PDL Iasi acuza o retea de interese PSD-Boris Golovin in jurul CET Iasi

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2009, 18:41 Actualitate | Politic


Unii lideri ai PSD si omul de afaceri rus Boris Golovin ar fi format o retea de interese economice in jurul CET din Iasi, sustine conducerea PDL Iasi, care adauga ca omul de afaceri rus este personajul cheie intr-o firma care a furnizat carbune la unitatea ieseana in ultimii ani.

"Boris Golovin a ghidat interesele CET in ultimii ani. Golovin este persoana cheie in firma Global International 2000, furnizorul de carbune traditional al CET Iasi. Reteta aplicata de Nichita (vicepresedinte PSD si primar al Iasiului, n.r.) a fost simpla: pret exagerat la achizitia de carbune de la furnizori, datorii imense acumulate de CET si refuzul primarului de a restructura CET", a afirmat liderul PDL Iasi, Dan Carlan, subliniind ca Boris Golovin "sta cu calcaiul pe gatul CET, avand la dispozitie titlurile executorii”, informeaza NewsIn.

Carlan a explicat ca pretul la carbune a crescut foarte mult in numai un an, in 2006 fiind achizitionat cu 97 dolari/tona, iar in 2007 cu 238 dolari/tona.

"In 2008, Global International 2000 a depus scrisoare de intentie pentru a prelua CET. (...) Este o retea de interese complexa, cu ramificatii periculoase, in care sunt prinsi tovarasul Golovin, tovarasul Geoana si tovarasul Nichita", a mai sustinut liderul PDL Iasi.

Deputatul PDL Nicusor Paduraru a afirmat ca la CET Iasi s-a cumparat carbune doar prin achizitii temporare, prin negociere directa.

"Legaturile estice ale PSD sunt evidente, prin domnii Geoana, Hrebenciuc, Nastase si Iliescu. Trebuie sa fii de-a dreptul orb sa nu vezi aceste relatii. Au doar interes in subminarea economiei nationale. La CET, am observat intentia de a fi stopata orice solutie care se putea gasi (pentru modernizarea centralei, n.r.). Eu nu am chef iarna sa depind de un buton rosu care sa-mi taie gazul sau caldura", a declarat deputatul Paduraru.

In replica, primarul Gheorghe Nichita afirma ca acuzatiile liderilor PDL Iasi sunt "minciuni si manipulari de campanie" prin care s-ar incerca asocierea imaginii lui Mircea Geoana si a sa cu "afaceri scandaloase".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1658 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ba chiar e asa! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:26)

    iesean [anonim]

    Din afara, poate nu se stie. Dar la Iasi stim realitatea.
    De ani de zile, CET Iasi aduce carbune DOAR din spatiul ex-sovietic, de la aceleasi firme dubioase.
    Prin aceiasi intermediari dubiosi: Golovin si mafia ruso-ucraineana.
    Iar Nichita, primarul PSD de la Iasi, este mana in mana cu acesti mafioti.
    Dovada fiind si faptul ca nu vrea sa gaseasca o solutie pentru CET. De aceea, acum, CET e in moarte clinica.
    Iar Geoana, Nichita si PSD ne vand pe toti pentru pusculita lor.
    • +2 (4 voturi)    
      Asa e... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:53)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui iesean

      Si asta e de multa vreme...de pe vremea lui Simirad. A venit Nichita...a continuat si el "munca"... ca doar na...PSD-isti de "meserie". Pai pt ce sa restructureze CET cand poate sa-l lase asa si sa faca in continuare prietenii bani.
      Totusi acuzele vin din partea unui personaj cu destule bube in cap, Dan Carlan, un personaj care numai interesul orasului nu l-a urmarit...
      Problema e ca in orasu asta merge de minune votul pe niste salam si oua...si uite asa de-al de Nichita, Carlan, Simirad, Fenechiu si altii tot continua sa se afle in fruntea orasului...
      Cata prostie...
      • 0 (0 voturi)    
        Corectie (Luni, 16 noiembrie 2009, 0:06)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Carlan are bubele lui dar nu poti sa spui ca nu a urmarit interesele Iasului. La cate luati de cuvant a avut in parlament si la cati bani a adus pentru SMURD Iasi nu poti sa spui ca nu a facut nimic. Daca nu ai auzit de asa ceva nu inseamna ca nu s-a intampla; doar stim presa locala nu prea este interesata de lucrurile bune si in folosul comunitatii, are nevoie doar de subiecte bomba.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa pot spune si despre Nichita... (Luni, 16 noiembrie 2009, 3:11)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui Tomis

          Ca a asfaltat toate arterele principale....
          Dar asta nu-l face cu nimic mai bun sa stii. Tot acelasi corupt ramane. Si el si Carlan.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu poti (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:13)

            Tomis [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Nichita este si a tot fost in pozitii de conducere, ba pe la diverse regii, ba pe la Primarie. Asta chiar a avut ocazia sa faca ceva, si se stie ce mare branza a facut.

            Nu ca vreau sa ii iau apararea, dar Carlan a ajuns (in final, dupa 'nspe ani de politica) un amarat de secretaras de stat, parca, asa ca tot nu are cine stie ce putere de decizie. Poti sa spui despre toti ca nu fac nimic, dar unii care sunt la parghii stau si isi implu buzunarele precum Gigi Robinet.
    • +1 (1 vot)    
      scrisoarea a III-a (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:05)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui iesean

      http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009111636915/Actualitate/Bogdan-Chirieac-Geoana-fura-banii-de-campanie-si-i-duce-la-soacra-sa.html
  • +4 (4 voturi)    
    interesant (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:46)

    alex [anonim]

    Dar lui Geoana cine i-a platit vizita la Moscova? Uite ce scrie aici http://blogdeinvestigatii.blogspot.com/2009/11/cine-platit-vizita-lui-geoana-la.html
    • +1 (1 vot)    
      Cine i-a platit la Geoana vizita la Moscova (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:32)

      mau [anonim] i-a raspuns lui alex

      Este foarte interesant articolul de pe blog. M-am gandit ca poate vizita la Moscova i-a platit-o Iliescu, cu banii stransi din bursa lui de student in URSS. Geoana daca ar fi un tip corect ar iesi in public si ar face cateva precizari despre deplasarea la Moscova, in conditiile in care are probleme de imagine si cu averea sa. Am inteles ca a facut "foamea" prin SUA, unde ar fi trait patru persoane cu vreo 30 de dolari pe saptamana, ca in Romania nu a avut casa pentru ca era prea sarac...Dar, atunci cu cine a fost la Moscova si pe ce bani?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vor rusii de la Romania (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:03)

    - [anonim]

    Romania Libera

    Miercuri, 15 August 2007

    "Tariceanu a ratat o vizita la Moscova"


    » Ce ar putea rezolva Tariceanu daca va fi primit la Kremlin in aceasta toamna?
    — Vizita la Moscova trebuie pregatita: trebuie sa se hotarasca daca vrea spectacol sau vrea sa rezolve probleme. Daca ar fi sa-i dau gratis un sfat, i-as sugera lui Tariceanu sa-i invite pe toti oamenii de afaceri rusi din Romania la un cocteil si sa-i intrebe ce-i nemultumeste. De pilda, patronul rus care a cumparat fabrica de sarma de la Campia Turzii si COS Targoviste ar vrea sa cumpere si centrale pe carbune.

    » Toate centralele pe carbune?
    — Da.


    http://www.romanialibera.ro/a103568/tariceanu-a-ratat-o-vizita-la-moscova.html
  • 0 (0 voturi)    
    iar cirlan? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:10)

    ieseanul [anonim]

    s-a trezit iar cirlan ?
    poate o comite din nou ca la europarlamentare cu mungiu-pipidi, ca de data asta cred ca si-o ia de la basescu forever
    nu a inteles inca ca e prea mic si neinsemnat pt asa un subiect de greu?
    mai ales ca dintre politicienii din iasi el e singurul care a vindut interesele propriului partid (pdl) fara nicio jena si pe aproape nimic pe de-asupra
    dar deh..sacosa carata la centru conteaza pentru unii-pierderile masive de voturi din cauza acestui tradator ordinar nu prea conteaza se pare
    poate s-o trezi si basescu pina nu va fi prea tirziu ca noi la iasi chiar ne-am saturat de cirlani
    • 0 (0 voturi)    
      RE: iar carlan? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:41)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui ieseanul

      Ai dreptate despre Carlan, dar si gura pacatosului adevar graieste. E foarte clar ce se intampla la CET Iasi. Nu-mi spune ca iarna vine prin surprindere... in noiembrie... in fiecare an.
  • +3 (3 voturi)    
    Adevarul (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:11)

    Marian [anonim]

    Trebuie verificate acuzatiile si cine minte trebuie desfiintat.
  • -6 (6 voturi)    
    E mai complicat (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:16)

    Haisam [anonim]

    Cu tot respectul pentru PDL, de data asta nu au nimerit-o, Nichita/Cet si Global sunt in instanta din 2006.
  • +2 (2 voturi)    
    De aceea s-a dus pe furis la Moscova (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:20)

    mau [anonim]

    De aceea s-a dus pe furis Geoana la Moscova. Ca sa ne faca "un bine" mare, adica sa-si faca el afacerile lui. De aceea n-a zis nimic, ca a crezut ca nimeni nu va afla. Votati Geoana, votati pe cel ce ne vinde din nou Moscovei!!!
  • -9 (11 voturi)    
    Intoxicare marca Traian Basescu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:08)

    Omar Hayssam [anonim]

    Basescu pompeaza un nou subiect fals de campanie, prin trompeta de la Iasi, eternul luzar Dan Carlan.

    Cine mai crede petarde din astea cu o saptamana inainte de alegeri, e venit cu pluta condusa de Traian Basescu.

    Sa fim seriosi, e cusuta cu ata alba toata povestea asta!
    • +2 (4 voturi)    
      Ata alba... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:15)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Omar Hayssam

      Daca atat esti capabil sa enunti, probabil si tu esti cusut cu ata alba :) :)
    • +3 (3 voturi)    
      Intoxicare a fost si vizita la Moscova? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:16)

      iesean [anonim] i-a raspuns lui Omar Hayssam

      Intoxicare a fost si vizita SECRETA la Moscova a lui Mircea Geoana?
      Intoxicare este si existenta lui Boris Golovin?
      Intoxicare este si firma lui Golovin, care are contracte nu numai cu Iasul, dar si cu Galatiul?
      Intoxicare este si anturajul lui Golovin?

      Cred ca ar trebui sa cititi mai multe despre grupul asta mafiot:
      http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/804053/Spionii-care-ne-umfla-factura-la-intretinere/
    • +3 (3 voturi)    
      Interese servite de psd (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:37)

      Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Omar Hayssam

      Citeste Curentul.
      Nu cred ca este chiar intoxicare.
      Puteti raspunde ce a cautat gionica la moscva in interes privat ?
  • 0 (0 voturi)    
    Lamuriri (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:37)

    Tovarasu' [anonim]

    Salut! Pareti cu totii dezorientati. De ce nu va puneti o intrebare simpla: cine de la Bucuresti ii ajuta pe ieseni? E posibil ca si Basescu si guvernele lui sa sprijine achizitiile de carbune din spatiul exsovietic? E posibil ca PSD si PDL sa aiba interese comune? Este posibil ca Iasul sa fie lasat inadins in sfera de interese a PSD? De cine? De PDL? De ce nu da Geoana explicatii cu privire la intalnirea de la Moscova? De ce nu le cere Basescu? Poate pentru ca stie deja scopul intalnirii? Sunt interese mai inalte decat cine castiga Cotroceniul anul asta. Eu cred ca Geoana este doar un emisar. Si nu doar al lui Basescu. Se asigura continuitatea in comunicarea si afacerile cu Estul. Stati linistiti ... cred ca ne primim Moldova ... nu neaparat gratis si nu imediat. Un guvern pro-roman costa! Costa carbune!