Ioan Oltean (PDL): Romania ar trebui condusa de un guvern de dreapta PDL-PNL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:29 Actualitate | Politic


Intr-o perioada de criza, cand se impun masuri de dreapta, Romania ar trebui condusa de un guvern de dreapta, format din PDL si PNL, este de parere vicepresedintele democrat-liberal Ioan Oltean, potrivit NewsIn.
  • „Cred, cu convingere, ca sansa Romaniei sta intr-un guvern al PDL cu PNL. Tara are nevoie de un guvern de dreapta fiindca masurile care se impun intr-un moment de criza sunt masuri de dreapta. PDL si PNL sunt doua formatiuni politice care au programe compatibile, care au o gandire compatibila si pe care doar orgoliile sunt cele care le despart si nimic altceva”, a afirmat Ioan Oltean, precizand, insa, ca PDL nu poarta niciun fel de negocieri cu PNL pentru formarea unui nou Guvern.
  • El l-a acuzat insa pe liderul liberal Crin Antonescu de o relatie "contra firii" cu Ion Iliescu, afirmand ca "Relatia lui Crin Antonescu cu Ion Iliescu, care pentru mine este mai mult decat strigatoare la cer, este una impotriva firii. Calaul cu victima. Foarte rar se intampla cand victima se asociaza cu calaul decat atunci cand exista interese meschine in spatele acestei asocieri, iar in momentul acesta Crin Antonescu s-a asociat cu propriul lui calau fiindca ura ii uneste si ii indreapta impotriva lui Traian Basescu, insa PNL, in strafundul doctrinei, in profunzimea programului lui, are, cu certitudine, o alta optiune politica, asocierea cu PDL in vederea realizarii unui guvern de dreapta”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















745 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    si... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:33)

    x_man [anonim]

    ...voi sunteti de dreapta?!
    • -3 (5 voturi)    
      In orice caz (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:53)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui x_man

      mai de dreapta decat PNL...
      • +4 (4 voturi)    
        Daca era asa... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

        Faceau tot posibilul sa se alieze cu PNL nu cu PSD
        Mai tii minte ce a zis basescu cand si-a vazut capodopera terminata in 2008 la sfarsit?
    • +3 (3 voturi)    
      dreapta (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:00)

      sabo [anonim] i-a raspuns lui x_man

      Trasi pe dreapta!
  • +4 (10 voturi)    
    ipocritilor (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:43)

    KingSnake [utilizator]

    Ia mai lasati-ne cu ipocrizia voastra !
    Pana acum doua zile era Patriciu in sus si Patriciu in jos. Dupa ce a iesit marinelul suprem si a declarat la radioul mogulului ( care nici el nu mai e pomenit asa des daca da timp de antena, poate ajunge si Vantu iar mogul bun asa cum era in 2004 ) ca PNL-ul e o virgina neprihanita pe care ar vrea sa o posede in noaptea aliantei nu se mai aude iar nimic de Patriciu !
    Tara e in rahat pana la gat si voi va tineti de josnicii din astea.
    • -2 (4 voturi)    
      n-a zis nimeni alianta cu Patriciu ci cu PNL (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:09)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

      E un apel la PNListii din teritoriu sa aiba un cuvnad de spus nu sa se lase carati de liderii lor in aliante cu comunistii mafioti din PSD.
      • 0 (0 voturi)    
        apel catre cine ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 18:14)

        KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Pana acum orice liberal care a iesit in fata a fost catalogat de catre portocalii drept omul lui Patriciu. Sau apelul este catre tradare ? Ca doar vad ca este la mare pret si o onoare sa fii tradator in Romania de azi. Esti promovat, esti propus ca prim-ministru ...
  • +5 (11 voturi)    
    .... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:47)

    nety [anonim]

    Papaglul de olteanu ot bistrita s-a trezit ca proasta in targ vorbind si el. Dupa ce a injurat alaturi de basescu ani la rand liberalii, acuma hopa, poate mai salveaza ceva. Astept cu mare nerabdare ziua cand el si seful lui vor fi dati la cos, acolo unde le e locul.
  • +5 (9 voturi)    
    alte broaste??:P (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:53)

    Bogdan [anonim]

    Si schimbasi brasca PSD-ista din gat cu broasca PNL-ista?:P

    P.S.
    Cred ca Boc e tare suparat ca n-a fost el primul care sa repete ce a zis sefu' :))
  • +3 (3 voturi)    
    Daca tot vorbim de victima si calau (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:20)

    marc73 [utilizator]

    NU putem sa nu amintim faptul ca Basescu e cel care a lichidat PNTCD-ul, iar acum este sustinut de acesta.
    Asta chiar ridica semne de intrebare, cu ce l-o avea la mana pe Milut?
    • -1 (1 vot)    
      PNTCD si PD-L sunti colegi in PPE ;) (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:12)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui marc73

      Presedintele PPE le-a trimis o scrisoare deschisa in care le-a cerut sa sustina un singur candidat la presedentie.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:19)

    clujean [anonim]

    atata doar ca din pdl ar trebui sa zboare, mai intai, apropiatii lui basescu! odata partidul dezinfectat, se poate discuta.
  • +2 (2 voturi)    
    Singurii de dreapta sunt Liberalii! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 19:23)

    Basoc Emanuel [utilizator]

    Dupa ce PD-ul si-a batut joc de PNL, ei nu ar trebuii sa mai aiba sperante pentru un guvern de dreapta. Dar pana la urma, singurul partid guvernamental de dreapta este PNL-ul.
  • +1 (1 vot)    
    Ce misto tara... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 19:42)

    Pantera Roz [anonim]

    Unde se traieste mai bine ca la noi?Oameni preocupati de binele poporului rezolva problemele instantaneu,mai ales unu,Zeus.Auzeam aseara ca se screme toata noaptea sa deslege sarada noului PM desemnat si ma uitam ca un fraier la Nasu unde apare netam-nesam NEGOITA...Spun fraier pentru ca ascultam la tonomate cum spu eau ca "pe surse" vom avea un Boc,un Blaga,Tanasescu si poate altii dar in nici un caz Negoita care ,surprizaaa...astazi a iestit din caciula ...Si sa vezi frate ca nu e patriot ala care nu-l voteaza...Si despre conflictul constitutional:Sa ne imaginam ca undeva,intr-un desert un grup de oameni insetati cauta o oaza.Ei au un conducator care pretinde ca se merge numai in directia in care vrea el.O parte din cei insetati,se urca pe o duna si vad in apropiere o mica oaza cu apa limpede si umbra de cocotieri.Desi e constient ca toti vor muri de sete,Conducatorul ii obliga sa mearga in alta directie -asa e Constitutia cumo onteleg eu,muriti deci Constitutional...Seaman cu ce patim noi cum?