DIICOT: Dezvaluirile lui Ciprian Nastasiu pot afecta anchetele in curs

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 12:33 Actualitate | Politic


Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) sustine ca dezvaluirile fostului procuror Ciprian Nastasiu pot afecta anchetele in curs.

"Facem precizarea ca informatiile facute publice, cu referire la cauze de criminalitate organizata de competenta procurorilor DIICOT, precum si prezentarea tendentioasa a unor aspecte legate de situatia de fapt sau de prevederile legale aplicabile pot sa afecteze bunul mers al procedurilor judiciare si sunt de natura sa creeze o presiune asupra procurorilor care instrumenteaza acest gen de cauze", se arata intr-un comunicat al DIICOT remis luni.

Recentele aparitii in media ale unui fost procuror D.I.I.C.O.T., prin care se incearca plasarea intr-o lumina nefavorabila a activitatii de urmarire penala, realizate de catre procurorii D.I.I.C.O.T., determina o reactie oportuna si necesara pentru inlaturarea oricaror confuzii sau aprecieri neconforme realitatii, precizeaza DIICOT.

"Un astfel de comportament nu este caracteristic procurorilor D.I.I.C.O.T., care desfasoara activitatea de investigare a cauzelor de criminalitate organizata potrivit competentelor conferite de lege, delimitandu –se de orice imixtiune si fara sa uzeze de anchetele penale ca de instrumente politice sau de alta natura", se arata in finalul comunicatului DIICOT.

Ciprian Nastasiu si-a prezentat, luni, la Bucuresti, intr-o conferinta de presa, cartea 'Pradarea Romaniei', scrisa impreuna cu scriitorul romano-american Victor Gaetan, in care detaliaza implicarea presedintelui Traian Basescu in afacerea Omar Hayssam.

"In Romania se face o presiune extraordinara pe procurori la cazuri deosebite", a afirmat, luni, Ciprian Nastasiu, fostul procuror care a cerut eliberarea lui Omar Hayssam, cu prilejul lansarii unei carti despre anchetele pe care le-a derulat. El a acuzat si faptul ca, in perioada in care era procuror, existau mandate de monitorizare pentru politicieni - "Udrea, Stolojan, Verestoy, Voiculescu". Fost procuror DIICOT, Nastasiu a fost sanctionat pentru fuga din tara a lui Omar Hayssam, pe care tot el a investigat-o, iar ulterior, a demisionat din magistratura.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3008 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:12)

    vlad [anonim]

    baietii au publicat o carte . care nu este neaparat adevarata . se feresc de procese . cartea poate fi si un roman .personajele pot fi imaginare . discutiile la fel fiindca este roman . toata treaba este facuta ca sa produca mult zgomot ,america ,scriitor american etc etc , emotie americana . dar cu grija de procese de calomnie etc . este un roman domnule , numele ??? ce navem voie sa folosim aceleasi nume ? este pentru piata americana
    • +1 (5 voturi)    
      mult zgomot pentru nimic (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:27)

      ileana popoviciu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      doi oameni anonim in tara si in america si au vrut sa se faca cunoscuti cu minciuni la adresa statului.Sa le fie rusine ,de ce nu au spus imediat?
    • -3 (5 voturi)    
      Daca si 15% e adevarat (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:50)

      Luana [anonim] i-a raspuns lui vlad

      e foarte grav,pai de unde are milioane de euro Basexu,de le cumpara la patachinele de fiice case scumpe(Eba isi cauta acum casa de lux la Paris!) e clar ca e in afaceri necurate,ca de altele nu mai stim,fabrica de inghetata a falimentat...
      • 0 (4 voturi)    
        deci... (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:39)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui Luana

        Luana draga,


        Daca vorbim de un text literar din genul " roman" , vorbim de imaginar. Ori imaginarul nu are nicio tangenta cu realitatea. Si din acest considerent, nu poate produce efecte juridice decat pentru autor si nu si pentru sibiectii romanului. In informatica se opereaza binar. Cu 1 si 0. Ori e 1 ori e zero. Nu exista posibilitatea sa fie 1 doar in proportie de 15% si de restul 0. Daca dupa mintea ta poate sa exite si posibilitatea asta, nu iti voi distruge iluziile pe care ti le-ai facut pana la varsta asta.
    • +1 (1 vot)    
      despre domnii Nastasiu si Geayan-analiza conspy (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:30)

      Arsene Lupin [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Nastasiu : a luat banii la greu de la Hayssam si a inscenat impreuna cu acest agent dublu siriano-israelian convorbiri telefonice trucate,ca banuielile sa cada pe terti !Nastasiu a tradat Romania si sper sa aiba justitia ceva de spus !iar ce vaNdut americanilor sunt informatii de la Omar ,pentru abureala CIA !
      Gaetan: ofiter acoperit de securitate, trimis cu sarcina in SUA in anii 80',cu numele fals si legenda respectiva ! este proprietarul din 1985 a unei 'galerii 'de arta Alex Gallery in capitala SUA, pentru acoperirea necesara ;nu el ,baiatul lui a fost casatorit cu fata unei familii de politicieni republicani !se da practicant catolic ,dar e departe ;mai aproape e de sinagoga
  • +6 (10 voturi)    
    Odata cu (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:21)

    Cristi [anonim]

    Desecretizarea dosarului Hayssam se va afla si adevarul. Nastasiu minte cu buna stiinta iar ceea ce face acum demonstreaza ca nu degeaba a fost demis din cadrul DIICOT. Implicarea acestui individ care a dispus eliberarea lui Hayssam este evidenta. Acum joaca pe teren politic pentru ca ne aflam in campania electorala, insa minciunile lui vor iesi curand la iveala. "Dezvaluirile" acestui individ incalca pana si regulamentul institutiei unde a lucrat. Daca a fost atat de "presat" in activitatea profesionala pe care a depus-o in cadrul DIICOT, ma intreb de ce nu a facut aceste dezvaluiri atunci. De ce acum. Oricum, tot ceea ce afirma trebuie sa si demonstreze. Astfel nu sunt decat vorbe goale si, mai grav, dezinformari si manipulari. Suntem cumva si in campania electorala? Evident. Nu intamplator Nastasiu a iesit in media cu aceste minciuni. Stie prea bine ca "profesorul" NU este TB. Ci alt personaj in curtea carui joaca in acest moment. Pe bani. Multi.
    • -3 (7 voturi)    
      Cristi (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:13)

      dobrica [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cristi, tu esti dintre "ajustorii" de opinie pe forum. Sigur nu ai o meserie serioasa si mai castigi si tu un ban vanzandu-ti sufletul...
      • +1 (1 vot)    
        Ce vorbesti gagiule? (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:27)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui dobrica

        "Ajustor"? In ce sens? Adica insinuezi ca eu as incerca sa manipulez constiinta celor care ma citesc? Asa prosti ii crezi pe oameni? Fiecare are dreptul la opinie! Democratic. Daca n-ai intels asta e grav. Mai degraba "ajustor" e tovarasul Nastasiu si musiu Gaetan care vind impreuna povesti aberanta insetatilor de teori ale conspiratiei. "Sigur" nu am o "meserie serioasa"? De unde sti tu papagalule ce meserie am eu si cat de serioasa ar fi? Nu-ti dai seama cam ce prostii debitezi? In loc sa prezinti argumente cu ajutorul carora sa-mi poti contrazice afirmatiile tu te cobori acolo de unde vii (in rahat) ca sa ma jignesti? Exact asta faci. Si sunt convins ca nu ti-e rusine! In ceea ce priveste "vanzarea sufletului"... Ce raspuns as putea sa-ti dau pentru o asemenea afirmatie mizerabila. E greu sa raspunzi unui nemernic.

        P.S. Precizez ca ma doare drept in cot de magariile tale. Forumistii vor aprecia singuri cate dreptate am sau nu. Iar tu nu esti decat un dobrica jenant si mizerabil. Minusurile incasate graiesc de la sine. Hai mars la stapanii tai ca sa-ti capeti biscuitele in plus! Il meriti.
  • +5 (9 voturi)    
    Oricum (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:32)

    Cristi [anonim]

    Pana si in dezinformarea lui Nastasiu transpira si ceva adevar, care duce la o singura concluzie. Anume ca Basescu NU s-a amestecat in justitie! Dovada? Existenta mandatelor de monitorizare pentru Udrea si Stolojan!!! Nastasiu minte cu tinta directa catre Basescu. Joaca politic, ceea ce nu e corect si, mai mult, asta e o dovada ca individul acesta (alaturi de acel "romano-american" dubios) face parte din echipa GRU-VCO (Grivco)!!! ADEVARUL VA IESI LA IVEALA ODATA CU DESECRETIZAREA DOSARULUI HAYSSAM. De-abia tunci cetatenii vor afla cine este "profesorul" si ce rol joaca el in toata aceasta poveste. Cert e ca "profesorul" NU este Basescu! Veti vedea.
    • -2 (6 voturi)    
      ba dimpotriva... (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:07)

      dobrica [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Tocmai faptul ca in monitorizare erau Udre, Cocos si Stolo a starnit mania "profesorului" . Cine avea interes sa-i protejeze pa sus-numutii?
  • +3 (7 voturi)    
    Mai degraba de dispretuit (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:35)

    H [anonim]

    Toate tarile care au avut prizonieri de eliberat au facut tot posibilul sa-i recupereze in viata. Nu am auzit niciodata un procuror-din acele tari-fie din razbunare, fie ca sa scrie o carte din care sa scoata bani, sa dea "public" prin ce mijloace au fost eliberati prizonierii. Asa ca, o face domnul Anastasiu pe aspostolul dreptatii, dar nu e decat de dispretuit. In rest, multa gargara ! "Gogosi" din care vrea sa scoata bani si l-a gasit tocmai pe Gaetan, probabil un om onorabil nu ar face asta ! Si in calitate de fost procuror foloseste cuvinte precum "eu asa cred", nu ceva de genul "am dovezi solide". In ce tara traim ?
  • +4 (8 voturi)    
    profesorul (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:45)

    dobrica [anonim]

    Va dati seama ce libertate de actiune din partea "profesorului" are DIICOT cand in monitorizare sunt Stolojan, Udrea, Cocos?
  • +10 (10 voturi)    
    soacre (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:55)

    cucuvaia [anonim]

    cel ce'a stat in dreapta este unul tare'n socra.
    dl. gaetan e ginerele unei politiciene americane, de undeva din nord-estul american.
    despre el s'a varsat multa cerneala jurnalistica in pressa de limba romana din statele unite..
    ca referintza, jurnalistii gr. culian din ny si cangeopol din atlanta...
    s'a facut multa valva despre activitatea de lobyst pro ylici k.g.bescu in cercurile politice dela washington, activitate facilitata de mama soacra.
    dl. gaetan era si un frecvent al ambasadei romane la wash, pe vremea mandatului "celui mai bun ambasador" roman in us.:-)
    deci, ca de la soacra la soacra, cred ca se poate face o legatura politica cu "dezvaluirile" bomba, si, cum se intreba o reanimatoare dela banalitate teve, cine ar fi in spatele...
    restul, e cancan !:-)
  • -4 (8 voturi)    
    salvatori sau ticalosi??? asta ne intereseaza (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:27)

    Bogdan [anonim]

    s-a spart puroiul, cui ii mai pasa de detalii?
    Intrebarea este: cat din ce zice baiatul acesta este adevarat??
    Cineva ar trebui sa verifice toate acuzatiile lansate, pentru ca daca jumatate se confirma, avem de-a face cu mari mafioti aflati in fruntea statului. Tare mi-e teama ca sunt multe declaratii adevarate si ca, totusi, nemernicii care au manipulat cu ticalosie si s-au jucat cu sufletul unor oameni din ratiuni electorale, vor scapa la fel cum a scapat Iliescu, dupa ce a chemat minerii la Bucuresti.
  • +2 (4 voturi)    
    Nastasiu si informatiile (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:11)

    mircea [anonim]

    Acestui dobitoc i se acorda prea multa atentie.Daca are dreptate,locul lui este la inchisoare pentru favorizarea infractorului,daca nu are dreptate locul lui este tot la inchisoare pentru defaimarea unei institutii a statului roman.Si asta indiferent unde s-ar afla.Televiziunile si ziarele care publica tampeniile individului,nu sunt de factura democratica(ca sa ma exprim civilizat).
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Luni, 16 noiembrie 2009, 16:49)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Subscriu pe deplin rationamentului tau. Unul pe nume "dobrica" (sigur nu este vorba de regretatul Gil Dobrica) ne va infiera cu manie proletara (cu puternic miros de est) ca suntem "ajustori"... Cum ies "baietii" din cotloane ca sa ne arate ei cam cine minte si cine are dreptate... Evident ca mint toti aceia care il iau drept papagal mincinos si interesat pe Nastasiu si nu dau doi bani pe declaratiile lui fabricate. Drama lor (a acesto "baieti" iesiti din cotloane) e ca straduinta pe care si-o manifesta atat de nervos e inutila. Oamenii seriosi si integri isi dau singuri seama cam despre ce este vorba in toata povestea asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Faceti din astea mijloace de lupta politica... (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:37)

    Terente [anonim]

    si o sa mai vedem noi cand va fi rapit urmatorul român. Primul efect va fi că de acum incolo romanii vor fi percepuţi ca ce se numeste in terminologie kaki, "Target Of Opportunity". Uitaţi-vă care este politica, cel puţin oficială, a SUA, GB, etc. - NU se plateste rascumparare, NU se negociază cu teroriştii, NU se fac concesii politice!!!! Pe Dambovita, astea sunt frectii de doi lei. Dosarul ala pute, sunt scheleti in fiecare dulap, dar Nastasiu daca e asa vertical, de ce nu a iesit la interval pana acum? A iesit astazi, cu 6 zile inainte de alegeri. Haide ma, mai rasfiraţi!
  • +1 (1 vot)    
    Sa aiba tara asa o minte scurta ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 18:29)

    CD [anonim]

    ....si sa uite cine este apelat in Romania cu ''Dom' Profesor '' si sa faca atatea speculatii,de prost-gust cand se stie ca'' Profesorul'' este nimeni altul decat Virgil Magureanu,fostul sef al SRI ,specializat in folosirea agentilor arabi ca investiori in Romania si care au preluat active valoraose,subevaluate ,iar ulterior cedate a se citi vandute pe nimic nomenclaturistilor si securistilor din linia a doua ? Asa de scurta sa fie mintea romanilor sau gandesc cu burta sau cu sexul cei care vorbesc pe aici depre Presedintele Basescu ???? Sau sunt securistii din linia a treia sid in partide , care n-au ce face ca nu pot fura cat le cere inima si dau cu gura ,doar-doar s-o prinde ceva ce cineva mai imbrobodit la cap !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna Nastasiu (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:00)

    Ion Popescu [anonim]

    Am vazut adineaori declaratia presedintelui Basescu si recunosc ca abia acum am inteles cu adevarat adevaratele interese din spatele acestei reaparitii chiar in timpul campaniei electorale. Cred ca e clar pentru orice om normal fara creierul spalat de Geoana si grupurile de interese ca acest procuror care nu si-a facut treaba in cazul Hayssam si a fost sanctionat pentru asta, incearca prin minciuni sa-si castige o pozitie in eventualitatea revenirii la putere a domnului Iliescu, fiind cunoscut ce coloana vertebrala are dl. Geoana........