Rezultate finale oficiale in Irlanda: Basescu - 62%, Antonescu - 15%, Geoana - 10%

de Cristi Roman     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 13:18 Actualitate | Politic


Ambasada Romaniei din Irlanda a comunicat datele finale oficiale ale votului de ieri, care s-a desfasurat intr-o singura sectie, chiar la sediul Ambasadei, din capitala Dublin. Fata de ultimele alegeri (pentru alegerile europene, din vara), cind s-au prezentat la vot aproximativ 200 de romani, duminica numarul a fost mai consistent, ajungindu-se la un numar de 1336 de persoane care si-au exercitat votul.

Iata rezultatele finale dupa numaratoare:
  • Numar total de votanti: 1336
  • Voturi nule: 4
*Traian Basescu: 837 voturi – 62,67%
*Crin Antonescu: 202 voturi – 15,28%
*Mircea Geoana: 143 voturi – 10,79%
*Corneliu Vadim Tudor: 70 voturi – 5,37%
*Sorin Oprescu: 35 voturi – 2,73%
*George Becali: 18 voturi – 1,41%
*Remus Cernea : 14 voturi – 1,07%
*Ovidiu Iane: 4 voturi – 0,34%
*Eduard Manole: 3 voturi – 0,26%
*Constantin Rotaru: 1 vot – 0,08%

Pentru referendum au optat sa-si exercite votul 1.287 de alegatori, din cei 1.336 care s-au prezentat ieri la Sectia din Dublin, statistica fiind urmatoarea:

Pentru parlament unicameral: 1.287 voturi, 23 nule, 1.074 voturi – DA (83,44%), 177 voturi NU
Pentru scaderea nr. de parlamentari: 1287 voturi, 36 nule, 1.195 voturi – DA (92,85%), 47 voturi NU


Votantii vor descarcarea de pe Internet a forumularelor

Si in Dublin, ca si in majoritatea oraselor din strainatate in care s-a votat, s-a stat mult la coada (intre 30 de minute si doua ore), in principal din cauza necesitatii de a se completa formularele pentru votul presedintelui, dar si pentru referendum. De asemenea, multi votanti au stat mai mult in cabine, pentru a putea vota si la referendum.

“Am venit special din Cork, de la 250 de kilometri, sa votam, si am stat doua ore la coada, in frig si in ploaie (n.r. – ieri, in Dublin nu au fost mai mult de 7-8 grade si a plouat, cu rafale de vint), sotia fiind insarcinata. Nu inteleg de ce nu putem descarca de pe Internet inainte formularele, si sa venim cu ele gata completate”, a declarat Paul Iliescu, un roman stabilit de 3 ani in Irlanda.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1514 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    hmm (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:22)

    srt [utilizator]

    Oare in Irlanda nu bad Antena 3 si iRealitatea sa le spuna oamenilor ce-i bine si ce nu?
  • +4 (4 voturi)    
    raspuns pentru paul iliescu (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:32)

    Metoiu Couca [utilizator]

    Pentru ca Romania abia intra peste o luna in secolul 19...
  • +5 (5 voturi)    
    alegeri2009 (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:44)

    roman neaos [anonim]

    romanii din strainatate vad mai bine decat cei din tara ce inseamna politica romaneasca...
  • +1 (1 vot)    
    oare? (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:02)

    fleanca [anonim]

    domnul Iliescu (ah, acest nume!) pleaca din romania cand la putere este basescu. oare cu cine a votat?
  • +1 (1 vot)    
    in mare... (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:03)

    irlandezu [anonim]

    ...consulatul Roman in irlanda e bine organizat. Nu mai departe de alegerile din vara am fost intors din drum pt ca nu aveam...dovada de PPSN, ca si cum pasaportul, buletinul sau carnetul de sofer n-ar fi fost prioritare. Eu m-am intors din drum, am revenit determinat peste juma de ora si-am votat, dar altii care au venit din Lucan, sau altii din Cork credeti ca s-au intors? Bine organizat. Ma bucur ca am votat, chiar si pe ploaie si vint, doar stam aici de ceva vreme, se cheama ca ne-am asumat riscul, dar stau si ma intreb. 1336 de votanti fata de aproape 200 e o mare diferenta relativ la numarul de romani stabiliti aici?
    • 0 (0 voturi)    
      PPSN ??? (Duminică, 6 decembrie 2009, 1:57)

      Tatiana [anonim] i-a raspuns lui irlandezu

      @irlandezu : ptr. ce ti-a trebuit dom'le PPSN ca sa poti vota ??? PPSN iti trebuie doar daca te angajezi cu contract de munca aici sau daca esti bolnav si trebuie sa beneficiezi de o vizita la doctor sau ptr. a putea deschide un cont in banca ...aici ...; votarea tine de tara noastra deci paaportul sau ID-ul trebuie prezentate la vot ...ptr. ca in Ambasada Romaniei esti ca si cum ai pasi pe teritoriul propriei tari ...nu stiai asta???in tara nu votezi cu ID-ul sau cu pasaportul ??? Logic !!!
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare... (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:20)

    ana [anonim]

    Au plecat din tara ..oare pentru ca au trait bine?!!Hmmm...cred ca noi cei care am ramas stim cu ce se confrunta aceasta tara..dar continuati asa..si ne vom intalni cu totii la Dublin..ce spuneti de asta...sa vedem cine va mai ramane increzator ca tara asta se va mai face vreodata bine...
  • 0 (2 voturi)    
    Diaspora (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:24)

    vasile [anonim]

    Romanii din diaspora au votat in marea majoritate Basescu. Ca doar n-or vota cu papusa lui Ilici sau pe mascaricul ala de Crin
  • +3 (3 voturi)    
    romanii din strainatate.. (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:34)

    daria [anonim]

    voteaza basescu pentru ca au posibilitatea compararii politicienilor romani cu politicienii straini, situatia de acasa cu situatia din strainatate, au posibilitatea compararii modului de a lua decizii a politicienilor straini si a celor romani. romanii din strainatate stiu ca aici e greu daca nu muncesti si nu-ti vezi de reaba. si mai este greu sa tii fruntea sus din cauza celor care vin la furat, ca asa stiu ei in Romania, ca e bine si frumos, tineri lipsiti de coloana vertebrala. in ultimii 20 de ani au invatat numai ca trebuie sa fii smecher, sa furi sa violezi sa asculti manele, sa te imbeti sa urli in tramvai si sa scuipi pe strada. nu mai avem demnitate, nu mai avem sportivi, nu mai avem nimic. decat smecherie, multa.. romanii din strainatate voteaza asa pentru ca s-au saturat sa trimita bani acasa si voi sa-i cheltuiti prost. e timpul sa va spuna cineva ca osul trebuie pus la treaba, ca nu mai e nimic de ros. eu nu ii trimit bani lui basescu, ii trimit in familie iar ei nu lucreaza, schimba telefonul mobil, masina, toalele. nu, acum chiar ca nu mai trimit, sa le dea geoana!
  • -3 (3 voturi)    
    presedintele dezastru (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:11)

    alegator [anonim]

    de 5 ani sub presedintele-dezastru: datori vanduti(imprumut 20 mld euro numai in anul acesta), -8 -> -10 crestere,economie interna la pamant,somaj,obezitate birocratica,salarii,deconturi si pensii de lux,investitii fictive direct in buzunarele clientelei si partidului oranj,economie autohtona ioc,samd. ce mai, la ce ne mai trebuie presedinte si premier,daca ei declara ca nu lupta cu criza,cum au luptat cei din polonia,slovenia,sa, tari similare, cu cresteri pozitive in criza? dezastru,numele tau este basescu-boc! mai ai curajul sa te compari cu altii? ar trebui sa nu mai astepti alegerile,sa-ti dai demisia,deoarece toate desemnarile,numirile,actiunile guvernului si a altor institutii au fost facute la comanda ta! si, a iesit ,dezastru!
    pana si acolitii lui recunosc: ****://***.adevarul.ro/articole/theodor-stolojan-am-ajuns-datori-70-de-miliarde-de-euro-si-n-am-facut-nimic.html
    • +1 (1 vot)    
      dar de ce (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:44)

      daria [anonim] i-a raspuns lui alegator

      deoarece cu tb sau fara, banii "usori" vin gratis de la rude, nimeni nu mai are chef sa munceasca, sa faca ceva gratis pentru tara. cu banii usori se cumpara mult, poduse importate, toate, in Romania se produce mai putin decat se consuma, (situatie valabila si in trainatate) si atunci, stimati domni cu tb sau fara, repet, suntem pana la gat... e timpul sa punem mana la munca! si la voluntariat, in Romania s-a creat ideea ca in vest voluntariatul este platit. FALS; FALS FALS! si aici se fac colecte pentru scoli, pentru copii saraci, fara rusine si fara tam tam. se curata stazile si padurile, si raurile si strazile la sate. Cu voluntariat. iar seara se merge la masa impreuna, indiferent de culoarea politica. e criza mondiala, tovarasi, nu curge miere nicaieri!
  • +1 (1 vot)    
    cei de acolo pot compara! (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:57)

    Cranberries [anonim]

    stiu cum e in tara si cum e acolo...stiu cum era in tara cand era PSD! acum ei pot face diferenta si se vede! considera ca Basescu este cea mai buna alegere pentru rudele de acasa, caci ei chiar pot compara!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii din diaspora (Duminică, 6 decembrie 2009, 2:06)

    Tatiana [anonim]

    Da, noi putem compara : se simte ca dl. Basescu a facut putina ''curatenie'' ...dar credeti-ma ca mai are multe de facut ...as vrea sa aiba sansa sa o faca...pacat ca Romania nu l-a avut presedinte cu cinci ani mai devreme...dar stiti cum se spune : sa privim lucrurile prin prisma paharului pe jumatate plin , nu pe jumatate gol ...mai bine mai tarziu decat niciodata !!! Dl. Basescu e presedintele de care are nevoie Romania ..he's taugh !!!