Dezbatere HotNews.ro

De ce a pierdut Traian Basescu electorat in Bucuresti? De ce a crescut Crin Antonescu in Capitala?

de Redactie     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:23 Actualitate | Politic


Afisaje electorale
Foto: Agerpres
Traian Basescu a declarat la Realitatea FM ca "este la egalitate cu alt candidat in Bucuresti", iar staff-ul de campanie al lui Crin Antonescu sustine ca liderul PNL are doua procente in fata actualului presedinte. Seful statului a incercat sa explice de ce a pierdut electorat: "Bucurestiul a fost un fief al meu. Probabil faptul ca de la Bucuresti am plecat tot timpul in tara si am uitat sa ma adresez bucurestenilor este un lucru pe care trebuie sa-l corectez... eu cred ca senzatia bucurestenilor este ca nu m-am mai ocupat deloc de Bucuresti".
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa argumenteze de ce cred ca Traian Basescu a pierdut teren in Bucuresti si cum explica ascensiunea lui Crin Antonescu in Capitala
  • Traian Basescu la Realitatea FM: Atunci cand Oprescu era blocat cu pasajul, am intervenit la guvern sa dea ordonanta de urgenta necesara pentru ca Pasajul Basarab sa continue. Regret mult ca, din neatentie, din stiu eu... prins de altele, am uitat sa-mi intretin relatia cu bucurestenii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6733 vizualizari

  • +32 (66 voturi)    
    fals (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:33)

    sorin [anonim]

    Bucurestenii nu mai voteaza cu Basescu nu pentru ca "nu mai intretine relatia" sau pentru ca nu s-a ocupat de Bucuresti. Treaba presedintelui nu este sa se ocupe de un oras.
    Bucurestenii nu il mai voteaza pentru ca nu au vazut "tepele" din Piata Victoriei si nu au vazut aplicate ideile cu care Basescu a castigat in 2004.
    • -5 (51 voturi)    
      raspuns la fals (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:41)

      Raj [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Voiai ca sa faca cum promite Vadim,
      Mai uitate la prerogativele pe care le are Presedintele
      Romaniei
      • +21 (49 voturi)    
        prietene (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:15)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Raj

        Prietene, "tepele" sunt o figura de stil.
        Prerogativele presedintelui nu ii dau voie sa faca multe, dar, dupa cum spune si Base, poate influenta multe.
        Ce voiam sa punctez este ca nu a identificat corect motivele pentru care nu mai e votat de Bucuresteni.

        Personal il votez pentru ca optiunile celelalte sunt penibile. Dar as fi preferat sa nu votez negativ.
        • -4 (16 voturi)    
          tepele sint real (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:42)

          lupa [anonim] i-a raspuns lui sorin

          le simtim noi, ceteanul de rind, in fiecare zi. le luam prin toate partile. tu pe ce lumne traiesti? or te-ai obisnuit cu ele asa mult ca prietenii tai guy.
          • -1 (3 voturi)    
            tepe au dat toti PDL, PSD, PNL, deci ce facem ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 17:51)

            cc [anonim] i-a raspuns lui lupa

            Din pacate PDL la fel ca celelalte partide are foarte multi dubiosi. Incepand cu Udrea care impreuna cu barbatasu' a facut bani doar din contracte foarteee dubioase cu statul si nu din alte motive mai corecte. Eu cred ca lui Basescu i-a scazut popularitatea pe masura ce lumea a inceput sa-i cunoasca pe cei cu care se inconjoara, pentru ca el ca persoana sau presedinte s-a purtat destul de impecabil. Insa ceea ce lumea nu stia a dedus pe baza vechiului proverb "Spune-mi ce prieteni ai ca sa-ti spun cine esti !". Nici de celelalte partide nu mi-e rusine, inainte era si mai rau: legi de o zi date cu o mare nerusinare, contracte si mai mari date pe termopane sau pe un sac de caltabos.
        • -1 (11 voturi)    
          Si voi sunteti o "teapa"... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 7:34)

          jaffu [utilizator] i-a raspuns lui sorin

          ...pentru ca il votati desi este cel mai mare dezastru din Romania post decembrista.Inca un mandat si va fi comparat cu Ceausescu.
      • -2 (26 voturi)    
        "amice esti idiot" caragiale (Vineri, 6 noiembrie 2009, 21:41)

        tony [anonim] i-a raspuns lui Raj

        nu-l voteaza ca ne-am lamurit ...nu a facut nimic pentru bucuresti...noi cei din bucuresti stim sa mai citim, sa facem diferenta intre aberatiile lui si ale altora....sunt curios prietenul lui jack , base..de cate ori va plange pana la alegeri? sunt sigur ca va plange o data si pentru bucuresteni...doar este un mare......actor....frack all pdl&chioru
        • -1 (5 voturi)    
          Intrebare idioata (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:06)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui tony

          Intrebarea ca de ce a pierdut Traian Basescu electorat si de ce a crescut Crin Antonescu induce in eroare.

          Intr-o tara normala preferintele politice nu cresc si scad precum presiunea atmosferica. Sunt relativ stabile. In Romania nu exista preferinte politi reale. De aceea fluctueaza dupa o sumedenie de criterii, care nu au de a face cu reflexul civic sau cu constiinta politica.

          Scandaluri, chilotii Elenei Basescu, o berica, o duma a lui Antonescu, un videoclip haios - orice poate fi criteriu de crestere/scadere. Este o dovada de diletantism atunci cand jurnalistii se ocupa cu constiinciozitate sa discute aceste "fluctuatii".
    • +13 (17 voturi)    
      Perceptia mea (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:10)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui sorin

      este ca aceasta campanie nu are o forma bine definita . Basescu are nevoie de o ideologie politica care sa fie perceputa . Acum nu percepem nimic .O ideologie Nationalista(asigurarea securitati energetice recuperarea initiativei regionale asupra petrolului si gaze din Marea Neagra si asigurarea securitati alimentare prin agricultura nationala), Populara cu fata catre emanciparea poporului prin accesul la informatie , cultura,invatamant . Dirijism de stat in domeniile esentiale ale economiei .Energie,Infrastructura .Imbunatatiri funciare . Combinat cu Laissez faire in domeniile unde chiar se poate asta dar statul in mod inutil tine fraul prin tot felul de agentii birocratice .Politica externa pragmatica in Marea Neagra si deschiderea reala fata de parteneri prin facilitati directe . Sa deschidem un canal de export in Europa pentru Armenia,Georgia,Azerbaidjan etc prin facilitati directe de tranzit si depozitare . Toate astea seamana cu un neo gaullism care s-a potrivi cu Basescu.Stim ca de 20 de ani Iliescu si ai lui au cumparat tacerea romanilor .Trebuie dat ceva nou trebuie dat romanilor prilejul sa se revolte ,la alegeri . Ptr ca copii lor sa nu fie robii in propia tara .
      • +9 (9 voturi)    
        Ai putea adauga (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:51)

        costi [anonim] i-a raspuns lui vlad

        un lucrul : Protectia fermerilor contra transnationalelor care speculeaza cerealele din Romania .Interventionismul statului pentru protectia fermierilor si cumpararea /depozitarea cerealelor la preturi reale . deci statul ar putea sa cumprere cerealele si sa le vanda la nivel piata internationala prin discutii interguvernamentale altui stat .de exemplu angola sau nigeria contra petrol .petrolul poate fi vandut pe cash si fermierii platiti .
        taranii sant jupuiti de intermediari si graul romanesc imbogateste mafiotii .evaziunea in domeniu era citata de ministerul finantelor la 2 miliarde de euro .Uite unde se duce vlaga tarii .
      • +12 (14 voturi)    
        Senzatia de securitate (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:39)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui vlad

        este data in cazul poporului roman de securitatea alimentara . de secole in gena noastra asta este . agricultura in toate formele ei trebuie sa fie procuparea predominanta .prin lege si obligatie fiecare hectar trebuie obligatoriu cultivat .industria alimentara trebuie dezvoltata silit prin forta .niste patrioti romani sa o faca .sri sa o faca prin firme acoperite .m-am saturat de castraveti murati unguresti,pasta de tomate italiana,mazare franceza,mere poloneze rosii olandeze . cu aburul de la cernavoda cu terenul de acolo si apa din dunare tot malul dunarii la cernavoda trebuia sa fie numai sere . ca avem abur la centrala de la cernavoda pe gratis . si apa in dunare tot gratis .pamant este de la dumnezeu.daca le pui pe toate faci o minune .asta trebuie sa faca patriotii acestei tari . Base spunele toate astea poporului spunele ca pentru asta lupti si te vor vota . Stim ce ne ofera gasca psd-pnl ista nu vor decat sa isi conserve furaciunile si monopolurile .sau imbogatit furand de la romani .
        • -9 (9 voturi)    
          Curat securitate! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:26)

          rica venturiano [anonim] i-a raspuns lui gelu

          Da, visez si eu cu ochii deschisi la serele alea de la cernavoda, unde fiecare rosie ar avea 5 kg, iar pepenii ar fi cat roata tractorului. Am putea sa facem si ferme zootehnice pe-acolo, sa vezi mandrete de vaci cu trei capete si gaini cu cinci picioare care ar naste pui vii...
          • +7 (9 voturi)    
            Toata Cernavoda (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:07)

            gelu [anonim] i-a raspuns lui rica venturiano

            se incalzeste pe gratis de acolo. Si peste tot in lume la fel .Aburul provine de la turbinele cu abur fraiere . Securist stricat .Nu deruta lumea .Unde crezi tu ca se duce aburul ? In luna ? fraier
          • +9 (9 voturi)    
            Raspandacul diversionist (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:14)

            gelu [anonim] i-a raspuns lui rica venturiano

            rica venturiano incearca sa deruteze asa cum a invatat el la scoala de la baneasa ,sau e prost,informat,deci de pe site centralei nucleare :"""CNE Cernavoda - sursa ecologica de electricitate:

            produce energie electrica si termica in conditii de eficienta economica, siguranta a personalului , instalatiilor, publicului si mediului, pentru cel putin 30 de ani de functionare.
            participa activ la programul de dezvoltare energetica al Romaniei.
            Energia electrica produsa CNE Cernavoda reprezinta peste 18% din productia de electricitate totala a tarii.

            Anual CNE Cernavoda furnizeaza intre 40-50 mii Gcal pentru incalzirea consumatorilor de pe platforma industriala a centralei si a orasului Cernavoda (circa 50% din necesar), fara ca puterea electrica nominala a turboagregatului sa fie afectata.

            Cu noile grupuri construite se poat face si sere , da nu vrea securitatea .ca vrea ei sa aduca de la niste baieti de la import . ca ia ei banu . ca romani e prosti
      • +1 (1 vot)    
        dirijism de stat, neo gaullism ? (Duminică, 8 noiembrie 2009, 11:25)

        Anda [anonim] i-a raspuns lui vlad

        nene, cuvinte frumoase, dar in timpul acesta baieții isteți fura ce a mai ramas in picioare. dupa aceea, putem vorbi orice, caci numai cu vorba ramanem , ce este așa greu de ințeles ?
    • 0 (10 voturi)    
      Adevarat (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:23)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Bucurestiul nu-l mai place pe Base pentru ca l-a facut gelos cu Sanicolau Mare! Ce-ai fost si ce-ai ajuns mai Base, mai! Nocroc ca Bucurestiul nu s-a schimbat
    • +8 (16 voturi)    
      oare? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:59)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Sorine,oare si dupa nominalizarea drept Premier a unui Bucurestean de valoare cum este Negoita,oare tot iti menti parerea? ma indoiesc,dar daca cumva da,inseamna ca nu prea te pricepi la politica si atunci intreaga teza a ta este fara continut real
      • 0 (12 voturi)    
        de valoare? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:32)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Paul

        d c? pentru ca aproba sa se faca blocuri in curtea scolii??? scoala 200 daca nu ma crezi
        • +2 (4 voturi)    
          AHA! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:31)

          Taranu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Pai nu vezi "valorile" din spatele blocurilor?
      • -1 (7 voturi)    
        valoare? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 21:45)

        tony [anonim] i-a raspuns lui Paul

        de care valoare vorbesti? valoarea voturilor din sectorul 3? inca mai are nevoie......aduna voturile lui geoana , crin, oprescu si macar jumatate din ale celorlalti si vezi cat iti da....sa nu uit udmr-ul va vota in bloc contra basescu.....in sectorul 3 are maxim 50000voturi...un fleac fata de restul bucurestenilor....sunteti mancati.....faceti rost de vapoare ca va muta astia pe toti....in 2 ani va ramane un pdl curat...dar cu doar 6-7%...iepurila ce esti
    • -2 (12 voturi)    
      Foarte fals! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:30)

      Madi [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Bucurestenii nu mai voteaza cu Baselu pentru ca si-au dat seama in sfarsit cu cine au de a face.
      Bucurestenii si-au dat seama ca Basel e un individ fara scrupule care era obisnuit sa faca bisnita cu blugi, tigari si alte bunuri care lipseau pe timpul lui Ceasca, ca e un individ care nu are nici o retinere sa te faca din vorbe chiar si pentru un castig neinsemnat, ca e un individ care nu urmareste decat binele lui si al familiei lui, ca e un individ care a facut smecheria cu Parcul Bordei ca sa castige Casuneanu zeci de milioane de euroi din banii bucurestenilor, ca e un individ care a imbogatit-o pe Udrea cu multe milioane de euroi din parcari in loc sa bage banii aia la bugetul local, etc.. Smecheriile pe care le-a facut ca primar si ministru sunt fara numar iar bucuresteni au ajuns in sfarsit sa constientizeze situatia asta si nu mai cred in lacrimile de crocodil pe care le varsa Basel la comanda. Asa ca o sa-i dea o stampila in bot, nu pe buletinul de vot!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu generaliza (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:08)

      Un bucurestean [anonim] i-a raspuns lui sorin

      De ce esti atat de sigur ca nu il votez pe Base?
      Ce a facut crin in atatia ani de stat in fotolii parlamentare. Enumara-mi proiectele sau legile sau amendamentele propuse, sustinute...
      In afara de faptul ca a fost pe statul de plata a lui patriciu si si-a sustinut amanta ( acum sotie), pe listele de la europarlamentare , eu in calitate de cetatean, nu stiu mai multe.
      Poate ai tu alte explicatii.
      Sau pentru ca il promoveaza puternic media.
      Niciodata nu voi vota un personaj sustinut de media "echidistanta" romaneasca.
      Nu uita ca in colegiul lui din Bucuresti a intrat de pe locul 3.
      Pentru tine probabil "cei din urma vor fi cei dintai" ,reprezinta singurul argument.
      Ca sa nu mai amintesc de inconstienta cu care arunca tara in haos, manuit de dorintele papusarilor lui.
    • +4 (4 voturi)    
      Sorine,ai dreptate 100% (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:17)

      Suomi [anonim] i-a raspuns lui sorin

      ..eu insumi sunt dezorientat de politica presedintelui ,chiar daca il voi vota si a doua oara ;nu a facut absolut nimic cu contractele baietilor destepti din energetica ,printre care Energy Holding ( Buzaoianu & Dan Ioan Popescu ) ,Grivco, firma lui Pinalty primarul din Piatra Neamt ,etc., ; Videanu cu , greu ,dupa 8 luni a schimbat directorul general la Hidroelectrica ; fostul director general a ramas in pozitia a doua cu toata gruparea lui de directorasi , considerata de DIICOT anti-statala ! chiar nu mai inteleg politica anti-coruptie a lui Basescu -eu cred ca problema se pune 'in buzunarul cui cade banul' si atat !
      dar pentru ca este impotriva parlamentului -cuibul de escroci ai Romanie- il voi vota cu toata sila ,si a doua oara
    • +4 (6 voturi)    
      bravo (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:35)

      unu_dev [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      bravo Sorin si bravo tuturor celor care tine. Dupa ce Iliescu a pus minerii sa va bata de v-a sunat apa in cap, acuma votati PSD. Cred ca de asta sunteti asa batuti in cap.
    • 0 (0 voturi)    
      ups (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:36)

      unu_dev [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      sorry, nu ai spus ca votezi psd. greseala mea, dar ramane valabil pentru aia
    • +1 (3 voturi)    
      ezista esplicatii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:01)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Crin Antonescu creste in Bucuresti din acelasi motiv din care a castigat si Oprescu alegerile la primarie... "inteligenta" bucurestenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Parerea lui Paler despre Basescu! (Duminică, 8 noiembrie 2009, 11:07)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui sorin

      http://www.youtube.com/watch?v=Sm_7pZOMG-g&feature=player_embedded
  • +9 (35 voturi)    
    ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:33)

    xyz [anonim]

    Dle. Basescu, ne-ati pierdut pentru ca noi votam uitandu-ne la rezultatele dumneavoastra, nu la promisiuni. Intelegeti ce vreau sa spun? Tot de-aia v-am si votat acum cativa ani, pentru ca ne-am uitat la rezultatele celor dinainte dumneavoastra.

    Bine ati venit in democratie!
    • +3 (15 voturi)    
      nu mai plange, (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:10)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui xyz

      uite pe obrazul 'scuipat 'de base v a pupa vanghelie,hai La Multi Ani 2010
      ah, si sa nu uit,faptul ca l ati votat pe olteanu,orban,etc nu justifica catalogarea electoratului bucurestean ca fiind de dreapta,iar daca antonescu se afla pe primul loc in intentile de vot ale bucurestenilor asta arata o lipsa de intelegere a notiunii de 'dreata',poate pnl este de 'dreapta' in Rusia sau Belarus,intr o tara europena el ar fi cel mult catalogat de 'centru stanga',si asta si este
  • 0 (30 voturi)    
    Base=PDL=Videanu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:34)

    vio [anonim]

    Nu stiu cum a fost perceput Base ca primar, dar stiu cum a fost Videanu.
    Probabil, realizarile lui Base ca primar nu au fost atat de mari incat sa depaseasca ne-realizarile lui Videanu.
    Ambii au venit insotiti de mari promisiuni si mari sperante, ambii au dezamagit.
    Dar daca Videanu facea mai mult, Pdl ar fi avut o imagine mai buna si prin asociatie, si Base ar fi ramas constant.
  • 0 (28 voturi)    
    capitala (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:35)

    Raj [utilizator]

    E greu de raspuns la aceasta intrebare,o parte e in faptul ca a facut afirmatia ca o data la 3 luni se va intilni cu bucurestenii in piata.....
    Totusi ramin cu speranta ca il va recistiga inainter de alegeri,am incredere in bucuresteni nu pot fi pacaliti asa de usor de Antonescu sau Gioana,sau cel purin nu in proportie de masa..
    • +9 (19 voturi)    
      Bucuresteni (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:43)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Raj

      Si eu am incredere in bucuresteni ca s-au trezit pana la urma. La generale m-au dezamagit dar la prezidentiale probabil nu o vor mai face. ;)
  • +3 (21 voturi)    
    pierderea inocentei (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:36)

    Kipko [anonim]

    Basescu nu mai reprezinta in ochii bucurestenilor interesele bucurestenilor. De cand cu bula imobiliara, bucurestenii au castigat bani buni si si-au pierdut inocenta. Nu-i mai intereseaza chestii precum democratie, societate civila, implicare. Vor bani. Cine le va promite un mediu prielnic de afaceri pe ala il vor vota. Numai ca, orice masura ai lua nu-i vei putea multumi pe toti. Asa ca vor fi din ce in ce mai nemultumiti. Eu asa cred.
  • -5 (31 voturi)    
    Pentru ca sunt mai informati (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:37)

    gigi [anonim]

    Conform mai multor statistici si studii, bucurestenii sunt mai interesati de politica/dezbateri politice decat alti cetateni ai Romaniei.

    Fiind mai informati, la ei nu mai merge cu "binele tarii", "sa traiti bine" sau alte palavre ieftine.

    Oamenii avizati (din Bucuresti si restul tarii) asteapta de la TB sa le spuna ce-a realizat (concret) in cei 5 ani de mandat si sa lase petardele cu referendumul si reducerea numarului de parlamentari.

    Mai traiti? Bine!
    • +17 (25 voturi)    
      pt crema tarii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:45)

      liana [anonim] i-a raspuns lui gigi

      eu as intreba altceva. Cum de are geoana atatia simpatizanti ??? nu s-au saturat oare romanii de comunism ???
    • +4 (22 voturi)    
      daca esti mai informat (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:53)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      daca esti mai informat, atunci de ce votezi cu Splin Antonescu?

      Basescu este presedinte, si tot el va fi.

      DAR:
      -Videanu aduce o imagine proasta=adevarat
      -Nu basescu trebuia sa produca rezultatele pt care i scoateti ochii, ci guvernu.
      -as prefera sa fie basescu prim ministru. ca presedinte nu poate face nimic.
      • +1 (3 voturi)    
        v-as prefera pe voi... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:45)

        supa [anonim] i-a raspuns lui ekek

        in locul lor. nu e mai bine asa? trintorii aia puturosi, s-au invatat sa infasce banutii doar ptr ei. ba trezirea, bagati frica in ei. sa renunte la banii lor si la avantaje inaintea prapaditilor alora care nu au bani de pe o zi pe alta la piata, intretinere, copiii.
    • +10 (20 voturi)    
      tot eu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:56)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      cu referendumul, orice ai zice tu, a dat lovitura. eu unul abia astept sa dau cu stampila in cap parlamentarilor.

      Sper sa iasa un procent de gentul 85-90% cu acordul reducerii numarului. Sa vada si ei cat de mult "reprezinta" poporul.

      Si nu ma porni. Cu uninominalu, ce a vrut Basescu si ce au facut nenorocitii din el pana la urma....

      Aia trebuia sa fie marea realizare. Dar nenorocitii au avut grija sa nu iasa cum vrem noi. Sper sa ti aduci aminte si de asta cand votezi.
      • 0 (16 voturi)    
        De acord si nu prea (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:05)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui ekek

        Observ o revolta fata de parlamentarii romani. Acelasi lucru il impartasesc si eu, DAR ce-a facut BasescuL este doar pentru a castiga anumite voturi bazandu-se pe ura noastra.

        Ideea cu reducerea numarului de parlamentari nu este neaparat buna. Cu cat puterea este in mai putine maine cu atat este mai corupta - asa ca treaba asta sa scapam de parlamentari nu are nicio relevanta contextul actual...

        Numai bine,
        Adrian
        • +10 (10 voturi)    
          si eu sunt de acord si nu prea (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:29)

          ekek [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          Zici bine.
          Ce sper eu cu mai putini parlamentari:
          -daca sunt mai putini, atunci vor trebui redesenate colegiile. Atunci, nu o sa ne mai trezim cu colegii de genul Dabuleni sau Cucuietii din deal, unde poti sa cumperi voturi cu galeti de plastic.
          Or sa fie mai putine colegii, implicit mai mari, deci or sa acopere o zona a populatiei mai variata (orase mici, mari sat si mai stiu eu ce zone.)

          Si atunci votul va fi mai apropiat de realitate. Acum mi se pare rusinos ce a iesit. Nu pot decat sa sper in mai bine.

          Oricum, accept corectia ta si consider ca ai criticat constructiv
        • +3 (3 voturi)    
          ca nu oi vrea parlament ca Atena... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:40)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          parlamentul atenian avea 6000 de membri si era varza!!! (in afara de mebrii de vaza, Arhimede de ex., si chiar daca erau destui, raportati la numarul imens erau putini)

          Parlamentul Spartan era mult mai mic format din nobili crescuti prin razboi si educati special pentru asta...nu cred ca trebuie sa-ti mai spun care parlament era mai rapid si eficient...

          Asa ca numarul nu are nimic de a face cu calitatea unui parlament...si cei ce ajung acolo dau calitatea unui parlament...pe mai putine locuri...teoretic..e mai usor sa gasesti o elita...
          • +3 (3 voturi)    
            Sparta vs Atena (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:23)

            toto [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Daca lauzi asa de tare Sparta, atunci poti sa-mi explici de ce Atena a avut un mult mai mare succes decat Sparta? Poti sa-mi explici de ce atenieni erau mai multi si mai bogati decat spartanii? Oare sistemul politic oligarhic al Spartei nu era un fel de comunism? Daca stii bine istorie, ti se pare o societate normala sa-ti ia copilul de mic, sa ti-l creasca in conditii austere si chiar sa ti-l supuna unor pervesiuni homosexuale cu motivul ca asta aduce la sudarea relatiilor dintre baieti, viitorii soldati? Cam asta faceau spartanii in sec 5 iCh. Atenienii isi cresteau copii acasa. Ar fi bine sa cunosti mai multe inainte sa iti dai cu parerea sau chiar stiai si crezi ca asta ar fi mai bine, ceea ce ar fi chiar si mai grav decat ignoranta.
          • 0 (0 voturi)    
            arhimede a fost a fost syracussan (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:05)

            roiban [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

            nu stiam ca a fost si in atena.dar mai stii - el le avea cu scufundatul in apa si mai stii ce facea pe acolo,caci sri nu se implementase subacvatic in preajma syracussei.mult mai tarziu la anvers.si nu subacvatic.
            • +1 (1 vot)    
              Anvers (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:56)

              Demetra [utilizator] i-a raspuns lui roiban

              Eu cred ca nu esti atat de inocent incat sa-ti inchipui ca numai Romania a avut si are diferite personaje in locuri importante care lucreaza si cu serviciile de informatii. Exista asemenea persoane in toate tarile si le poti intalni chiar si in asociatii pe care nu le-ai banui ca fac si altceva decat actiuni civice sau umanitare. Iti dau cateva exemple: Medecins sans frontieres,Green peace, Crucea Rosie, Unesco. Ca sa nu mai vorbim de consulate.ambasade sau reprezentante comerciale.
        • +4 (6 voturi)    
          corect (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:15)

          toto [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Nu dai in cap unei institutii democratice pentru cei corupti care o reprezinta. Trebuie rezolvata cauza si nu efectul. Degeaba micoserzi numarul parlamentarilor daca cei care raman au aceleasi apucaturi. Ba chiar e mai grav. pt ca fiind mai putini, isi rezolva mai usor treburile. Cu cat mai multi(mai multe forte politice) detin puterea, cu atat e mai bine pentru democratie. Se pastreaza un echilibru si nu se ajunge la dictatura, pe fata sau mascata. Atunci cand Nastase a avut totul in mainile lui, si presa si parlamentul si justitia, traiam intr-o dicatura pe care multi nu o realizam. Paradoxal,cel care a fost pionul principal in detronarea lui Nastase, urmareste acelasi lucru, toata puterea in mainile lui! Din pacare ajungem, sa votam numai anti, nu pentru cineva. Si asta doar ca sa se evite sa ajunga puterea in mana unui singur grup.
      • -2 (8 voturi)    
        uninominalul lui basescu a fost o cacealma (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:31)

        roiban [anonim] i-a raspuns lui ekek

        data democratiei in romania.populatia ,alegatorii nu se regaseau in spatiul uninom basecu.iar faptul ca au iesit parl de pe poz 2 sau 3 asta inseamna democratia redistribuirii dupa care proportia de alesi trebuie sa reflecte proportia voturilor date.
        cacealmaua lui basescu netezea drumul spre dictatura.eu cred ca ar fi fost mai echitabil pt alegator sa aiba liste de partid pt colegii, de ex psd are pt un colegiu poz 1 van ghelie,poz 2 geoana poz 3 iliescu ,etc alegatorul ar fi stampilat candidatul preferat, nu sa impuna culoarea un anumit individ cu care alegatorul poate ca nu simpatizeaza,cu toate ca sustine culoarea respectiva.asta ar duce si la un duel in partide si la o promovare corecta a politicienilor.
      • -1 (7 voturi)    
        Aelou (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:26)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui ekek

        Da-i cu stampila in cap , mama ce realizare.

        Pentru informarea ta sunt oameni care nu se multumesc cu firmituri. Si vrajelile astea populiste, doar doar de o mai castiga un vot sunt penibile.

        Adica toata campania lui TB este ca da in cap la parlamentari, nu a facut nimic 5 ani de zile .. nu o sa faca nimic nici in urmatorii 5 ani de zile, dar cu o luna inainte de alegeri s-a luat de parlamentari.

        Si spre informarea ta, tot mai raman 300, care sunt la fel ca astia 400 si ceva.

        Impact real zero, impact la prostime 100%.
        • +3 (3 voturi)    
          Linistea de cimitr (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:16)

          Demetra [utilizator] i-a raspuns lui IonVasile

          Basescu a facut ceva mai mult decat ai crede. A stopat jaful national. Daca ar fi fost alt presedinte, astazi ar fi fost inhatate de gasca Grivco (Patriciu, Voiculescu, SOV, Nastase,sindicate), Posta, CEC, sarea, sistemul energetic, inclusiv centrala nucleara. Am sistat ca prostii, in perioada 200-2004 cum a dat pe nimic Nastase tot ce era mai rentabil in tara asta. In ce tara europeana s-au dat aproape de pomana resursele subsolului ?Ce strategii energetice isi poate face Romania, daca tot titeiul este al austriecilor, distributia electrica si de gaze apartine Frantei si Germaniei. Pana si telecomunicatiile sunt in mana Greciei, Frantei. Toate asteau s-au facut in timp ce in tara domnea o liniste de mormant.
      • -2 (2 voturi)    
        CE A VRUT BASESCU CU UNINOMINALUL (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 20:01)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ekek

        Exista o inregistrare video din vara lui
        2005 de la scoala de vara a tinerilor PD.
        Acolo i-a scapat porumbelul ca de fapt
        EL NU VREA UNINOMINAL.
        Intorsul ca la Ploiesti ulterior
        tine de populismul acestui mutunache.
        Iar faptul ca nu e de acord cu solutia
        mixta adoptata de Parlament ....
        ....asta face parte din brendul
        NUMA IO SUNT BUN , AILALTI TOTI E RAI.
    • +2 (8 voturi)    
      Pentru ca sunt mai naivi de aia! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:04)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Imi place ca apar tot soiul de motive... ca-s mai informati ... ca au vazut tepele ... ca nu s-a aplicat... adevarul este ca sunt cam impulsivi...

      Va raspund eu din tara (suceava) (nu sunt membru de partid...) (si platesc foretar).
      De ce aveti voi impresia ca altii vor conduce mai bine?

      E drept ca nu s-au realizat multe promisiuni, dar in foarte multe cazuri nu s-a reusit din cauza parlamentului ... si eternei intelegeri PNL PSD ..

      Votul uninominal facut praf de PNL PSD, ca le era teama ca nu mai erau alesi liderii....

      Iar despre tepe si cat s-a furat.... daca iese PSD sau PNL o sa vedeti dezastru...

      Va fi o gaura neagra ca pe vremea PSD....

      La noi cat a fost Marza a avut in nu-s cate mandate la consiliul local doar un aport la un proiect de gazeificare al radautiului... si ATAT!!!! de cand este Flutur incepe sa se mai vada ceva...

      Si PNL au un tupeu.. cum a fost cu taxa auto voi cetateni ati dorit o masina din import si totusi chiar sfidand uniunea europeana (ca au UE a intentat proces) PNL a vrut doar sa cumperi masini importate de ei si dileri sau dacia.... ca doar de la astia scot bani de campanie si au proces... si dupa ce pnl va trateeaza ca niste oite si vaoi ati semnat tot soiul de petitii pentru eliminarea taxei si pe ei putin ii interesa.... acum ii votati...

      p.s PSD vine cu impozit procentual ... si sa vezi atunci cum pentru un salar decent vei da 40% la stat... sa aiba ce impartii ei intre ei si la pensii...
      • -1 (7 voturi)    
        guv Boc si politica lui fiscala (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:31)

        toto [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        O sa vezi ca Basescu o sa castige alegerile si apoi o sa faca TVA 22-25% iar cota unica(daca va ramane unica) va creste si ea la 20%. Asta in conditiile in care guv Boc a marit deja contributiile sociale cu in jur de 15%. Nu mai vorbil de penibilul impozit forfetar. Deci PDL are o politica de impozitare excesiva care va face viata zonei private si mai grea si va mai baga vreo 10-15% din economie la negru. Va rezulta o scadere si mai mare a incasarilor, dar vor da vina pr criza, nu pe incompetenta si reaua lor vointa. Cat despre taxa auto, PDL a promis ca o scoate cand vine la guvernare. A facut asta? Parca nu, atunci nu mai da vina pe altii. Pana la urma guvernul Moliceanului a avut cea mai buna politica fiscala si asta e mai important decat orice altceva pentru economie. Ce mai conteza altceva atat timp cat toti, fara culoare politica, sunt interesati doar sa scoata bani din puterea pe care o detin. Conteaza doar sa evitam sa punem puterea in mana ununi singur grup si o politica fiscala relaxata, ca sa nu simtim la buzunare.
    • +3 (3 voturi)    
      Informati pe naiba (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:13)

      cricri [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      De bine ce sunt informati, bucurestenii, au ales un primar un maimutoi. Sa nu-mi spuneti mie ca sunteti multumiti cu Oparescu. Baiat de gasca, mistocar si ... cam atat.
      A... si sa nu uitam de presedintele organizatiei PSD Bucuresti, Tov Vanghelie, tot un baiat de gasca, cult si cu aspiratii mari....hm...Hugo Chavez?...
      Nu mi se pare ca au cu ce se lauda bucurestenii. Oamenii seriosi nu prea au ce cauta in preferintele "emancipate" ale locuitorilor capitalei.
  • +9 (13 voturi)    
    pierdut? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:42)

    cuc [anonim]

    Cat de incredere sunt sondajele? Poate ca ies asa pentru ca o mare parte din bucurestenii cu cap sunt afara din tara, deci nu pot fi intervievati. Si o mare parte din cei cu cap, ramasi inca in tara,. sunt pur si simplu scarbiti de politicienii de toate culorile. Din pacate, scarba nu ne duce nicaieri.

    Speranta moare ultima!!!!!!! Jos comunistii vechi si noi! Hai Romania!!!!!!!!!!
  • +3 (19 voturi)    
    pai daca ne-a dat tzeapa (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:42)

    iorgu [anonim]

    Pornim de la ideea ca bucurestenii sunt ceva mai inteligenti decat provincia, so, ne asteptam sa intelegem mai bine jocurile politice.
    Ca o paranteza: sunt venit din provincie

    1. L-a pierdut fiindca s-a aliat cu PSD.
    Nu a venit deloc sa discute/intrebe/consulte. A luat hotararea de unul singur, cu mult inainte de sfarsitul campaniei electorale. Exact in saptamana anuntului de aliere cu PSD a pierdut Bucurestiul, nu cum declara el ca l-a pierdut in timp.

    2. Basescu e numarul unu in provocarea de certuri si scandaluri. Mie sila de cate declaratii neacoperite face. Daca ar zice "mogulii vor X/Y/Z" si apoi sa apara informatii exacte, ar fi okay si ma declar multumit. Dar in afara de declaratiile de la TV, niente ...
  • 0 (14 voturi)    
    targetare (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:43)

    KingSnake [utilizator]

    Pentru ca prin mesajele sale a ales sa se adreseze unui public semi spre analfabet si rudimentar si pentru ca bucurestenii sunt prin constructie inaintea altora in a respinge tendintele de uniformizare si ingradire (vezi Piata Universitatii).
    Si-n plus bucurestenii au acces la multe surse de informare si pot analiza mai bine ceea ce se intampla.
    Bucurestenii au trecut o data prin campania de tipul " dati-mi un consiliu ca sa pot face ceva", nu pot fi aburiti acum cu " n-am facut nimic din cauza de parlament, dar daca imi dati un parlament mic si ascultator o sa daram muntii" .
    • +3 (3 voturi)    
      ....... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 9:58)

      serban [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

      ...se arunca un sondaj pe piata ,facut de PNL,si fraierii musca:)))) de fapt cei ce nu au somn fara Antene:))))
  • -1 (15 voturi)    
    bucurestean (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:44)

    Un stelist [anonim]

    Nu ne'ati pierdut Dle Presedinte, eu, familia mea si toti cunoscutii suntem alaturi de dumneavoastra!
    Hasta la Victoria siempre!
    • -1 (1 vot)    
      f tare (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:07)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      Esti tare. Folosesti un indemn marxist pentru un presedinte de dreapta.
  • 0 (12 voturi)    
    Daca a intervenit la guvern ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:44)

    GicaContra [utilizator]

    Daca a intervenit la guvern pentru pasaj poate spune si pentru ce a mai intervenit ?
  • +4 (16 voturi)    
    vorba aia (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:45)

    alex [anonim]

    Dl Basescu nu a adus suflul nou in politica romaneasca pe care il asteptau romanii in 2004. Vorbe multe, fapte putine.

    Unde e lustratia? Unde e de-"securizarea" politicii si a institutiilor statului? Unde e garantarea proprietatii? si multe altele. Dl Basescu a venit "pe val" in 2004 chiar pe aceste subiecte si nu a facut nimic in acest sens, ba chiar pentru a-si mentine puterea a coabitat cu sistemul. Acum "fortele negre" ii exploateaza slabiciunile.

    Ar fi bine sa isi aduca aminte de ce l-au votat bucurestenii daca mai vrea voturi si daca vrea o relatie cu bucurestenii...
  • +4 (18 voturi)    
    basescu si bucurestenii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:48)

    lili [anonim]

    Cred ca bucurestenii vor sa se si faca ceva.
    S-au saturat de "guristi" care promit marea cu sarea si dupa alegeri nu fac nimic, nimic, nimic.
    Eu nunul m-am saturat de mincinosi care promit marea cu sarea si dupa alegeri, zero realizari.
    Avem acum iar in sectorul 6 un primar PDL care da milioane de euroi pe flori fara rost, iar cand cade zapada ne lasa cu troienele de 1 metru pana se topesc singure.
    Sa il mai voteze dracu, ca eu nu.
  • +2 (14 voturi)    
    Prietenii, nu dusmanii, iti aduc scaderea. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:50)

    haysam [anonim]

    Cand te asociezi - si-i promovezi, aperi- cu Udrea, Ritzi, EBA, Berceanu- Portile de Fier, te intrebi de ce scade increderea oameniulor in tine?

    Cand nu mai spui nimic despre "baietii destepti", ba chiar dai impresia ca te-ai impacat cu ei, cum sa cresti in increderea populatiei?

    Cand inalti tepe in piata si nu tragi pe nimeni in ele, mai mult, faci un pact, dupa 2008, chiar cu cei pe care i voiai pedepsiti, ce te astepti?


    Cand te inconjori de lingai si orice critica o etichetezi ca venind de la tonomate, patricieni, eolieni, ce astepti?

    Cand ataci omul, emitatorul, colportorul, si nu ideea, critica in sine, ce te astepti?

    Parerea mea
  • -2 (14 voturi)    
    Va votez conducator iubit!!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:51)

    Sperantza [anonim]

    Sunt gata sa va votez tovarase. Am doar o singura rugaminte, tot va place sa stati la TV, veniti va rog si prezentati realizarile dvs personale pt tara in ultimii ani. Vreau sa aflu ce anume din binele si raul facut aveti puterea sa il asumati.... Sa traiti bine!
  • -3 (11 voturi)    
    De ce? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:56)

    ictin [anonim]

    De ce a pierdut in Bucuresti?
    - Pentru ca bucurestenii stau cu nasul toata ziua in realitatea si in antena 3 si cred toate aberatitiile (apropo de faptul ca sunt "informati").
    - Pentru ca multi bucuresteni au pierdut destul de mult dupa spargerea balonului imobiliar, si, fiind comunisti in sufletul lor, asteapta pe cineva sa le dea cate ceva moca si sa ii scape statul de rate.
    - Pentru ca multi inca au salarii sub 3000 de lei si ca atare vor sa le scada slariile si la "nesimtitii" care castiga mai mult.
    - Pentru ca atata timp cat vine un nataflet sa promita scaderi de preturi, si ca va curge laptele si mierea, ei inca pun botul
    • +3 (3 voturi)    
      Ce sa inteleg (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:42)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui ictin

      Sa inteleg ca cei care mi-au dat voturi negative stau cu nasul in antene si asteapta intinsi pe canapea sa vina un Robin HuD in izmene care sa ia de la bogati si sa le dea si lor care lenevesc? Sau poate vor Ca Robin HuD sa le plateasca ratele pe care le-au facut inconstient?
      E, nu-i problema dragilor, ca or sa se gaseasca "solutii", doarece e greu sa imparti pe sistemul comunism 0 (zero). O sa va vad stand cu mana intinsa la stat, stat care nu o sa mai aiba de unde sa va dea din moment ce numai sunt oameni sa munceasca.
  • +1 (9 voturi)    
    Adevarul asa cum il inteleg eu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:58)

    unu din lume [anonim]

    Eu cred ca Basescu a pierdut electorat in bucuresti ca in toata tara din cauza crizei politice aruncate in spinarea lui.

    De care se face vinovat in mica masura nu pentru ca a facut el ce trebuie cipentru ca un presedinte de tara are putine atributii decizionale in tara si aici enumeram:
    - seful armatei - daca nu e razboi nu influenteaza cu nimic
    - promulga legile care sunt facute de parlament deci el nu poate schimba nimic din legi ci in cel mai rau caz poate sa le retrimita l analiza pe care la urma urmei trebuie s ale promulge.
    - numeste primministrul care construieste guvernul
    asta ar fi cam singura putere decizionala de guvernare pe care o are (dar am vazut episodul Tariceanu) deci nu poti sa pui pe umerii unui presedinte ce au facut altii
    - cred ca este seful serviciilor secrete (si aici e marea batalie) cine sa puna mana pe acestea ca sa scape de dosare.

    Din cate vad eu romanii au o impresie monarhica el taie si spanzura ceea ce el nu poate.
    Adevarata putere e la guvern si la parlament care din punctul meu de vedere sunt cam incompetenti si hoti.

    nu am nimic cu Basescu dar nu pot s anu remarc noroiul aruncat in ochi de "salvatorii romaniei" parlamentul care pana acum nu au dat 2 bani pe cei care i-au ales si incearca sa faca legi numai pt ei. Si acum se erijaza in salvatorii Romaniei.

    Ce pot sa zic rusine mincinosilor daca ar fi dupa mine i-as trage in teapa pe toti. Niste circari.
    • +3 (5 voturi)    
      "Nu ne-am propus sa luptam cu criza" (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:21)

      as [anonim] i-a raspuns lui unu din lume

      Cand zici asa ceva nu te mira ca pierzi.
      De asemenea cand zici ca esti jucator nu te plange cand oamenii te judeca pentru ca ai jucat prost. Ceea ce zici tu e corect, presedintele nu ar trebui sa aiba un rol prea mare potrivit constitutiei. Si daca Base isi asuma acest rol (un presedinte care este doar un mediator intre puterile statului, care nu urla zilnic la televizor, nu face declaratii care tin de deciziile bancii nationale, a guvernului etc) atunci nimeni nu il critica cu privire la situatia economica a tarii.
      Insa in momentul cand urlii ca esti jucator, declari ca tara nu are nevoie de inprumut de 6 miliarde de euro (unde scrie ca asemenea declaratii ECONOMICE intra in atributia presedintelui?) ca apoi sa zici ca este necesar un imprumut de 20 de miliarde de euro pentru ca tu nu puteai sa prevezi criza cu 2 luni inainte atunci taci si nu te plangi ca oamenii iti dau cu criza in cap.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu cred (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:06)

    Nebucurestean [anonim]

    Nu cred ca ar putea scadea Traian Basescu atat de mult in favoarea lui Crin Antonescu. Este o campanie furibunda impotriva presedintelui si lumea nu poate delimita adevarul de isteria contra sa. Lumea nu are timp si nici rabdare sa limpezeasca apele tulbri si intoxicata zi de zi cu vorbaria jegoasa a "maestriilor anal-isti - precum Bogdan Chireac, Mircea Dinescu, Ion Cristoiu, Adrian Ursu, Oana Stancu" pe ora de foc, pardon ora de rahat. (unde s-a vorbit in unanimitate despre paradoxul prostanacul / inteligent, in fine despre crin nu poti spune prea multe....)
    Ceea ce fac ei acum mi se pare mult mai grav si mai odios. Un amestec gretos de euforie si de panica, alimentata cu ravna de realitatea (tv)
    Sa vedem chiar asa va fi?
    Ce punem in locul lui Basescu?
  • +2 (8 voturi)    
    De ce a pierdut? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:06)

    zzzzz [utilizator]

    Din acelasi motiv pentru care va pierde alegerile: gargara, lupte, razboi, fapte putine, inclinatie spre dictatura, clocirea unui sistem mafiot ca si cel impotriva caruia zicea ca lupta, dar de o alta culoare, lansarea perdelelor de fum bune doar pentru prosti.
    De ce a pierdut nu e greu de raspuns. Ceea ce e de neinteles e cum de mai sunt oameni care cred lozincile pe care le emite.
    Aaa, sa nu uit: sa vedeti cand se va pune in miscare masinaria de votaci pe forum. Acest comentariu va avea muuulte minusuri.
    Dar nu-i nimic. Lumea stie deja...
    Oricum, tin sa precizez ca sunt simpatizant liberal, ca l-am votat pe dl. Basescu si ca presedinte in 2004 si am votat si impotriva suspendarii lui. MARE DEZAMAGIRE.

    Pana la urma ata e raspunsul: pierde pentru ca i-a dezamagit pe toti mai putin pe votacii de pe aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Hotii au furat cand era liniste. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:23)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui zzzzz

      Dar cand era liniste si se fura ca-n codru pe vremea lui Nastase-Iliescu si apoi Tariceanu era bine? Mcar Basescu nu le-a mai permis sa fure. Hotilor le place linistea. Nu mai conta ca sunt din partide diferite, erau uniti si actionau ca-ntr-un sistem mafiot.
  • -3 (5 voturi)    
    Provocari (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:08)

    GICU [anonim]

    la provocarea asta au raspuns numai angajatii lui mogulescu..
    vedem pe 22!
  • +3 (11 voturi)    
    De ce (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:10)

    Todo [anonim]

    Eu l-am votat pe Basescu dar nu o sa o mai fac. Cel putin nu in primul tur. In al doilea, daca o sa am de ales intre el si Geoana care spune ca viitorul Romaniei este in agricultura si in cresterea impozitelor, o sa ma mai gandesc.

    Acum nu ma mai regasesc intr-un presedinte care bea sprituri cu Becali, se lasa intr-un genunchi si danseaza plesnind din palme, confisca telefoane la "pasarici" sau la "tiganci imputite", numeste o nulitate fara coloana vertebrala ca prim ministru, isi trimite fata in Parlamentul European, si asa mai departe
  • -1 (5 voturi)    
    intelectualii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:11)

    CRISTINA [anonim]

    Eu cred ca salvarea tarii va veni de la intelectualitate si dupa cum stim o mare parte a acesteia este comasata in capitala. De aceea regreta ca apierdut Bucurestiul. Lumea nu mai poate fi prostita asa de usor. Mai usor de prostit sunt oamenii simpli, de la tara, desi si acestia s-au convins de ce-i poate mintea lui Basescu. Insa ii mai poti incurca cu chestia aceea ca el vrea binele tarii luptandu-se , ca un cavaler pe cal alb, cu oligarhii, pierzind din vedere faptul ca nu se lupta de fapt cu nimeni, ci vrea doar sa devina un dictator, ca ceausescu (cu c mic). Eu l-am votat dar nu-l voi mai vota tocmai pentru ca nu mai vreau un alt ceausecu. Mi-a ajuns unul intr-o viata. Sa vedem ce poate sa faca si altcineva pentru tara asta (sau pentru el). Oricum, inca nu s-a nascut politicianul care sa se gandeasca la bine tarii si nu la binele lui.Chiar si asa, voi merge la vot sa votez "impotriva"
    • +2 (2 voturi)    
      draga mea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 0:51)

      suca [anonim] i-a raspuns lui CRISTINA

      intelectualitatea nu are nici o treaba aici. daca ai fi stat printre ei ai fi vazut ca sint pe linga din toate punctele de vedere. ce ne scapa pe noi e credinta ca fundament valoric si moral. apoi, privind in trecut la marile bogatii ale neamului, sa ne intilnim noi astia si daca invatam sa comunicam 'om ridica aceasta tara, ...dar ar trebui sa fim undeva la tara ca aia sint credinciosi adevarati si furnizori neintrerupti de resurse ale romaniei.
      apoi cind ei vor dispare, va dispare si romania.
  • -3 (5 voturi)    
    Fete mari (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:14)

    Toma [anonim]

    Bucureştenii, de la o vreme, se lasă seduşi de fete mari gravide...
  • 0 (6 voturi)    
    cauza si efect (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:18)

    adrianS [anonim]

    In mod evident, exista cateva deosebiri esentiale intre bucuresteni si restul tarii, iar aceste deosebiri sunt mult mai pronuntate atunci cand comparam capitala cu mediul rural decat atunci cand o comparam cu alte orase mari. Aceste deosebiri determina optiunile electorale diferite ale bucurestenilor fata de restul tarii. Dar, nu sunt optiuni singulare, de exemplu, pe situl Renasterii Banatene, cotidian care apare la Timisoara, se afla un sondaj care il crediteaza pe Antonescu cu aproape 70% intentii de vot, urmat la mare distanta de Basescu, in timp ce restul candidatilor sunt, practic, inexistenti. Din punctul meu de vedere, motivele pentru care Basescu a pierdut capitala sunt: 1. bucurestenii sunt mai informati si cunosc in mod nemijlocit realizarile lui Basescu din perioada in care acesta a fost primar; 2. bucurestenii au un standard de viata mai ridicat, sunt mai autonomi si mai independenti in gandire, mai nonconformisti etc., ceea ce inseamna ca partidele care au structuri aproape militarizate (PDL si PSD) nu pot realiza aceeasi mobilizare, de asemenea ca sloganuri de genul SA TRAITI BINE nu prind la fel de mult ca in provincie; 3. bucurestenii stiu mai bine ca temele de campanie ale lui Basescu sunt false, de ex. referendumul; 4. aglomeratia specifica marilor centre urbane nu este benefica persoanelor inflexibile, scandalagiilor etc. Bucurestenii stiu ca A TRAI PRINTRE OAMENI este o conditie a supravietuirii intr-o jungla urbana, iar asta presupune sa mai LASI DE LA TINE, ceea ce Basescu nu a facut niciodata, ca mediator este un zero absolut; 5. Antonescu a castigat foarte mult prin propunerea lui Klaus Iohannis ca premier, exista in mentalul colectiv al bucurestenilor ideea ca un neamt este ordonat, riguros, cinstit, muncitor, astfel ca obiectiile in legatura cu originea etnica a domnului Johannis sunt mai mici decat in alte parti, in Oltenia, de exemplu, sau chiar in Ardeal. Capitala a avut intotdeauna primari provinciali sau minoritari: Lis, Ciorbea etc.
  • +7 (13 voturi)    
    De ce a scazut in Bucuresti??? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:20)

    AlinN [anonim]

    Pai nu este clar??? De cine a fost binecuvantat guvernul Boc? De dl Basescu. Ce a facut guvernul Boc ? A bagat impozitul forfetar. Care este cea mai activa zona economica din Romania? Bucuresti.
    Oare s-au bucurat bucurestenii de impozitul forfetar? Adica nu s-a redus cheltuirea banilor la cei care taie frunza la caini din structurile de stat, dar pe prostul privat l-a lovit. Domnul Basescu ar putea sa pluseze acum pe electoratul PSD. Adica sa se adreseze taranilor si oamenilor cu studii insuficiente, si fara initiativa privata. Pentru ca astia (privatii) dupa ce i-ai ars la buzunar nu mai iarta, poa' sa stea dl Basescu si-n cap la intruniri electorale.
  • -4 (8 voturi)    
    Forumisti - trebuie sa va hotarati odata! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:25)

    viorel [anonim]

    Vrem nu vrem, presedintele si premierul formeaza o echipa la fel ca si la fotbal. De aceea daca s-a realizat ceva in acesti 5 ani, meritele trebuiesc impartite de intreaga echipa. Pe post de portar Base a avut pozitia ingrata sa joace int-o echipa in care centrul atacant (la un moment dat Tariceanu) si-a dat autogol dand vina pe Base ca nu era bine plasat! Base a format tot in poarta si o echipa cu PSD-ul. Lucrurile au stat la fel: stoperul (in acest caz Nica) si-a dat autogol intentionat. Cand a fost schimbat de antrenor, stoparul si-a luat toata gasca si a iesit de pe teren lasand echipa sa joace in liga campionilor cu 7 jucatori. Evident ca ceva este in neregula cu aceasta echipa si unii dintre jucatori. Mai exact cineva ii plateste sa-si dea auto-goluri. Portarul a fost declarat in doua randuri cel mai bun de catre sondajele publice, in schimb atacantii si stoparii au refuzat aceste sondaje ei auto-evaluandu-se. Pierderea de popularitate in randul coechipierilor a portarului se datoreaza faptului ca el a dorit ca echipa sa joace mai bine si sa acceada in cupele europene. Restul au decis sa joace si la bursa pariurilor si in teren. Faptele ne arata ca jucatorii sunt de vina si nu portarul. Intrarea in Champions League (UE) si-a arogato-o fostul varf Tariceanu adus la echipa tot de portar desi, portarul parase trasese trei suturi plasate spre poarta proprie. Cand clubul a ramas fara bani datorita chefurilor data de varful Tarciceanu cu jucatori de la alte echipe, tot portarul a facut rost de un imprumut de la FMI sa tina echipa in viata. Cel care l-a inlocuit pe varf, un mijlocas defensiv cu o tehnica rudimentara (Geoana) a acceptat sa joace in echipa cu portarul numai pentru banii de FMI. Ramane ca fanii sa decida viitorul acestei echipe: vor merge pe mana portarului spre cupe europene sau pe cea a jucatorilor care vad meciurile! Evident ca ceva trebuie sa se intample caci nu poti apara poarta si fata de adeversari si fata de coechipieri oricat de bun ai fii.
    • 0 (0 voturi)    
      Excelent! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:17)

      LSJ [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Cea mai buna analiza a ultimilor cinci ani de guvernare din partea unui forumist. Felicitari!
  • -3 (5 voturi)    
    2 explicatii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:34)

    Andra [anonim]

    1. a crezut ca e mai puternic decat Televiziunea
    2. a crezut ca bucurestenii sunt mai destepti decat Televiziunea

    3. Televiziunea nu ti-o alegi.
  • -3 (5 voturi)    
    Bucurestenii au memorie scurta (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:35)

    George [anonim]

    Pentru ca Bucurestenii au uitat cine a curatat orasul de toate "buticurile/tarabele" de prost gust, cine a inceput sa modernizeze/asfalteze bulevardele, cine le-a introdus conceptul de metrou usor foarte utilizat azi (travaiul 41 si altele), cine a promovat ideea pasajului Basarab etc, etc. dar care din pacate nu a avut si ideea mai recenta a unor recorduri cu carnati....
  • -7 (7 voturi)    
    2 mincinosi (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:44)

    popescu iont [anonim]

    sinteti 2 mincinosi care nu aveti nici o sansa in fata doctorului.oprescu va fi noul presedinte si cred ca va pune tara asta pe picioare.romani haideti la vot sa-le aratam acestor nenorociti cine-i oprescu si sa le dam o palma acestor hoti care au condus tara asta timp de 5 ani.votat oprescu
  • -4 (6 voturi)    
    Intrebari retorice! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:06)

    matei [anonim]

    1. De ce cat a fost la guvernare PNL-ul nu a promovat legea lustratiei, lege pe care au adoptat-o toate tarile fost comuniste?
    2. Daca actualul PNL se pretinde urmasul istoricului PNL de ce in parlamentul european nu este afiliat grupului PPE singurul grup politic care reprezinta drepata in parlament. ALDE este o minoritate care este chiar mai la stanga decat PSE-ul?
    3. Cu exceptia Greciei si Spaniei toate tarile europene au ales guverne de dreapta. De ce la noi PSD-ul forteaza intrarea la guvernare stiind bine din experienta altor tari (BG, Ungaria) ca au dus ecomomiile nationale in faliment?
    4. Cine va deconta politic un guvern fara culoare politica care poate duce Ro intr-un dezastru finaciar prin imprumuturi externe scumpe si blocarea acordului cu FMI de la care luam bani ieftini? Explica PSD si PNL tinerilor care vor trebui sa plateasca dublu creditele?
    5. Doresc romanii un presedinte care sa nu le spuna adevarul despre economie, dandu-le doar promisiuni ca situatia este sub control, timp in care ei nu vor mai avea ce pune pe masa?
    6. Pentru toate proiectele stiintifico fantastice anuntate de Geoana, Oprescu si Antonescu, de ce nu se indica si sursele de finantare?
  • -3 (9 voturi)    
    eu votez BASE (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:25)

    amidona [anonim]

    nu ma mai ostenesc sa explic de ce . mi se pare limpede ca are un program de reforma autentic. de ce voteaza bucurestenii cu crin ? pentru ca sunt prosperi, neinformati si neimplicati. isi incaseaza salariile maricile si relativ sigure si se preocupa de programul personal de propasire materiala , nu mai urmaresc politica si sunt foarte atenti sa nu rateze un trend general, chiar daca nu le miroase a bine. crampeiele de comentarii prinse in masina, la radio, sau acasa, la televizor, le-au indus concluzia ca basescu , vezi doamne, e mitocan, iar crin, finut. si cum nu vor sa faca nota discordanta si sa voteze doamne fereste , ca toti mitocanii, s-au gandit ca , da, crin e o varianta.
    trist, foarte trist.
  • +1 (11 voturi)    
    De ce il votez pe Crin Antonescu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:42)

    Alex [anonim]

    In 2004, toti prietenii mei si familia mea am mers la vot pentru Traian Basescu. Acum, unul singur il mai voteaza pe Basescu. Majoritatea pe Crin Antonescu, restul stau acasa.

    Eu sunt unul din cei care au votat cu Traian Basescu si la primarie, si la presedintie.
    Acum voi vota cu Crin Antonescu, il consider raul cel mai mic.

    Traian Basescu
    - tine cu dintii de scaunul prezidential si de guvern; il vad ca pe o struto-camila Iliescu-Nastase din anul 2004
    - fiecare miscare este calculata pt voturi, nu pentru ca ar bine/corect/cinstit (cateodata se intampla ca miscarea sa fie si buna/corecta/cinstitia, dar nu de asta a fost facuta)
    - nu mai am incredere in el, a mintit de prea multe ori

    Crin Antonescu
    + nu spune lucruri populiste (mai precis, eu nu l-am auzit spunand)
    + se prezinta asa cum e, nu asa cum il vor oamenii ca sa il voteze
    + vorbeste de onoare, e singurul candidat ce spune asta si sunt sigur ca asa ceva nu aduce voturi
    + spune si lucruri care nu aduc voturi
    + se adreseaza noua, electoratului activ (nu i-as spune de dreapta), nu alearga dupa toata lumea si nu spune lucruri care sa impace pe toata lumea
    - il are pe Dinu Patriciu in spate, stiu asta, insa macar o recunoaste
    • -1 (5 voturi)    
      Q: (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:00)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Pana la urma Crin pare o alegere buna. Mai e o problema, ce se intampla daca nu intra in turul 2. O sa votati Geoana sau Basescu?
      • +2 (2 voturi)    
        LOL (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:50)

        alex [anonim] i-a raspuns lui silicon

        Tu crezi ca bucurestenii vor vota Geoana?
  • +1 (7 voturi)    
    basescu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:09)

    de ce [anonim]

    De ce a pierdut Basescu Bucurestiul?
    Mai bine ne intebam ce ramas dupa primarul Basescu. Parcul bordei dat populatiei?. Terenuri retrocedate aiurea pe care acum se construiesc mastodonti.
    O capitala europeana in care circulatia este mai buna de a merge pe jos decat cu mijloacele de transport.
    Asa cum spunea cineva nu ai pe cine alege.
    Eu stau in sectorul doi si am exemplu pe Ontanu care cand este PSD-ist apoi independent si iarasi PSD-ist ca acum sa fie cu iz de PDL-ist. orice numai afacerile sa le iasa .Astia sunt toti parlamentarii si alesii.Ce poata sa faca Negoita sa recastige Bucurestiul pentru PDL cand toti suntem nemultumiti de toate (frig , scumpiri, transport , amenintari de crestere a euroilor care va duce la scumpiri generale in lant- vezi lumina, telefonul, importurile,cablu ,. Dumnezeu stie ce ne mai asteapta in 2010
  • +4 (4 voturi)    
    prerogative (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:23)

    cezar [anonim]

    ca tot venii vorba de prerogativele presedintelui, urmariti cati din canditati isi sustin campania pe fapte si promisiunii pe care chiar ar putea sa le indeplineasca conform prerogativelor!!!!!! tori promit mancare, salarii, pensii, autostrazi...etc ce tin de guvern nu te presedentie, iar cum bine observam acum, presedintele nu poate face un guvern de capu lui. e ca si cum ne promite razvan lucescu ca la urmatorul meci al nationalei va marca 3 goluri.....cu singura omisiune ca el nu joaca!!!!
    de aici ajungem la ideea ca ar fii mai oportuna o modificare a constitutiei prin care sa putem vota premierul, pt ca acesta are puterea de a pune in practica promisiunile (daca ar fii adevarate!! ) si e capabil sa ne influenteze viata de zi cu zi, iar presedintele sa fie numit de parlament si sa se ocupe strict de politica externa si aparare (cum e si legea) adica sa fie un bun diplomat cu o imagine impecabila
  • +5 (5 voturi)    
    Nici unul nu e bun... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:34)

    andrei [anonim]

    Eu inca sunt in dilema...trilema chiar :)
    Daca votez cu Base, haosul de acum cu alegearea premierului va continua...
    Daca votez cu Antonescu, probabil ca va veni iar PSD la guvernare cu cresteri de impozite...
    Daca votez cu Geoana, ...nu votez cu Geaona SIGUR.
    Oprescu, eternul candidat la Primarie, votez iar PSD-ul

    Pentru mine, dintre toti acesti candidati nepotriviti, voi vota, probabil, cu cel care nu va mari impozitele...
    ...amintiti-va pe vremea lu' Nastase ca cei cu venituri marie aveau cam 40% impozit !!! ASTA NU MAI VREAU
  • -2 (4 voturi)    
    de daia (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:42)

    who [anonim]

    De penibil ce este deaia a cazut baselu in sondaje..cat despre crin poate fi in fata baselului dar Geoana ii intrece pe amandoi !!! Asa ca din partea lui Geoana va zicem "La Revedere"
  • -1 (3 voturi)    
    Eu.. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 3:35)

    Maxmind [utilizator]

    Eu ca Bucurestean nu l-am votat pe Basescu nici in 2004 nici nu-l voi vota in 2009.. De ce? Sincer mie nu mi-a placut ca primar si nici ca om.. ca primar s-a facut de ras cat a fost in functie, ca om si-a aratat adevarata fata cel mai bine in ultimul an.. In acest an de criza, eu nu l-am vazut decat cu ocazia diverselor balciuri din tara.. Pai daca e criza TU ca presedinte ce cauti tata balci? Treci si scoate tara din criza..
    • +1 (1 vot)    
      dar cu cine ai votat? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:24)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Maxmind

      daca n-ai votat cu basescu, atunci sa credem ca ai votat in 2004 cu Nastase?

      Bravo tie, tare destept ai fost. Am voie sa presupun ca ai ceva functie legat de politie, si de vechiul regim? Sau ai avut foloase de tras de pe urma psd?
      Si unchiul meu e politist( colonel) , si, si el e mare psd-ist. Matusa a zis ca ea a mers atunci la vot sa voteze cu basescu, numai ca sa-i anuleze unchiului votul :-))

      Sau esti cumva bisnitar, ca si aceia doreau psd in continuare fiindca le placea ca era legislatia fara prea multa regioare... si puteau sa-si faca de cap fara probleme. De cand a venit basescu, au cam saracit si bisnitarii.
  • -1 (1 vot)    
    base (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 7:35)

    Florin [anonim]

    Nu te mai voteaza bucurestenii, pentru ca si-au dat seama ce caracter are, nu face nimic in afara de scandaluri
  • +2 (2 voturi)    
    VOTEZ BASESCU (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 8:04)

    Areal Oancea [anonim]

    VOTEZ BASESCU. SIMPLU. PSD afirma prin camapnie, prin Geiana, eu aleg primul ministru. Si asa cei care sunteti cu PSD, veti avea bani. E corect. Si eu platesc impozit la stat.
    ASA CA VOATAI BASESCU< si scapati de comunistii care ne-au adus aici. Vedeti ce constitutie pentru ILIESCU AU facut.
  • -1 (1 vot)    
    Good buy Popay the sailor! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 9:00)

    Iuliu Maniu [anonim]

    Nu domnule , realitatea este cu totul alta; fiind tot timpul in Bucuresti, ai reusit sa ii enervezi la culme pe cei mai multi dintre bucuresteni prin gafele (gen: m..., pasarico, gaozari, tiganca imputita, hă,hă,hă etc), circul ieftin si incrancenarea cu care iti urmaresti obiectivele personale si promovezi oameni din "cercul personal de interese", pentru a te crampona cu orice pret de putere. Bucurestenii sunt cel putin tot atat de "smecheri" pe cat te crezi, dar eu sunt convins ca sunt chiar mai mult si ti-au luat exact masura. Ai sa vezi ce surpriza vei avea la alegeri. Nu o sa treci de primul tur nici in Bucuresti si nici in multe alte locuri din tara. Intrebarea este ce vei face dupa alegeri, cand vei redeveni un muritor de rand si nu vei mai beneficia de nicio imunitate. Uita-te ce i se intampla lui Jaques Chirac, si acela, cel putin nu are nici pe sfert "recordul" pe care il ai.
  • -2 (2 voturi)    
    Bucurestean 100%, fost votant Basescu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 9:39)

    Cioara vopsita [anonim]

    Din fanatic Basescu am devenit in cateva zile un tot atat de fanatic anti-Basescu.
    Dupa zilele cardasiei pedelisto-pesediste din decembrie anul trecut.
    Nici nu stiti cat de frustrat m-am simtit ca si-au batut joc de votul meu cand au facut acea noua monstruoasa coalitie.
    Pentru asta as vota la extrem chiar si cu Geoana, numai Basescu sa nu iasa.
  • +1 (1 vot)    
    Uitare (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 9:48)

    Darian [anonim]

    Cam uituci cei de la hotnews (care presupun ca se considera o putere in stat -- massmedia):

    "HotNews.ro nu va mai publica sondaje de opinie cu subiect politic pe durata campaniei electorale
    Din cauza diferentelor mari intre sondajele de opinie, HotNews.ro a decis sa nu mai dea publicitatii rezultatele nici unui sondaj de opinie, indiferent de institutul care-l realizeaza, pe durata campaniei electorale. Ultimele sondaje prezinta diferente de peste zece procente intre scorul candidatilor la presedintie, ceea ce ridica serioase semne de intrebare asupra corectitudinii lor. HotNews.ro nu doreste sa blameze in bloc institutele de sondaje, insa nu doreste nici sa gireze sondaje cu scop evident manipulator.
    Marţi, 3 noiembrie 2009, 16:34 în Actualitate | Politic "
  • -1 (1 vot)    
    De ce ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:27)

    George [anonim]

    Pentru ca bucurestenii sunt ceva mai binr informati ! D`aia....
  • +2 (2 voturi)    
    Daca nu BASE atunci pe cine????? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:33)

    YO [anonim]

    Ca toti ailalti candidati is penibili......
    Mergem cu asta inainte...
    Is bucurestean si nu cred o iota ca BASE a scazut in sondaje...
    • -3 (3 voturi)    
      NU BASESCU (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:13)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui YO

      nu prea stiu eu ce-or facut politicienii in ultimii 20 de ani dar stiu ca in perioada guvernarii liberare mi-a mers bine chiar neasteptat de bine. si mai stiu ca in perioada interbelica in perioada guvernarii taraniste tara era in haos apoi au venit bratienii la guvernare (aripa liberara) si in 2 ani tara si-a revenit ...apoi a venit razboiul samd -- informatia nu este verificata este povestita de bunicul meu are 97 ani deci il cred.
      am doua puncte pentru crin. 0 pentru restul
      pentru prima data vad ca majoritatea bucurestenilor au minte. lupta la voi se va duce oricum.
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:56)

    Anna [anonim]

    ... bucurestenii se uita mai mult la TV decat o face provincia; cand ti se repeta ad nauseam acelasi lucru incepi sa si crezi in el. Stiu multi oameni inteligenti care au inceput sa repete automat ce aud la aceste posturi: Basescu dictator, Basescu vinovat pt toate, de la criza economica la gripa porcina, Basescu conflictual etc. As aminti ca nu Basescu a inventat conflictul presedinte premier, ci Constitutia noastra, cf careia presedintele are cea mai mare legitimitate electorala, dar ii lipsesc complet instrumentele de a-si pune orice program in aplicare. Vezi Iliescu-Roman; Constantinescu-Radu Vasile; Iliescu-Nastase etc.

    Desi il antipatizez personal pe Basescu, obiectiv vad lucrurile asa:

    Basescu:
    minusuri: Udrea, EBA, casa din Mihaileanu; spritul cu Becali; populist
    plusuri: pastrarea lui Morar (DNA), Kovesi procuror general; n-a numit-o pe Lidia Barbulescu la ICCJ; transmiterea dosarelor securitatii la CNSAS; condamnarea comunismului; blocarea incercarii lui Tariceanu de a desfiinta DNA in 2007 (a oprit HG in drum spre Monitorul Oficial); neinterventie in justitie (nu da telefoane sa se accelereze/blocheze anumite dosare, ca Iliescu); blocarea accesului Noricai Nicolai la Justitie; intoarcerea din drum a unor legi controversate (cea cu producatorii de bere propusa de PDL; legea Voiculescu pe care a putut-o respinge doar o data); suspendarea ministrilor cercetati penal (Pacuraru, Remes, Ridzi, Nagy, Seres); a renuntat la imunitate ca sa poata fi cercetat in Dosarul Flota

    Antonescu:
    plusuri: sustinut de Neagu Djuvara
    minusuri: Bogdan Olteanu la BNR ("problema sa"); adversar al reformelor Macovei si al ajungerii dosarelor lui Nastase in justitie; in programul electoral n-are masuri liberale consecvente ("less government") si scrie ca-i schimba pe Morar si Kovesi; i-a multumit lui Iliescu ca nu ne-a impuscat in P. Universitatii; sustinut de Patriciu; aripa PNL Orban; record de absenteism in Parlament; Dosarul "Vointa" (teren MTS dat lui Ilie Nastase)
  • -1 (1 vot)    
    nici in bucuresti, nici in orasele mari (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:46)

    pedros [anonim]

    fiindca in orase ponderea oamenilor care gandesc singuri e mai mare decat a oilor care voteaza dupa cum le spune primaru,popa sau cel ce le da kilu` de zahar si ulei ....la mitingul lui basescu din iasi nu erau nici 1% ieseni ,majoritatea erau tarani culesi de prin birturi de pe la tara si adusi cu sute de autocare sa fluture si ei niste pancarte.(ca pe vremea raposatului)...problema este ca prin perspectiva absenteismului , astia or sa-i dea nota de trecere marinarului....`o tempora ! o mores! `
  • +1 (1 vot)    
    La comentatii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:05)

    Raj [utilizator]

    Sunt bucuros ca multi scriu comentatii .Aici se dezbat idei si pareri destul de competente si argumentaste.Dar oare cel ce scrie articolul le citese?-ar fi foarte bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu.... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:09)

    Mihai [anonim]

    Asistam de trei luni incoace la una din cele mai mari dezinformari si diversiuni din istoria Romaniei . Lupta pentru putere, din partea unora, a facut sa se apeleze la cele mai murdare "jocuri". Nu mai exista sentiment patriotic, nu mai exista mandrie nationala. Romania a ajuns obiectul jafului unei haite constituita pe sistem mafiot, conbinat cu shantajul care a ajuns sport national. Basescu a spus candva ca este timpul sa ne schimbam. Or schimbarea este in totala contradictie cu interesele financiare alei unei haite.... La acest "sport national:" de denigrare a interesului national si implicit la saracirea romanilor, participa si oameni care sunt inconshtienti(la propriu)..................Mi-e mila de romani si de Romania !

    Un roman.
  • -1 (3 voturi)    
    Pierde pentru ca (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 13:25)

    simion [anonim]

    instiga la revolta!
    Ce e porcaria asta cu "so pe ei"?
    Dar aia nu sunt alesi tot prin vot direct ca si el?
    Iar votul asta a fost anul trecut!
    A urlat ca PNL face parte sau e sprijinit de grupul de la Grivco!
    Acum vad ca viseaza la un guvern PNL-PDL!
    Pentru a avea ocazia probabil sa spuna dupa o luna ca a fost fortat sa aleaga solutia imorala!
    Nicicand Constitutia nu a fost interpretata atat de original ca pe vremea acestui presedinte!
    Hai sa fim seriosi!
    II trebuie odihna! Multa!
  • -1 (3 voturi)    
    Basescu si bucurestenii (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:04)

    mihas [anonim]

    Preferintele bucurestenilor au aratat mereu drumul cel bun, de urmat.
    In Bucuresti oamenii sunt mai informati, mai luminati, de ce sa n-o spunem. Ca de altfel in toate orasele mari ale tarii.Orasenii nu pot fi usor prostiti de demagogia fara limite.
    Cand ai pierdut, ca politician,Bucurestiul si alte orase mari, inseamna ca nu mai esti pe " drumul cel bun".
    Ma uimeste faptul ca Basescu n-a remarcat ca nu mai e agreat de intelectuali, oraseni si de toti cei care sunt , ca sa zicem asa, "progresistii". de aceea am crezut ca si-a asumat aceasta pierdere si ca s-a axat , constient, pe cei usor de prostit, cu IQ-ul mic de tot.
    Imi pare rau, as putea spune lucruri si mai dure si mai pe fata, caci mesajele lui Basescu sunt adresate celor care nu gandesc o iota !
    Sper sa dispara din peisajul politic , ca sa ajungem si noi la normalitate!
  • 0 (2 voturi)    
    Manipulimea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 18:01)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Bucurestenii sunt printre cei mai provinciali oameni. De aia se uita in androceul Crinului si asculta la intrebarile "rotisorice" ale lui Oprescu.
  • +1 (1 vot)    
    Eu cred. . . (Duminică, 8 noiembrie 2009, 11:11)

    gheorghe [anonim]

    . . . ca a pierdut electorat in Bucuresti si in tara din cauza ca activitatea de campanie electorala a sustinatorilor sai este prea moale in comparatie cu agresivitatea campaniilor opozantilor sai. Acestia nu pierd nici un moment in a puncta si iar puncta partile slabe din presedintia Dlui Basescu pe cand cei din stafful electoral basescian nu insista deloc pe lipsurile si minciunile celor din opozitie. Rivalii fac promisiuni peste promisiuni pe care logica le gaseste imposibil de aplicat si acestor promisiuni goale li se opun adevaruri pe care masa de alegatori nu vrea si nici nu este pregatita sa le asculte. Panem et circenses, spuneau romanii in vechime si doar aceste promisiuni ajung la orice electorat fie el din Romania sau de aiurea! Adevaruri despre justitie dreapta, libertati democratice sau mai stiu eu ce alte probleme sociale intereseaza mai putin pe omul care isi vinde bratele de munca sau se ocupa cu agricultura. Pe el il intereseaza stabilitatea locului de munca, salariu decent, subventii pentru agricultura, asistenta medicala si sociala si mai putin gargara despre teorii greu de inteles pentru el.
  • +1 (1 vot)    
    Remember ! (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:28)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Legea restructurarii aparatului de stat fielful "capuselor" clientelare,desfiintarea agentiilor somajul a 150.000 cu un raport mare pe Capitala face impopular un guvern si "oglinda"sa Basescu.DDD