Alegeri prezidentiale 2009

Primii romani care au votat, in Noua Zeelanda

de R.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:47 Actualitate | Politic


Primul cetatean roman a votat la Auckland, Noua Zeelanda la sectia de vot nr. 289, la ora 20.10 - ora Romaniei (ora 7.10 - ora locala), anunta Ministerul Afacerilor Externe. Este vorba despre Adina Giurgiu, profesoara de chimie si presedinte al Asociatiei romanilor din Auckland „Doina”.

Urmatoarele sectii de vot care se deschid la ora 22.00, ora Romaniei, sunt cele trei sectii din Australia de la Canberra, Sydney si Melbourne.

Scrutinul se deruleaza in intervalul orar 7.00-21.00 (ora locala).

Mai multe informatii privind desfasurarea alegerilor pentru Presedintele Romaniei si referendumul national in strainatate se pot regasi pe site-ul MAE, la sectiunea special dedicata acestora, precum si pe site-urile misiunilor diplomatice ale Romaniei in strainatate.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2808 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    hopa (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:58)

    wolvie [utilizator]

    sa fie intr-un ceas bun!! :)
    • -2 (2 voturi)    
      ceasul bun (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:37)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui wolvie

      Nu inteleg bucuria.
      Ce va aduce bun alegerea unui nou Presedinte,indiferent care va fi acela ?
  • +7 (43 voturi)    
    Doamne ajuta! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:59)

    eu [anonim]

    Haide Base!
    • -1 (3 voturi)    
      galeria (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:38)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui eu

      Unde?
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 7:40)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui eu

      nu inteleg de ce-l pui pe Dumnezeu in acelasi context cu Basescu.

      Basescu nu a dovedit prin fapte ca este un bun crestin. Iti doresc sa fii mai inspirat cand pui stampila.
  • -34 (42 voturi)    
    sa vedem unde se pune ultimul (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:04)

    madalin [anonim]

    Au inceput in Noua Zeelanda si cred ca tot electoratul roman din toata lumea ar trebui sa voteze si mai bine ar fi daca ar vota cu Mircea Geoana.Am dorinta ca si cei din Diaspora sa procedeze la fel adica sa mearga la vot,desi unii din ei nu prea mai au contacte cu ceea ce se intampla in tara.Schimarea in bine a tarii a inceput de la mii de km departareprin aplicarea stampilei in dreptul casutei Mircea Geoana.
    • +14 (20 voturi)    
      cred ca ai vrut sa spui (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:38)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui madalin

      casutei soacrei lui Geoana, ca el nu are casuta :-)
      • +2 (2 voturi)    
        Are si el casuta (Duminică, 22 noiembrie 2009, 7:56)

        Aron Deleanu [anonim] i-a raspuns lui lsm

        de la RAPPS.In concluzie nu votati RAPPS!
    • +20 (30 voturi)    
      Diaspora... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:46)

      diaspora [anonim] i-a raspuns lui madalin

      @madalin:
      Am o veste proasta pentru tine: sa stii ca multi din diaspora sunt la curent cu situatia din tara (internet, familie, vizite in tara), si la adapost de manipularile TV-urilor subventionate de cartitele rusesti. Din acest motiv, Geoana (dupa dezvaluirea legaturior sale clandestine cu Golovin dupa preluarea stafetei de la Ilici-KGB) are sanse cam ca si Potarca in fata alegatorilor din diaspora.
      • +2 (2 voturi)    
        asa e diaspora! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:14)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui diaspora

        subscriu comentariului tau "diaspora". Romanii din strainatate nu sunt prosti si chiar si de la mii de kilometri se vede minciuna si distorsiunea! Si eu voi merge la vot maine chiar daca ma despart aproximativ 700 de mile de sectia de votare! Felicitari celui din Noua Zeelanda. Stiu cat de greu este sa votezi in strainatate si ma bucur pentru fiecare roman care ajunge sa isi exercite dreptul constitutional!
      • -4 (4 voturi)    
        vorbeste pentru tine (Duminică, 22 noiembrie 2009, 6:31)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui diaspora

        Sunt romani din diaspora care sunt la curent cu ceea ce se intampla in tara ... eu am sa votez cu Geoana pentru ca e raul cel mai mic.
        • +2 (2 voturi)    
          raul cel mai mare (Duminică, 22 noiembrie 2009, 9:53)

          jools [anonim] i-a raspuns lui cristi

          confunzi, tu esti raul cel mai mic ca esti singur, geoana este raul cel mare...
    • +3 (3 voturi)    
      Never (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:47)

      Proletar [anonim] i-a raspuns lui madalin

      Cum crezi ca ar putea vota un comunist promoscovit cei care si-au parasit tara tocmai din cauza comunistilor si a rusilor?
      Crezi ca le-a fost usor sa faca acest pas?
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:54)

      bolovanu [anonim] i-a raspuns lui madalin

      ce vrajeala plicticoasa!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:30)

      Un cetatean turmentat [anonim] i-a raspuns lui madalin

      Dream on!
    • +3 (3 voturi)    
      . (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:27)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui madalin

      vaaai doamneeee, mai exista asa ceva? Mai exista votanti ai lui gioala care sa mai comenteze ceva? Spune-mi te rog ca esti platit! Altfel o sa ma ingrijorez ca tara asta nu are sanse sa mai scape de comunism 30 de ani de aici incolo.
      Dialog:
      - Peste 50 de ani Romania o sa fie o tara bogata si civilizata.
      - Ce pacat ca noi nu o sa mai traim atunci!
      - Nu "ce pacat" ci "pentru ca..."
    • +5 (5 voturi)    
      imi pare rau pentru tine (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:06)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui madalin

      diaspora nu este ca electoratul de la tara, cu mici si bere de la Vanghelie. Nu prea tin pacalelile. Pacat ca iar nu vor vota toti, pacat ca iar vor fi tinuti la cozi. Bravo si cinste lor ca totusi se duc la vot, nu ca indolentii ramasi aici.
  • -4 (26 voturi)    
    Ura!!!! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:13)

    iancu [anonim]

    Promul vot pt Base a fost dat!!! Pana acum are scor de 100%!! :))
    • +2 (8 voturi)    
      hahaha (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui iancu

      o sa mai scada putin pana la sfarsit. Pacat ca n-o sa ia din prima. Mai sunt multi care voteaza pe bani, mici si bere, iubitori de iliesci, de voiculesti si de patrici.
  • +9 (15 voturi)    
    ma primiti si pe mine? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:31)

    gigi [anonim]

    in Auckland?
    • +13 (15 voturi)    
      depinde (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:39)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui gigi

      pe cine votezi :-)
  • -3 (3 voturi)    
    TRU (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:46)

    taranistu [utilizator]

    am auzit ca daca nu iese Basescu, TRU arunca de pe bloc tot ce a mai ramas din el... Poate ca totusi era vorba de "blog" si nu bloc...
  • 0 (0 voturi)    
    De ce? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:46)

    Vasile [anonim]

    Imi spuneti va rog de ce ar trebui sa merg la vot?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:49)

    Daniel [anonim]

    .....pentru ideea de a pleca in Noua Zeelanda!

    Intrebare:
    Cum se vede cea mai corupta tara din perspectiva celei mai putin corupte din lume?

    Pentru cei care nu stiu: Noua Zeelanda este declarata cea mai putin corupta tara din lume!

    Cred ca acolo nemosagurile, consatenii si conjudetenii si con....PROSTIMEA nu se vede nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    Sa fie cu noroc (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:59)

    Cubul Negru [anonim]

    Imi place ca primul votant in 2009 a votat la Auckland, Noua Zeelanda si e profesoara de chimie . Fresh news! Departe de Iliescu si minerii lui. Sa fie intr-un ceas bun!
  • +1 (1 vot)    
    curioazitate... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:38)

    guralivu [anonim]

    Stiti cumva si cu cine a votat :)))) :D
  • +1 (1 vot)    
    pt cine o fi votu? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:42)

    cosmin gusatu slugoiu de la rusi [anonim]

    sper ca e pt crin votul profesoarei!! daca crin intra in turu 2 si nu gioana, psd va muri de ciuda si de inima rea!! miine voi vota crin antonescu si nu basescu. in turu 2 voi vota basescu!!! forta crin!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Unde e echidistanta? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:57)

    Eu pe vine votez? Eu pe cine sa cred?... [anonim]

    Dragii mei editori ai hotnews,

    Vizitez acest site cu mare placere, dar, deseori, sunteti un pic cam partinici (pro PD-L). Asa ca ma faceti sa nu va cred cand vine de subiecte politice, mai ales in prag de alegeri
  • +6 (14 voturi)    
    iesiti la vot !!! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:11)

    gogu [anonim]

    haideti oameni buni la vot, sa punem mira pe Antena3 si Realitatea TV.
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:13)

    ts [anonim]

    nu sunt fan al celorlalti doi indivizi, dar nu inteleg de ce mai voteaza lumea cu basescu. mi s a parut incredibil ca tot mai are nu stiu cat in procente...5% ar fi fost suficient. de ce mai pacaleste votantii?
  • +2 (10 voturi)    
    FIX TRANTA (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:43)

    HESS [anonim]

    Ma pufneste rasul.Haide, baseleu, unii haide ,geonel, altii hai ,crinut, ceilalti.Toti astia o sa ramana cu haide .Si din ce in ce mai rau pt romania si in romania.Tipul astia de puliticieni sant pierzania romaniei.Petec dupa sac si sac dupa petec.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      e cam greu sa te bati cu 65% din banditii din parlament ca sa schimbi ceva.
  • -6 (10 voturi)    
    Drumul catre normalitate (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:47)

    Costi [anonim]

    Ca sa revenim la normalitate trebuie sa conduca tara cel putin 10 ani partidele istorice (PNL si PNT), ele au facut ROMANIA MARE si ROMANIA MODERNA.
    Ghinionul nostru este ca a venit comunismul dupa 1945 si a condus pana in 1989 iar apoi ascunsi in FSN ulterior PSD si PD pana astazi, cu un respiro in perioada 1996-2000(CDR) si guvernul PNL 2006-2008.
    Asa dar cine nu invata din greselile trecutului risca sa le repete.
    • +2 (2 voturi)    
      respiro? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:14)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Costi

      PNTCD a fost respiro? Nu mai tii minte cum se bateau hienele intre ele pe ciolan? Ti-l mai amintesti pe Remus Opris? Dar pe Diaconescu, care nici nu intelegea ce se petrece in jurul lui? Dar pe carnatarul de Remes? Crezi ca toti avem Alzheimer?
  • +6 (14 voturi)    
    acum (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:04)

    gabriel [anonim]

    acum trebuie sa terminam cu tarigeonistii !
  • -3 (3 voturi)    
    Dupa 20 de ani...dar nu de Dumas (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:40)

    NOSTRADAMUS [anonim]

    Acum 20 de ani ...in Decembrie pica un *****ESCU aflat la putere!
    Azi...dupa 20 de ani ...in Decembrie va pica, din nou ,un alt ***ESCU aflat la butoane !
    DIXIT !
  • +1 (1 vot)    
    @diaspora (Duminică, 22 noiembrie 2009, 4:49)

    amanda13 [utilizator]

    Ai dreptate,romanii din strainatate nu sunt chiar atat de rupti de realitate incat sa nu fie in stare sa-si dea seama de partea cui este adevarul, in ciuda dezinformarilor pe care de atatea luni de zile mogul media incearca sa ni le bage pe gat!
  • 0 (0 voturi)    
    romani filmati cum fura aia alegerile (Duminică, 22 noiembrie 2009, 7:10)

    dica [anonim]

    cei care organizeaza sa fie inchisi si sa li se confiste averile cum ne confisca noua dreptul la vot si viata. hai fratie, pe ei ca nu se mai poate. reformare romaniei ei inteleg sa o faca prin furt inca de la inceput.
  • 0 (0 voturi)    
    POLITICA (Duminică, 22 noiembrie 2009, 11:59)

    barbagrey [anonim]

    oameni buni,va invit sa ginditi ce a adus omenirii politica:minciuna,inselatoria,dictatura,razboaiele,etc. popoarele "aleg" capii politici pentru ca apoi acestia sa faca doar ce vor ei;nicaieri in lume nu exista un mecanism real si eficient pentru a judeca si penaliza toate actele antinationale ale grupurilor conducatoare ale statelor.
    crearea politicii a fost una din cele doua cele mai grave erori ale omenirii(cealalta a fost religia;atentie:a nu se confunda religia cu credinta). sub mult trimbitatul termen democratie,grupurile de interese majore la nivel national(si international),reusesc,de milenii,sa faca din popoare mase comandate;conducatorii beneficiaza de toate avantajele iar populatiile suporta toate consecintele negative ale vointei capilor politici.
    incercati sa imaginati unde s-ar fi aflat omenirea daca nu ar fi existat politica si,deci,conducatorii ar fi fost numai tehnocrati.
    stiu ca multi vor spune:ce spune tipul asta e utopie. ok,dar esenta este adevarata. din pacate nu se mai poate face nimic pentru revenirea la logica:conducerea de catre tehnocratie(omul cel mai bun pentru fiecare domeniu).
    finalmente,parafrazind o lozinca comunista: oameni din toate tarile,uniti-va impotriva politicii !!!(editat de HotNews.ro)