Tariceanu: Basescu poate rata turul doi, sunt sanse sa avem o finala Geoana - Antonescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:00 Actualitate | Politic


Traian Basescu risca sa rateze turul al doilea al alegerilor, in cazul in care va continua cu "greselile si incapatanarea absurda" - a declarat, la Realitatea Tv, fostul premier Calin Popescu Tariceanu, care vede o confruntare finala intre Mircea Geoana si Crin Antonescu.
  • "Daca Traian Basescu va continua cu greselile, cu incapatanarea asta absurda, cu stilul pe care-l practica in ultima vreme, s-ar putea sa nu ajunga in turul doi. In analiza sondajelor este foarte importanta tendinta. Si tendinta care se remarca la Basescu este una de scadere. La Geoana este o tendinta de crestere, asa ca sunt foarte mari sanse ca in turul doi sa-i vedem pe Crin Antonescu si pe Geoana. Si in acest caz consider ca Geoana nu are sanse sa-l invinga pe Antonescu pentru ca voturile de la Basescu vor veni la Crin Antonescu", a declarat fostul prim-ministru, la Realitatea TV, potrivit NewsIn.
  • Fostul premier a comentat si ofertele ca PNL sa faca un Cabinet cu PDL, atat din partea lui Traian Basescu, dar si a PDL. "Am vazut de ceva vreme, de o saptamana aproximativ, cum domnul Basescu se afla intr-o ofensiva de sarm. Asa se numeste aceasta operatiune prin care urmareste doua teluri. In primul rand este un mesaj extrem de pervers care ii afecteaza pe militantii PNL si care probabil isi pun problema daca nu cumva alianta cu PD a fost buna, daca a fost rea. (...) El (Basescu – n.r.) se adreseaza acestor doua categorii: simpatizanti si militanti. Vrea sa ii instraineze de candidatul liberalilor".
  • Calin Popescu Tariceanu a tinut sa indemne electoratul de dreapta la precautie fata de actualul presedinte. "Ma simt obligat sa aduc aminte ca Traian Basescu imediat dupa instalarea noii majoritati, noii aliante (in 2005 – n.r.) n-a pregetat nicio clipa sa inceapa sa sape la temelia PNL. In primul rand cu actiuni din interior care au vizat destabilizarea, apoi scindarea partidului – operatiunea binecunoscuta cu Theodor Stolojan – si pana la urma incercarea de a ma inlocui din functia de prim-ministru prin declansarea alegerilor anticipate. Astazi Traian Basescu are nevoie de electoratul de dreapta, de electoratul liberal, vrea sa se prezinte ca un candidat de dreapta si eu vreau sa ii rog pe toti cei care au informatiile necesare sa isi aduca aminte cum a evoluat Traian Basescu si cum s-a schimbat acum pentru ca interesul i-o cere".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2231 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    da (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:08)

    alf [utilizator]

    Trebuie sa stie de lucrul asta si Crin
    • +3 (5 voturi)    
      Si-am incalecat pe-o sa (Duminică, 8 noiembrie 2009, 18:37)

      novac [anonim] i-a raspuns lui alf

      Si v-am spus povestea asa...ca si pe aia cu "duduitul" economiei, si multe alte...pere malaiete.
      Regret din suflet ca Base a rupt PNL-ul. Poate la ora asta aveam in fruntea liberalilor pe Stoica, Stolojan sau chiar Musca. Stiu ca a fost informatoare, insa este 2 clase peste Motocicleanu...ale carui legaturi cu Secu inca nu le stim.
      • +1 (3 voturi)    
        Tariceanu PNL si PSD (Duminică, 8 noiembrie 2009, 23:57)

        Coco [anonim] i-a raspuns lui novac

        De unde pana unde Basescu a rupt PNL-ul ? PNL s-a rupt din cauza incompetentei fostului prim ministru TARICEANU, care n-a fost in stare de nimic. Lui trebuia sa-i sufle cineva ca la scoala , ce sa faca. Amintiti-va cand au fost inundatii, statea ca un nesimtit in Bucuresti in loc sa fie alaturi de acei napastuiti de soarta si numai cand l-a vazut pe Basescu alaturi de acei oameni necajiti s-a incumetat sa-si miste fundul pe la ei, ba i-a mai luat si in bascalie ca au pretentii prea mari. Si acum are tupeul sa-l critice pe Basescu , atat el cat si Orban si Antonescu , care pur si simplu jignesc poporul roman, votantii acestei tari. HUOOO ! Rusine sa va fie . Acum,ce fac PNL si PSD ? Iau bani dela Parlament , desi lipsesc , dar se plimba in acest timp sa-si faca campanie electorala pt. "minunatii" lor candidati dupa ce au provocat CRIZA POLITICA
  • -6 (10 voturi)    
    da!! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:14)

    Hiksos [anonim]

    niezo sa-l auda !
  • +23 (31 voturi)    
    Alooo, domnu' Tariceanu? (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:25)

    Cristi [anonim]

    Afacerea Sterling va spune ceva? Dar afacerea Ford (sotia-notariat-comision-1 milion)? Dar cardasia cu PSD datorita careia ati guvernat cu doar 18% in parlament? Dar lobby-ul facut pentru Patriciu pentru a scapa de Justitie? Alooo, ciocu' mic domnu' Tariceanu! Nu aveti caderea morala sa vorbiti. Poate numai in boxa acuzatilor. Nu va este putin rusine? Sunt convins ca nu. In ceea ce priveste elucubratiile ca va fi o finala Geoana-Antonescu, ceea ce, nu-i asa?, v-ar conveni foarte mult, va faceti iluzii desarte! Pacat ca oamenii n-au inteles in toamna anului trecut ca PNL nu este un partid care mai trebuie votat pentru ca a demonstrat ca NU ARE VALORI si ca nu are legatura cu intereseul national. Vorbiti aiureli domnu' Tariceanu. Dealtfel asa cum ne-ati obisnuit de cand va cunoastem.
  • +23 (33 voturi)    
    Ce n-ai inteles tu Taricene (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:31)

    Dorin [anonim]

    E ca Basescu a dorit o intregire a dreptei romanesti intr-un singur partid puternic, capabil sa guverneze singur si sa reprezinte un adversar redutabil al PSD. TU ESTI CEL CARE SI-A INCALCAT PROMISIUNEA! Anume ca in prima parte a anului 2005 sa se declanseze alegeri anticipate pentru a se putea castiga o majoritate mult mai puternica pentru o guvernare stabila!!! Iti mai aduci aminte Taricene de razgandeala din vara lui 2005? Dar de biletelul roz"? Amintirile tale privind trecutul sunt selective Taricene. Si, in general minti cu nerusinare. Practica obisnuita la politicienii incompetenti din PNL. Electoratul liberal, ala care poata sa discearna NU va v-a mai vota. Fii sigur de asta.
    • -7 (9 voturi)    
      democratie (Duminică, 8 noiembrie 2009, 17:00)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      daca intr-un partid ar exista democratie, atunci unul sau o coalitie de 2 partide ar fi acelasi lucru. diferenta e insa cand partidul e condus hegemonic, si atunci grupul care conduce are mai multa putere.

      de ce dorea baselul un singur partid???
      • +3 (3 voturi)    
        N-ai inteles absolut nimic (Duminică, 8 noiembrie 2009, 20:35)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Dar nici n-o sa ma ostenesc sa-ti explic. Esti mult prea limitat.
  • +21 (29 voturi)    
    Coabitarea din mintea lui Tariceanu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:35)

    Liviu Iordache [anonim]

    Dar de ce nu scrieti despre pledoaria lui Tariceanu, absolut stranie, de la rtv, de ieri, pentru coabitare? Vorbind despre guvernul Johannis, Tariceanu a inceput o discutie intreaga dind exemplul Frantei, care a avut de mai multe ori coabitare stinga-dreapta, presedinte-premier, asa ca se poate si acum! Adica, cu un presedinte de dreapta, guvernul Johannis ar fi de stinga (corect, de vreme ce ar fi sprijinit de PSD). Ei bine, asta nu a mai spus liberalul Tariceanu, dar este clar ca PNL nu mai este partid de dreapta decit in absolut, asa, pentru impresie artistica. De fapt, este dominat la virf de un grup de profitori pina la os de pe urma ambiguitatii politice, care si-a vindut sufletul pentru a putea fura in voie! Inceputul l-a facut Patriciu, cu Vin Lupii, care au spart PNL in zeci de bucati in 15 ani, acum unindu-i doar hotia!
  • +15 (25 voturi)    
    asa,bre! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:40)

    dan [anonim]

    bre,nene Taricene,de ce bre te-ai retras mata in linia a 2 a a partidului? e mai bine acolo?te-am cunoscut personal cand am lucrat cu varu-meu dan banica la mata la ciofliceni cand am construit piscina.m-am intors in tara cum mi-ai zis mata bre,am deschis o firma de constructii ,am angajat oameni multi,am avut de lucru,am platit taxe foarte corect.dar stii bre ce se intampla in comuna mea pe al carei primar mata il cunosti foarte bine participand chiar si la nunta fiicei sale?acest primar ii ocrotea pe toti cei din comuna care lucrau la negru si care nu plateau nimic la stat ca astfel sa castige voturi?cum sa ma dezvolt daca ei dadeau preturi de nimic?nu zic ca guvernarea mata nu a fost buna dar ai lasat multa libertate.daca eru controale dese pe santiere,peste tot nu crezi mata ca ati fi adunat bani din taxe si impozite?acum bre sunt in franta din nou ca am prins contracte frumoase aici si vad cum este sistemul aici,greu dar bun,sistem pe care-l vrem dar nu aplicam si ce trebuie.am si nr mata de tel,chiar mata mi l-ai dat.mai bine du-te cu pdl-ul sau singuri la guvernare,decat cu psd-ul.ce mata nu stii ca si psd-istii sunt la fel,sau mai rai decat pdl-istii?iti doresc sa fii sanatos si sa puneti umarul la ridicarea tarii!P.S.cum de este notre maire millionaire?
  • +18 (28 voturi)    
    Basescu nu va rata turul doi, ba chiar va castiga! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:43)

    Sandu [anonim]

    Basescu va intra sigur in turul doi si apoi va castiga alegerile pentru ca este singurul care are sustinerea necesara din partea oamenilor si a poporului care au inceput incet incet sa vada adevarata fata a prostanacului de geoana si a celor din spatele lui. basescu este singurul politician care a indraznit sa propuna reducerea numarului de parlamentari si scaderea salariului acestor si care poate sa le tina piept!
    • -1 (1 vot)    
      nu se stie (Duminică, 8 noiembrie 2009, 18:03)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      eu zic sa nu te pui cu romanii, au fost ei in stare sa voteze cu iliescu din cauza lui emil contra lui vadim, eu m-as gindi de 2 ori, politicienii au nevoie de noi din 4-5 ani, in 4-5 ani. se joaca pe miloane si cind gresesc noi platim si copiii nostri. cine baga frica in ei? o sa fie mai rad decit in comunism o sa vedeti.
  • +12 (18 voturi)    
    uite cine vorbeste (Duminică, 8 noiembrie 2009, 12:45)

    da da [anonim]

    :))))))) numai el putea sa spuna astfel de aberatii.
    Tanase.. stai la fund unde ti-e locul destul ca ai strans economia de gat cu salariile...asa ca taci
  • -11 (19 voturi)    
    Asa e ... (Duminică, 8 noiembrie 2009, 13:13)

    Gigel77 [utilizator]

    Tariceanu are dreptate. Cred ca romanii au observat alunecarea lui Basescu spre tendintele propagandei ceausiste. Si cred ca izul asta din fosta perioada comunista a cam inceput sa-i puna pe ganduri ... ma refer la cei 30% care-l voteaza in orb. Sunt convins ca acum Basescu se scalda pe undeva sub 30% spre 25% si este un pic disperat si face tot mai multe greseli de bun simtz.
  • +9 (13 voturi)    
    PAI, (Duminică, 8 noiembrie 2009, 13:18)

    un roman [anonim]

    Vrabia Mihai Viteazu(nu e cazu' lui Calin)
  • +12 (20 voturi)    
    Tariceanu e dus cu pluta (Duminică, 8 noiembrie 2009, 13:30)

    Cataleya [utilizator]

    Auzi la el, finala Geoana-Crin. Bai Tariceanule, ai uitat cum te-au descaltat turcii pe aeroport sa te caute de droguri, imediat dupa ce ai pierdut functia de premier si de sef PNL? :)
  • +8 (14 voturi)    
    Vrabia Mihai Viteazu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 13:40)

    denvarel [utilizator]

    Tariceanu se trezeste vorbind ce a visat noaptea trecuta.
    Daca mai avea cineva vreo iluzie ca Tariceanu a fost trecut pe linie moarta pentru greselile din guvernarea libarala, acum este spulberata de declaratiile publice ale acestuia.
    Patriciu a confiscat conducerea unui partid istoric si "schimbarile de la virf" sunt de fapt doar "rotatia cadrelor"
  • -8 (10 voturi)    
    FSN = PCR (Duminică, 8 noiembrie 2009, 13:57)

    Gigel77 [utilizator]

    Bai frate, dar ce e forumul asta, un cuib de portocalaci, fosti comunisti? Nu vad decat grosolanie si cuvinte aruncate in vant, nicio urma de bun simtz. Mai usor cu pianul pe scari tovarasi, ca ma umpleti de avant proletar. :)
  • +5 (11 voturi)    
    mnu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 14:06)

    hantz [anonim]

    basescu nu este absurd. de parca geoana ar putea face ceva pentru romania.
  • +8 (12 voturi)    
    si totusi (Duminică, 8 noiembrie 2009, 14:09)

    hantz [anonim]

    si totusi ganditi-va ca in perioada lui basescu ne-am simtit cel mai liberi si cel mai bine. daca vine geoana la putere revine comunismul. vreti asta??
    • -1 (3 voturi)    
      oare de ce (Duminică, 8 noiembrie 2009, 17:04)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui hantz

      mai sunt oameni care vorbesc pentru toti??? foloseste persoana 1 singular, cand iti mai exprimi parerile. poate tu se simti acuma bine, eu nu.
    • -2 (2 voturi)    
      Si totusi (Duminică, 8 noiembrie 2009, 18:03)

      D. [utilizator] i-a raspuns lui hantz

      Eu as spune ca in perioada lui Tariceanu am dus-o cel mai bine. Cine are dreptate?
  • +7 (11 voturi)    
    nu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 14:12)

    andra [anonim]

    geoana e un tampit! m-am saturat sa il vad pe prostanacul asta pe afise.. basescu este cel mai bun. chiar nu va dati seama??
    • -1 (3 voturi)    
      ba da! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 17:05)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui andra

      comentariul tau m-a convins, este totusi putin cam profund...
  • -1 (3 voturi)    
    base (Duminică, 8 noiembrie 2009, 15:29)

    comunistu [anonim]

    dupa cum se exprima domnu tariceanu, cred ca isi doreste ca basescu se se indrepte si sa castige din nou scaunul de presedinte al romaniei, poate ca ii convine.
  • -4 (6 voturi)    
    ce bine ar fi (Duminică, 8 noiembrie 2009, 17:10)

    who [anonim]

    ce bine ar fi sa nu intre basescu in turul 2 .in felul asta Geoana oricum o sa il rupa pe antonesc si in felul asta o sa avem si noi un presedinte foarte bun
    • 0 (2 voturi)    
      Ce bine o sa fie (Duminică, 8 noiembrie 2009, 17:56)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui who

      O sa-mi primesc si eu in sfarsit cei 25 de mii de euro.
      O sa-mi mai dea statul o casa din cele 50 000 pe care o sa le construiasca.
      Dar poate cel mai important din toate este faptul ca o sa avem un cosmonaut in spatiu... :)
  • +5 (5 voturi)    
    sa alegem (Duminică, 8 noiembrie 2009, 19:30)

    trufasha [anonim]

    In 20 de ani de cand face politica, Crin Antonescu s-a remarcat doar prin chiul si delasare. Nu a avut niciun fel de responsabilitate care sa il recomande pentru a deveni presedinte, nu cunoaste limbi straine si nu are experienta necesara unei asemenea functii.

    Câte sfaturi a dat acest Băsescu, de câte ori a fost în stare să rezolve o problemă? El e ca în proverbul ăla: un nebun aruncă o piatră în baltă şi 10 înţelepţi se chinuiesc să o scoată. Eu-l trimit pe Băsescu pe şezători populare şi-mi pun un om cu cap la Cotroceni.
  • -4 (4 voturi)    
    adevar adevarat! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 19:39)

    cameklia [anonim]

    asa este,cine l mai voteaza pe base...hai sa fim seriosi...nullllllllllll
    • +1 (1 vot)    
      OK (Duminică, 8 noiembrie 2009, 20:36)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cameklia

      Sunt de acord. Nu o sa-l mai votezi tu si ibovnicul tau. Dar de ce crezi ca restul populatiei nu o sa-l mai voteze??
  • -3 (3 voturi)    
    Trebuie sa votam! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 19:49)

    CAMELIA [anonim]

    normal ca base nu mai are nici o sansa!
  • -3 (3 voturi)    
    politica (Duminică, 8 noiembrie 2009, 20:11)

    Cetateanul Turmentat [anonim]

    Daca va fi asa cum zici matale dau de baut!!!!!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Noi vrem respect din partea lui Orban si Antonescu (Duminică, 8 noiembrie 2009, 21:17)

    urania [utilizator]

    Dar declaratiile lui Orban, de fata fiind si Crinuletz, conf. carora 'doar tiganii, alcoolici si prostituatele il voteaza pe Traian Basescu' in ce catagorie intra? Nu sunt gafe electorale? Nu se cheama discriminare rasiala implicarea 'tiganilor' in aceasta categorie (exceptandu-le pe 'tigancile imputite')? Daca nu, atunci sunt jigniri aduse cetatenilor Romaniei, toti cei care l-au votat sau il vor vota pe Traian Basescu! Si noi, votantii lui Traian Basescu, ii vom actiona in judecata pe Orban si Antonescu pentru calomnie! Au calomniat peste 5 milioane de cetateni ai Romaniei - cei care l-au voatat pe Basescu acum 5 ani - si pe cei care il vor vota si la alegerile prezidentiale din noiembrie - care in mod sigur vor fi mai multi! Asa ca Razgandeanu, 'ciocu' mic si joc de glezne, sa zici merci ca defilezi pe podium intr-un costum in dungi late si verticale, asa cum ai merita pt felul in care ti-ai batut joc de bugetul tarii!
  • -1 (1 vot)    
    Parerea mea (Luni, 9 noiembrie 2009, 0:35)

    Eu the first [utilizator]

    Cum comentariile la articolul asta pun fata in fata PNL si PDL, eu cred ca e ilustrativa situatia voturilor aici pe forum. Mie-mi lasa impresia ca PNL are si el ceva postaci angajati sa dea cu batzul pe-aici pe hotnews, da' semnificativ mai putini ca PSD.
  • 0 (2 voturi)    
    Inducere in eroare! (Luni, 9 noiembrie 2009, 13:11)

    Delyka [anonim]

    Atacurile opozitiei merg pe toate fronturile.Cine afirma ca Basescu e pe locul3?!Din pacate oamenii vor vota tot cu cine vor dori,indiferent de manipularea din presa.Hai PD-L!
  • -1 (1 vot)    
    mda (Luni, 9 noiembrie 2009, 16:49)

    dacadaca [anonim]

    hmm am eu impresia sau majoritatea romaniilor vor ca perioada ceausestiilor sa se repete? se pare ca sunteti impotriva omului caruia i-a pasat de romania. Foarte bine asa.. S-ar putea sa va treziti foarte tarziu. Eu votez basescu.
  • -1 (1 vot)    
    Toata lumea stie ca Basescu e cel care merita (Luni, 9 noiembrie 2009, 16:56)

    Doru [anonim]

    citeam printre multe altele ca a declarat faptul ca basescu este pervers si incearca sa i afecteze pe militantii PNL.Dar sa nu uitam ce au afirmat cei din PNL, cu privire la domnul basescu. Cum poti afirma ca cei care voteaza cu basescu sunt drogati si betivi... Atunci , d-mnul basescu normal ca se gandeste si la militantii pnl, doar fac parte din populatia tarii... sa i puna pe ganduri... poate inca nu stiu cu cine au de a face, poate nu stiu ce sustin....sa nu uitam ca ei au fost cei care au lasat romanii fara guvern... sa nu uitam ca ei stiu sa distruga doar... iar ceea ce au facut acum 4 ani...de fapt ce au facut ?... Nu stiu ... probabil mai este mult pana sa stim cum sa vorbim, cum sa ne comportam .. suntem mult prea departe fata de alte tari ,. Am ajuns sa ne certam si sa spunem lucruri destul de urate la tv, la radio...in media in general... pacat... Sunt tanar... ce sa astept la noul presedinte... la noul partid de la conducerea tarii, daca ei caracterizeaza romanul ca fiind betivan...