Guvernul Boc II va putea sa depuna in Parlament bugetul pe 2010. Deputatii au adoptat modificarea la legea organizarii si functionarii Executivului

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2009, 13:41 Actualitate | Politic


Deputatii au dat, marti, unda verde modificarii legii de organizare si functionare a Guvernului, care permite Executivului demis sa transmita Parlamentului bugetul de stat pe 2010. Modificarea legii nu a intrunit nici un vot impotriva si doar doua abtineri si urmeaza sa mearga spre dezbatere la Senat, care este si Camera Decizionala.

Proiectul de lege modifica articolul 26 al legii de organizare a Guvernului si prevede ca, in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata, Guvernul poate initia proiecte de lege pentru ratificarea unor tratate internationale si proiectele de buget de stat si al bugetului asigurarilor sociale de stat.

Toate partidele reprezentate in Parlament au votat amendamentul adus pentru a permite Cabinetului Boc sa depuna bugetul de stat si cel al asigurarilor sociale pe 2010.

Legea merge spre adoptare la Senat, care este Camera decizionala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















807 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Si Constitutia cind o modifica? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:10)

    bilbofil [utilizator]

    ARTICOLUL 138(3) Dacă legea bugetului de stat şi legea bugetului asigurărilor sociale de stat nu au fost adoptate cu cel puţin 3 zile înainte de expirarea exerciţiului bugetar, se aplică în continuare bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale de stat ale anului precedent, până la adoptarea noilor bugete.
    si:

    ARTICOLUL 110(4)
    Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern.

    Deci "treburile curente" nu includ si adoptarea bugetului, intrucit se poate merge cu cel vechi. Iar despre ratificarea de tratate, ce sa mai vorbim! Ratificarea se poate face constitutional si la initiativa unor parlamentari.
    • -2 (4 voturi)    
      Guvernul trebuie sa faca (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:39)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      un proiect de buget pe 2010, care fara legiferarea parlamentului nu poate depasi in veci stadiul de proiect.

      Nici un articol din constitutie nu interzice nimanui sa faca proiecte si propuneri fie ele si la nivelul bugetului pe 2010.

      Exista in schimb articolul 138 care obliga guvernul sa elaboreze bugetul de stat pe anul viitor.Insa guvernul este interimar si nu e obligat sa faca asta. Insa daca vrea poate sa faca asta, constitutia nu-i interzice. Si nici nu era nevoie de vreo lege speciala pentru asta.
      • +4 (4 voturi)    
        Se pare ca nu stii sa citesti!!! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:36)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Citatul este foarte clar: numai administrare. Iar elaborarea de proiecte legislative nu e nici intr-un caz asa ceva!!! sau poate nu stii ca elaborarea bugetului e un proiect legislativ care se finalizeaza in Legea bugetului de stat? Mai invata sa citesti si mai citeste!!!
        • -1 (1 vot)    
          Nici unde in lume (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:02)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Liviu

          nu te baga la inchisoare daca nu respecti legea. In inchisoare intri numai daca incalci legea.

          Ce articol din constitutie incalca guvernul interimar daca face proiectul de buget pe 2010?
          • +3 (3 voturi)    
            Am avut dreptate: Nu stii sa citesti!! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:12)

            Liviu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Scrie clar mai sus: art. 110, alin.4. Si de asemeni, nu am scris nimic despre inchisoare. Dar daca nu stii sa citesti, nu ma mir!!!
          • +3 (3 voturi)    
            Esti// (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:29)

            Coco [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            In tara asta mai exista si legi, nu doar Constitutie. Inaintarea de proiecte de lege (cum este cea a bugetului) este interzisa pentru un guvern interimar chiar de Legea de organizare a guvernului, pe care tocmai o modifica. Citeste si tu stirea inainte sa comentezi //
            • 0 (0 voturi)    
              Recunosc, m-am aberat (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:54)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui Coco

              Am citit articolul din lege si m-am lamurit. Mersi !
  • +6 (6 voturi)    
    INCREDIBIL !!! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:18)

    Cuza [anonim]

    Este absolut aiuritor ce se intimpla in tara asta... Deci guvernul Boc este trintit cu motiune de cenzura, cu alte cuvinte nu e bun de nimic in viziunea majoritatii parlamentarilor. Lucru pe care nu-l lcomentez. Apoi parlamentul trage de timp la maxim cu mandatarea unui nou guvern de frica sa nu ajunga la anticipate si sa se piarda pe drum din coledzi care nu au apucat sa-si faca plinul. Deodata realizeaza in ce rahat au bagat tara si ca nu e posibil sa avem buget adoptat pentru 2010 si FMI zice pas. Aoleuu, ce ne facem? Pai venim din nou la guvernul Boc (pe care tocmai l-amm trintit) si il rugam frumos sa faca bugetul pentru la anul. Baaaaii, nenorocitilor si smintitilor, bugetul de stat e cea mai importanta lege pentru un an de zile, acolo este de fapt materializarea politicii, doctrinelor, prioritatilor, destinul unei tari pina la urma. Pai cum adica, voi demiteti guvernul Boc ca e incompetent si apoi tot voi il imputerniciti cu emiterea bugetului de stat ! Va pasa de tara asta cum imi pasa mie de furnica africana.
  • +4 (4 voturi)    
    In locul lui Boc... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:45)

    CIOMBE [anonim]

    Le-as acorda cele 8 zile de fara plata la care sunt obligati bugetarii pentru reducerea cheltuielilor!
    Ce ziceti?
    • +3 (3 voturi)    
      Ar mai fi timp... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:55)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      ... ca si asa, fiind campanie electorala, parlamentarii stau mai mult prin teritoriu sa-si promoveze candidatii...
  • +4 (4 voturi)    
    E a doua oara cand o da in bara ! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:04)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Mai intai a fost suspendarea prosteasca a presedintelui, care a fost reconfirmat zdrobitor de electorat. Le-a convenit, ca in Constitutie nu scrie ce se intampla cu Parlamentul daca se dovedeste ca n-a avut dreptate. Corect era "care pe care", adica electoratul, care a ales si presedintele si Parlamentul, sa dea dreptate unuia, iar invinsul sa plece !

    Acum demit guvernul si-i mai dau niste "teme" de rezolvat pana pleaca de tot, ca n-au pe cine pune in loc...

    Pana la urma cine e prost : guvernul, care a fost demis dar e atat de capabil incat i se da pe mana alcatuirea bugetului pe anul viitor, sau Parlamentul care mai intai scuipa, apoi linge cand vede ca este aratat cu degetul ?!

    Eu, in locul lui Boc, as trimite si guvernul in concediul ala fara plata, sa faca Parlamentul bugetul ca e cea mai capabila institutie din tara asta...
    • 0 (0 voturi)    
      OARE (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:29)

      XXX [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      UN GUVERN F. CAPABIL /
      *Videanu / si-a tras citeva sute de hectare la marginea Bucurestiului - sa-si mute fabrica, a ramas si cu terenul din centru si a facut bnulevard spre acel teren. Era primar general. Acum e ministru, merita sa ramina pt. ca ......
      * Udrea e blonda si are hotele, doar e ministrul turismului, merita sa ramina pt. ca ......
      * Boc, oare este cineva care sa asculte de Basescu mai abitir decit el? NU!! merita sa ramina pt. ca ......
      * Blaga , politistul de moda veche, capabil sa dea ordine chir daca sunt ilegale, ca asa era pe vremea......deci merita sa ramina pt. ca ......
      * tu unde te postezi printre acesti mari ai PDL, ai vreun cistig sau esti doar fr.....
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernul Boc si legea bugetului. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:35)

    mircea [anonim]

    Daca in Romania ar exista vointa de respect a legii,Geoana si Antonescuar trebui sa li se interzica sa candideze pentru-ca nu respecta constitutia,legile Romaniei,legile bunului simt.Sunt niste derbedei jalnici care in campania electorala si-au batut joc de poporul roman,prin propunerea K.Johannis premier-vezi doamne romanii sunt prosti si nu stiu sa-si administreze propriile interese si le trebuie un minoritar care sa-i invete minte ce si cum este democratia penelista si pesedista.PSD si PNL sa se trezeasca la realitate si sa vina cu lideri care respecta poporul roman.
  • +2 (2 voturi)    
    In locul lui Boc, (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:46)

    domino63 [anonim]

    as ataca la Curtea Constitutionala, aceasta hotarare.
    Nu de alta, dar tot ei, pesedeii s/ar putea lauda ca "ia uite cum nu respecta legea Basescu!"
    Asa ca mai bine, la CCR!
  • +1 (1 vot)    
    hm... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 19:50)

    calin22 [utilizator]

    Sincer daca tot s-au manjit cu noroi...de ce nu au schimbat legea (mai exact constitutia) in asa fel incat pentru 2010 bugetul sa fie initiat de parlament si votat tot de parlament ulterior :).