Tinta PDL: 40-45% din voturi pentru Traian Basescu in primul tur 

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:13 Actualitate | Politic


Democrat-liberalii si-au fixat ca obiectiv, in cadrul Colegiului Director, obtinerea a 40-45% din voturi pentru Traian Basescu in primul tur al prezidentialelor, PDL mizand pe dezbaterea asupra referendumului si pe un eventual vot negativ dat lui Lucian Croitoru, au declarat pentru NewsIn surse din PDL.

Prezent la sedinta Colegiului Director al PDL, presedintele Traian Basescu le-a spus democrat-liberalilor ca si-a fixat niste date pentru manifestari electorale in orasele mari, de care democrat-liberalii ar trebui sa tina seama pentru mobilizarea cat mai mare a activistilor si simpatizantilor presedintelui in exercitiu.
  • "El ne-a spus ca este dispus sa vina si la inaugurarea unui camin cultural, daca va fi chemat dar ca trebuie sa fie adunati cat mai multi oameni. Are dreptate pentru ca nu-l poti chema la o manifestare la care vin doar 100 de oameni, nu e o chestie de orgoliu", a declarat pentru NewsIn un democrat-liberal participant la discutii.
Seful statului va avea sediul de campanie separat de cel al partidului, intr-o zona din centrul Capitalei, undeva pe strada Lipscani. De conceptia materialelor electorale se va ocupa Felix Tataru care va lucra atat cu stafful presedintelui, cat si cu cel al partidului.
  • "De altfel, stafful partidului va fi mai degraba subsumat celui al presedintelui, un fel de comandament 2 al campaniei electorale. Activitatea celor doua se cam intrepatrund", au declarat surse din PDL.
Basescu isi va incepe cel mai probabil campania electorala in Moldova, prin participarea, in cursul saptamanii viitoare, la un eveniment organizat de PDL in aceasta regiune. Pe parcursul urmatoarei luni, seful statului va fi prezent la actiunile PDL de mare anvergura din teritoriu, la care sunt asteptati un numar mare de participanti, urmand ca reprezentantii PDL sa compenseze absenta lui Traian Basescu in alte zone printr-o campanie sustinuta.

Pe langa Gheorghe Flutur, care va coordona campania PDL de sustinere a lui Traian Basescu, au mai fost desemnati Sever Voinescu drept purtator de cuvant al acestuia si deputatul Sulfina Barbu, care se va ocupa de comunicare si de relatia dintre stafful de campanie al presedintelui si partid.

Aviz negativ referendumului si respingerea cabinetului Croitoru - avantaj Basescu

Conform analizelor PDL, Traian Basescu ar putea fi avantajat de tema referendumului privind introducerea Parlamentului unicameral si reducerea numarului de parlamentari, studiile sociologice aratand ca majoritatea celor care vor vota pentru un Legislativ unicameral ii vor acorda votul lui Basescu.
  • "Si-au cam dat foc la valiza cu avizul negativ dat referendumului. Si or sa-i dea foc inca o data daca vor respinge cabinetul lui Croitoru, pentru ca luni acesta va depune la Parlament lista ministrilor, iar dupa audieri PSD, PNL si UDMR vor trebui sa dea explicatii de ce au dat, in comisii, aviz negativ unor ministri. Vor fi multi tehnocrati si nu stiu cum or sa justifice respingerea lor dupa audieri. Ca au doar doua doctorate, in loc de trei?", a declarat un pedelist, adaugand ca este asteptat in aceste zile si un semnal venit de la FMI care ar putea pune opozitia "intr-o postura jenanta".
In consecinta, democrat-liberalii si-au fixat ca tinta obtinerea unui scor de 40-45% in primul tur.
  • "Avem nevoie de acest scor pentru ca in turul II simpatizantii nostri si cei ai PNL, care sunt mai conservatori si nu vor respecta eventualele indicatii venite de la Crin Antonescu, sa vina masiv la vot", au spus surse PDL.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















585 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    45% din voturi (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:27)

    Bocumic [anonim]

    nu ia Basescu nici de la Colegiul Director al PDL
    • -2 (2 voturi)    
      Ajunge cu PD-L-ul (Joi, 22 octombrie 2009, 7:01)

      Alulutza [anonim] i-a raspuns lui Bocumic

      Au furat cat sa cumpere 45% din electorat??
      Stiu ca au furat pt EBA tatii dar acum chiar nu este vorba de o pitzipoanca ci de viitorul Romaniei. Romanii vor sti cu siguranta ca inca un mandat pt basescu traian va duce Romania in randul tarilor din Africa.
      Votand Mircea Geoana scapam de aceasta teama si de teama pt ziua de maine.
    • -2 (2 voturi)    
      45%????? (Joi, 22 octombrie 2009, 7:14)

      George [anonim] i-a raspuns lui Bocumic

      sa zica merci ipocritul daca intra in turul 2. la cum ne-a condus in acesti 5 ani de zile ma mir ca mai candideaza.
      basescu = viitorul fost presedinte al romaniei din 6 decembrie 2009.
  • -1 (11 voturi)    
    daca in sondaje are 30% (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:28)

    Relaxatu [anonim]

    inseamna ca o sa fure diferenta de 15%.
    Traiasca MAI si Blaga.
    • -2 (2 voturi)    
      Asta or vrea ei dar .... (Joi, 22 octombrie 2009, 7:18)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Relaxatu

      .... socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ!
      d-asta si trage /guvernul actual, pt a-l tine cat mai mult pe bleaga in functie cu scopul fraudarii alegerilor. ca sa nu mai pomenim de cele doua ministere care i-au fost date lu' nutzi udrea-cocos ca sa mai produca si ea niste bani pt campania alcoolistului.
      vot impotriva diktatorului!!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Votez pentru unicameral si impotriva Base (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:32)

    Adrian C. [utilizator]

    Sper sa mai fie si altii ca mine.
    • -1 (7 voturi)    
      votez impotriva lui base si nu votez la referendum (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:53)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      o sa-l doara mai tare daca nu va fi validat referendumul

      nu vreau sa legitimez prin prezenta mea o scamatorie electorala de prost gust

      cu propunerea pentru referendum in ziua alegerilor basescu duce smecheria pe "cele mai inalte culmi" imaginabile

      as fi votat cu placere la referendum in orice alta zi in afara unei alte campanii electorale...

      cele doua discutii nu trebuie amestecate: alegerea presedintelui si reforma constitutionala

      ce vrea basescu e o fushereala romaneasca ce compromite atat discutia despre constitutie, cat si corectitudinea alegerilor prezidentiale

      pacat
    • 0 (4 voturi)    
      Reforma constitutiei (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:36)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Daca tot se doreste schimbarea Constitutiei, atunci sa se faca calumea. Nu asa cum ii place lu' base. Eu sunt pentru modificarea si modernizarea ei in spiritul democratiei. Dar sunt impotriva folosirii referendumului ca sprijin politic pentru base...
    • 0 (0 voturi)    
      Logica? (Joi, 22 octombrie 2009, 20:31)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      ///
      Daca votezi unicameralul si nu iese Base, cine crezi ca-l mai aplica? ///
  • -4 (6 voturi)    
    la anu si la multi ani! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:34)

    Adrian [anonim]

    la anu si la multi ani!
  • +2 (8 voturi)    
    Un scor bun...pentru turul 2 (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:35)

    anonim [anonim]

    Mult succes.
  • -1 (7 voturi)    
    Pina acum au latrat doar.... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:36)

    Claude [anonim]

    .... anticonstitutionalii. Basescu a intrat in ring. Sa te tii de palme dupa ceafa si suturi in fund date contracandidatilor. Mi-e mila de pe acum de ei! Eu zic sa-i cereti lui Johannis sa va puna la dispozitie aeroportul de la Sibiu si ceva terenuri pentru case, ca am auzit ca e mare mester in imobiliare pe acolo.
  • -1 (5 voturi)    
    pai e cifra reala pt t1 (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:00)

    el [anonim]

    1. pai cam asta-i scorul real pt turul 1 - va fi in acest interval >40%
    dl geona + antonescu = 40% si diferenta la ceilalti
    2. pentru turul 2 base cel putin 65% - ca tot le place unora acest procent.
  • +2 (4 voturi)    
    Aceleasi plangeri (Miercuri, 21 octombrie 2009, 23:59)

    cipilica [anonim]

    Vad aceleasi lamentari penibile in multe comentarii!

    Intrebarea relala este: vrem sa se schimbe ceva sau lasam sleahtata lui Iliescu sa isi faca "treaba" in continuare?

    Eu spun...hai sa incercam solutia care si-a aratat disponibilitatea la schimbarea sistemului care nu ne reprezinta!

    Voi vota pt. Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu vad si idioti (Joi, 22 octombrie 2009, 13:44)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui cipilica

      Unii sunt in stare sa rateze oportunitatea de a curata clasa politica prin desfintarea unei camere redundante si inutile doar pentru ca este in aceeasi zi cu prezidentialele. Unii chiar voteaza in ciuda impotriva !?! Inteleg sa nu fi principial de acord dar sa votezi in ciuda?
      Cred ca pe acest tip de voturi ajung unii in parlament, altfel nu-mi explic prezenta unora acolo cand nici la matura n-ar fi buni.
      Pana la urma avem conducatorii pe care ii votam nu pe cei pe care ii dorim, cand o sa intelegem asta o sa fie un pic mai bine.