VIDEO Ora 16.00, prezenta la vot: 36,19% la prezidentiale, 33,8% la referendum. Vezi comparatia cu prezidentialele din 2004

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:30 Actualitate | Politic


 documente
(22 Nov 2009) PDF, 43KB
36,19 % din totalul alegatorilor s-au prezentat la votul pentru prezidentiale pina la ora 16:00, a anuntat BEC. 33,86% din alegatori au votat la referendum.

Distributia voturilor pentru prezidentiale:
  • 33,69% in urban, 39,62% in rural.
  • Judete fruntase: Teleorman 44,12%, Mehedinti 42,29%, Dambovita 42,04%, Ilfov 41,94%, Botosani 41,87%.
  • Judete codase: Covasna 26,66%, Harghita 27,97%, Satu Mare 28,39%, Caras Severin 30,70, Timis 31,43.
Prezenta in Bucuresti - 32,42%
  • Sectorul 1: 36,61%
  • Sectorul 2: 32,96%
  • Sectorul 3: 30,44%
  • Sectorul 4: 31,39%
  • Sectorul 5: 29,63%
  • Sectorul 6: 34,49%
Pentru referendum, s-au prezentat la vot, pana la ora 16:00, 33,86% din totalul alegatorilor inscrisi pe listele electorale. Prezenta in urban este mai redusa - 31,42%, in timp ce in zona rurala s-au prezentat la vot 37,21% dintre alegatori.

COMPARATIE: La alegerile prezidentiale din 2004, in primul tur, pina la ora 17:00, se prezentasera la vot 43,76% dintre votanti (decalaj de o ora intre cele doua masuratori). Vezi aici toate cifrele din 2004







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6656 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    interesant (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:35)

    Olguta [utilizator]

    http://www.realitatea.net/exit-poll-uri--rezultate-neoficiale-la-ora-13--geoana-si-basescu-merg-umar-la-umar_687881.html
    cititi postarea lui Donia
    incepe asa:
    Document intern: cum a pregatit PSD strategia ”fraudarii” alegerilor * Autor: inpolitics * 22.11.2009 * 8 AFISARI Document intern: cum a pregatit PSD strategia ”fraudarii” alegerilor Un document intern atribuit strategilor de campanie ai PSD și transmis la cabinetul lui Mircea Geoană indică, dacă se va dovedi real, că strategia ”Prindeți hoții!” a fost minuțios pregătită de către social-democrați, care dovedesc că au învățat perfect lecția predată de Traian Băsescu și de ADA în 2004. Inpolitics vă prezintă în cele ce urmează, integral, ”scrisoarea pierdută” de la PSD, intrată în posesia noastră, greșeala strategilor fiind aceea că au trimis materialul la prea multe personae, compromițînd securitatea acestuia.(B.T.I.) ”De la: Echipa de consultanţi Pentru: Preşedintele Mircea Geoană MEMO - turul II ofensiva pe tema fraudării alegerilor 1. Nu repetaţi greşeala din alegerile prezidenţiale 2004 În 2004, Adrian Năstase a câştigat primul tur de scrutin în faţa lui Traian Băsescu la o diferenţă de peste 7% (40,94% faţă de 33,93%). Această diferenţă ar fi trebuit să îi ofere o victorie fără probleme în turul II. Cu toate acestea, Adrian Năstase a pierdut alegerile. Motivul principal al eşecului din 2004 este campania agresivă realizată de tabăra candidatului Alianţei PNL-PD pe tema fraudării alegerilor. Acuzaţia că PSD a fraudat alegerile a fost vehiculată în continuu prin intermediul televiziunilor şi a presei scrise, prin intermediul campaniei de afişaj şi prin intermediul internetului. Efectele acestui campanii au fost mobilizarea electoratului lui Traian Băsescu, concomitent cu demobilizarea electoratului nostru. PSD a reacţionat tardiv şi greoi, fiind în permanentă defensivă. Nu trebuie uitate nici exit-poll-urile din seara celui de al doilea tur de scrutin.
    • +3 (9 voturi)    
      adresa scrisorii pierdute (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:40)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Olguta

      http://www.slideshare.net/alexandru1979/memo-psd-fraudarea-alegerilor
      • +11 (13 voturi)    
        prezenta la vot (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:51)

        romanul verde [anonim] i-a raspuns lui misescu

        La ~40% prezenta la vot sa nu-l mai aud pe nici unul pe aici plangandu-se de situatia din tara. Toti romanasii fac gat si se dau loviti de situatie, insa cand e sa se duca la vot si sa incerce sa schimbe ceva stau acasa la telenovele si la OTV. Atata puteti, atata o sa aveti! Ganditi-va la asta: in Germania prezenta la vot la alegeri este de ~80% in medie dupa 1945!
    • +3 (3 voturi)    
      Poate unii se trezesc macar la turul 2 (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:24)

      anca [anonim] i-a raspuns lui Olguta

      http://www.youtube.com/watch?v=KjS7djkCHTI

      Multi prosti au ras ca Antonescu a spus Tudor Chirila.
      Ascultati! Mai ales tinerii.
    • +1 (1 vot)    
      Sectia de votare Paris (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:47)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Olguta

      Am votat la Paris; am stat la coada de la ora 11 si am votat la 14.45, Cand am iesit de la vot erau de doua ori mai multi oameni care asteptau sa voteze; cred ca in strada la rand erau peste 1000 de persoane insirate pe mai mult de 500 de metri; Se pare ca organizarea deficitara; in strainatate sunt prea putine sectii de votare, astaraportat la numarul cetatenilor cu drept de vot din strainatate.
      Ce-i de facut ?
  • +11 (11 voturi)    
    Eu unde votez? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:36)

    Daniel [anonim]

    Am incercat sa votez la Facultatea de Drept: rezultatul : 2000 de oameni, unii stau la coada de 3 ore. Portarul mai ca nu te mai lasa sa intri in Facultate. Autogara Filaret: coada este serpuita in toata curtea interioara. estimare: 2 ore. cu ce am gresit?! Daca nu sunt in localitatea de domiciliu, nu am voie sa votez? se pare ca cineva nu vrea ca oamenii culti sa voteze. sa voteze numai batranicile care stau acasa duminica. Care stiu un singur lucru: trandafirii...

    M-am scarbit de nesimtirea unora. efectiv sa nu poti sa iti exprimi dreptul constitutional!
    • +4 (4 voturi)    
      la Leu (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:47)

      profesoras [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Azi era mai mica coada in caminul de la Leu.
    • -4 (6 voturi)    
      de viza de flotant ai auzit ? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:55)

      TUDOR30 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      eviti aceste inconveniente
      • +1 (1 vot)    
        viza flotant (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:17)

        LLL [anonim] i-a raspuns lui TUDOR30

        eu a trebuit sa stau la coada 2 ore la o sectie speciala pentru ca mi au zis ca viza de flotant nu conteaza, si cei cu vize de flotant voteaza tot la speciale, asa ca nu eviti nimic cu ea
  • +2 (4 voturi)    
    prognoza naiva (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:37)

    Tudor [anonim]

    Presimt un 52% la final, asta in conditiile in care se va descongestiona putin situatia de la sectiile speciale de vot. Sunt nitel sceptic...
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:42)

      ion ion [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      poti incerca sa votezi la victor babes... am stat numai o ora la coada :D
      oricum, asta era la ora 11... acu s-o mai fi eliberat, nu stiu...
      spor!
    • +1 (5 voturi)    
      alegeri (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:55)

      dan titus [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      o natie de nesimtiti, nu poate fi condusa decat de nesimtiti
  • -4 (10 voturi)    
    Sursa de incredere (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:38)

    mihai [anonim]

    E pe bune, e corecta/cinstita, si o publicati daca vreti: la ora 16 Basescu era pe la 33%, Antonescu la 24%, Geoana la 23%, Oprescu la 9%, Kelemen 5%.
    Nu e de la exit poll, e de undeva mult mai pe bune.
    • +3 (5 voturi)    
      Hai...lasa-ma ! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:47)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Eu nu inteleg de unde si pana unde scot astia, tu, cifrele astea. Ati numarat cumva voturile si nu stim noi? Ati intrebat pe fiecare om care a iesit din cabine pe cine a votat? Mai lasati cifrele astea...
      • 0 (0 voturi)    
        dupa liste (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:57)

        Olguta [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Probabil, dupa liste
    • -5 (15 voturi)    
      turul 2... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:49)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      cu Antonescu in turul 2, Basescu pierde clar...
    • +1 (1 vot)    
      Evident ca e de incredere (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:01)

      Andro [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      M-am cam plictisit de informatii primite de la surse de incredere dar complet anonime, dovezi pe care le are cineva dar nu le arata.

      apropos - increderea cui? ca mie mi-e imposibil sa am incredere intr-un anonim. Cel mult pot pleca urechea la ce spune si apoi sa verific informatia.

      PS: tot din surse de incredere am aflat numerele castigatoare la loto. Ce zici, daca ti le spun cumperi un bilet cu numerele alea?
    • 0 (0 voturi)    
      Scor (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:02)

      Ibrahim [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      De unde sunt cifrele ??
  • +3 (3 voturi)    
    referendum (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:51)

    gica-sut [utilizator]

    Cum e posibil ca prezenta la referendum sa fie mai mica decat la prezidentiale?
    • +2 (2 voturi)    
      nu au votat toti pentru referendum (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:57)

      Olguta [utilizator] i-a raspuns lui gica-sut

      Nici batranul Iliescu
    • +2 (4 voturi)    
      ha? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:59)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui gica-sut

      Era evident ca o sa fie asa. Nu inteleg de ce te mira.
    • 0 (0 voturi)    
      referendum (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:15)

      aaaaaaaaa [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

      nu este obligatoriu sa votezi si la referendum si la presedentiale....poti refuza referendumul.....deci de aici diferenta de prezenta
    • +3 (3 voturi)    
      un exemplu (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:15)

      Mihaitgd [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

      Sa-ti dau un exemplu pe mine m-au intrebat daca vreau si buletin de referendum. Nu mi se pare normal. Am venit, imi dai buletinele, nu ma iei la intrebari, daca le stampilez sau nu e treaba mea...
    • +1 (1 vot)    
      referendum vs presedinte (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:20)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gica-sut

      poti opta sa votezi numai pt alegerea presedintelui! pe mine m-au intrebat dupa ce am primit buletinul de vot pt presedinte daca vreau sa votez si pt referendum si presupun ca au fost si persoane care nu au vrut sa voteze decat pt alegerea presedintelui. nu am urmarit indeaproape dezbaterile pe aceasta tema insa se zice ca pt a avea un parlament unicameral oricum vom fi chemati iar la referendum dupa ce se va dezbate legea de modificare a actualei formule. nu stiu daca este chiar asa ... vb unii intr-o zi la nu stiu ce televiziune. eu oricum am votat asa ca din partea mea duca-se draq toti ca numai de nenorociti am avut parte dupa '89
  • +1 (3 voturi)    
    Gata....nu mai am timp.... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:05)

    Buster [anonim]

    Am 34 de ani si din pacate pentru mine m-am nascut in Romania. Nu ma plang si pot sa spun ca teoretic avem foarte multe lucruri de facut...dar la aceste lucruri nu o sa mai fiu de fata pentru ca nu am garantia ca se vor intampla. Pur si simplu nu mai am timp ....voi emigra si sper ca bucata din viata care mi-a ramas sa nu fie deranjata in niciun fel de personaje ca GEOANA (ocupa un loc special in acest clasament), Basescu sau altii ....
    Nu ma intelegeti gresit ...iubesc Romania ...dar nu mai am timp!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sectii de votare speciale (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:09)

    MihaiM [anonim]

    Listele cu sectiile de votare le gasiti aici: http://www.roaep.ro/ro/section.php?id=25&l2=48&ids=50&an=2009
    Sectiile speciale sunt marcate cu "S" (pe alb in loc de rosu).
  • +2 (2 voturi)    
    referendum (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:10)

    rochiri [anonim]

    Am fost la vot si acolo m-au intrebat citez "dorti si si"
    adica daca vreau si pt referedum!
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:31)

      alex [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      Si tu ce ai raspuns?
  • 0 (0 voturi)    
    la ce-i bun un pasaport... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:19)

    egroeg [anonim]

    daca nu ti se da voie sa votezi in baza lui? Esti mai putin roman? Caz concret: Fiicei mele i s-au furat actele.S-a dus ieri la urgenta sa-si faca o noua C/I.
    N-a reusit deoarece nu aveau un timbru fiscal si fiind sambata ,dupa pranz, nu a mai avut de unde sa cumpere.S-a dus la vot cu pasaportul dar la sectie au spus ca nu poate vota cu el .
  • +1 (1 vot)    
    Am fost la vot (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:19)

    dum_i [utilizator]

    Am fost la vot si m-au intrebat citez:

    "Votati pentru presedinte SAU pentru referendum". Totusi, am 25 de ani, sunt informat asa ca am zis un SI SI hotarat.

    Insa cel de dupa mine, pe la 50 de ani, a ales doar presedinte.

    Si multa manipulare, dar si oameni prosti. Vor avea ce merita.
  • -2 (2 voturi)    
    Frauda Vrancea (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:22)

    CMC [anonim]

    Ia uitati aici

    http://www.pdl.org.ro/index.php?page=noutati&an=2009&luna=11&data=2009-11-22
  • -2 (2 voturi)    
    pioneer (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:23)

    Dan m [anonim]

    PSD incearca sa compromita procesul electoral "prin sustinerea obsesiva a tezei ca aceste alegeri sunt fraudate", a declarat duminica purtatorul de cuvant al candidatului Traian Basescu la alegerile prezidentiale, Sever Voinescu.
  • -1 (1 vot)    
    Frauda (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:26)

    Andrei [anonim]

    Mai multe despre frauda din Botosani: http://www.versu.ro/bicheru-19176.html
  • -1 (1 vot)    
    este incorect.... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:27)

    egroeg [anonim]

    modul in care la sectie esti intrebat daca vrei formular si pentru referendum.Trebuia sa se dea fiecarui alegator cele trei formulare si era decizia lui cum vota,daca le anula sau le introducea in alb.Cineva incearca in acest sens sa impiedice reusita referendumului si cred ca nu este greu de inteles cine.
    • 0 (0 voturi)    
      daca ti se dau "automat" cele trei buletine... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 19:23)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      ...esti trecut in lista ca votand pentru "referendum"

      eu nu am vrut sa votez si a trebuit sa le cer sa ma taie de acolo

      e simplu: nu vreau sa umflu procentul celor care voteaza, pentru a nu valida aceasta mascarada

      "referendumul" nu are niciun fel de urmari juridice, abia acum vor urma noi dezbateri si un alt referendum, e doar o smecherie electorala
  • +2 (2 voturi)    
    asa (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:45)

    olandezu [anonim]

    Asta este Romania: 36% prezenta la vot, 90% prezenta la vociferat, comentat, suspinat, indignare, scarba, resemnare, apatie, barfit, antenit etc. Biensur, 100% prezenta la mici si bere ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Frauda sau batjocura-acelasi lucru! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 20:36)

    Andrei X [anonim]

    Si nu e frauda oara ce face PDL acum?sa va zic care este situatia si la sectia "speciala" de vot de la Leu!
    Am fost acolo sa votez acum o ora si era o coada la care se statea cel putin o ora si jumatate/doua ore pentru a putea vota. Nu e posibil ca intr-un stat democratic sa fim constransi sa stam cu orele sa votam! Guvernul Boc isi bate joc de electorat in felul acesta. Au organizat in Bucuresti mai putine sectii speciale de vot decat in diaspora!!!! Cand se stie ca in Bucuresti sunt aproape un milion de votanti care sunt fie studenti , fie doar lucreaza aici, ca mine! Se simte clar disperarea PDL-Basescu-Boc, care se teme de acest electorat ce voteaza constant schimbarea. Pana si pe vremea mult-hulitului Nastase se putea vota mai usor. Rusine sa le fie acestor ordinaril pentru batjocura de azi! Le doresc prabusire grabnica!