Deputatii isi iau concediu fara plata saptamana viitoare

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:00 Actualitate | Politic


Deputatii nu vor lucra, saptamana viitoare, si nu vor primi nici indemnizatie de sedinta si nici diurna, a anuntat, miercuri, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, aratand ca, astfel, va fi aplicata hotararea privind obligativitatea bugetarilor de a-si lua concediu fara plata, informeaza Mediafax. Saptamana viitoare este ultima saptamana de campanie electorala pentru alegerile prezidentiale.

"Saptamana viitoare intram in zilele libere si nu se lucreaza la Camera Deputatilor", a spus Anastase. Ea a precizat ca se vor tine doar sedintele Biroului permanent al Camerei, in care se va discuta si despre angajatii de la Camera Deputatilor, in contextul aplicarii legii privind acordarea concediului fara plata.

Anastase a facut aceste precizari dupa ce Biroul permanent al Camerei Deputatilor nu s-a putut tine, miercuri, din lipsa de cvorum. "Am stat de vorba (in Biroul permanent al Camerei - n.r.), nu am avut cvorum", a explicat ea.

Angajatii institutiilor de stat vor avea cel mult opt zile de concediu fara plata, in lunile noiembrie si decembrie, numarul exact al zilelor de concediu urmand sa fie stabilit de conducerea fiecarei institutii, in urma discutiilor cu angajatii, a declarat marti premierul in exercitiu Emil Boc, potrivit NewsIn. Ministrul Finantelor Gheorghe Pogea a precizat si el, luni, ca Guvernul lasa la latitudinea ordonatorilor principali de credite sa aleaga forma in care poate fi aplicata Legea, explicand ca exista posibilitatea aplicarii unui program de lucru redus, a trimiterii angajatilor in concediu sau a aplicarii unei combinatii intre programul redus si zilele de concediu. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1696 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pentru ei nici ca se putea mai bine (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:34)

    Simona [anonim]

    Ce mare pierdere reprezinta pentru ei neplata indemnizatiei ? Cand de-abia asteapta un concediu mic sa poata sta mai mult pe la munte, sau sa-si vada in tihna de afaceri..poate singura pierdere e masa de pomana pe care o iau la cantina...iar asa nesimtitii mai au si tupeu sa spuna ca sunt in rand cu restul bugetarilor si mai ales ca respecta legea...
    • 0 (0 voturi)    
      ce? ESTE CRIZA SI AIA PLEACA IN CONCEDIU? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:26)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Simona

      Cum adica ?! Pai noua ne trebuie un nou guvern si aia gata au plecat in concediu!?! Pe astia sa-i votati si data viitoare!
  • +3 (5 voturi)    
    Sa stea bugetarii acasa ...nu ma deranjeaza (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:39)

    Marius [anonim]

    Ar trebui sa stea maimult acasa...ma refer la bugetari in general..ca si asa sunt prea multi, ca o buba unflata.
    • +3 (3 voturi)    
      bugeteri (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:58)

      gutu [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Atunci sa inchidem si scolile si universitatile,toti in vacanta!
    • +1 (3 voturi)    
      bugetarii (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:05)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      nu ei sunt de vina ca sunt bugetari
    • +3 (7 voturi)    
      Multi bugetari (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:10)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Eu ma intreb daca tu stii unde sunt multi bugetari si unde nu. Daca te uiti din avion poti sa tragi concluzii pripite. Sunt domenii si domenii. Nu peste tot geme de bugetari, in unele locuri personalul bugetar e chiar subdimensionat.

      Nu lucrez la stat dar cunosc destul de bine suficiente cazuri cat sa imi fac o imagine.
      Daca lucrai "la stat" undeva in provincie nu in Bucuresti, daca lucrai in directii sau institutii mai marunte nu alea "grele", adica acolo unde un om face treaba pentru 3 ca sa se "faca economie" si sa poata sa mai bage o secretara la guvern, te-ai fi gandit de doua ori inainte sa ceri sa se stea acasa.

      Dar asa se intampla cad "vox populi, vox dei". Toata lumea vorbeste, isi da cu parerea, stie, cunoaste, etc. Asa tipa cineva ieri la TV ca de ce a luat nu stiu ce politist comunitar prima, de ce nu s-au dat la medici si profesori... Asta asa, fara sa o intereseze ca finantarea politiei comunitare e si din fonduri proprii (contracte de paza si protectie si altele) si ca e treaba lor cum le administreaza. Ea stie ca medicul si profesorul nu au primit bani (decat din buzunarul elevilor care fac meditatii si din cel al pacientilor care vor sa fie bagati in seama).

      Deci vezi, o singura problema, o mie de interpretari. ;)
  • +1 (1 vot)    
    deci nu "munca patriotica"? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:50)

    costache [anonim]

    Pai daca Camera Deputatilor se "inchide", insemna ca nu avem nici un fel de pretentii de la medici, profesori si politisti pentru "munca patriotica", nu?Inchideti tot!!!
    • +2 (2 voturi)    
      de fapt (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:34)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui costache

      se doreste blocarea votului guvernului negoita.
  • +3 (3 voturi)    
    saracii (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:51)

    mos ion roata [utilizator]

    Saracii de ei,oare cum se vor descurca?Mai bine mai puneau un forfetar si aveau bani pt salariul lor.
  • +2 (2 voturi)    
    pai da (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:05)

    blec-bierd [utilizator]

    ca pana acum erau in concediu cu plata... probabil au dezvoltat o forma rudimentara de constiinta (tare m-as mira)
  • +1 (1 vot)    
    Saptamana libera (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:13)

    mircea [anonim]

    Ideea acestor zile libere nu este de fapt sa se ia zile libere ci sa nu se plateasca un anumit numar de zile. Cu lipsa de bun simt si spirit patriotic a acestor conducatori ai nostri, reprezentati prin aceasta ingusta la minte domnisoara, se reped catre vacanta. Ei nu sant in criza. Doar au provocat-o.
  • +1 (1 vot)    
    OK, dar popii? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:17)

    Daniel [anonim]

    Popii isi iau concediu fara plata?

    Ca tot sunt inutili 90% dintre ei.

    Noi ii platim ca sa joace pe muzica politicienilor, sa "fure" prin intermediul acestora bani de la scoli, baze sportive & drumuri pentru biserici unde vin batranii (votantii) care, la randul lor definesc viitorul tinerilor. Sic!

    Sa revin: popilor, o vacanta binemeritata?
    Hai ca bani tot vin de la inmormantari & nunti.
  • +2 (2 voturi)    
    condediu fara plata (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:17)

    cipri_ [utilizator]

    doame da sa avem anticipate, sa vada ei apoi ce condiu fara plata primesc.
  • +2 (2 voturi)    
    In ultimele saptamani au lucrat? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:32)

    gabifm [utilizator]

    Ca sa nu ma arunc mai mult in timp. Sa stea acasa NEPLATITI pana i-om chema noi.
    • 0 (0 voturi)    
      asa? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:23)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      o sa-i chemati repede cand se imbonaveste sotia, sotul,copilul, cand iti sparge cineva casa sau masina, cand iti ramane copilul analfabet etc
      eu as propune ca o saptamna intreaga sa nu lucreze nici macar un bugetar...