Traian Basescu: Nu mi-am propus sa dizolv Parlamentul dupa alegeri. Voi incerca sa formez o noua majoritate

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:34 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a afirmat marti ca nu si-a propus sa dizolve Parlamentul in cazul in care va mai castiga un nou mandat la presedintie, obiectivul principal fiind sa formeze un Guvern si indeamna partidele din noua majoritate sa faca acelasi lucru, daca unul din candiatii lor va castiga, transmite NewsIn.
  • "Nu mi-am propus sa dizolv Parlamentul, obiectivul meu este sa avem Guvern. Or, imediat dupa prezidentiale voi incerca sa realizez Guvernul, daca nu se realizeaza pana atunci", a afirmat presedintele, rugat sa comenteze afirmatia judecatorului Curtii Constitutionale, Ion Predescu, conform careia Basescu nu ar putea sa dizolve Parlamentul in cazul castigarii unui nou mandat de presedinte.
Totodata, el a punctat necesitatea unui Guvern si spune ca partidele din noua majoritate, PSD, PNL si UDMR "n-au decat" sa numeasca un prim-ministru daca unul dintre candidatii lor va castiga scrutinul prezidential.
  • "Cred ca PNL, PSD, chiar UDMR ar putea sa darame criza decat sa tot darame Guverne. Romania are nevoie de Guvern, repede si cred ca ar fi foarte bine daca Parlamentul ar lucra sa avem un Guvern. Dupa alegeri, pentru ca eu inteleg asa, ei vor sa amane totul pana dupa alegeri, plecand de la recunoasterea faptului ca presedintele numeste primul ministru. Daca vor sa numeasca un prim-ministru, au majoritate suficienta, n-au decat sa darame Guvernul, daca vor castiga prezidentialele, sa isi puna primul ministru pe care il doresc, dar acum Romania are nevoie de un Guvern", a mai spus Basescu.
Judecatorul Curtii Consti­tutionale, Ion Predescu, a declarat, marti, pentru cotidianul "Gandul", ca noul presedinte, indiferent care va fi acesta, nu poate dizolva Parlamentul nici inainte, nici dupa alegeri.

Presedintele Traian Basescu declara pe 16 octombrie ca, daca se implinesc cele 60 de zile prevazute de Constitutie in care Parlamentul poate da un vot pentru noul Guvern si sunt respinse doua propuneri de premier, poate dizolva Parlamentul chiar pe 7 decembrie, fara sa astepte noul presedinte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2547 vizualizari

  • +5 (65 voturi)    
    musteste frica din el (Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:52)

    ROMANUL INTRIGAT [anonim]

    Daca (inca) Presedintele are ca scop doar sa avem guvern de ce nu a inteles ca (legal - constitutional si democratic) o majoritate parlamentara era deja constituita in favoarea lui Iohanis? Nu-l cred si nici nu va mai fi credibil vreodata! Totusi, cat de mare trebuie sa-i fie frica daca inca lupta pentru dovedirea puterii sale personale.
    • 0 (50 voturi)    
      si daca... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:00)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      majoritatile din parlament se schimba lunar, functie de interese, vom schimba tot lunar guvernele? Da poporul ce vina are sa suporte consecintele acestor schimbari?
      • 0 (30 voturi)    
        probabil (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:25)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        de asta constitutia a pus ca filtru presedintele, in procesul schimbarii guvrnelelor, pentru control reciproc. Nici presedintele nu-si poate impune vointa, cum vrea el, pentru ca parlamentul nu-i accepta orice premier, dar nici parlamentul nu-i Dumnezeu, sa faca cum ii dicteaza interesele de moment, sa tot schimbe la guverne, in detrimentul intereselor populatiei. Daca presedintele exagereaza si-si bate joc, exista institutia suspendarii, controlata in final de popor, daca parlamentul isi bate joc exosta institutia dizolvarii. Nimeni nu e sfant in politica. Iar situatia dramatica in care ne-au dus politicienii, inclusiv cei din parlament, ar trebui sa-i faca sa sa tina "ciocu mic".
    • -1 (37 voturi)    
      irelevant (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:00)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      Sunt irelevante majoritatile parlamentare. Relevant este ce spune legea iar legea nu spun ca majoritatile parlamentare deci prim-ministru.
      • +1 (21 voturi)    
        mai citeste odata... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:09)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        si apoi mai vorrbim...
        • 0 (14 voturi)    
          pai daca ele decid de ce .. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:55)

          lupta [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          mai trebuie presedintele sa-l numeasca? nu vezi ca e non sens? se voteaza oamenii(iar ei au refuzat sa dea ministri) se voteaza program...deci nu pot negocia intre ei ptr ca sint interese mai presus de romania. scuze dar eu nu sint nici cu base nici cu bovinele alea din parlament, insa sa nu participi la negocieri, sa nu dai ministri, te plafonezi de vrea un pm ,asa cum vreau si eu unul poate si gasesc o majoritate in tara ptr el, mi se pare prea mult. CC sa decida cine ce si cum, iar daca parlamentul e vinovat sa se destrame, si cei care sint acolo sa nu mai aiba dreptul de a candida cel putin 10 ani. daca base e vinovat, ....nu mai pot vorbi acum de demisie, dar ar trebui sa ne explice de ce a ales altceva si ...sper sa plece dupa alegeri....daca e wrong.
      • +5 (29 voturi)    
        Echilibrul puterilor (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:23)

        OVE [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Daca majoritatea parlamentara nu mai este relevanta in alegerea guvernului, aceasta fiind atributul exclusiv al Presedintelui, atunci Parlamentul (puterea legislativa) nu mai are control asupra puterii executive (Guvern-Presedentie)
        In acest caz Parlamentul este inutil!
        Mai avem in fapt doar 2 puteri in stat: Executivul si Puterea Legislativa, aceasta din urma fiind subordonata deja Presedintelui si Guvernului.
        Intr-un fel ne intoarcem incet, incet, dar cu pasi hotarati, la un fel de dictatura.
        Cand va veti satura de dictatura, sa nu ma mai chemati la "revolutie". Mie mi-a ajuns.
        • -3 (11 voturi)    
          relevanta-nerelevanta (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:49)

          stefan v [anonim] i-a raspuns lui OVE

          Nu asta e problema ci e o chestie de "checks and balances", intr-o chestiune asa de importanta cum este schimbarea guvernelor.
        • +7 (7 voturi)    
          ba da (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:05)

          srt [utilizator] i-a raspuns lui OVE

          Tocmai pentru faptul ca guvernul raspunde in fata parlamentului pentru actiunile sale (si in consecinta poate fi demis de acesta) e destul de sigur sa lasi alegerea numai pe mana presedintelui.

          Practic guvernul e cea mai puternica arma politica a presedintelui. Daca o da-n bara sau nu mai are sustinere parlamentul il poate trimite acasa (vezi cazul Boc).

          Daca citesti constitutia ai sa vezi ca presedintele are foarte putine prerogative. Daca nu poate nici sa colaboreze cu guvernul nu si poate pune in aplicare programul politic si ramane mai mult de marioneta.
        • -2 (14 voturi)    
          Eroare de gindire (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:02)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui OVE

          Nimeni nu a spus ca majoritatea parlamentara este irelevanta pentru investirea guvernului. Insa desemnara premierului revine exclusiv presedintelui, care, pe linga buna functionare a institutiilor statului, are si sarcina de a veghea a respectarea Constitutitiei si de a media intre partile societatii si autoritati.

          Deci, daca parlamentul vrea un guvern de o luna, pentru ca alegatorii sanu stie pentrur ce isi dau votul cind aleg presedintele, este datoria presedintelui sa refuze o asemena incercare de inselare a cetatenilor.

          Deci, sa fie clar: presedintele desemneaza premierul, parlamentul investeste si demite guvernul. Dictatura exista si cind parlamentul se sustrage controlului democratic al cetatenilor: PNL s-a declarat independent de PSD in 2008 iar acum PSD nu vrea sa ne spuna ce fel de guvern ar face daca Geoana ar fi in locul lui Basescu. Nu este normal sa ii arati alegotrului ce vrei sa faci, in loc sa il faci pe el din vorbe?
        • -6 (14 voturi)    
          De ce parte a baricadei ai fost? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:29)

          Demetra [utilizator] i-a raspuns lui OVE

          Nu cumva la revolutie facea parte din randurile puscasilor? Ne-am cam saturat de dictatura nesimtitilor din parlament care actioneaza ca o n'drangheta. M-am saturat de incompetenti, prosti, mafioti si interlopi .
    • -3 (23 voturi)    
      uite de-asta nu a inteles (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:02)

      readearx [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      Cauta pe google "scandalul stenogramelor ANI" si citeste ce fac unii ziaristi + Felix Antena + "Real Wind"

      http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/875218/Scandalul-stenogramelor-la-ANI/
    • -5 (15 voturi)    
      poate (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:05)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      observi ca se scrie Johannis nu Iohanis,dar nu lua de buna ce spune intotdeauna Basescu s-ar putea ca in viitorul mandat sa nu dizolve parlamentul ci doar sa faca curatenie!
    • -3 (21 voturi)    
      Pentru Romanul (Neamtul???) Intrigat (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      Cine dracu e "iohanis" asta ca il pupati toti? Chiar nu gasim un roman sa fie "prim"? Sau nu vrem...
      • -4 (8 voturi)    
        de parca nu stii.. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:57)

        tiplea [anonim] i-a raspuns lui Dan

        romanii isi dau in cap non stop, singurele reusite au fost sub dictaturi, monarhii..in rest....da nu avem unul, ca toti sint ori masoni or infractori or comunisti. fa bine si da nume sa vedem care merita.
        • -2 (12 voturi)    
          Legenda Iohannis (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:42)

          Demetra [utilizator] i-a raspuns lui tiplea

          Si te pomenesti ca Iohannis n-a fost membru de partid? Te-ai uitat pe declaratia lui de avere si interese? El bugetar, sotia la fel, dar si-au cumparat 3 apt si 3 case, au conturi in lei si valuta, incaseaza din chirii 150000 ron/an. A facuta aceasta avere pt ca era corect ca un neamt? Sa fim seriosi! Iohannis se comporta ca un Mitica dambovitean. Cat priveste apectul Sibiului, tocmai m-am intors de acolo. Cladirile renovate din centru au inceput sa se deterioreze, iar strazile din cartiere arata la fel ca in orice oras de provincie: cu gropi, luminate partial, cu case darapanate alaturi de vile grandioase. daca ne gandim la sumele pe care le-a avut pe mana acest primar in timpul "Sibiu- capitala europeana" ar fi trebuit sa straluceasca peste tot. L-a ajutat Iorgulescu PNL sa puna mana pe sume enorme pe care apoi le-au dijmuit impreuna. Asa a ajuns un alt liberal, Ghise, sa aiba toate benzinariile din oras si sa-si cumpere numeroase terenuri pe sume de tot rasul.
        • +1 (5 voturi)    
          Monarhia nu este dictatura (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:16)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui tiplea

          Din 1866 si pina in 1938 Romania a fost monarhie constitutionala, ceea ce este la fel de departe de dictatura ca "democratia originala" de democratie.

          Regele numea guvernul si conducea Consiliul de Coroana, un fel de CSAT. Insa legile se faceau in Parlament si niciun act al Regelui nu avea valoare daca nu era contra-semnat de un ministru. Atit cit este romaneste posibil, guvernele numite chiar erau reprezentative.

          Singurul gest autoritar al lui Carol I a fost sa nu permita (la numirea premierului) spargerea celor doua partide in mai multe, o idee sanatoasa si nu tocmai dictatoriala.

          Mare parte din masurile majore ale lui Cuza au fost luate in tipul unui regim dictatorial in fapt, dar ele au fot intrecute pe toate planurile de cele luate de autoritatile constitutionale de dupa 1866.

          Problema lui Johannis este tocmai ca este prea "roman" in naravuri, iar noi avem nevoie de cineva in largul sau la fel de mult la Sbiu, Bucuresti, dar si in birourile de la Bruxelles ori pe strazile Berlinului.
      • +7 (7 voturi)    
        etnia, ce importanta are (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:00)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Nu pun in discutie daca Johannis este competent sau nu, asa ca nu dati plusuri sau minusuri aiurea!

        Ce importanta are etnia? Importanta e competenta.

        Repet, nu spun de Johannis nici ca este nici ca nu este competent!
        • -3 (7 voturi)    
          Corect (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:17)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui nicu

          Ne trebuie civilizatia germana nu etnia germana!
          • +3 (3 voturi)    
            Nu mai privi cu jind (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:41)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            la nemti. In sangele nostru de roman sunt alte caracterisitici.
            Nemti stiu foarte bine sa-si foloseasca propriul caracter in interes national.

            Asta trebuie sa facem si noi romanii, sa ne folosim de ce stim sa facem mai bine in mod inteligent, legal, pentru Romania. Daca ne descatusam nu dureaza 10 ani si ii depasim pe nemti.
    • 0 (10 voturi)    
      definitia majoritatii (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:31)

      Claude_chi [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      Draga roman intrigat,
      Ma declar ca si tine intrigat de sfidarea fata de romanaul de rand. Dar, stimate domn,articolul 85 alin. 1 din Costituţie prevede: “Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament”. Nu scrie că preşedintele este obligat să desemneze din partea unei formaţiuni anume sau a unui grup politic. Nu scrie de majoritate. Era la un moment dat vorba de faptul ca numeste un prim ministru din cadrul partidului care detine majoritatea absoluta in parlament, dar nu gasesc chestia asta.
      Fiind cetateni de rand si impartiali, trebuie sa apreciem ca presedintele nu e obligat sa aleaga presedinte din randul opozitiei, fie ea si coalitie informala. Nu putem sa il acuzam ca desemneaza un alt prim-ministru. Nu incalca legea, si, fie vorba intre noi, nu cred altceva decat faptul ca incurca actualele calcule de aranjament politic.
      Si fereasca Dumnezeu sa se aseze lucrurile asa cum vad eu...democratie sud-americana!!! Bogatii - mai bogati si neatinsi de lege, iar saracii, in puscarii si mai saraci.
      • 0 (4 voturi)    
        nu scrie de majoritate (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:03)

        ptc [anonim] i-a raspuns lui Claude_chi

        ARTICOLUL 103
        (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

        Interesant că știi de articolul 85, dar de 103 nu
        • +2 (4 voturi)    
          art 105 (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:39)

          claude_chi [anonim] i-a raspuns lui ptc

          Mersi, nu il gaseam. Inca o data, in prezent nu exista un partid cu majoritate absoluta in parlament. Mult trambitata majoritate din jurul lui Iohannis nu este formata dintr-un partis sau dintr-o coalitie constituita legal. Daca vroiau sa forteze mana presedintelui, legal, inregistrau juridic coalitia...si asta era
    • +3 (3 voturi)    
      Culca-te la loc! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:22)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL INTRIGAT

      Iohannis tocmai ti-a spart majoritatea! A declarat ca spera ca Antonescu sa iasa presedinte, deci asta inseamna NU VREA ca Geoana sa iasa presedinte, si nici Kelemen! Adica Geoana sustine un premier care vrea alt presedinte? hehehehe... Io nu cred!
  • +8 (18 voturi)    
    Nu? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:59)

    justin [utilizator]

    pai si cum ramane atunci cu "de ce le e frica nu scapa"?

    nu-mi vine sa cred... chiar nu aveai de gand sa te tii de cuvant?

    asta am vrut, asta am primit. asta vrem, asta o sa primim....
    • +4 (10 voturi)    
      da (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:08)

      ad [anonim] i-a raspuns lui justin

      prietene, sloganul este pt referendum...
      • -1 (5 voturi)    
        Sloganul (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:20)

        Constatin [anonim] i-a raspuns lui ad

        este pentru cei ce stiu sa citeasca!
        Referendumul nu stie sa citeasca.
      • -1 (5 voturi)    
        e pentru... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:04)

        ptc [anonim] i-a raspuns lui ad

        e pentru fraierii care cred, indiferent ce cred

        cu alte cuvinte e pentru campania electorala
    • -6 (14 voturi)    
      incurci borcanele (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:17)

      io [anonim] i-a raspuns lui justin

      aia era in legatura cu unicameralul si cu reducerea numarului de parlamentari.
      sau nu conteaza pentru tine, important e
      "dati ma in ei, ca-s varza" ?
      probabil ca s-a gindit ca dupa alegeri, daca va cistiga, va dispare si miza acestei intepeniri in Johannis.
      si cum si PSD-ul deja a afirmat ca nu-l sustine pe acesta dupa alegeri, apar deja optiuni, pentru ca PNL+UDMR nu mai au nici o sansa sa formaze o majoritate care sa sustina un guvern.
      este clar ca atunci contextul va fi altul si va merita o a treia incercare de construire a guvernului.
      insa fii tu convins ca, daca si aia pica, atunci o sa ajungem la anticipate.
    • +9 (27 voturi)    
      Noul totalitarism PDL-ist a pierdut alegerile!! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:22)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui justin

      Daca judecatorul Ion Predescu nu ar fi facut aceasta declaratie,nebunul de basescu era in stare sa arunce Romania in haos politic total! Si-au dat seama si judecatorii de la Curtea Constitutionala ca PDL-ul vrea sa destabilizeze Democratia romaneasca,e salutar ca Domniile Lor au luat pana la urma o atitudine ferma! Cinste lor!
      • -9 (17 voturi)    
        Predescu (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:46)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Nu are voie sa se antepronunte, intr-o speta pe care, eventual, o va judeca. Plenul CCR ar trebui sa-l sanctioneze. Apoi e de la PSD si arata de fapt groaza psd-istilor de alegeri anticipat. In situatia ca Geoana pierde, va fi schimbat si tot partidul intra in fibrilatie. Alegeri le mai trebuiau, ca tot termina si banii.

        Doua respingeri ale guvernului in 60 de zile se refera la mandatul parlamentului, ce treaba are cu mandatul presedintelui. Predescu bate campii, isi serveste pe cei care l-au trimis acolo.
      • -9 (17 voturi)    
        nu-i asa (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:46)

        io [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        nu am gasit intreg contextul in care a facut Predescu afirmatia, insa un judecator nu poate face afirmatii legate de o eventuala speta pe care ar urma sa o judece.
        Trecind peste asta, Constitutia spune:
        ARTICOLUL 89
        (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
        (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
        (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.

        Acum, as dori sa stiu si eu de unde a dedus Predescu ca noul presedinte nu poate dizolva parlamentul?
        Sau fac la fel ca si in cazul Nastase, cind adauga chestii care nu-s precizate in Constitutie.
        Cu aceasta ocazie, cred ca Predescu si-a dat pe fata "independenta" politica si "impartialitatea".
      • -7 (11 voturi)    
        Predescu este un idiot util (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:32)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Predescu s-a ante-pronuntat ceea ce niciun judecator cucapul pe umeri nu poate face, decit daca vrea sa fie exclus de la judecarea pricinii.

        Bine ca a scos porumbelul pe gura acum astfel incit sa poata fi recuzat daca indrazneste sa intre sa judece o eventuala contestare a eventualei dizolvari...

        Nicaieri nu scrrie in constitutie cind trebuie ales presedintele care dizolva Parlamentul si ar fi de-a dreptul iresponsabil ca niste judecatori sa lase Romania fara guvern investit inca doua luni, fara vreo baza legala, doar ca asa vor muschii lor.
      • -5 (11 voturi)    
        Gasca Grivco nu face legea (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:08)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        Mai ametitule, tu esti pierdut pt societate. Ce ar fi putut sa spuna un psd-ist ca Predescu? A vorbit in numele lui, nu in numele Curtii Constitutionale. Daca era responsabil, n-ar fi facut o asemenea afirmatie, pt ca ii interzice legea. Dar ce conteaza legea pt un psd-ist comunist ca Predescu? Vorbea si el ca prosu'-n targ. Va iesi Basescu si o sa-i trimita acasa pe toti acesti derbedei hoti din gasca Grivco.
    • -3 (7 voturi)    
      Despre sloganuri de campanie (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:36)

      george [anonim] i-a raspuns lui justin

      Apropos de sloganurile de campanie si valoarea lor : mai tineti minte sloganul PDL-ului din campania pt parlamentare. Imi permit sa vi-l reamintesc: "Ei cu ei. Noi cu voi". Cine erau : "ei"? Noi toti (boborul, deh!) am crezut ca era PSD-ul. Ce s-a intamplat dupa alegeri? S-au aliat cu PSD.
      Prin urmare, nu mai analizati nici sloganul "de ce le e frica nu scapa"!
      • -1 (1 vot)    
        De mare coalitei ai auzit? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:16)

        bilbofil [anonim] i-a raspuns lui george

        In 2008 PNL a refuzat sa isi dea votul pentru investirea unui guvern al carui premier sa nu fie liberal (adica Tariceanu).

        Ce solutii ramineau pentru a avea guvern? Am fi stat cu guvernul interimar Tariceanu pina acum daca nu se cadea la o intelegere. Doar electoratul, care si-a spart votul in trei lasindu-se convins ca PNL este altceva decit PSD a determinat acea situatie.
    • +1 (5 voturi)    
      Incearca sa citesti cu atentie. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 18:28)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui justin

      1. Sloganul este pentru referendum, pentru reducerea numarului de parlamentari la urmatoarele alegeri, oricind vor fi ele, in 2010 sau 2012.

      2. Dizolvarea parlamentului este o masura exceptionala, daca parlamentul nu reuseste sa investeasca un guvern timp de doua luni de zile. Basescu da de inteles ca vrea sa aiba un guvern fara anticipate.

      3. Daca nu vrea, nu inseamna ca nu o va face daca va trebui. Doar ca o va face sililt de parlamentari oresponsabili, nu pentru ca este el dictator.

      Acum e clar?
  • +2 (12 voturi)    
    cum am putea dizolva doi jurnalisti-securisti (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:04)

    Ovidiu [anonim]

    adica Rosca Stanescu & Bogdan Chireac...

    Oare nu s-ar putea aplica metoda prin care se marcheaza taurinele, doar ca in loc de semn pe fund sa punem un mic tatuaj pe frunte

    " cumparat de Vantu"
    " cumparat de Patriciu"

    sau barem sa ii obligam sa umble in anumite straie...

    jurnalistii Vantului, in tricouri verzi
    jurnalistii Patriciului, in tricouri negre..
    jurnalistii liberi, in tricouri albe...

    politicienii corupti sau cumparati, in tricouri maro
    • +1 (1 vot)    
      naiv (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:08)

      ptc [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ce simplu ar fi daca le-ar fi scris in frunte pecetea, dar sunt convins ca ar fi in stare sa isi ia toti tricouri albe toti...
    • +2 (2 voturi)    
      Cu scuzele de rigoare (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:40)

      george [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      dar mi-e teama ca nu ar avea cine sa poarte tricouri albe. Ar fi multe verzi, multe negre, cu siguranta si alte culori dar nici unul alb.
  • +4 (10 voturi)    
    nu intelegeg de ce orice ar zice Basescu (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:06)

    Vasile D [anonim]

    adversarii sai cauta sa intrerpreteze ca ii e frica, oare numai asta este singurul lucru care ii motiveaza?interesul national,bunul simt sunt atribute care la politicienii nostri nu au nici un efect ...
  • -3 (11 voturi)    
    normal ca nu vrea anticipate (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:09)

    dan [anonim]

    Normal ca nu vrea anticipate. din doua motive:
    1) acum are 170 de mandate PDL + 20 de mandate "independenti", adica 40%. Ori daca ar fi alegeri nu e sigur ca PDL face 40%.
    2) de unde bani de anticipate? si aici ma refer la bani de campanie. A stors tot ce a putut pt campania prezidentiala, de unde alti bani pt campanie electorala pt parlament?
    • +4 (4 voturi)    
      Ori asa, ori asa.. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:26)

      ion [anonim] i-a raspuns lui dan

      Adevarul e ca pana acum i s-a scos pe nas: vrea sa faca anticipate, sa dizolve parlamentul. Cand zice ca nu vrea asta i se scoate iarasi pe nas: pai ii e frica sau are 40% deja. Dar hai sa ne hotaram.

      Pana la urma Basescu, la fel ca toti ceilalti, asteapta alegerile: daca le castiga va forma un guvern favorabil lui, cu PDL in guvern. Daca nu, adio si un praz verde. Exact asa isi fac acum planurile si Geoana si Antonescu, ca ceilalti nu se pun.
      • +3 (3 voturi)    
        oricum:) (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:43)

        dan [anonim] i-a raspuns lui ion

        nu l-a acuzat nimeni ca vrea sa dizolve parlamentul, eu nici atat.
      • +2 (4 voturi)    
        105% (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:47)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Cum fac socoteala cei din coalitia Grivco? Pai daca PDL are 40%, de unde au cei din coalitia Grivco 65%?
        • 0 (0 voturi)    
          a mai racolat pdl (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:34)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Demetra

          a mai racolat pdl niste parlamentari si au facut 40% (~190 din 470)
    • +1 (3 voturi)    
      nu vrea anticipate = doar declaratie politica (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:34)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Dupa alegeri daca va iesi presedinte il va propune poate chiar pe Boc eventual de 2 ori avand suficiente motive (premier in exercitiu, continuarea programului, ajutorul in campanie si umilirea tuturor adversarilor).
      Daca si dupa alegeri propunerile presedintelui vor fi refuzate atunci va declansa anticipate, scenariu destul de neplauzibil deoarece atunci pnl si psd vor fi docile - ca niste pui de catelusi.
      Nu uitati singurul motiv pentru care pnl si psd au avut curajul sa darame guvernul a fost acela ca stiau ca nu se poate dizolva usor parlamentul in ultimele 6 luni de mandat.
  • +5 (7 voturi)    
    majoritate ad-hoc (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:12)

    ion [anonim]

    Majoritatea opozitiei este una de conjunctura, fara un program politic, fara o ceziune ideologica, reunite pe baza interesului legat de alegerile prezidentiale.

    Referitor la dizolvarea parlamentului "nu bag manan foc" - e posibil orice

    Ramane intrebare: - Ce-l mana pe Iohannis la Bucuresti???
  • +1 (3 voturi)    
    de ce nu e bine 300 (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:14)

    dan [anonim]

    Nu e bine cu 300 de parlamentari pt ca 20 de parlamentari racolati de PDL ar insemna 6,66% nu 4,25% ca acum!
    In mod normal ar fi ca un parlamentar care nu-si respecta programul (doctrina)cu care a venit in parlament sa fie demis. Asa ar fi stopat traseismul politic, dar nu este interes.
    • 0 (2 voturi)    
      eu as interzice sa mai candideze (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:00)

      lica [anonim] i-a raspuns lui dan

      ptr 10 ani. votezi cum vrea partidul? tot 10 ani. mai esti liber sau marioneta? asa fratilor vedem lucrarea diavolului.
      daca ar fi macar romani as zice, ba voteaza ptr tara sa fie bine, dar ei voteaza ptr ei. pe banii nostri. 10 fratie, si puscarie cind se dovedeste ca interesele de grup au fost prioritare tarii.
      • +3 (3 voturi)    
        sa-ti explic (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:44)

        dan [anonim] i-a raspuns lui lica

        Tu votezi un om care-ti spune ca vrea cota unica de impozitare, apoi el este racolat de PSD si voteaza pentru cota progresiva. Te mai reprezinta sau nu?
  • 0 (2 voturi)    
    atentie (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:42)

    Cristina [anonim]

    Dupa ce a iesit de la guvernare PSD deficitul bugetar a ramas pe loc - 5,1% dupa 9 luni, 5,2% dupa 10 luni
  • +2 (4 voturi)    
    Din putul gindirii... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:45)

    Eu [anonim]

    <<Judecatorul Curtii Consti­tutionale, Ion Predescu, a declarat, marti, pentru cotidianul "Gandul", ca noul presedinte, indiferent care va fi acesta, nu poate dizolva Parlamentul nici inainte, nici dupa alegeri.>> Cum sa dizolve presedintele ales in decembrie Parlamentul inainte de alegeri?
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:07)

      gîga [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Simplu: noul presedinte va fi, dupa Predescu, acelasi cu vechiul presedinte :)
    • +1 (3 voturi)    
      de cind se antepronunta? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:15)

      tupa [anonim] i-a raspuns lui Eu

      pai care ar fi frate diferenta daca acum sau daca peste mai incolo? de ce mai are loc aceasta balaceala pe banii nostri? nu ar fi aceleasi persoane? ce se schimba? hai sa nu demitem parlamentul in ultimile luni, hai sa nu demitem in urmatoarele, dar viata noastra cine o masoara? mai putin de 50% din electorat nu ar trebui sa valideze un parlament sau un PM, nici macar o constitutie. un judecator trebuie sa judece si contextul nu numai litera, care e facuta de oameni, deci nu perfecta.
    • 0 (2 voturi)    
      de cind se antepronunta? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:15)

      tupa [anonim] i-a raspuns lui Eu

      pai care ar fi frate diferenta daca acum sau daca peste mai incolo? de ce mai are loc aceasta balaceala pe banii nostri? nu ar fi aceleasi persoane? ce se schimba? hai sa nu demitem parlamentul in ultimile luni, hai sa nu demitem in urmatoarele, dar viata noastra cine o masoara? mai putin de 50% din electorat nu ar trebui sa valideze un parlament sau un PM, nici macar o constitutie. un judecator trebuie sa judece si contextul nu numai litera, care e facuta de oameni, deci nu perfecta.
  • +2 (4 voturi)    
    Eu in locul lui Basescu, (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:50)

    domino63 [anonim]

    as pulveriza parlamentarii care fac nenorocirea asta acum.
    Sa nu mai existe atom de parlamentar venal din actualul parlament. Si uite asa am scapa de hotii de pesedei, si de cutrele peneliste si de curvele udemeriste si de laturile pedelist.
    Am ramane cu oamenii cu cap de peste tot.
    Restul, ghise, vangelie, molicescu, organ, ilici-rusinea natiei, ne/ar privi de undeva de... jos de la caldura!
  • 0 (4 voturi)    
    elegant (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:05)

    ptc [anonim]

    cea mai eleganta palma data peste bot de catre judecatori
  • +1 (5 voturi)    
    sunt (Marţi, 10 noiembrie 2009, 17:18)

    bibi [anonim]

    curios, cand va ajunge cauza la CC, daca predescu va avea minimum de bun simt si responsabilitate sa se abtina pentru antepronuntarea de acu...
  • 0 (2 voturi)    
    HM! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:50)

    stefan [anonim]

    Sa o luam pe rind. Presedintele Besescu o da un pic la intors ca la Ploiesti, ca sa-si pastreze si aceasta alternativa. Insa isi da seama de duarata procesului: 60 de zile de la data primei cereri (la Constitutie zice in termen de 60 de zile), plus 90 de zile de avans conform legii electorale, plus intreg procesul de numarare, validare, reformare camere, negociere alinate, audieri in comisii si vot in Parlament, ne duce cu un alt guvern in primavara (aprilie). Chiar daca camerele au modificat nu stiu ce lege, in mod normal trebuie contestata la CC pentru ca e scris ca guvernul interimar nu poate face bugetul.
    Domnul Predescu (alta fosila bine asunsa si platita) se descalifica prin declaratia facuta. In virtutea functiei pe care o are nu are voie sa se antepronunte. Este neprincipial, este si ilegal spun eu, este impotriva tuturor normelor de drept. Intr-un astfel de caz el ar trebui sa fie recuzat.

    ARTICOLUL 89 - Dizolvarea Parlamentului
    (1) Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele Romaniei poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de investitura.
    In articol nu se spune daca se schimba presedintele reincepem numaratoarea. Este impotriva spiritului Constitutiei. E drept, scrie poate, deci nu obligatoriu. In fond Presedentia e o institutie si parlamentul alta. Atit timp cit este presedinte legal nu vad de nu ar avea dreptul sa o faca.
    La Constitutie scrie clar despre motiunile de cenzura (ai dreptul sa semnezi 1 pe sesiune), dar nimic de presedinte.
    In fond Constitutia e actul fundamental, si deci toate legile trebuie sa se subordoneze Constitutiei.
    Dar de, logica mea nu e ca a vechilor comunisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu a Esuat politic (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:00)

    unanume [anonim]

    Chiar nu va este clar ca Basescu a esuat politic ? Trebuie sa fii orb ca sa-l mai votezi. A esuat pentru ca dovedeste ca nu stie ce inseamna sa fii presedinte, presedintele tuturor romanilor. Adica nu este in stare sa creeze o majoritate in jurul sau prin care sa reuseasca sa promoveze un prim ministru. Se inversuneaza doar sa se razboiasca cu toti, nimeni nu e mai bun ca el. A distrus toate majoritatile posibile. A incepand distrugand majoritatea PD + PNL, de curand a distrus majoritatea PSD + PDL, iar acum nu este in stare sa foloseasca majoritatea PSD + PNL. Si pentru ca nu mai exista nici-o posibilitate inseamna ca A ESUAT politic si trebuie de urgenta inlocuit.
    Sincer in 2004 l-am votat pe Basescu crezand ca poate fi acel lider care poate indrepta moralitatea in Romania. Dar m-am inselat amarnic.
    Acum se vede ca Basescu tine cu dintii de scaun asa cum tine Becali de Steaua, desi nimeni nu-i mai doreste pe niciunul.
    Acum militez pentru Miscarea de Rezistenta din Romania si votez pentru candidatul Remus Cernea, singurul de care mi se mai leaga Speranta.
  • 0 (0 voturi)    
    base cade (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:31)

    elena [anonim]

    S-a razgandit Basescu..oare de ce este asa sucit?
  • 0 (0 voturi)    
    Base (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:06)

    Tatu [anonim]

    Basescu n-o sa mai faca nici o schimbare, ptr ca el presedintele Romaniei n-o sa mai fie niciodata !