Traian Basescu: O greseala a mandatului meu - oarecare lipsa de tact cu Guvernul Tariceanu

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 21:49 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu mentioneaza printre greselile mandatului sau si "o oarecare lipsa de tact in relatia cu Guvernul Tariceanu", intr-o declaratie facuta luni, la National TV. "Slava Domnului, in acest mandat am facut si eu destule greseli", a spus seful statului, spunand ca sunt multe greseli, dintre care unele "extrem de importante", relateaza Mediafax.

Traian Basescu a dat, din nou, ca exemplu promulgarea legii salarizarii profesorilor. "Nimeni nu este interesat daca presedintele a avut o analiza corecta sau nu. Atunci se spunea ca duduie economia, informatia mea era ca se cheltuise doar 3,8% din PIB, iar educatia avea pana la 6% si iata ca sub aceasta informatie se ascundea deja o criza instalata, dar despre care nu vorbea nimeni", a spus Basescu.

Cea de-a doua greseala a mandatului mentionata de Traian Basescu a fost anuntul ca va demisiona in cinci minute de la suspendare.

"Si mai gasim ... Poate chiar o oarecare lipsa de tact in relatia cu Guvernul Tariceanu", a spus Basescu.

Intrebat despre retragerea PSD de la guvernare, seful statului a spus ca nu are "sentimentul tradarii". "A fost un calcul politic. Au hotarat sa iasa de la guvernare, ceea ce s-ar putea sa fi fost o solutie buna pentru partid, dar o solutie dramatica pentru Romania, pentru ca a urmat motiunea de cenzura, caderea Guvernului, al doilea Guvern respins...", a spus Basescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6430 vizualizari

  • -9 (55 voturi)    
    Pai hotaraste-te (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:02)

    Cristi [anonim]

    De la "Draga Caline" la "regret ca l-am pus prim-ministru pe Tariceanu" la "lipsa de tact in relatia cu Tariceanu".
    Mai nene, dar hotaraste-te odata....
    • -6 (50 voturi)    
      Pai nu si pe baza PNL-ului a ajuns Presedinte? (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:27)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Acum incearca schema din nou...poate merge.
      Mai si daca as avea cumva garantia ca nu minte...si ca dupa alegeri ar renunta la unele orgolii doar ca sa se alieze cu PNL-ul....l-as sustine. Dar cand a mintit de atatea ori in legatura cu asta...cum sa-l mai cred? Si sincer..as vrea sa-l cred...dar NU POT !
      • -3 (31 voturi)    
        Gresit (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:20)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu pe baza PNL-ului a ajuns la ciolan. A ajuns pe baza faptului ca Nastase a fost privit ce ceva ce nu trebuia votat. Un fel de Vadim, daca vrei ceva mai palpabil. A fost chiar un vot care definitiva optiunea clara a Romaniei spre un sistem cat de cat pluralist, nu catre un alt sistem uni-partid. Iar Base' s-a aliat cu PNL condus la acea vreme de "draga Stolo" deoarece era convins ca dupa alegeri PD va absorbi PNL si va face o mare manevra. Din fericire pentru noi manevra a esuat din nou. Basescu are singurul merit ca a trimis PSD-ul la culcare, nu o sa mai aiba ( da Doamne ) niciodata puterea din anii de pe vremea lui Ilici.
        Oricum, vad ca pe forumul asta umbla numai sustinatori Basescu care amendeaza orice opinie contrara "tatucului". Trist... Se pare totusi ca suntem un popor condamnat sa punem botul la vrajelile politice, nu suntem in stare sa discernem dintre sanatosi si dusi cu pluta.
        • -6 (22 voturi)    
          gg boyz (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:42)

          GG [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Vremea cand slugile PD-ului faceau ce vroiau in tara asta mai tine doar vreo 2 saptamani. Va expira timpul. Voturile astea de pe Hotnews sunt tot ce v-a ramas. Tot mai multi prin sondaje sunt contra voastra. Voi credeti ca sunteti multi si impenetrabili, dar nu e asa. Daca dispare Basescu de la Cotroceni, o sa va fuga pamantul de sub picioare, iar voturile voastre de pe "hotbasews"sic nu pot ascunde ce se intampla si nu tin loc de terenul pierdut. Dupa alegeri o sa se intoarca roata... O sa vedeti. Nu e cum zice Base de pe afisele facute pe banii statului ca sunteti voi adevaratul electorat, e o alta minciuna: toate partidele au electorat, voi sunteti doar un sfert din el... Sfertul cel mai agresiv si mai paranoic...
        • +12 (20 voturi)    
          Tariceanu a promis si el fuziunea (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:16)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          Chiar asa uitam ca in 2006 Tariceanu inca mai vorbea de fuziunea PNL-PD care fusese promisa alegatorilor in campania electorala din 2004? Ca ideea fuziunii/"federalizarii" aparuse din directia fostei conduceri a PNL care voia o forta de dreapta unita si capabila sa disloce pe termen lung PSD domine scena politica?
          • -2 (8 voturi)    
            cauta in arhive (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:11)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            si vei afla ca, in 2005, PNL a propus fuziunea cu PD dar basescu a refuzat! in 2006 l-a apucat iar dorinta de fuziune, dar cine naiba sa-l mai considere demn de a fi partener?
            • -1 (5 voturi)    
              Daca presedintele ales (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:46)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui clujean

              nu-i destul de demn pentru Tariceanu, atunci cum de sunt demni Iliescu si Constantinescu? Cu ei a putut "lucra"?

              'Stai in banca ta" o sa plateasca intr-o zi mizeria asta...
    • +6 (18 voturi)    
      Pai asta e final (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:57)

      G.P. [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Mesajul e simplu dar se pare ca unii nu il inteleg. Concluzia lui Basescu despre Guvernul Tariceanu este una logica si arata de ce presedintele si primul ministrul trebuie sa fie pe aceeasi idee.

      Daca cei doi nu se pot intelege atunci treaba nu merge bine si lucrurile nu se fac. Basescu nu l-a placut pe Tariceanu pentru ca era omul PNL si nu putea lua decizii dupa mintea proprie.
    • 0 (20 voturi)    
      NU LIPSA DE TACT:"NESIMTIRE" ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:56)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      caracteristica !
  • +21 (45 voturi)    
    Bine ca nu e "perfect" (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:05)

    . [anonim]

    ca toti politicienii care-l critica ...
    Doamne-Ajuta!
    • +2 (12 voturi)    
      De acum cei care-l critica nu mai au incotro :) (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:34)

      . [anonim] i-a raspuns lui .

      Sunt obligati sa se laude cu ce au FACUT EI mai bun ca el,
      La PUTERE, in ultimii 5 ani,

      »»» pentru ca ei sunt "perfecti"
  • +19 (55 voturi)    
    Macar e sincer (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:19)

    Dan [anonim]

    Totusi recunoaste ca a facut cateva greseli in mandatul trecut. O sa le repare in mandatul viitor. Hai Base!!!!
  • -16 (42 voturi)    
    Minti-ti poporu' cu televizoru' (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:38)

    Robert D. [anonim]

    Oare cate minciuni mai trebuie sa auda romanii din gura celui mai mare mincinos (om) din stat.
    Cica rectorul de la ASE e din PSD si d-aia nu vrea confruntare cu Geoana :)))
    Geoana e prieten de familie cu Victor Gaetan...
    Ca "sotia" lui e femeia frumoasa (parerea lui) si inteligenta care face politica...
    Ca traim bine....


    Cine e? E chiar El? nenea Traian Bashescu!
    Votati-l!!!!
    • +10 (16 voturi)    
      scoala (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:14)

      Bula [anonim] i-a raspuns lui Robert D.

      aveti internet dar va lipseste scoala, asta este omul nou asa cum l-a plamadit Ceausescu
      • -7 (9 voturi)    
        Scoala? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:00)

        io [anonim] i-a raspuns lui Bula

        Scriind pronumele personal el cu E mare dle Bula chiar la DIVINIZAT pe base si iti spun drept ca e SACRILEGIU.Lasa gramatica si in grija altora ca de postam pe aici cate ceva, o facem sa ne spunem parerile despre MOCIRLA in care se zbat unii politicieni pt a mai ocupa o functie ,spre exemplu, fulgara expresie "Mai vreau o data".Si nu toti scolitii din timpul lui Ceasca au fost facuti la norma,ci mai degraba dupa revolutie incoace s a degradat scoala ..... cu ce bani i se aloca, mi se pare putin normal.
        • +4 (4 voturi)    
          scoala (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:41)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui io

          e si ea buna la ceva ... dar nu stiu de ce cei innecati de ura (nu conteaza daca sunt pro sau contra basescu) au o exprimare jalnica si in mesajele lor se intalnesc greseli urate de gramatica si de exprimare ... plus ca nu gasesti idei ci doar invective ...
    • +1 (1 vot)    
      Nu asa... (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:51)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui Robert D.

      nu se scrie "minti-ti", ci se scrie "(s)min-titi". Iar pentru electoratul lui nea Marean, verbul "a min-ti" se conjuga astfel:

      eu min-t, tu min-ti, el min-te, noi min-tim, voi min-titi, ei min-te. Vom reveni si cu alte aspecte subtile ale limbii romane intr-un post ulterior.
  • +9 (15 voturi)    
    Divide et impera (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:44)

    Iario [anonim]

    Expresia provine din latină unde exista şi ca proverb: „Divide et impera” . În română este mai cunoscut ca: „dezbină şi stăpâneşte”. Alte posibile traduceri ar fi: dezbină şi impune-ţi voinţa sau dezbină şi domină.
    • -2 (16 voturi)    
      gg basescu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:50)

      GG [anonim] i-a raspuns lui Iario

      este combinatia a 3 proverbe/expresii:

      1. Divide et impera
      2. Pazeste-ma doamne de prieteni, ca de dusmani ma pazesc singur
      3. Tradatorii vor fi impuscati.

      Basescu practica distrugerea aliantelor din care face parte pana la nivel de perfectiune, un fel de tradare de profesie. ASta e proverbul 1. Asa a distrus PNTCD-ul din interior, profitand ca i-a vrajit pe disidentii din PNT, Ilie Sarbu si Vasile Lupu. Tot asa in PNL a incurajat latura Stolojan sa stolojeneasca partidul si sa faca un partid nou, pentru a atrage electoratul PNL aproape integral, si sa lase PNL fara suport politic. Ambele manevre au fost la fel, si a profitat ca era aliatul lor, si a putut interactiona colegial cu membrii partidului-aliat/victima. Aici se potriveste zicatoarea 2. Pentru ca daca era dusman, n-ar fi putut sa ii pacaleaca asa usor. Acum, esential e sa aplicam expresia nr. 3.
    • 0 (10 voturi)    
      V-am bagat in ceata...imi pare rau (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:41)

      Iario [anonim] i-a raspuns lui Iario

      Pentru baietii cu votu... sa stiti ca nu era un comentariu pro.. e mai mult contra. Asa ca va rog reglati problema cu votu la comentariu.. chiar nu imi place sa fiu pe plus, alaturi de comentariile vajnicilor aparatori ai dreptatii absolute a luminatului lor conducator.

      "Şi acum priviţi cu spaimă faţa noastră sceptic-rece,
      Vă miraţi cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
      "
      spunea un Eminescu mai actual ca niciodata...

      Eu cred ca avea un Base si el pe vremea aia
      "Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă,
      Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă.
      Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască,
      Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască...
      "
      (e fara subtitrare... imi pare rau..)

      Si dupa ce vad in ultimele zile.. daca nu iese din primul tur un alt candidat decat Base.. am sa-l votez in turul doi.. pentru ca imi pare ca tara asta suporta mizerii si mai mari decat a suportat pana acum ... si dupa 5 ani ... am sa o votez pe EBA .. imposibil sa nu candideze...
      • +1 (7 voturi)    
        stai linistit, bre! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:50)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Iario

        e rezolvata: la capitolul "valoare" nu "esti pe plus"!
  • -14 (30 voturi)    
    Bine, mai Basele, mai, s-acu o spui ! (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:55)

    Bizonu auriu [anonim]

    Pa, vant din pupa !
    Cu barcutza strabati oceanele lumii.
  • +20 (56 voturi)    
    Sa vezi acum hienele (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:03)

    antiPSD [anonim]

    Hienele de la antene si irealitati cum o sa sara si o sa-l spurce pe acest om: " A recunoscut ca a gresit!O zice cu gura lui! E un nenorocit...!"
    Dar ei saracii se comporta asa pentru ca nu au mai vazut niciun politician pana acum care sa-si recunoasca greselile. Nu sunt obisnuiti cu oameni cat de cat onesti. NU o fi Base un sfant, chiar deloc, dar sincer, cand vad rapandulele de Crin si Geoana pe langa el Base mi se pare cu 10 clase peste ei.
    Si asta va zice unu care e din PNL, nu din pdl.
    • -1 (33 voturi)    
      Esti tu din PNL? (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:25)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui antiPSD

      Ii amesteci pe Crin si Geoana si spui ca esti din PNL? Cat de prosti crezi tu cititorii?
    • -6 (24 voturi)    
      @antiPSD (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:28)

      jdlc [anonim] i-a raspuns lui antiPSD

      Problema aceasta este cu doua taisuri... Sigur ca putem interpreta problema si cum ai spus tu... Pe de alta parte, un om care si-a recunoscut greselile ramane totusi un om care sigur a facut greseli, deci este vinovat din punctul de vedere al greselilor pe care le-a facut, iar recunoasterea acestora nu-l absolva de orice vina. Daca ar fi asa, oricine ar putea sa fure 100 de milioane de euro (de exemplu) si sa nu intre la inchisoare pentru ca a recunoscut acest lucru... Apropo, faptul ca declari ca esti de la PNL sau ca esti antiPSD nu confera comentariilor tale probasesciene o relevanta mai mare.
    • +4 (8 voturi)    
      . (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:22)

      goagalitz [anonim] i-a raspuns lui antiPSD

      ei se comporta asa pentru ca sunt niste nesimtiti ce de dau "verticali" si cica tin cont de opinia publica. pe naiba..
    • -6 (8 voturi)    
      Mincinosului.. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:06)

      io [anonim] i-a raspuns lui antiPSD

      Mincinosului sa i creasca nasul ca lui Pinokio, sa se uite lumea lung la el.Si invata, te rog cea mai populara zicala"Minciuna are picioare scurte" Huo, de asa PNL, puteai sa fii din orice partid dar, daca ti ponegresti un coleg public nu esti decat un tradator. Spune i lui in fata, nu posta aici aberatii.Ca nu esti pnl-ist cum nici eu nu sunt preot.
    • -3 (5 voturi)    
      dreapta unita (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:49)

      doru [anonim] i-a raspuns lui antiPSD

      daca vorbesti de alti politicieni cu cuvinte gen de hiene si rapandule clar nu esti liberal si nici evoluat intelectual. Daca nu era un gen de om tip Basescu la conducerea PDL, cred ca se putea si chiar poate inca forma un partid liberal mai puternic cu multi alti pdlisti (mai putin boureanu , boc et co.). Bineinteles condus de un nou lider, caci Antonescu este la Cotroceni...
      • +1 (3 voturi)    
        Antonescu e la Cotroceni? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:52)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui doru

        E in vizita sau s-a angajat la muzeu?
  • -5 (21 voturi)    
    jos basescu! (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:15)

    kitto [utilizator]

    ai gresit platesti...o sa avem grija de asta la vot..
    m-am saturat!
    vreau o romanie independenta!
    indemn pe aceasta cale toti romanii sa se trezeasca si sa nu mai voteze dupa cum le cere un partid sau altul..aveti constiinta si votati un presedinte independent!
    • +2 (4 voturi)    
      La fel cum platesc ..... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:38)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      toti cei care au facut magarii in tara asta, nu-i asa?

      Ce-mi plac mie astia care au barna cat stalpu de telegraf in ochi, arienii astia perfecti care joaca "in Alta Liga" (citat din clasici) ....

      Sa va fie rusine ca nu vedeti realitatea, nici macar in ultimul ceas .....
  • -7 (29 voturi)    
    Minciuna nu are nicio scuza (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:28)

    Jan [anonim]

    Ce simplu e sa minti si apoi sa spui 'am gresit'.
    Tuturor celor care ii luati apararea: ce parere ati avea despre un prieten sau o cunostinta care v-ar minti in fata? Ce ati gandi despre patronul sau seful dumneavoastra care v-ar promite ca va mareste salariul si poi nu s-ar tine de cuvant?
    Nu trebuie sa-mi raspundeti.
    Si acum, ce parere putem avea despre un om care minte si amageste nu unul ci 22 de milioane de oameni??? Ma tem ca 'am gresit' nu e deloc suficient!
    • +4 (8 voturi)    
      nu aparam pe nimeni (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Jan

      ne bucuram ca tu cunosti doar oameni perfecti, care nu gresesc niciodata... si/sau din aia care, chiar daca gresesc, nu au puterea sa admita asta! norocosule!
    • +3 (5 voturi)    
      in regula, (Marţi, 17 noiembrie 2009, 9:50)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Jan

      am priceput: cineva zice "am gresit" dupa o analiza a unei actiuni ... si trebuie blamat cat putem de grosolan ... dar nenorocitii care ne-au adus in situatia de acum si nici macar nu catadicsesc sa-si analizeze actiunile dar-mi-te sa mai si recunoasca public eventuale "alunecari" sunt eroii vostri!
      bravo, mergeti la vot, jos basescu! si simtiti-va mandri ca ati infrant singura sansa sa scapam de plutocratia care se formeaza ... adica dominatia "mogulilor" ca sa pricepeti la ce ma refer!
      • 0 (0 voturi)    
        votati (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 22:26)

        nicolae [anonim] i-a raspuns lui ego sum

        Sinteti manipulati cu moguli, comunisti, referendum.Tara merge la fel cu 300-400-500 parlamentari.Traian Basescu a avut 1 an timpul sa ne demontreze, impreuna cu guvernul sau, ce poate.Ce masuri s-au luat?NIMIC!El a avut sansa sa arate ce poate face.De ce sa mai incercam inca o data?Sintem masochisti?nu vrem sa incercam sa iesim din criza?eu vreau!!daca o varianta nu a functionat, o incerc pe cea de-a doua!
        E SIMPLU, ESTE ECONOMIC!
  • -1 (7 voturi)    
    ba, e mai rau decit sub ceasca ..e SF (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:43)

    licatel [anonim]

    or sifi in varianta romaneasca....haha pai elena e mic copil...sa avem multe succesuri
  • +14 (20 voturi)    
    Responsabilitatea, uneori accepta si mici greseli. (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:58)

    ticuta [anonim]

    Parlamentarii opozitiei,neavand responsabilitati ,nu au cum sa greseasca si chiar daca gresesc nu vor recunoaste niciodata.Comparatia ,multor politicieni,ziaristi,analisti politici,cu termenul de "hiene"
    este bine facuta intrucat hiena nu munceste sa-si pro-
    cure hrana,ci il alunga pe cel ce a procurat-o prin efort.
    • -1 (9 voturi)    
      nu va e rusine? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:15)

      bronzlabec [anonim] i-a raspuns lui ticuta

      nu, pe bune. o pauza de 10 secunde si intrebati-va. cum ati fi reactionat daca un anonim ar fi scris aici - base a fost lipsit de tact in relatia cu calin - ??
      nu pot sa inteleg cum oameni cu inteligenta cat pana la tasta enter nu reusesc sa vada dincolo de persoane si sa se raporteze critic la ce este in jurul lor. BASE MINTE CUM BEA APA. si la fel de des
      • 0 (2 voturi)    
        hm... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:59)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui bronzlabec

        o comparatie riscantă… auzim că preferă să cunsume alte lichide :)))
        A fost o glumă ;)
        Oricum, as zice, mai degabă, minte asa cum respiră si cu o seninătate absolută. Se întrece cu Videanu în desăvârsirea acestei arte, iar Valeriu Stoica îi talonează îndeaproape când, cu aceeasi seninătate îsi debitează scenariile si teoriile abracadabrante prin care e în stare să demonstreze orice.
  • 0 (4 voturi)    
    mizerie si jeg ordinar.... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:31)

    Monarhist & Taranist [anonim]

    Ceea ce se intampla in "campania electorala" imi intaresc convingerea ca singura solutie pentru acest popor manelizat, tziganizat este revenirea la Monarhie... Familiile mafiote PSD si PDL, in lupta lor pentru putere, si-au epuizat toate resursele de a deveni convingatoare , apeland la cele mai murdare jocuri... Romania 2009 seamana cu Romania deceniului 7 al secolului 19... E timpul ca familia Hohenzollern sa reintre in scena pentru modernizarea tarii si readucerea ei in Europa....
  • +2 (6 voturi)    
    CATA MANIPULARE PE MOGULII TV (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:19)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    mi este SCARBA de tara in care traim. Romanii haideti la vot sa scapam de manipularea aceasta DIAVOLEASCA. Ma doare sufletul cand vad ca ma manipuleaza in fata si eu de fapt stiu adevarul si ma doare cand ma gandesc ca acesti nenorociti prin manipularea lor vor ajunge la putere si ne vand la rusi ma doare. Imi iubesc tara dar aceste personaje ma fac sa emigrez iarasi fie si ca , capsunar dar sa stau linistit si nu cu frica ca azi maine ma vand si pe mine si pe familia mea.
    • +3 (5 voturi)    
      libertatea telecomenzii (Marţi, 17 noiembrie 2009, 8:17)

      KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

      Cat de absurd e sa te plangi de mogulii TV ! Daca te simti manipulat pune mana pe telecomanda si schimba postul. Televizorul nu te ataca decat in filmele SF ( fiecare citeste aici dupa cum ii dicteaza seful :)) ). Si daca de un post TV poti schimba cu ajutorul telecomenzii, de un prost politic nu poti scapa decat la alegeri si nici atunci nu-i sigur. Incetati cu tampeniile si cu luptele absurde cu televiziunile. Mogulii TV nu sunt rai pentru ca au televiziuni, ci pentru ca afacerile care le fac cu STATUL. Pentru ca organele STATULUI le-au permis. Timp de 20 de ani. SI toti mogulii, inclusiv fratii Paunescu ( care au devalizat Bancorexul). Este extrem de ipocrit sa nu-i incluzi pe lista cu personaje malefice doar pentru ca iti canta in struna. Ca si pe asfaltangii si pe multi altii. Este extrem de ipocrit sa-i condamni verbal (caci in mandatul tau nici un "baiat destept" n-a avut de suferit) doar pe cei care nu te ajuta. Greseala mandatului lui a fost ca ne-a dezamagit, ca a uitat de Piata Universitatii si tepele din Piata Victoriei imediat cum a ajuns la Cotroceni si ca in loc de treaba a inceput campania electorala inca din ianuarie 2005.
      • 0 (0 voturi)    
        vox populi (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:42)

        cumatra [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

        Vai de capul nostru gol, adica chiar suntem dispusi sa-l aducem pe Ilici iar la putere?
        Cred ca ne meritam pozitia de tara saraca din Europa de Est iar cand spui ca esti roman sa starnesti zambetele strainilor. De ce l-am omorat pe Ceausescu, pentru ca asa a vrut Ilici si ca sa avem imaginea in lume de barbari.
        Asta meritam.
  • -2 (4 voturi)    
    Ajunge! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 1:31)

    Cristi [anonim]

    D-le Presedinte, v-am votat in 2004. Ne-ati scapat de Nastase, dar acum imi dau seama ca am fost un prost. Lasati-ne si mergeti la pensie! Daca plecati am va apreciez decizia.
  • +1 (5 voturi)    
    Da' scuze pentru Remus Cernea pe când? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:12)

    ptc [utilizator]

    Aşteptăm cu interes scuze pentru gestul mârşav pe care l-a comis la Cluj alături de Antonescu şi împotriva lui Remus Cernea.


    Oricum, e clar că-l consideră periculos pe Remus Cernea, din moment ce l-au dat afară.

    Dacă Remus Cernea nu era un pericol în puteau anihila în 5 minute, dacă se credeau în stare. Puteau încheia capitolul Cernea imediat.


    Se pare că le e cam frică deja de oameni incoruptibili.
    • 0 (2 voturi)    
      Pacat ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:38)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui ptc

      @ Pe ultimii metri nu se poate! Construirea unei aliante civice puternice pe segmentul ECO este de mare viitor.Dar trebuie, timp ,organizare, voluntariat la "greu" oameni tineri.Internetul cu aplicatiile un factor favorabil dar nu determinant.Vointa,unitatea ,telul,experienta se dobandesc in timp.Nimeni nu va risca un vot pe ultima suta de metri! " Votul pierdut" conteaza. Nici Dlui R.Cernea nu face bine o infrangere anuntata! Parerea mea.E bine ca a inceput sa se faca cunoscut! Fapte mai multe.Ecologizarea,Reanpadurirea cu realizari optime vor fi un ATU! DDD
      • +3 (3 voturi)    
        vot câştigat (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:02)

        Nae [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        Ideea asta cu "votul util" e cea mai mare prostie.

        Nu numai că nu votezi aliniat cu cel pe care-l susţi, neajutândul să poată să negocieze implementarea unor măsuri din programul lui, dar votezi cu altul votul tău anulând votul unui om care îl votează.

        Cu alte cuvinte faci candiatului tău rău de trei ori:
        - nu poate negocia
        - întăreşti poziţia unui adversar
        - anulezi un vot al candidatului preferat
  • +5 (7 voturi)    
    grosolania (Marţi, 17 noiembrie 2009, 8:45)

    andrei [anonim]

    DE ce oare aproape toti din tabara anti basescu nu gasesc argumente si nici nu au echilibrul moral si intelectual de a argumenta orientarea lor "anti " fara sa jigneasca. Prin aceasta doveditii ca (cei drept nu toti, am citit si comentarii pertinente) nu sunteti siguri pe voi si stiti singur ca tocmai ati pierdut. Infrangerea scoate la iveala micimea si slutenia voastra morala.
    • -2 (6 voturi)    
      argumente jignitoare (Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui andrei

      fac o lista de intrebari
      1)e base betiv?
      2)e base curvar?
      3)e base hot?
      4)e base mincinos?
      5)e base scandalagiu?
      6)e base bataus?
      raspunde tu fara sa jignesti!din pacate comportamentul lui e grosolan si jignitor si te rog sa ma crezi nu ma face fericit,mai ales ca l-am votat!!!
    • +3 (3 voturi)    
      aștept să se termine (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:06)

      Apostolul [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Stimabililor dați-mi voie să cred să am speranță
      că romanii nu sunt așa cum postați dvs.aici!!
      De ce o faceți este treaba dvs.
      Putem avea alte opinii și nu văd de ce trebuie să săriți cu atata ură.
      Sper ca să vă lumineze Dumnezeu mintea !
    • -4 (4 voturi)    
      ca sa vezi! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:18)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui andrei

      eu constat exact pe dos, anume ca probasinestii sunt agresivi si sfidatori! oricum, ti-o spun si tie, oameni atat de antipatici ca in pdl nici in feseneul anilor 90 n-am intalnit (desi cei din pdl au fost, majoritatea lor, si fesenisti, dar aveau functii mici)
      • +2 (2 voturi)    
        :)) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:16)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Iliescu zice ca "orcine" e mai bun.
        Antonescu zice ca Iliescu e mai bun decat Basescu
        Dinescu zice ca Ceausescu a fost mai bun decat Basescu
        Orban zice ca numai alcoolici, prostituatele si tiganii voteaza cu PD-L.

        Tu zici ca sustinatorii FSN erau mai buni decat cei ai PD-L.

        Mintile mari gandesc la fel?
        • 0 (0 voturi)    
          asta-i nivelul nostru (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:46)

          aburitul [anonim] i-a raspuns lui Luk

          Banii lui Patriciu vorbesc, restu-i filozofie.
  • -4 (4 voturi)    
    Lipsit de scrupule (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:31)

    Gabi A. [anonim]

    este lipsit de tact, diplomatie si profesionalism in orice situatie si context. Basescu nu are scrupule si tact. Basescu ar trebui sa isi reproseze lipsa de profesionalism, incompetenta si gafele incomensurabile din ultimii 5 ani. asa ar fi cel mai corect si sa nu mai aiba pretentia de la cetateni sa il voteze. Basescu ar trebui sa isi reproseze atitudinea de mitoman si caracterul parvenit si pe urma sa solicite voturile romanilor care efectiv acum il dispretuiesc mai mult ca oricand.
  • -4 (4 voturi)    
    "s-au mai facut si greseli" (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:54)

    peter [anonim]

    Bine a zis cineva acum vreo saptamana ca asa spunea si Ceausescu pe la Congrese... si toata lumea aplauda, dupa care se relua totul de la capat pt inca un cincinal...
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:30)

    silviu [anonim]

    sunt placut surprins sa aud aceste cuvinte din gura ta. este prima oara cand recunosti si tu ca ai facut greseli in timpul mandatului tau. cum de ti-ai dat seama? se pare ca au facut astia presiune pe tine si, de frica ti-ai adus aminte ca nu ai facut nimic pt ROMANIA
    • +3 (3 voturi)    
      Asa-i (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:18)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Au facut pentru Romania multe: PNL - Crin Antonescu si PSD - Geoana.
      Toti stim ce mari realizari au avut cele doua partide patriciene...

      P.S. "[...] se pare ca au facut astia presiune pe tine [...]" nu inseamna nimic in Limba Romana.

      "Garantat Vanghelie"?
  • -2 (4 voturi)    
    O oarecare lipsa de tact?! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:52)

    Lucian [anonim]

    Mai nea Baselule, daca ai sa pierzi alegerile astea va fi pe deplin meritat, numai un nebun isi ataca cu atata inversunare singurii aliati pe care-i are, cum ai facut matale cu liberalii! N-am sa te iert niciodata daca vine din nou PSD la putere, dupa ce ai avut si ocazia, si sustinerea populara sa-i arzi. Daca vei pierde vei fi intra in istorie ca inca un presedinte esuat, de o alta natura decat jalnicul Milica, dar la fel de loser.
  • 0 (2 voturi)    
    nu cred asa ceva (Marţi, 17 noiembrie 2009, 17:45)

    ica [anonim]

    nu cred ca base a facut si greseli. Sunt doar speculatiile tonomatelor, ale mogulilor, ale grupurilor de interese, ale contracandidatilor si chiar a berbecutilor cu care a plecat hayssam. Base nu a gresit, a fost doar vina planetelor ce au fost aliniate prost cand a promis salarii marite profesorilor, si in acelasi timp nimeni nu vroia, nici macar madam udrea, sa-i scoata doapele din urechi sa auda si el ca e criza!!! Nu e vina lui.
  • 0 (2 voturi)    
    O ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 18:58)

    nety [anonim]

    ... oarecare lipsa de tact in realtiile cu guvernul Tariceanu! Extraordinar ce modest este presedintele! Daca ceea ce a facut Besescu este lipsa de tact, atunci cum naiba o fi aratand hartuiala si scandalul?
  • +1 (1 vot)    
    O mare greseala (Vineri, 20 noiembrie 2009, 14:06)

    Batranu [anonim]

    o mare greseala fata de o gramada de oameni sarmani si in etate este aceea ca va-ti opus legii 1/2009 cu privire la chiriasii cumparatori ai caselor nationalizate.
    continuati cu aceaiasi incrancenare nepublicand prin intermediul lui boc normele de aplicare ale acestei legi,declarata constitutionala de catre ccr.
    rusine basescu
  • 0 (0 voturi)    
    Presedintele nas-maro (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:28)

    un simpatizant liberal [anonim]

    La Craiova cind s-a lansat uzina Ford l-a lins finutz in fund pe Tariceanu. Vad ca acum o face din nou. Basescu spera sa alimenteze un conflict intre liberali. N-o sa-i mearga.