Pro Democratia contesta, luni, organizarea referendumului la Curtea Constitutionala

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 8:30 Actualitate | Politic


Presedintele Asociatiei Pro Democratia, Cristian Parvulescu, a anuntat ca organizarea referendumului va fi contestata, luni, la Curtea Constitutionala. El a explicat ca referendumul a fost de fapt un plebiscit, iar Constitutia interzice o astfel de forma de pronuntare a poporului.

"Referendumul nu poate in niciun fel sa oblige Parlamentul. Referendumul, daca obliga Parlamentulm nu respecta Constitutia, pentru ca prevede foarte clar ca votul imperativ este interzis" - a explicat Parvulescu intr-un interviu la Radio Romania Actualitati.

Pe de alta parte, si Mircea Toma - presedintele Agentiei de Monitorizarea presei a declarat, la Realitatea TV, ca aceste referendum a creat un avantajat unuia dintre candidati.

Saptamana trecuta, Asociatia Pro Democratia si Agentia de Monitorizare a Presei au contestat referendumul la Curtea de Apel Bucuresti, care nu le-a dat castig de cauza. Totusi, reprezentantii acestor organizatii au declarat ca sunt hotarati sa mearga pana la Curtea pentru Apararea Drepturilor Omului de la Strasbourg. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5962 vizualizari

  • +76 (80 voturi)    
    De ce se cheama Pro Democratia ? (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:38)

    Ovidiu [anonim]

    Daca prefera sa mearga la Curtea Constitutionala sa anuleze votul a milioane de romani?

    Este clar ca nu pe Romanii care votat peste 75% de acord la referendum ii reprezinta ONG-ul asta de buzunar ci pe Vantu, Voiculescu si pe Alianta de la GRivco..

    Nu se mai ascund, fac totul la lumina zilei, fara stres, fara emotii...si fara Rusine !!!

    Rusine Parvulescule, RUSINE!!!!
    • -60 (68 voturi)    
      MORDOR (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:29)

      De ce se cheama PDL? [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Rushine tzie fraiere. Pai cati din votacii referendumului au habar de ce-au votat? Cat de bine a avut loc dezbaterea publica pe o tema atat de importanta: PARLAMENTUL UNICAMERAL? Nici tu nu shtii ce presupune chestia asta si efectele ei asupra democratiei din tzara noastra. De cand e parlament in Romania acesta a fost bicameral. Cat despre modul in care s-a votat referendumul, m-am lamurit... Ieri cand am votat nici macar nu ii intrebau aia din comisia de votare "bah nene vrei sa votezi si referendumul?". Nu nene, ii punea sa semneze pe oamenii astia mai simpli, le punea in brate formularele de vot si la cabina...
      De unde sa stie oamenii astia simpli cum sta treaba cu parlamentul uni/bicameral? Ei s-au dus ca asha le-a spus Base, ca de-aia n-au ei pensii si salarii, din cauza celor 100 de parlamentari in plus. Du-te bah cu PDL-ul tau cu tot. Si sa va fie voua rushine fiindca Base s-a folosit de referendum ca sa iasa in turul I, nu lui Parvulescu care incearca sa salveze distrugerea unui sistem democratic introdus si asa anevoios in Romania.
      Rusine talibane, RUSINE!!!!
      • +50 (54 voturi)    
        Gresesti flagrant !!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:38)

        Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        Esti paralel si de sens contrar cu democratia. Sa nu stii ce votezi nu inseamna ca votul nu este valabil !!!
        Nu ai dreptate nici in chestiunile de principiu. In toate tarile camerele parlamentului au atributiuni diferite pe cind la noi ele fac unul si acelasi lucru.
        Exemple: In GERMANIA camera superioara (Bundestag) se ocupa de probleme federale, pe cand camera inferioara de probleme administrative.
        In ANGLIA camera Lorzilor are atributiuni strict diferite de cealalta camera. Si exemplele pot continua cu SUA, Italia, etc.
        • +20 (20 voturi)    
          culmea ipocriziei (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:17)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

          apararea drepturilor omului sa ii apere pe oameni de ei insisi
          • -10 (10 voturi)    
            rol consultativ! cititi chiar daca voi avea minus (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:06)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui atreus

            referendumul are aviz consultativ. la fel cum sunt si consultarile presedintelui cu partidele. daca presedintele doar se consulta cu partidele dar nu e obligat sa faca asa cum vor partidele mi se pare logic ca referendul, fiind consultativ, sa nu oblige parlamentul la nimic. asa cum presedintele stie mai bine ce e de facut in privinta prim-ministrului la fel si parlamentul stie cum este mai bine - cu o camera sau cu doua, cu 200 cu 300 sau cu 500
            • +10 (10 voturi)    
              pai si-atunci... (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:39)

              Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              Daca referendumul oricum are rol consultativ... de ce se mai zbat sa-l declare neconstitutional?
              Si chiar daca-l declara, se cunoaste CALR dorinta majoritatii:
              - la referendum au votat peste 50%+1 din alegatorii inscrisi pe liste, deci MAJORITATEA
              - au votat peste 70% pentru parlament UNIcameral (deci majoritatea)
              - au votat peste 80% pentru reducerea nr de parlamentari (deci majoritatea)

              In concluzie: nu conteaza ce vor face parlamentarii, dar se cunoaste vointa majoritatii poporului. Punct!
          • -10 (14 voturi)    
            in 96 cand era anti iliescu era buna ApD (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:12)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui atreus

            este? a fost buna cand l-a sustinut pe constantinesu in dauna lui iliescu. acum nu mai e buna ca nu gandeste ca voi. vois a fiti sanatosi. abia astept sa va vad peste inca cinci ani cu basescu cum o sa mancati coji de banane si de portocale
            • +6 (6 voturi)    
              Acum nu mai este buna (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:12)

              maolina [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              pentru ca nu gandeste deloc.De ce sa anuleze referendumul?Pai va dati seama ce vant in pupa va avea Basescu?
        • +5 (9 voturi)    
          DA mai putini parlamentari, NU unicameral (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:11)

          Addy [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

          Eu asa am votat.

          Eu doresc mai putini parlamentari, fie chiar si daca cheltuielile raman aceleasi. Despre calitatea parlamentarilor, asta tine de calitatea romanilor care ii voteaza. Multi din actualii parlamentari se fac prezenti doar la vot unde voteazaa conform hotararii partidului ...

          Cat priveste disputa unicameralismul/bicameralism cred ca problema este pusa gresit. Constitutia nu face o delimitare clara de atributiuni intre cele 2 camere. Aici este problema. Si de aceea am votat impotriva unicameralismului. Consider ca solutia la aceasta problema ar trebuie sa fie o modificare a Constitutiei cu privire la atributiunile celor 2 camere.

          Cat priveste sesizarea Pro Democratie, mi se pare de-a dreptul jenanta mai ales ca referendumul a intrunit conditiile pentru validare...
          • +7 (7 voturi)    
            confuzie mare (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:28)

            naiv [anonim] i-a raspuns lui Addy

            daca camerele au atributii diferite: a. pentru fiecare problema in parte va fi o singura camera (deci unicameral!) b. contrar impresiilor, o camera nu mai poate corecta greselile altora.
            • 0 (0 voturi)    
              unicameral nu e rau (Marţi, 24 noiembrie 2009, 0:14)

              c [anonim] i-a raspuns lui naiv

              O greseala poate fi corectata de presedinte, intorcand legea la parlament la fel cum poate face si acum. Are si presedintele consilieri muuult mai destepti decat majoritatea parlamentarilor nostri. Nu te lua dupa aberatiile lui Geoana si Antonescu.

              Daca nu stii care e treaba, pe listele fiecarui partid sunt o lista de oameni politici cu notorietate de care tot auzi in presa, insa marea majoritate sunt oameni care platesc bani grei ca sa ajunga pe lista si de care nu ai sa auzi vreodata. Un numar mare de parlamentari este o afacere pentru ca incasezi bani mai multi. Numarul asta de parlamentari isi recupereaza banii inzecit, si ghici de unde, din buzunarul tau fraiere...ca daca nu i-ar recupera nu ar plati zeci/sute de mii de euro ca sa ajunga pe lista.
      • +24 (28 voturi)    
        ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:01)

        Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        Cand vei invata sa vorbesti romaneste si nu ca pe messenger sa revii sa comentezi aici. Pana atunci, du-te la scoala sa inveti limba romana!
      • +31 (31 voturi)    
        Sunt prea multi paraziti in parlament.... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:04)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        ....nu conteaza ca sunt de la PSD, PNL sau PDL. Oamenii nu su votat orbeste. Eu unul m-am interesat care ar fi numarul optim de parlamentari pentru o tara si care sunt diferentele intre un parlamant unicameral si bicameral. La populatia Romaniei, numarul optim de parlamentari ar fi in jur de 350, concluzia sunt 120 de oameni care sunt platiti din bani publici, iar ei dorm in parlament, sau chiulesc in masa. Sunt 14 state din Europa care au parlament unicameral. Este adevarat ca au o populatie mai mica, dar pentru reforma rapida este nevoie ca legile sa poata fi adoptate mai repede.
        Parerea mea!
      • +20 (20 voturi)    
        conform ideii tale (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:24)

        suca [anonim] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        cati din votaci stiu de ce au pus stampila pe un chiulangiu sau un prostanac? ce dezbatere publica a fost pe idei sau pe programe?

        iar dezbaterea pt referendum a purtat-o doar base. ceilalti au tacut. e vina cui ca nu au vrut sa poarte o discutie? de ce tembeliziunile lui vantu si patriciu s-au ferit sa discute pe aceasta tema? ca sa-ti fie tie usor acum sa spui ca n-a avut loc debatere publica?
        nu mai tine!

        in ceea ce priveste actiunea celor de la pro democratia cred ca vor sa-l ajute pe basescu in turul doi. alta explicatie nu am. va crea uin front comun in fata lui basescu o astfel de initiativa sa nu mai vorbesc de arma pe care o va avea base in turul doi: romani, astia vor sa invalideze ce voi ati votat! :)
      • +22 (22 voturi)    
        si viceversa ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:27)

        io [anonim] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        vorba lui conu' Caragiale.
        iaca, mister, ce spune Constitutia referitor la reprezentativitatea parlamentara, si ce-a "inteles" tov. Parvulescu care este, garantat Van Ghele, pe persoana fizica cu ONG.

        "ARTICOLUL 69
        (1) În exercitarea mandatului, deputaţii şi senatorii sunt în serviciul poporului.
        (2) Orice mandat imperativ este nul.
        "
        panimaiesi? mandatul imperativ este cel impus de clasa politica IMPOTRIVA intereselor si deciziei poporului.
        daca analizam actiunile din ultima vreme ale unor Ghise, Grebla, Ponta etc... cam aduce a imperativ mandatul lor.
        si inca ceva:
        "ARTICOLUL 2
        (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
        (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
        "
        cum adica tov. Pirvulescu, referendumul nu obliga la nimic pe domnii parlamentari?
        pai este un mijloc de drept constitutional pentru exercitarea SUVERANITATII !!!
        nu cumva in urma suspendarii presedintelui, tocmai referendumul l-a pus inapoi in functie?
        nu cumva in urma referendumului s-a introdus votul uninominal, stirbit de mataluta?
        o sugestie de bun simt: te rog sa-ti redenumesti firma, din APD in PAD - Partidul Anti Democratie. se potriveste mult mai bine.
      • +17 (17 voturi)    
        pentru MORDOR (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:32)

        radu [anonim] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        Demos + cratein - vechea greaca ne da sensul termenului; decizia apartine poporului, consultat in mod direct in cazul de fata - buna sau rea, tb. respectata; ea nu poate fi inlocuita de opinia unor terti, care considera ca stiu mai bine ce este folositor pentru popor / natie etc. Cand vom avea o constitutie ce prevede un vot censitar sau alta forma de selectare a alegatorului dupa IQ, numar de KG pe care le ridica la bara fixa sau volumurile de mesaje pe mess pe care le poate scrie in 2-3 limbi straine pe unitatea de timp, demersul D-voastra ar avea o sansa :-).
      • +12 (12 voturi)    
        "incearca sa salveze distrugerea"? (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:35)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        esti extrem de coerent, mahnitule... nu vreau sa ma gandesc ce e in capul tau?
      • +7 (7 voturi)    
        . (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:36)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        "Cat de bine a avut loc dezbaterea publica pe o tema atat de importanta: PARLAMENTUL UNICAMERAL?"
        Exact atat de bine cat au vrut tonomatele...
        Exact atat de bine cat se discuta si acum despre rezutatul referendumului si despre ce TREBUIE sa face acest parlament petru a se supune vointei poporului.

        Iar despre avantajul creat siesi de Basescu: "Antibasescu" a avut timp de 5 ani sa-si creeze exact acelasi avantaj. Trebuia doar sa asculte nevoile poporului. Gandeste-te ca cel putin jumantate dintre votantii lui Geoana au votat pentru parlament unicameral. Idem pentru Antonescu.

        Iar a te plange ca nu esti intrebat daca nu cumva vrei sa refuzi a participa la un vot desi esti intr-o sectie de votare reprezinta emagogie politica ieftina.

        Votul la acest referendum este un vot impotriva intregii clase politie actuale (cu tot cu Basescu si PDL). Presedinele, oricare ar fi fost el avea daotria de a initia acest referendum. Asa cum e de datoria clasei politice actuale sa se duca un pic "la pensie" (o pensie normala). Nu e tarziu nici acum pentru "Antibasescu" - care ia numele lui Geoana acum sa propuna (si sa fie credibil privitor la) o si mai radicala reformare a politichiei romanesti.
      • +4 (4 voturi)    
        mai tata (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:25)

        arici [anonim] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        bine ca esti tu destept si restul sunt prosti, daca plangeti atat de mult dupa locurile pierdute, cine pana mea vo oprit sa face propaganda parlamentului bicameral? cine vo oprit sa explicati prostimii de ce trebuie sa ramana bicameral? 1. ori habar nu aveti 2. ori nu prea aveti argumente, pt ca oricat ai explica de ce trebuie nu vei putea da exemple. asa ca ati tacut ca mutu-n-papusoi si ati asteptat momentul de "dupa" ca sa faceti scandal. trebuia maria ta sa puneti mina si sa tipariti brosuri informale sa intrati in media si sa spuneti de ce trebuie, insa nu ati putut privi dincolo de ura impotriva lui basescu. asta a fost toata campania. Legea asta a fost "construita" de securisto comunistii PSD, nu se gandeau atunci ca altii vor uza de ea. preseditele poate convoca referendum, e o lege, punct. strange 100.000 semnaturi si convoaca referendum sa schimbi legea. pana atunci, respecta votul majoritatii.
      • +4 (4 voturi)    
        A zburat articolul tocmai in coada Hotnews (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:02)

        dragon [utilizator] i-a raspuns lui De ce se cheama PDL?

        Se pare ca cineva s-a straduit sin rasputeri sa trimita articolul asta cat mai departe in coada listei de articole ca sa nu mai aiba un impact asa puternic cum se pare ca a avut daca analizam un pic comentariile. Un "destept" nu a putut sa-si tina gura si a pus paie pe foc, acu sufla sa stinga. Hotnews, nu trebuia. Lasa-i sa se arda.
    • +20 (20 voturi)    
      Nu-l huliti! (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Eu ii multumesc dlui Parvulescu pentru ca ne da o idee despre cum ar arata Romania daca nu ar castiga Basescu aceste alegeri.

      Deci cand atatea milioane de romani spun "pa si pusi" unui numar de 171 de parlamentari, iar unul care se autointituleaza "pro democratia" se ridica si spune NU, discrepanta e atat de evidenta incat pana si cel mai ignorant cetatean se autosesizeaza.

      Multumim, dle Parvulesc pentru edificare. Nu cei care spun ce gandesc sunt periculosi, ci aceia care tac si fac.

      PS: Sper totusi ca Basescu sa stie ce face. Va castiga enorm si sper sa poata duce pe umeri aceasta povara. Daca va da gres, isi va dori sa nu fi castigat.
    • +9 (9 voturi)    
      fara parere? (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:35)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      deci electoratul (in conceptul dluiParvulescu -decan la o facultate de stiinte politice) nu are voie sa-si exprime vreodata vreo parere, altfel decat prin intermediul parlamentarilor? Nota ZERO dle profesor. Cine or fi fost elevii dvoastra? Nastase, Geoana, Ghise, Grebla, Gorghiu? Mentor la teza de doctorat a fost Iliescu sau Ana Pauker (prin Adrian Severin)? Vanghelie sigur nu v-a fost elev (nu stia de Gugal pe atunci si citea almanahe)
    • +6 (6 voturi)    
      ce inteleg din fraza: (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:19)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      "Referendumul nu poate in niciun fel sa oblige Parlamentul" - e ca numai Parlamentul poate sa oblige poporul, ei sunt mai presus de vointa noastra de neatins. Deci cum e cu democratia si dictatura?
    • +4 (4 voturi)    
      Domnu Parvulescu (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:20)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Daca nu ar fi existat 2 declaratii pe proprie raspundere in sectiile speciale si 2 liste(pentru presedinte si referendum(cand se putea face o singura declaratie cu 2 bife :referendum si presedinte )votul s-ar fi desfasurat mai rapid, si nu ati mai fi urlat atat "fraudare".dar cred ca dumneavoastra doar bifati niste actiuni ca sa primiti sponsorizarile, nu ganditi logic.S-au pierdut cateva milioane de euro in plus si cateva zeci de mii de voturi care probabil erau pentru antonescu.Deci dumneavoastra ati sabotat alegerile,din prostoe sau perversitate
    • +4 (4 voturi)    
      Parvulescu (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:42)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Sa nu uitam ca Parvulescu este cel care a modificat legea votului uninominal astfel incat sa fie un singur tur, iar Crin Antonescu sau Tariceanu sa intre de pe locul 3 in Parlament.
  • +44 (44 voturi)    
    Pro-Democratia traieste pe Luna? (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:42)

    mircea [anonim]

    Aproape 90% din romani doresc ca referendumul sa fie aplicat.

    si in continuarea apar politicieni si tot felul de trepadusi care spun ca romanii nu vor asta..

    tinanad cont de prezenta la vot si tinand cont ca 90% este o optiune clara a romanilor nu inteleg de ce un grup restrans interesat in a mentine Romania in mocirla politica cu ajutorul unor paraziti de politicieni si parlamamentari nu intelege ca s-au izolat de restul tarii. Oricum Pro-Democratia pare din alt loc si timp..poate pe timpul lui Ceausescu mai puteau sa inchida gura romanilor si sa le ia dreptul de a decide
  • +48 (48 voturi)    
    PRODEMOCRATIA=ALTA VOCE NEOCOMUNSITA PSD (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:43)

    cris [anonim]

    Cum isi poate permite acest neocomunist sa coteste decizia a 75% din romanii care s-au prezentat la vot?
    Auzi tu votul imperativ este ilegal.... constitutia cum a fost votata nu cu o campanie mincinoasa in care ni se spunea ca se desfinteaza armata obligatorie?
    De fapt a fost desfintata 4 ani mai tarziu In timpul lui TARICEANU print-o lege. Pentru acest fapt am fost nevoit sa fac masterul si ma prgateam si de doctorat:)
  • +49 (49 voturi)    
    WTF? (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:43)

    ha [anonim]

    Domnule Cristian Pervulescu, preşedinte al Asociaţiei Pro Democraţia (cu accent pe democraţia), ce vreţi să spuneţi? Că 80% din cei care au fost la vot sunt nişte cetăţeni care nu contează? Adică indiferent de ce vrea boboru', Parlamentul tot ce-l taie capul face? Pentru că poporu' nu are voie să spună da sau nu? Halal democraţie.
    Când aud asemenea chestii, cum să nu-l cred pe Băsescu când spune că totul e politizat? (asociaţii, sindicate, etc)?
  • +40 (40 voturi)    
    Fara limite, (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:44)

    votant [anonim]

    gONGurile proANTI DEMOCRATIE !!! Si fara RUSINE!!!
  • +41 (41 voturi)    
    Referendum impotriva Pro Democratia (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:46)

    dragon [utilizator]

    Eu propun sa se organizeze un referendum ca sa se consulte poporul daca sa mai existe organizatia Pro Democratia sau nu. Pana acum nici un serviciu nu au adus poporului. Numai deservicii. M-am saturat de acest parvulescu care e un catel de curte a unor smecheri.
  • +45 (45 voturi)    
    Mai, ...sa fie ! (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:48)

    ioand [utilizator]

    Asta chiar ca este nemaipomenit ! Unul care se pretinde "pro-democratia " zice ca vointa poporului manifestata prin vor" este nedemocratica !
    Poate in sistemul lor de "democratie originala" unde o gasca de impostori au pus mana pe putere, si-au insusit toate bunurile publice, si fac legile asa cum sa le convina lor.
    Cine poate sa ne mai scape de paduchii astia ?
  • +46 (48 voturi)    
    democratie originala (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:49)

    Bea [anonim]

    Ce fel de "Pro Democratia" este daca ignora vointa unei bune parti a populatiei? Ce fel de "Pro Democratia" este daca accepta ca parlamentarii sa fie transformati in robotei de votat dupa cum ii seteaza sefii de partide? Ce fel de "Pro Democratia" este daca se opun unei restructurari reale a statului? De fapt, sunt niste purtatori ilegali de eticheta.
  • +34 (34 voturi)    
    VA DISCREDITATI! (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:50)

    Alex [anonim]

    Indiferent de cum a fost organizat referendumul si cum se numeste acesta, adevarul este ca peste jumatate din populatie a votat pentru reducerea parlamentului ca numar de oameni si camere.

    Ce fel de asociatie pro democratie pot fi o grupare de indivizi care contesta dreptul omului de a alege sau nu propiul sau destin?

    Personal am votat impotriva reducerii numarului de parlamentari, dar cu toate acestea nu pot sa nu accept rezultatul votului.

    Cei de la HOTNEWS daca nu vor sa isi piarda credibilitatea ar trebui sa sisteze actiunea de platforma mediatica a unor indivizi ce aparent actioneaza impotriva democratiei.
  • +37 (37 voturi)    
    legal sau nu (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:52)

    joe doe [anonim]

    ca obliga parlamentul sau nu, e discutabil. Dar daca rezultatul inseamna dorinta a mai mult de 50% a celor care au votat, eu cred ca e legal.Nu credeti ca deveniti putin ca prea agresivi?
    Nu cred ca ar fi vazuti cu ochi buni parlamentarii care nu vor vota referendum-ul.Ca sa nu zic ca nu e ok.Si aici ar trebui schimbata Constitutia,Parlamentul ar trebui sa fie consultativ nu dorinta poporului.
    Plebiscit?Mai jos sunt toate sensurile pe care le are cuvantul plebiscit.Care din ele nu va place?

    PLEBISCÍT, plebiscite, s.n. Consultare prealabilă a cetățenilor, care urmează să se pronunțe prin „da” sau „nu” asupra unui proiect de lege sau a unui act de stat de o importanță deosebită. [Pl. și: plebiscituri] – Din fr. plébiscite.
    Sursa: DEX '98 | Trimisă de oprocopiuc, 23 Mar 2004 | Greșeală de tipar

    PLEBISCÍT s. v. referendum.
    Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

    plebiscít s. n., pl. plebiscíte
    Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

    PLEBISCÍT ~e și ~uri n. 1) (în antichitatea romană) Lege adoptată la o adunare a plebei. 2) Formă de consultare prin vot a voinței poporului într-o problemă de importanță generală; referendum. /<fr. plébiscite
    Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar

    PLEBISCÍT s.n. Consultare prin vot a întregului popor într-o problemă deosebit de importantă. V. referendum. [Cf. fr. plébiscite, lat. plebiscitum < plebs – plebe, scitum – decizie].
    Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 6 Feb 2007 | Greșeală de tipar

    PLEBISCÍT s. n. 1. (ant.) decizie, lege făcută și votată de plebe. 2. referendum. (< fr. plébiscite, lat. plebiscitum)
    • +10 (10 voturi)    
      obliga parlamentul, nu e discutabil (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:32)

      io [anonim] i-a raspuns lui joe doe

      ARTICOLUL 2
      (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
      (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.

      asta spune constitutia!
  • +37 (37 voturi)    
    Parvulescu = frustrat si manjit (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:52)

    Anonymous [anonim]

    Nu inteleg de ce este bagat in seama acest frustrat care mai este si manjit cu crema pe deasupra (vezi sotia lui) ... nu ne intereseaza ce zice papagalul.
  • +29 (29 voturi)    
    domnu' Cristi (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:54)

    MirceaA [utilizator]

    neata... ce e baietas? S-a speriat sefu lu' matale ca e dat afara si te-a sculat cu noaptea-n cap?
  • +39 (41 voturi)    
    sa le trimitem parerile noastre (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:54)

    Claudiu [anonim]

    Cum pot sa conteste un referendum care a trecut cu 89%? E ca si cum ne-ar contesta pe noi, alegatorii, si se mai numesc asociatie pro democratie. Propun ca fiecare sa le trimita cate un email referitor la intentiile lor - apd@apd.ro
    • +11 (11 voturi)    
      buna idee (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:21)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      done
    • +13 (13 voturi)    
      Buna idee (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:28)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Am trimis deja urmatorul mesaj pe adresa de email a APD-ului:

      "Stimate domnule Parvulescu,

      Am o rugaminte si o singura intrebare pentru dumneavoastra, in calitate de presedinte a unei asociatii numite Pro DEMOCRATIA.

      Dati-mi va rog definitia dvs pentru "democratie" si de cand este interzisa, intr-o democratie, consultarea opiniei populatiei unei tari?

      Va multumesc."
      • +10 (10 voturi)    
        email (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:40)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Le-am trimis si eu un email si le-am sugerat sa propuna retragerea cetateniei romana celor care au participat la referendum, incurcandu-le socotelile
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:42)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      Buna idee. Deja am trimis si eu un mail.
  • +36 (38 voturi)    
    Datorita tie (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:55)

    ciupi 2 [utilizator]

    avem sistemul asta de vot nici cal nici magar.
    Parvulescule oi vrea si tu respect?
    De la mine NU.
  • +38 (40 voturi)    
    bineninteles (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:55)

    Vuck [utilizator]

    Aceste cozi de topor precum Parvulescu, lupi deghizai in reprezentantii cetatenilor ar vrea ca semianalfabetii din Parlament sa nu poata fi nici macar treziti din somnul lor sistematic din timpul programului de lucru ci doar sa-si ia salarile sa fura cat cuprinde si sa fie mai presus de lege aparandu-se unii pe altii.
  • -10 (20 voturi)    
    Sunt de acord (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:57)

    Stinky [anonim]

    Mi se pare normal.
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:14)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Stinky

      Asa nick asa parere.
  • +22 (22 voturi)    
    Democratie (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:58)

    soferul [anonim]

    Formă de organizare și de conducere a unei societăți, în care poporul își exercită (direct sau indirect) puterea



    DEX '98
  • +30 (30 voturi)    
    perseverarea in prostie! (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:58)

    obosita [utilizator]

    este rusinoasa comportarea domnului parvulescu! a parasit de ceva timp starea de echilibru si toate actiunile intreprinse in ultima perioada nu fac decat sa-l indeparteze de notiunea de societate civila cu care a facut atata parada! in loc sa stea in banca lui si sa-si recunoasca vina pentru pseudolegea cu uninominalul, care numai uninominal nu este, ci o strutocamila, vine sa mai arunce o piatra in lac sperand ca valurile facute ii vor face pe oameni sa uite ca este vinovat daca astazi sunt in parlament persoane care nu aveau ce cauta! ma refer la unii veniti de pe locurile 2-3 in dauna celor alesi prin vot popular!
  • +26 (26 voturi)    
    referendum (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:59)

    alegator [anonim]

    pro democratia nu-si merita numele si ar trebui sa o lase mai moale.cu cine tin ei?daca poporul vrea reducerea numarului de parlamentari sa inceapa procedura de reducere a numarului de parlamentari! trebuie inceput de undeva si se incepe cu consultarea poporului.de ce pune bete in roate prodemocratia? va rugam sa le trensmiteti sa tina cont de vointa noastra.
  • +31 (33 voturi)    
    Niste idioti (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:00)

    Costel [anonim]

    Ce vor de fapt? Pe cine apatra acesti pseudo ONG-isti? Nu le e rusine, cine a spus ca BAse va da afara maine 170 parlamentari. Mai intai se propune modificarea constitutiei, se mai voateaza odata si apoi la primele alegeri parlamentare se pune in aplicare? De ce atata dezinformare. RUSINE LOR. NESINTITI. DE CE VA E FRICA NU SCAPATI!
  • +30 (32 voturi)    
    Domnule C.Parvulescu... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:00)

    egroeg [anonim]

    Chiar nu aveti pic de jena? Cand cca 80% din votanti au aratat ca vor aceasta schimbare,veniti sa le contestati acest drept?In numele cui contestati ca pe noi,oamenii care onest au votat,nu ne reprezentati.Toate interventiile dvs din ultima vreme "duhnesc" a interese oculte Pe dvs cine va plateste?
  • +28 (28 voturi)    
    Referendumul (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:00)

    Escu [anonim]

    Referendumul nu poate sa oblige Parlamentul!! Deducem ca Parlamentul poate sa oblige cum doreste poporul nu?
  • +34 (36 voturi)    
    tupeu! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:02)

    airamerica [utilizator]

    La scorul asta mai au tupeu sa comenteze? Adica vor sa invete peste 50% din romanie ce trebuie sa facem?
    • -23 (25 voturi)    
      Nu e chiar asa (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:22)

      R [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      In conditiile in care cei de la sectiile de votare iti bagau pe gat si buletinele de referendum mi se pare cam ciudat. Te trezeai ca ai semnat doua chestii si automat participai si la referendum si uite asa participare de peste 51% . Iar la cei multi si prosti tine faza cu "din cauza alora ne merge rau".
      Daca ar fi fost organizat intr-o zi normala fara alte alegeri pe langa era participare subunitara.

      Sa fim seriosi problemele noastre sunt muuuuuult mai complexe decat 100 si ceva de parlamentari.

      Nu era necesar referendumul asta, sau cel putin nu acum.
      • +19 (19 voturi)    
        ba e chiar asa... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:37)

        madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui R

        Eu am fost intrebat foarte clar daca VREAU sa votez si referendumul sau nu. Asa ca nu stiu unde iti bagau aia pe gat. "Te trezeai ca ai semnat doua chestii"- asta spune multe despre modul in care iti dai semnatura. Cine te obliga sa semnezi fara sa stii ce semnezi? Ai dreptate problemele sunt mult mai complexe dar de ce ar trebui eu sa stimulez ineficienta? daca in 20 de ani nu au fost in stare sa faca un cadru legislativ bun atunci e dreptul meu sa incerc o alta formula de parlament nu? L-am auzit si pe alistar de la transparency care daca nu ma insel are si el niste datorii cum lupta vajnic impotriva referendumului si a "fraudelor". Si "impartial ca intotdeauna a omis sa spuna ca turismul electoral cel mai mare s-a inregistrat in judetele PSD...
      • +12 (12 voturi)    
        zau? (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:50)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui R

        Prietene, la referendum au fost mai putin participanti decat la alegerile prezidentiale...deci nimeni nu a bagat nimi cpe gat, altfel erau egale participarile....
      • +12 (12 voturi)    
        E cum zici tu, cu cateva diferente (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:34)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui R

        1. Mie nu mi-au "bagat pe gat" nimic. M-au intrebat daca vreau sa votez si pentru referendum.

        2. Chiar daca ti-ar "baga pe gat" o asemenea hartie si tot era bine! Romanul trebuie dresat din cand in cand si constientizat ca in anumite momente TREBUIE SA DECIDA, SA ACTIONEZE.

        Destul ne-au adormit televiziunile cu porcariile pe care ni le vâra in cap zilnic. Destul ne-au indobitocit. Destul ne-au spus direct sau indirect ca suntem rai, lenesi, netrebnici si ultimii in toate.

        DESTUL!

        Daca cineva te-a obligat sa VOTEZI pentru VIITOTRUL acestei tari, te rog sa mi-l prezinti pentru felicitarile mele.
      • +7 (7 voturi)    
        ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:45)

        Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui R

        Daca "ti-au bagat pe gat" buletinele de referendum, oricum nu erai obligat sa pui stampila pe ele. Nu vroiai sa votezi, fie nu puneai stampila, fie le invalidai. Ce era asa de greu de facut. Sau le spuneai ca nu vrei sa votezi la referendum. Lasa-ne cu tertipurile astea ca nu ai facut nimic fortat.
    • +27 (27 voturi)    
      tupeisti (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:25)

      tupeisti [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      Da se pare ca au tupeu caci sunt tupeisti...dupa un asfel de scor la votul de ieri sa afirmi asa ceva cere tupeu. Ma mira faptul ca Pro Democratia isi permite sa-si piarda credibilitatea cu asfel de declaratii afirmand "Referendumul nu poate in niciun fel sa oblige Parlamentul" Ma intreb, oare aceasta asa zisa organizatie este constienta cand afirma asta? Sau este doar o schimbare in "Anti Democratie" (a numelui organizatiei)
  • +25 (27 voturi)    
    pro? (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:05)

    pro democratia [anonim]

    si astia se mai cheama Pro Democratia?Kafka a fost copil mic,n'asa?
  • +31 (33 voturi)    
    Tovarasu' Parvulescu... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:06)

    Batranul rege Lear [anonim]

    dupa ce ne-ai procopsit cu legea stramba a votului uninominal, acum iti dai iar in petic? Nu ai inteles semnalul dat de romani? Vrei sa devii o epava politica? Nici nu s-a incheiat bine primul tur si ati si inceput iar cu manipularile si fraudarea? Esti si tu, cumva, unul din cei care primesc ordine de la Moskova?
  • +28 (30 voturi)    
    hai lasa-ne (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:06)

    votant referendum [anonim]

    domnilor de la pro democratia,


    Dvs, curul cui il pupati ? daca asta e vointa poporului, adica ea sa fie complet ignorata ???? nu sunteti demni de numele organizatiei pe care o reprezentati.
  • +30 (32 voturi)    
    Parvulescu e un apropiat al PNL! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:06)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Nevasta lui Parvulescu a lucrat ca director in Guvernul Tariceanu. Tot Parvulescu este cel care a realizat mizeria aia de vot uninominal care a permis unor candidati sa intre de pe locurile 2,3 si 4, marea majoritate fiind liberali.
    Ce sa ceri de la Parvulescu care lucreaza pe baza de petrol?
  • +30 (32 voturi)    
    N-ai cum asa ceva!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:08)

    Andrei [anonim]

    Se stia de foarte mult timp dorinta romanilor de a renunta la numarul mare de parlamentari, indiferent de culoare lor politica.Acuma de ce innebunesc astia de la asa zisele organizatii nonguvernamentale?

    Care e problema daca din cand in cand alegatorii sunt chemati sa rezolve un derapaj al parlamentului ales tot de ei???

    De ce asta e singura tara in care presedintele nu poate demite prim-ministrul???

    De ce asta e singura tara in care presedintele trebuie sa joace teatru si sa iasa din partid cand este ales??? (vezi America, Obama tot la democrati este si nu e nici o problema)

    Vointa poporului este clara, si oamenii au votat la referendum cu DA chiar daca au votat la presedinte cu Crin sau Geoana sau Vadim.Terminati cu prostiile si treceti la treaba...aveti de inchis o camera din Casa Poporului si de trimis acasa vreo 171 de dobitoci care nu isi au rostul in actuala formula de parlament.
  • +28 (30 voturi)    
    ONG-PSD (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:08)

    georgio [anonim]

    ONG-ul PSD-ului reprezentat de acest dinozaur Parvulescu e deja comic. Cand primea fonduri de la Nastase , ala care aresta ziaristi pe strada nu era nici o problema cu demiocratia. Acum ca 8 milioane de alegatori (OPT MILIOANE ) zic da la reducerea numarului de parlamentari e problema. Sigur mister parvulescu a venit Basescu si a strans degetele la usa la fiecare din astia 8 milioane sa vioteze da.
    Deja e penibil.
  • +28 (30 voturi)    
    penibil (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:08)

    snowflake [utilizator]

    Devine tot mai penibil demersul prodemocratia.
    Se vor umple complet de respect.
  • +27 (29 voturi)    
    tataie (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:09)

    gabi [anonim]

    Matale esti presedintele Asociatiei Pro Democratie. Stii ce inseamna democratie? Demos=popor+kratos=putere. Intelegi matale? Sau mai bine spus pe cine reprezinti?
  • +23 (25 voturi)    
    Marea frustrare! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:09)

    prostanacu [anonim]

    (Ne)Stimate d-le Parvulescu,

    Incepeti sa deveniti penibil prin suferinta profunda pe care v-o da frustrarea de a nu va mai lua nimeni in serios cu lupta pentru demiocratie. Care democratie? A d-lor Voiculescu, Vintu si Patriciu?! Adica a celor mai mari hoti din tara asta? Va roade ca nu puteti sa il viriti la pirnaie pe Basescu dar nici nu va jeneaza furtul celor trei pomeniti mai inainte?! Aste e democratia pe care o sustineti? Atunci mergeti ve rog frumos la culcare si nu mai calcati pe la televiziunilor celor mentionati in cautare de ciolan! Asa sa nu va ajute Dumnezeu!
  • +28 (30 voturi)    
    Ce ai mai tata? (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:09)

    gheorghe [anonim]

    De esti disperat asa? Ce ti s-a promis si esti pe cale de a pierde? Chiar asa de tare te simti incat te iei la tranta cu tot poporul? Chiar daca prin absurd ai avea dreptate rezultatul devastator al votului ar trebui sa-ti dea fiori pe spate si sa te abtii. Treaba ta flacau! Oricum politic esti terminat!
  • +27 (29 voturi)    
    Manipularea disperarii (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:10)

    hotnewsfil [utilizator]

    Domnul Parvulescu procedeaza astfel :
    1./In prima faza, decide, cu de la sine putere, ca referendumul de ieri a fost, de fapt, un plebiscit.
    2./In faza urmatoare, ne informeaza ca plebiscitul este interzis de constitutie.
    Este ca si cum, cineva care are un dinte impotriva domnului Parvulescu ar incerca sa ne manipuleze astfel :
    1./In prima faza, decide ca domnul Parvulescu este un incapabil.
    2./In faza urmatoare, ar constata ca in fruntea unui ONG atat de important, Pro Democratia, s-a instalat un incapabil.
    De geaba. N-or sa ne convinga nici acel cineva, nici domnul Parvulescu.
    Il inteleg pe domnul Parvulescu. Vrea sa nu-l supere pe Patriciu, sa ii mai dea o speranta ca Pro Democratia ii slujeste interesele.
  • +28 (30 voturi)    
    iar parvulescu asta, (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:11)

    adi [anonim]

    poate o sa se gaseasca un roman sa ii dea cativa pumni in cap asa cum a primit si gusa, alt bou.....omul asta dupa ce ca s-a ingrasat ca porcul din banii publici mai vine sa faca si pe dictatorul sa ne spuna ce ne trebuie sa facem si ce nu trebuie sa facem
  • +20 (20 voturi)    
    esti ridicol (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:12)

    un nenica [anonim]

    Domnu' Parvulescu, dumneata ai o pata pusa. Cineva ti-o intretine. Cineva si ceva. Ceva din interior, din interiorul tau. Poate te uiti un pic la cultura europeana si vezi care e treaba cu referendumurile astea democratice. Poate vezi cat timp s-au blocat decizii importante din cauza unor referendumuri "imperative". E absolut normal ca membrii societatii sa poata fi consultati asupra organizarii structurilor de conducere. Li se prezinta avantaje si dezavantaje si aleg. Simplu, nu? Esti un democrat perfect daca incerci sa convingi tu o tara intreaga ca aprobarea sau dezaprobarea ei e nula. Cum ar fi sa-ti dam parintii in judecata ca sa-ti atragem nulitatea? Cum ar fi sa spunem ca venirea ta pe aceasta lume este "imperativa"? Ca avem motive... slava Domnului ;)
  • +26 (28 voturi)    
    iar astia (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:12)

    ela [anonim]

    din cauza lor n-a iesit votul uninominal cum trebuia, ei au depus proiecte masluite in asa fel incat sa profite unii si altii
    acuma iar se pun de-andaratul vointei populare?
    Pe cine mama lor reprezinta?
    ca pe mine calr nu
    Cat despre vot imperativ nu e vb - este vorba de ratificarea unui lucru votat deja de popor - si asta intra in obligatia parlamentului, ca de aia sunt acolo, si au fost votati
  • +23 (25 voturi)    
    GUNOAIE (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:13)

    napoca [anonim]

    societatea civila formata in organizatii non-guvernamentale cum e rahatul de pro-democratia sunt de fapt controlate tot de PSD.
  • +26 (28 voturi)    
    Daca 87% nu e de ajuns... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:14)

    Justin Puscasu [anonim]

    atunci ce vor? O revolutie?
  • +25 (27 voturi)    
    ANTI-PRO (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:14)

    moderat [anonim]

    de ce vrea parvulescu sa devina un vadim al politicii?

    de ce vrea Pro Democratia sa linseze ideea de ong?

    de ce nu stim sa perdem d-le parvulescu? de ce nu puteti ramane un independent fata de politica?

    un mesaj privat: faci ce vrei, nu stii ce faci, dar de ras te vei face cu siguranta si de acum incolo.

    Ai acceptat aceasta clica ca sponsori materiali si acum DANSEZI PENTRU EI.
  • +19 (21 voturi)    
    Referendum contra Pro Democratia (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:14)

    dragon [utilizator]

    Eu propun sa se organizeze un referendum ca sa se consulte poporul daca sa mai existe organizatia Pro Democratia sau nu. Pana acum nici un serviciu nu au adus poporului. Numai deservicii. M-am saturat de acest parvulescu care e un catel de curte a unor smecheri.
    • +10 (10 voturi)    
      !!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:29)

      ion [anonim] i-a raspuns lui dragon

      Fiecare "pasariche" pe limba ei piere!
    • +4 (4 voturi)    
      va rog (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:52)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui dragon

      lamuriti-ma si pe mine ca nu pricep: ONG= Organizatie Non Guvernamentala ... pana aici e bine?
      si atunci cu ce drept se amesteca - si in ununominal, c-au facut, scuzati, praf! si in referendum ... cine le permite? cum poate o organizatie care nu guverneaza sa se amestece in guvernare?
      ce e cu tara asta, da' cu noi ce-o fi?
  • -28 (28 voturi)    
    Manipulare. (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:20)

    Emi [anonim]

    N-o mai scaldati aiurea, ca si pe Basescu il doare fix in ... de vointa poporului.
    El doar se foloseste de popor, pentru un scop personal. Daca era atat de mare fan al unicameranismului si al reducerii numarului de parlamentari, pornea acest referendum acum 5 ani, 4 ani, 1 an sau acum 6 luni ...
    S-a folosit de acest referendum, manipuland o pofta de "kratos" a poporului, pentru a mai castiga cateva procente la "prima etapa". Nimic mai mult ...
    Daca nu v-ati lamurit dupa 5 ani cine e Basescu, inseamna ca ori sunteti pupincuristii lui ori sunteti prea ahtiati de putere sa puteti intelege prea bine separatia puterilor in stat ...
    Ca de-aia-s separate ... sa nu le concentreze un singur "destept" in ograda lui si sa nu ne intoarcem in urma cu 60 de ani ...
    • +13 (13 voturi)    
      basescu (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:59)

      madmaxwtl [utilizator] i-a raspuns lui Emi

      de ce introduci in discutie numele Basescu. Nimeni de mai sus nu s-a legat de alegerile prezidentiale. Dovada ca nu a contat referendumul la votul prezidential este votul in sine:85% pentru reformarea parlamentului si 32% pentru Basescu. Ideea ca a castigat cateva procente datorita referendumului este o idee acreditata de realitatea si antene si cu organizatiile "civice" pro democratia si transparency international...
      Nu conteaza unde il doare pe Basescu de popor ca nu asta e subiectul. Este vorba de un referendum in care aproape 40% din populatia cu drept de vot a romaniei a votat pentru ( aproximativ 8 milioane de oameni adica au votat pentru). Daca democratia pentru "pro democratia" inseamna sa ignori aceste 8
      milioane nu mai e nevoie de nici un comentariu...
  • +15 (15 voturi)    
    inutili (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:23)

    andrei [anonim]

    parlamentul e organul legislativ iar in cei 20 ani de la 89 incoace ne-am convins ca boala romanilor nu sunt legile ci respectarea lor. Prin urmare parlamentul ar putea avea si sub 100 de persoane (si asa ne aliniem la legile UE, in loc de parlament ar fi de ajuns un birou de traducatori) si sa vedem cum sa facem sa-i obligam, chiar si prin forta, pe toti conationalii sa se supuna rigorilor legii. Din prea multi parlamentari au fost emise atatea legi fara a se anula cele vechi, incat daca ai o firma si vrei sa nu incalci legea, ajungi sigur la balamuc...
  • +18 (18 voturi)    
    initiative in vant (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:25)

    ela [anonim]

    orice initiativa ce ajunge sa schimbe ceva pt tot poporul trebuie sa fie semnata de MINIM 200000 de oameni
    ori vine DL ASOCIATIE (CICA REPREZENTANT AL TUTUROR) si cu o singura iscalitura face ce vrea ?
    Nu domnilor daca vrea sa ne reprezinte sa ne intrebe, de fiecare data si pentru fiecare initiativa in parte
    in alte tari asa se practica, si pentru unele initiative s-au strans si >0.5 milioane de semnaturi .. .atunci poti spune ca reprezinti pe cineva , dar cu iscalitura proprie doar pe tine te poti reprezenta si pe cei care te-au imputernicit la notar.
  • +14 (14 voturi)    
    vointa cetatenilor (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:35)

    Iuliana Vatui [anonim]

    Parlamentul trebuie sa urmeze vointa cetatenilor Romaniei exprimata prin referendum. Numele Pro Democratia nu corespunde deloc cu adevaratul profil al organizatiei care de fapt sustine interesele unei clici.
  • +14 (14 voturi)    
    legalitate referendum............... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:35)

    capatu` satului [anonim]

    don` Parvulescu, ati fost de atatea ori la emisiuni televizate, ca ati uitat sa cititi,
    este regretabil ca Dvs. si alte persoane, care se lauda ca sunt politicieni, mediatori, formatori de opinie, jurnalisti etc., emit judecati de valoare legate de Constitutie, dupa ureche, fara o minima analiza...

    in drept, in conformitate cu dispozitiile art. 2 din Constitutie: << Suveranitatea apartine poporului roman, care o exercita prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice, si corecte, PRECUM SI PRIN REFERENDUM>>,
    respectiv, legiutorul originar, poporul roman ce a votat aceasta constitutie, a stabilit ca in afara de actele de autoritate publica emise de alesi (legi, hotarari, etc.) poporul roman isi exprima autoritatea prin referendum,
    Parlamentu` este obligat sa voteze prin lege ceea ce a dorit poporul, la fel ca si la referendumul din 2003,
    lasa don` Parvulescu ca nu-i nici un bai daca scade nr. parlamentarilor care platesc tot felul de ONG-uri sa isi dea cu parerea...............
  • +13 (13 voturi)    
    .... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:37)

    Gigi [anonim]

    Aceste ONG-uri ce supravegheaza alegrile sunt arondate politic partidelor Parvulescu a fost propus de PSD pentru un post de ministru.Sunt niste pseudoorganizatii de partid. Se pot numi lejer Prodemocratia PSD sau etc.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:04)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Si nevasta'sa consiliera la Taricelu'...de ce-a sarit la gatu'lu'Basescu cand a inceput circu'cu Tariceanu.....
  • +14 (14 voturi)    
    Incredibil tupeu ! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:38)

    Alex [anonim]

    Nu votul, ci mandatul IMPERATIV e interzis de Constitutie.
    Caracteristicile mandatului impertiv.
    1. Parlamentarii nu exprima in Parlament propria vointa ci vointa celor care l-au mandatat, adica vointa corpului electoral din circumscriptia care l-a ales.
    2. Parlamentatul are obligatia sa raporteze periodic alegatorilor sai modul in care isi exercita mandatul.
    3. Corpul electoral are posibilitatea de a retrage mandatul parlamentarului care nu si-a onorat obligatiile asumate, sau si-a depasit aceste obligatii.
    Consecintele negative ale mandatului imperativ:
    - Parlamentarul poate fi revocat oricand de catrw corpul electoral ceea ce ii ingradeste libertatea de actiune.
    - Parlamentarul nu reprezinta interesele generale ci doar cele ale alegatorilor din circumscriptia cera l-a desemnat. Altfel spus parlamenatrul nu se poate angaja in discutii politice la nivelul Parlamentului deoarece pentru fiecare decizie a sa are nevoie de acordul circumscriptiei din care face parte.

    Consecintele pozitive :
    - Stransa legatura dintre alegator si ales pe parcursul mandatului
    - Posibilitatea revocarii parlamentarului pe parcursul mandatului ca o expresie a raspunderii politice si juridice a acestuia fata de alegator.
    Doctrina suverantatii nationale a condus la formularea teoriei mandatului reprezentativ.
    Potrivit acestui mandat, parlamentarii sunt reprezentantii natiunii ca intreg si, prin urmare nu pot fi revocati pe parcursul mandatului.
    Parlamentarii, in exercitiul mandatului lor procedeaza dupa propria lor convingere si nu au nevoie de instructiuini din partea corpului electoral.
    Consecinte negative :
    - Lipsa unei legaturi juridice intre parlamentar si corpul electoral, pe parcursul mandatului.
    - Inlocuirea vointei natiunii cu cea a partidului caruia ii apartine parlamentarul, mai ales in coditia unei discipline rigide de partid.
    Consecinte pozitive :
    - Posibilitatea parlamentarilor de a se angaja in negocieri politice la nivelul Parlamentului
  • +17 (17 voturi)    
    Pe aratura (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:38)

    Leon [anonim]

    Scapasi haturile Cristiene. Adica matale transformi Referendumul in plebiscit, ca apoi sa-l declari neconstitutional. N-a zis nimeni, draguta, ca poporul obliga Parlamentul la ceva. Poporul n-a decis nimic, si-a exprimat doar vointa. Parlamentul e liber sa tina sau nu cont de ea. Asta a spus si dictatorul Basescu, numai matale superdemocratul nu intelegi.
  • -16 (16 voturi)    
    popor in ceata (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:42)

    ureh [anonim]

    domnilor, aveti grave probleme de intelegere. votul nu a fost validat cu 80% ci cu un pic peste 50%, din care 80% au votat pentru reducerea numarului de parlamentari si 70% pentru un parlament unicameral. pentru reducerea numarului de parlamentari existau deja mai multe proiecte, de aceea nu era necesara aceasta intrebare la referendum, dar fiind o intrebare pentru care atat populatia cat si politicienii ar fi raspuns cu DA, aceasta a fost masiv popularizata si a reprezentat motorul pentru cea de-a doua intrebarea. parlamente unicamerale s-au mai vazut, functioneaza in anumite democratii, dar ma tem ca in cazul romaniei, unde nu putem discuta decat despre o democratie fragila, puterea ar trebui impartita in cat mai multe segmente, pentru a evita apucaturile natie de a coagula prea multa putere intr-o singura mana. dar,... se pare ca unora nu le-au ajuns 45 de ani si mai vor un pic.
    as putea baga mana in foc ca mare parte dintre cei care au votat pentru referendum nu stiu care sunt functiunile fiecarei camere a parlamentului. practic oamenii au dat un vot dupa cum au simtit sau au fost impinsi de la spate sa simta.
    ma bucur ca exista totusi voci precum ProDemocratia care reprezinta o forta constienta in societatea romaneasca, totodata regret faptul ca nu au existat mai multe dezbateri televizate pe tema asta.

    NU UITATI: un vot negativ se da pana la capat!
    • +3 (3 voturi)    
      De ce 45 de ani? (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:09)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui ureh

      Un lucru nu inteleg. De ce arati "pisica" celor 45 de ani de totalitarism de parca romanii si-ar fi ales singuri o conducere dictatoriala in 1946 ?
      Am mai degraba impresia ca derapaje potential dictatoriale au fost franate la timp in ultimii 20 de ani de vointa populara. Exemple: in 2000 multi au votat cu greata Ion Iliescu ca sa nu iasa Vadim Tudor presedinte.
      in 2004 s-a oprit in extremis accederea la presedentie a lui Adrian Nastase.
  • +17 (17 voturi)    
    ONG (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:44)

    Darian [anonim]

    Am fost si am votat asa cum cred ca e bine.
    Ce au in plus, fata de cetatenii acestei tari cetatenii ONG-isti ca sa-mi poata contesta votul?
    Cum intelege Pro Democratia, democratia, daca contesta vointa exprimata prin vot?
  • +14 (14 voturi)    
    ...continuare... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:44)

    Alex [anonim]

    Deci, cum mandatul imperativ este interzis de Constitutie, rezulta ca NU ESTE CONSTITUTIONALA posibilitatea parlamentarilor de a se angaja in negocieri politice la nivelul Parlamentului. Cu alte cuvinte, "coalitia" GRIVCO este este ILEGALA si din punct de vedere constitutional. De ce nu s-a autosesizat Pro Democratia atunci cu aceasta ocazie, caci atunci s-a incalcat Constitutia, nu prin Referendum !
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte adevarat (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:09)

      mikyb [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Sunt de acord cu tine.
      Oare nu exista vreo modalitate de a face o petitie contra " concluziilor si hotaririlor ONG-urilor" facute in numele poporului?Daca da , putem sa ne unim mai multi si sa trimitem acea petitie la aceste ONG-uri.
  • +16 (16 voturi)    
    Nu degeaba (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:49)

    ghita [anonim]

    Parvulescule, nu degeaba te-a facut Base cum te-a facut. Acum e foarte clar. Tii-ai dat arama pe fata. Si esti disperat rau !
  • +16 (16 voturi)    
    Parvulescu si Toma (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:51)

    Gabi [anonim]

    Cei doi sunt niste slugi ale lui Felix si Vantu!Cu ce drept anuleaza ei vointa a celor 88% dintre alegatori?Si Parvulescu isi mai numeste ONG-ul Pro Democratia!Care democratie daca nu tine cont de vointa "demosului"?!Sunt curioasa cine ii sponsorizeaza pe el si pe Toma!De ce Toma nu sare in sus cand Realitatea TV si Antena 3 au incalcat legea si au dat pe site-uri toata ziua rezultate(mincinoase) ale alegerilor.Asta inseamna democratie-incalcarea legii cu buna stiinta?
  • -9 (11 voturi)    
    Sunt de acord (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:55)

    Stinky [anonim]

    Nimeni nu neaga dreptul Presedintelui sau dreptul romanilor de a isi exprima opinia in ceea ce priveste referendumul, ci se contesta faptul ca prin organizarea referendumului in ziua alegerilor prezidentiale, candidattii nu benefiziaza de sanse egale si ca El Grande Comamdante porneste ca favorite ( ca sa ma exprim asa). In plus posibilitatea de frauda prin transferul de voturi de pe o lista pe alta este foarte mare. Adica, este vorba de o frauda morala, iar referendumul ar fi trebuit organizat in alta zi. Dar se pare ca ne place si frauda si turismul electoral si cate si mai cate ! Se pare ca noi jucam cum ne canta altii!
    • +7 (7 voturi)    
      Ba neaga (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:21)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui Stinky

      Nu sunteti la curent cu evenimentele. Ce spuneti dumneavoastra era valabil acum o saptamnia-doua. Acum Pro-democratia s-a trezit ca votul e imperativ, ma-ntelegi? si ca nu e bun. Puteau romanii sa voteze ieri sau peste 3 luni, ca tot imperativ era. Iar Constitutia zice ca "orice mandat imperativ e nul." Zice, ce-i drept, mandat, dar ce mi-e mandat, ce mi-e vot. Dl. Parvulescu nu e specialist in treburi politice si juridice ca sa inteleaga diferenta. Asta e treaba lui Alex de mai sus.
  • +13 (13 voturi)    
    Incredibil!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:58)

    Cristi [anonim]

    Acesti indivizi s-au apucat sa faca politica intr-un mod nepermis! Atata vreme cat o majoritate covarsitoare dintre cei care au votat au spus DA la referendum, acesti indivizi slinosi sfideaza democratia si bunul simt! In slujba cui se afla aceste ONG-uri? In slujba Parlamentului? INCREDIBIL!!! O RUSINE!

    P.S. Ma uitam aseara la acest Parvulescu a carui fata exprima frustrae si ura. Individului nu-i venea sa creada ca cetatenii acestei tari au votat in numar atat de mare si in favoarea referendumului desi el, impreuna cu ale ongeuri mizerabile au facut totul pentru ca lumea sa nu se duca la vot!!! Tu nu slujesti nici acest popor si nici democratia Parvulescule! Si nici tu mai Toma! Sunteti o rusine!
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:59)

    ileana [anonim]

    Dl PARVULESCU ESTE DIN CE IN CE MAI PENIBIL !
    Referendumul nu obliga Parlamentul, dar acum, initiatorul referendumului, sustinut de partidul sau trebuie sa adopte modificarea legii astfel incat sa se ajunga la a indeplini dorinta votantilor ( sa nu zic poporului ca suna aiurea).
    A crezut cineva cand a votat , la referendum, ca maine se reduce nr. parlamentarilor? Nu, dar si-a exprimat optiunea/dorinta.
  • +12 (12 voturi)    
    Pro (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:04)

    Ilici [anonim]

    Cristian Parvulescu s-a dilit de tot,ar trebuie sa faca o mica vizita la Balaceanca !!!
  • +13 (13 voturi)    
    referendum (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:05)

    puiu [anonim]

    In loc sa contestati acest referendum mai bine ati solicita parlamentarilor modificarea legii votului uninominal astfel incat un parlamentar care a castigat un colegiu sa nu mai poata candida decat in acel colegiu la alegerile urmatoare. Asa alegatorii vor putea sa-i amendeze pe acei parlamentari care nu au facut nimic pentru colegiu in mandat.Ar fi in acelasi timp si o reformare sanatoasa a clasei politice.
    Ce spuneti d-lor prodemocratie?
  • +9 (9 voturi)    
    nu mor caii cand vor cainii (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:13)

    mar [anonim]

    Dupa ce ieri a umplut ecranul la iRealitatea dovedind dispretul total fata de Democratie, astazi vine cu o alta aberatie. Cu siguranta vrea sa vada care care este forta poporului si de asemenea ca protejatul Gionel sa nu scoata nici 20% la turul II.
    Nu inteleg cum poate sa nesocoteasca vointa a 50% din electorat.
    Prin atitudinea acestui ONG incet dar sigur se apropie de SRS&Co.
    Ar trebui sa solicitam o lista a sponsorilor sa vedem dupa partitura cui "joaca" acest domn care ignora Democratia si Constitutia, iar vointa a peste 50% din electorat nu reprezinta nimic.
    In concluzie nu mor caii cand vor cainii si cainii cand vor stapanii.
  • +10 (10 voturi)    
    Sinonim (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:14)

    Vasile [anonim]

    Cu toata stima pentru disctinsul domn profesor Parvulescu, conform tuturor dictionarelor limbii romane, plebiscit este sinonim cu referendum.
    Si care ar fi in opinia dumnealui "votul imperativ"?
    Oare cate pretexte de contestatii vor mai cauta?!
    Ii intelegem pe toti cei interesati si implicati ca le este greu de digerat acest rezultat zdrobitor.
  • +8 (8 voturi)    
    Gaqstile constiintelor cumparate (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa cum ni s-a destainuit, la inceput, Vantu (ca si ceilalti moguli), cumpara constiinte bucata-cu-bucata, pe alese, cu penseta. Pe masura ce s-a apropiat dogoara alegerilor, mogulii au trecut la foc maxim, au deschis larg robinetele rezervoarelor cu bani, cumpara "gasti de constiinte". Banul este arma lor de lupta. Arsenalul lor este imens. Tinta lor comuna este Basescu.
    PS : Cand aranjeaza atacuri concertate impotriva lui Basescu, Mircea Toma si Cristian Parvulescu au si ei in gura ingredientele speciale, de trivialitate, folosite de Bogdan Chireac si de Rosca-Stanescu ( pe care le folosesc numai derbedeii strazii, la fiecare doua vorbe , ca intre baieti, cum ne invata intelectualul Bogdan Chireac)? Noi am fost la fel de uimiti cand ni s-a descoperit limbajul ordinar al acestui derbedeu, Bogdan, cum ar fi el, derbedeul Bogdan, daca i-ar auzi el pe "baietii" Nicolae Manolescu si Cartarascu folosind aceleasi ingrediente cu care ne improasca mitocanii pe strada.
  • +4 (4 voturi)    
    Pro-Democratia lu' Paturiciu (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:20)

    traznetul [anonim]

    Parvulescu e un nemernic vindut hotilor
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-i mana pe ei in lupta? (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:21)

    Dianora [utilizator]

    Eu propun ca si membrii acestor asa zise ONG-uri sa-si faca publice declaratiile de avere si interese. Cred ca am afla lucruri interesante!
  • +6 (6 voturi)    
    Bine ca ne invata el (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:24)

    miticosul [anonim]

    Bine ca se trezeste el iara si spune electoratului ca e prost. Daca asta isi doreste, sa i se dea asta. Mi se pare ca intrebarea a fost destul de clara, si raspunsul pe masura.
  • +7 (7 voturi)    
    ProDemocratia = DICTATURA ODIOASA (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:25)

    paul [anonim]

    Pe masura ce trece timpul, din pacate, Pro Democratia si alte cateva ONG-uri de buzunar isi dezvaluie scopurile meschine pentru care au fost infiintate. Pt Dl. Parvulescu & Co prezentarea masiva a populatiei la vot nu are nicio semnificatie? Eu m-am prezentat la vot in special pentru Referendum, ca sa oblige acest parlament parazitar sa actioneze pentru modificarea Constitutiei care a devenit o puternica frana in propasirea economica si politica a societatii romanesti. Unde ati fost Dle Parvulescu in 2003, cand a fost ultimul referendum pt. aprobarea modificarilor la acuala constitutie? { prelungirea cu inca o zi, mersul cu urnele prin piete, magazine, strazi}. Asta era pt Dvs Democratie? Eu nu am votat, atunci, la referendum, ca nu mi-a placut cum au actionat atunci PSD si Parlamentul. Numai democratie nu era.
    Ce inseamna pt Dvs, Vointa Suverana a Poporului?
    Nimic, din moment ce actionati in continuare pentru anularea lui , chiar si in situatia votului impresionant cu DA. Concluzia: dvs. nu actionati pt democratie, ci pentru slujirea interesata si meschina a celor care sunt impotriva interereselor Romaniei. RUSINEEEEEE!
  • -8 (8 voturi)    
    Lectii de democratie (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:28)

    Vio [anonim]

    Este foarte nostim sa citesc aici lectii de democratie de la niste postaci. Deci cum este domnilor? Daca "poporul" a "votat", Parvulescu nu mai are voie sa comenteze, nu are voie sa dea in judecata?

    Cineva spunea sa mai facem un referendum sa scoate APD in afara legii. Excelenta idee!

    Hai bai genialilor mai bine sa facem un referendum ca sa il punem pe Base pe viata. How about that shit!

    Sau hai mai bine sa facem un referendum sa il numim pe Boc guvernator la BNR. Sau sa scoatem in afara legii PSD-ul. si sa il bagam pe Ilici in puscarie...

    Sau hai sa facem un referendum sa bagam o lege ca daca cineva posteaza contra voastra sa fie impuscat. Ei, ce spuneti, tine?

    Si apoi mergem la vot... se ocupa baietii cu autocarele. Si presiuni la locul de munca si alte metode specifice de "votare". Si se rezolva ORICE, stati voi linistiti.

    Si uite asa, cum de altfel s-a mai intamplat in istoria democratiilor, "Poporul" prin "vot" desfiinteaza ce vrea el sau inscauneaza pe cine vrea el. Sau ma rog... ce vrea sau pe cine vrea ala care numara voturile.

    Dar Parvulescu asta e prost... Ce stie el despre democratie? E sclavul mogulilor! :) Bina ca avem noi doctorate si suntem destepti. Sunt curios ce o sa facem cand nu o sa mai fie opozitie in tara asta. O sa va plictisiti domnilor? Basescu 100%... fara moguli, fara comunisti... plictiseala.

    Ah... si in ultimul rand. Parvulescu nu slujeste acest popor. Ca nu e bugetar. E un cetatean care are drepturi fix cat ai si tu.
    • +5 (5 voturi)    
      destepti si nemanipulabili (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:59)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Da avem doctorate, da suntem destepti si nu ne pretindem "gulere albe", dar mai ales avem demnitate si suntem patrioti si nu in ultimul rand avem vointa, nu suntem o turma cu creierul spalat asa cum ne vor altii.
      Si inca ceva avem suficiente cunostinte si argumente, ca sa putem explica celor din jurul nostru meschinaria si miicimea gesturilor ANTIDEMOCRATICE facute de aceste ONG-uri care s-au murdarit pentru doi arginti.
      Exista o butada care suna cam asa" cand unul spune ca ai probleme cu capul, te uiti la el si-l ignori: cand doi spun ca ai probleme cu capul, incepi sa te sperii; cand trei spun ca ai probleme cu capul, ai plecat la doctor.
      Adica dumneavoastra, o mana de oameni, sunteti o casta iar ponderea de peste 50% din votanti suntem redusi la minte si orbi in ale Democratie.
      Am o propunere constructiva pentru domniile voastre, sa va schimbati numele in ANTIDEMOCRATIA, pentru ca aveti un precedent, caricatura de vot uninominal. Curat democratic redistribuirea parlamentarilor, care intra de pe locul 3 in detrimentul celor de pe locul 1.
      • -2 (2 voturi)    
        Destepti si nemanipulabili (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:25)

        Vio [anonim] i-a raspuns lui mar

        Exact mar. Cand ai spus destepti si nemanipulabili ai surprins esenta poporului. :)))

        Aproape am cazut de pe scaun de ras. Chiar din contra, poporul este prost si manipulabil. Vrei exemple? Deschide o carte de istorie. Aleatoriu. Vei gasi exemple cu duiumul.

        "Prosti dar multi..." nu e doar o fraza cool intr-o piesa de teatru.

        Sa fie clar: sistemul nostru de vot uninominal este un cacat, parlamentul bicameral cu atributii identice pentru Senat si C Deputatilor este o aberatie si avem intr-adevar cam multi parlamentari.

        Dar asta nu inseamna dragilor ca daca maine "poporul" imi spune prin "vot" ca nu mai avem nevoie de Parlament eu o sa accept decizia inteleapta a maselor... mase destepte si nemanipulabile cum spuneam la inceput.

        Respectati dreptul omului sa conteste ce vrea sa conteste si sa aiba o opinie despre cum trebuie sa arate jocul democratic. Nu va convine? Faceti voi un alt ONG si dezbateti cu Parvulescu.

        Ca sa nu mai zic ca problema aici era discutata pe fond si ceea ce era atacat era exact modul in care a procedat presedintele: convocat referendum cu prezidentialele, impune parlamentului sa se reformeze printr-un plebiscit, samd.

        Ce ziceti? La turul II poate il desfiintam de tot. :D
    • +2 (2 voturi)    
      asa si? (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:45)

      arici [anonim] i-a raspuns lui Vio

      orcare din scenariile tale SF sunt cat se poate de realizabile, pune mina si strange semnaturi si initiaza referendum pe ce tema vrei tu, de aia e democratie, nu? vezi cati vor spune da la intrebarile tale sf si mai ales vezi cati se vor prezenta (in cazul in care prin absurd strangi 100000 semnaturi) e foarte adevarat ca maria sa parvulescu are dreptul la opinie, ca si tine dealtfel, stau doar si ma intreb cum e sa faci astfel de declaratii din spatele titulaturii pro democratia....
      si daca la referendum vrea basescu, geoana, sau oricare altul sa fie imparatul romaniei si poporul zice da, asta e, il facem imparat. asta insemna sa alegem pt noi, nu sa ne spuna altii de fapt ce vrem. pricepusi stimabile?
  • +2 (2 voturi)    
    documentul respectiv (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:31)

    simplex [utilizator]

    http://www.apd.ro/prezidentiale2009/files/Pozitia_Aliantei_pentru_Statul_de_Drept.pdf
    • +1 (1 vot)    
      citit... (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:57)

      arici [anonim] i-a raspuns lui simplex

      l-am citit stimabile, si? concluzia pe care eu o inteleg este (dincolo de sumedenia de articole si cifre) ca se pleaca de la premisa ca se fura. asa ca noi toti, in viziunea adp suntem hoti si vrem o lege care sa ne opreasca sa mai furam. personal cred ca o campanie de promovare al votului electronic sau centralizarea imediata a voturilor (ca la loto :))ar trebui sa fie unul din telurile unei asociatii numite pro democratia.
  • +6 (6 voturi)    
    Astia vor neaparat... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:35)

    Ronin [utilizator]

    ...sa se faca de cacao. Insista in prostie, mai ceva ca Geoana. Mai grav e ca vor s-o exporte si la Strassbourg, sa rada si altii de noi. Da ce conteaza, e democratie si avem dreptul sa ne facem de cacao cand vrem, cum vrem, unde vrem.......
  • +4 (4 voturi)    
    ref.cum vrea dl parvulescu sa-si umle ziua ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:36)

    Comprehensivu [anonim]

    ...omul in cauza se vrea,probabil,si se vede mesianic dar fiind umplut de narcisism peste gura paharului,asta si cu ajutorul lui vantupatriciuvoiculescu,cade in penibil...pacat este insa ca cineva,recte curtea constitutzionala,trebuie sa piarda timp si resurse ca sa analizeze aberatzia sotzului d-nei Parvulescu !!!
  • +4 (6 voturi)    
    Justificat (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:37)

    X [anonim]

    La comentariul: nu conteaza parerea poporului?
    faptul ca se voteaza multiplu "la lumina zilei, fara stres, fara emotii" inseamna cumva parerea poporului?
    Eu zic ca nici n-ar fi trebuit tinut, mai ales ca e pe banii nostrii.
    • +4 (4 voturi)    
      clar! (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:50)

      eps [anonim] i-a raspuns lui X

      Dintre toate mizeriile care se fac "pe banii nostri" (cu un singur "i", apropo), fix de referendum ai gasit sa te iei.
      Lumea s-a mobilizat la vot ca niciodata, daca ai fi fost in Bucuresti, ai fi vazut cati tineri au iesit la vot. Asa ca ciocu' mic, poporul alege, nu voi. Sa moara irealitatea si antenele de ciuda!
  • +6 (6 voturi)    
    Manipulare ordinara a la Parvulescu... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:44)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Acest individ cu ifose, sluga prea plecata a jefuitorilor si tradatorilor nu stie nici macar limba romana.
    Definitie DEX: REFERÉNDUM ~uri n. Formă de consultare prin vot deschis a voinței poporului referitor la o problemă importantă (de stat); plebiscit. /<lat. referendum, fr. référendum
    Dupa cum puteti costata, "referendum" si "plebiscit" inseamna acelasi lucru.
  • +3 (3 voturi)    
    RUSINE!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:50)

    ROMAN [anonim]

    AR TREBUI SA CONTESTATI SI ORGANIZAREA ALEGERILOR PREZIDENTIALE! RUSINE!!! Asa ceva este strigator la cer; sa stai 3 ore la coada sa votezi si sa nu erusesti. RUSINE!!! Aveam poate o singura sansa la un altfel de presedinte, dar din pacate multi nu am putut sa votam. DE CE??
  • +4 (4 voturi)    
    parvulescu (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:53)

    papiciulo [anonim]

    ...asta e prea bine platit se pare ca s-o abereze asa in continuare.si-l mai vad si la televizor dand lectii de democratie. un nesimtit.
  • +3 (3 voturi)    
    Proreferendum (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:15)

    Sanda Nicolescu [anonim]

    Plina de patriotism am participat, din partea Pro Democratia, ca observator la referendum pentru suspendarea Presedintelui. Desi aceasta organizatie a fost sustinuta cu fonduri consistente de la diferite organizatii internationale (chiar ce s-a intamplat cu acestea, in afara unor pliante mediocre, si a unui spatiu care ii rupe total de public)a avut nerusinarea sa nu ofere nici macar un sandwich orservatorilor trimisi. Voluntariat desigur, dar cum s-au cheltuit uriasele fonduri primite??
  • +3 (3 voturi)    
    Oare de ce esti asa disperat? (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:32)

    Claude [anonim]

    Te-a platit Ilici????
    Pirvulescule, esti penibil, tu observi asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Rusineee!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:32)

    aurel [anonim]

    Si eu care credeam ca parvulescu asta e om serios!
    Cand colo un papagal vopsit.
    Parvulescule ascunde-te ca te faci kko si Romania odata cu tine
    Reusiti sa compromiteti si ideea de ong-uri.(tu si stapanii tai)
  • +2 (2 voturi)    
    mesaj pentru parvulescu! (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:53)

    anonim [anonim]

    citesc cu placere randurile de mai sus (din forum) si constat ca din ce in ce mai multi romani se trezesc. si in plus, dincolo de insulte sau de mesaje evident "postaciene", apar argumente!

    pentru ca mai tot ce aveam eu de spus a fost spus deja, vreau sa ii intreb pe parvulescu urmatoarele (asta daca mai exista o farama de onoare in el):

    1. spune-ne si noua cine si cu cat te-a cumparat, nu de alta, dar daca banii lui vantu ar scoate niste romani din saracie crunta, parca nu i-as condamna ca pe tine!
    2. visai cumva sa devii parlamentar in viitorul apropiat?

    oricum parvulescule, vreau sa stii ca iti doresc acum tie ce ii doresc lui iliescu de ceva vreme!
    (http://ro.wikipedia.org/wiki/Trasul_%C3%AEn_%C5%A3eap%C4%83)
    si mai veau sa stii ca eu personal te consider un nenorocit si, pe scara mea de valori, tocmai ti-am inventat un nou nivel! rusine!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:57)

    mmm [anonim]

    pe mine ma uimeste altceva.... nu kkanariile pe care tot incearca unii si altii sa le faca, ci reactia poporului, care sincer sa fim, nu s-a mai vazut pana acum.

    pacat totusi ca trebuie sa treaca atatia ani si sa ajunga cutitul nu la os, ci la maduva osului ca sa se intample ceva. DAR, mai bine mai tarziu, decat niciodata.

    sper din tot sufletul, ca si pe 6 decembrie sa se iasa la vot. sa se voteze cu acelasi avant ca si ieri.

    e clar, poporul roman vrea sa se trezeasca, vrea sa iasa din mizerie si saracie.

    GATA, ne-a ajuns frati romani !!! VOTATI cu incredere si cu discernamant.

    Bravo Romanilor !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Jos poporul prin Pro-Demagogia (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:18)

    violeta [anonim]

    Asta e chiar de poveste. De ce nu recunoaste odata acest Parvulescu ca este omul mogulilor? In 2002 a fost platit sa se ocupe de revizuirea constitutiei, platit fiind de PSD prin Camera Deputatilor. A luat sacul de bani si n-a facut mai nimic (hei Amelia iti amintesti draga ca erai sefa de cabinet). A urmat o incercare a sa de rasturnare de la conducerea pro democratia din motiv ca el si sotia sa luau contracte personale de la Nastase si apoi Tariceanu. Ca vulpoi batran, Vantu a avut o discutie in care l-a "convins" sa ramana sef si i-a oferit bani pentru manipulare. Voiculescu la fel ii plateste consultanta. Un fapt concret ca lucreaza pentru mogului: l-a impus secretar de stat la educatie pe Remus Pricopie de la SNSPA institutie publica finantata de Vantu. Pe post de consilier al lui Tariceanu l-a impins pe Adrian Curaj, mafiotul banilor pe cercetare care finateaza contractele de la Petrom Service!!!!. Iar acum ne face tampiti pe 80% din romani dand de inteles ca am fost manipulati.
  • +2 (2 voturi)    
    plebiscit (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:20)

    ady [anonim]

    consultarea cetatenilor pe o tema importanta este binevenita si implicit obliga parlamentul sa ia masuri ..
  • +2 (2 voturi)    
    Respectati-ne votul (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:49)

    Faust [anonim]

    Cine esti tu nene parvulescule de-ti permiti sa ignori votul majoritar al cetatenilor acestei tari?
    Eu stiu ca in democratie, minoritatea se supune majoritatii, asa ca respecta-ne votul!
    In loc sa fi latrat de dimineata pana seara pe toate posturile mogulilor, puteai sa explici romanilor ce inseamna parlament unicameral, ce inseamna reducera numarului de parlamentari, ca in mod normal, acestia sa fi votat in cunostinta de cauza.
    Dar tu, si ceilalti latrai cu caractere infecte si suflete murdare ati preferat sa jigniti, sa insultati, sa ne obligati sa inghitim vorbele voastre, sa isterizati un popor.
    Voi, in loc sa educati populatia, tanara generatie, ati transformat totul intro cloaca.
    Ce poate face banul din oameni si mai ales, din cei de teapa ta!
    Repet inca odata: EU, votant doresc parlament unicameral si un numar mai redus de parlamentari.
  • +3 (3 voturi)    
    ce inseamna democratie? (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:52)

    remystyk [anonim]

    stimate d-le Parvulescu, ce inseamna pentru dvs atunci cand din randul poporului se prezinta la vot peste 50% dintre votanti si din acestia peste 88% isi exprima o parere?
    inseamna ca :
    1. daca este pe placul politicienilor ( nu am zis politologilor cu toate ca asta as fi vrut) asta e vocea poporului
    2. daca nu e pe placul politicienilor (repet paranteza de mai sus) nu se pune. doar plebea e o adunatura de prosti?
    cine v-a ridicat pe dvs d-le Parvulescu?
    oare vreun democrat din PSD?
    cui platiti polite ptr painica pe care o mancati?
    fiti d-le impartial daca va apucati sa deschideti gura in numele unei asociatii cu "democratie" in titulatura,
    sper sa fiti in stare...
  • +2 (2 voturi)    
    pro si mai ce???? (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:22)

    derttty [anonim]

    hhhuuuuoooo PRO,,democratia,,....niste idioti care se ocupa de orice alceva decat de democratie
  • +2 (2 voturi)    
    gulgute si democratie (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:53)

    pavel [anonim]

    Pro democratia se pare ca reprezinta in ultimul timp doar expresia Pro Mogulismului in aceasta tara, desconsiderand cu nesimtire si tupeu votul romanilor! Constat ca in ultimul timp mogulii si manipulacii lor platiti cu bani grei incearca sa ne minta pe fata, ceea ce inseamna ca au ajuns in pragul disperarii si sunt dispusi la acte extreme, stiind ca vor da socoteala in fata legii si a poporului roman pentru faptele lor.
  • +1 (1 vot)    
    Cine a votat "DA" la referndum? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:33)

    Gabi [anonim]

    Majoritatea celor care au votat "DA" la referendum au votat cu alt candidat decat Basescu. Asta reiese direct din procentajele respective.
  • 0 (0 voturi)    
    ALARMA ROSIE (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:06)

    io-co cluj [anonim]

    Ipocrizie, cinism, pro dictatura GRIVCO. Aceasta sunteti. Nu mai puteti pacali pe nimeni. Cand Dumnezeu vom scpa de atatia paraziti? Intr-o buna zi s-ar putea sa ne "SUPARAM" si sa venim peste voi sa va aruncam pe toti "DESTEPTII" pe geamuri. Si rabdarea are o limita.
  • 0 (0 voturi)    
    citeste... (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:21)

    io-co cluj [anonim]

    D-le Parvulescu, citeste comentariile si vezi cate te sustin. ZERO. Deci mai gandeste-te ce democratie reprezinti.
    Si inca ceva: plebiscit si referendum sunt sinonime; n-o mai face pe savantul ridicol. Consulta documentatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Si astia si-au pierdut ratiunea? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:09)

    bogdan [anonim]

    Pro Democratia ma uimeste... Cum adica sa nu fie constitutional referendumul? Nu conform constitutiei, desi parlamentul a fost impotriva, s-a desfauart referendumul? Si oricum referendumul are rol consultativ. Nu are efecte juridice. Plus ca multi din votantii tuturor partidelor au votat pentru. La scaderea numarului de parlamentari chiar 87% (inclusiv Geoana). Pin la urma ce importanta mai are daca e declarat sau nu constitutional. Referendumul doar pune presiune pe parlament, mai mult nici nu poate face, indiferent ca e sau nu constitutional.
    Adica dupa ca intrebi poporul ce parere are despre o problema, poti zice ca intrebarea a fost neconstitutionala si raspunsul trebuie ignorat??? Sinteti intr-o serioasa problema de logica elementara...