Traian Basescu a cerut Institutului National de Expertize Criminalistice sa stabileasca daca imaginile din 2004 au fost trucate

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2009, 15:02 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a solicitat Institutului National de Expertize Criminalistice, un aviz de specialitate prin care sa se stabileasca daca imaginile din campania electorala din toamna anului 2004, de la Ploiesti, difuzate de ziarul „Gardianul” si preluate de posturile TV, contin urme de interventie tehnica in sensul modificarii integritatii, informeaza Presedintia.

Potrivit comunicatului Presedintiei, solicitarea a fost facuta in baza prevederilor din Regulamentul de organizare si functionare a Institutului National de Expertize Criminalistice, conform carora, la cererea birourilor notariale si a institutiilor publice si private "se pot intocmi avize de specialitate, cu aprobarea directorului Institutului sau a sefului laboratorului interjudetean".

Sambata, Traian Basescu a anuntat, la sediul sau de campanie, ca il va da in judecata pe Dinu Patriciu si cotidianul Gardianul pentru "minciuna si trucarea unor filmari" si a intrebat conducerea ziarului de ce nu a facut o expertiza a filmului.

"Inainte de orice, cred ca presa care a introdus in circulatie un film trucat ar trebui sa raspunda in mod elementar la cateva intrebari. In primul rand, daca inainte de a introduce filmul in circuitul public, acest film a fost verificat la Institutul National de Expertiza", a aratat Traian Basescu.

El a mai intrebat conducerea cotidianului Gardianul daca macar dupa introducerea in circuitul public a "unui film trucat a avut curiozitatea" sa faca o expertiza a acestui film si, in caz afirmativ, sa faca public rezultatul.

Cotidianul "Gardianul" a publicat, joi seara, o filmare in care presedintele Basescu ar fi lovit un copil, in timpul unui miting electoral.

Cu o zi inaintea publicarii acesteia, omul de afaceri Dinu Patriciu declara ca actiunea s-a petrecut in timpul campaniei electorale din anul 2004, la Ploiesti, si ca a vazut personal incidentul.

I.N.E.C. este institutie publica cu personalitate juridica aflata in subordinea Ministerului Justitiei si Libertatilor Cetatenesti.

Cu privire la o fotografie sau inregistrare video, obiectivele expertizelor efectuate in INEC constau in: stabilirea autenticitatii, imbunatatirea calitatii imaginilor, analiza persoanelor si a altor detalii, stabilirea locatiei si datei unei imagini, reconditionarea suportului magnetic sau digital pe care se afla imaginea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6491 vizualizari

  • +36 (46 voturi)    
    Realitatea mucles ? (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:10)

    L [anonim]

    Dintr-o data Realitatea nu mai da filmuletul, dupa ce ne-a indopat pana la refuz cu difuzarea lui ! Ce s-a inamplat ? Ori filmuletul a avut efectul invers celui scontat, ori isi dau seama ca au dat un fals. Intrebarea este daca a avut sau nu efect filmuletul ?
    • +6 (16 voturi)    
      Ba l-am mai vazut... (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:56)

      George [anonim] i-a raspuns lui L

      ...chiar si la Realitatea! Dar masura lui Basescu e tardiva, rezultatul va aparea (indiferent de rezultat) dupa 6 decembrie, cand nu va mai avea nici un impact. Ba eu chiar cred ca rezultatul expertizei va depinde de scrutinul de duminica. Nu v-ati invatat ca toate institutiile sunt aservite celor care conduc?
      • +5 (9 voturi)    
        Base (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:25)

        e state [anonim] i-a raspuns lui George

        Hai sa fim seriosi. De ce nu poate aparea rezultatul maine? Nu e vorba de analize ADN, ci de parerile unor experti, care se pot lamuri in 15 minute.
        • -9 (11 voturi)    
          Ha..si daca-i adevarat? (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:05)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui e state

          Vrei sa-i stirbeasca imaginea marinarului? Mai bine apare rezultatul dupa alegeri...
          Oricum...pt mine a fost de ajuns reactia lui de la irealitatea. Hai sa fim seriosi...nu stii daca ai lovit un copil sau nu? E chiar deplasat....
        • -8 (12 voturi)    
          Basescu deplasat (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:05)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui e state

          Traian Basescu da dovada de aberanta cerand, fie si retoric, unui ziar sa explice chestiuni jurnalistice. Mi se pare complet deplasat ce solicita Basescu.

          Presa romaneasca inghite orice. Si nu e vorba doar de politica, ci de orice domeniu.

          Este facila intoxicarea presei odata ce stii ca:

          - in Romania nu se face scoala jurnalistica

          - presa nu are angajati jurnalisti

          - presa nu are norme profesionale

          - angajatii din presa sunt platiti la norme cantitative (eg. 3 articole pe zi, un text de x caractere)

          - angajatii din presa prefera sa dea copy-paste ori sa lucreze cu wikipedia, decat cu resurse profesioniste platite gen Reuters

          - in presa nu se fac verificari (de ex daca scrii ca presedintele Indoneziei este "Suharto" nimeni nu sta sa verifice care e numele lui, ce a scris autorul aia ramane)

          - presa goneste dupa scandal facil. nu exista presa de calitate, ci doar presa tabloid, cu sexy braileanca et co., si presa de nivel scazut (restul ziarelor)
          • +5 (5 voturi)    
            Nu e deloc deplasat (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:18)

            Misu 2k9 [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Mai Badea, cind trustul vostru isi dedica 24 de ore pe zi pentru denigrarea lui, cind ati pus in circulatie mizeria aia in campanie electorala, fara cea mai mica etica profesionala, mai vorbiti de deplasare?
            Trebuie sa suportati si consecintele, mi se pare corect.
            • +1 (3 voturi)    
              E deplasat sa ceri responsabilitate presei. Aiurea (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:22)

              Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Misu 2k9

              Ba da tata! E deplasat ceea ce cere Basescu. E ca si cum ai cere lui Ion Iliescu sa recunoasca ca e capitalist democrat. Nu se poate, e deplasat.

              La fel nu poti cere presei din Romania sa isi asume ceea ce publica. E complet ABERANT! Nu stiu ce l-a apucat pe Basescu, crede ca face campanie electorala cerand responsabilitate presei. E DEPLASAT si am listat mai sus motivele.

              Asa ceva nu are sens, nici macar retoric!
          • +4 (4 voturi)    
            Linsajul mediatic - e forma moderna de dictatura (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:24)

            turmentat? [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            nu cred ca e deplasata baterea obrazului marilor televiziuni si ziare.

            sa nu uitam ca sunt jurnalisti de investigatie sau au in trusturile lor astfel de jurnalisti. nu mai vorbesc de ingineri de imagine. daca trucajul va fi dovedit (chiar daca, probabil, expertiza va spune ca nu a fost pumn ci doar atingere, si nu brusca ci lenta), consider ca onor jurnalistii care au fost campinoni zilele trecute ar trebui sa-si dea demisia de onoare si sa renunte la jurnalism asa cum au cerut si ei lui: musca, cioroianu si basescu - cu totii la vremea lor victime ale unui linsaj mediatic.

            linsajul mediatic trebuie sanctionat de cititori, indiferent cat de nepopular ar fi fost cel supus linsajului.
            • +3 (3 voturi)    
              Iata un scor al dictaturii (Luni, 30 noiembrie 2009, 19:39)

              eu [anonim] i-a raspuns lui turmentat?

              N-am mai facut asta pana acum: reiau un text cu copy-paste. De ce o fac? Ganditi singuri...

              "Traim vremuri memorabile. Pe bune! In istoria televiziunii nu s-a mai intalnit niciunde pe mapamond un asemenea asasinat mediatic. Va voi demonstra: intre joi, 26 noiembrie 2009, ora 20,07 si sambata 28 noiembrie, ora 11,00, in cazul Realitatea, si 22,00, in cazul Antena 3, un filmulet cu durata de 19 secunde a fost difuzat in continuu (in bucla continua) de mii de ori, uneori repetandu-se asa-zisul contact intre mana presedintelui si obrazul copilului in secvente succesive de cate 3 secunde, cu sau fara slow-motion. Pentru editorii si "jurnalistii" acestor doua posturi TV nu a contat absolut nici o ratiune sau norma profesionala (nici in ce priveste identitatea minorului, nici in ce priveste autenticitatea filmuletului). A fost o demonstratie inspaimantatoare de forta mediatica cu scopul de a anihila psihic pe unul dintre cei doi contracandidati. Iata cifrele: aproximativ 35 de ore X 60 de minute X 3 = 6300 (SASE MII TREI SUTE!!!) de difuzari/post TV. Inmultind cu 2 = 12.600 (DOUASPREZECE MII!!!) de difuzari. Este COLOSAL. Este nemaiintalnit. Este unic, repet, in istoria mondiala a televiziunii. Daca rezultatul alegerilor va da castig de cauza acestui mecanism de distrugere in masa, nu ne mai ramane decat o singura optiune - exodul".
          • 0 (0 voturi)    
            Presa e deplasata (Marţi, 1 decembrie 2009, 10:09)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Presa face tot ce ai scris tu mai sus si as adauga ca nu o face nici din naivitate nici din incompetenta ci doar din rea-vointa.
            Da de ce e Basescu aberant ca le cere sa verifice autenticitatea unui filmulet pe care il difuzeaza obsesiv?
            Dar daca ti s-ar intampla tie o chestie similara, ce-ai face?
      • 0 (0 voturi)    
        Perfecta dreptate. (Luni, 30 noiembrie 2009, 19:42)

        Io [anonim] i-a raspuns lui George

        Perfecta dreptate aveti.Problema e cei de la Expertiza ai cui sunt ??, de cine sunt pusi in functii ??
        Asa ca depinde de ce rezultat scot.Ca la meci Si,... daca e curatel Basescu se da pana in alegeri daca nu dupa, asa ca , aveti putintica rabdare.
    • +17 (17 voturi)    
      Ei, mucles! (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:10)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui L

      De unde atat mucles, ca acum trambiteaza sus si tare ca expertiza respectiva va dovedi ca filmul e trucat!

      Si nu datorita faptului ca filmul e trucat, ci ca Basescu cere sa fie facuta expertiza respectiva!

      Ce scarbe! :P

      Nu puteau ei, ca jurnalisti profesionisti, sa faca o astfel de expertiza la un expert independent inainte de a trambita toate rahaturile in direct?

      A, scuze, am folosit un termen necunosacut lor... jurnalisti profesionisti!
      • +14 (14 voturi)    
        Credibilitate pierduta (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:37)

        L [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Cu adevarat? Nu am vazut faza asta doar ca ieri au stopat difuzarea. Si acum ce se asteapta, sa uitam si sa-i credem cedibili ? L-am auzit pe Turcescu spunand cu o ipocrizie greu de crezut ca au difuzat la nesfarsit sa-l vada tot romanul si cel care e la serviciu si nu are timp tot timpul sa se uite la tv ! Ca l-au rugat oamenii, ca ei nu unde sa vada filmuletul !!!! :)Jalnic.
      • +10 (10 voturi)    
        Despre interes... (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:51)

        Alx MAX [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Care ar fi fost interesul ca Realitatea să fi expertizat secvenţele înainte de a le fi publicat? Ziarul Gardianul, care-şi revendică paternitatea secvenţelor, e o publicaţie a S.C. Best Media Press S.R.L. Acţionarul principal (90 %) al acestei societăţi este Crown Gate Alliance Inc. Pe unde am căutat, am găsit că între Crown Gate Alliance Inc. şi familia lui Roşca-Stănescu e o strânsă legătură... De aici, vă las pe dvs să continuaţi ideile...
    • +12 (12 voturi)    
      efect invers (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:39)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui L

      A avut un efect invers.
    • +6 (6 voturi)    
      surprizaaa (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:38)

      andra [anonim] i-a raspuns lui L

      Pai dupa ce ne0au intoxicat 4 zile si in loc de publicitate am vazut filmuletul ala...acum ce sa mai faca Realitatea? Tac malc si spera ca nu cumva sa fie falsa filmarea aia.... si s-ar putea sa aiba o maaare surpriza!!! MARE!!!
  • +31 (37 voturi)    
    expertiza (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:12)

    Radu B. [utilizator]

    Si daca se va dovedi ca filmul a fost trucat, aceasta va fi probabil una din sagetile de argint cu care Basescu il va invinge pe Geoana la intalnirea de joi.
    • +20 (20 voturi)    
      INTERESANT (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:38)

      luxor [anonim] i-a raspuns lui Radu B.

      Foarte corect! Pentru a proba vinovatia sau nevinovatia expertiza este una dintre probe.

      Cealalta proba pe care ar fi bine sa o faca publica ar fi proba cu martori (adica cei prezenti, inclusiv din pdl-pnl la monentul acela) - atentie!!!! aceasta proba cu martori sa fie facuta pe baza declaratiilor lor facute la poligraf (detectorul de minciuni).
      Ii tine!
      • -9 (9 voturi)    
        Corect! (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:51)

        simion [anonim] i-a raspuns lui luxor

        Da, sa se faca expertiza cu poligraful pentru martori. Cred ca expertiza filmului nu este suficienta! Cred ca filmul este adevarat dar din ratiuni asa zis politice" ar putea fi constatat fals de catre criminalisti iar noi sa aflam adevarul dupa 50 de ani.
      • -1 (1 vot)    
        Increderea ?? (Luni, 30 noiembrie 2009, 20:44)

        io [anonim] i-a raspuns lui luxor

        Batu- o- ar vina de incredere, voi chiar mai aveti incredere, AICI, in Romania ?.Mi se pare absurd.Totul e doar MINCIUNA, pe baza ei se cladesc TOATE : hotia, spaga, nepotismul etc.Eu nu mai am incredere in nimic.Nici in cei 15 ani dar nici in ceilalti 5.ani.Asa ca, s-auzim de bine !
  • +22 (26 voturi)    
    E clar. (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:17)

    Dan.m [utilizator]

    Daca si ei spun ca sunt trucate e clar. Patriciu face puscarie.
    • +5 (9 voturi)    
      E,nu zau ! (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:55)

      Vantu [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      Nu face pt ca are bani multi,poate cumpara cu pamant cu tot,acel institut.
    • +8 (10 voturi)    
      ete fleosc (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:55)

      stanpatitu [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      cum ziceam, ete fleosc puscarie, a facut vreunul dintr-astia granzi puscarie? puscaria e pentru catei ...
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:36)

        simplex [utilizator] i-a raspuns lui stanpatitu

        daaa mereu am avut scuze de genu ca nu putem grabi justitia.....cana ala iti fura din buzunar nu stai si te gandesti .
        dar vai ce manusi de piele are, sa imi iau si eu.
        ah stai ca tocmai mi-a luat banii.

        sistemul este corupt, ramasite din trecut ce sa-i faci, acum si noi am fi de vina ca nu ne deschidem gura.
    • +10 (10 voturi)    
      Eu cred (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:31)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Dan.m

      ca Basescu are deja originalul ,ca prea e sigur ca este o manarie.Oricum ,numai pentru toate vaicarelile din ultimile 3 zile ale reporterilor de 2 lei care vezi Doamne mureau de grija copilului,si as vrea sa le traga un pumn in plex -figurat vorbind.Era una la realitatea care zicea :Nu ati citit Gavroche(cred ca vroia sa zica"Mizerabilii)?Nu ati citit Cuore?Nu ati citit Morcoveata?Nu ati vazut cum reactioneaza un copil singur ,care se lupta cu viata cand este abuzat?-Iar tampeniile aste le spunea unui psiholog infantil si de fata cu matusa baiatului care pretindea ca copilul era foarte supravegheat de toata familia cand a fost "batut" de Basescu.Ca habar nu avea ce a facut copilul vreo 2 ore intr-0 seara ,la un miting, asta este alta poveste.
  • +18 (24 voturi)    
    Base nevinovat (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:20)

    cristina_d [utilizator]

    Traian Basescu si-a demonstrat nevinovatia si ar trebuie sa le fie rusine celor care apeleza la trucuri ieftine ca asta pentru a-l pune intr-o lumina proasta pe base.pana la urma totul se va intoarce impotriva lor!
  • +17 (29 voturi)    
    grad 0 de incredere ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:26)

    Nicky [anonim]

    Desi nu am nici cea mai mica incredere in PDL...nici in celelalte partide, evident, mi se pare normala o declaratie a unui pacalici din PDL care spunea: Daca filmul era netrucat, il foloseau la referendumul pentru suspendare. Nu stiu cine a spus, dar vad ca incep sa gandeasca daca le ajunge cutitul la os!
    • -13 (17 voturi)    
      tradare? (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:31)

      qqqq [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Rationamentul pdist are valoare doar in ipoteza ca inregistrarea provine de la 'dusmani'. Ce te faci insa daca inregistrarea provine de la cineva din pd, care la referendum nu avea niciun interes sa scoata filmul, dar care acum si-a cumparat inca 5 ani de liniste tradand pe marinar. Ne asteapta surprize mari, eu cred ca o sa se afle cinea tradat.
      • +5 (5 voturi)    
        nu cred! (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:47)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui qqqq

        Toti facem filme/poze in astfel de ocazii!
        Cineva si e clar ca Dusmanul, a vazut inregistrarea, a vazut "potentialul" ei si a decis sa o scoata pe piata! Sunt 100% convins ca cel care a filmat scena nu stia la ce poate fi folosita.... Daca era un profesionist o filma mult mai bine si cu scule mai bune.
      • -9 (9 voturi)    
        Si eu cred ca tine (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:59)

        George [anonim] i-a raspuns lui qqqq

        Filmul a fost in curtea PDL-ului, de aia nu au avut nici o grija Basescu si ai lui. Dar, probabil, respectivul a fost calcat pe degete si s-a prezentat cu caseta in stilul lui Dandanache "pac la Rasboiu' !!". Oricum, asta cred ca il roade pe Basescu acum, faptul ca din ce in ce mai multi din "ograda" sa il parasesc...
        • +7 (7 voturi)    
          Pai daca era in ograda lor (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:45)

          maolina [utilizator] i-a raspuns lui George

          si se stia de ea de ce nu l-au distrus Basescu &comp, ca doar nu era un film de Oscar. Si daca filmul nu e trucat, de ce nu se dau sa zicem si 2-3 min inainte si 2-3 dupa secventa de 19 secunde, ca sa vedem mai bine contextul.
  • +15 (17 voturi)    
    4 (patru) cadre/frame !!! (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:26)

    Marian [anonim]

    Pe filmul "original" a fost nevoie de doar 4 cadre/frame pentru ca mana lui Basescu sa accelereze si sa ajunga la fata acelui copil.
    Copil care a spus foarte clar ca nu a fost lovit! Este adevarat ca au existat perdele de fum legat de declaratiile sale.

    De vazut: http://www.youtube.com/watch?v=aK6hiXmG_NY
  • +19 (21 voturi)    
    corect (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:27)

    alin19 [utilizator]

    si daca filmul se dovedeste a fi trucaj toate televiziunile care lau difuzat sa isi ceara scuze si sa explice cetatenilor ca a fost trucaj in atatea emisiuni in cate sa difuzat, sa anuleze efectul nu?
  • +12 (16 voturi)    
    Eu as cere si expertiza externa (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:29)

    bigbrother [utilizator]

    Ca sa nu se spuna ca a fost "facatura" pentru ca asa a vrut presedintele.

    Stau si ma gandesc daca va fi declarat un fals care va fi urmatoarea mutare a celor din PSD & Co sau, daca va fi adevarat, ce va face Base.

    Acum, mai mult ca niciodata simt nevoia de o clarificare astfel incat sa stiu cu cine voi vota, ce "rau" mai mic voi alege dintre doua rele. Am un sentiment ca suntem intr-un nou moment de cotitura pentru tara asta; deja se trage cu artileria grea, sa vedem cine se "scufunda" primul.
  • -15 (19 voturi)    
    Titlul articolului trebuie schimbat (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:31)

    Omul de pe strada [anonim]

    Din:
    Traian Basescu a solicitat Institutului National de Expertize Criminalistice sa stabileasca DACA imaginile din 2004 au fost trucate
    In:
    Traian Basescu a solicitat Institutului National de Expertize Criminalistice sa stabileasca CA imaginile din 2004 au fost trucate
  • -19 (21 voturi)    
    Inca o petarda de-a lui Base (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:32)

    gigi [anonim]

    Base arunca inca un iepure pentru cei dispusi sa-l fugareasca.
    Nu cred ca mai poate pacali pe cineva.

    http://www.gardianul.ro/Scandalul-filmului-din-Ploiesti.-Basescu-cere-o-expertiza-care-nu-poate-fi-realizata-fara-sa-se-intre-in-starea-de-incompatibilitate-s149856.html

    Ori nu stie, ori face pe....nestiutorul.
    • +11 (11 voturi)    
      incompatibiliate???? (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ba frate tu verifici ceea ce citesti sau doar crezi ca idiotu`? respectiva decizie cedo prepelita vs. moldova cazul 2914/02 se refera la cu totul altceva. la evaluarea unui imobil. nu ma astept sa priceapa cei de la gardianul cum sta treaba cu dreptul, dar puteau macar sa-si consulte avocatul inainte de a scrie prostii. nu are nimic de-a face cu expertiza pe care a cerut-o base`. da` toti sunt mari juristi si daca astia de la gardianul citeaza o speta atunci e beton... asa e cum zic ei. ideea e ca unii mai stim si sa citim si sa cautam pe net si mai stim si ceva drept. ghinionul lor!
    • +3 (3 voturi)    
      Aha, am inteles (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Am inteles ce bine s-a tesut mascarada asta in jurul lui Basescu.

      Disperarea extrema a pesedeilor si a mogulilor i-a facut sa joace o ultima carte in sistemul alba/neagra.

      Iata cum gandesc acesti mizerabili: trucam, aruncam pe sticla si repetam obsesiv scena, tergiversam expertizele (cunoscand limitele intre care se poate misca Basescu), intre timp ii fraierim pe votanti, castigam alegerile si musamalizam adevarul.

      Oricum adevarul nu mai conteaza dupa ce minciuna si-a facut efectul.
  • -23 (25 voturi)    
    film (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:34)

    mihai_k2003 [anonim]

    E adevarat ca utilizarea de astfel de metode nu este deloc eleganta, insa Domnul Basescu culege furtuna rezultata in semanarea fumului din timpul intregului mandat al Domniei Sale. L-au infrant cu propriile metode!
    • -8 (12 voturi)    
      voturi negative/pozitive (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:06)

      qqqq [anonim] i-a raspuns lui mihai_k2003

      Devine superfluu mecanismul asta de atribuire a voturilor: constat ca fanii basescu voteaza negativ orice post comentariu care nu il ridica pe basescu in slavi. E valabil si pentru opiniile contra lui geoana - acelea capata voturi pozitive. Un astfel de sistem in care niste postaci orbiti voteaza mecanic nu aduce pentru mine nicio valoare - poate doar aceea ca pot citi linistit doar cele cu foarte multe minusuri.
      • +8 (10 voturi)    
        Bai,voi astia impartialii (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:36)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui qqqq

        aveti niste nick-uri de te doare capul.Si pe urma tot noi suntem postaci, care ne dam numele.Iar intre "fan" si "postac" este o mare diferenta (cam ca intre marioneta Geoana si omul Basescu) Dar ca sa-ti dau o veste proasta, suntem foarte multi fani aici(postam din convingere)
        • -4 (4 voturi)    
          ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:53)

          adi [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

          you go girl!
          • -16 (16 voturi)    
            exemplul perfect! (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:53)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui adi

            Mihaela, asa te vreau fetito!!! Dupa o zi de munca extrem de suparatoare prostia de care dai dovata mi-a readus zambetul pe buze...
            "Bai, tu" fana pdl-ista il meriti pe deplin pe Basescu ca presedinte. Un presedinte de care imi este scarba pentru oameni ce imi provoaca scarba...(o spun cu convingere)

            ... you go, girl!
            • +3 (3 voturi)    
              Domnule Andrei (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:40)

              Mihaela [anonim] i-a raspuns lui andrei

              Va rog sa ma scuzati ca mi-am permis sa fiu fana altcuiva decat M.Geoana sau C. Antonescu, dar mi-am inchipuit ca traim intr-o tara libera si democrata.Si pana pe 6 dec asa si este.Daca ne ajuta Dumnezeu va fi si dupa aceea.Ca prea ati uitat stimati PSD-isti cam cum stringea Iliescu presa de gat si striga"Mai animalule"cand il contesta cineva.Eu nu jignesc un om care are o opinie, dar pot sa o aprob sau sa nu o aprob (deci dau + si -).Iar daca cineva nu este de acord cu mine are aceeasi libertate.Iar noi, fani PDL si Base, consideram ca oamenii au in mod normal si spontan opinii despre lucruri,fiinte si evenimente, fara sa fie platiti pentru asta. Dar te inteleg.Cum ofi sa stai toata ziua pe Hotnews si sa vezi atatia sustinatori ai lui Base care sigur nu sunt nici mineri,nici prosti si nici postaci.
      • +4 (4 voturi)    
        Bravo (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:15)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui qqqq

        Pai e bine pentru tine pentru ca deja selectia e facuta pentru tine.
        Fiecare citeste ce-i face bine, nu?

        Insa spre deosebire de astia ca tine care citesc numai postarile cu minus, noi, fanii, citim si alea cu plus, si alea cu minus, ca sa dam votul in functie de acordul/dezacordul nostru...
    • +2 (2 voturi)    
      Scopul scuza...mijloacele? (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:19)

      Pastorel [anonim] i-a raspuns lui mihai_k2003

      Cine a stabilit ca s-a terminat cu infrangere?Si apoi, chestia cu fumul e valabila doar acolo unde se chinuie gandirea ta... Cosacrata era "cine seamana Vantu (sic!), culege furtuna!"
  • +4 (10 voturi)    
    trucaj (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:45)

    Radu B. [utilizator]

    Adica cineva crede ca daca Basescu avea cea mai mica urma de indoiala asupra realitatii filmului, mai cerea expertiza asta si facea in continuare valuri cu procese si acuze?! Eu ma indoiesc... Se facea ca ploua si isi continua campania. E clar ca stie mai multe decat spune si va transa aceasta problema dupa ce va avea aceasta expertiza, care cred eu ca ii va da castig de cauza.
  • -7 (9 voturi)    
    Presedintele sau catindatul? (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:47)

    Anonim [anonim]

    Sergiu Nicolaescu a spus-o clar ca nu-i trucaj.
    Si ala stie ce spune. Daca face cineva trucaje atat de bune era de mult in locul lui Cameron.
    Ce natie de c...t suntem: nu avem niciun politician cu cojones in tara asta. Totul trebuie rastalmacit, pus in dubiu, exact cum faceau securistii pe vremuri. Daca nu-i poti convinge, zapaceste-i.
    Trist e ca manipularea asta ordinara naste niste creduli pe forum-ul asta de te doare capul.
    Voi vedeti in ce minciuna va tin si Basescu si Geoana si toti ceialti???
    Va place rahatul in care va scufundati?
    • +5 (5 voturi)    
      nicolaescu sau Soby Cseh? (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      unul din cei doi MINTE! Sunt curios ce-si vor spune cei doi cand se vor vedea fata-n fatza.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:56)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      iar vorbim fara sa avem habar pe ce lume traim. scuza-ma, n-as vrea sa te jignesc pe tine, sau peste orice alt sustinator al lui geoana, insa despre ce vorbim aici? sergiu nicolaescu este PSDist, nu ti se pare normal ca nu avea cum sa faca alta declaratie?!
      • -4 (4 voturi)    
        Lol, si Soby Cseh e de la PDL, LOL (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:29)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui adi

        " La alegerile din 2008, Szoby Cseh urma sa candideze, din partea PD-L, la un post de deputat, intr-un colegiu din sectorul 3 al Capitalei."

        Curata impartialitate!
    • +2 (4 voturi)    
      da da da (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Sergiu Nicolaescu are vreo 75 ani, omul asta nu stie ce e aia tehnica digitala, inca se mai crede pe vremea lui Pazvante Chiorul, cand nu existau tehnici de trucaj avansate asa cum exista astazi.
  • -9 (9 voturi)    
    experti (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:49)

    qqqq [anonim]

    In alta ordine de idei expertii pd i-au spus clar lui basescu ca orice expertiza serioasa implica gasirea camerei si a casetei originale. Orice altceva e o tentativa disperata de a 'drege' imaginea obosita a cantidatului basescu.
  • -8 (8 voturi)    
    praf in ochii prostilor (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:50)

    tony [anonim]

    poate cu declaratia si actiunea asta de 2 lei poate mai pun botul 2-3 iepurasi si-l voteaza.....atata timp cat nu exista caseta originala si camera cu care s-a filmat nimeni nu poate da un verdict....nici zece institute de expertiza....dc se va da un asemenea verdict e clar ca a fost impusa de portocale....oricum toate faptele si marturiile, reactiile unora(base, anastase)..e clar ca evenimentul a existat...eu zic ca este 99.9% adevarat...restul sunt vrajeli.....duminica la vot te trimitem pe mare...iti alegi tu unde....
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui tony

      oamenii care au murit in 89' au murit degeaba daca iese din nou la guvernare un fost partid comunist.

      am zis am spus.
      • -4 (4 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:33)

        portocala beseasca [anonim] i-a raspuns lui adi

        oamenii care au murit in 89' in numele carora vorbesti, s-au rasucit deja in mormant cand au vazut ca la putere, de 5 ani, avem un comunist mitocan si tupeist, bani, cu un partid portocaliu in care s-au bulucit toti hotii de la FNS incoace.
      • -1 (1 vot)    
        alo gara? (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:48)

        tony [anonim] i-a raspuns lui adi

        dar cu cine a facu alianta pdl-ul anul asta? hmm cum uita unii...
  • +6 (6 voturi)    
    Mizeria PSD demascata! (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:54)

    Mathilda [anonim]

    Si acum sa iasa Patriciu si sa explice daca memoria i-a jucat feste ... sau daca a vrut doar sa faca o diversiune pt ca Geoana cel prostanac sa aiba si el o sansa spre Cotroceni.
  • +12 (12 voturi)    
    Fraierilor (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:54)

    miki [anonim]

    Se pare ca filmuletul a adus efectul invers ,adica in loc sa cistige procente Geoana,a cistigat Basescu.Este unul din motivele pentru care s-au oprit.Rezultatul expertizei nu va fii in timp util-pina in 06.12.2009-insa va fii foarte bun pentru anticipate,cind o sa vedeti dupa 15 ani,Pd-l la 65%,pe un unicameral-Parlament scurt si fara Udmr si pnl.Vor fii doar 2 partide Pd-l si Psd.Vom vedea... In viitoarea conjunctura sunt curios sa vad ce vor mai minca cei de la A3 si Irealitatea!
    • -1 (3 voturi)    
      lui miki (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:26)

      mihai_k2003 [anonim] i-a raspuns lui miki

      Miki, draga, poate ca e adevarat ce spui; insa se va intampla atunci cand vei scrie corect gramatical!
      • +2 (2 voturi)    
        nu stiu daca filmuletul a avut un asemenea efect (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:22)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui mihai_k2003

        asupra domnului Basescu. Am impresia ca aripa social democrata din UE a facut scandal din cauza filmuletului deoarece presa de acolo urla in draci din aceasta cauza. Domnul Patriciu nu mai poate dansa intr-un picior acum.
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:43)

        saladin [anonim] i-a raspuns lui mihai_k2003

        Pe tine chiar te supara ca nu scrie corect ?. Mie mi se pare ca te supara - dar rau de tot - fondul mesajului. Si nu cred ca ma insel. Si apropo, am scris corect ?.
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:05)

    break a leg [utilizator]

    nu cred ca aceasta analiza va ajuta sau nu pe cineva. scopul a fost folosirea filmulutului pentru influentarea electoratului iar rezultatul expertizei nu va veni pana pe 6 decembrie
  • -8 (10 voturi)    
    ar fi in stare.. (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:10)

    neamtu [anonim]

    daca a facut-o sau nu, daca filmu e trucat sau nu.. pe cine mai intereseaza?
    daca a facut-o, nu ar fi pentru prima daca cand sare calu.. daca nu a facut-o nu inseamna ca nu ar fi in stare..
    • +9 (9 voturi)    
      Logica. O enigma. (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:32)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui neamtu

      Domnule, aveti un rationament demn de Gâgã ! Dupa modelul stapanilor dumneavoastra.
  • +2 (8 voturi)    
    Testul poligrafului (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:11)

    Florin [anonim]

    Daca minti trebuie mai intai tu sa crezi minciuna. Cam asta-i ideea pe care merge Basescu. Daca-ar vrea sa transeze chesiunea da testul cu poligraful in fata natiunii pe TVR de fata cu contracandidatul Geoana si stafurile. Da nu-i tarziu ca pana joi mai e timp. S-atunci fie moare Sergiu Nicolaescu (a zis ca-si pune viata daca filmarea este trucata) fie Basescu.
    • -1 (1 vot)    
      pt base (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:52)

      tony [anonim] i-a raspuns lui Florin

      poligraful si pt base de acord?...sigur va inventa o strategie ca e poligraful mogulilor, rechinilor....ca e un poligraf comunist, ca poligraful e frate cu iliescu, ca poligraful a facut mineriadele si etc....
  • +5 (5 voturi)    
    Jignitor: presa din romania cumparata (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:18)

    clarinita [utilizator]

    A fost memorabila replica dl anastase de la ziarul gardianul: noi nu avem siguranta verdicitatii unei casete, bazandu-ne decat pe impactul emotional al publicului! securitatea surselor domnilor jurnalisti!
  • +10 (10 voturi)    
    Oile.. (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:19)

    anonim [anonim]

    Fratilor, voi n-aveti ochi sa vedeti filmul?.. Va trebuie expertiza pastorului?
    Filmul are o gramada de greseli de editare se vad si fara sa fii expert.. de la umbrele care apar pe chelia lui base pana la zambetul copilului dupa "lovitura".. toate tradeaza faptul ca copilul a fost impins si nu upercut cum zice irealitatea and friends.
    • -1 (1 vot)    
      care sunt alea? (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:53)

      tony [anonim] i-a raspuns lui anonim

      care sunt greselile alea? sa moara clipisor daca eu le vad......cred ca nici tu nu le vezi....aoleu..hoara tu esti...scuza-ma ...am uitat ca porti ochelari.....
  • +7 (7 voturi)    
    atunci ma Mihai si restul (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:22)

    Lucianmotzul [anonim]

    Votati cu prostanacul si moflaotorul de Geoana ca este omul lui Iliescu &co si treaba este clara .Cine a omorit oameni? ILIESCU ,cine a vindut tara ILIESCU + NASTASE ,cine face cearta ?tot ei ,pt ca nu vreau ca tara nostra sa intre pe un fagas normal ,cine este cu rusii si a fost la moscova de doua ori ,cine voteaza cu prostanacul este ca el si CO ,tradatori de neam si tara ,au mai fost cind l-au votat pe criminalul de ILIESCU.
  • +10 (10 voturi)    
    Romania (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:28)

    Mada [anonim]

    Patriciu nu l-a atacat pe Basescu, a atacat Romania prin acuzele facute.
  • +9 (9 voturi)    
    expertiza poporului (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:31)

    anani [anonim]

    romanii vor stabili poate chiar inaintea Institutului national de expertize criminalistice! pe 6 decembrie e nevoie de un vot pentru adevar, pentru decenta, pentru reforma si responsabilitate. romanii vor da un vot pentru basescu, caci numai asa vom putea iesi din mizeria in care ne afunda mogulii si partidele politice
  • +12 (12 voturi)    
    Mi-e greata.Apoi vom vedea (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:31)

    dude [anonim]

    Lucrez in strainatate.Castig bine.N-am pile.Nu am bugetari in familie,rompetrol-isti,etc.Mi-e greatza de cum v-ati aliat cu totii impotriva lui Base.Bine macar ca mi-am deschis ochii.Am ramas uluit cat de multi sunteti,sunt inca in soc. Nu stiu daca o victorie a lui Base va rezolva problema.Sunteti ca o cangrena,iar un singur om,nu o poate elimina, la PDL nici nu ma gandesc ca ar face ceva.Trecem printr-o perioada f. grava.
  • -4 (6 voturi)    
    expertiza (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:37)

    corcoos [anonim]

    Normal, in tara asta exista experti care sa spuna ca albul e negru. Vorba aceea, doar n-au pastrat degeaba tovarasii meseria de expert judiciar in noul cod penal.

    @Marian

    E interesant cand oamenii prefera sa dea crezare rationamentelor si nu ochilor. Si e frumos cand o intreaga armata de PR te minte in fata. De aceea, va propun si eu un experiment, d-le Marian. Puneti pe cine doriti dvs. sa va dea un dos de palma sanatos, filmati cu 25 de cadre pe secunda, comprimati si recomprimati inregistrarea, iar apoi spuneti-ne cam in cate cadre apare traiectoria mainii.
    • +1 (1 vot)    
      hai sa vedem (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:31)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui corcoos

      1. Nu sunt Marian.
      2. Sa facem exercitiul de care vorbiti si sa adaugam si niste oameni pe langa "victima". Apoi vedem reactiile unor oameni constienti ca victima este lovita crunt. Ce ziceti?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:36)

        corcoos [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        Am vazut cu ochii mei cum reactioneaza oamenii cand semeni de-ai lor sunt batuti cu bestialitate, nu cand li se da un dos de palma, ok? Ma mir ca n-a sarit vreun gealat sa-i mai arda una copilului, atat.
        In rest, desigur, se poate argumenta ca un canditat la presedintie nu poate fi rau si nastapanit, ca ziaristi nu se trag de sireturi cu seful ANI, ca un ministru nu poate lua caltabosi drept spaga, ca un presedinte nu poate calca pe cadavre pt. a-si consolida puterea in Romania anilor '90. Orice se poate argumenta. Atat doar ca pe mine ma pasioneaza mai mult faptele, iar in cazul de fata doar sub tortura as recunoaste ca inregistrarea aia e trucata.
  • +6 (8 voturi)    
    a fost contact, dar filmul contrazice mecanica (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:40)

    Filimon Andrei [anonim]

    lasand la o parte discutiile despre lumina albastra (un reflector albastru exista totusi pe acolo), despre probabila (nu stiu ce sa zic ca nu-s specialist) taiere de cadre (pt a da senzatia de viteza), despre chelia lui base (cand e alba, cand e neagra), eu propun sa ne axam pe reactia baiatului.

    Asadar, in film avem un copil lovit cu mana DE LA STANGA LA DREAPTA (din perspectiva lui basescu) de sus. Copilul isi roteste DOAR capul 55 de grade in plan vertical (cam mult, zic eu, ca i se rupea gatul la unghiul asta) si si-l roteste in plan orizontal DE LA STANGA LA DREAPTA (from bases view). Dupa care, capul baiatului revine la loc in plan vertical si, MINUNE DUMNEZEIASCA!!! isi continua rotatia DE LA DREAPTA LA STANGA!!! (still bases view!)

    Hai sa ne uitam si la miscarea mainilor (atat cat se poate vedea de tanti) si a corpului copilului: se vede cat se poate de clar ca se roteste de la dreapta la stanga, CONTRAR impulsului primit de la marinar care l-a palit invers.

    Cheia vine de la mainile copilului: eu nu am vazut pe nimeni care dupa o palma strasnica sa-si tina mainile pe langa corp in felul asta. Modul in care baiatul isi tine mainile tradeaza defapt ce s-a intamplat acolo:

    Basescu il ia pe baiat de bratul stang (mai corect de geaca) si il trimite la plimbare. NU il impinge ci il roteste (uitati-va la mana stanga a baiatului-miscare tipica a cuiva ce e trimis la jucariile lui). Cei doi martori vad CONTACTUL si isi vad in continuare de treaba lor: basescu nu a facut nimic iesit din comun!

    Mai departe: pai tu daca ai sta in banca ta si deodata te trezesti intors dintr-o directie din care nu te astepti, nu te sperii??? Baiatul tresare, dupa care, realizand ce s-a intamplat, rade cu gura pana la urechi.

    Ah, ca nea'paturiciu A TAIAT niste cadre, A DESENAT o mana (uitati-va la contrastul dintre parul lu tanti si mana lui base), a exagerat blitzul albastru de l-a facut zombie pe baiat (ca sa poa sa ii roteasca capul pe spate), astea sunt mogulisme ieftine.
    • +9 (9 voturi)    
      reconstituire (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:04)

      Filimon Andrei [anonim] i-a raspuns lui Filimon Andrei

      expertiza nu va fi niciodata fara urme de indoiala atat timp cat nu apare camera originala si filmul original (eu ma gandesc ca d'alde paturiciu deja a pus camera bine, sau o fi si asta chiar asa de tembel sa nu isi ia toate masurile ca vad ca pe copil si pe tanti nu i-a "prevenit". Halal natiune, ei uite dom'le, nici mogulii astia nu mai ie ce-a fost odata).

      Asa ca cea mai buna solutie ar fi o reconstituire:

      Sa se suie marinarul pe o masa, iar paturiciu, vantu, felix si toti d'alde ciutacu, badea etc (mai da' multe tonomate mai sunt, nu-mi ajung cele 2000 de caractere pt toti asa ca dau cu etc), ma rog, toti astia sa se perinde prin fata lui basescu (pentru o mai buna statistica). Si la fiecare, sa-i stearga marinarul cate un dos de palma (sa-i dea lui base si o manusa de box cu o potcoava inauntru) si sa vedem atunci: daca toata lumea rade imediat dupa lovitura (da' poate incap totusi trei potcoave, nu una), inseamna ca musai trusturile moguliene s-au pus de acord

      Ce zici coane paturiciu, te bagi la o reconstituire? PS. Poti sa-ti aduci si trabucul...
      • +2 (2 voturi)    
        Am ras cu lacrimi! (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:55)

        maolina [utilizator] i-a raspuns lui Filimon Andrei

        Nu stiu cate facultati au votantii lui Antonescu,dar ai lui Basescu chiar sunt desteptii si hazosi
    • +7 (7 voturi)    
      logic ce spui (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:06)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Filimon Andrei

      Eu cred ca mai trebuie adaugat ceva, inaltimea scenei. O scena nu poate sa fie la o inaltime de 1,40 metri pentru ca este nevoie de vizibilitate.
      Am o intrebare pentru cei care stiu fizica, pai daca-l pocnea, lansand la o parte lungimea si viteza mainii, ar fi trebuit sa pice dupa scena. Copilul avea 1,70 metri sau peste, cam inalt pentru varsta lui??
      Baietii de la iRealitatea s-au facut de mirul lumii ca de deontologie profesionala....
  • +2 (4 voturi)    
    rapunsul expertizei este aici (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:41)

    silviu [anonim]

    I.N.E.C. este institutie publica cu personalitate juridica aflata in subordinea Ministerului Justitiei si Libertatilor Cetatenesti.
  • +8 (8 voturi)    
    Gardinul stie... (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:53)

    samuri [anonim]

    gardianul si SOV stie ca INEC a expertizat filmul si a demonstrat falsul, mai mult Gardianul este in posesia unui document acest sens de la INEC
    De ce nu o publica?
  • -4 (4 voturi)    
    Senzational! Viol urmat de sarcina de 10 luni! (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:54)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Autor - Basescu, binenteles!

    Detalii pe www.badin.ro si la

    http://www.ziua.ro/f.php?data=2004-11-26&thread=163442&id=188303
  • -1 (1 vot)    
    ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:18)

    corcoos [anonim]

    @dude

    Se vede clar cum toti s-au aliat impotriva lui Base. Mai ales mogulii, de la Patriciu, la fratii Paunescu. Asta-mi aduce aminte de o inscriptie de pe blocuri, destul de populara in perioada mai de inceput a epocii Iliescu: "Jos Coposu".

    @Filimon Andrei

    In sfarsit un specialist in reactia copiiilor la acte de violenta. Nu va contrazic, desi regasesc in amintirile mele din copilarie copii care radeau dupa ce erau loviti de colegii lor batausi. Nu de alta, dar e putin cam tare sa argumentez ca albul este alb. Sunt curios doar cum ati reactiona dvs. daca ati primi un dos de palma din senin.
  • -1 (3 voturi)    
    basel (Luni, 30 noiembrie 2009, 18:40)

    googy [anonim]

    Un marinel ce da cu capul in gura unui araboi,laudat de coana lenutza udrea.Un isteric ce da un pumn unui
    copil semihandicapat.Un presedinte chelios care-i fura
    unei ziariste telefonul mobil.Un matrozel ce-i spune alteia :tizganca imputzita.Un semianalfabet ca si eba care striga la ziaristi:ba goazarilor.Asta e presedintele oe care-l merita romania.
    • 0 (2 voturi)    
      da (Luni, 30 noiembrie 2009, 19:21)

      emilache [utilizator] i-a raspuns lui googy

      Fascinant, dovada irefutabila, incident filmat si sunt atatia sa sustina tot felul de aberatii.

      Tare nene.

      Daca Basescu era barbat spunea franc: "l-am lovit, imi pare rau, gestul e reprobabil, cine nu a fost nervos o data in viata lui". E de inteles si ar fi fost o reactie de admirat.

      Toata mizeria asta spune multe despre noi toti.
  • +2 (2 voturi)    
    itinerar obligatoriu (Luni, 30 noiembrie 2009, 19:30)

    mar [anonim]

    Pentru cei din grota, cu o exprimare ca a ta, va recomand un traseu/vizita la Malamuc, in judetul Prahova!!!
    Dupa acea vizita vei intelege ce inseamna pozitie bipeda, exprimare coerenta si integrare sociala, cu respectarea drepturilor democratice.
    Nu mai vreau respect, ca ne-a umplut de o luna si ceva stapanii tai!!!
    PS. "Mogulizorul dauneaza grav sanatatii"
  • -1 (3 voturi)    
    Ar trebui sa recititi cartile de istorie, (Luni, 30 noiembrie 2009, 20:58)

    Ela Popescu [anonim]

    Eu cred ca filmul este real.
    Cred ca unii ar trebui sa mai reciteasca cartile de istorie intrucat in cuprinsul acestora ar gasi un personaj cu care se aseamana Traian Basescu.
    Din pacate acel personaj nu este pozitiv ci negativ,
  • -2 (4 voturi)    
    jos tiranul (Luni, 30 noiembrie 2009, 22:03)

    andreea [anonim]

    Un caracter adevarat si-ar fi cerut imediat scuze fata de minor si familia sa. Un politician mincinos si violent cauta scuze! A afirmat ca poate minorul ar fi injurat, inducand idea ca la orice injuratura minorii trebuie plesniti peste bot. S-a scuzat apoi ca nu avea ochelarii la el, dar cand l-a plesnit in fata a avut o precizie de chirurg si nu purta ochelari! In final, politicianul perfect nu a batut niciodata in viata un copil, cu toate ca si victima si familia sa au confirmat incidental! Pentru ca in fata faptului implinit san u mai ramana decat sa conteste originalitatea inregistrarii! Esti penibil, marinare!
    • +2 (4 voturi)    
      draga p(r)ostanca (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:29)

      Filimon Andrei [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      si dragii mei compatrioti,

      cum sa iti ceri scuze pt ceva ce nu ai facut? nu va luati dupa postacii de servici, ei sunt naimiti sa debiteze baliverne.

      1.filmul este trucat (vezi comentul meu de mai sus cu filmul pe viteza normala). Basescu il atinge pe copil (il indeparteaza intorcand-ul de geaca) DAR NU il loveste. paturiciu a zis ca i-a dat si in plex ori de la inaltimea aia nici trucajul nu mai tine.

      2.intrebarea-cutit-in-spate de la realitatea a fost ceva de genul "dom'le, iti mai bati nevasta?" o intrebare capcana.
      Credeti ca exista pe planeta asta vreun parinte care sa nu-si fi altoit copilul macar odata (nu bataie, doamne fereste, ci o palma parinteasca la popou)? Cum poti sa raspunzi "NU" pe nemestecate la o astfel de intrebare, mai ales cand stim ca in ceea ce ne priveste, educatia la romani se face pe principii medievale? Sa vina la mine (cu probe) parintele roman care nu si-a atins copilul lui vreodata in viata si ii dau 80 de milioane!!! de beri!