BEC, rezultate partiale, ora 10:00

Prezenta la referendum - 50,91%. 77,78 au spus DA pentru Parlament unicameral, 88,84% pentru reducerea numarului de parlamentari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:26 Actualitate | Politic


Prezenta la referendumul pentru Parlamentul unicameral si reducerea numarului de parlamentari, dupa centralizarea a 99,92% din sectiile de votare, a fost de 50,91%, potrivit ultimelor rezultate partiale oficiale, date publicitatii marti, la ora 10:00, de Biroul Electoral Central. 77,78% dintre cei prezenti la urne s-au pronuntat in favoarea Parlamentui unicameral, iar 88,84%, pentru reducerea numarului de parlamentari.

Pentru validarea referendumului este necesara prezenta la vot a 50% plus unul dintre votantii inscrisi pe liste, indiferent de numarul de voturi anulate ulterior, a declarat pentru HotNews.ro presedintele Biroului Electoral Central, Marian Muhulet.

Duminica seara, dupa inchiderea urnelor, presedintele Traian Basescu a salutat, deja, validarea referendumului, dupa ce si exit-poll-urile realizate la iesirea de la urne indicau o prezenta de peste 50%.


Citeste mai multe despre   
















1123 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Referendum de campanie electorala (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:36)

    oschy [anonim]

    Cu toate ca s-a incalcat minima etica morala rezutatul referendumului trebuie luat in calcul de Parlamentul Romaniei si clasa poitica.
    Nu stiu cum s-a ajuns ca la referendum sa fie un numar de voturi nule egal cu 3,5% din numarul alegatorilor inscrisi pe liste(650000) si majoritatea sa fie albe fara stampile sau inscrisuri.
    Sau bagat la greu buletine albe in urne sa se faca 50%
    • -2 (8 voturi)    
      pe mine (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:58)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui oschy

      n-au vrut sa ma taie de pe lista cu referendumul, acum se vede de ce.
    • +2 (4 voturi)    
      Multa minte, putine argumente ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:35)

      mutzchi [anonim] i-a raspuns lui oschy

      Pe linga buletine de vot mai sunt si liste de semnaturi.
      In toate sectiile sunt reprezentanti ai mai MULTOR partide. Sa inteleg ca toate partidele au vrut ca referendumul sa fie validat??

      Sa traiasca Nostradamus! ... ca noi nu avem nevoie de minte, pardon argumente ca afirmam ceva ...
  • +3 (7 voturi)    
    Vor castiga Vantu si Voiculescu alegerile? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:46)

    Eugen [anonim]

    Avem in acest moment un tur 2 intre UN candidat si mai MULTI candidati care si-au desemnat un purtator de cuvant – Geoana. Cei multi au si posturi TV care au incetat demult sa fie oglinda evenimentelor fiind parte in jocul politic. Acest comportament este tipic regimurilor dictatoriale in care media face parte obligatoriu din jocul politic. Fragila democratie are sprijin doar in populatie, adesea manipulata josnic. Intrebarea este daca cei care pregatesc dictatura sub umbrela votului se vor limita doar la atat si un vor trece la actiuni de forta? Ma inspaimanta declaratiile lui Becali si Vosganian care au anuntat ca se vor pune sume uriase in acest joc. In mod sigur pentru coruperea autoritatilor statului acolo unde Vantu a anuntat ca plateste 500 de oameni, dar va putea usor corupe alti 3000 daca va fi cazul. Sa vedem cine rezista tentatiei si cine va vorbi?
  • +6 (10 voturi)    
    DA (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:51)

    cosmin m [anonim]

    Rezultatele de la referendum si prezenta la el sunt zdrobitoare.Romanii au spus "DA" pentru reformarea institutiilor statului.S-a inceput cu agentiile guvernamentale inutile,se continua cu Parlamentul.Mergeti la turul 2 si dati-i lui Basescu sansa sa continue ce a inceput.
  • -2 (8 voturi)    
    Referendum inutil (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:10)

    anonim [anonim]

    Parlamentul nu va vota niciodata ceea ce a impus Baselu la referendum. Acest referendum e doar o incercare de capitalizare a voturilor oamenilor scarbiti de politica.
    Romanii ar fi votat orice ar fi in devafoarea politicienilor, ar fi votat si reducerea la 3 a numarului parlamentarilor.
    Oricum Baselu va pierde alegerile:)
    Sa-i pregatim o nava din arhiva Flotei si sa-i uram vant bun.
    • +4 (6 voturi)    
      evident (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:33)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui anonim

      parlamentul nu va lua in seama vointa populara. ca doar n-o fi democratie in romania, nu? adica de cind isi permit cetatenii sa decida cum arata institutiile statului, mai draga? ei dracie ...

      desigur, cetatenii nu stiu ce e bine pentru ei. de aceea voturile lor vor fi ignorate. de aceea avem oligarhi care stiu mai bine decit cetateanul dezinformat ce e bine pentru ... cetatean. ah, democratia? dar in romania ea e ... originala ...
      • -2 (2 voturi)    
        Of,of (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:10)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

        Oligarhii sunt specifici popoarelor subdezvoltate. Cetatenii nu cunosc legile si Constitutia si actioneaza instinctual.
        Cam asta e definitia tarii noastre.
        Problema noastra este lipsa unui guvern capabil sa scoata tara din c...tul in care ne-a bagat conducatorul iubit.
        Asta e problema numarul 1 restul sunt tampenii care consuma timp si resurse.
        Daca referendumul trece doua judete nu vor mai avea reprezentare la nivel parlamentar pentru populatia romaneasca. Acest lucru e o idiotenie.
    • +3 (5 voturi)    
      Curat Caragiale ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:41)

      oschy [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Acest Parlament va vota cele doua schimbari. Au votat, schilodit, legea uninominalului. Nu cred ca indrasnesc sa "fie atat de prosti" si sa nu respecte un referendum valid.
      Nu de alta dar suntem intr-o Europa cat de cat democratica, desi unii nu sunt pentru asa ceva.


      Apropo, ce inseamna democratie? Sa decida 471 in nume unui popor? Sau ma rog cativa in cateva partide si apoi cei 471 sa voteze???

      Ce inseamna democratia? Jignirea inteligentei de catre 471 de parlamentari? Sau de catre un anonim pe forum??
      • +3 (3 voturi)    
        citat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:23)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui oschy

        "Cel mai bun argument impotriva democratiei este o discutie de 5 minute cu un alegator obisnuit". Sir Winston Churchill.
      • -2 (2 voturi)    
        20 de ani. (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:14)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui oschy

        Acei parlamentari au fost alesi de popor. Ei reprezinta poporul la fel de bine ca si Basescu.
        Problema nostra sunt 20 de ani de 'stupid people' (afirmatia nu imi apartine) care nu s-au incheiat.
        Nu suntem in stare sa avem un guvern care sa ne scoata la liman din cauza tensiunilor lui Basescu.
        Acest lucru trebuie sa inceteze.
        Ma doare-n cot daca avem 1000 de parlamentari. Daca lucrurile ar merge cum trebuie asta ar fi ultima mea grija.
  • +2 (2 voturi)    
    eu unu nu inteleg... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:33)

    mandokir [anonim]

    ...cat de cretin poate fi un om care sa nu voteze si la referendum odata cu prezidentialele.

    adica in cazul in care nu esti de acord, f bine, votezi NU si gata. daca esti de acord, la fel, pui DA si e ok.

    daca nu faci nici una nici alta, se poate intampla fie sa iti atingi "scopul" si sa se invalideze (dar sa constati ca trendul ar fi iesit ofcial asa cum ti-ai fi dorit), fie sa nu se invalideze si sa regreti ca nu ai votat (daca iese cum nu ai fi vrut).

    deci evitarea votarii nu poate fi decat un act de cretinism iremediabil.

    PS daca imi dati o constructie de bun simt pentru care NU as vota, imi cer scuze si retrag tot ce am zis.
    • -3 (3 voturi)    
      Votul este personal (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:21)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mandokir

      Criteriile de vot sunt diferite de la om la om. Din punctul meu de vedere au gresit cei care au spus nu, pentru ca s-au lasat pacaliti de pacaleala lui Basescu.
      Referendumul nu a venit in urma consultarii populatiei ci a fost doar modul lui Basescu de a atrage nemultumitii la vot. Nu se va schimba nimic in Constitutie.
      Eu nu inteleg de ce a luat Basescu 30% din voturi dupa tot ce a facut. Asta arata calitatea votantilor din tara asta.
    • -3 (3 voturi)    
      raspuns cu bun simt (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:47)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui mandokir

      Nu am votat referendumul pentru ca nu l-am socotit corect.Mai exact momentul care a fost ales nu a fost corect. Sa fim sinceri de cate ori ai auzit in ultimii 5 ani sa se vorbeasca serios de reducerea unei camere in Parlament ? Inclusiv de Basescu!PDL-ul nu mai zic, sunt sigur ca ei nici acum nu vor reducerea, doar sunt partidul cu cei mai multi parlamentari!Intr-un cuvant nu am votat in semn de protest pentru distragerea atentiei de la adevaratele probleme ale Romaniei! Ce crezi ca este mai important IN ACEST MOMENT, sa se schimbe structura parlamentara sau sa se investesca,cat mai repede un Guvern?Cu Basescu Presedinte ( chiar si reales)si PDL-ul singur acest lucru nu este posibl.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:53)

    Vlad ie [anonim]

    Dintre cei doi candidati la functia de presedinte al Romaniei, doar domnul Traian Basescu are potentele necesare si doreste sa puna in aplicare voita romanilor exprimta la referendum. Domnul Mircea Geoana chiar daca ar vrea, nu ar avea permisiunea celor care il sustin, adica domnul Iliescu si tovarasii.
    Domnul Traian Basescu este cel care prin decret prezidential a promovat referendumul, deci trebuie sa i se dea sansa de aduce la bun sfarsit cea ce a inceput.