VIDEO Patru ONG-uri contesta constitutionalitatea convocarii referendumului in aceeasi zi cu scrutinul prezidential

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 12:51 Actualitate | Politic


Patru organizatii non-guvernamentale - Asociatia Pro Democratia, Centrul pentru Resurse Juridice, Transparency Romania si Agentia de Monitorizare a Presei - cer Avocatului Poporului sa sesizeze Curtea Constitutionala in legatura cu convocarea referendumului pentru Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari, anunta Mediafax.

Reprezentantii societatii civile sustin ca organizarea referendumului de catre presedintele Traian Basescu simultan cu scrutinul prezidential ar constitui un avantaj pentru candidatul Traian Basescu.

Cele patru ONG-uri acuza faptul ca, prin convocarea referendumului in aceeasi zi cu alegerile prezidentiale, s-ar crea inechitate fata de ceilalti candidati la alegerile prezidentiale si ar exista riscul incalcarii articolului 57 din Constitutie privind exercitarea drepturilor si a libertatilor, potrivit caruia "cetatenii romani, cetatenii straini si apatrizii trebuie sa-si exercite drepturile si libertatile constitutionale cu buna-credinta, fara sa incalce drepturile si libertatile celorlalti".

Reprezentantii organizatiilor non-guvernamentale contesta si faptul ca Traian Basescu apare atat pe afisele de campanie pentru alegeri.

O alta nemultumire a ONG-urilor este aceea ca fiecare cetatean care va merge la vot va semna pentru prezenta pe o singura lista atat pentru referendum, cat si pentru scrutinul prezidential, reprezentantii societatii civile sustinand ca acest lucru ar risca sa favorizeze fraudarea alegerilor.


Sever Voinescu: Actiunea ONG-urilor este politica

  • "Actiunea ONG-urilor este una politica si electorala, consideram ca aceste organizatii sustin un anume candidat. In acest sens, este necesara o clarificare din partea lor. Nu ne asteptam la o atitudine partizana din partea lor", a declarat Sever Voinescu, deputat PDL si purtator de cuvant in campania electorala a lui Traian Basescu.
  • "Calificand referendumul drept o frauda electorala, se urmareste descurajarea majoritatii oneste de cetateni romani de a se exprima. Referendumul este forma de manifestare directa a suveranitatii poporului roman", a adaugat Sever Voinescu.
  • "Traian Basescu, in calitate de presedinte al Romaniei, are dreptul sa fie initiatorul acestui referendum", a mai adaugat deputatul PDL.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3958 vizualizari

  • +18 (50 voturi)    
    ONG (Joi, 29 octombrie 2009, 12:57)

    Maria [anonim]

    Ce treaba au ONG -urile cu sesizarea Curtii Constitutionale pentru referendum ?Poate imi raspund chiar ele daca nu cumva sunt cativa politicieni la care ma si gandesc ascunsi in asa zise ONG-uri?
    • 0 (34 voturi)    
      Aminititi-va de Pro Democratia (Joi, 29 octombrie 2009, 13:12)

      Irina Cercel [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Una din semnatare e pro Democratia : aminititi-va cat de mult am iubit aceasta ONG in vremea lui nastase si cum s-a pus stavila abuzurilor.
      Cati dintre voi nu ati fost observatori Procdemocratia pentru a avea tocmai speranta unui vot corect ??

      Acum face un demers identic, merita sa o respectam, fie ca ne place sau nu = ca ne aranjeaza sau nu electoral.
      • +7 (23 voturi)    
        Asociatia PENTRU DETURNAREA DEMOCRATIEI (Joi, 29 octombrie 2009, 13:59)

        Programul Electoral al Televiziunii UNICE PSD/PNL [anonim] i-a raspuns lui Irina Cercel

        asta nu e o asocietie pentruu "democratie"

        am participat ca observator la apd, dar nu exista ong de care sa-mi fie mai mare scarba decat acesta

        apd a inventat votul-alb numai bun pt. fraudarea alegerilor
        si pentru a intari "subliminal" convingerea sadita de televiziunile psd/pnl ca trebuie sa fim "scarbiti" si sa nu votam: rezultatul: 60% absenti in 2008, i-au adus pe nastase si hrebenciuc in parlament pentru a 20-a oara in ultimii 20 de ani.



        in apd lucreaza sotia sau nepoata lui hrebenciuc, iar sotia lui parvulescu a detinut o functie in guvernul tariceanu pe un salariu exorbitant.

        tot apd e ong-ul care a avizat favorabil constitutia din 2003, si votul schiop facut de psd/pnl in 2008.

        apd trebuie numita nu asociatia pro-democratia ci asociatia pentru deturnarea democratiei.
        • +1 (9 voturi)    
          ha, ha din nou ... acum nepoata lui Hrebenciuc! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:10)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Programul Electoral al Televiziunii UNICE PSD/PNL

          La romani faza cu nepotismul e atat de inradacinata in tot ce putem gandi incat, daca cineva poarta acelasi nume de familie cu vreun politician, automat e nevasta/nepoata etc. Am comentat mai jos casatoria inexistenta dintre directoarea CRJ si fostul ministru Iorguescu, casatorit cu alta Iorguleasca. Banuiesc ca tu te referi la Mioara Hrebenciuc, foata directoare adjuncta la APD, care are si ea ghinionul sa poarte acelasi nume de familie cu un politician. Oameni buni, voi stiti cati Iorgulesti sau Hrebenciuci exista in cartea de telefon? Romania are 22 de milioane de locuitori, nu e chiar un sat mic unde cei cu acelasi nume de familie sunt sigur rude!
          • -4 (6 voturi)    
            Eu vorbesc din experienta (Joi, 29 octombrie 2009, 15:49)

            Programul Electoral al TELEVIZIUNII UNICE PSD/PNL [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

            La sediul APD am auzit asta, n-am verificat daca e sau nu ruda cu Hrebenciuc (dar pe tine nu te cred oricum, asa cum nu mai cred nimic din ce face APD de foarte mult timp)
            Insa actiuniule lui Parvulescu sunt favorabile PSD si PNL de 5 ani - independent de asta

            In plus Pirvulescu e "mare" reprezentant in Consiliul Economic, poate ne povestesti si despre asta si care e "rolul" lui acolo, ce zici?
            • +1 (5 voturi)    
              nu trebuie sa ma crezi ... (Joi, 29 octombrie 2009, 16:16)

              Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Programul Electoral al TELEVIZIUNII UNICE PSD/PNL

              ... trebuie doar sa cercetezi.Daca ti se parte o atitudine "civica" sa fi o simpla veriga la radio-sant eu n-am cum sa te impiedic. Oricum felicitari pentru fraza distractiva cu "pe tine nu te cred oricum, asa cum nu mai cred ce face APD". Cu alte cuvinte, nu conteaza daca aduc argumente, ideile preconcepute si zvonistica sunt mai tari decat orice argumente. De logica ce sa mai zic, tu presupui ca sunt de la APD doar pentru ca o cunosc pe persoana pe care tu o numesti nepoata lui Hrebenciuc....
              • +2 (4 voturi)    
                Tupeu de radio-santz (Joi, 29 octombrie 2009, 17:45)

                Programul Electoral al TELEVIZIUNII UNICE PSD/PNL [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

                Aiurea ca-mi ceri mie sa te cred cand eu nu pot verifica ce spui tu, dar tu pretinzi sa fii crezut - in aceleasi conditii.

                Eu am spus ca n-am verificat, daca ma contrazici trebuia sa dovedesti cu ceva.
                suspiciuni contra suspiciuni = ZERO

                In rest, aceleasi lucruri neschimbate pt. APD
                Cu sila

                A
      • +6 (10 voturi)    
        GRESIT (Joi, 29 octombrie 2009, 14:42)

        GABRIEL [anonim] i-a raspuns lui Irina Cercel

        Parvulescu a tradat impartialitatea odata cu numirea lui de catre Tariceanu la SNSPA ! Asa cum a insistat pentru strutocamila asta de vot uninominal compensat, favorizand tot pnl-ii. Deci, pe scurt, parvulescu este un politruc liberal !
        • +2 (6 voturi)    
          va hotarati odata cu APD-ul asta? (Joi, 29 octombrie 2009, 15:19)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui GABRIEL

          Deci e cu PNL sau cu PSD? Ca sa fie totul clar va informez ca nevasta lui Parvulescu a lucrat la Guvern si pe timpul guvernului Tariceanu I, cand Alianta D.A. era in luna de miere, dar si inainte, in timul guvernului Nastase, cand PSD-ul era in dusmanie publica atat cu PD cat si cu PNL. Cu numirea lui Parvulescu la SNSPA m-ati pierdut, pentru ca el a fost profesor la SNSPA cam de cand s-a infiintat, adica de prin 1991. Despre ce numire e vorba?
          • +2 (8 voturi)    
            pai care e diferenta intre PSD si PNL ?! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:45)

            votezi pnl = CASTIGA PSD [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

            chiar nu mai are nicio relevanta sa vorbesti separat despre ele
      • +6 (12 voturi)    
        Dragilor, (Joi, 29 octombrie 2009, 15:07)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Irina Cercel

        Amintiti-va!
        CC s-a mai pronuntat o data si i-a dat dreptate lui Basescu.
        Dreptul presedintelui la convocarea unui referendum nu poate fi ingradit de nimic.
        Asta e titlu de presa.
        Alistar parea baiat subtire...
        • -2 (10 voturi)    
          Anularea referendumului (Joi, 29 octombrie 2009, 20:10)

          Teodor [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          Dreptatea lui Basescu nu este o dreptate universala. De data asta, basescu a exagerat peste masura cu acest afise care induc in eroare pe toti cei care le vad. Ar trebui ca referendumul sa fie anulat.
        • +4 (4 voturi)    
          Pai e subtire (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:36)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

          asta-i si ideea: e o idee prea subtire :)) :)) :))
      • +6 (6 voturi)    
        Atunci acum insa (Joi, 29 octombrie 2009, 15:18)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Irina Cercel

        Politicieni sub acoperire, platiti cu functii pentru familie in guverne liberale, oameni angajati la trusturi de presa ale lui Patriciu, vantu sau Voiculescu asa arata acum aceste ONG mascate in aparatoarele democratiei, Cand se primeau bani din exterior pentru cine se opunea abuzurilor PDSR-ului toti erau critici independenti. Cum banii nu mai vin trebuie sa-si gaseasca alte finantari. va spun din interior si in buna cunoastere a problemei. Concluzia credibiliate = 0 numai cautare disperata de bani si functii.
      • +7 (7 voturi)    
        de ce acum? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:42)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui Irina Cercel

        si nu din ziua in care s-a semnat decretul pentru referednum?

        s-au abia azi s-a aflat metodologia acestor alegeri si referendum?
      • +2 (2 voturi)    
        parvulescu (Vineri, 30 octombrie 2009, 2:13)

        d_ecebal1254758727935 [utilizator] i-a raspuns lui Irina Cercel

        Ia vezi unde lucreaza sotia domnului Parvulescu,si atunci o sa vezi cat de independent este...!!!
    • +16 (32 voturi)    
      ONG-urile sunt apropiate PNL care e disperat! (Joi, 29 octombrie 2009, 13:21)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Transparency International si Pro Democratia sunt prin sefii lor Victor Alistar si Cristian Parvulescu.Transparency International isi are sediul practic in sediul PNL de pe bulevardul Magheru si Victor Alistar a facut campanie PNL in toate ocaziile pe care le-a avut. Cristian Parvulescu a avut sotia pe post de director in guvernul Tariceanu si sustine pe fata coalitia PNL-PSD-PC-UDMR fiind nelipsit de la Antena 3. Prin aceste ONG-uri, coalitia PSD-PNL-PC-UDMR vor sa opreasca referendumul pentru ca le este frica ca Traian Basescu va castiga prezidentialele cu siguranta din primul tur!
      • -5 (7 voturi)    
        pro_fund (Joi, 29 octombrie 2009, 14:38)

        Miruna [anonim] i-a raspuns lui Marian

        :) Pai Transparency are sediul in cladirea in care lucrez si eu care este pe Balcescu, nu pe Magheru si sa nu interpretati ca lucrez la PNL :), nici macar in cladirea lor. Hai Gigi! Hai Vadim! :) - comentarii mai de substanta?
        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu de substanta (Joi, 29 octombrie 2009, 15:53)

          Padurean [anonim] i-a raspuns lui Miruna

          http://www.transparency.org.ro/contact/index.html

          http://www.pnlbucuresti.ro/Public/Contact.html

          In alta ordine de idei Victor Alistar e un adevarat mister, manifestandu-se deseori impotriva ministrului cel mai felicitat al Romaniei, Monica Macovei.

          "[Viorica] Costiniu s-a aflat pe pozitii antagonice cu fostul ministru al Justitiei, Monica Macovei, in timp ce organizatia condusa de Victor Alistar a realizat proiectul Agentiei [Nationale] de Integritate promovat de PSD in 2004."
          "Victor Alistar a criticat si el masurile luate de Monica Macovei. Impreuna cu Renate Weber (Fundatia pentru o Societatea Deschisa), el a sustinut ca modificarile aduse de Macovei la Codul de Procedura Penala incalca grav drepturile omului si ca infiintarea Agentiei Nationale de Integritate este o tentativa de spalare a averilor acumulate ilicit."
          sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1098598-victor-alistar-viorica-costiniu-adversari-monicai-macovei-doriti-secretari-stat-noul-ministru-justitiei.htm
          iar apoi tot Victor Alistar este reclamat de ANI (a carui proiect l-a creat, dar impotriva caruia s-a exprimat public) la Prachet
          sursa: http://www.romaniacurata.ro/victor-alistar-reclamat-de-ani-la-parchet--617.htm

          http://www.transparency.org.ro/contact/index.html

          http://www.pnlbucuresti.ro/Public/Contact.html

          In alta ordine de idei Victor Alistar e un adevarat mister, manifestandu-se deseori impotriva ministrului cel mai felicitat al Romaniei, Monica Macovei.

          Tot el este cel care face proiectul pentru ANI. Acelasi ANI e contestat tot de Alistar, si extrem de interesant ca tot ANI il reclama la Parchet.

          vezi:
          http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1098598-victor-alistar-viorica-costiniu-adversari-monicai-macovei-doriti-secretari-stat-noul-ministru-justitiei.htm

          si

          http://www.romaniacurata.ro/victor-alistar-reclamat-de-ani-la-parchet--617.htm

          Suficienta substanta Miruna?
    • -3 (25 voturi)    
      mda... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      cred ca ar trebui sa te documentezi putin si apoi sa vb.

      si DA, chiar este neconctitutional referendumul ca ii ofera un avantaj in lageri lui basescu...
      • +10 (22 voturi)    
        ? (Joi, 29 octombrie 2009, 13:32)

        alex [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        unde scriein constitutie ca presedintele nu are voie sa faca referendum in asemenea conditii?
        Anticonstitutional este sa limitezi votul poporului, prin neorganizarea referendumului.

        Numai vorba este de voi... Dar o sa ma imbat cu sampanie cand va castiga basescu iar, si cand parlamentul rusinii nationale va avea 300 "demnitari", si nu 471 cat sunt in prezent...
        • -2 (10 voturi)    
          gresit gresit si iar gresit... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:14)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex

          sa o luam pe rand...
          - in constitutie nu scrie nimic specific, dar basescu se foloseste de un drept care il are numai el pentru a obtine un avantaj electoral, si asta este neconstitutional
          - daca votam referendumul nu o sa scada numarul de parlamentari, pentru ca intai trebuie schimbata constittutia (ceea ce implica alt referendum)...
          - de unde dracu ai ajuns la concluzia ca tin cu vreun pardit?!?!?!?! (remarca: "numai vorba este de voi...")...
          de curiozitate, cu ce partid tin??? nu dealta dar as vrea sa aflu si eu!
          omule nu votez cu nimeni si nu sustin nici un partid sau om, din simplul motiv ca nu merita nici unul votat
          - nu o sa ma imbat oricune ar iesi sau nu ar iesi pentru ca tot prost o sa fie !!! o sa ma imbat cand o sa vad 100 km e autostrata construite intr-un an , 1-2 tronsoane de metrou terminate (in seculul asta) etc etc etc...

          ps: termina cu rautatile cu ma imbat ca iese baselu pentru ca se oftica altii... este pur si simplu josnic!

          pps: spune-mi te rog d c il susti pe basescu... ce a facut??? (am spus facut nu spus ca face!)
          • +4 (6 voturi)    
            Asa ii obligi pe (Joi, 29 octombrie 2009, 15:22)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            parlamentari sa initieze procedura de modificare a Constitutiei. Nu mai faceti pe prostii.
          • +4 (4 voturi)    
            A! (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:43)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Deci in Constitutie nu scrie nimic, dar este neconstitutional??
            Nu te doare capul cand te gandesti la asta? :))
            Voteaza cu Gigi! E la fel de pertinent ca tine si Marean...
        • -2 (6 voturi)    
          Sper ca in cei 300 sa nu fie niciun PDL-ist (Joi, 29 octombrie 2009, 16:56)

          marc73 [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Da, ar fi bine sa avem 300 de parlamentari, dar niciunul de la FSN (PDL +PSD)
          • +4 (4 voturi)    
            pai ramane PNL fara frati si "majoritate" (Joi, 29 octombrie 2009, 17:47)

            votezi pnl = CASTIGA PSD [anonim] i-a raspuns lui marc73

            .
      • +13 (17 voturi)    
        este nedrept... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:57)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        dar nu este neconstitutional sau ilegal...
        get over it...Bestia de capitan are creier!
        A miscat genial...cred ca Crin si cu Geoana se dadeau cu capul de pereti cand au auzit ce i-a scremut astuia creierul!
        • +8 (14 voturi)    
          Odata – Suntem captivi ai Televiziunilor PSD/PNL (Joi, 29 octombrie 2009, 14:18)

          Programul Electoral al Televiziunii UNICE PSD/PNL [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

          Adica, dupa ce PSD/PNL au cumparat TOATA Presa, pretind si vorbesc ca pe vremea lui Ceausescu ca si cum ne-ar “reprezenta” pe noi TOTI ROMANII

          Dupa ce PSD/PNL pretind azi ca ei “reprezinta” parlamentul intreg, si de-aia, TOT EI ne “reprezenta” pe noi TOTI ROMANII

          Acum, am devenit captivi si ai acestei asa-zise societati civile controlata tot de PSD/PNL care si ea pretinde ca vorbeste si ne “reprezenta” tot pe noi TOTI ROMANII ???

          Nu mai exista nicio ALTA societate civila, nicio ALTA televiziune si niciun ALT partid care sa aiba o voce cu mesaj in tara asta, in afara de PSD/PNL si satelitii, vopsitii, lecheii si slugile lor ... ?
        • -5 (7 voturi)    
          este neconstitutional din cate stiu... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:16)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

          pentru ca te folosesti de o arma pe care o poti folosi numai tu!

          ca este o miscare de geniu nu neg...
          basescu a fost intotdeauna as in a-si atrage oamenii (fara sa le ofere practic nimic in schimb)

          eu nu am observat nici o imbunatatire in nivelul de trai in ultimii 5 ani si totusi sunt o gramada de oameni care au orgasme multiple cand il vad pe baselu la TV...
          • +4 (4 voturi)    
            din cate stiu eu... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:45)

            Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            ARTICOLUL 150
            (1) Revizuirea Constituţiei poate fi iniţiată de Preşedintele României la propunerea Guvernului, de cel puţin o pătrime din numărul deputaţilor sau al senatorilor, precum şi de cel puţin 500.000 de cetăţeni cu drept de vot.

            Asta inseamna ca PSD (adica Geoana) cel putin putea initia fara probleme! nu stiu PNL (Crin)...
          • +4 (6 voturi)    
            Nu e pt. ca nu l-a reclamat nimeni la CCR (Joi, 29 octombrie 2009, 15:55)

            Programul Electoral al Televiziunii UNICE PSD/PNL [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Ei STIU ca e constitutional, tocmai de-aia n-a reclamat nimeni la CCR ca sa nu se faca de ras

            E mult mai eficient sa bata tpoba cu o minciuna la TELEVIZOR
          • +2 (4 voturi)    
            Gura pacatosului... (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:47)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            "basescu a fost intotdeauna as in a-si atrage oamenii (fara sa le ofere practic nimic in schimb)".
            La voi, se da ceva in schimb? Ai observat si singur? Cunosti cazuri? :))
      • +1 (5 voturi)    
        Ce avantaj?? (Joi, 29 octombrie 2009, 15:27)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Ce avantaj ii ofera ca nu inteleg?? Se iau din voturile cu DA si se numara la candidatura lui Basescu?? Nu cred. Iar daca esti prost sa te lasi influentat de ce votezi pe un buletin la votul pe calalalt e treaba ta.
        Am mai spus-o de multe ori: cei care vor referendum separat sa faca o organizatie si sa depuna intr-o banca banii pentru o organizare separata (numai diferenta e de ajuns) si atunci sunt total de acord. Si asa avem acum o groaza de alegeri, toate platite din banii nostri, in loc sa mearga la sanatate, invatamant, etc.
        • +3 (5 voturi)    
          "groaza de alegeri" (Joi, 29 octombrie 2009, 16:46)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Liviu

          avem fix atatea alegeri cate are orice stat civilizat. Unele state au cel mult o "alegere" mai putin si aceea este fix cea a presedintelui tarii (vezi exemplul apropiat al Rep. Moldova). "Groaza de alegeri" pe care o mentionezi ma duce cu "groaza" cu gandul la Partidul, Ceausescu, Romania. Cand evident banii de alegeri erau economisiti din plin, cu mici exceptii de alegeri locale si referencumuri pentru pacea in lume.
      • +1 (3 voturi)    
        Pagina si articolul??? (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:41)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ce articol din Constitutia Romaniei a fost incalcat? :))
        Iar 22 de puncte?
        Sunteti chiar ciudati mai, sunteti funambulesti de-a dreptul!
        Ia "documenteaza-te putin si apoi sa vb".
        • -1 (1 vot)    
          legi nu (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:44)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          dar exista niste recomandari europene care au fost incalcate grav:

          - neinformarea publicului a avantajelor si dezavantajelor abmelor variante uni/bi si acelasi lucru la parlamentari
          - seful statului nu are voie sa se asocize cu vreuna din optiuni, la noi base face campanie cu referendumul


          Si ca sa priceapa tot omu' care e spilu':

          /
          • 0 (0 voturi)    
            Se face dar cu (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:57)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            20 de zile inainte de referendum.
          • 0 (0 voturi)    
            si aia (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:05)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            e treaba presedintelui?
    • +19 (29 voturi)    
      astia conduc cele 4 ONG-uri (Joi, 29 octombrie 2009, 13:26)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Victor Alistar-Transparency Romania-urmarit de ANI pt fals in declaratia de avere, omul lui Tariceanu.
      Mircea Toma-Agentia de monitorizare a presei-la Acadmia Catavencu,omul lui Vantu
      Cristian Parvulescu-Pro Democratia- a carui nevasta a luat bani frumosi cat a lucrat la Guvernul Tariceanu
      La centrul pt resurse juridice,nevasta lu Iorgulescu-PNL- fost ministru Culturii.........daca astia sunt societatea civila eu sunt cucuveaua de la Cotroceni :)))))
      • -2 (6 voturi)    
        ha, ha... nevasta lui Iorgulescu! (Joi, 29 octombrie 2009, 13:50)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui serban

        Draga Serban, te sfatuiesc ca in continuare sa iti imbunatatesti cultura prin lecturarea unor ziare tip Cancan. Din care vei putea sa afla ca pe sotia lui Iorgulescu o cheama Liliana, nu Georgiana, ca este solista si coregraf la compania de dans contemporan de la Teatrul de Opereta, nu director de ONG care se ocupa de chestii juridice si ca a fost acuzata ca a primit subventii de la ministerul condus de sotiorul-compozitor, nu ca isi da cu parerea despre referendumuri.
        • +1 (1 vot)    
          Deci (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:52)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

          Centrul pentru Resure Juridice e singurul fara interes politic din toata ciorba?
          S-au raliat actiunii in virtutea optiunilor pro-democratice si anti-totalitare?
          Esti un dulce, multumim pentru informatie...
          Salutari doamnei Georgiana si scuze pentru deranj, ok?
        • 0 (0 voturi)    
          Incredibil !!! (Vineri, 30 octombrie 2009, 8:31)

          lst [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

          Nu pot sa inteleg comportamentul unora!
          Obiectiv si elegant, postarea ta a disociat Centrul de resurse juridice de fostul ministru Iorgulescu.
          Ce marmelada o fi in capul celor care ti-au dat voturi negative?
      • -5 (11 voturi)    
        constatare (Joi, 29 octombrie 2009, 13:55)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui serban

        in 2004 erau minunati, fiindca sustineau D.A.; acum sunt mizerabili, fiindca s-au lamurit pe cine sustineau! nu va crapa nitel obrazele, profitori ai regimului portocaliu? in afara de sfidare si fudulie agresiva mai stiti ceva? sa nu va prind schelalaind dupa mila si compasiune cand va pica propteaua ca va rup boturile obraznice, potai de container!
      • +2 (2 voturi)    
        si ce daca ? (Joi, 29 octombrie 2009, 14:44)

        MIruna [anonim] i-a raspuns lui serban

        Hai sa nu facem ce face popa, sa facem ce zice popa
    • +9 (11 voturi)    
      PNL-ul evident. (Joi, 29 octombrie 2009, 13:28)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      Gandeste-te ca sotia lui Parvulescu a lucrat in cabinetul lui Tariceanu - de exemplu.
      Si mai este si baietelul acela dulce ca o fetita care nu si-a completat corect declaratia de avere de s-a luat de el A.N.I. (apropos ce s-a mai intamplat?) tot PNL-ist.
    • -4 (8 voturi)    
      pro sau anti base? (Joi, 29 octombrie 2009, 14:04)

      pro [anonim] i-a raspuns lui Maria

      pana acu erau considerate ong-urile lui basescu. acum sunt ong-uri impotriva lui basescu. e evident ca pentru majoritatea celor care comenteaza, nu conteaza argumentele. conteaza doar sa dea cu bata, in stanga sau dreapta, dupa orientare sau dupa leafa pe care o primesc sa piarda vremea pe net
      • +4 (6 voturi)    
        Re: pro sau anti (Joi, 29 octombrie 2009, 14:24)

        F. [anonim] i-a raspuns lui pro

        Poti da niste exemple de ocazii/activitati ale respectivelor ONG-uri ijn care au fost acuzate ca sint ale lui Basescu ? Ceva care se poate proba ..
        • 0 (2 voturi)    
          uite-ti si exemplul: (Joi, 29 octombrie 2009, 14:58)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui F.

          Coalitia pentru un Parlament Curat din 2004. Toate cele patru ONG-uri au fost membre ale acesteia. Si unii sustin ca CPC a avut o contributie importanta la inscaunarea lui Basescu. Cel putin PSDeii care au fiert si dat in judecata toate ONG-urile din coalitie pentru daune de miliarde ....
          • +2 (4 voturi)    
            A fi impotriva lui basescu - e un argument CIVIC ? (Joi, 29 octombrie 2009, 15:31)

            - [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

            Si asta e un argument PENTRU CE ?

            Daca acum sunt "impotriva lui basescu - inseamna ca au si DREPTATE ?

            A fi "impotriva lui basescu" - e un argument CIVIC ?
            • +1 (3 voturi)    
              nu e argument, ci raspuns la o intrebare (Joi, 29 octombrie 2009, 16:25)

              Anonimus [anonim] i-a raspuns lui -

              F. caruia i-am raspuns il intreba pe pro de ocazii/activitati ale acestor ONG-uri cand au fost acuzate ca sunt pro-Basescu si care pot fi probate. I-am dat un exemplu, nu am argumentat nimic legat de dreptatea pe care o au sau nu in acest caz concret. De altfel niciunul dintre mesajele pe care le-am scris la acest articol nu se refera la subiectul referendumului, ci numai la aruncatul cu noroi in cele 4 ONG-uri pe motive false, gen "la CRJ e nevasta fostului ministru Iorgulescu". Un simplu search pe google inainte de a lansa balarii de genul asta ar fi rezolvat problema. M-ar bucura sa existe pe aici comentarii argumentate pe problema de fond, adica referendumul cu pricina, nu atacuri la persoana.
    • +4 (4 voturi)    
      ong-uri si bratzul lung al lui ilici (Joi, 29 octombrie 2009, 14:30)

      cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui Maria

      mai degraba ceva baietzi de galerie.
      adica lucratori pe dedesupt. :-)
    • -1 (5 voturi)    
      ONG-urile au dreptate (Joi, 29 octombrie 2009, 19:53)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Maria

      ONG-urile reprezinta interesele celor care nu pot sa se reprezinte singuri. Iar in Romania numarul acestora din urma e destul de mare incat sa conteze aceasta actiune a ONG-urilor. Pana una alta Basescu chiar poate fi acuzat de frauda, pentru ca se foloseste de afisele pentru referendum - o chestiune asupra careia nu isi poate aroga drepturi - cu campania electorala.
      • +1 (1 vot)    
        pre-reprezentare (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:22)

        Th.R. [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        Nu deschide subiectul reprezentativitatii pt ca vei pierde. Pozitia celor 4 ong-uri reprezinta pe cei 4 oameni care le conduc. Nu s-au consultat cu baza de membri ca sa iasa public, stiu sigur.
    • +1 (1 vot)    
      au, comnustule (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:30)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Maria

      au, ca de-aia incearca sa pastreze democratia, ca teoretic ar trebui sa fie impartiale

      chiar daca nu sunt, demersul este corect''


      Remus Cernea - Gandeste indraznet!

      http://remuscernea.ro/2009/10/10-angajamente-ale-lui-remus-cernea-ca-presedinte-al-romaniei/
    • 0 (0 voturi)    
      ONG infestate de marionete securisto -mafiote (Vineri, 30 octombrie 2009, 7:04)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Maria

      toate aceste 4 ONG sunt fie cu PSD ,cand e cald si bine,fie cu PNL cand e cald si bine ! sunt conduse de baietii cu ochii albastri inca de la infiintare avand sarcina sa isi bata gura pe principiile democratiei sa vada Occidentul ce bine stam la capitolul asta ! traiesc din donatii de la stat si rudele vrednicilor democrati sunt plasate in' fonctii' grase la statul recunoscator !
      si Toma ,si guristul de la pro democratia si penalul de la transparecy si licheaua aia de nepoata a psdeului sunt bobinati in banii statului roman!Toma cel putin platit de SOV ar trebui sa isi vada in mod absolut de Golful lui !
    • 0 (0 voturi)    
      'canalii perfecte' (Vineri, 30 octombrie 2009, 20:11)

      GHEORGHE [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Traian Basescu despre Theodor Stolojan
      26 iulie 2000, Traian Basescu: "Theodor Stolojan si Mugur Isarescu sint tehnocrati scosi din baie si adusi sa devina presedinti sau prim-ministri."

      26 iulie 2000, Traian Basescu: "Theodor Stolojan si Mugur Isarescu vor fi pulverizati de realitate."
      20 septembrie 2000, Traian Basescu: ?Sint doi candidati la presedintie care nu vor sa-l bata pe Ion Iliescu: Theodor Stolojan si Mugur Isarescu".

      16 noiembrie 2000, Traian Basescu: ?Daca Theodor Stolojan va ajunge presedintele Romaniei, acesta va determina Guvernul ca, pina in februarie 2001, sa acorde garantii guvernamentale grupului Tofan, aflat in mare dificultate financiara."

      16 noiembrie 2000, Traian Basescu: ?Theodor Stolojan si Mugur Isarescu sint candidatii trucati ai PDSR",

      16 noiembrie 2000, Traian Basescu: ?Theodor Stolojan si Mugur Isarescu sint doi lachei care vor face tot ce se poate sa-i fie prim-ministru lui Ion Iliescu."

      Traian Basescu vs. Valeriu Stoica

      16 septembrie 1999, Valeriu Stoica: "Traian Basescu este un politician cu orgolii marunte, aflat in cautare de popularitate ieftina"
      16 septembrie 1999, Valeriu Stoica: "Atitudini cum sint cele ale lui Traian Basescu, care duc la disensiuni nedorite in coalitie, nu mai pot fi tolerate."

      31 martie 2000, Traian Basescu: ?Arestind un reputat profesor de matematica (deputatul PD Liviu Mera), Valeriu Stoica penibilizeaza actul de justitie"

      31 martie 2000, Traian Basescu: "Valeriu Stoica a subordonat actul de justitie in scopuri politice si sub conducerea sa, Justitia trece prin cea mai neagra perioada de la razboi"

      31 martie 2000, Traian Basescu: "Regret ca Valeriu Stoica a ramas in functia de ministru din greseala PD",

      31 martie 2000, Traian Basescu: "Indreptarea justitiei trebuie sa inceapa chiar de la ministru".

      31 martie 2000, Valeriu Stoica: ?Asemenea alegatii periodice nu fac cinste domnului Basescu ca persoana, si cu atit mai putin ministrului Traian Basescu."

      31 m
  • +22 (42 voturi)    
    Frica e mare (Joi, 29 octombrie 2009, 12:59)

    bau bau [anonim]

    Mogulilor incepe sa le fie frica de faptul ca cineva chiar vrea sa faca ordine in tara, asa cum s-a inceput prin rectificarea unor nedreptati sociale,, drept care incearca sa impiedice prin orice mijloace acest lucru. LE e frica de puscarie caci dosarele nu vor fi tinute tot timpul la sertar de catre magistratii corupti. Incet incet o sa se judece si o sa vedem nume sonore care vor petrece ani buni la mititica.
    • -7 (19 voturi)    
      da bine... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bau bau

      vrea sa faca ordine din romania si si-a ales ziua referendumului exact in ziua alegerilor...
      putea sa faca referendum acu 2 ani....

      oricum inainte trebuie schimbata constitutia si apoi iar votata prin referendum si d-abia apoi se aplica....

      concluzia: referendumul e frectie la picior de lemn si este 100% electoral!
  • +16 (18 voturi)    
    Neam viteaz , ospitalier , bun ........... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:01)

    Ion , Gheorghe ............. [anonim]

    N-am citit niciodata vreun studiu / vreo carte despre principalele caracteristici ale poporului roman , probabil exista asa ceva , as fi curios sa vad caracterul de SLUGA pe ce loc ar fi intr-un posibil clasament . Avand in vedere evolutia societatii romanesti din ultimii 20 ani cred ca a ajuns in top 3 .
  • +23 (33 voturi)    
    Preprostia prepusa preinteligentei (Joi, 29 octombrie 2009, 13:03)

    eu [anonim]

    Povestea aceasta a referendumului poate fi privita si in oglinda campaniei politice a lui Geoana si Antonescu pentru presedintia Romaniei, iar Cristian Parvulescu, Georgiana Iorgulescu, Victor Alistar si Mircea Toma se pozitioneaza politic din aceasta perspectiva. Si isi devoaleaza optiunile politice suspect de limpede. Iata rationamentul : in constitutie exista art. 150 si art. 151 privind revizuirea. Aceste doua articole au oferit si ofera posibilitatea oricarui partid care sustine pe oricare candidat (nu doar presedintelui in functie) sa aiba initiativa revizuiririi. Daca oricare dintre partidele care sustin alti candidati ar fi avut aceasta initiativa, atunci candidatul respectiv ar fi putut sa sustina ideea referendumului, evident, si in aceeasi zi cu alegerile prezidentiale. Pentru ca acest lucru este permis de Constitutie. Daca Mircea Geoana sau Crin Antonescu ar fi sustinut revizuirea Constitutiei in sensul reducerii numarului de parlamentari si Parlament unicameral, ar mai fi fost vorba despre « prefraudarea » alegerilor ? De ce ?
    In concluzie, doar pentru ca a avut Basescu primul ideea, nu este suficient ca argument privind « prefraudarea ». Faptul ca ideea are foarte mare priza electorala, putea fi in avantajul oricarui candidat, daca le-ar fi trecut prin cap sa o sustina prin intermediul partidului care il revendica. Imi pare rau, dar a acuza un om doar pentru faptul ca a avut primul o idee inseamna ranchiuna si rea intentie. Basescu a avut ideea mesajului reformarii statului si este dreptul lui politic, precum este si dreptul lui constitutional definit prin art. 90 sa organizeze refernedum in orice zi a anului. Fara niciun fel de ingradire si fara « doar daca ».
    • +13 (23 voturi)    
      ... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:17)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui eu

      Pai cum sa vina altii cu idea cand ei altceva nu au in cap decat sa-l scuipe in fiecare zi pe Basescu si sa-i critice orice idee, orice spune. Ba observ chiar ca au suficient material sa si-o mai traga si intre ei...
    • +8 (10 voturi)    
      Nu inteleg nimic! (Joi, 29 octombrie 2009, 13:53)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui eu

      F.bine abordat.Dar fac si eu o mica completare,
      apropiata de tema.
      Personalitatile din acele ONG-uri,care de fapt reprezinta cetatenii apolitica,ar trebui sa fie constienti de un lucru:oricat de multa reclama si-ar face d-nul Basescu,eu votantul,accept referendumul
      si ma prezint la vot,dar nu-l accept pe candidatul Basescu si nu-i dau votul meu.Oare cei care se grabesc cu asemenea "condamnari"nu sunt constienti de acest lucru?
      Oare de ce se vede numai un vinovat,ca o cearta se face intre doi(numai nebunii se cearta de unul singur)?Aici este vorba de razboiul orgoliilor:cum spune unul ceva,cum apar 10 razboinici si la urma acel unu care a spus numai ceva,este vinovatul principal,apoi apar si intaririle ptr.razboinici. Este un joc vicios fara precedent!
      Oare asta inseamna prefaudare?
      Deci,cine vrea,concluzioneaza cat al duce capul.Parerea mea:Fiecare se lupta ptr.un anumit interes,dar toti sunt contra gandirii logice.
      Aceste ONG-uri,ori trebuiesc desfiintate(oricum traiesc pe buzunarul romanilori),ori trebuiesc reformate.
      Afara cu cei implicati(fie si fam.)in ceva care are leg.cu partidele.La fel si reprezentantii sindicatelor.
      La urma urmei sarmanii sindicalisti se razboiesc,ca seful cutare sa-si umple contul bancar cu actiuni de la unul sau altul.
      Intr-un capitalism pur asa ceva este interzis!
      • -4 (6 voturi)    
        Se vede ca nu intelegi nimic (Joi, 29 octombrie 2009, 15:13)

        Mondee [anonim] i-a raspuns lui Victor

        "Aceste ONG-uri,ori trebuiesc desfiintate(oricum traiesc pe buzunarul romanilori),ori trebuiesc reformate."

        Mai precis, in ce fel traiesc ONG-urile astea pe buzunarul romanilor? Si cam cine sa le reformeze, campionul reformelor, Base, eventual? :)

        Nu cumva ai senzatia ca sunt bugetari, documentatule? :))
  • +21 (31 voturi)    
    Lasitate (Joi, 29 octombrie 2009, 13:09)

    aurica [anonim]

    Umila mea parere este ca,nu mai stiti cum sa-l discreditati pe Basescu.Nu consider ca este cel mai bun,dar deocamdata,niciunul nu-l egaleaza.Campania este "contra lui Basescu",la care se pricep toti,foarte bine,dar nici unul dintre candidati nu are solutii pentru o viata mai buna,un ajutor pentru cei care nu se descurca singuri.Nu ma refer la ajutor material,ma refer la solutii de a determina oamenii sa-si gaseasca locul potrivit in societate,si multe alte lipsuri sociale,ecomonice,civice,etc.
    Tind sa cred ca in spatele acestor ONG-uri exista niste interese.Cam tarziu s-au sesizat de situatie.Disperarea politica este mare.
    Poporul trebuie sa hotarasca.Nu avem nevoie de 500 de hoti,ne ajung 250.Ii putem suporta mai usor.
  • +15 (23 voturi)    
    ce prostie (Joi, 29 octombrie 2009, 13:14)

    baebine [anonim]

    ce ii impiedica pe Antonescu, Geoana, Oprescu sa faca campanie impotriva sau nu a referendumului sa profite si ei de impactul pozitiv al inscrierii in spiritul pro-reforma a Parlamentului, ori partidele care nu sunt de acord, nu ar fi si nu sunt impiedicate sa faca campanie impotriva referendumului, corect ?

    daca Basescu apare pe ambele afise, inseamna ca lumea va merge la vot nu ca va vota pentru el sau pentru reducerea nr. de parlamentari....ce viziune de stanga au organizatiile astea..iar Transparency are o problema vezi Catavencu de saptamana asta - dl. Alistar este acuzat de fals in acte, este cercetat de ANI, cum mai scot dom'ne capul nu au jena ?

    deci cele 4 organizatii cred ca Basescu va castiga ? ce tare, cand toata lumea zice ca pierde
  • +16 (24 voturi)    
    Iar se ajunge la curatatoria CC (Joi, 29 octombrie 2009, 13:14)

    ion [anonim]

    Mama, ce argumentatie de tot rasul:

    "ar exista riscul incalcarii articolului 57 din Constitutie privind exercitarea drepturilor si a libertatilor, potrivit caruia "cetatenii romani, cetatenii straini si apatrizii trebuie sa-si exercite drepturile si libertatile constitutionale cu buna-credinta, fara sa încalce drepturile si libertatile celorlalti".

    Pe undeva ma gandesc ca daca CC-ul ar anula referndumul Basescu ar castiga din primul tur.
    • +3 (3 voturi)    
      AI PERFECTA DREPTATE!! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:41)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui ion

      este cel mai destept comentariu care l-am citit!
  • +14 (18 voturi)    
    Propunere echitabila ! (Joi, 29 octombrie 2009, 13:15)

    martin [anonim]

    Desi se stie perfect cui apartin aceste ONG-uri, am urmatoarea propunere :
    Dat fiind ca nu cred ca oameni rezonabili si democratici ca domnii Geoana si Antonescu, principalii contracandidati ai presedintelui Basescu , potrivit sondajelor, pot fi impotriva unei masuri de reformare atat de necesara a statului. Ca urmare acesti candidati, precum si altii,daca doresc, nu au decat sa tipareasca si ei afise desigur cu propriul chip si in care sa militeze evident pentru acest referendum de larg interes obstesc !
    • +3 (3 voturi)    
      Cam cui... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:15)

      Moire [anonim] i-a raspuns lui martin

      ... apartin, draga martin, aceste ONG-uri? Ca-s tare curioasa...
  • -9 (19 voturi)    
    Aici am ajuns (Joi, 29 octombrie 2009, 13:16)

    Andrei [anonim]

    Adevarul este ca niciodata in ultimii 20 ani Romania nu a fost asa de divizata in 2 mari parti invrajbite de dl. Basescu una impotriva celeilalte. Conflictul politic ajunge in social si Presedintele are din ce in ce mai multi opozanti din toate zonele societatii - politic, economic, persoane private, asociatii, ONG-uri etc. In loc sa medieze si sa obtina stabilitate pt. tara, seful statului ne face martorii si participantii unui conflict din ce in ce mai adanc.
    • +4 (4 voturi)    
      de unde am plecat (Joi, 29 octombrie 2009, 15:33)

      golan batran [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Apaca, golanii, minerii nu se pun. Sau ti se pare ca Basescu e de 20 de ani presedinte ...
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca ai avut bani la FNI! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:43)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Iti place sa dormi linistit timp in care alde Vantu te fura.
  • +14 (22 voturi)    
    Asteptarea moarte n-are (Joi, 29 octombrie 2009, 13:18)

    Radu [anonim]

    A trecut mult timp de la anuntarea de catre Presedintele Basescu a intentiei sale de a organiza un referendum. Abia acum dupa inceperea campaniei se trezesc unii ca nu este constitutional, Sau poate parlamentarii hoti si corupti au inteles ca poate le vor fugi scaunele de su ...sezuturi. Este pacat ca anumite ONG-uri se discrediteaza in acest fel.
    • -8 (16 voturi)    
      fi atent (Joi, 29 octombrie 2009, 13:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      referendumul e constitutional
      al pune in aceeasi zi cu alegerile nu e constitutional
      • +7 (11 voturi)    
        Fusese anuntat (Joi, 29 octombrie 2009, 13:54)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        De la inceput se anuntase intentia clara de a fi organizat in aceeasi zi cu alegerile prezidentiale. Deci oricum toata lumea fusese informata, doar ONG-urile nu!!!
        • -1 (3 voturi)    
          ok... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:05)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          daca e asa nu stiu ce sa zic...
          dar sa stii ca si daca sunt plitizate tot nu explica d c s-au trezit asa de tarziu...
          sa nu uitam faptul ca, desi se discuta de mult, oficial s-a facut referendumul asta acu vre-o saptamana
        • 0 (4 voturi)    
          intentia... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:19)

          Delia [anonim] i-a raspuns lui Radu

          Am si io o intrebaciune. Daca referendumul e propus de presedinte, nu de candidat (ca nici n-are cum candidatul, nu?) de ce afisele proreferendum cu mutra lui Base ma directioneaza spre website-ul candidatului si nu al presedintelui? :)
      • +1 (1 vot)    
        Pagina si articolul? (Vineri, 30 octombrie 2009, 4:59)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Regret ca insist, dar si tu faci la fel!
        Ce articol al constitutiei a fost incalcat / este in pericol de a fi incalcat?
        Care???
  • -7 (17 voturi)    
    incorect (Joi, 29 octombrie 2009, 13:20)

    Murphy [anonim]

    la alegeri, fiecare trebuie sa se prezinte "in pielea goala", fara atu-uri aduse de functiile pe care le ocupa in timpul campaniei electorale; cand Basescu scrie pe afise atacuri la adresa Parlamentului, stiind ca presa a avut grija sa discrediteze institutia de baza a democratiei, e clar ca are o sansa in plus! eu l-as obliga sa explice de ce nu s-a tinut de cuvant dupa 2004 si ce are de gand sa faca daca va castiga din nou, nu sa umble cu jmekerii ieftine profitand de tampenia congenitala a majoritatii cetatenilor.
  • +10 (20 voturi)    
    Oferta Mafiei:4ONGuri la pret de unul.Doar acum (Joi, 29 octombrie 2009, 13:22)

    Alex [anonim]

    Existau ONG urile astea pe timpul lui Nastase si al "libertatii presei" ? Existau si taceau sau nu existau ? Tot ONG urile astea au sesizat macar O DATA IN ULTIMII 5 ANI ca massmedia e monopolizata de trusturi de presa care practica o campanie de minciuni si calomnii impotriva presedintelui tarii ? Demersul lor de acum este profund partinitor, demonstrand ca Mafia a facut din timp "cumparaturile" : pe langa politicienii corupti, analistii la kil (sau la kill...) si jurnalistii tonomat, s-au alaturat si ONG urile sculate la comanda. Chipurile, echidistante...
    • -5 (9 voturi)    
      samurake (Joi, 29 octombrie 2009, 14:01)

      gogain [anonim] i-a raspuns lui Alex

      probabil ca pe vremea lui nastase aveai vreo 5 anishori si de-aia nu ai cum sa stii ca ong-urile astea chiar existau. si nu taceau. dar poti cauta pe google.

      sau poate n-aveai 5 anishori, poate aveai mai mult. in cazul asta inseamna ca esti oligofren.
      • +2 (4 voturi)    
        Cetatene turmentat (Joi, 29 octombrie 2009, 15:05)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gogain

        Nu ma mir a nu ai inteles ca erau intrebari retorice... Si Ciuvica a fost arestat dupa Armaggedon, iar acum e la Antena3, tonomat... Dar tu, doar foarte putin (oligo) gandesti (frenos)...
      • +2 (2 voturi)    
        De ce jignesti? (Joi, 29 octombrie 2009, 15:49)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui gogain

        Ti-ai epuizat repertoriul? Toti vrem sa spunem un lucru, asa oligofreni cum ne crezi: aceste ONG-uri exitau dar TACEAU pe vremea lui Nastase, au sprijinit alianta DA pentru ca erau clietele PNL-ului, acum fac evident jocul PNL-ului.
        Daca Curtea Constitutionala declara ca nu e in regula in locul pozelor cu Base care sustine referendumul va aparea Base cu mana la gura (ca in celalalt referendum). Si uite asa castiga din PRIMUL tur.
        DAr cine sa gandeasca. Noi oligofrenii cum ne zici tu.
    • +1 (3 voturi)    
      Va tot luati de ONG-uri aiurea. Habarnistilor! (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:43)

      Ciucu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Da habarnistule existau! Si au facut opozitie la Nastase si chiar basescu le datoreaza mult.
      Da au sesizat de multe ori problema mass-media. Au facut studii, au spus. Daca tu nu stii nu insemna ca nu au facut-o. Ignorantule! Mai si vorbesti!
      Tu nu ar trebui sa ai voie sa foloseti cuvantul "profund" atata timp cat esti gretos de superifical!
  • -7 (17 voturi)    
    Daca facea Iliescu, ce a facut Base (Joi, 29 octombrie 2009, 13:23)

    Dl C [anonim]

    Daca facea Iliescu, ceea ce a facut Base cu convocarea referendumului ar fi sariti toti la el. Insa la Base, nu, nu se poate. Base e deasupra tuturor.

    Pro Democratia a sustinut ideile supuse referedumului, deci nu poate fi acuzata ca ar fi impotriva unor reforme.

    Insa, aici se acuza un abuz evident. Anume, doar Base avea dreptul de a convoca referendum pe o tema din programul lui persoanal de campanie. Nici un alt candidat nu ar fi putut sa propuna o tema de-a lui de campanie la referendum.
    • +10 (12 voturi)    
      right! (Joi, 29 octombrie 2009, 13:42)

      jo [anonim] i-a raspuns lui Dl C

      "Daca facea Iliescu, ceea ce a facut Base cu convocarea referendumului ar fi sariti toti la el."

      diferenta dintre iliescu & base e ca iliescu nu a le-a dat romanilor posibilitatea sa aleaga, ci a ales el sa cheme minerii care, e drept, au sarit toti la el, in ajutor...
  • +10 (18 voturi)    
    Iara s-au gasit papagalii de serviciu (Joi, 29 octombrie 2009, 13:24)

    Hadrian [anonim]

    Pe de o parte stramba din nas ca politica e o curva, pe de alta fac bine mersi joc politic.

    S-au sculat acu cateva luni cu asumarea codurilor. Trezeire in ceasul al 12-lea, cand s-au dus "sa faca poza cu presedintele". N-au fost in stare sa aduca nici un argument decat ca in tz-spe ani de zile nu au catadicsit sa comunice ceva referitor la coduri.
    Vor dezbateri publice, sa mai intre pe sticla alde Mircea Toma (alt zaharisit de la Catavencu), Victor Alistar (acuzat de fals intelectual de ANI), Cristian Pirvulescu (care a "binecuvantat" manaria uninominaului prin care zecfi de PNL-isti au intrat in parlament de pe locurile 3 in circumscriptii electorale).
    Mai avea nevoie societatea civila de inca o galeata de zoaie.
  • -7 (17 voturi)    
    e bine (Joi, 29 octombrie 2009, 13:24)

    liviu_ [utilizator]

    ca s-a trezit cineva sa incerce sa-l aduca cu picioarele pe pemant pe acest mic dictator...
    bine oricum eu stau la caldurica acasa de ziua alegerilor cu sau fara referendum. cand oi avea pe cine sa votez o sa ma si duc... dar asta e alta discutie...
    • +8 (10 voturi)    
      Asa-asa, lasa sa voteze pe cine se pricepe (Joi, 29 octombrie 2009, 13:49)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Tu ramai acasa si plange-ti de mila.

      Sau emigreaza ?!
      • 0 (2 voturi)    
        si cine se pricepe??? (Joi, 29 octombrie 2009, 15:09)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Hadrian

        nu te supara.... dar daca vota cine se pricepea... poate nu mai eram unde suntem acom...
        asa ca scuteste-ma da?
        in al 2-lea rand spunem i un candidat pa presedentie care merita votat (cu argumente, si care a functionat dupa principiul "fapte nu vorbe" si nu invers)

        era o remarca, nu-mi plang de mila, plang de mila tarisoarei asteia eventual

        de emigrat nu emigrez ca stiu ca nu m-as adapta in alta parte, si oricum o duc onrabil si aici si oricum nu prea inteleg ce rost isi avea aceasta replica in comentariu tau...
        • +3 (3 voturi)    
          Si de ce n-a votat cine zici ca se pricepea ? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:28)

          Hadrian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Au zis ca si tine ca vor chestii clare, alb si negru, bun sau rau, ca in basmele lui Petre Ispirescu.

          Si au stat dracului acasa si au plans de mila tarisoarei lor, ca niste patrioti adevarati de canapea.

          Inca o data, lasa tu sa voteze pe cine se pricepe, care accepta ca nici unul din cei inscrisi nu este sfant pe pereti si ca trebuie sa aleaga pe cel care ii incalca principiile cel mai putin.
        • 0 (0 voturi)    
          uite ca ai pe cine vota (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:56)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          http://remuscernea.ro/2009/10/10-angajamente-ale-lui-remus-cernea-ca-presedinte-al-romaniei/
    • +1 (1 vot)    
      asa sa faci (Vineri, 30 octombrie 2009, 5:03)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sa nu iesi din casa, e pacat sa-ti pierzi timpul :))
  • +7 (9 voturi)    
    parlamentul rusinii (Joi, 29 octombrie 2009, 13:28)

    Komminternistu' [anonim]

    Pacat de Mircea Toma si Cristian Parvulescu...oameni inteligenti cumparati de gasca de la Grivco...Alistar e un papagal fara culoare, iar de doamna respectiva nu am auzit.
    Domnu' Toma, va rog sa nu va mai plangeti ,daca vine la putere ciurda infecta prostanac-vanghelie-bombonel- sarbu etc, ca vi se pune pumnul in gura.
    Nu sunt simpatizant al niciunui politician, dar atata inversunare impotriva unui singur om nu am mai vazut.
    • +1 (1 vot)    
      Din greseala (Joi, 29 octombrie 2009, 15:08)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Komminternistu'

      am dat un minus comentariului de mai sus. Corectez acuma ceasta eroare.
  • +7 (7 voturi)    
    SOCIETATEA CIVILA ! (Joi, 29 octombrie 2009, 13:38)

    JOHN [anonim]

    Societatea civila este fiecare dintre noi ... cei care nu sunt angajati politic sau nu sunt urmariti de interese politice intrun fel sau altul.
    ONG-urile reprezinta si alte puncte de vedere decat ceea ce se aude de la Palatul Victoria insa acest lucru nu califica aceste organizatii ca fiind societatea civila.
  • +11 (11 voturi)    
    Mare disperare la lichele... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:46)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Priviti lista celor care au intrat in parlament prin "usa din dos", adica prin redistribuire, ca sa le intelegeti disperarea. Le este frica:
    1. Dan Voiculescu (PC)
    2. Adrian Nastase (PSD+PC)
    3. Sergiu Andon (PSD+PC)
    4. Viorel Hrebenciuc (PSD+PC)
    5. Bogdan Olteanu (PNL)
    6. Calin Popescu Tariceanu (PNL)
    7. Verestoy Attila (UDMR)
    8. Tudor Chiuariu (PNL)
    9. Cristian Adomnitei (PNL)
    10. Relu Fenechiu (PNL)
    11. Serban Mihailescu – Miki Spaga (PSD+PC)
    12. Titus Corlatean (PSD+PC)
    13. Ioan Ghise (PNL)
    14. Teodor Atanasiu (PNL)
    15. Gyorgy Frunda (UDMR)
    16. Dan Radu Rusanu (PNL)
    17. Culita Tarata (PSD+PC)
    18. Eugen Bejinariu (PSD+PC)
    19. Crin Antonescu (PNL)
    20. Dan Ilie Morega (PNL)
    Marea majoritate a acestora sunt si cei mai vocali.
    • +10 (10 voturi)    
      mare disperare (Joi, 29 octombrie 2009, 14:09)

      mara [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      De acord cu tine ca au intrat pe usa din dos dar sa ne uitam putin si la CV-ul lor.
      Este jale mare, sa privim in urma cu 20 de ani la Dl. Ghise in costum de mare pionier!!! Ca de restul companiei nu mai zic.
      De noi depinde sa-i ducem la lada de gunoi a istoriei.
  • +6 (10 voturi)    
    rusine (Joi, 29 octombrie 2009, 13:48)

    marius [anonim]

    iata cui fac jocul acesti trepadusi. A se vedea titlul rastalmacit de pe iRealitatea (http://www.realitatea.net/traian-basescu--acuzat-de-prefraudarea-alegerilor_651542.html). Si uite asa continua manipularea. Daca Base dorea sa influenteze rezultatul alegerilor facea acest referendum in TURUL II.
  • +10 (12 voturi)    
    premiza gresita (Joi, 29 octombrie 2009, 13:49)

    io [anonim]

    1)citez:
    "Traian Basescu are un ATU, in conditiile in care el, care a convocat referendumul, este si candidat la alegeri"
    premiza de la care pleaca sesizarea este ca boborul este de acord cu propunerea din referendum, altfel am fi nevoiti sa constatam ca Basescu are un DEZAVANTAJ si nu un ATU.
    e logic, nu? adica daca as fi total impotriva propunerilor lui Base de la referendum, nu l-as vota tocmai ca sa nu-i dau sansa sa-si puna in practica propunerea.
    deci, din moment ce se considera un ATU pentru Base aceste propuneri, de unde stiu domnii ONG-uri care va fi vointa populatiei, vis-a-vis de aceste propuneri, inainte de numararea voturilor de la referendum?
    2) Cistigul mare al lui Basescu este ca a adus in dezbatere aceasta problema inainte de alegeri,
    si deja si l-a adjudecat, cu sau fara referendum, daca intr-adevar majoritatea populatiei doreste unicameral si mai putini parlamentari.
    (Singurul cistig pentru marinar, din comasarea celor doua evenimente, ar fi sa zicem daca cineva afla despre propuneri in momentul votarii, love at first feel, si pac cu stampila pe initiator ... ceea ce, hai sa fim seriosi, tematica acestui referendum a fost super ultra mediatizata).
    ceea ce este meritul lui ca om politic, in general fiecare politician are dreptul sa vina in campanie cu propuneri care sa atraga electoratul.
    acuma, ce vina are Basescu ca Chucky vine cu aberatii gen cota unica de 10% iar Geoana cu PSD-isti in Cosmos ?
    • 0 (4 voturi)    
      alta premisa (Joi, 29 octombrie 2009, 15:38)

      Mary [anonim] i-a raspuns lui io

      Dar de ce sa nu facem referendum si pe alte tematici dragi presedintelui candidat - alea pe care le-a folosit sa distraga atentia de doamna Udrea intr-un moment mai naspa al carierei sale?

      Adica prostitutia si drogurile usoare...

      Aste nu sunt un ATU, nu? :)
    • -1 (1 vot)    
      partea proasta (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:33)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui io

      e ca problema e falsa:

      http://packardb.blogspot.com/2009/10/referendum-noiembrie-2009.html
      • +1 (1 vot)    
        m-ai convins (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:56)

        io [anonim] i-a raspuns lui ptc

        ce bine informat esti ;(
        "Basescu a facut un minister pentru Udrea"
        serios?
        si Agathon la ce minister a fost ministru, se poate sa ne spui si noua?
        si chestia cu "o camera o controleaza pe cealalta" ar fi valabila daca repartitia politica intre camere ar fi substantial diferita.
        insa in conditiile actuale, cele doua camere nu fac decit sa se repete una pe cealalta, intirziind procesul legislativ.
        Cele doua camere nu ar atributii substantial diferite, practic la noi e parlament unicameral cu doua camere!
  • -7 (11 voturi)    
    referendumul e de porc (Joi, 29 octombrie 2009, 14:00)

    jos basescu [anonim]

    Nu inteleg ce deranjeaza in toata povestea asta, implicarea ONG-urilor sau mai bine zis, ca este atacat presedintele? De fapt intrebarea legitima este evidenta: voi toti astia care comentati aici sunteti pupicuristii lui basescu? Penibil
  • -6 (10 voturi)    
    E f. bine ca cineva sesizeaza publica acesta inech (Joi, 29 octombrie 2009, 14:08)

    Cap [anonim]

    In esenta ONG-sitii au dreptate. Este limpede ca lumina zilei ca Basescu nu joaca corect.
    E f. bine ca cineva sesizeaza publica acesta inechitate.
    Mai putin Alistar, restul sunt oameni respectabili.
  • +8 (10 voturi)    
    ONG-urile cui? (Joi, 29 octombrie 2009, 14:12)

    Stefan [anonim]

    ONG-urile ca si Justitia Romana parca ar fi copii dictatorului Ceausescu.
    Rusinos, mergeti la zootehnie, este mare nevoie de ingrijitori acolo!!
  • +9 (11 voturi)    
    uite cine vorbeste ! (Joi, 29 octombrie 2009, 14:27)

    cucuvaia [anonim]

    ag. ptr. monitorizarea presei (presa de presat ) ar trebui sa se ocupe mai serios de antenele cele pline da haz si de zvonalitatea teve, care, in campanie electorala, iau o pozitzie partinitoare, de front, vadit anti baseascu.
    la zvonalitatea il dadea pe sticla pe crinishor, dandu'si cu parerea despre FeMeI.
    in tot tinpul a stat pe ecran un indemn cu iz de emanatzie electorala, ceva ca cum c'ar trebui ca romanu', nepriceputu', sa fie atent cu cine voteaza.
    sunt sigu ca romanu' a prins mesajul corect. :-)
    presa nu mai relateaza stiri, le fabrica.
    un post chiar are o emisiune, fabrica...
    pai ?!
  • +6 (8 voturi)    
    ONG si democratia? (Joi, 29 octombrie 2009, 14:53)

    mircea [anonim]

    De cand poporul roman nu mai are dreptul sa-si spuna parerea,prin referendum,dar au drepturi niste grupuri de interese definite ONG?Avocatul poporului,dupa cum este definitia,este al poporului si nu al ONG.Sper sa se comporte ca atare,sa apere interesele poporului si nu ale Prodemocratia care a ajuns un grup minuscul care nu are nici-o treaba cu democratia.Nu retin sa fi fost in ultimii10 ani alegeri la prodemocratia pentru stabilirea conducerii.C.Parvulescu s-a instalat si la uitat dumnezeu acolo.Poate isi aduce aminte si ne scapa de el.Doamne ajuta.
    • 0 (4 voturi)    
      intrebare (Joi, 29 octombrie 2009, 15:47)

      Miruna [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Am o problema logistica sa ii spunem Daca este o singura lista pentru referendum si nu sunt doua coloane de semnaturi pentru referendum si pentru prezidentiale si eu vreau sa votez doar pt prezidentiale. Fac jumate de semnatura sau cum ?
  • +2 (2 voturi)    
    Jenant!!! (Joi, 29 octombrie 2009, 15:57)

    Cristi [anonim]

    Pe cine reprezinta defapt aceste ONG-uri? Parvulescu, Alistar, etc. Cunoastem personajele. Alistar mai are probleme cu ANI? Apropierea d-lui Parvulescu de PNL este de notorietate. Sotia cui oare a fost angajata de Tariceanu? ONG-urile astea papa o gramada de bani europeni si nu fac absolut nimic. Votul uninominal a ajuns in halul asta (cu alesi in parlament de pe locul doi si trei) tocmai datorita jocului dublu si compromisului rusinos al Prodemocratia. Sa nu uitam amanuntele astea.
    • -1 (1 vot)    
      irelevant (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:35)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      pentru ca nu este corect ceea ce a facut base
  • +3 (5 voturi)    
    Agentia pentru monitorizarea presei? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:04)

    Cristi [anonim]

    Pai cu ce dracu' se ocupa astia defapt? Media a ajuns in ultimul hal (in nici o tara civilizata nu se face jurnalism atat de mizerabil si lipsit de profesionalism ca la noi) iar "monitorii" astia n-au avut nimic de zis pana acum in legatura cu subiectul. Cat sunt de ipocriti Parvulescu, Alistar, Toma si altii si ce interese reprezinta aceste ONG-uri pe care le conduc nu mai e un secret decat pentru cei neavizati. Cat despre "avocatul poporului"... Ce naiba a facut asta pana acum? Atatea nedreptati si incalcari ale drepturilor omului s-au petrecut in aceasta tara in ultimii ani si n-am auzit deloc ca acest "avocat" sa se enerveze prea tare, poate numai cu prilejul acelei celebre legi privind "salariu cumulat cu pensia" care se regasea la multi bugetari de lux.
    • -1 (3 voturi)    
      mai baieti, credeam ca sunteti mai destepti (Joi, 29 octombrie 2009, 20:50)

      sandokan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      daca vrei sa te informezi, ai la indemana internetul si chiar site-ul hotnews. daca vrei sa dezinformezi e foarte usor sa faci pe prostul. dar sa nu crezi ca cei care citesc pe net sunt la fel de prosti.

      http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-6348032-codul-deontologic-unic-pentru-mass-media-fost-adoptat-cadrul-conventiei-organizatiilor-media.htm


      http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-6340259-studiu-cum-vad-jurnalistii-romani-valorile-profesionale-reglementarea-presa.htm

      doua raspunsuri foarte recente la intrebarea ta veninoasa. multumit?
      • +1 (1 vot)    
        Sunt multumit (Vineri, 30 octombrie 2009, 5:12)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

        Deci nenea Nistorescu si tovarasii Gadea & Co papa caca intr-un cadru organizat, reglementat si extrem de deontologic.
        Nu prea s-a vazut codul deontologic pus in aplicare, poate n-am vazut eu bine?
        Am vazut o avertizare de la CNA pentru doua posturi de teveu care a intrecut masura (masura fiind stabilita la o bere mica, ca intre amici..).
        Evident, traim in tari diferite...
  • -4 (6 voturi)    
    despre referendum (Joi, 29 octombrie 2009, 20:13)

    Vasi [anonim]

    In primul rand ca referendumul asta nu trebuia organizat in aceeasi zi cu alegerile pentru presedinte. Subiectul e mult prea sensibil pentru a fi neglijat, asa cum se va intampla daca lucrurile raman neschimbate. ONG-urile au toata dreptatea sa sesizeze Avocatul Poporului si Curtea Constitutionala pentru repararea acestei greseli majore a lui Basescu. Asta ca sa nu mai vorbim despre campania inselatoare pe care si-o face Basescu prin intermediul afiselor pentru referendum..
  • -2 (4 voturi)    
    justificat (Vineri, 30 octombrie 2009, 3:29)

    ptc [utilizator]

    Mi se pare firesc sa existe asemenea sesizare. E evident ca Base nu are alta carte de campanie decat cea a referendumului si re-aia se agata cu ghiarele de ea.



    Hai, las, bine ca e un candidat decent in lupta:

    http://remuscernea.ro/2009/10/10-angajamente-ale-lui-remus-cernea-ca-presedinte-al-romaniei/
  • +1 (1 vot)    
    Raspuns pentru Moire ! (Vineri, 30 octombrie 2009, 10:00)

    martin [anonim]

    Am fost intrebat cui apartin aceste zise ONG-uri si desigur ca fara sa stiu amanuntele, nu pot sa nu observ caracterul lor partizan. Fapt este ca liderul ProDemocratiei este un vorbitor si scriitor decent si nu seamana cu Ciutacu si Ciuvica, dar participa la aceleasi adunari sardanapalice de ura contra lui Basescu de la Antena 3 si Realitatea.
    In plus acest distins Cristian Parvulescu este cel care a transformat uninominalul lui Basescu intr-o lege schioapa, care a permis, cu totul intamplator desigur, ca PNL sa realizeze un numar de parlamentari dublu fata ce le acordasera alegatorii.
    Asa ca acum cred ca e clar, cat de obiective, neutre si impartiale sunt aceste ONG-uri !
  • 0 (0 voturi)    
    probabil ca... (Vineri, 30 octombrie 2009, 17:01)

    egroeg [anonim]

    sunt eu mai necunoscator,dar aveam impresia ca poporul are dreptul sa-si faca cunoscuta optiunea prin REFERENDUM sau poate trebuie sa-i dea acest drept vreun ONG? Dupa cum mai cred ca este dreptul Presedintelui sa cunoasca optiunea poporului pe care-l conduce in care sens chiama
    oamenii la vot.Sau poate, si aici ,Presedintele trebuie sa ceara voie de pe la un ONG?
  • 0 (0 voturi)    
    Pete pe Alistar, Parvulescu & comp... (Vineri, 30 octombrie 2009, 18:42)

    urbanie [utilizator]

    Rationamente... Basescu e cel mai tare animal politic al Romaniei ultimilor 20 de ani - fapt recunoscut chiar si de dusmanii lui... Boc a fost, de departe, cel mai bun si mai vertical premier al Romaniei, cu cele mai multe realizari/zi de munca... Monica Macovei a fost luata efectiv de la cratita de Basescu, atunci cand a fost numita ministru, iar faima i-a ajuns la Bruxelles pentru tot ceea ce...a incercat sa faca, dar n-a fost lasata (ca si Boc sau Basescu)... Etc... Lor li se opun niste grupuri media & de interese, plus, iata, niste "ong"-uri care si-au pierdut credibilitatea DATORITA SEFILOR LOR : vezi Alistar, Parvulescu... Ma mira doar Mircea Toma, la fel cum m-a deziluzionat, mai ieri, un Florin Iaru de pilda... Nu pot sa cred ca bezna dezinformationala de pe RTV si A3 i-a adus aici...