Kelemen Hunor: Daca eu nu intru in turul doi, il sustin pe Crin Antonescu

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:09 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Candidatul UDMR la alegerile prezidentiale, Kelemen Hunor, a declarat, miercuri, la Oradea, ca, daca el nu va ajunge in turul doi de scrutin, ar fi bucuros sa se califice candidatul PNL, Crin Antonescu, transmite NewsIn. Intrebat in cadrul unei conferinte de presa pe care dintre contracandidatii sai la functia de presedinte il considera cel mai de cuvant, Kelemen Hunor a raspuns: "Daca eu nu reusesc sa intru in turul doi, as fi foarte incantat sa intre Crin".

Candidatul UDMR a precizat ca a facut alegerea doar dintre cativa contracandidati si i-a numit pe Traian Basescu, Mircea Geoana, Crin Antonescu si Sorin Oprescu. "Nu vorbesc de Corneliu Vadim Tudor, care pentru mine nu inseamna nimic si sper ca nici pentru Romania. Si nu vorbesc nici de Gigi Becali, pe care eu personal nu il consider om politic”, a spus Kelemen Hunor.

El nu a dorit sa detalieze optiunea referitoare la Crin Antonescu, spunand ca va face acest lucru dupa primul tur de scrutin. "Suntem inca inainte de primul tur si cred ca in Romania anului 2009 este posibil ca un candidat al unei minoritati nationale sa intre in turul doi. Ce pot sa va spun este ca, din punctul meu de vedere, Crin Antonescu este cel mai de cuvant. Daca a promis ceva, si-a tinut intotdeauna cuvantul”, a mai afirmat Kelemen Hunor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















941 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Ii trebuie proptea lui lily?! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:32)

    domino63 [anonim]

    Nu mai sta in picioare?!
    E clar, Basescu e de vina!

    Sogore, incearca sa te abtii!
    Nu cred ca romanii de etnie maghiara sunt social democrati cu totii!
    • -1 (3 voturi)    
      bine ca ne-ai spus cine e in gasca cu tine (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:13)

      desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui domino63

      ...sa stim sa nu-l votam :))
      • +1 (3 voturi)    
        Asa, si? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:50)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui desteptarea

        Votezi cu cine vrei!
        Treaba ta.
        O sa te ineci cu atata gem de trandafiri cu sageti (spini).
        Si o sa te ia un somn, ca tot vreti voi liniste!
    • -1 (1 vot)    
      pisti-baci , si voi pa noi ! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:43)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui domino63

      pd-l sa ii reclame pe udmristi la popularii europeni ,ca sustin candidati liberali-e frumos?
      stiti cum sunt ungurii , cu tuhasul in doua luntre
  • -1 (5 voturi)    
    eu il votez pe KH (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:32)

    oldman [anonim]

    si ca mine multi altii, chiar de aici din bucuresti.
    ca ceilalti candidati sunt praf. din pacate, KH are sa scoata 7-8% iar CA n-are sa ajunga oricum in turul 2.
    • +2 (2 voturi)    
      poate l-as vota si eu, (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:21)

      hm [anonim] i-a raspuns lui oldman

      dar aici, in cluj, afisele lui au mesaje numai in limba maghiara. pentru un candidat care a spus ca are de gand sa fie votat si de romani, a-ti pune afise numai in limba maghiara are o semnificatie destul de problematica :D
      glumeam, bineinteles, nu l-as vota. e prea mare amenintarea geoana ca sa imi dau votul pe candidati fara sanse.
  • +5 (7 voturi)    
    poate ca daca ati pune si voi, UDMR-ul (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:33)

    Ovidiu [anonim]

    niste afise si in limba romana si ati sustine si alte obiective gen educatie, sanatate in afara de autonomie, de care si prietenii mei maghiari s-au cam plicitisti...ati fi avut sanse sa intrati in turul 2...
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:36)

    radukku [utilizator]

    dar crina ajunge in turul 2? Dupa "sondaje" Kelemen Hunor nu ia nici 3%. In realitate nu stiu.
    • +1 (5 voturi)    
      lasa "sondajele" (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:03)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Daca te uiti la alegerile de pana acum (parlamentare/europarlamentare) UDMR pastreaza un 7-8% constant (reprezentat de minoritatea maghiara din Romania).

      Poti sa te astepti la un scor asemanator si acum.
      • +3 (5 voturi)    
        . (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:37)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui srt

        posibil sa fie cum zici tu, dar in teoria politica atunci cand o persoana sau un partid are sanse minime de a intra in parlament sau de a fi alesi multi din sustinatorii acestora se vor reorienta spre altcineva cu sanse reale. UDMR-ul are 99% sanse sa fie reprezentat in parlament, dar Hunor nu are nici 1% sanse sa ajunga in turul 2.
        • -2 (2 voturi)    
          nu chiar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:25)

          srt [utilizator] i-a raspuns lui radukku

          Nu stiu sa existe vreo teorie politica dar ce spui tu e gresit pentru simplul fapt ca daca toata lumea urmeaza aceasta regula nu va fi niciodata posibil sa ajunga presedinte altcineva in afara de candidatii partidelor mari (care vor fi mereu un fel de favoriti in opinia publica).

          Si in plus adeptii "teoriei" de care vorbesti pot fi usor manipulati de "sondaje" prefabricate tocmai din cauza ei.

          Mai degraba voteaza cu cine vrei fara sa tii cont de presupusele sanse pe care le ale. S-ar putea sa ai surprize (cu toate ca ma tem ca multa lume se ia dupa "teoria" de care vorbesti).
          • +2 (2 voturi)    
            . (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:09)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui srt

            teoria de care vorbeam se numeste "vot tactic". Este intalnit in scrutinul majoritar uninominal cu un singur tur - parlamentarele uninominale din Romania, desi inca votul tactic e neinsemnat la parlamentarele de la noi - si mai ales in scrutinul majoritar uninominal cu 2 tururi - prezidentialele din Romania.
            Te intreb, de ce crezi ca gioana plateste mii de euro catre institutele de sondare ca sa-l bage mai in fata? Prin asta el castiga o buna parte din voturile lui crina, pentru ca ei au un program similar: Basescu = sursa raului absolut. Asa isi asigura locul in turul 2. Acei votanti ai lui crinuta care il aleg pe gioana direct din primul tur pentru ca ei il considera pe acesta din urma ca are mai multe sanse vor da un "vot tactic" alegand candidatul pe care-l considera ca fiind cel mai putin prost din restul si cu sanse mai mari decat preferatul lor.
            • +1 (1 vot)    
              vot tactic (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:01)

              Ozzi [anonim] i-a raspuns lui radukku

              Am cautat notiunea si am gasit-o pe wikipedia, inclusiv motivele din spatele lui. Destul de interesant.

              Presupun ca romanii nu au stiut de ea in 2000 de a iesit Iliescu vs Vadim in turul doi :D.

              Oricum mersi de informatie.
              • +2 (2 voturi)    
                . (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:00)

                radukku [utilizator] i-a raspuns lui Ozzi

                cu placere. Daca ar stii romanii teorii politice si nu politica dupa ureche de la colt de bloc, atunci nu ar mai cadea in plasa intinsa in mod infantil de candidati, in special cei cu manipularea prin sondaje, "talkshow-uri" si alte prostii. Iar educarea si responsabilizarea electoratului ar insemna declinul absolut al acestor "politicieni", ceea ce ei nu vor sa se intample.
    • 0 (0 voturi)    
      pt ca nimeni nu face sondaje in ardeal (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:28)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      se fac la sud si acolo populatia nici nu-l stie
  • +2 (8 voturi)    
    Hahahahaha!!! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:38)

    Dorin [anonim]

    Da, dar nici ala (Chucky repetentul) n-o sa ajunga in turul doi!!! Ce-o sa va faceti atunci bai udemeristi tradatori de Romania?
  • +2 (8 voturi)    
    Daca???... Sigur!!! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:38)

    Raluca [anonim]

    Fii linistit...nu intri in turul doi...si nici personulitatea care te incanta...
  • +1 (5 voturi)    
    lol (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:42)

    ekek [anonim]

    cum adica "daca"?
    doar nu ti faci sperante...

    asta e o chestie pe care nu o inteleg. vine mucea si declara ca el sustine pe X. ce i face sa creada ca votantii lui mucea vor vota cu X?
  • +2 (10 voturi)    
    Chiar nu pare nimanui suspecta (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:42)

    Cristi [anonim]

    afinitatea UDMR fata de PNL? Ce le-or fi promis tradatorii aia de tara de la PNL de sunt atat de consecventi in magaria lor acesti udemeristi?
    • +3 (3 voturi)    
      tradatorii (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:23)

      Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Le-au promis ca in tradarea lor de tara, scapa de tine si te trimit in pusta maghiara.

      Si am mai scapat de un roman destept. :)
  • +7 (7 voturi)    
    corect, (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:42)

    un alegator [anonim]

    omu' e liber sa sustina pe cine vrea, da' mie imi place chestia aia cu turul doi....
  • +2 (4 voturi)    
    Domnu Kelemen......... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:37)

    Sarsaila [anonim]

    Da sa putea?.. Pai v-am lasat vreodata pe dumneavoastra p-afara da la guvernare?

    Domnu Geoana pa unde-o fi? Cit s-a luptat el, da pina la urma l-a biruit balauru pa el....si nu invers, cum urla in comuna Virful Dealului la inceputul campaniei....
    "Sa biuim balauu!
  • -1 (1 vot)    
    :) (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:49)

    calin22 [utilizator]

    Kelemen Hunor il va sustine pe Crin, ca acesta din urma sa primeasca diploma de consolare pentru ca s-a clasat pe locul 3 si nu a intrat in turul 2 sau cum, ca nu prea am inteles :).
  • -1 (1 vot)    
    Desigur (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:52)

    Elle [anonim]

    Realist acest candidat. Este convins că n-o să intre în turul doi, atunci de ce să nu susţină pe cineva? Poate primeşte şi el o pâine în primăvară.
    • -1 (1 vot)    
      ref.declaratzie de " dragoste " (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:57)

      comprehensivu [anonim] i-a raspuns lui Elle

      ...e cu doua taisuri mesajul d-lui Kelemen Hunor...chiar daca ,prin absurd, totzi etnicii maghiari s-ar incolona cu stampila "TATOV"spre patratul cu fotografia pupilului lui patriciuvantuvoiculescu e posibil ca declaratzia de "amor"dintre cei doi barbatzi politici sa-i "deranjeze" pe mult mai multzi dintre cei de natzionaliate romana care in absentza acestei optziuni categorice de sprijin a UDMR-ului ar fii votat PSD-UL...trebuie sa acceptam si realitatea ca sunt,multzi,putzini care intre a-l "injura" si trimite in origini pe basescu au un ghimpe nativ,in adn-ul lor ,contra partidului taietorilor de lemne !!!
  • -1 (1 vot)    
    ungurul utopic (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:07)

    cetateanul turmentat [anonim]

    Omul asta nu ne-a spus pe cine sustine cu adevarat.
    Pentru ca nici el nici dl.crin antonescu nu vor intra in turul doi, si el stie foarte bine asta .Nu are curaj sa spuna : ,,rosii" ori ,,portocalii"?!?!?
  • +1 (1 vot)    
    Antonescu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:23)

    katrina [anonim]

    Antonescu este singurul candidat care isi argumenteaza ideile prin legi si Constitutie. Este singurul care il poate bate pe Basescu in turul 2.
  • -1 (1 vot)    
    Geoana presedinte (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:24)

    catalin-pentru-psd [anonim]

    Nici daca se aliaza cu udmr-ul Crin nu are sanse la presedentie, el nu are calitatile necesare unei asemenea functii, este lipsit de personalitate, nu are initativa si cel mai grav nu are viziune. Geoana este o persoana capabila sa scoata tara din aceasta criza
  • 0 (0 voturi)    
    D-LUI KELEMEN (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:39)

    GEO CARAMFIL [anonim]

    AM NISTE OBSERVATII DE FACUT REFERITOR LA ASA ZISA SINTAGME FOLOSITA DE DV
    -ESTE BAIAT DESTEPT DAR PACAT CA ESTE UNGUR...
    IN PRIMUL RAND NU SANTETI DESTEPT, SANTETI CHIAR MEDIOCRU, CAND VA AUD CUM VORBITI SI IN MAGHIARA IMI DAU SEAMA DE SUBTIRIMEA DV
    IN CEEA CE PRIVESTE OPTIUNEA PT CRIN A ESTE O DOVADA CLARA CAT DE INTELIGENT SANTETI, NU VEDETI NONVALOAREA ACESTUI
    PREZIDENTIABIL!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Un adevarat presednte Crin Antonescu (Joi, 12 noiembrie 2009, 1:58)

    Paula [anonim]

    Lumea va vota Crin Antonescu ! Este singurul om capabil sa conduca Romania !
  • 0 (0 voturi)    
    pai poti sa o faci de acum (Joi, 12 noiembrie 2009, 9:27)

    ghionum [utilizator]

    ca sigur nu intri in turul 2, asta ti-o spun eu fara sa mai dai banii pe sondaje si sa mai astepti pana atunci
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e jena (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:23)

    Alex [anonim]

    Au ajuns bozgorii sa hotarasca acum pentru romani, mi-e scarba ca am ajuns in situatia asta, cata nerusinare pe niste unguri care nu-si mai gasesc drumul spre tara lor infecta! Si si-a gasit pe cine sa sustina, o marioneta, un catelus. Oricum tot Geoana iese!