VIDEO UPDATE Solicitarea lui Basescu privind organizarea referendumului pe 22 noiembrie, respinsa de Parlament

de A. Neagu, L. Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:12 Actualitate | Politic


Deputatii si senatorii au votat, miercuri dimineata, raportul Comisiilor juridice, ce aviza negativ solicitarea presedintelui Traian Basescu privind organizarea referendumului pentru Parlamentul unicameral in aceeasi zi cu alegerile prezidentiale. Raportul Comisiilor juridice, adoptat in urma cu o saptamana, a fost votat cu 233 de voturi pentru si 131 impotriva. Avizul Parlamentului este consultativ, iar seful statului poate organiza oricum referendumul.



In urma cu o saptamana, Comisiile juridice ale Senatului si Camerei Deputatilor au avizat negativ solicitarea lui Traian Basescu privind organizarea referendumului pentru votul unicameral.

Intr-un interviu acordat luni HotNews.ro, presedintele Traian Basescu a declarat ca, in cazul in care parlamentarii vor respinge avizul pentru declansarea referendumului privind trecerea la sistemul unicameral, va semna decretul "cu sau fara avizul Parlamentului".

Ce au spus parlamentarii:

Ioan Oltean, deputat PD-L: Sedinta de astazi se dovedeste una prin care presedintele Romaniei sa fie impiedicat sa-si exercite una din atributiile conferite de Constitutie. Am observat aceasta pozitie a opozitiei nedemocratice inca din sedinta Birourilor Permanente in care scrisoarea presedintelui a fost trimisa comisiilor juridice  pentru a cenzura dreptul presedintelui de a convoca un referendum.(...)textul constitutional ii da dreptul presedintelui de a consulta poporul prin referendum in probleme de interes national. Vreau sa spun ca tezele cuprinse in avizul negativ ale comisiilor juridice nu au fundament legal.

Victor Ponta, deputat PSD: Nu e nevoie sa fii jurist ca sa stii ca modificarea Constitutiei se poate face doar prin procedura prevazuta de Constitutie si anume, trebuie sa formam actualii parlamentari acea comisie care sa faca propuneri plenului reunit, sa fie votate de plenul reunit si apoi sa mergem la referendum Altfel, ca element intermediar nu are nicio valoare si poate doar sa incurce.(...) Vreau sa cred ca pe 22 si pe 6 o sa avem alegeri pentru presedinte, si nu alte demersuri electorale, care nu pot sa ne duca decat dincolo de subiectul pe care dorim sa-l supunem votului poporului si anume alegerea unui nou presedinte.

Aura Vasile, deputat PSD: Solicitarea presedintelui Traian Basescu nu este constitutionala. Grupul parlamentarilor PSD+PC sustine oportunitatea micsorarii numarului de parlamentari, insa nu este de acord ca cineva sa intre cu bocanci cu blacheuri in Constitutie.

Calin Popescu Tariceanu, deputat PNL: Avem de-a face cu o frumoasa smecherie politica, pe care presedintele, cu simtul extraordinar de dezvoltat de a sti ce doreste poporul, vrea sa faca transfer de simpatie de la aceasta tema la domnia sa, pentru a-si adauga cateva procente in plus. (...) Problema unui Parlament unicameral sau bicameral este atat de importanta incat merita o dezbatere publica pe argumentatie solida si nu populista.

Cseke Attila, senator UDMR: Noi credem in continuare in sistemul bicameral cu o mai buna partajare si stabilire a atributilor celor doua Camere ale Parlamentului. (...)prima intrebare pe care doreste pres edintele Romaniei sa o adreseze cetatenilor cu drept de vot din aceasta tara, trecerea la un Parlament unicameral este o problematica esentialmente supusa revizuirii Constitutiei, si nu poate fi transata in niciun fel prin referendum.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5856 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    Sper (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:26)

    Constantin [anonim]

    ca parlamentul sa faca o concesie presedintelui cu referendumul si presedintele sa reactioneze in consecinta.
    • +22 (30 voturi)    
      Parlamentarii (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:26)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      au scapat o sansa extraordinara sa-si voteze primul ministru pe care si-l doresc. Cei costa ca dadeau aviz favorabil referendumului? Nimic. Cu tot avizul asta negativ referendumul se va organiza.

      Grea e politica asta, mai ales daca o faci cu mintea intunecata de orgolii. Actionand asa nu vei obtine nimic din politica pe care o faci. Aviz amatorilor!!!
      • +22 (30 voturi)    
        Avem cei mai multi parlamentari din UE (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:39)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Avem cei mai multi parlamentari din UE pe cap de locuitor. Eu sunt total deacord cu acest referendum.
        Parlamentarii bineinteles ca au votat impotriva, e ca si cum i-ai intreba: sunteti de acord sa va pierdeti joburile ? :)
        • -10 (18 voturi)    
          Minciuna sfruntata:suntem chiar la medie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:09)

          Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

          ca parlamentrai pe cap de locuitor. Nu mai miniti lumea atat de ordinar.
          • +12 (14 voturi)    
            Mincinosul striga mincinosul (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:27)

            Adrian [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            Uite, eu nu cred pana nu vad. Nu stiu care din voi are dreptate, dar vad ca tu, Titirca1, il stropesti pe Frankie fara sa aduci nici un argument concret. Poti da, te rog, detalii? Eu unul sunt chiar curios.
            • -7 (9 voturi)    
              Zero argumente la Frankie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:25)

              Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

              Minciuni trimise in cosmos sau pe mare, dupa inclinatiile politice ale fiecaruia.
              Politologul Mihai voicu a spus clar pe TVR1 ca romania are un numar de parlamentari pe cap de locuitor, in media europeana.
              • +3 (3 voturi)    
                Consulta wikipedia (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:47)

                Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                atat iti zic.
                Si stai jos ai nota 2
              • +1 (1 vot)    
                stai jos 2! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:37)

                liv03 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                nea titirca sau cum te-o chema. Mihai voicu ala e politolog? Cum naiba daca e un om pe al carui cuvant matale te bazezi a fost atat de dumb incat nu si-a facut treaba in parlament cat a fost ministru? In plus a mai si votat ca blegu impotriva propriului partid. pe vremea aia in PNL nu era dictatura antonescu sa ii dea afara daca voteaza altfel
                daca tu-l crezi pe ala in loc sa socotesti singur eu iti spun doar atat: ////
          • +11 (15 voturi)    
            Parlamentarul Roman (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:27)

            Vlad [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            Gras ,gafaie , alearga toata ziua sa manince si gura lui ceva .gafaie .cand nu se uita vecinul ia si de la el . e mereu cu capul jos .nu vezi fata .stau unul langa altul si nu le vezi decat spinarile rotunde si grase ..mananca si gafaie ,transpira . e greu dar ofteaza si iar maninca . indeasa tare .au o singura frica : ca vine ignatul alegerilor . atunci cine scapa de cutit e norocos. restul sant carnati .si istorie .
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:12)

          QA [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          si cu Luxemburgul ce facem?
      • -15 (23 voturi)    
        nu sunt impotriva refendumului (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:41)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        parlamentarii se opun, si bine fac, organizarii referendumului in ziua alegerilor. de ce nu se laege o alta zi? de ce nu a fost organizat odata cu referendumul pentru uninominal? ca sa amestecam iarasi campaniile electorale intre ele?
        • +14 (14 voturi)    
          Simplu... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:31)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Pentru reducerea costurilor. Ti-ai pus vreodata cati bani se duc pe astfel de referendumuri? Si din buzunarul cui? A pune referendumul in aceiasi zi cu alte alegeri (in cazul asta alegerile prezidentiale) se vor reduce cheltuielile semnificativ.
          • 0 (2 voturi)    
            poate... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:47)

            bob [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            ...daca s-ar fura mai putin prin tara asta, ar fi bani ptr referendum in fiecare zi
          • +2 (2 voturi)    
            si in plus... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:42)

            liv03 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

            A spune ca oamenii sunt influentabili de participarea la referendum inseamna a declara ca oamenii sunt niste biete oi care isi urmeaza indrumatorii de turma. Asta ar insemna ca voturile pe care se bizuie actualii parlamentari provin de la niste biete oitze manipulate.
            Si atunci de ce sa tin in parlament 467 carmaci? In plus se spun minciuni legate de costurile cu un parlamentar. Acestea nu sunt de 7000 euro ci de peste 15-18.000 euro de persoana pentru ca sa nu uitam ca pe langa salariul brut i se platesc si alte cheltuieli (consilieri, deplasari, birou in teritoriu etc)
            Hai sa vorbim cu cifre reale.
            Daca faceau treaba nu ne suparam ca sunt multi dar sunt trantori. de ce sa ii tinem acolo?
            Iar despre costurile cu referendumurile le recomand detractorilor sa citeasca despre ACB-uri si sa inceapa sa gandeasca economic si nu altfel. E mai ieftin daca investesti in actiuni care sa aduca rezultate decat sa nu faci nimic.
      • -2 (16 voturi)    
        Si daca se face referendum...ce? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:06)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        O sa va duceti turma sa-l votati pe Basescu si unicameralul, PDL-ul se va alia cu PSD-ul din nou dupa alegeri, referendumul oricum nu are nici o valoare pt ca tot parlamentarii trebuie sa voteze (si ce parlamentar se da singur afara??)...Guvernul tot din Videanu, Berceanu, Udrea, Pogea, Andronescu, Nemirschi, Blaga, Sârbu...etc va fi format....si gata.
        Toata agitatia asta are un singur scop....sa se stabileasca ce partid va sta "capra" in fata celuilalt...pt ca altceva nu se va schimba.
        Naivitatea e in floare....
      • -10 (18 voturi)    
        Referendumul e ilegal (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:12)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Daca citit Constitutia veti vedea ca pentru modificarea Constitutiei procedura referendara se declanseaza diferit de cum vrea basescu sa o faca.
        Veti vedea la Curtea Constitutionala, ca o ia in chelie. Scrie negru pe alb.
        • -6 (8 voturi)    
          Cu atat mai bine pentru parlamentari (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:25)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          daca este ilegal. Ii dadeau aviz favorabil, ieseau pe sticla si ziceau "am facut un compromis presedintelui asteptam de la el un gest asemanator", Se vedeau cu premierul in caruta, dupa care unii dintre ei atacau al curtea constitutionala organizarea referendumului.

          Basescu la un asemena gest de aprobare a referendumului era obligat sa reactioneze cumva.
        • +3 (3 voturi)    
          Oare? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:33)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          Un citat, ceva, poti sa dai? Eu nu te cred. Vino cu ceva concret si mai vorbim.
          • -4 (6 voturi)    
            uite aici concret (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:49)

            Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

            TITLUL VII
            Revizuirea Constituţiei

            Iniţiativa revizuirii ARTICOLUL 150
            (1) Revizuirea Constituţiei poate fi iniţiată de Preşedintele României la propunerea Guvernului, de cel puţin o pătrime din numărul deputaţilor sau al senatorilor, precum şi de cel puţin 500.000 de cetăţeni cu drept de vot.

            (2) Cetăţenii care iniţiază revizuirea Constituţiei trebuie să provină din cel puţin jumătate din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe sau în municipiul Bucureşti trebuie să fie înregistrate cel puţin 20.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative.
            • +5 (5 voturi)    
              bun (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:01)

              srt [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

              Si unde vezi tu mai exact ilegalitatea in textul ala?
            • +2 (2 voturi)    
              si nu crezi ca tre schimbata? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:45)

              liv03 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

              Coane titirisca, nu crezi ca e facuta sa nu fie schimbata? E o constitutie facuta de comunisti in spiritul gandirii lor si personal nu imi place, dar sunt nevoit sa o respect.
              Pe mine, cetatean, de ce nu ma respecta constitutia?
        • 0 (4 voturi)    
          iar arunci fumigene, (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:51)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          sper ca pleci cu 'plinul' acasa,
          art. 90-presdintele poate declansa referendumul dupa CONSULTAREA parlamentului pe teme de interes national-este sau nu este acest referendum de interes national ?
          art 150-presedintele poate initia revizuirea Constitutiei la solicitarea Guv,o patrime din deputati SAU senatori sau la solicitarea a 500 000 de cetateni cu drept de vot,-poate fi asimilat referendul cu solicitarea a 500 de mii de cetateni ? tu ce zici farfuridi ?
          • -3 (7 voturi)    
            Zic cum am zis si in 2004 (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:53)

            Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

            Bascase nu mai iese.
            Referendumul va fi invalidat.
            Atunci m-au luat porcurorii lui Nascase la intrebari (si pumni in coaste) pentru postari impotriva regimului, acum mi-au lipit, PORCII, o foaie A4 de amenintare pe masina...si intre timp am un copil, dar tot nu ma las de la crezul meu.
            Asa ca stau stramb si va zic drept, ca in 2004: Bascase nu mai iese si bine va fi pentru Romania.
            • 0 (2 voturi)    
              deci esti 'rasfatat' (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:05)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

              in timpul 'dictaturii' lui base,ti se ofera hartie igienica in loc de 'intrebari',si ce ai zis in 2004 ?canu iese base sau ca v a castiga bombo ?
            • +1 (1 vot)    
              saracu de tine.. (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:24)

              neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

              ori dezinformezi cu buna stiinta ori esti dus cu pluta..Pacat.
        • +8 (12 voturi)    
          Sunteti prost informat, sau rau intentionat (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:07)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          Dle. Titirca, nu mai arunca cu fumigene...de fapt, dumineata nu ai citit Constitutia. Ia sa vedem: art. 90 "Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional".
          Urmeaza Legea nr. 3/2000 privind organizarea referendumului, care ce ne spune? Art. 11: "Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să îşi exprime voinţa prin referendum cu privire la probleme de interes naţional.
          (2) Problemele care se supun referendumului şi data desfăşurării acestuia se stabilesc de Preşedintele României, prin decret." Ati inteles? Problemele de interes national raman exclusiv la aprecierea presedintelui, lucru care a fost statuat clar in decizia Curtii Constitutionale nr. 567/2006 prin care s-au declarat neconstitutionale prevederile art. 12 alin (1), decizie in care CC a transat clar problema astfel: "numai Preşedintele României poate decide dacă cere sau nu poporului să-şi exprime voinţa prin referendum, care sunt problemele de interes naţional şi care anume problemă concretă va fi supusă referendumului"...asa ca, mai las-o moale, ca macane!!! Si in general, scuteste-ne de demonstratiile dumitale de incultura si pupincurism politic...
        • +7 (11 voturi)    
          postacule, incurci borcanele (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:08)

          io [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          sau i-ai citat pe tataia Grebla si pe tataia Ghise?
          articolul privind referendumul si cel privind modificarea Constitutiei sint DIFERITE !
          prin acest referendum NU SE MODIFICA CONSTITUTIA.
          e un referendum ca oricare altul, fara nici un fel de efect legal.
          daca in urma acestui referendum se constata ca populatia vrea, abia apoi se va demara procedura de revizuire.
          mai lasati-ne cu fumigenele astea ...
          iaca:
          "ARTICOLUL 90
          Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional. "

          problema configuratiei Parlamentului este o problema DE INTERES NATIONAL.
          deci, ne arati si noua unde scrie ca daca problematica supusa referendumului este reglementata curent in Constitutie, atunci presedintele nu are voie sa faca acel referendum?
      • -10 (16 voturi)    
        PDL NU TE MAI SUSTINE! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:29)

        pdl [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        membrii pdl din toata tara cer congres extraordinar!!! membrii pdl doresc sa ceara schimbarea actualei conduceri a pdl pentru ca boc, udrea, ridzi, videanu, berceanu, preda, blaga, toader si nu in cele din urma basescu – au dus la distrugere acest partid. membrii cinstiti ai pdl doresc sa afirme din nou ca nu il sustin pe traian basescu! membrii pdl din toata tara au fost ijurati, huliti si scuipati de populatia tarii, tocmai pentru ca traian basescu a fost 5 ani presedintele romaniei!
        membrii pdl din toata tara doresc congres extraordinar! cu cat imping aceasta cerere catre alegeri – cu atat actualii lideri ai pdl vor avea mai mult de pierdut!
        membrii pdl din toata tara cer congres extraordinar!!! membrii pdl doresc sa ceara schimbarea actualei conduceri a pdl pentru ca boc, udrea, ridzi, videanu, berceanu, preda, blaga, toader si nu in cele din urma basescu – au dus la distrugere acest partid. membrii cinstiti ai pdl doresc sa afirme din nou ca nu il sustin pe traian basescu! membrii pdl din toata tara au fost ijurati, huliti si scuipati de populatia tarii, tocmai pentru ca traian basescu a fost 5 ani presedintele romaniei!
        membrii pdl din toata tara doresc congres extraordinar! cu cat imping aceasta cerere catre alegeri – cu atat actualii lideri ai pdl vor avea mai mult de pierdut!
      • -3 (5 voturi)    
        Esti un PDL-ist mititel cu un creierash idem? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:07)

        Mordor [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        de cand are tzarishoara asta parlament (1831) acesta a fost bicameral. adica acum sa vina tzatza floarea care se umecteaza cand il vede pe base, sa bage votu cu unicameralul. fara dezbateri publice fara a vedea daca romaniei i se potriveste un astfel de sistem. daca unul ca basescu ia puterea si are o majoritate parlamentara, gata, ce-l opreste sa faca ce vrea in tara asta. asa poate ca ar avea majoritate numai intr-o singura camera iar cealalta ar putea pastra echilibrul democratic. la fel de bine daca o tampenie legislativa trece de camera deputatilor poate fi oprita la senat (acest lucru s-a si intamplat deja). sistemul bicameral este mult mai democratic. pentru a deveni mai eficient parlamentul bicameral trebuie sa nu aiba anumite atributii care se suprapun. aici se mai poate lucra.
        in romania actuala cu presedinti "jucatori" si majoritati care nu inseamna nimic pentru basescu este indicat sa existe doua camere. altfel il transformam pe basescu in putin.
        • +5 (7 voturi)    
          ha , de parca va puteti compara cu inaintasii ! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:25)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Mordor

          Si ? care e relevanta? pe mine ma intereseaza ca acesti tip de parlament se ocupa cu NEFACUTUL. Aceleasi partide voteaza in camera ce blocheaza in senat si invers. Intr-un joc pervers de putere din care singurii peirzatori suntem noi ? de ce
          ? pentru ca ii acceptam. Numai ! Gata ! la gunoi cu voi !
        • +4 (6 voturi)    
          Muzeul taranului roman (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:51)

          Bica fara frica [anonim] i-a raspuns lui Mordor

          Ridicol , de unde parlament in 1831 ? Esti dus rau de tot . In 1831 era tara ocupata de rusi . si astia pentru ca nu aveam nimic ca si reguli au facut Regulamentul Organic . Nu era parlament bicameral nu era nimic .Pai la 1848 ce mai vroia Balceascu? Tocmai la 1859 Cuza cu divanele adhoc ale. si atat .1866 Adunare Constituanata si da Constitutia carea abia acum descrie Parlamentul Bicameral dar care erea bicameral nu din democratie ci pentru a reunii in senat pe boieri si a nu se frec ela coate cu targoveti din camera deputatilor .Era o frectie de democratie ca printul carol avea toata puterea .poporul roman nu stia nimic .fanariotii si boierii faceau legea. a venit 1877 si independenta dar atentie romania regat numai la 1881 . asadar nu exista ce zici . Si nici traditii .
          • -1 (1 vot)    
            sa-ti treaca revolta (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:32)

            Mordor [anonim] i-a raspuns lui Bica fara frica

            Sa te iau usor ca ametzeshti:
            In 1831, în Ţara Românescă, a fost adoptat un act cu caracter constituţional denumit Regulamentul organic, aplicat, un an mai târziu, şi în Moldova. Regulamentele organice au pus bazele parlamentarismului în Principatele Române. Adica si acolo se vorbea de infiintarea unui parlament bicameral. Clar?
      • 0 (0 voturi)    
        Vitel la poarta noului! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 22:03)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        @ Atata pricep atata fac, Copii mici cu Nu terorizeaza parintii sa vada pana unde merg cu abuzul.Ei risca o dojana! Ceilalti zeghea! DDD
  • -10 (34 voturi)    
    ar fi culmea... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:37)

    parlamentalu [anonim]

    ar fi culmea sa accepte senatorii si deputatii sa se reduca locurile. Nu vedeti ca e ilogic? Cum ar fi ca la tine in bloc sa va strangeti si sa votati ca sa ramaneti din 500 de locatari doar 300...tu ce ai vota?
    • +42 (46 voturi)    
      Parlamentari proprietari (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:56)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui parlamentalu

      Imi pare rau dar comparatia nu functioneaza! La mine in bloc am cumparat apartamentul. Parlamentarii nu au cumparat pe viata un loc in palatul lui Ceausescu. Desi tare le-ar place!!!
      • +1 (7 voturi)    
        Corect (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:02)

        djaghah [anonim] i-a raspuns lui Radu

        L-au cumparat pentru doar patru ani. Dar l-au cumparat deci comparatia "functioneaza".
    • +22 (24 voturi)    
      comparatie gresita (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:13)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui parlamentalu

      Parlamentarii aia s-au nascut in blocul meu? Au CUMPARAT ei apartamentul din bloc, poate din parlament. Este ca intr-un loc de munca, vine criza se reduc locurile de munca.
    • -4 (6 voturi)    
      Cititi cu atentie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:58)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui parlamentalu

      In anul 2007 intretinerea unui parlamentar + salariul costa cetateanul roman 7.000 de euro/ an. In anul 2009 acelasi parlamentar costa 10.000 de euro. 10.000 x 465 = 4.650.000 suma deci daca am reduce numarul deputatilor si senatorilor la 300 ar suna asa 10.000 x 300 = 3.000.000 euro/an retine. Reducerea pe cale de consecinta ar fi urmatoarea x2-x1= 1.650.000 euro.Adauga cheltuielile cu intretinerea casei poporului si o sa ajungi maxim la 7.000.000 euro. Amice am sa iti fac eu un calcul acum de o sa te las cu ochii in soare si sa te gandesti la ce zice baselu data viitoare. 415 km de asutostrada Transilvaneana = 7 Mld euro in conditiile in care ar trebui sa coste jumatate. Ca sa nu zici ca le scot din cap verifica te rog pe site-ul realitatea.net. O concluzie unicameralism nu functioneaza in romania deoarece nu suntem destul de avansati iar caracteristica balcanica s-ar transforma intr-o dictatura de catifea. Sunt pentru BICAMERALISM in jurul a 320 de parlamentari. Pentru pro Basesti: inainte sa votati puneti mana si citit rolul presedintelui intr-un stat de drept si pe urma duceti-va la vot cu inima impacata.
      • +6 (6 voturi)    
        E corect, doar ca.... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:10)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        doar ca sumele (7000 euro sau 10000 euro) sunt sumele necesare pe luna, nu pe an. Daca ar fi pe an inseamna ca pe luna ar ajunge mai putin de 1000 Euro, ceea ce pare a fi imposibil pentru mojicii din Ro.

        Numai bine si multa stima
        • -2 (4 voturi)    
          Cetateanul !!! Pe an !!! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:28)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

          Cum ar fi sa-l coste pe cetatean 7000 de euro pe luna??? Ai citit gresit.
          In rest...economia de bani cu parlamentarii este o tampenie mare cat casa. Se pierd miliarde de euro cu autostrazile, cu fondurile UE, cu politicile fiscale lipsa, etc. Reducerea lor este pur si simplu o miscare electorala de-a lui Basescu, pt ca stie ca romanii nu prea ii au la inima pe parlamentari. Orice modificare a structurii Parlamentului, implicit a Constitutiei, se face de catre parlamentari. Si nu stiu ce parlamentar s-ar da singur afara....
          Dar nu-i problema...credeti romani ca votul vostru conteaza...o sa va dati seama de contrariu abia dupa alegeri.
          • -2 (4 voturi)    
            alegere corecta (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:23)

            mintea din urma votului [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Cel mai trist este ca foarte multi nici dupa vot nu-si dau seama ce porcarie au facut....
          • +1 (1 vot)    
            vai de tine.. (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:34)

            neutrino [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            inteleg ca ai ceva cu Basescu, dar sa spui ca nu eo risipa de bani..acesti parlametari care nu fac nimic..doar dorm in papuci, analfabeti cat cuprinde, Daca parlemantarul roman castiga 7000 de euro pe an inseamna ca eu sunt miliardara..castig 30 000 de euro pe an. :).Lasa-o, ca macane rau. du-te si gaseste alta scuza.
            • 0 (0 voturi)    
              Te rog frumos... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 20:05)

              bgd [anonim] i-a raspuns lui neutrino

              Sa mai citesti o data ce a spus Cristian, dupa aia ce a spus Cornel si apoi ce am spus eu. Dar cu atentie te rog!
      • +2 (4 voturi)    
        Bicameral (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:18)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        Si eu sunt pentru bicameral. Insa numarul de parlamentar ar trebui redus si mai mult.,80 de parlamentari/camera sunt suficienti pentru a asigura functionarea eficienta a parlamentului cu toate comisiile lui. Trebuie tinut cont ca in comisii lucreaza si alte persoane in afara de parlamentari.
  • +42 (52 voturi)    
    votati ce presedinte doriti (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:38)

    Ovidiu [anonim]

    dar tre sa mergem toti sa disponibilizam niste politicieni ca sunt prea multi care dorm acolo pe banii nostri...
    • +16 (16 voturi)    
      intregul (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:48)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      este mai mult decat suma partilor
      • +3 (3 voturi)    
        Afirmatia corecta (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:35)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui atreus

        este ca intregul nu este egal cu suma partilor cu o singura exceptie, cand partile sunt eterogene.

        Intregul poate fi mai mult sau mai putin decat suma partilor.
  • +15 (31 voturi)    
    majoritatea transparenta de furou (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:41)

    vladtepes [anonim]

    Teoria asta cu partidele de 65% cu majoritatea transparenta in parlament are o parte slaba .foarte slaba . In invalmasala creeata gioala si cu crinuta ,markobelo si cu paduchianii au ajuns sa se muste singuri de mana .
    pai nu este un parlament rezultat in urma alegerilor uninominale ? Este
    pai nu au parlamentari libertate de constiinta ?pai au
    pai nu reprezina parlamantarii circumscriptia care i-a trimis ? pai reprezinta
    se reprezinta parlamantarii pe ei insisi si burtile lor ? pai nar trebui
    reprezinta parlamentarii pe liderii lor de partid si grupuri de interese ? doamne fereste ! nu .
    Deci singurul loc unde functioneaza treaba cu parlamentarismul democratic este la vot in parlament .caz cu caz parlamantarii voteaza ce este mai bine pentru circumscriptia lui . s-a cam uitat asta . pai de ce ? cum au facut ei 65% in spatele usilor inchise ? nu e frumos . noi alegatorii nu santem de acord . noi vrem sa vedem parlamentarii nostrii frumusel cum voteaza . am votat oameni nu partide . saude gioala ? saude crinulet ? saude in general la toti burtosii ?
    • -3 (9 voturi)    
      Parlament si partide (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:25)

      Vasilescu Dan [anonim] i-a raspuns lui vladtepes

      In cazul acesta nu mai este valabil nici chestia cu "partidul cu cei mai multi parlamentari" pentru ca am ales parlamentarul si NU partidul.
      Ce parere ai????
      • +6 (6 voturi)    
        Parere (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:41)

        Vladtepes [anonim] i-a raspuns lui Vasilescu Dan

        Nu sant situatii comparabile . Un parlamentar liberal sa zicem sau psdist are o criza de constinta si isi da seama ca o lege nu este buna pentru alegatorii lor si voteaza impotriva partidului este exact situatia de care vorbesc . In schimb ca rezultat al alegerilor cine se situeaza pe locul 1. este natural cine are cei mai multi parlamentari. In cazuri concrete chiar si ei vor vota cum este mai bine ptr alegatorii lor .
    • -1 (7 voturi)    
      Limitele bunului simt (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:17)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui vladtepes

      Am observat ca in ultima vreme e o moda pe forumul Hotnews sa discutam despre "65%". Curg replicile pe aceasta tema ... ca e transparenta majoritatea ca nu e transparenta, ca presedintele e mai legitim decat aceasta majoritate ba ca nu e mai legitim, sa se inregistreze nu stiu unde majoritatea ba sa nu se inregistreze si tot asa un tra-la la continuu. Probabil ca face parte dintr-o calitate retrograda pe care o are tot romanul - aceea de a pune la indoiala permanent totul in jurul sau si de a nu respecta nici o autoritate. De aceea se duce de rapa si autoritatea statului roman...

      Am si eu o intrebare in acelasi sens ...alianta PSD + PDL care avea parca 70% in parlament era legitima? Din cate stiam eu cei care voteaza PSD au o antipatie profunda pentru PDL si invers. Deci era sau nu legitima? Atunci nu si-a pus nimeni intrebarile astea "filozofice". Acum, ca majoritatea parlamentara indrazneste sa se opuna tendintelor dictatoriale ale unuia incepem sa discutam "legitimitatea". Pai legitimitatea acestei majoritati a fost validata cand au trantit 1/2 de guvern Boc.

      Si cand evidentele alunecari dictatoriale ale unuia care nu mai stie ce sa faca sa-si impuna vointa sa arbitrara (pe fiica sa, pe Udrea, pe Blaga si in general PDL-ul lui) unei tari intregi sunt combatute de unul dintre putinele foruri democratice (Parlamentul) din tara noi ce facem? Pai ii injuram ca vor sa apere democratia...La fel cum injuram si partidele istorice la inceputul anilor '90 si la fel cum injuram si "golanii" din Piata Universitatii.

      Chiar si intuitiv, fara sa ai carte prea multa, iti poti da seama ca daca ai de ales intre Presedinte (care e o singura persoana) si intre Parlament ca si sustinere intr-o disputa politica aleg oricand Parlamentul pentru ca e institutie formata din mai multi indivizi si sansele unor derapaje sunt mai mici (peer pressure).

      PS Zilele astea nu se mai aude nimic de guv Boc. Cred ca se fura pe rupte (in liniste). Si-a plantat Udrea iarba de 30 mil Euro?
      • -2 (2 voturi)    
        logica (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:30)

        baza sistemului democratic [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        "Chiar si intuitiv, fara sa ai carte prea multa, iti poti da seama ca daca ai de ales intre Presedinte (care e o singura persoana) si intre Parlament ca si sustinere intr-o disputa politica aleg oricand Parlamentul pentru ca e institutie formata din mai multi indivizi si sansele unor derapaje sunt mai mici (peer pressure)." Foarte bine punctat, insa exista un motiv si mai important: baza democratiei (ca definitie) este in parlament si nu in presedinte, care poate fi cel mult un mediator! Cat rau au facut parlamentarii pana acum tarii, au o ocazie unica de a spala putin din mizerie!
  • +28 (34 voturi)    
    asteptam cu interes... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:46)

    Tom Macaragiu [utilizator]

    ... avizul parlamentului care evident va fi unul negativ.
    Din fericire avizul lor este consultativ (sa ma corectati), astfel, daca la alegerile prezidentiale prezenta la vot va fi de peste 50% vom putea reduce numarul lichelelor ce se infrupta din bani publici.
    Mizand pe prezenta redusa la vot, parlamentarii ar putea da aviz favorabil... oricum ar fi, trebuie sa mergem la vot in numar cat mai mare.
    • -1 (5 voturi)    
      aha (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:14)

      vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      ce n-ai inteles tu: ce au respins parlamentarii e ideea organizarii referendumului in aceeasi zi cu alegerile.nu trebuie sa ii cream un avantaj incorect unui candidat, fie el si T.B. simplu si foarte democratic, daca ma intrebi pe mine.
  • 0 (24 voturi)    
    Transparent (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:51)

    mihai2k [utilizator]

    E simplu ca buna ziua. Basescu le-a bagat cioara in casa - ca sa traga pe spuza lui rezultatul.

    E clar ca baietii vor vota impotriva.

    Si e la fel de clar ca Basescu ii va arata cu degetul - ia vedeti, voi, alegatori, cum parlamentarii nu vor sa renunte la scaune - si apoi noi sa mergem sa-l votam pe el, ca singurul care vrea cu adevarat sa faca ceva pt tara !


    Of, cat este de transparent.!
  • +22 (32 voturi)    
    restructurare morala (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:52)

    ion [anonim]

    Sunt prea multi si prea incompetenti,unii dintre ei.Sa dea ei primul exemplu.
    Presedintele numeste primul ministru si nu majoritatea de conjuctura formata in plina criza economica.Oare ce mai urmaresc vechii comunisti si securisti de data aceasta?Sa dea iar tara inapoi cu 20 de ani?
    • -15 (21 voturi)    
      CONSTITUTIA (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:08)

      mihai2k [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Conform constitutiei, presedintele DESEMNEAZA premierul dupa consultari cu partidul majoritar sau cu toate partidele , daca nu exista unul majoritar. Partidele propun candidati, iar presedintele DESEMNEAZA pe unul dintre acestIA, de preferinta pe cel cu sustinerea cea mai mare.

      Intrebare : ce partid l-a propus pe domnul CROITORU ?

      Atata timp cat vom fi de acord ca sa fie calcata in picioare CONSTITUTIA, ne vom merita soarta.
      • +11 (13 voturi)    
        Of, of, of... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:40)

        bilutza [anonim] i-a raspuns lui mihai2k

        Iar si de la capat, unde scrie in constitutie ca presedintele TREBUIE sa desemneze un candidat propus de partide?

        Daca ar fi obligat sa desemneze pe cineva propus de un partid/alianta atunci aceasta atributiune ar fi inutila, parlamentul ar stabili singur guvernul si gata. Oricum ar avea "majoritatea" deja stabilita.

        Decat sa-ti irosesti energia asa mai bine ai face lobby sa fie schimbata constitutia, sa fie o republica parlamentara daca tot iti doresti ca presedintele sa nu aiba nici o prerogativa.

        ARTICOLUL 103
        (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.
        (2) Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.
        (3) Programul şi lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.
        • +4 (6 voturi)    
          Pai (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:00)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui bilutza

          baietii fac tot tam-tamul cu Johannis pentru ca stiu sigur ca la vot Croitoru trece fara probleme.
          Pai asa n-am avea nevoie de parlament, totul se hotaraste de catre conducerea partidelor.
          Goiana votat de Dabuleni si Crin ajuns de pe locul 3 in parlament sa hotarasca pentru mine?
          Never!
        • -1 (5 voturi)    
          DA.... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:24)

          mihai2k [utilizator] i-a raspuns lui bilutza

          Dar de ce nu scrie constitutia ca presedintele PROPUNE SI DESEMNEAZA un candidat, punct ??????

          De ce oare scrie acolo " în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.""

          De ce adica sa mai piarda timpul si sa consulte partidele, daca oricum desemneaza pe cine vrea el ???

          In orice democratie normala prim ministrul este propus de Parlament si , in cazul nostru, este DESEMNAT APOI de presedinte.

          Da, in Franta scrie clar in Constitutie ca primul ministru este ALES si NUMIT de presedinte, PUNCT.

          Acolo avem de-a face cu o republica semiprezidentiala reala.

          la noi nu.
          • +3 (3 voturi)    
            Ai citit constitutia franceza? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:20)

            bilutza [anonim] i-a raspuns lui mihai2k

            Article 8
            Le Président de la République nomme le Premier ministre. Il met fin à ses fonctions sur la présentation par celui-ci de la démission du Gouvernement.
            Sur la proposition du Premier ministre, il nomme les autres membres du Gouvernement et met fin à leurs fonctions.

            nomme = Désigner quelqu'un à une charge, à une fonction, à un emploi;

            desemna = a numi, a indica, a investi
            http://dexonline.ro/search.php?cuv=desemna

            Da, la noi e precizat ca desemneaza dupa consultari. Asta nu creeaza insa nici un fel de obligativitate. Punct.

            Si eu sunt pentru revizuirea constitutiei, sunt multe aspecte interpretabile, multe blocaje absurde. Dar in cazul asta e cat se poate de limpede.

            Hai sa nu mai umplem de sange constitutia cu pseudo interpretari...
        • +1 (1 vot)    
          cred ca a fost formularea gresita (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:59)

          AdiR [utilizator] i-a raspuns lui bilutza

          Probabil la momentul elaborarii art. 103 indivizii s-au gadit la faptul ca presedintele face consultatiile in vederea constatarii si desemnarii premierului cu sustinerea cea mai mare (cel putin asa am auzit ca este scris in cartea "Constitutia Romaniei comentata si adnotata")
          Acum oricum nu mai conteaza ce au vrut sa scrie, important este ceea ce e scris cuvand cu cuvant.
          Pe viitor (la urmatoarea modificare a constitutiei) poate se va revizui si acest articol in scopul eliminarii interpretarilor generatoare de astfel de crize politice. (din experienta invatam).
      • +2 (8 voturi)    
        Citat incorect si manipulator. (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:45)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2k

        Fraza asta nu apare in Constitutie!

        "Partidele propun candidati, iar presedintele DESEMNEAZA pe unul dintre acestIA, de preferinta pe cel cu sustinerea cea mai mare."

        Rusinica!
      • +6 (6 voturi)    
        Te afli într-o mare greşeală ! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:29)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2k

        "coaliţia" psdpcpnludmr nu vrea să-şi asume responsabilitatea actului de guveranare, deci, propunerea acestor partide nu poate fi luată în considerare din cauza art.109 din constituţie care spune că "guvernul răspunde politic doar în faţa parlamentului " ai înţeles ? răspunde politic şi în faţa parlamentului !!! cu alte cuvinte, un grup autointitulat "coaliţie majoritară" pretinde următoarele lucruri :
        1. că el reprezintă întregul parlament, desconsiderând votul celorlalţi parlamentari (se încalcă art.2 din constituţie referitor la suveranitate şi la interdicţia ca această suveranitate să fie exercitată în nume propriu de către vreun grup sau persoană.
        2. că poate impune preşedintelui o persoană şi un guvern care care nu pot răspunde politic deoarece acestea nu fac parte din partidele parlamentare (johannis sau tehnocraţii).
        3. că poate să-şi delege responsabilităţile care decurg din constituţie, unor persoane dinafara eşichieruluim politic.
        băsescu acţionează, deci, perfect constituţional şi pe deplin responsabil deoarece se opune preluării în mod discreţionar a puterii executive din romania de către grupul voiculescu-iliescu-geoană-antonescu et comp. mai mult, prin împiedicarea referendumului, această, "coaliţie" se opune exercitării suveranităţii poporului român şi încalcă art.2(1) din constituţie.
        aceasta este doar o parte din părerea unor jurişti şi magistraţi care, chiar dacă nu predau drept constituţional, susţin, cu şi mai multe argumente încă, că litera şi spiritul constituşţiei sunt respectate de băsescu. cu o scrupulozitate chiar enervantă, uneor, pentru inamici.
      • 0 (0 voturi)    
        si daca... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:51)

        liv03 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2k

        Si daca prezidentu are informatii ca in spatele baiatului ala neamtz nu sunt niste grupuri de interese cuplate?
        Ai auzit de vreo idee de solutie din gura lui Klaus?
        Nika!!
        Nu are nici cea mai mica idee despre ce are de facut. Dar nu va fie teama, in spate are 2 economisti de mare calibru (Dinu si Felix). Ne rezolva ei.
    • 0 (4 voturi)    
      cred ca... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:15)

      vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui ion

      n-ai inteles: ce au respins parlamentarii e ideea organizarii referendumului in aceeasi zi cu alegerile.nu trebuie sa ii cream un avantaj incorect unui candidat, fie el si T.B. simplu si foarte democratic, daca ma intrebi pe mine.
      • +3 (3 voturi)    
        si eu cred ca... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:16)

        florin [anonim] i-a raspuns lui vesica piscis

        avantajul si l-a creat presedintele avand initiativa sa propuna scaderea numarului de parlamentari si nu pare deloc incorect. De ce sa cheltuim inca o data pentru un referendum numai ca sa dam sanse si celor care n-au fost in stare sa gandeasca o masura apreciata de alegatori? E mai democratic sa egalam sansele chiar daca unii candidati sint mai redusi mintal decat altii? Sa nu zic rauvoitori...
    • -1 (1 vot)    
      Vechii securisti abunda in PDL (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:14)

      marc73 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Parlamentul este oglinda societatii, reflecta preferintele politice ale electoratului.
      PDL reprezinta 35% din societate, deci nu au cum sa-i conduca si pe ceilalti 65%.
      • 0 (0 voturi)    
        adevar graita-i.. (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:40)

        neutrino [utilizator] i-a raspuns lui marc73

        Parlamentul oglinda societatii = dorm in papuci, ineficineti, fura, jignesc, chiulesc, analfabeti cu carul. Nu spunea rau cineva..cand dai un search pe google pt. "prostanac" apare geoana cand dai un search pe google pt. romania..va aparea tara protanacilor.
  • +27 (31 voturi)    
    Parlamentari de lux (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:53)

    Radu [anonim]

    Este cazul sa se reduca drastic numarul parlamentarilor. Greveaza mult bugetul Romaniei iar la voturile serioase dau bir cu fugitii. Oricum votul de azi are caracter consultativ si va fi cu siguranta folosit doar pentru publicitate electorala. Ideea cumularii votului prezidential cu referendumul este foarte buna. Se economisesc bani si se aduce lumea la urne.
  • +6 (12 voturi)    
    din pacate... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:56)

    ioha-ness [anonim]

    din pacate chestia asta iohaness vs croitoru a devenit chestie de orgoliu si nu cred ca se mai poate rezolva decat in spatele catedralei la ora 16, cu sabii si martori cum explica Dumas in cartile lui. Eu compar situatia tarii de azi cu situatia din 45 cand au intrat rusii, cred ca suntem la fel de "pe marginea prapastiei"
    • +8 (14 voturi)    
      Bine zis (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:21)

      cris [anonim] i-a raspuns lui ioha-ness

      Tara este pe marginea prapastei. 21 de milioane de roamanii sunt in criza iara alesi neamului in loc sa-i reprezinte pe romani isi apara interesele. In cazul asta avem nevoie de un dictator cum este basescu. daca tot se voteaza pe linie de partid, geoana si antonescu ne-au confiscat votul uninominal, revolutia din 89, industria acum ne confisca si dreptul la exprimare. Prin urmare cine este dictator in tara asta goana, antonescu sau basescu?. In cazul asta il aprob pe basescu cu toate bubele lui. Prin urmare decret prezidential pentru referendum.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:22)

      czc_1968 [utilizator] i-a raspuns lui ioha-ness

      Mai degraba cu cea din vara lui '40.
    • +5 (7 voturi)    
      din pacate... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:46)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui ioha-ness

      nu este 'chestie de orgoliu',pnlpsdudmr prin impunerea 'teutonului' doresc sa se asigure ca vor detine controlul si in urmatorul mandat prezidential ,in caz -putin probabil,dar o masura de siguranta nu strica-ca el v a fi castigat din nou de base,am avea situatia din 2007 cand tary a avut majoritatea oferita de 322-azi avem 233 ,ironii matematice-
      Rusii au 'intrat' in '45 si de atunci au ramas prezenti,eu pot intelege, prin prisma egoismului uman ,dorinta de inavutire pe ori ce cale,privatizari gen petrom,contracte pt. baietii 'destepti' ,cedari de tipul sterling,etc,dar s a sabotezi reforma societatii mentinand tara anchilozata in trecut naste cateva intrebari,cine doreste o Ro primitiva ? o Ro macinata de instabilitate politica si economica ?o Ro in afara spatiului Euro-Atlantic ? raspunsul este oferit de Istorie si nu trebuie cautat prea mult
  • +21 (27 voturi)    
    Parlamentul rusinii (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:05)

    io [anonim]

    iar s-au facut astia de marmelada ...
    nu inteleg cu ce drept incearca ei sa restringa un privilegiu constitutional al Presedintelui?
    si care ar fi motivatia lor cum ca acest referendum nu se poate tine in aceeasi zi cu alegerile?
    ca doar am mai avut un precedent in acest sens si a fost ok.
  • +5 (5 voturi)    
    respinsa de parlament (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:05)

    ta31 [utilizator]

    cum e respinsa deja daca nu sedinta inca nu a avut loc?
  • +17 (21 voturi)    
    comunistii de ieri (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:09)

    gogu [anonim]

    parlamentarii de astazi, au infierat cu manie proletara aroganta presedintelui! Auzi, culmea, cine este el sa organizeze un asemenea referendum!

    Faptul ca votul a foast aiurea in tramvai, (adica, degeaba), nu conteaza: timpul trece, leafa merge noi cu spor muncim! Tovarasi, tot asa inainte, spre distrugerea totala a Romanie!

    RUSINE!!!
    • -1 (5 voturi)    
      cred ca... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:18)

      vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      n-ai inteles: ce au respins parlamentarii e ideea organizarii referendumului in aceeasi zi cu alegerile.nu trebuie sa ii cream un avantaj incorect unui candidat, fie el si T.B. simplu si foarte democratic, daca ma intrebi pe mine
      P.S.de ce timp de 5 ani nu au facut nimic pedeleii in privinta asta in parlament?mi se pare evidenta manevra electorala a stim noi cui.profita de naivitatea voastra, si atat.
      • -1 (1 vot)    
        Puteți repeta oricat (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:43)

        Apostolul [anonim] i-a raspuns lui vesica piscis

        Citesc cele postate ,le repetați un fapt de bun simț
        ce s-a votat in Parlament și se fac că nu ințeleg
        sau mai grav chiar nu ințeleg.
        Nu sunt de acord cu votul pentru unicameral in
        aceiași zi cu votul pentru preșidenție.
        Răspund cuiva de pe forum (neinformat)că
        acel sterling a existat pentru existența insulei
        in proprietatea noastră.Nimeni nu dă dacă nu dai.
        Ințeleg -și aș dorii să ințeleagă și cei ce nu o fac-
        s-au făcut demersuri pentru micșorarea numărului
        parlamentarilor.In ceea ce privește uni sau bi
        urmăriți cerințele UE.care cere clar bicameral.
        Toată nebunia este electorală și se mizează pe neștiință.neinformare.Exact ca și cu pensiile
        ”uite-nu e”.
  • +21 (25 voturi)    
    se stia.... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:11)

    Florin [anonim]

    ...se stia ca grasii nu vor sa fie mai putini; cand e locul caldut cum sa renunti; si 300 ar fi multi cat propusese basescu; as propune 200!!!!! suficienti!
    • -5 (13 voturi)    
      serios vorbind (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:27)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      nu vad vreun parlamentar somer chiar daca se reduce numarul.... se va gasi un alt loc caldut pentru ei...

      in schimb referendumul lui base este clar politic. Daca chiar dorea reforme de ce a asteptat 5 ani de zile pentru asta??? Chiar ar trebui sa il cred ca acum s-a desteptat si vrea sa ne scape de lichele?

      Sa fim seriosi...
      • -1 (3 voturi)    
        serios vorbind (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:20)

        Diletant [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Pentru ca nu putea sa le faca de unul singur. La noi, presedintele nu are suficiente parghii.
        Din acest motiv, cred, tot incearca sa ajunga la decizia poporului. Poate, in sfarsit, ne dam seama ca nu presedintele e problema noastra cea mai grava ci parlamentul asta incremenit. ... Mai exact: fosta "Mare Adunare Nationala" (principial vorbind). Astia fara scrupule, care se cramponeaza de avantajele oferite de cei 20 de ani de liniste Iliesciana de dupa revolutie. Cu alte cuvinte: "aceeasi Marie cu alta palarie".
        • 0 (2 voturi)    
          serios dar nu la obiect (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:12)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

          Eu vorbeam strict de referendum: de ce il face acum??? de ce nu l-a facut anul trecut inainte de alegeri??? cum alegem cine sta si cine pleaca?? CINE alege cine sta si cine pleaca? facem alegeri din nou?

          Ne place schimbarea dar nu ne punem cateva intrebari elementare.

          La prima intrebare, singurul raspuns pe care il pot gasi este acela ca ii aduce un avantaj politic... (ar mai fi si eficienta, sau mai degraba lipsa ei, dar asta ar fi prea mult sa ii cerem presedintelui mult iubit)

          Cat despre parlamentul incremenit... trebuie sa-ti aduc aminte doua aspecte:
          1. ai fost (poate) la vot pentru ai alege pe cei care sa te reprezinte acolo...
          2. "uninominalul" lui base a facut ca in loc de a vota partide sa votam oamenii. ahh... am uitat... tot la liste s-a ajuns... iarasi eficienta asta...

          Parghiutzele respective le are orice presedinte din tarile democratice. Sa-i acordam mai multe ar insemna sa ne intoarcem vreo 50 de ani in urma cand tatucu taia si spanzura dupa bunul plac. E adevarat ca pe vremea aia, marea adunare nationala era bine vazuta fata de parlamentul de acum...

          De apreciat puterea de manipulare a lu nea base. Am ajuns sa hulim exact institutia care da sens democratiei. Poate o facem din obisnuinta ca deh... era mai bine inainte.

          PS: este clar ca avem nevoie de reformarea clasei politice dar cum spunea o vorba "n-ai cu cine..."
  • +6 (12 voturi)    
    indemn (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:18)

    Carmen [anonim]

    Greselile se fac pentru ca, din nefericire, prostii cred intotdeauna, cu tarie, ca detin si emit adevarul absolut, in timp ce desteptii pastreaza intotdeauna, cu decenta, o urma de indoiala. In momentul asta asa-zisa "majoritate transparenta" crede ca detine adevarul absolut! Asta e parerea mea!


    INDEMN: Cititi, va rog, nuvela FOCA CEA ALBA a lui Rudyard Kipling, cuprinsa in volumul CARTILE JUNGLEI, este deosebit de relevanta pentru ceea ce se intampla astazi in politica romaneasca. Daca nu aveti volumul tastati pe google "rudyard kipling foca cea alba" si veti putea citi cate ceva, macar pt a va putea starni interesul.
    Sa o cititi, merita!
  • +10 (16 voturi)    
    mama lor.... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:24)

    BRUTUS [anonim]

    Ce-am putut vota in parlamentul asta,...cum naiba ii mai dam jos de acolo?
    Ce majoritate transparenta...s-au unit toti impotriva lui Basescu,le-o fi stricat ceva afaceri dubioase.
    • +8 (8 voturi)    
      Care majoritate? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:38)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui BRUTUS

      uite ce spune Crin: "nu exista nici o coalitie"
      uite cu cate voturi au dat guvernul jos si uite cu cate voturi au respins propunerea de referendum. Intre PNL si PSD NU poate exista o coalitie TRANSPARENTA.
  • +12 (22 voturi)    
    PLANGERE PENALA (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:25)

    gabriel [anonim]

    Solicit Parchetului General inceperea de urgenta a urmaririi penale impotriva Parlamentului , pentru infractiunea de TRADARE.
    Suveranitatea poporului este grav atacata, este o lovitura de stat.
    • -1 (5 voturi)    
      lol (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:24)

      vesica piscis [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      n-ai inteles: ce au respins parlamentarii e ideea organizarii referendumului in aceeasi zi cu alegerile.nu trebuie sa ii cream un avantaj incorect unui candidat, fie el si T.B. simplu si foarte democratic, daca ma intrebi pe mine.lovitura de stat e ce incearca tovarasul T.B. sa faca: sa inlocuiasca vointa poporului, care se exprima prin Parlament, cu vointa proprie.metehne vechi, comunistoide.mai bine te-ar preocupa urmatoarea stire: de la 1 ianuarie se scumpeste benzina cu 20%. asta e efectul unui an de pedele.
      • +1 (3 voturi)    
        lol (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:45)

        Diletant [utilizator] i-a raspuns lui vesica piscis

        Cred ca gresiti! Nivelul de trai se duce in jos datorita guvernarilor anterioare. Niciodata deciziile nu au impact imediat. ... Si apoi, ..., PDL n-a reusit niciodata sa aiba o majoritate decizionala de centru dreapta. A sperat ca se va face alaturi de PNL in guvernarea trecuta, dar au fost indepartati. Ipocrizia guvernului trecut ne-a facut mult rau, cred eu.
        • +1 (1 vot)    
          am vazut guvernarea boc (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:17)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

          ce nota a primit... e clar ca aia vechi is de vina.

          si da, e clar, avem nevoie de pdl cu majoritate absoluta! asta e SINGURA solutie! am zis pdl? ah... am gresit... il numim pcr ca e un "brand" mai puternic.

          Fain nume de utilizator ti-ai ales... ti se potriveste de minune :)
    • +2 (4 voturi)    
      Aşa e (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:50)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      se încalcă art.2 din constituţie ! un grup autointitulat "coaliţie majoritară", se opune făţiş exercitării prin referendum a suveranităţii poporului, încearcă să se substituie întregului parlament, pretinde că-i poate impune preşedintelui un prim ministru dinafara partidlor prlmentare şi declară, totodată, că nu vrea să-şi asume responsabilitatea actului de guvernare ! este absolut inadmisibil ce se petrece : se pune la cale o lovitură de stat a unui grup care, deşi a intrat în parlamentul româniei prin votul cetăţenilor, reprezintă interesele unei mafii. totul prin şantaj, ameninţări, minciuni...un întreg complot mediatic organizat de trusturile de presă ale mafiei.
  • +3 (7 voturi)    
    2 intrebari (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:26)

    AdiR [utilizator]

    Daca tot vor sa faca un referendum pe tema parlamentului, probabil ar fi corect sa fie pus doua intrebari:
    - unicameral sau bicameral
    - reducem sau nu numarul de parlamentari
    E important pt. ca exista si solutia (chiar foarte buna) de a pastra un parlament bicameral dar cu mai putini setatori si deputati.
    • +2 (4 voturi)    
      Asa cred si eu ca e mai bine DAR: (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:51)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui AdiR

      Consider referendumul un pas important pentru modificarea Constitutiei.
      Asa ca voi vota unicameral desi as vrea bi dar cu reducerea nr. de parlamentari.
    • -2 (2 voturi)    
      atribute camere (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:28)

      AdiR [utilizator] i-a raspuns lui AdiR

      De cat sa umble cu prostii mai bine ar micsora nr de parlamentari si ar modifica atributele celor doua camere. In comparatie cu alte tari cu parlamente bicamerale (cum e si Germania), diferenta dintre atributele celor două camere este prea mica. La noi cred ca este necesara modificarea art. 75 din Constitutia Romaniei.
      Cu o astfel de modificare cred ca ar trece mai repede legile si proiectele prin parlament (ar lucra in regim multitasking)
      Cu sistem unicameral e forte posibil ca legile sa mearga si mai greu
  • +7 (9 voturi)    
    mostenitorii clicii comuniste (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:28)

    geordan [anonim]

    constat cu maraciune in aceste zile ca defuncta clica comunista nu numai ca nu se duse dupa douaj'de ani, dar este tanara si vivace. pana acum au incercat sa ne induca in eroare prin "separarea" sub diverse denumiri de partide politice, mai mult sau mai putin istorice, ca sa ameteasca tanara democratie cu pluripartitismul. AS! nici vorba! povesti de adormit populatie naiva in exces! iata ca stransi cu usa ies din vizuina de partid si isi dau arama pe fata, pentru ca, nu-i asa, nu mai au nimic de pierdut daca raman fara privilegii. ar trebui sa ne prezentam masiv la vot, ca sa ne aparam de activistii ordonati care decid soarta nostra de cateva decenii bune.
  • +6 (10 voturi)    
    322 - 254 - 233 (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:34)

    Radu [anonim]

    Se vede ca scade numarul celor care vor sa pastreze dominatia neocomunistilor. Tot asa mai departe.
  • -1 (11 voturi)    
    Justitiarul Base (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:36)

    Mara [anonim]

    Ideea e buna, da' numai dupa 5 ani de mandat s-a hotarat s-o sustina?! Pe calea cea mai intortocheata si mai costisitoare?Pentru validarea rezultatelor unui referndum este necesar ca prezenta la vot sa fie de "cel putin jumatate plus unu din numarul persoanelor inscrise pe listele electorale". Ori la ce scarba exista azi pentru tot ce inseamna politica - slabe sanse de validare...Doar exercitiu de imagine...poate sa "ha-ha-ie" Base pe la toate emisiunile din prime-time, eu una nu-l mai cred! Sunt toti la fel - si parlamentarii si Base - lacomi si avizi de putere!
  • +8 (12 voturi)    
    Razboi pe Romania (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:39)

    david [anonim]

    Este mai mult decat evident ca orice vine de la Base va fi respins. Tavalugul cu reducerea numarului de parlamentari, pensiile de lux, agentiile prin care se scurgeau bani la partide, grile de slarizare si altele au prins in atentia publicului si nu mai pot fi oprite. Cel mult intarziate. Base acum nu face decat sa le forteze mana si constiintele. Toti vorbesc de reducerea numarului de parlamentari dar nici un partid nu trece la actiune. Ca sa nu para penibili sunt de accord cu ideea (!!!!) dar nu cu momentul. Adica cu acel moment pe care il pierdem de vreo 20 ani ca si legile proprietatii. Toata admiratia pentru un om (din pacate nu si pentru PDL) care se lupta cu toate trusturile de presa cu ziaristii platiti sa fie penibili, cu un parlament ostil, cu o justitie care refuza sa-si faca treaba. Daca maine Base ar veni cu o initiativa ca statul sa renationalizeze Petrom si resursele naturale(care in toate tarile UE sunt patrimoniu strategic de stat) cu exceptia exploatarii sunt sigur ca 65% s-ar opune chiar daca 90% din populatie ar dori aceasta. Este evident ca 65% activeaza in parlament contra intereselor cetateanului iar "Noi vrem respect" s-ar traduce asa: noi vrem respect pentru noi , adica cei 65% de asociati in parlament. Noi cetatenii care dorim sa avem pensii si salarii decente, cei care vrem reducerea personalului bugetar si administrativ si inlocuirea sa cu sisteme de IT de tip back-office aplicate in tot UE, am luat act de noua societate comerciala "65 SA" care ne scoate tara la vanzari! Actionarii se cunosc deja..
    • -3 (3 voturi)    
      Ce nu ați ințeles (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:53)

      Apostolul [anonim] i-a raspuns lui david

      S-a depus o moțiune la Parlament pentru reducerea
      numărului de parlamentari.
    • +1 (1 vot)    
      vai vai (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:25)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui david

      Daca maine ar veni base cu initiativa de nationalizare a apartamentului in care locuiesti 90% din populatie ar fi de acord numa parlamentu nu!

      Tu chiar esti atent la ce spui? Vorbesti despre nationalizari, totalitarism si alte cele. Chiar atat de repede ai uitat istoria recenta? Sau ai pana in 25 de ani si n-ai habar despre ce vorbesti?

      Parlamentul este vocea poporului. Daca nu actioneaza conform dorintei acestuia, ok, sa fie schimbat! Dar NU ASA! Putea initia acest referendum in 2008 si nu ar fi existat presiunile actuale...
  • -2 (8 voturi)    
    apropo de moralitate (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:44)

    Catalin [anonim]

    Nu ma voi opri asupra moralitatii noii majoritati PSD-PNL-UDMR-PC caci sunt destui cei care critica partidele ce fac parte din aceasta structura. Ma voi apleca asupra PDL si a lui Traian Basescu facand legatura cu un incident tragic din jud. Brasov. Mai exact este vorba de un accident auto extrem de grav in care 5(cinci) politicieni PDL si-au pierdut viata. Pana aici am spune toti, indiferent de optiune politica, "Dumnezeu sa-i ierte!". Dar aici incepe nebunia.. acestia se intorceau de la Bucuresti unde sustinusera examene pt ocuparea locurilor ramase vacante- asa suna stirea data pe mai multe surse mass-media. Deci.. in timp ce domnii Boc si Basescu vorbesc despre necesitatea disponibilizarii a 10-20% dintre angajatii bugetari, ei prin intermediul oamenilor din pdl populeaza intens aceste structuri. Si atunci ma intreb cine vor fi cei ce pleaca.. banuiesc ca cei fara proptele care din pacate sunt cei ce si stiu ce trebuie facut in aceste structuri. Prin urmare: imoralitatea este a intregii clase politice iar Boc si Basescu nu sunt decat un fel de hot care striga "Hotul!".. si hoti si mincinosi.. penibil.. asta este reala Romanie
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu va multumeste (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:44)

    Claude [anonim]

    are noi ghiulele pentru artilerie ....
  • +7 (13 voturi)    
    MULT "RESPECT" - va rog ! :)))) (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:48)

    Programul ELECTORAL al Televizorului [anonim]

    "SCARBITII" n-au votat – iata ca politicienii voteaza-acum si pentru ei, cu “RESPECT”

    Cei care-au fost la ski in loc sa voteze, pacaliti de Voiculescu si Vantu sa fie "scarbiti" ,
    Primesc acum numai "RESPECT" de la politicieni
    Pentru ca i-au bagat in parlament in 2008 prin ABSENTA de la vot,
    In loc sa-i scoata din viata politica si sa scapam de ei, ODATA PENTRU TOTDEAUNA -


    1. Dan Voiculescu (PC)

    2. Adrian Nastase (PSD+PC)
    3. Sergiu Andon (PSD+PC)
    4. Viorel Hrebenciuc (PSD+PC)
    5. Bogdan Olteanu (PNL)
    6. Calin Popescu Tariceanu (PNL)

    7. Verestoy Attila (UDMR)
    8. Tudor Chiuariu (PNL)
    9. Cristian Adomnitei (PNL)
    10. Relu Fenechiu (PNL)


    11. Serban Mihailescu – Miki Spaga (PSD+PC)
    12. Titus Corlatean (PSD+PC)

    13. Ioan Ghise (PNL)
    14. Teodor Atanasiu (PNL)

    15. Gyorgy Frunda (UDMR)
    16. Dan Radu Rusanu (PNL)
    17. Culita Tarata (PSD+PC)

    18. Eugen Bejinariu (PSD+PC)

    19. Crin Antonescu (PNL)
    20. Dan Ilie Morega (PNL)
    • 0 (4 voturi)    
      Asa ma, ca le zici bine... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:27)

      cel care raspunde [anonim] i-a raspuns lui Programul ELECTORAL al Televizorului

      Esti tare neica,
      Nici un PDL-ist printre ei...
      Ai vreo logica ? De ce pierzi vremea? Du-te la munca.....
    • +1 (1 vot)    
      impartial (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:18)

      Mara [anonim] i-a raspuns lui Programul ELECTORAL al Televizorului

      i-ai uitat pe Udrea...pe Berceanu...ori crezi ca cei din PDL sunt chiar asa, "imaculati"?
    • 0 (0 voturi)    
      absenta la unominal (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:38)

      ronewsaddict [utilizator] i-a raspuns lui Programul ELECTORAL al Televizorului

      Problema cu absenta la vot a fost mai mult determinata de toti cei plecati afara care s-au trezit ca nu au un cuvant de spus.
      aici s-a creeat absenteismul. au fost smecheri cand au retras dreptul de vot ar turturor indivizilor care nu erau din localitatea respectiva. cati migreaza dintr-un oras in altul, din romania in alta tara? foarte multe milioane, aceleasi milioane care au stat la cozi la ambasade sa voteze pt presidentie .
  • +7 (11 voturi)    
    220 (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:49)

    ady [anonim]

    cum e posibil sa avem pana azi 2 camere? ..sa mai intreb de servicii?..salarii babane si avem de 3 ori mai multi lucratori in serviciile secrete decat Germania ..
    votul de azi al parlamentarilor ma inversuneaza sa ma prezint la vot la prima ora..
  • +8 (12 voturi)    
    Cred ca este clar (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:55)

    Ovidiu [anonim]

    Ca in acest moment ORICE se va vota in parlament are o singura tinta si un singur scop : sa il saboteze sau cel putin sa ii faca in ciuda lui Basescu. Oameni buni :) avem legi care trebuie sa treaca mai mult ca oricind..iar parlamentul este evident interesat doar de tot felul de prostii..Mai tineti minte cum absentau la legi importante, sau cum aprobau cu 20 de miini mariri si privilegii pentru ei? In acest moment nu cred ca ne mai putem baza pe parlament sa ne reprezinte corect interesele
  • +8 (10 voturi)    
    Numaratoarea inversa a inceput.... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:56)

    Bogdan [anonim]

    Who cares? Si-au semnat sentinta! Cu 2 stampile voi vota, daca as putea ! Sobolani rosii iresponsabili!
  • -2 (6 voturi)    
    parlament (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:56)

    mateescu [anonim]

    Si daca Base face referendumul ce realizeaza ?Oricum trebuie modificata Constitutia ptr a avea parlament unicameral ,toata treaba va trece iarasi prin Parlament,se va organiza iarasi referendum....................!!!!!??????!!! Bani cheltuiti aiurea. APROPO,care sant recomandarile UE in acest domeniu ?
  • +3 (5 voturi)    
    Dupa voia lui Ponta (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:56)

    George [anonim]

    Daca s-ar face voia lui Ponta (sau a lui Iliescu, ca el e papusarul din spatele lui Ponta) romanii ar trebui consultati doar in privintele pe care le doresc ei. Frumos, frumos... ca pe vremea PCR-ului...
  • +6 (6 voturi)    
    DISCUTII DEMAGOGICE (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:57)

    dLgOE [anonim]

    Prea multe discutii si demagogie.
    Domnilor parlamentari/ bugetari: sunteti prea multi, cheltuielile sunt prea mari .
    Va rugam treceti in productie.
    • 0 (2 voturi)    
      Ha ha... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:39)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui dLgOE

      ...sa nu imi spui ca tu ai in fata imaginea unui fost parlamentar care strange suruburile intr-o fabrica?
  • +3 (5 voturi)    
    Parlamentarii (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:04)

    ANONIM=POPORUL [anonim]

    ne cred asa de prosti sa nu vedem ca-si apara interesele?Aducandu-l pe Onorabilul Domn IOHANNIS(scuze daca nu am scris corect numelen caci sant roman nu neamt) acesti domni politicieni ne plaseaza in 1866 cand l-au adus pe Carol l ne-am intors cu 143 de ani in urma?Romanii nu mai inainteaza ?pe cand Comuna primitiva?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu are importanta (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:29)

      Vasile007 [anonim] i-a raspuns lui ANONIM=POPORUL

      Se scrie Johannis. Si ''numelen'' se scrie ''numele''.
      Daca suntem romani, asta nu ne permite sa scriem Vacsinston in loc de Washington - de pilda.

      Iesirea din comuna primitiva incepe cu scrierea corecta, printre altele; sa n-o confundam cu primitivismul comun....

      Nu era rau daca aveam din nou un Carol I. Sub el am devenit independenti de vechii nostri prieteni cu fes.

      Acum ar fi momentul sa fim independenti si de noii nostri prieteni ( noi, vorba vine....) de la Rasarit. Si de prietenii lor socialistoizi.
  • +3 (9 voturi)    
    Parlamentari (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:12)

    Mara [anonim]

    Rusine Parlamentarilor !!!!!!!!Handicapati,analfabeti,corupti si lasi!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Briliant (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:23)

    Vasile007 [anonim]

    E ca si cum ai pune porcul sa voteze Craciunul....
    • +3 (3 voturi)    
      minunat! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:30)

      geordan [anonim] i-a raspuns lui Vasile007

      nu de alta, dar n-ar putea alege cand sa se ingrase...
  • +5 (5 voturi)    
    Parlamentul nu va vota niciodata micsorarea numaru (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:24)

    Octav [anonim]

    Numai daca sunt impinsi serios de la spate parlamentarii ar vota micsorarea numarului... si atunci ar plimba legea la senat si camera pana s-ar pierde urma. Niste hahalere!
  • +2 (4 voturi)    
    471 de paraziti (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:30)

    givca [anonim]

    Ca si in viata un organism parazitat scapa doar prin utilizarea fortei, sa speram ca noi vom reduce numarul de parlamentari la vot.
  • +4 (8 voturi)    
    referendum (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:34)

    saladin [anonim]

    Cum putem sa scapam de ticalosii astia de parlamentari care calca in picioare orice dorinta de reformare, odata, a statului. Sa mergem cu totii la vot sa votam pentru reducerea numarului de parlamentari si mai ales sa-i mai dam un mandat D-lui. Basescu pentru a reusi ce ne-a promis si toata gasca de ticalosi ( a mai scazut fata de referendumul de demitere ) incearca din nou sa-l impiedice. La vot romani !
    • 0 (4 voturi)    
      Basescu ? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:10)

      cetateanul curios [anonim] i-a raspuns lui saladin

      Da !
      S-al votam tot pe el si sa continuam sa ne simtim bine, in tarisoara noastra, cu oameni buni si harnici, pusi pe treaba....si sa desfiintam si parlamentul si sa conduca taticu' cu privirea piezis si cu gasca lui in spate, ranjind de placere ca prostimea pune botu'...
      Bag de seama ca la noi in Romania este ceva curios, e invers ca peste tot in lume si anume:
      <Pestele nu se impute de la cap, ci de la coada.>
      Asa sa fie ? O fi poporul asta asa de imbecil condus de oameni "luminati" ca Basescu & Udrea ?
      • -1 (1 vot)    
        Aveți dreptate (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:59)

        Apostolul [anonim] i-a raspuns lui cetateanul curios

        Vă puneți o intrebare de bun simț.
        Si eu m-am intrebat.Am ajuns la convingerea că
        aveți dreptate așa este poporul nostru.
  • -1 (3 voturi)    
    Campanie gratis (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:54)

    Alexutza [anonim]

    Ceea ce lumea nu realizeaza este campania gratis pe care si-o face Domnul Traian Basescu si nu ia in considerare faptul ca un numar mai mic de parlamentari sunt mai usor de controlat de catre Presedinte care urmareste instaurarea dictaturii .Deschideti ochii si mergeti la vot , cititi mai multa politica internationala sa vedeti cat de manipulat este Basescu de exterior ..nu are nici o putere ..este marioneta tuturor ...face datorii externe sa avem ce plati
  • +3 (3 voturi)    
    lacustele (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:56)

    nicolae tomus [anonim]

    Lacustele sa isi taie craca de sub picioare ? Sa nu mai aiba unde dormi si de unde fura ??? Alaturi de "justitie" acestia sunt plaga societatii romanesti.
  • -2 (2 voturi)    
    Miza daramarii guvernului Boc (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:57)

    Cristian Popa [anonim]

    Sea pare ca referendumul nu va avea loc, deoarece, desi presedintele semneaza decretul, guvernul Boc, nemaiavand posibilitatea de a semna ordonante de urgenta, nu va mai putea sa-l puna in aplicare pana la alegeri - iata cat de mare a fost miza daramarii cabinetului Boc!
  • +2 (2 voturi)    
    evident... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    face si basescu cate un lucru bun (pe an si ala facut din pura foame de voturi) si astia il respung...
    ce sa mai zic...
    fratilor cat timp o sa permitem sa avem asemenea parlamentari, ministri, presedinti, partide etc... NU o sa iesim din ... miere
  • -1 (1 vot)    
    rusine (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:59)

    anton [anonim]

    Pai ce vroiati? ca grasanii sa voteze incetarea somnului? afara cu mizeriile de oameni din parlament!
  • -2 (2 voturi)    
    puneti mina ! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:03)

    caius ursu [anonim]

    si haide sa gatam din primul tur.DA la REFERNDUM , DA pentru BASESCU. lasati tihna bronzatului la televizor, lasati doina si jelitul respectului universal si puneti mina ! servus si spor la munca
  • +6 (6 voturi)    
    Parlamentari de doi lei... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:12)

    Anca [anonim]

    Acesti indivizi, ale caror salarii, pensii de lux, cheltuieli cu deplasarile, soferi, masini de lux, hoteluri, samd, sunt platite cu greu de toti romanii platitori de taxe si impozite, acesti indivizi trebuie sa dispara! Prin acest aviz negativ nu au facut decat sa sfideze milioane de romani de pe urma carora ei se lafaie si huzuresc! Toti romanii trebuie sa inteleaga bataia de joc pe care ne-o arunca in fata dispretuitor aceasta adunatura inutila din parlament si sa vina sa voteze la referendum.
  • -1 (5 voturi)    
    CORECT (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:14)

    PARSOR [anonim]

    Decizie corecta a Parlamentului.
    In primul rand UE recomanda bicameralismul
    In al doilea rand un referendum costa si parca se tot spune ca nu prea mai sunt bani
    In al treilea rand finalitatea acestui demers nu o da acest referendum, ci un altul pentru ca trebuie automat modificata constitutia, deci alti bani alta balacareala.
    In al patrulea rand este clar ca este demagogie electorala pentru simplul motiv ca presedintele a avut timp 5 ani sa realizeze sau sa propuna astfel de masuri; de ce acum?
  • +3 (5 voturi)    
    Nu va schimba cu nimic intentia de vot (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:15)

    zorba [anonim]

    Hai sa fim onesti : cine vrea sa voteze, deja s-a decis cu cine. E greu de crezut ca cineva isi mai schimba acum optiunea, cu atat mai mult dvs, forumisti inversunati, care aveti o viata trista si plina de frustrari, nefiind pe fatza in focul bataliei si in lumina reflectoarelor, mai ales Dvs sunteti extrem de hotarati, de o parte sau de alta.

    Cine poate fi manipulat cu ulei si malai, va fi, de asemenea, manipulat.

    Cei care nu vor la vot, nu vor iesi la vot, oricum.

    Deci, ce ar fi ca forumistii sa se vada la o bere, sambata seara, sa zicem, la o locatie pe care urmeaza sa o decidem ? Indiferent de tabere.
    Ce ziceti ? :-)
  • 0 (6 voturi)    
    Cum putem sa scapam de ticalosii astia de......... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:19)

    geana [anonim]

    asa ceva este chiar o prostie scrisa ceva mai sus de un roman analfabet si pe deasupra si prost. Cum crezi ca poti trai in democratie fara parlamentari? ".....Cum putem sa scapam de ticalosii astia de parlamentari...." este o expresie ce dovedeste inca odata ca mai sunt oameni prosti in Romania care cred ca un tiran, un dictator mai poate sa supravietuiasca.
    Anul acesta va fi sfarsitul unei epoci idioate si vom incepe sa schimbam macazul - evident ca fara tandemul Basescu&Udrea.
  • -1 (5 voturi)    
    Gogoasa (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:20)

    Alex [anonim]

    Domnul Basescu se pricepe de minune sa construiasca gogosi electorale... Sigur ca parlamentarii romani sunt de toata jena si ca multi dintre ei ar trebui sa doarma dupa gratii nu in fotoliile confortabile din senat sau camera deputatilor, dar asta nu inseamna ca propunerea presedintelui e altceva decat o gogoasa electorala. In primul rand UE nu ar vedea deloc cu ochi buni organizarea unui referendum in aceiasi zi cu alegerile prezidentiale, iar domnul Basescu stia asta si mai stia si ca parlamentarii nu pot vota pt asa ceva. Insa gogoasa si-a atins scopul, i-a facut pe romanii buimaci sa spuna "uite domle Basescu vrea sa faca bine in tara asta, dar nenorocitii astia de parlamentari (care chiar sunt niste nenorociti) nu vor" , asa ca domnul presedinte si gogoasa domniei sale si-au atins scopul, la fel ca si cu gogoasa cu "votul ununominal', care numai vot uninominal nu e, insa a lasat impresia ca presedintele vrea, dar sunt altii care nu il lasa... O gogoasa la fel de imputita a aruncat domnul Basescu si anul trecut, cand era deacord cu o cerere aberanta a sindicalistilor din educatie, cresterea salariilor cu 50%. Nicaieri in lumea civilizata nu s-a vazut o asemenea crestere salariala, Basesu stia ca nu e posibil asa ceva, insa el a spus ca se poate, aruncand practic piatra inrosita in mainile guvernului de atunci (domnul Boc la randul sau a sustinea ca guvernul PNL-ist nu vrea sa dea acea marire de salariu(de parca astia erau nebuni sa refuze asa ceva in campanie electorala)). Ce s-a intamplat cand PDL a ajuns la guvernare? A inceput sa strige ca nu sunt bani si sa dea vina pe cei dinaintea lui, ca l-au lasat fara bani, cand cei dinaintea lui sustineau ca de fapt nu au de unde sa acopere o astfel de crestere salariala. In concluzie, domnul Basescu se dovedeste a fi extrem de iresponsabil si ipocrit.
    PS1. Poezia domnului Basescu despre mama domniei sale care il striga din mormant (cand ea e saracuta traieste) a fost sinistra, dar pe unii asa i-a induiosat...
  • 0 (2 voturi)    
    Organizarea Referendumului 22.11.2009 (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:24)

    Constantin CAMARASCU [anonim]

    Parlamentul Romaniei trebuie sa fie UNICAMERAL
    cu o componenta aleasa pe criterii uninominale,
    care ar trebui de asemenea supuse unui referendum national (poporul alege !),iar ca numar sa fie de maximum 220 parlamentari(cate 1 parlamentar la fiecare 100.00 locuitori). Ceea ce este acum, este o batjocura nationala!
    La numar de deputati/senatori raportat la populatie
    batem si SUA, iar la absenteism suntem cei mai "buni"din lume! - vorbesc de cifre oficiale !
    Apropo, cei care lipsesc mai mult de 30%/an trebuie dati afara, desfacut contractul de munca, asa cum se face la orice societate !!
    Presedintele actual al Romaniei - Dl.Traian Basescu- trebuie spijinit total de populatie pentru realizarea acestui referendum !! Nici nu se mai poate pune in discutie eficienta/moralitatea/
    legalitatea acestui Referendum, NOI decidem !
    Salutari din Brasov ! Titi Camarascu
    • +4 (4 voturi)    
      Titisor, mamă... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:33)

      titi-titi mama.... [anonim] i-a raspuns lui Constantin CAMARASCU

      Era sa ma enervez....dar te las sa faci spume in continuare....
      ....Dl.Traian Basescu- trebuie spijinit total de populatie pentru realizarea acestui referendum !! - iata o dorinta care incepe cu "trebuie". Succesuri mai titisor...trebuie, dar n-ai cu ce...
  • +1 (3 voturi)    
    Motivul ptr. referendum !!! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:28)

    Citizen Kane [utilizator]

    aura vasile, deputat psd: solicitarea presedintelui traian basescu nu este constitutionala. grupul parlamentarilor psd+pc sustine oportunitatea micsorarii numarului de parlamentari, insa nu este de acord ca cineva sa intre cu bocanci cu blacheuri in constitutie.

    d-na aceasta oare ce cauta in parlament?
    ptr. uninominal au facut compromisul astfel incat sa intre cine trebuie chiar si dupa locul 3.
    la acest referendum nu prea au ce compromis sa faca, poate un parlament tricameral, tot este la moda " a mea este mai tare".
    jos cu ei. alegerile anticipate sunt singura scapare a nostra
    • +2 (4 voturi)    
      De la un fost PSD-ist (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Citizen Kane

      Recunosc ca m-am lasat prostit si am acceptat ideea de a intra in PSD la inceputul guvernarii Nastase. Am participat o sedinta la capitala. Acolo am cunoscut-o pe aceasta "doamna coc". Am rams uluit de limbajul de mahala folosit, de tovarasi in sus si in jos (da, era in anul 2002). Alaturi de ea tronau neveste de fosti ofiteri de securitate si armata, doame casnice obisnuite sa fie servite de la gospodaria de partid. Am avut puterea sa rabd pana la sfarsit. Nu mi-a trecut prin minte ca intre varful psd-ului si acesti activisti este o asemenea prapastie. Si atunci Aura Vasile se lupta cu Base care era primar si care dadea casele fostilor proprietari. Am fost pentru 48 ore psd-ist si mi-a ajuns. Este un partid in care daca vrei sa urci in ierarhie trebuie sa servesti pe cineva. Nastase a vrut sa rupa regula si a promovat la varf profesionisti. Partidul insa trosnea si se rupea in doua. Mana lunga a lui iliescu actiona la nivel de organizatie sub deziva sa ne pastram alaturi tovarasii (secretari de partid, securisti, etc).
    • +1 (1 vot)    
      Eu cu cine votez???????? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Citizen Kane

      Putem sa organizam 10 randuri de anticipate, tot acolo suntem. Toate partidele, dar absolut toate colcaie de securisti, hoti si lichele, pe care ii inereseaza doar ce pot sa fure pt ei si apropiatii lor... Ce ma inspaimanta cel mai tare e frenezia cu care unii sutin un partid sau altul, un candidat sau altul, de parca ar fi propriul lor copil. Frenezia cu care spun "aia sunt niste hoti, din cauza alora totul este rau in tara asta" , refuzand insa sa vada ca defapt cei pe care ei ii sustin sunt la fel de putrezi ca cei pe care ei ii spurca.
      Pe asta se bazeaza politicienii romani, pe oamenii pe care pot sa ii faca sa creada ca ei sunt mai buni decat ceilalti.
      In aceasta situatie s-a ajuns datorita felului cum noi, cei multi am votat de-a lungul anilor.
      Ei nu ar face ceea ce fac, daca noi nu i-am vota asa cum sunt!
  • 0 (2 voturi)    
    invitatie Hotnews (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:05)

    Ion I [anonim]

    Ar fi util pentru toti daca prin intermediul site-ului dumneavoastra , mai ales ca acest subiect este destul de controversat si dezbatut - dupa cum arata si numarul de vizualizari si comentarii -, sa faceti un sondaj in urmatoarele zile pe baza parerii omenilor.

    eu de exemplu nu sunt de acord cu parlamentul unicameral dar sunt de acord cu micsorarea numarului de parlamentari.

    Cred ca acest sondaj, corelat cu altul de pe piata pe acelasi subiect, ar fi util si pentru cei care vor sa supuna unui referendum aceste modificari..
  • +1 (1 vot)    
    ha ha ha (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:13)

    sandu [anonim]

    Pai da, e ca si cum m-ar fi intrebat pe mine daca -mi convine sa mi se faca o operatie, normal ca nu!
  • +1 (1 vot)    
    Mergem la vot ?... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 15:39)

    urbanie [utilizator]

    PC nu e un partid (nimeni nu stie cum o mai cheama pe blonda aia de fatada), ci un grup de presiune. Arma de lupta a lui Geoana e facuta din Ilici-ideologul si Vanghelie-organizatorul. Crin e o simpla portavoce a intereselor lui Patriciu (n-a avut in viata lui o afacere, marele "liberal")... Dupa alegeri, vom vedea clar ce vrea de fapt Romania : infricosatorul mers inainte (da, cu scandaluri si tensiuni NECESARE !), sau reintoarcerea la "linistea" lui Ceausescu si Ilici...
  • +1 (1 vot)    
    da, pentru "marea adunare nationala"! (Joi, 22 octombrie 2009, 10:15)

    eeeuuuu [utilizator]

    sau cum or ma fi vrand sa-i zica portocalele! acum, daca trece o lege tampita de una din camere, o mai poti opri, reanaliza si modifica in cealalta. daca ai parlament unicameral, aleluia! de ce sa nu organizam un referendum pentru desfiintareaa tuturor partidelor, inafara de unu', stiu ei care? si-ar mai fi o chestie: uitati, bizoni dumneavoastra, ca pana in 2014 treb'e sa avem o camera (parlamentara, nu de hotel) case sa se ocupe de problematica regiunilor? recomandare imperativa a ue, ca va place sau nu! poate votam si retragerea din ue si aderarea la csi!
  • +1 (1 vot)    
    da, pentru "marea adunare nationala"! (Joi, 22 octombrie 2009, 10:16)

    eeeuuuu [utilizator]

    sau cum or ma fi vrand sa-i zica portocalele! acum, daca trece o lege tampita de una din camere, o mai poti opri, reanaliza si modifica in cealalta. daca ai parlament unicameral, aleluia! de ce sa nu organizam un referendum pentru desfiintareaa tuturor partidelor, inafara de unu', stiu ei care? si-ar mai fi o chestie: uitati, bizoni dumneavoastra, ca pana in 2014 treb'e sa avem o camera (parlamentara, nu de hotel) case sa se ocupe de problematica regiunilor? recomandare imperativa a ue, ca va place sau nu! poate votam si retragerea din ue si aderarea la csi!
  • +1 (1 vot)    
    da, pentru "marea adunare nationala"! (Joi, 22 octombrie 2009, 10:23)

    eeeuuuu [utilizator]

    sau cum or ma fi vrand sa-i zica portocalele! acum, daca trece o lege tampita de una din camere, o mai poti opri, reanaliza si modifica in cealalta. daca ai parlament unicameral, aleluia! de ce sa nu organizam un referendum pentru desfiintareaa tuturor partidelor, inafara de unu', stiu ei care? si-ar mai fi o chestie: uitati, bizoni dumneavoastra, ca pana in 2014 treb'e sa avem o camera (parlamentara, nu de hotel) case sa se ocupe de problematica regiunilor? recomandare imperativa a ue, ca va place sau nu! poate votam si retragerea din ue si aderarea la csi!
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 22 octombrie 2009, 18:12)

    nicu [anonim]

    In sfarsit,pot sa ma rezbun pe o parte din parlamentari si fosti guvernanti,care au dus tara in jos...!!!...sa vina referendumul...!!!!!