 2009, 19:54)

    st [anonim]

    Avem si noi cativa km de autostrada in Ardeal. Probabil ca atat vom si primi ca doar mai e nevoie de autostrazi prin sudul tzarii....poate una spre Rusia direct.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a ieftinit Palinca la pompa. (Marţi, 1 decembrie 2009, 20:02)

    Zorro [anonim]

    Santierul se numeste Autostrada Transylvania.
    Insa A3 inseamna Autoband Drakula.
  • 0 (0 voturi)    
    Vom vedea cat de bine e facuta... (Marţi, 1 decembrie 2009, 20:02)

    florin [anonim]

    Din ce am mai vazut pe la televizor, acum stiu ca pot si intoxicatii dar se poate verifica in urmatoarele luni, bitumul din zona podurilor si viaductelor e unul neconform standardelor..

    Oricum vom vedea in viitorul apropiat..o zapada..cateva saptamani de ploi si inghet combinat cu tiruri f grele si ar trebui sa se vada daca e sau nu adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    vrednicieeee te iubim...sau ne hodinim! (Marţi, 1 decembrie 2009, 22:39)

    FanFan Un Pic Golan [anonim]

    Da, mare realizare ,42 km in 5 ani.Turcii o terminau intr-o luna! Dar asta este efectul inginerului Berceanu, asupra ritmului de munca si al contractelor, evident.Aferim bre! Si la mai mare! Sa traiti si sa munciti...mai BINE!
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu s-au construit autostrazi (Miercuri, 2 decembrie 2009, 8:43)

    Jeu [utilizator]

    M-am gandit si m-am gandit si cred ca am aflat raspunsul. Am vazut anul asta cat de usor a fost sa construim acesti 42 de Km desi a fost un an greu financiar. Efortul guvernului Boc a fost apreciabil si merita laudat. Totusi inainte au fost mult mai multi bani, economia duduia, si totusi nu au construit nimic, ca cica legea nu permitea exproprieri. Eu unu cred ca nu s-au construit autostrazi pentru ca banii destinati acestora nu pot fi sifonati de partidul aflat la conducere. Banii se atribuie unei singure firme de constructii si nu pot ajunge la partid pe caile puse la punct de marele spagar Adrian Nastase. Asa banii s-au cheltuit pe tot felul de prostii prin contracte dubioase mult supraapreciate din care aproape jumatate din banii platiti de stat firmelor particulare ajungeau prin sponsorizari in pusculita partidului. De exemplu avea guvernul de facut o scoala. In mod normal aceasta ar fi costat 1 milion de euro sa zicem. Guvernele Nastase si Tariceanu faceau contractul pe 2 milioane de euro dupa care 1 milion de euro era donat de firma partidului. Va rog sa ma contraziceti daca credeti ca nu am dreptate.
    • -1 (1 vot)    
      Esti prost informat (Miercuri, 2 decembrie 2009, 10:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Jeu

      Constructia unei autostrazi nu dureaza un singur an. Chiar daca anul acesta ea a fost inaugurata, nu inseamna ca au inceput sa o construiasca pe 1 Ianuarie 2009 (au inceput in 2004). Asa s-a nimerit acum (sau asa s-a vrut pentru a se aduna voturi) ca 10% din autostrada celebra sa fie inaugurata. Stai linistit, s-ar fi facut o inaugurare si pentru 10 km sau mai putin, doar pentru a fi fericit poporul.
  • 0 (0 voturi)    
    Pariul lui Mircea Badea (Miercuri, 2 decembrie 2009, 12:09)

    Radu [anonim]

    Mirceo te credeam om serios. Daca tot ai facut pariul neobligat de nimeni, te rog tine-te de cuvant si onoreaza cele promise. Daca tu nu te tii de promisiunii atunci ce sa ma mai astept la altii.
    Asteptam cu nerabdare.
  • 0 (0 voturi)    
    realizari (Miercuri, 2 decembrie 2009, 12:35)

    amu [anonim]

    Bravo domnule Boc! Ca un ardelean ce te respecti ai dovedit prin fapte nu prin vorbe ca meriti functia de premier. cei multi te sustin.
  • 0 (0 voturi)    
    Autostrada (Miercuri, 2 decembrie 2009, 17:33)

    Mario [anonim]

    PDL a facut intr-un an de zile mai mult de cat a facut alianta PSD - PNL in timpul guvernari lui Tariceanu, Bravo PDl, Votez Traian Basescu.