CNS le cere maghiarilor sa-si anuleze buletinele de vot la turul doi al alegerilor prezidentiale

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 11:12 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului National Secuiesc (CNS), Izsak Balazs, a cerut, luni, electoratului maghiar, sa-si anuleze votul la turul doi al alegerilor prezidentiale, informeaza NewsIn.

„Pozitia CNS nu depinde de tururile alegerilor si de conjuncturi politice, motiv pentru care noi - indiferent de rezultatele din 22 noiembrie - consideram ca populatia Tinutului Secuiesc trebuie indemnata ca si in turul doi al alegerilor sa protesteze impotriva ignorarii revendicarii autonomiei, prin anularea buletinelor de vot in mod intentionat”, a spus presedintele CNS.

„Pentru ca insasi puterea romaneasca sa deseneze harta Tinutului Secuiesc, sprijinindu-ne pe un numar cat mai mare de alegatori, va rog cu stima ca in zilele urmatoare sa gasim un prilej pentru a ne pune de acord si sa ne solidarizam in interesul scopului nostru comun”, solicita Izsak Balazs.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2457 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Nu (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:17)

    Balazs [anonim]

    Si eu sunt un maghiar din Romania, dar NU sunt deloc de acord cu anularea votului!!!!!! Fiecare maghiar din Romania trebuie sa mearga la vot si sa aleaga dupa constiinta, nu dupa cum vrea muschiul lui Izsak Balázs! Sa se stie ca nu toti maghiarii din aceasta tara pot fi pusi in aceeasi palarie!
    Menj és szavazz!(Du-te si voteaza!)
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -2 (8 voturi)    
    Secui Maghiari Sasi (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:17)

    Adrian [anonim]

    Oare ce sunteti voi ?
    Bazaiti ca musca inainte de alegeri si oamenii simplii tot cu sapa lucreaza pamantul.

    Secui declarati la referendum = 0 . Voi de unde ati aparut?
  • -2 (14 voturi)    
    haha... (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:20)

    un oarecare [utilizator]

    F bine. Sa isi anuleze voturile. Lasa ca votam noi, ei nu au decat sa plateasca impozite. Ne exercitam noi drepturile si ei sa se supuna majoritatii, pt ca asta sunt si nimic mai mult: O minoritate ca oricare alta. O minoritate mai obraznica dar nu ramane daca o banala minoritate.
    Daca se pune vreodata problema autonomiei vreunei regiuni din Romania poate facem un referendum si pe tema asta :)
      #showComment
  • +13 (13 voturi)    
    huo (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:29)

    anton [anonim]

    no ma Izsak, de ce nu ne lasi tu in pacea noastra...no io sunt secui ma si te rog frumos sa te duci inapoi acolo unde te-a nascut mamica ta...io ma duc la vot fie ca iti place tie fie ca nu si votez cum ma duce pe mine capul, nu cum ma indeamna idioti ca tine.
  • +12 (12 voturi)    
    Ce gluma buna... (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:29)

    Claude [anonim]

    .... de parca ati si iesit multi la vot :)))
    Sa fie clar: NIMENI nu dicteaza NIMANUI cum sa voteze: nici partidele, nici oamenii politici si nici organizatiile!
  • +12 (12 voturi)    
    Mai bine taci (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:29)

    Bori [anonim]

    Ieri ati avut sanse.Dar tinutul secuiesc nu a votat pentru Kelemen Hunor,mai mult,nici nu ati mers la vot! Asa ca : Psst
  • +6 (8 voturi)    
    greva foamei (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:33)

    Tataie [anonim]

    Eu le propun acestor baieti sa intre in greva foamei pe termen nelimitat.... Daca sunt asa seriosi :)
  • +18 (18 voturi)    
    dragoste ungureasca (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:34)

    Vadim [anonim]

    Sa va fie rusine. Cei care sunt de acord si o sa fac precum a zis ala, nu sunt nici romani, nici unguri..ci niste nimicuri
  • +11 (13 voturi)    
    Az istokba bele (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:40)

    Lehel [anonim]

    ///
    Lasati-ma in pace cu prostiile astea! Oricum nu o sa fie autonomie niciodata, degeaba tot urlati dragi consilieri al CNS! Nu lasa constitutia tarii, si de modificat e imposibil! Din cauza voastra maghiarii si secuii ies ca niste clovni al tarii. In loc sa va preocupati cu construirea economiei in Tinutul Secuiesc, consumati timpul si nervii oamenilor cu prostiile voastre!
  • +10 (14 voturi)    
    prostie.... (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:45)

    sosos [anonim]

    Singurul lucru care-l apreciez, e faptul ca in acesti ani a disparut PRM-ul, incet dar sigur. la fel, trebuie sa dispara si acest CNS, Udmr, sau ce ar mai fi. in ziua de azi, nu mai e loc de asemenea tampitzi! UE are un presedinte, incet incet, vor disparea granitele din toata europa, si prostanacul asta, se gandeste la teritorii autonome, in mijlocul europei? din ceea ce se vede din exit-poluri, nici macar ungurii nu-si mai voteaza candidatii, care intotdeauna aveau peste 6 %. raman pe harta 2-3 orase cu lideri extremisti- odorhei, si inca cateva. Ungurii din celelalte parti ale tzarii, s-au desteptat, ca indiferent cine conduce-ungur, roman, tot la fel fura, si gargara cu autonomia, nu e decat un mijloc de a-i manipula!
  • +5 (9 voturi)    
    instigare (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:45)

    Bogdan [anonim]

    Mie-mi seamana a instigare aceasta declaratie si cred ca e momentul sa se ia niste masuri concrete impotriva acestui personaj. E vorba de suveranitatea si integritatea Romaniei pana la urma... Ce declaratie e asta? : " interesul scopului nostru comun" ... e cazut in cap? Ce "interes comun" ? Unde se crede?
  • +8 (8 voturi)    
    greva foamei (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:49)

    Tataie [anonim]

    Cu simpatie recomand dlui Iszak (germanul Itzak... hmmm !!!) sa intre in greva foamei pe termen nelimitat pentru rezolvarea problemei domniei sale :)
  • +12 (12 voturi)    
    Opnie (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:50)

    JC [anonim]

    Nu cred ca trebuie sa judecam toti ungurii din Romania dupa aberatiile unora ca Izsak Balázs Sau Bela. Am prieteni unguri care nu vor tinut secuiesc, nu vor nimic din cererile aberante ale unor maimutoi pusi de guvernul de la Budapesta.

    Daca toti vreti sa acuzati pe cineva incepeti cu cei din UDMR, ei sunt de vina si nu ungurul de rand.

    Cred ca vor iesi la vot contrar celor dictate. Se pare ca uni chiar cred ca oamenii din tara asta nu au minte si inca mai pot fi manipulati dupa voia lor.
      #showComment
  • -3 (5 voturi)    
    Reversul medaliei (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:57)

    Ionel [anonim]

    Daca maghiari refuza sa voteze s-ar putea ca si toti romanii sa ceara ca sa nu intre in parlament un partid ce a obtinut sub 10%. Atunci maghiari or sa fie complect independenti.
  • +10 (10 voturi)    
    Hai la vot (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:58)

    Miklos [anonim]

    Maghiarii trebuie sa iasa la vot,este si tara lor !
    Maghiarii in general sunt mai de dreapta.
  • +11 (11 voturi)    
    Aberatie (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:05)

    Francisc [anonim]

    Mai domnule Izsak Balazs si eu sunt maghiar si imi este rusine ca faci parte din acesta minoritate!!!!
    Cum poti scoate din mintea ta odihnita asemenea aberatii??????
    Fiecare maghiar din Roamnia trebuie sa mearga la vot in turul 2 si sa voteze asa cum ii dicteaza constiinta si nu cum ceri dumneata. Cea ce pretinzi si ceri de la minoritatea maghiara este pur si simplu un blam la adresa minoritatii, asa ca procedeaza cum sugera cineva mai sus "intra in greva foamei pe termen nelimitat" pentru rezolvarea cererii adresate maghiarilor din Romania.
    Bafta la "Greva Foamei"
  • +7 (7 voturi)    
    Multumesc tuturor maghiarilor care au postat.... (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:34)

    Batranul rege Lear [anonim]

    aici pentru spiritul lor civic, realism si dorinta de a trai mai bine intr-o tara reformata, civilizata si europeana. Suntem si foarte romani care gandim la fel ca voi. Trebuie sa ne gandim la viitorul nostru si sa actionam impreuna pentru o tara reinnoita si moderna in care sa traim cu totii mai bne.
  • -5 (5 voturi)    
    OK (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:46)

    Csaba [anonim]

    Da suntem europeni, dar ce sa fac daca trebuie sa aleg intre ficiorul Ion Iliescu si Traian Dictatorul Basescu? Ori nu ma duc sa votezi, ori anulez buletinul de vot.
      #showComment#showComment
  • +3 (3 voturi)    
    CNS e o fantoma juridica (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:15)

    Rollo Tomasi [anonim]

    CNS e o fantoma juridica, adica nu e inregistrata nicaieri.
  • +3 (3 voturi)    
    haida-de! (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:24)

    gogu [anonim]

    Nenea Itzak ,si eu sunt jumate maghiar ,de la Covasna.Nu-mi spui matale cu cine sau ce sa votez ca e dreptul meu sa fac ce vreau si sa gandesc cu propriul cap.Autonomia unui tinut sarac ,pe care cu buna stiinta unii il tineti sarac nu este o solutie in Europa .Matale vrei autonomie fata de Europa?
    Asa vrei sa ridici populatia maghiara,asmutindu-i impotriva restului de cetateni?
    Du-te prin Ungaria si mai civilizeaza-ti putin mentalitatea de ev mediu intunecat.Mai vorbeste cu ardelenii si vezi ce vor.Nici un ungur din Ardeal nu vrea sa se mute in tinutul tau " autonom" .Ce,daca esti ungur crezi ca alti unguri sunt prosti?
  • +2 (2 voturi)    
    jos palaria! (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:22)

    ...escu [anonim]

    ...pentru toti cei care au luat atitudine fata de declaratiile acestui personaj. Pana la urma, indiferent de etnie, traim cu totii in aceasta tara, iar maghiarii care nu se lasa manipulati sunt de admirat. Respectele mele!
  • +3 (3 voturi)    
    O parere (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:29)

    quimby [anonim]

    Atata timp cat suntem cu totii fii acestui popor indiferent daca ne-am nascut avem sau nu avem sange romanesc prin vene;.... atata timp cat traim simtim si vorbim romaneste trebuie sa ne supunem statului roman pentru ca in Romania este loc pentru fiecare asa cum a fost si pana acum si am trait in buna intelegere si pace de atatia ani.