Cum face Vanghelie campanie electorala cu tichetele cadou ale profesorilor

de A.Biro     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2009, 20:05 Actualitate | Politic


Tichetul de la Vanghelie
Tichetul de la Vanghelie
Foto: HotNews.ro
In plina campanie electorala, profesorii din sectorul cinci au primit de la primarul Marian Vanghelie tichete cadou in valoare de 1050 de lei. Potrivit legii, acordarea de tichete este legala, fiind chiar prevazuta intr-un act normativ. Profesorii din sectorul cinci au explicat pentru HotNews.ro ca, in mod normal, tichetele se distribuie pe tot parcursul anului. Primarul Vanghelie a ales insa sa nu mai distribuie tichetele din mai si sa le faca o surpriza profesorilor trimitand toate tichetele restante chiar acum in mijlocul campaniei electorale. Primarul Vanghelie n-a putut fi contactat pentru a-si spune punctul de vedere.

Profesorii scolilor si liceelor din sectorul cinci au primit concomitent trei transe de tichete cadou. Cu toate ca banii li se cuveneau, primarul Marian Vanghelie a ales sa trimita tichetele cadou tocmai in mijlocul campaniei electorale. Spre exemplu, la Liceu Teoretic Ion Barbu, profesorii au primit tichete cadou in valoare de 1050 de lei. "Aceste tichete sunt distribuite in tot sectorul. Ele vin de la Primarie gata tiparite si se distribuie in scoala. Acum, fiecare profesor a primit trei transe a cate 3,5 milioane lei vechi. Au fost transe restante si Primaria le-a distribuit acum. Ele se dau la diverse evenimente cum ar fi ziua profesorului, Paste, etc", a explicat Popica Laurentiu directorul adjunct al liceului.

Tichetele cadou oferite de profesori sunt legale si reglementate prin legea 163 din 2006. Prin aceasta lege se prevede insa ca profesorii beneficiaza de aceste tichete esalonat pe parcursul anului. Dupa cum a explicat si profesorul Popica Laurentiu, tichetele sunt distribuite in mod normal cu ocazia diferitelor evenimente. Un alt profesor din sectorul 5 a explicat pentru HotNews.ro ca in acest an Primaria nu a mai acordat aceste tichete din luna mai pentru a cumula mai multe transe care au fost distribuite catre scolile din sectorul 5 in campanie electorala. Marian Vanghelie nu a raspuns la insistentele HotNews.ro

Tichetele distribuite de Primaria sectorului 5 au fost tiparite special. Astfel ca, sub valoarea de 50 de lei, scrie "Cu acelasi respect, Marian Vanghelie". Directorul adjunct al Liceului Ion Barbu, Laurentia Popica, spune insa ca acest aspect nu reprezinta un manifest electoral. "Nu scrie votati PSD sau altceva. Si oricum nu ne influenteaza pentru ca e vorba de o lege si banii astia ni se cuvin. E adevarat ca alte primarii nu si-au permis sa dea aceste tichete si la noi s-au dat trei transe odata. Noi suntem bucurosi de acesti bani", a mai declarat profesorul Laurentiu Popica. Potrivit legii electorale, este interzisa distribuirea acestui tip de cadouri electorale. Sunt permise doar distribuirea de materiale electorale precum sepci, brichete si alte obiecte vestimentare cu insemnele partidului sau candidatului.

Aceeasi situatie a fost semnalata si in judetul OIt. Potrivit publicatiei Indiscret, mai multe primarii din judet si-au modificat in ultima luna bugetele pentru a aloca bani pentru tichetele cadou pentru profesori. Detalii despre acest subiect puteti gasi aici.

  • Cititorii HotNews.ro sunt rugati sa semnaleze cazuri similare, in care autoritatile locale au alocat bani in campanie pentru tichete cadou sau alte cadouri electorale






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5127 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    Cioroiul, (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:24)

    domino63 [anonim]

    ar face bine sa spuna cu\m a luat listele de la ajutorul de somaj! Mai vinde si el la suprapret prin economate, nu?!
    Prosti mai sunt romanii, se lasa cumparati de un tigam\n analfabet, pentru care literele sunt niste savantlicuri!
    Ce e si mai rau, este ca sunt oameni cu carte in pesedeul ala care stau la mana unui prost agramat, a literat, alienat mintal!
    Profesorii la mana unui vagabond!
    As ale trebuie, daca au invata carte.
    • +3 (13 voturi)    
      Lasa,bre,remarcile rasiste,ca nu-s la obiect! (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:00)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui domino63

      Fixeaza-te pe latura morala reprobabila a problemei! Care este cam urata,dupa cum se vede. Pacat,si cand ma gandesc ca asta vara il laudam pe "domnul" Vanghelie! Daca a ajuns sa se preteze la asemenea manipulari josnice,si-a pierdut definitiv respectul meu. Nu faci asa ceva cu profesorii. Poate cu omniprezentii milogi de la adunarile electorale la care se dau mici si bere gratis,dar nu cu profesorii. Doamne,si ziceam ca il voi sustine pe Marian Vanghelie la alegerile prezidentiale din 2014! Imi vine sa mor de rusine...Mai bine ma sustin pe mine insumi atunci,ca domnul Crin Antonescu oricum nu va candida pentru un al doilea mandat. Anunt "shock and awe",pentru intreaga natiune: Pintea candideaza la alegerile prezidentiale din 2014,fratilor!!!!!!!!!!!!!! Daca oi mai avea cui sa-i fiu Presedinte,cu pandemia asta de gripa porcina orice e posibil...Sper sa nu fiu votat cu 1000 000 de voturi,adica 55% din totalul alegatorilor !!! Sa nu-mi muriti,bre! :(
      • +8 (14 voturi)    
        Ceea ce am zis eu este parfum, (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:41)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        fata de ceea ce spune... parpanghel asta caruia ii vajaie revelioanene prin cap. Atat de prost este incat nu realizeaza ca ideea acesor revelioane ii apartine lui Basescu. Dar, de unde carte pe unul care foloseste foaia de hartie pentru cornete si nu ca sa citeasca. Daca il pui sa decline, si acum are mari probleme. Si se mai plange fii'su "ca rade hailalti puradei despre el". Iti aduci aminte cum se ratoia goagal la niste copii de la un orfgelinat? Stie handi asta care vine la serviciu la inchiderea programului, ce este aia munca? A mai vazut cineva tigan mort de munca si rata inecata? Am folosit cuvantul TIGAn pentru ca este in DEX. Si apoi organ a facut tigani chiar si pe cei care nu sunt. De parca ar fi o rusine. Dar sa fii si tigan si prost si inganfat si analfabet... parca este totusi cam mult!
      • -1 (5 voturi)    
        adevaratul pintea (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:50)

        masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        http://copaculdinpadure.wordpress.com/2009/11/09/crin-antonescu-pintea-haiducul-vorbetele-si-orbetele-studiu-de-caz/

        Halal meserie ti-au gasit si tie, probabil pentru altele nu erai apt sau calificat.
    • 0 (8 voturi)    
      Lasa,bre,remarcile rasiste,ca nu-s la obiect! (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:14)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui domino63

      Fixeaza-te pe latura morala reprobabila a problemei! Care este cam urata,dupa cum se vede. Pacat,si cand ma gandesc ca asta vara il laudam pe "domnul" Vanghelie! Daca a ajuns sa se preteze la asemenea manipulari josnice,si-a pierdut definitiv respectul meu. Nu faci asa ceva cu profesorii. Poate cu omniprezentii milogi de la adunarile electorale la care se dau mici si bere gratis,dar nu cu profesorii. Doamne,si ziceam ca il voi sustine pe Marian Vanghelie la alegerile prezidentiale din 2014! Imi vine sa mor de rusine...Mai bine ma sustin pe mine insumi atunci,ca domnul Crin Antonescu oricum nu va candida pentru un al doilea mandat. Anunt "shock and awe",pentru intreaga natiune: Pintea candideaza la alegerile prezidentiale din 2014,fratilor!!!!!!!!!!!!!! Daca oi mai avea cui sa-i fiu Presedinte,cu pandemia asta de gripa porcina orice e posibil...Sper sa nu fiu votat cu 1000 000 de voturi,adica 55% din totalul alegatorilor !!! Sa nu-mi muriti,bre! :(
  • +24 (30 voturi)    
    vanghelie pe bancnote !!! (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:25)

    vlad [anonim]

    daca castiga geoana propun ca vanghelie sa fie tiparit pe bancnota de 200 lei . prin contrast cu culoarea bancnotei culoarea lui vanghelie va fi foarte buna pentru turisti .deasemenea propun ca denumirea leu sa se schimbe in onoarea lui vanchelie si sa adoptam denumirea banilor din Botswana .putem organiza safari la groapa glina pentru turisti straini doritori de senzatii tari . acolo e masestru vanghelie .are fabrica de crenvusti pentru pensionari acolo .da pe gratis .
    • +19 (25 voturi)    
      De ce? (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:37)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Sa avem moneda noastra si mindria noastra:
      Vangheleu, cu diviziunea geonel.
      1 Vangheleu = 1ooo geoneli
      1 Vangheleu = 10 Euro
      Sa moara europenii si americanii. Vangheleul moneda internationala forte.
      • +11 (13 voturi)    
        As adauga... (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:54)

        flavioindy [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        Moneda: Vangheleul de haur ;)
        • +3 (5 voturi)    
          Sigur ca da! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 0:38)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui flavioindy

          Perfect de acord!
  • +10 (12 voturi)    
    asa da (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:41)

    MirceaA [utilizator]

    si uite asa, profesorii sunt la mana unui talhar analfabet.
    • +10 (12 voturi)    
      Care a garantat (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:10)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      pentru Ecaterina Andronescu, ulterior ministrul educatiei! Ce oribil!!!!!!!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Ce mai conteaza ca-i garantat, daca e si agramat? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 10:16)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui lsm

        ...
  • +13 (15 voturi)    
    rusine (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:44)

    I [utilizator]

    ar trebui sa ceara dobanda!
  • +15 (17 voturi)    
    Tichete Pensionari (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:46)

    Sorin [anonim]

    Tatal meu, pensionar, a primit 3 tichete a 50 ron fiecare "cu acelasi respect..."
    Muncitorii de la Vulcan, asemenea, valori mai mari...
  • +4 (6 voturi)    
    dezgust (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:52)

    nicu [anonim]

    Dezgust e tot ce simt cand ii vad pe astia cu momelile lor electorale prin care ne jignesc inteligenta. De parca n-am stii ca tot noi platim si pentru toate aceste pomeni.... etc
  • +14 (16 voturi)    
    rusine Geoana, rusine PSD (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:53)

    lucas [anonim]

    Deci asta e politica de stanga a PSD opresti drepturile populatiei si le dai in campanie... Politica PSD a fost este si va fi manipularea din campania electorala si furtul propietatilor statului!
  • -13 (13 voturi)    
    ... (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:56)

    VelmaKelly [utilizator]

    Decat "Si acum toti in cor Ba-Ses-Cu, Ba-Ses-Cu !" ca la Craiova, mai degraba asa.
    • +7 (7 voturi)    
      asta iti doresc (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:12)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui VelmaKelly

      pentru tot restul vietii tale! Dar, plecati impreuna in alta tare ca sa ne scutiti pe noi oamenii civilizati de asemenea oroare!
    • +15 (15 voturi)    
      prefer (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:53)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui VelmaKelly

      prefer de 1000 de ori un marinar beat mort decat niste javre vandute.
    • +8 (8 voturi)    
      Du-te si lasa-ne !!! (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:45)

      valyan [utilizator] i-a raspuns lui VelmaKelly

      Mai omule cum poti sa gandesti asa? Tu esti in toate facultatile mintale sa spui asta?
      De asta iau voturi astia de la PSD ... din cauza inconstientilor ca tine.
      Hai ,,,,, !
    • +9 (9 voturi)    
      Preferabil (Marţi, 10 noiembrie 2009, 7:43)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui VelmaKelly

      Prefer sa strig Basescu, cu toate defectele lui dacat sa strig Vanghelie si purtatorul sau de cuvant Geoana. O davada in plus ca va bazati pe pomanagii si trantori. Sper ca profesorii, in majoritate oameni instruiti sa nu fie manipulati prin aceste metode ordinare. Iar voi pedeseristilor sa dispareti definitiv iar adevaratii social-democrati sa creeze un partid modern si cinstitit.
      • -1 (1 vot)    
        circ si paine (Marţi, 10 noiembrie 2009, 16:18)

        2a [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        de acord cu tine......sa termine cu datul de pomana......facem concerte si dam faina, orez si malai....exact asta faceau si romanii - circ si paine si oamenii il aclamau.....doamne ce prosti sunt unii romani....
  • +11 (11 voturi)    
    irealitatea TV (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:59)

    vlad [anonim]

    l-a facut erou national pe vanghelie .oana cu ursul este expresia tigailor ursari care au reusit in ziaristica .este un salt calitativ urias avand in vedere ca parintii lor foloseau ziarele numai pentru pungi de seminte .de floare .de crin.
  • +13 (13 voturi)    
    mai stiti cat era un vot in sectorul 5? (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:15)

    dadan [utilizator]

    imi amintesc un reportaj de la parlamentare , cum stateau tiganii din sectorul 5 la coada sa-si primeasca banii pentru vot...Vanghelie e pur si simplu penibil....
  • +13 (15 voturi)    
    PSD a incepur fraudarea alegerilor.... (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:24)

    judex [anonim]

    si atacul impotriva democratiei. Hotii striga: hotii! Astia sunt PSD-ul lui Iliescu, Nastase, Hrebenciuc si Vanghelie. Votati-i ca sa aveti liniste pentru jaf, tradare si inapoiere, pentru indepartarea Romaniei de lumea civilizata si transaformarea ei intr-o satra cu manele drept imn.
    • -1 (1 vot)    
      sa respectam adevaru` (Marţi, 10 noiembrie 2009, 15:14)

      blanaru [anonim] i-a raspuns lui judex

      cazul lui marean nu este singular.
      caze ca lu marean sunt in toata tara
      caze ca asta este la primari psd, pd-l si pnl sau indep. surpriza pot fi si la minoritarii udmere sau chiear tatari si ukrainieni.
      este o lege care reglementeaza , printre altele, dreptul profilor de a avea asemenea tichete.
      au fost si anul trecut in toate taberele.
      dovezi?
      inteaba profesorii din orice oras!
      nu toti primarii sunt pd sau psd.
      sa n u imi dati minuuuuuuuuuus ca spun adev.
      dar daca dai totusi inseamna ca esti .... si iti place sa fi mintit unilateral
  • -9 (11 voturi)    
    autobuze din Gorj (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:27)

    costica [anonim]

    Sarcina de partid trasată în teritoriu pentru susţinerea preşedintelui Traian Băsescu la Craiova i-a determinat pe PD-L-iştii de la Gorj să se folosească de mijloacele de transport utilizate în cursele zilnice destinate minerilor. Aşa se face că sub comanda creierului PD-L, Ionel Manţog, aproape 100 de autobuze şi microbuze au stat la dispoziţia portocaliilor gorjeni, graţie sprijinului acordat de către întreprinderile miniere, energetice, dar şi de protectorii preşedintelui de fapt al PD-L Gorj, Manţog. Ca atare, ieri dimineaţă, membrii de partid s-au adunat din toate colţurile judeţului pentru a merge la Craiova să-l aplaude pe candidatul PD-L.

    Ca să facă impresie bună în capitala Olteniei, preşedintele Ionel Manţog a coordonat personal deplasarea zecilor de autocare, autobuze şi microbuze. Numai că până la momentul final de ieri, fiecare primar PD-L şi responsabil de zonă au avut ca sarcină să se ocupe de prezenţa mijloacelor de transport în localităţi. Prin urmare, din fiecare comună, în funcţie de mărimea acesteia, au luat drumul Craiovei între 45 şi 100 de membrii de partid. La un calcul simplu, reiese că în jur de 5000 de portocalii au plecat de la Gorj ca să-l aplaude pe Băsescu la Dolj. Toţi aceştia au fost monitorizaţi pe tot traseul de către Ionel Manţog, care nu i-a scăpat din ochi.

    Stăpânind mineritul şi energia, PD-L-ului i-a venit uşor să pună la cale acţiunea autobuzul. De pildă, sub supravegherea deputatului Severus Militaru, din Motru au plecat şapte autobuze şi două microbuze, mijloacele de transport aparţinând firmei lui Constantin Isvoranu, unul dintre protectorii şi finanţatorii partidului portocaliu gorjean. Totodată, din parcul auto ce a luat drumul Craiovei au mai făcut parte, pe lângă autobuzele lui Isvoranu, înmatriculate cu iniţialele "CCY", şi cele folosite de angajaţii Complexului Energet
    • +5 (5 voturi)    
      Ai si o dovada (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:55)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui costica

      pentru ceea ce scrii aici sub protectia anonimatului????
    • +7 (7 voturi)    
      si? (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:55)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ti se pare mai moral sa tii tichetele profesorilor 6 luni de zile ca sa le dai acum? Vezi clar paiul din ochiul altuia, dar barna din al tau, nu.
  • +8 (8 voturi)    
    Garantati vanghele (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:36)

    Jenat [anonim]

    Anterior primisera video, telefoane...
  • +7 (11 voturi)    
    e ceva normal la satra.. (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:46)

    florin [anonim]

    ce ..ganiada ne asteapta in tara asta daca va fi ales PSD.
    Doamen fi cu noi si in ceasul din urma, ca ne mananca coloratii nostri.
  • +9 (11 voturi)    
    O singura intrebare (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:08)

    lsm [anonim]

    pentru dl. Vanghelie: plateste dansul din banii proprii aceste tichete? Doar asa ar putea sa-si puna numele pe ele! Daca sunt din bani publici (ceea ce este de fapt) este o mare rusine si Parlamentul (supra-dimensionat dupa parerea mea) ar trebui sa adopte o lege in acest sens. M-am saturat sa vad inscriptii de genul: strada asfaltata de primarul x, parc amenajat de primarul y. Trebuie sa intelegem ca pentru asta au fost alesi si ca fac totul din banii nostri si mai si sunt platiti pentru asta! ROMANI, TREZITI-VA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +6 (10 voturi)    
    ORDINAR !!! (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:15)

    alin [anonim]

    cum poate Geoana sa ne tina discursuri electorale cand stie ce scursuri are in partid ? ce tupeu trebuie sa ai sa vii si sa faci promisiuni si sa arati cu degetul spre altii, cand stii ce corupti de cea mai joasa si proasta speta ai in partid ?
    ce mojici, ce ordinari !
  • +6 (8 voturi)    
    Asta este PSD-ul - JOS cu ei!!! (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:41)

    valyan [utilizator]

    Orice roman care are putina minte si moralitate ar trebui sa voteze cu oricare alt partid decat asta. Cata nerusinare, cata nesimtire, cata minciuna si sa nu mai spu de cata hotie.
    Asta este democratia PSD-ului !!!!
    ROMANIA TREZESTE-TE!!!
    ROMANI haideti la vot sa scapam de haimanalele si capusile astea!!!
    JOS PSD !!!!
  • +5 (11 voturi)    
    afise cu garantat Vanghelie (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:44)

    adamsmith [utilizator]

    Am vazut afisele cu Geona presedinte pe care este scris garantat Vanghelie...incredibil.

    Fiecare aparitie a lui Vanghelie este o mare palma data romanilor....chiar am ajuns asa de rau sa ne conduca Vanghelie, Hrebenciuc, Voiculescu?

    Ca liberal imi este scarba ca s-au aliat cu aceste scursuri.
    In turul doi aleg fara sa stau pe ganduri Basescu in detrimentul lui Geoana.

    Oamenii sunt trecatori dar docrina liberala/ dreapta trebuie sa invinga.
    • +3 (5 voturi)    
      PNL a luat-o razna.... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 12:34)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui adamsmith

      datorita gastii care este la conducere. Dar, ai dreptate, dreapta liberala nu trebuie sa moara, trebuie sa-si gasesca locul adecvat, iar liberalii autentici sa se trezeasca la realitate si sa inteleaga tradare si ducerea PNL la remorca lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase, Gusa si Vanghleie.
    • -1 (1 vot)    
      scarba (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:32)

      saladin [anonim] i-a raspuns lui adamsmith

      Nu mai asteptam turul 2, hai cu totii sa votam din prima pe Basescu, ca sa fie clar din start.
  • 0 (2 voturi)    
    propunere (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:46)

    superior [utilizator]

    Cred ca n-ar fi rau pentru populatie o campanie electorala lunara (vedem noi pe cine votam, un presedinte, un parlament, un partid, orice) deoarece "pomenile vin" doar in luna alegerilor. De ce sa se dea "atentii" din doi in doi ani si nu lunar...asa ar saraci "votatii" si s-ar "imbogatii votantii"
  • +5 (9 voturi)    
    rusinica (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:50)

    superior [utilizator]

    "Cu acelasi respect, Mariane" scrie-ti pe usa dormitorului, ca afirmatia te "face mandru" doar pe tine..doar tu te umflii in pene, ca si bietii pensionari s-au "prins de posibilitatile tale"
    In rest, daca nu=ti vedem sau auzi numele nu vom trai nefericiti.
  • +5 (7 voturi)    
    ONG-urile (Marţi, 10 noiembrie 2009, 1:20)

    nae [anonim]

    Unde sunt acu ONG-urile alea care au sarit in sus despre referendum?
    Ca nea Tambal da tichete,ca Orban numeste votanti betivi,nu vad?
    • +5 (7 voturi)    
      Nu ai vazut inca? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 8:00)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui nae

      Vanghelie poate face orice, el este deasupra legii. La a doua sa alegere au fost identificati votanti multipli. Nu au patit nimic. A fost anchetat de Curtea de Conturi, nu s-a dat nici un verdict. A dat mita electorala dovedita nu s-a luat nici o masura. Sa fi fost un pedelist sau un liberal infunda puscaria cu tot scandalul mediatic de rigoare. Vanghelie a inlocuit aiurea bordurile dein sector. Nu a zis nimeni nimic. Vanghelie a fost plecat in Dubai o luna in perioada inzapezirii Bucurestiului. Nu a zis nimeni nimic. Vanghelie distribuie inclusiv ajutoare banesti din fonduri publice. Numeni nu zice nimic. Si cate si mai cate. M-am saturat si de el si de protajatul lui Mirciulica. Castigam impreuna votand impreuna impotriva partidului lui Vanghelie. mirciulica nu trebuie sa ajunga in turul 2.
  • -9 (11 voturi)    
    FELICITARI LUI VANGHELIE (Marţi, 10 noiembrie 2009, 3:30)

    Mihai - Montreal [anonim]

    Orice gest trebuie apreciat chiar daca acum are conotatii politice, insa din cate stiu Vanghelie a facut gesturi frumoase si cand nu era vorba de campanie electorala. La baza am fost profesor, acum sunt analit-programator in Canada, insa de fiecare data cand vad un gest bun facut pentru profesori nu pot decat sa il salut. Vanghelie sa continuati tot asa si dupa alegeri. Profesorii sunt foarte defavorizati in Romania, macar sa se gandeasca cineva la ei.
    • +7 (9 voturi)    
      Vezi-ti de treaba ta in Canada (Marţi, 10 noiembrie 2009, 7:53)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihai - Montreal

      Daca admiri un jeg ca Vanghelie m-am lamurit de nivelul tau de cultura si civilizatie. Avand un repect deosebit pentru toti profesorii din viata mea datorita carora am ajuns ceea ce am ajuns nu imi puteam inchipui ca exista profesori fara demnitate, pomanagii. Am fost si eu profesor si am refuzat pomenile lui Vanghelie si am fost in aceasta pozitie alaturi de numerosi colegi.Vanghelie e un interlop si un infractor electoral, care a fost ales cel putin la al doilea mandat prin frauda electorala dovedita dar nepedepsita, care distribuie mita electorala nepedepsit si care e intr-o permanenta campanie electorala pe bani publici. Sunt de acord ca profesorii sunt defavorizati dar nu prin pomeni electorale se rezolva situatia ci prin obtinerea pe cale legala a drepturilor care lise cuvin.
    • +4 (4 voturi)    
      ma uimesti Dle ! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 12:33)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Mihai - Montreal

      ori esti membru PSD si spui la misto ca stai in Canada, ori nu stii sa citesti ce scrie in articol, dar oricum, Vanghelie e cunoscut f bine ce fel de specimen este si nu e nevoie de astfel de articole, ori nu esti in toate mintile !
      cum poti sa apreciezi fraudele unui asemenea individ ?
      si pana la urma, voi astia de ati plecat din Romania, de ce tineti sa specificati ca ne scrieti de prin nu stiu ce tara ? se schimba cu ceva lucrurile sau credeti ca sunteti mai credibili ?
      dupa parerea mea, cine a renuntat la aceasta tara, ar trebui sa-si vada de viata lui acolo unde a ales sa se mute si sa ne lase cu parerile sau sugestiile. pana la urma ce va pasa voua de ce se intampla aici ?
      hai bafta !
  • -4 (6 voturi)    
    ceva nou? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 8:39)

    j [anonim]

    Dar PDL-ul cand imparte faina din UE cu propria sigla ,ce face?
  • -4 (6 voturi)    
    Ziua educatorului (Marţi, 10 noiembrie 2009, 9:26)

    Catalin [anonim]

    Luna trecuta, de ziua educatorului toate primariile conduse de primari PDL au oferit thichete cadou in valoare de 350 RON/persoana cadrelor didactice. Am atras atentia asupra acestui lucru, insa hotnews nu s-a sesizat. Si au fost doar primariile conduse de PDL care au oferit aceste tichete.

    Luna aceasta se vor da alte tichete cadou cadrelor didactice din primariile conduse de PDL - in judetul Ilfov primarii obliga profesorii care sunt din Bucuresti sa vina sa voteze in acele comune, de darea acestor tichete. Mergeti in comunele conduse de primari PDL si verificati!

    In decembrie se vor da alte tichete cadou.

    E chiar promisiune din partea primariilor PDListe ca zilele fortate de concediu fara plata vor fi achitate in tichete cadou!

    Vanghelie a gresit doar fiindca "s-a semnat pe tichete" - ele insa se dau la greu, iar profesorii din comune si orase conduse de PDL deja au primit 2 ture de tichete - in septembrie si octombrie!

    Romanii care cred ca bugetarii - in special profesorii, atat de necesari in comisiile de votare - vor fi afectati de masura celor 8 zile fara plata sunt naivi!.
    Valoarea tichetelor cadou oferite (tot din bani de la buget) va depasi valoarea economiilor efectuate prin cele 8 zile!
  • +5 (5 voturi)    
    Umilinta totala... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 10:24)

    Ronin [utilizator]

    La asta sunt supusi dascalii din partea unuia ca Vanghelie. Omu asta habar nu are de semnificatia cuvantului RESPECT. Pentru el e doar un cuvant descoperit probabil recent, care suna frumos. Respect ar fi insemnat sa le asiguri un mediu in care sa-si poata exercita meseria, infrastructura necesara, etc, si asta cu maxima discretie pentru ca asta e un DREPT al lor si nu o POMANA de la Vanghelie....
  • +3 (3 voturi)    
    paranghelie.. (Marţi, 10 noiembrie 2009, 11:06)

    ady [anonim]

    e ingrozitor ce se petrece ,dar stiu ca romanu destept nu mai pune botu ..ia banu si voteaza tot pe cine crede el ..faza e ca ramai degustat si de ambitia lui Basescu in a aduna cati mai multi aplaudaci ..totusi ii admir ambitia lui Basescu de a se lua de ciuma rosie..
  • +5 (5 voturi)    
    Asa a facut mereu - ce va mirati!!! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 11:14)

    GargaraRece [anonim]

    Pai domnilor ce va mirati ? Asa a facut la fiecare campanie electorala. A trecut numele per cele distribuite moca. Si a castigat mereu capital electoral.
    E de porc rau. In afara probabil ca art fi fost legat si la zdub.