Rezultate partiale oficiale, ora 17:00

BEC: 50,88% - prezenta la referendum, 77,74% - pentru Parlament unicameral, 88,85% - pentru reducerea numarului de parlamentari 

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 17:10 Actualitate | Politic


Prezenta la referendumul pentru Parlamentul unicameral si reducerea numarului de parlamentari, dupa centralizarea a 96,44% din sectiile de votare, a fost de 50,88%, potrivit ultimelor rezultate partiale oficiale, date publicitatii luni, la ora 17:00, de Biroul Electoral Central. 77,74% dintre cei prezenti la urne s-au pronuntat in favoarea Parlamentui unicameral, iar 88,85%, pentru reducerea numarului de parlamentari.

Pentru validarea referendumului este necesara prezenta la vot a 50% plus unul dintre votantii inscrisi pe liste, indiferent de numarul de voturi anulate ulterior, a declarat pentru HotNews.ro presedintele Biroului Electoral Central, Marian Muhulet.

Duminica seara, dupa inchiderea urnelor, presedintele Traian Basescu a salutat, deja, validarea referendumului, dupa ce si exit-poll-urile realizate la iesirea de la urne indicau o prezenta de peste 50%.

Biroul Electoral Central va da publicitatii urmatorul anunt la ora 20:00. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















610 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Bine ca macar referendumul a trecut (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:42)

    Gigi [anonim]

    Ma bucur ca macar referendumul a fost un succes. Pacat ca a intrat in semifinale comunismul cu reprezentantul sau, Geoana.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:54)

      m.s. [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      mda.. trebuia sa fie si un cretin in turul 2.. geoana, pe numele lui de scena... ca in spate e iliescu.. cu ideologiile lui..
  • +1 (1 vot)    
    votantii la misto (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:59)

    Eucucinevotez [anonim]

    foarte interesant e faptul ca cei care au votat si DA si NU, adica "la misto", sunt cei care au validat de fapt referendumul, ei aducand 3,1% si astfel ajutand la trecerea pragului de 50%.
    • 0 (0 voturi)    
      A trecut, dar... (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:44)

      DORU [anonim] i-a raspuns lui Eucucinevotez

      sa vezi acuma incercari de anulare a lui.
      Daca se intampla sa invoce vreun destept exceptii de neconstitutionalitate si alte gunoaie de gen, ma car din tara asta urgent.
      Cum ar putea ignora cineva dorinta a 90 % din 1/2 votantilor ??

      La noi se poate intampla orice...
      L-ati auzit pe Ilici ce revoltat era de "plebiscit " ??O porcarie , domnule....
      Nu se gaseste unul sa-l linisteasca pe omul asta ??
      • 0 (0 voturi)    
        Ilici are de lucru (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:01)

        SomeGuy [anonim] i-a raspuns lui DORU

        acum trebuie sa ia la puricat listele sa faca cuts
  • 0 (0 voturi)    
    jos PSD (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:02)

    fred [anonim]

    geoana e un comunist care a fraudat alegerile!!! insa lumea a decis si cel mai bun a castigat !! votam basescu si in turul 2
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:48)

      m.s. [anonim] i-a raspuns lui fred

      corect! de ce ar vrea cineva care se da cetatean al unei tari democrate sa il voteze pe comunistul de geoana, condus de iliescu!? doamne fereste! hai basescu!
  • 0 (0 voturi)    
    PROPUNERE (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:18)

    falco [anonim]

    Vot deschis in sesiune comuna ale celor doua camere , fiecare parlamentar sa se prezinte la pupitru obligatoriu si sa spuna :

    Sunt pentru reducerea numarului de parlamentari ;

    Sunt impotriva reduceri numarului de parlamentari;

    Ma abtin .

    Asa am stii si noi "fraieri" de platitori de taxe pe cine cum sa votam la urmatoarele alegeri , nu sa se mai ascunda in anonimat , e ceea mai buna cale pt a reforma clasa politica din romania .