VIDEO Traian Basescu: "Nu ma voi abate de la prevederile Constitutiei. Voi primi propunerile partidelor, le voi analiza si voi desemna un candidat"

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2009, 16:30 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu si-a inceput declaratia de presa spunand ca "modul in care guvernul a cazut este democratic". Presedintele i-a multumit lui Emil Boc pentru reformele pe care le-a promovat ca premier, dupa care a accentuat faptul ca desemnarea unui candidat pentru functia vacanta de premier este atributul presedintelui. Traian Basescu a atacat partidele de opozitie, sustinind ca "Partidele gresesc profund angajandu-se intr-o batalie severa, care in niciun caz nu are ca obiectiv interesul national, ci interesele de partid".

Principalele declaratii:

- Intorcandu-ma in timp, imi amintesc de cum a cazut Guvernul Roman si Guvernul Radu Vasile - pentru cei care vorbesc de democratie.
- As dori sa ii multumesc lui Emil Boc pentru curajul cu care a impins reformele inainte.
- Boc a fost un premier responsabil si a avut curajul sa isi asume reforme careia Romania ii era de mult tributara: legea salarizarii, codurile din Justitie, legea educatiei, legea pensiilor.
- As mentiona si legislatia in pregatire pe care Guvernul Boc o avea in zona prioritatilor: cele doua Coduri de procedura ca obiectiv major in vederea raportului pe justitie din luna ianuarie.
- In ce priveste situatia politica, ea a fost declansata in urma unor calcule care vizau alegerile prezidentiale. Eu cred ca au fost calcule gresite, care nu au tinut cont de interesul Romaniei.
- Vreau sa fac referire si la decenta cu care Emil Boc a propus revocarea ministrului de Interne, fara sa vorbeasca despre mizeria care se instalase in acest minister si la faptul ca el era condus din afara.
- Partidele gresesc profund angajandu-se intr-o batalie severa, care in niciun caz nu are ca obiectiv interesul national, ci interesele de partid.
- Am invitat partidele sa incepem consultari, asa cum prevede Constitutia Romaniei, proces care incepe astazi la ora 17:00 si se va termina in cursul serii, cel putin intr-o prima etapa.
- Pentru a nu fi confuzii, doresc sa citesc din Constitutia Romaniei 2 articole: Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru in urma consultarilor cu partidul care are majoritate absoluta in Parlament, ori, daca nu exista aceasta situatie, initiaza consultari cu toate partidele reprezentate in parlament. In urma consultarilor, presedintele va desemna, prin decret, un candidat. Acesta are 10 zile la dispozitie pentru a-si alcatui echipa.
- In termen de 10 zile de la desemnare, candidatul trebuie sa ceara votul de incredere al Parlamentului asupra programului de guvernare si al echipei sale.
- Nu ma voi abate de la prevederile Constitutiei. Voi primi propunerile partidelor, le voi analiza si voi desemna un candidat.
- Trebuie sa limitam la maximum efectele crizei politice.

Programul consultarilor la Cotroceni: minoritati nationale - ora 17:00; UDMR - ora 17:45; PNL - ora 18:30; PSD+PC - ora 19:15; PDL - ora 20:00. PSD a anuntat ca nu va participa in aceasta seara la consultari.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12243 vizualizari

  • -22 (50 voturi)    
    va spune "Tara are nevoie de voi" (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:48)

    Ovidiu [anonim]

    vindeti euroii pe care ii aveti si cumparati lei pentru ca speculatorii au inceput sa atace leul si trebuie sa fiti patrioti si sa va sacrificati...

    In 2 saptmani 1 euro = 4.7-4.8 roni
    • -13 (33 voturi)    
      Sa nu planga (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:08)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      cumparati batiste...daca vreti sa "traiti bine".
      • -4 (6 voturi)    
        Ne-am obisnuit cu plansul... (Marţi, 13 octombrie 2009, 21:34)

        Emanuel Talpig [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

        Mama ce-i mai place chiorului sa fie la putere... Mama ce-i mai gadila orgoliul...
        Il vad pe Bordurianu la o televiziune si il doare la maciuca de aceasta criza. Nu are nici o treaba ca a cazut Guvernul si-l cred.
        La cati bani are si a facut, si la Primaria Capitalei si la Ministerul Economiei, nici nu-l intereseaza ca romanii sunt disperati de grija zilei de maine.
        D-asta ati meritat sa iesiti de la guvernare scarbe nesimtite ce sunteti!!!
    • +21 (35 voturi)    
      asa a zis Patriciu. (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:18)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Bineinteles, ca asa a zis Patriciu. Sau crezi ca degeaba l-a bagat pe Bogdan Olteanu (ala cu capul chel) ca viceguvernator al BNR.
      • +18 (30 voturi)    
        Alegeri anticipate (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:04)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui vasi

        hai sa scoatem psdu din parlament :)
        • -13 (21 voturi)    
          Mai bine (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:21)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Cred ca mai bine ar fi daca am scoate circul si scandalul din parlament, adica PDL-ul.
          • +6 (8 voturi)    
            Daca esti trecut, (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:40)

            domino63 [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            de 40 de ani, e de inteles ca vrei liniste. Doar pe vremea lui nea nicu, aveai liniste. Si pe vremea lui ilici, tot asa a fost. Asta vor comunistii, liniste, sa poata face ce vor ei.
            Daca esti tanar, nu pot sa spun decat "Iarta/l, Doamne, ca nu stie ce face!" Si nici ceea ce vrea. Habar n/ai ce inseamna sa ai liniste. Poate pentru voi, astia care ganditi cu antenele, cu realitatile,... poate pentru voi e bine. Ce sens mai are sa ganditi? Lasati/i pe aia care fac spagat pe 2 scaune sa va bage in gura... presei. Lasati ciutaci, electrocutati cu laptop sa va citeasca; lasati popi transferati la... dracu' sa va incaiere.
            Vai de sufletul tau, amice. Pacat de neuronii din dotare. Ar trebui sa/i predai de pe inventar. Nu de alta, dar e pacat sa strici ceea ce ai primit. Oricum, nu/i meriti!
            • -4 (4 voturi)    
              Sunt tanar, inca, si desi.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 21:57)

              Fidel Castro [anonim] i-a raspuns lui domino63

              .... am prins vremurile in care traia Ceausescu stiu ce spun.
              Pe vremea aceea cine muncea, fura(si furau cu totii dar traiau linistiti) taria bine. Nu spun ca furtul a fost o caracteristica a familiei care m-a crescut dar am alte exemple in acest sens.
              Problema este ca in timpurile acestea, basesciene as putea spune, FRICA DE A-MI PIERDE LOCUL DE MUNCA NU SE DATOREAZA INCOMPETENTEI CI A JOCURILOR CELOR AFLATI LA PUTERE.
              De 5 ani de zile Romania nu a fost mai prost reprezentata in nici o alta presedintie sau guvernare.
              • +3 (3 voturi)    
                Eram tentat sa nu/ti raspund! (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:26)

                domino63 [anonim] i-a raspuns lui Fidel Castro

                De ce?!
                Nu m/am adresat tie!
                Nu stiu ce cauti in discutia dintre doi oameni! Dar ma rog, fiecare cu educatia lui.
                Frica de a/ti pierde loul de munca este a oricui. teoretizezi prea mult. Jocurile politice nu te fac sa/ti piersi locul de munca decat daca esti angajat pe criterii politice. Daca esti competent, nu te da nimeni afara. Daca esti incompetent si esti pus politic sa "slujesti" partidul... asta da. Te da Basescu afara? Uita/te linistit pe antene, puiule. Dormi linistit, gandesc ei pentru tine. Noapte (continua) buna!
              • 0 (0 voturi)    
                cine muncea, fura (Miercuri, 14 octombrie 2009, 9:44)

                hOTUL [anonim] i-a raspuns lui Fidel Castro

                Daca "esti inca tanar, desi ai prins vremurile in care traia Ceausescu" si iti permiti sa afirmi ca cine muncea fura, inseamna ca esti atat de tanar, pentru ca dupa o vreme, batranii dau in mintea copiilor. Numai un idiot poate afirma ca furtul a fost o caracteristica a intregului popor care muncea (pentru ca pe vremea aceea numai copii pana in 18 ani nu muncea si pensionarii, restul erau toti obligati sa faca acest lucru). // Ai imbatranit degeaba.
        • +14 (24 voturi)    
          ce s-a intamplat azi (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:28)

          Ghiny [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          psd-ul si-a desavarsit opera azi! au tinut mortis sa isi pastreze locul in parlament, sa aiba pensii mari si atat. nu ii intereseaza de criza in care au aruncat romania.
          • -1 (1 vot)    
            Ai dreptate (Miercuri, 14 octombrie 2009, 6:59)

            Andro [utilizator] i-a raspuns lui Ghiny

            ...pe jumatate. PSD a tinut mortis sa-si pastreze privilegiile si nu-i prea intereseaza de tara.

            Dar daca stam stramb si judecam drept, guvernul Boc trebuia sa plece pentru ca nu avea sustinere parlamentara. In orice democratie guvernul trebuie sustinut de parlament, iar asta nu mai era adevarat in Romania.

            Daca Boc avea un minim de decenta trebuia sa-si dea demisia in clipa in care a pierdut sustinerea parlamentara. Dar la fel ca si PSD, a tinut cu dintii de putere si a sperat pana in ultima clipa ca poate primeste ajutor asa cum a primit si Razgandeanu atata timp. Dar n-a primit.

            E dezgustator cum acuza acum UDMR-ul, de parca UDMR trebuia sa sustina guvernul dupa ce anul trecut l-a trimis in opozitie, desi promisese altceva.

            Din cate imi amintesc PDL a reprosat PNL-ului ca nu are sustinere parlamentara si trebuia sa plece. Au fost foarte vocali pe tema asta. Faptul ca acum ei nu au plecat singuri ci au trebuit dati afara (prin motiune), arata ca PDL nu are deloc coloana vertebrala si ce spuneau pana anul trecut erau vorbe in vant.

            PDL nu e cu absolut nimic mai bun decat PSD sau PNL, iar realitatea cruda in Romania e ca tot timpul trebuie sa alegi avand optiuni la fel de rele (nici macar nu mai poti spune "il aleg pe asta ce e mai putin rau decat celalalt"). Trist.
        • +1 (1 vot)    
          Si crezi ca se rezolva ceva? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 7:14)

          Andro [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Nu vezi ca avem aceeasi parlamentari indiferent de alegeri? Ce crezi, ca daca facem acum alegeri o sa ia PSD 10% si PDL 90%?

          Realitatea e ca indiferent cate alegeri anticipate faci, trebuie coalitie pentru ca guvernul sa aiba sustinere in parlament. Nici un partid nu va lua peste 50% din voturi pentru a guverna singur.

          Cred ca lumea ar trebui sa mai inceteze cu aberatia alegerilor anticipate sperand ca romanii isi vor schimba votul peste noapte. Chiar asa de instabili in opinii aveti impresia ca suntem ca popor, incat sa votam azi cu PSD si maine cu PDL?

          Pentru a schimba radical votul natiunii trebuie sa se intample ceva major care sa faca distinctie clara intre doua partide punand un partid in mod evident deasupra celuilalt. Pana acum TOATE partidele au aratat ca sunt mai interesate de jocuri politice decat de bunastarea tarii. Toate partidele stau bine la retorica si absolut TOATE au esuat cand au avut ocazia sa faca ce spun, spre binele natiunii.

          Stii cum se spune "Teoria ca teoria - practica ne omoara."

          In concluzie: alegerile anticipate nu vor schimba nimic semnificativ. Parlamentul va fi plin de aceeasi oameni patati si/sau incompetenti. Aceleasi grupuri de interese vor fi prezente si vom asista la aceleasi certuri. Doar ca s-au mai cheltuit niste bani aiurea pe alegeri anticipate fara sens.
          • 0 (0 voturi)    
            mai putini parlamentari (Miercuri, 14 octombrie 2009, 19:13)

            AndreiMoraru [utilizator] i-a raspuns lui Andro

            Trebuie mai putini parlamentari. Atunci nu o sa mai ai problema coalitiilor. Un partid tb sa poata guverna singur. Abia atunci poti vedea rezultate.
    • -13 (33 voturi)    
      Guvernul Roman (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:37)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      A cazut ca era P. Roman atent sa nu ii bage cineva cutitul in spate.
      Asta e inceputul sfarsitului lui Baselu. O parte din el. Eu cred ca Basescu o sa scoata de la naftalina niste dosarele, si in campanie, o sa ii faca harcea parcea pe contracandidatii sai la presedentie. Pariu?
    • -9 (39 voturi)    
      Mama ce se mai pupa reciproc Base si Boc... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:48)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Extraordinarul, fantasticul, cinstitul, etc...Boc, care a avut curajul, puterea, etc...si numai asa.
      F multa impartialitate din partea Presedintelui.
      Dar totusi vorbim de Stefan cel Mare al zilelor noastre....sa ma limitez....
      Cata prostie in tara asta....
      • +3 (7 voturi)    
        prostie este si aici pe forum din cate vad... (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:45)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Pe langa lichelele comuniste din PSD ( toti fosti securisti si activisti in fostul PCR) si pe langa amatorii buticari din PNL cred ca Boc poate fi pus intr-o icoana....adica omul mi se pare de cel mai bun simt...cand toti politicienii din opozitie il fac cu ou si cu otet si il batjocuresc in toate felurile , Boc mai are puterea sa raspunda logic si rational ...dincolo de vorbe sunt faptele , acelea sunt adevarata valoare a unui om , iar omul asta a facut reforma in 9 luni mai mult decat a facut Tariceanu in 4 ani.....
        • +1 (1 vot)    
          Vrei sa-ti spun despre valoarea dlui. Boc? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 13:34)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui dadan

          UPDATE 40 (ora 13:56): Liberalul Ciprian Dobre a citit in plen un articol semnat de Emil Boc, publicat in revista "Faclia" in decembrie 1987, in care actualul premier vorbea in termeni elogiosi despre Conferinta Nationala a PCR.
          Plus....Superioritatea Parlamentului Bicameral.....
          Poftim valoare si coloana vertebrala.
  • -20 (66 voturi)    
    Pariuri? (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:57)

    Mitica Valahul [utilizator]

    Pariu ca va lacrima?
    Oare va mai recita poezii despre cum moare mama lui(scrise acum 30 de ani, evident)?
    Expresii folosite: sistem ticalosit, pensii nesimtiteraportul Tismaneanu, intoarcerea la popor.

    Normal ca am avut cel mai bun guvern de pana acum...ce, Nutzi nu e buna? Buna rau de tot.....
  • -26 (64 voturi)    
    Ha ha (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:02)

    Alexandru C [utilizator]

    Tu esti viitorul care pica.
    Incet incet sper sa scapam de cancerul portocaliu.
    • +22 (42 voturi)    
      DA!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:22)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Si sa ne intoarcem la cravata de pionier la sanul maicii Rusia!
      Sunteti patetici!
    • +10 (20 voturi)    
      da da (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:56)

      steffani [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      ... ca sa ramanem cu acelasi cancer rosu care ne mananca de la revolutie incoace!
      • -5 (15 voturi)    
        Nu ma (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:25)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui steffani

        Aia e gripa. Aia care te mananca de la revolutie incoace sunt aia din PDL. PSD-ul e gripa si prefer gripa rosie in locul ciumei portocalii.
        Nu i-am votat niciodata dar am ajuns sa-i prefer in locul scandalului si nesimtirii alora din PDL.
        • +4 (4 voturi)    
          tu esti ori miner ori securist... (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:50)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          in anii astia cand ce s-a intamplat la revolutie nu mai este un mister , sa vii si sa spui ca preferi gashca lui Ilici ? astia si-au data arama pe fatza la condamnarea comunismului si oamenii tot ii mai omagiaza pe tovarasii securisti.. cred ca ar trebui sa-mi fac bagajele si sa merga acolo unde apune soarele , caci tara asta musteste de ignoranti si comunisti deghizati in binefacatori....mi-e sila de somnul natiei astea care inca nu s-a trezit....
        • 0 (0 voturi)    
          noi sa votam cu... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:05)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          Ilici, sau nastase...pe cine vezi "fruntasul tarii", cel ales, uns (de KGB din pacate) si neprihanit....pe "gripa rosie"...pai atunci "raceala placuta"...pe mine nu ma "deranjeaza" ciuma....
        • 0 (0 voturi)    
          vai de capul tau sarmane.. (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:15)

          marlene [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          de aia merg lucrurile cum merg in tara aia, si de aia nu mai scapam de molima rosie..Mai citeste frate o carte ceva ca antenele v-au tampit de tot.
    • -1 (3 voturi)    
      Acu' e momentu' (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:22)

      giga [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      sa scoateti carnetele de pcr de pe unde le-ati pitit.
      Sincer, prietene, daca n-ai de cistigat personal din asta o sa-ti plingi de mila. Da' daca asa ne e soarta...
    • 0 (0 voturi)    
      poate vroiai sa spui ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:13)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      gripa si dam peste molima rosie..se pare ca nu mai avem scapare de ea..Lasa baiete, dormi linstit, rosul vine peste tine..Bine ca am plecat la timp; acum doar am de ce ma amuza,
  • -17 (59 voturi)    
    Calm Domnu' Presedinte (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:05)

    Daniel [anonim]

    Caci in curand nu vei mai fi ;)
    • -12 (38 voturi)    
      mic (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:37)

      un ex simpatizant PD [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Base nici nu stii cat de mic incepi sa fi!:-))
    • -11 (37 voturi)    
      nu vei mai fi Presedinte (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:39)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      sper ca asta si atat ai vrut sa spui... si da acest regim totalitar reprezentat de Basescu si PDL trebuie inlaturat.
    • +21 (41 voturi)    
      psdeii (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:39)

      calm [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      vad ca voi psdeii ar trebui sa fie calmi...ati intrat in fibrilatie vad de cand a cazut guvernul....extaz chiar... un guvern care a fost demis doar de dragul de a fi demis pentru ca oricum peste o luna jumate se facea altul..d.ar deh...psd si pnl trebuiau sa arate ca se lupta ca doar sunt in campanie electorala...
    • +8 (12 voturi)    
      Daniel, (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:41)

      laura p [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      nimic nu se pierde, totul se transforma!
  • -11 (29 voturi)    
    Lipsa de...orice (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:11)

    Catalin [anonim]

    Acum joaca alta carte: el accepta repede un guvern (chiar tehnocrat), pentru ca e necesar tarii. Adica: PDL, imi pare rau dar trebuie sa ma debarasez de voi ca sa dau bine si sa mai am si eu o cat de mica sansa la prezidentiale :))
  • +28 (48 voturi)    
    cadere (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:15)

    gf [anonim]

    numai ticalosii se pot bucura de asemenea grozavie. ma uit in jurul meu si nu vad nicun cetatean bucurandu-se ca de la ora 15.00 i-a crescut brusc salariul, vanzarile, comenzile sau nivelul de trai. Nici macar nu se intelege mai bine cu familia. faptul ca leul se duce in jos este imputabil doar aliantei psd-pnl, spre marele beneficiu al conului patriciu. doar el spune sus si tare ca il avantajeaza un leu slab.
    aplaudacii de pe margine ar trebui sa vorbeasca despre castigul lor personal, real, al caderii guvernului, in termeni financiari. "victoria" politica nu-l incanta pe romanul obisnuit, acesta sufera si va suferi. fara sa fii activist de partid trebuie sa fii dus cu capul ca sa te bucuri de evenimentele astea! chiar activist sa fii, fara sa ai privilegiile parlamentarilor sau banii puscariabililor care-si prelungesc starea de impunitate, trebuie sa fii din cale afara de naiv. cine castiga din afacerea asta??? nu vreau sa "aud" cine pierde, vreau stiu cine castiga.
    • -15 (37 voturi)    
      raspuns (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:49)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui gf

      A spune ca situatia actuala se datoreaza PSD+PNL e ca si cum ai spune ca de moartea unui om ucis prin impuscare se face vinovat pistolul. Pistolul e cel care trebuie judecat, din cauza lui a murit omul respectiv.
      In loc sa vezi ca Basescu sta cu degetul pe tragaci de cativa ani incoace preferi sa te opresti cu privirea la gura tevii, memoria e de scurta durata si nu reactioneaza decat la zgomote bruste si lumini fulgeratoare.
      Naivi sunt doar cei care nu au memorie.
      • +12 (22 voturi)    
        se vede ca nu ai citit Constitutia (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:59)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Cris

        si nu ai habar care sunt atributiile presedintelui! taci dreaq ca vorbesti prostii mai ceva ca geoana!
      • +4 (12 voturi)    
        cris (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:01)

        gf [anonim] i-a raspuns lui Cris

        te rog citeste si restul postarii mele. din pacate te-ai blocat la psd-pnl! e clar ca nu intamplator. si, scuza-ma ca-ti spun, analogia ta e copilareasca. asta daca nu cumva dumneata provii dintr-un mediu in care pistolul e mai aproape decat stiloul!
        sau tastatura. zgomote bruste, lumini fulgeratoare... doamne, la ce-ti mai umbla dumitale capul in vremurile astea! o fi ozn? memoria reactioneaza? memoria? reactioneaza?
        • -6 (10 voturi)    
          raspuns (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:17)

          Cris [anonim] i-a raspuns lui gf

          Am citit si ultima parte desigur. Ca si prima, pleaca de la o premiza gresita.
          Nu sunt activist de partid dar ma incanta ce se intampla deoarece Romania experimenteaza democratia. Noi suntem inca la stadiul de infantilism politic, orice experienta in plus este un lucru pozitiv.
          Astazi, politicienii romani au invatat o lectie: atunci cand iti incalci cuvantul dat (cum a facut Boc cand a pornit criza impreuna cu Basescu) te poti astepta la consecinte. In tarile cu democratii consolidate nu s-ar fi intamplat asa ceva, nu se ajungea pana aici. Inainte sa se dea la plezneala cu bata oamenii ar fi discutat civilizat. Nu la noi.
          Desigur ca experienta democratiei il ajuta si pe omul de rand. Atunci cand politicienii invata sa-si respecte cuvantul dat ca altfel zboara, poporul nu are decat de castigat. Ca si in natura, ca vrei tu sau nu (prin absenteism) si in politica se aplica legea selectiei naturale. Intre 2 rele, raul cel mai mare va fi eliminat, iar astazi a cazut un guvern slab dupa cum era si firesc.
          • +8 (12 voturi)    
            ce manipulare: (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:41)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Cris

            experimentam democratia =)) de ce n-o experimentam decat cand dam la gioale??? de ce nu punand umarul sa scoatem tara din cacat?? de ce nu am experimentat democratia aia cu guvernul minoritar tariceanu - sa il inlocuim cu guvernul ala de tehnocrati asa de capabil?? sau nu erau nascuti atunci?? nu mai bate campii cu imbecilitatile pe care le delireaza scamatorii aia din pnl-psd pe la tv ca te faci dreaq de kkt
          • +8 (12 voturi)    
            activist de partid (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:42)

            gf [anonim] i-a raspuns lui Cris

            mai pot scrie o replica, deoarece la 18.00 plec de la birou. poate ti-ai dat seama, eu sunt o persoana reala, care-si asuma biografia. acelea sunt chiar initialele mele. zici ca nu esti activist, dar vorbesti ca unul. experimenteaza romania democratia? asta-i slogan, l-am auzit astazi la radio de inspe ori, de la tipi care nu-si camufleaza optiunile, prieteniile cu fosti premieri samd. "experienta democratiei" ajuta omul de rand? cum? demagogia este simplu de demascat: NU POATE RASPUNDE LA INTREBAREA CUM. Vanghelie inregimentase intreg Ministerul de Interne, asta-i un fapt, demiterea lui Nica tinea de siguranta institutiilor si a cetatenilor. PSD putea in secunda doi sa nominalizeze un ministru, cel mai fidel partidului, fara indoiala. N-a facut-o. Deci nu mai vorbi de declansarea crizei. Daca esti o persoana reala, atunci imi pare rau de tine. Ca activist, esti mediocru. Vorbesti de politicienii romani ca de niste personaje de roman. Cloaca aia nenorocita numita parlament a luat pe cetatenii acestei tari ostatici si isi negociaza privilegiile pe seama noastra. Tu ii idealizezi, imi dai lectii de democratie. Adica esti patetic. nu-ti mai raspund, chiar daca ma injuri.
            • -6 (8 voturi)    
              raspuns (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:57)

              Cris [anonim] i-a raspuns lui gf

              Singurul care a aruncat cu laturi in posturi ai fost chiar tu, imi pare rau ca nu poti purta o discutie civilizata.

              Motivul pentru care a fos demis Nica este secundar atata timp cat nu a fost dovedit (ar trebuii ca in general cine promite tzepe in piata victoriei sa se asigure ca au si mijloace legale de a le ridica). Ca Vanghelie, ca sa nominalizeze pe altul, totul este secundar. Actiunea principala a apartinut lui Boc si aceea a fos gestul demiterii. Asta nu e o presupunere, nu e o parere, e o realitate concreta. Procedand in acest fel, Boc a declansat criza iar consecintele, fie ca si le-a asumat sau nu, se vad azi.

              Nu-mi mai raspunde daca nu ai argumente.
              • +4 (6 voturi)    
                Esti imbecil, mon cher! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:46)

                dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Cris

                Cum sa fie "secundar" motivul demiterii lui Nica? Habar n-ai ce vorbesti! Hai, lasa alt coleg la tastatura ca faci partidu` de ras!
            • +4 (4 voturi)    
              Bravo, gf! Jos palaria! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:42)

              dobermann [utilizator] i-a raspuns lui gf

              Excelent comentariu!
          • +4 (4 voturi)    
            Beeeei, ce mai aberezi! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:39)

            dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Cris

            Ba chiar claparesti ca un activist de partid care n-a inteles nimic da` se afla-n treaba si el!
            • +2 (2 voturi)    
              Nu te agita (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:45)

              robotzika [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

              Asta si vor cei care ti-au raspuns. Banuiesc ca sunt platiti ca sa faca asta si sa scape in felul asta de cei care au pareri contra celor care ii platesc.
      • +2 (2 voturi)    
        prima (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:26)

        Patriciu [anonim] i-a raspuns lui Cris

        Cris du-te repede la casierie si cere sa-ti dea ratia pe azi. Vezi ca au bagat pui congelati de la avicola lui Becali. Si ai si-un plin de rezervor. Pentru urmatoarea portie mai primesti un bon de masa.
        Ne vedem la autobuz pe 22.
    • -9 (19 voturi)    
      bine ca a cazut (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:54)

      Raven [anonim] i-a raspuns lui gf

      ma bucur ca a cazut acest guver infect. In 10 luni nu au facut dacat sa bajbaie, sa minta si sa fure... trebuia sa pice de la inceput... PS. Un leu puternic nu ajuta pe nimeni, atat timp cat Romania nu vinde mai nimic... inainte de a vorbi, gandeste, inainte de a incerca sa gandesti mai si citeste... :P
      • +5 (7 voturi)    
        un leu stabil (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:12)

        gf [anonim] i-a raspuns lui Raven

        stimate corb ,inteleg punctul dvs(?) de vedere. Leul stabil avantajeaza pe toti acei cetateni romani care s-au indatorat in euro, fie ipotecare, fie leasinguri/ rate autoturisme. probabil ca dumneata esti milionar si nu-ti pasa, eu nu si imi pasa! stii ce inseamna pentru o familie care si-aluat o masina in rate si din cauza cursului in crestere plateste in plus cateva sute de lei/luna. de unde? cate leasinguri n-au fost abandonate? nu e vorba de leu puternic, ci de ruinarea multor familii doar pentru bucuria celor putini!!! asa ca mai bine taci si consuma-ti "succesul" in linistea unei sampanii roz.
      • +5 (5 voturi)    
        "un leu puternic nu ajuta pe nimeni" (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:13)

        dex [anonim] i-a raspuns lui Raven

        bei acesta - un leu puternic ajuta pe toti platitorii de rate la credite, un leu puternic inseamna stabilitatea preturilor si o inflatie mai mica.

        stai sa cada leul spre 5/eur si sa vedem atunci cum ti se va simti in buzunar...
    • -9 (15 voturi)    
      Iesi din sediul PDL (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:01)

      marco [anonim] i-a raspuns lui gf

      si ai sa vezi cetateni fericiti ca au scapat de pseudo-guvernul Boc.

      70% din cetatenii romaniei se bucura.

      Ce sa spun, vanzarile, comenzile si nivelul de trai erau tinute pe linia de plutire de Udrea si Placinta...
      • +7 (9 voturi)    
        am vazut tigani fericiti (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:13)

        gf [anonim] i-a raspuns lui marco

        in frunte cu patriciu, iliescu, vanghelie, nastase adrian si altii. pe romani ii vad ingrijorati si tristi. si din ce in ce mai putini!
        • +3 (5 voturi)    
          din ciclul "tiganca imputita" (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:50)

          aa [anonim] i-a raspuns lui gf

          nu esti deloc rasist ... si ca fapt divers rromii (liderii lor) si-au declarat public sprijinul pentru Basescu.
      • +4 (4 voturi)    
        Beeei, ce repede i-ai numarat! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:54)

        dobermann [utilizator] i-a raspuns lui marco

        Ce mai mintiti, ce shorici gros aveti in loc de obraz! Sa vedeti ce-o sa vi-o traga Baselu` la prezidentiale! Astia 70% cetateni, azi "fericiti", astia o sa-l voteze!
        • -5 (7 voturi)    
          Te inseli (Marţi, 13 octombrie 2009, 20:02)

          robotzika [anonim] i-a raspuns lui dobermann

          Noi, cei 70% fericiti de astazi, suntem constienti ca pentru a o duce mai bine trebuie sa trecem intai printr-o perioada mai grea. Sa speram ca perioada aia grea incepe de astazi, cand a cazut guvernul cel mai incompetent pe care l-a avut tara asta vreodata si va continua cu alegerea unui nou presedinte, oricare, numai Basescu sa nu fie. Pentru ca noi, cei 70% fericiti de astazi, nu mai suportam sa dam drumul la televizor si sa-i vedem pe ecran pe domnul Basescu si pe armata lui de slugi incompetente. Si pentru asta, noi, cei 70% fericiti de astazi, vom vota cu oricine, numai cu domnul Basescu nu.
      • 0 (0 voturi)    
        da mai psd (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:22)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui marco

        sa vezi de maine cum "cloaca" formata de majoritatea parlamentara psd/pnl iti va ridica nivelul de trai cu peste 86%...si tot de maine iti vor fi sterse datoriile si vei fi avansat pe linie de partid ...ca asa promite geoana. Dar nu-ti fa griji..te avertizez, daca in doua saptamani nu se intorc romanii plecati la munca in strainatate vei primi de la Geoana tu personal cei 20.000 euro promisi, si banii vor veni din excedentul bugetar proiectat pentru 2008...vai vai
    • +3 (7 voturi)    
      Ironie amara... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:18)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui gf

      culmea care e?cand ne vedem in rahat ne dam seama ca noi romanii nu suntem in stare sa iesim singuri.de aici probabil propuneri ca monarhia ori Johannis...Eu unul as fi pentru sasul din Sibiu fara rezerve dar parca n-as vrea sa fie tarat si el, ca si Boc, in mocirla damboviteana, ca sa faca jocul miticilor fara scrupule...
      • +3 (5 voturi)    
        Monarhia (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:48)

        gf [anonim] i-a raspuns lui Symbol

        Monarhia nu e un moft, stimate domn. E o institutie care garanteaza buna functionare a societatii si scuteste statul respectiv de doua lucruri: cheltuielile legate de alegerea presedintelui si inlatura posibilitatea influentarii presedintelui post alegeri. partidele pleaca, urca, pica, regele ramane! Regele reprezinta tara, nu un grup de interese. e o diferenta majora! n-am mai discuta nici despre iliescu kgb, nici despre basescu si udrea-cocos sau altii. Monarhia nu e un lux, e o necesitate pentru Romania. Problema e ca si acolo s-au compromis lucrurile cu acel pierde-vara de Duda. Mitici sunt peste tot in tara asta, nu numai la bucuresti.
        • +3 (3 voturi)    
          Teorie, mon cher! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:59)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui gf

          Teoretic ai dreptate. Da` chiar nu-mi doresc sa traiesc intr-o tara condusa de Duda si camarila lui! Pe un presedinte il schimbi la 4 ani, pe Duda nu-l mai dai jos zeci de ani! Ca Principesa Margareta ar fi de decor.
    • +3 (3 voturi)    
      tot raul spre bine (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:23)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gf

      ai perfecta dreptate dar poate e mai bine asa. alegeri anticipate in doua luni si afara cu psd-ul din palament sau sa-i aducem la nivelul png-ului. atuncea tara va avea liniste si vom purcede la modernizarea statului fara marionetele comunistoide. mafia securisto-comunista sa ia labele de pe romania!!!!
  • +16 (30 voturi)    
    Nu va entuziasmati prea curind (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:18)

    Ovidiu [anonim]

    Are pregatit de mult timp discursul..Sper ca nu v-ati imaginat ca l-a luat prin surprindere faptul ca a picat guvernul. Cred ca analizase scenariul de cind a provocat iesirea PSD de la guvernare. Deocamdata mingea e la el, si nu sunt sigur daca nu cumva e exact ceea ce isi dorea. Sper sa dea de pamint cu jegurile din parlament...
    • -5 (9 voturi)    
      O fi mingea la el, dar e mare si e in fund (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:07)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Iti spun sigur ca il cam doare si sigur se intreaba ce naiba se intampla, caci nu a mai cunoscut asa "mingi" de pe vremea marinariei.
  • +17 (29 voturi)    
    Guvern de tehnocrati?! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:20)

    Batranul rege Lear [anonim]

    ...si ce tehnocrat va fi pus la MAI sa tina sub control 2,15? Pe tehnocratul de Bogdan Olteanu? Daca presedintele accepta capcana intinsa de cardasia PSD?PNL suntem terminati.
    • 0 (2 voturi)    
      ha ha ha (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:26)

      moromete [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Ar fi bine sa fiti terminati odata si voi, astia aplaudacii pdl. Ca noi astia majoritatea populatiei scirbita de politica tot sintem terminati de la '89 incoace. Daca a venit timpul pentru o noua rotatie a cadrelor, asa sa fie - unii rid, altii pling cu lacrimi de crocodil si majoritatii ii e egal, ca oricine ar conduce tot rau e. Desi cu unii parca e mai rau decit altii - cu psd era mai putin intens, mergea mai usor dusul de nas al prostimii; pdl a fost o reeditare a pnt-cd, ca o invazie de lacuste - jecmaneala rapida si intensa.
  • +14 (22 voturi)    
    Nasu' a zis (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:20)

    laura p [anonim]

    la o emisiune unde il avea ca invitat pe Gheorghe Pogea (ministrul finantelor) ca inca din aprilie 2009 "persoane importante" aveau planuite: retragerea PSD-ului de la guvernare si caderea guvernului! Era stiut. Pentru ce atatea emotii, contraziceri, sfaturi, etc.?
    • +1 (7 voturi)    
      toti stiau mai putin noi (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:56)

      raven [anonim] i-a raspuns lui laura p

      sa mori tu ca l-a luat prin surprindere pe Base' retragerea PSD... Defapt singurii care nu au stiut ca PSD-ul va fi dat afara au fost aia de PSD :P
    • -4 (8 voturi)    
      Dacă a zis Naşu e o chestie (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:04)

      gica [anonim] i-a raspuns lui laura p

      e credibil. De fapt B1 tv este singurul post tv credibil, drept dovada ca numai acolo guităie
      PDL-ul
  • +19 (33 voturi)    
    Propunere (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:23)

    testare [anonim]

    Ce guvern de tehnocratii propun astia cu victoria? Olteanu marele cunoscator intr'ale economiei, viceguvernator.
    Tot asa sa fie si cu tehnocratia viitorului guvern de 35 zile?
    Imi este sila de vacaroi,vanghelisti, becalisti,vadimi.
    Aveti mare grija ce votati la alegeri.
    Sa va faceti o idee de ce va urma, cititi revolta lui Iliescu apropo de raportul Tismaneanu. Prietenii mei au murit sa il dea jos pe ceausescu dar comunistii sa ramana la conducere.
    Cum de nu se deschide pamantul sa il primeasca macar pe iliescu?
    • -9 (29 voturi)    
      Se trateaza cu lamaie (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:43)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui testare

      Si noua - poporului - ne e sila de eba, udrea, ridzi, anastase, videanu, pogea, poc. Ne e sila de vanzari anterioare, de oameni de afaceri mafioti gen mircea basescu, ne e sila de termeni ca "gaozar", "tiganca imputita", "pasarica", ne e sila de hahaieli grobiene. Ne e sila de marlanie. De tuns oi si jucat hore in timp ce tara se duce de rapa. Ne e sila de legi neconstitutionale. Ne e sila de guvernanti mediocri, exemple de incompetenta.
      Ne e sila si de tonomate portocalii, care inafara de minusuri pe forum si ode de lauda demne de coreea de nord nu stiu altceva.

      Dar stim ca sila ne va trece! 6 decembrie va fi ziua in care Romania va iesi din starea de sila in care a fost asvarlita de 5 ani!
      • -1 (3 voturi)    
        Sila peste tot, nu doar partial (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:22)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Valahul

        Are omul dreptate, sila poate sa-ti fie doar de toti.
        Nu exista diferente intre ei, nici macar una!

        Nu mai fiti morometi, actuala criza politica a fost creata de PD-L, si fraieri au cazut in plasa. Ne indreptam clar spre inca un mandat pentru Basescu si majoritate parlamentara pentru PD-l.
    • +13 (23 voturi)    
      olteanu e ala care (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:44)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui testare

      habar nu avea sa calculeze un tva??? daca da, propun sa scrie si o carte - sa beneficieze toti de valoarea si expertiza lui...
      • 0 (0 voturi)    
        nu nu e ala (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:52)

        aa [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        :)
    • +6 (10 voturi)    
      Bine zici (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:56)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui testare

      Pe cine sa votez? PSD ...... nici picat cu ceara ... cat despre PNL....... sunt patetici , acesta a fost momentul lor de glorie . Nici ca o sa mai auziti de ei
  • +2 (14 voturi)    
    se poate mai rau? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:25)

    eu [anonim]

    sa vina Gigi sau Vadim.... sa vedeti atunci circ si scandal. acum e poezie....

    sper sa nu ajungem sa il regretam pe Base in viitorul apropiat
  • +10 (24 voturi)    
    declaratia Basescu online? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:26)

    aaa [anonim]

    Se poate urmari cumva declaratie Dl Basescu online?

    a picat guvernul care a dat legi de restructurare a clasei politice. De acum iar comunistii si dictatorii ca cei care ziceau " daca nu votati motiunea ve-ti fi exclusi din partid"
  • +4 (8 voturi)    
    va face propunerea de prim ministru (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:26)

    Io [anonim]

    Ghici ghicitoare cine va fi propunerea?
    • +1 (21 voturi)    
      Elena Udrea ? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:35)

      Florys [utilizator] i-a raspuns lui Io

      :)))))
  • -6 (20 voturi)    
    Sa speram ca printre ultimele conferinte (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:29)

    Vlad [anonim]

    Hai ca mai e putin...
  • 0 (16 voturi)    
    pariu (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:30)

    Murphy [anonim]

    singura solutie care-i convine lui Base este un nou guvern PD-L, asa ca asta va propune, chiar daca creaza haos.
    • 0 (8 voturi)    
      gresit (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:43)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Murphy

      lui Base i-ar conveni un guvern PDL in masura in care acel guvern chiar ar putea face o serie de mijmasuri.
      In conditiile in care sunt supercontrolati, Base prefera sa se spuna ca PSD si PNL sunt niste corupti care au creat instabilitate politica acum in prag de alegeri si in plina criza...
      Un guvern de oameni fara coloratura politica ar fi mancat de viu de nenorocitii din parlament si de interesele lor...
      oricum un guvern de tehnocrati nu ar reusi nimic in cateva saptamani cate mai sunt de guvernat inainte de alegeri.
      have fun and enjoy the crisis...
    • +5 (9 voturi)    
      invata si tu sa joci sah (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Murphy

      iti pune mintea la treaba - ca e tare intepenita! un politician abil ca Base nu e chiar asa de previzibil pentru mascarici ca tine...
      • -2 (4 voturi)    
        abil ? (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:52)

        aa [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Basescu ?
        :))
  • +1 (19 voturi)    
    Motiunea (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:31)

    costel [anonim]

    Ce va fraierit Basescu cu motiunea. A obtinut ce a vrut. In felul acesta PD-l devine singurul partid liberal de opozitie. Zilele PNL-ului sant numarate.
    HAHAHAHA.
    • 0 (2 voturi)    
      Un mic comentariu (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:02)

      snake2 [anonim] i-a raspuns lui costel

      Ar fi bine daca ai folosi si predicatul...
      Si mai umbla pe aici si pe colo si la alte elemente gramaticale
  • 0 (16 voturi)    
    Ce voteaza pedeleii (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:36)

    Gogu [anonim]

    pastrati-va pentru 22 noiembrie domnilor...
  • -8 (20 voturi)    
    ceva nou? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:39)

    lucian11 [utilizator]

    normal ca va ataca partidele din opozitie care au daramat guvernul si au aruncat tara intr-o criza fara precedent :).. ca doar el a incercat sa-i impace...

    probabil va repeta si placa pe care a tot repetat-o boc astazi.. cum ca parlamentarii au votat impotriva legii pensiilor, si nu impotriva guvernului. ca doar parlamentarii nostri pentru pensie s-au luptat ei sa ajunga acolo...

    nu o sa uite nici de referendumul pentru reducerea numarului parlamentarilor la 300 din data de 22 noiembrie :) ... o trimitere indirecta la meleficii 322 de parlamentari din anii trecuti...

    sau poate are un nou subiect de scandal?
    • +1 (1 vot)    
      Bine ma ... (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      ... normal, normal, normal ... da' care dintre chestii e gogosi? Intr-adevar guvernul a fost dat jos inainte de a putea sa-si asume raspunderea pt. legea pensiilor, intr-adevar cei 322 s-a demonstrat ca au votat pe dos decat a votat poporul, intr-adevar dat jos guvernul acuma, mai ales in conditiile in care pregatesti motiunea de-o saptamana si azi zici ca tu nu esti gata de consultari, e o dovada a faptului ca PSD tot ce-a vrut a fost sa faca haos, in speranta ca o sa se miste mai bine la furat la alegeri.

      Ce voiai, sa inghita toate mizeriile si sa nu zica nimic? Stiu ca matale ti-ar fi convenit, da' ca norocu' Base nu joaca cum ii canti matale.
  • +4 (18 voturi)    
    esiti in strada (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:40)

    florin_f [utilizator]

    trebuie sa iesim in strada, nu ne putem supune hotilor.
    • -4 (6 voturi)    
      eu ies dar iti dau tie in cap (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui florin_f

      fie ca esti rosu portocaliu sau galben. sau orice combinatie dintre cele trei.
  • +18 (20 voturi)    
    fapte simple (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:41)

    camillus [utilizator]

    1. Caderea guvernului Boc e normala si perfect democratica, pt ca nu mai avea sustinere parlamentara dupa iesirea PSD-ului de la guvernare.
    2. Totusi, ramanerea in functie a unui guvern minoritar era raul cel mai mic in situatia politica si economica actuala (in criza de finantare externa, cu ratingurile si increderea investitorilor la cote de avarie, inainte de alegerile prezidentiale).
    3. Este cel putin o coincidenta stranie ca motiunea de cenzura a fost votata cu o zi inainte de asumarea raspunderii guvernului pe legea unitara a pensiilor, care ar fi insemnat disparitia pensiilor speciale.
    4. Foarte probabil vom avea pentru cel putin o luna jumate acelasi guvern, dar cu atributiile amputate, fara a putea raspunde prin ordonante la eventuala adancire in recesiune, ce sa mai vorbim de promovarea legilor de reforma si restructurare inca restante. Este cel mai rau scenariu posibil in conditiile actuale, si totusi singurul plauzibil.
    • -2 (2 voturi)    
      Faptele tale sunt drese cu "tarie" (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:17)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui camillus

      2. raul cel mai mic e un guvern independent de profesionisti, singurul care chiar ar putea face economic, ceva in ast timp. (cum o sa fie un guvern minoritar demis si infundat pana la limba in rahat, un rau mai mic decat un guvern de tehnocrati ? daca tot vorbim de interesul tarii... hâc, mai da o vodca sa vad motiunea in roz.
      3. no comment, ca prea e "bauta" bine fapta asta. hai totusi sa o comentez; 3.1 depunerea motiunii s-a facut cu doua zile inainte de anuntarea de catre ciorbea....aaa.. boc, adica, a incercarii asumarii disperate a raspunderii. 3.2 parlamentul nu a supus ordinii de zi programul asumarii acestei raspunderi, asadar la ora demiterii e imposibil de psus in ce zi s-ar fi asumat eventual aceasta raspundere.
      4. scenariul tau nr. 4 este singurul "plauribil", caci singurul plauzibil este gvern de tehnocrati.
      • +1 (1 vot)    
        Matale esti dus cu pluta. (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:50)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

        2. Guvern de tehnocrati e o aiureala. Nu ar avea sustinere parlamentara pt. a duce mai departe legea pensiilor si alte reforme importante, asa ca ar fi cam de forma. Cam la fel de legat de maini si de picioare ca un guvern interimar cu atributii restranse.

        3. Se stia ca se pregateste legea pensiilor, chiar daca Boc inca n-a apucat sa o depuna la parlament. De-aia a fost introdusa motiunea de cenzura, ca nu se stia exact cat de repede se va misca Boc. Posibil de-aia a introdus Boc asa de repede legea in parlament, ca stia si i-era frica ca nu mai apuca s-o treaca.

        4. Scenariul, pe langa ca-l consider probabil, e si dorit de multi - sper ca suficienti - romani. Tot ce nu-s eu de acord cu camillus e ca e o varianta proasta. Atata vreme cat n-o sa avem un parlament sanatos, o sa avem o guvernare cu probleme. Curatenie in parlament e o premisa pt. o guvernare eficienta.
    • -2 (2 voturi)    
      nu chiar asa de simple (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:25)

      Moromete [anonim] i-a raspuns lui camillus

      1. corect
      2. discutabil. personal tind sa nu iti dau dreptate, dar e o chestiune de plusuri si minusuri (sau termen scurt si termen lung)
      3. la rata de asumari de raspunderi din ultimul an, era f. probabil ca motiunea sa fie votata in preajma uneia din ele. Nu as spune ca e suspect. (de fapt, eliminarea practicii acesteia e un plus important la punctul 2)
      4. Imi cer scuze, dar daca tie ti s-a parut ca Boc a raspuns in vre-un fel la criza actuala, inseamna ca traiesti intr-un univers paralel. In afara de copiat (in mod gresit) citeva idei din afara, care nu au avut nici un efect masurabil (prima casa, ha ha) ce a facut acest guvern mirific pentru combaterea crizei? legea impozitului forfetar poate? Dupa lupte ca la '48 a iesit Basescu sa ne spuna ca nu isi propune nimeni sa faca nimic cu criza, ca nu e de la noi si e mai mare decit Romanica. Suckers!

      E trist, dar caderea guvernului cu mai putin de doua puni pina la alegeri nu e cel mai rau scenariu posibil. Oricum, diferentele sint in mare masura de nuanta, guvernul Boc nu ar fi realizat in 6 saptamini ce nu a facut in 8 luni.
      • +1 (1 vot)    
        Bine ma, da' ce voiai sa faca? (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

        Sa vina Boc de acasa cu sacul de bani sa ne scoata din criza?

        Ce-a facut Boc concret:

        1) A scazut cheltuielile publice drastric, cu cateva zeci de procente fata de guvernul Tariceanu - in mod particular la vremea lu' Tariceanu cheltuielile guvernamentale aveau cea mai mare pondere in deficitul comercial.

        2) A facut ce-a facut si a mentinut, in colaborare cu BNR, leul cat de cat stabil. Chestie care a evitat catastrofe in economie (de ex. un exportator semneaza azi contractul pe RON, maine incaseaza banii, poimaine nu mai e in stare sa-si cumpere ce-i trebuie din import ca a scazut leul prea mult)

        3) A imprumutat mai putin de jumatate din banii ce i-a imprumutat Tariceanu pe parcursul ultimului an de guvernare, in conditiile in care 2008 a avut crestere solida, pe cand 2009 va fi an cu recesiune majora.
  • +6 (26 voturi)    
    Respect domnule Boc (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:43)

    gicu [anonim]

    Basescu o sa-i faca praf pe astia la alegeri, matura cu ei pe jos. Emil Boc a fost cel mai bun prim ministru de 20 de ani incoace. NU stiu cand vom reusi sa-i scoatem pe mafiotii astia din parlament.
    • -6 (12 voturi)    
      :)))) (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:56)

      ana [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Pe cuvantul tau?Daca nu imi spui ca si basescu este cel mai bun presedinte de pana acum nu te cred ca esti PDL-ist convins.
    • +3 (5 voturi)    
      nu o sa ii scoatem niciodata (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:56)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      au avut 20 de ani sa isi faca din lege unealta cu care sa dea oricui peste maini! si apoi sa ranjeasca la tv spunandu-ne ca e "inca un succes al democratiei" ... ca e democratia LOR si mama NOASTRA de fraieri ca i-am lasat! ca n-am iesit in strada - cum au iesit gospodinele si minerii sa franga orice incercare de a inlatura comunistii din politica!
    • +4 (6 voturi)    
      astia vor sa scoata lumea in strada ca in 1989 (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:03)

      astia vor sa scoata lumea in strada ca in 1989 [anonim] i-a raspuns lui gicu

      astia vor sa scoata lumea in strada ca in 1989, sa punem tunurile pe parlament,
      ii scoatem din parlament dupa ce votam basescu si parlament unicameral
    • +7 (11 voturi)    
      mafia parlamentara (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:04)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Nu stiu daca Basescu va reusi la alegeri sa-i faca praf, dar s-a dovedit un jucator abil pe scena politica penibila din Romania. Nu as spune ca Boc a fost cel mai bun Prim-ministru de 20 de ani pentru ca, parerea mea, trebuie o perioada mai mare de timp in care sa dovedesti acest lucru. Iar pe mafiotii din parlament nu-i va scoate nimeni...singurul care va reusi acest lucru este timpul...doar nu-s vesnici. Problema e sa nu vina altii in locul lor mai mafioti. Vom vedea... Sa ne bucuram...maine va fi mai rau.
      • +1 (1 vot)    
        Ba a fost (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:55)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        Si sper sa fie din nou. Boc premier ma refer.

        Nu musai ca a fost Boc un premier stralucit. Da' inaintea lui, din '89 incoace, n-am prea avut decat panarame pe post de premier.
    • -4 (8 voturi)    
      Gicule, si nu uita ca tara te vrea prost!!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:08)

      weebo [anonim] i-a raspuns lui gicu

      sau.. la fel de destept ca BOC!!
    • +3 (3 voturi)    
      poate cel mai bine-intentionat... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:19)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      poate cel mai bine-intentionat... si dornic sa faca ce trebuia facut
    • -2 (2 voturi)    
      Boc - cel mai bun Prim-Ministru... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:20)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Pacat ca tara a dus-o din rau in mai rau....
  • -4 (18 voturi)    
    JOC DUBLU (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:47)

    Mihai [anonim]

    Adevarul este ca a cazut guvernul intr-o tara atat de mare precum Romania, si pe niciun canal de stiri international nu apare vreo stire pe acest subiect inca. Asta e situatia in care se afla tara noastra azi. Primul om al tarii mimeaza acum rolul de mediator, insa si acum, acuza, si de fapt, isi urmareste propriul interes - scaunul si protejarea PDL.
    • +1 (1 vot)    
      e prima stire pe euronews (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:59)

      camillus [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      uita-te mai bine, e deja printre primele stiri pe canalele mari de stiri
    • +3 (3 voturi)    
      Si ce vrei sa zica canalele de stiri?!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:06)

      MB [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Esti fantastic ! A fost omorit careva, e lovitura de stat? Nu.

      Totusi a-si vrea sa iti semnalez faptul ca bbc a pus acum citeva zile la sectiunea europeana a stirilor informatia cu iesirea PSD de la guvernare si framintarile politice existente + ingrijorarile de natura economica aparute.
      Cine are urechi de auzit sa auda - semnalul a fost tras.
  • +7 (13 voturi)    
    PSD si PLN au ridicat mingea la fileu (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:47)

    Alin [anonim]

    PSD si PLN au ridicat mingea la fileu. Basescu va fi de acord cu o propunere comuna a PNL si PSD doar daca se duc la Cotroceni cu un document semnat altfel o sa zica ca va lasa guvernul actual ca interimar si sarcina nominalizarii viitorului presedinte :).
    Pai se mai prezinta Crin sau Geoana in fata propriilor alegatori daca semneaza o alianta (pact, trtat, acord, intelegere, contract ...) chir innainte de alegeri ?!?
  • +9 (23 voturi)    
    vine revolutia peste golanii din parlament (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:47)

    elena [anonim]

    bravo!
    super discurs. o sa urmeze aruncarea la wc-ul istoriei a lui vanghelie, hrebenciuc si a altor golani analfabeti.
    sper ca in urmatoarele zile infractorii din parlament sa fie urgent aruncati peste balcoanele doamnei Udrea si a Casei Poporului, arsa acea cladire si platati castraveti peste cadavrele golanilor de acolo
    • +6 (14 voturi)    
      Criminal ca de obicei (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:04)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui elena

      Base respecta constitutia si convoaca consultari cu partidele... intr-o ora :D
      Din moment ce baietii au aruncat echipa curenta de pe scaune orice om normal la cap gandeste ca au si o solutie pentru a ocupa respectivele scaune acum goale. Daca nu o au si refuza dialogul cu presedintele, nu numai ca fac pipi de sus pe aia care i-au trimis acolo sa le reprezinte interesele, dar dovedesc si faptul ca miscarea asta n-a fost facuta decat pentru a lovi in PDL, fara a gandi ce naiba se intampla pe urma cu tara pe care au fost trimisi s-o conduca. 2-0 pentru marinar.
      • +2 (2 voturi)    
        Scuze, tzi-am dat minus ..... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:18)

        SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Considera doua + uri de la mine ....
    • +3 (3 voturi)    
      basescu nu poate sa o faca singur, (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:35)

      coruptii [anonim] i-a raspuns lui elena

      e responsabilitatea noastra sa o facem., sa ii facesa sa nu se mai simta in siguranta pe pamintul nostru
  • +8 (10 voturi)    
    INDEPENDENT (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:58)

    newyorkezul [utilizator]

    ce m-as rade daca marinarul propune un independent ca prim ministru.
    doamna monica macovei!!!!!
  • +5 (11 voturi)    
    discurs discret (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:00)

    cititor [anonim]

    Un discurs frumos, fara atacuri si insulte. Se simte din discurs regretul a ceea ce se intampla in politica.

    Jegurile de PSD-isti comunisti in frunte cu *** de hrebenciuc ar trebui pusi la zid si extirpati din natia asta o data pentru totdeauna

    Rusine PDL-ului pentru alianta cu niste animale ca si cei din psd
  • +2 (6 voturi)    
    numai praf in ochi (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:00)

    un [anonim]

    Oameni buni voi nu vedeti ca totul este numai praf in ochi ca oricine ar conduce tara rezultatul este nul? Comparati si voi putin cei 20 de ani inainte de 89 cu cei 20 dupa dar comparatii doar dpdv economic. Atunci s-au construit multe si drumuri si inteprinderi aveam si irigatii etc. acum nu s-a mai construit nimic pt infrastructura chiar s-au deteriorat cele construite (ba pardon toti demnitarii au vile 1. 2 sau mai multe). Atunci cum a avut statul bani pentru cheltuielile facute si acum nu are. Da o sa spuneti ca atunci am fost fortati ca au murit oameni ca nu aveam ce manca etc. dar azi nu mor oameni pe santiere, are toata lumea ce manca?
    Incercati o paralela intre aceste perioade doar economic (fara a spune ca era mai bina inainte) si intrebati-va cum s-a putut atunci si acum nu? Unde se duc banii din vistieria statului? si o sa constatati ca nu primim dacat praf in ochi. Si probabil o sa mai primim.
    Pt cei care citesc nu spun nicio clipa ca pe vremuri a fost mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      pe forum (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:29)

      MB [anonim] i-a raspuns lui un

      daca chiar te preocupa problema si vrei sa o discuti , deschide un topic pe forum - aici nu vei primi decit cel mult raspunsuri grabite, rastite si superficiale (cam in stilul comparatiei facute de tine) .
  • +6 (16 voturi)    
    respect ptr. Boc (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:03)

    aa [anonim]

    astept alegerile prezidentiale si cele anticipate...

    pazea psd & pnl & pc & udmr --> nu veti mai primi voturi de la mine atat cat eu voi mai avea drept de vot in tara asta....

    sunteti rusinea si calaii neamului romanesc....
  • -3 (9 voturi)    
    Sperante desarte (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:05)

    Alin [anonim]

    Daca mai crede cineva ca exista vre-un politician (incepand cu Base si terminand cu Vadim, Geona si altii) care sa dea vre-un ban pe noi oamenii de rand, atunci acel cineva sigur traieste in alta lume. Nu conteaza partidul, lor sa le mearga bine... noi sa ii votam si sa ii platim... Lupta lor pentru putere, are la baza un singur lucru: faptul ca noi suntem suficient de PROSTI, sa SPERAM ca vom trai si noi, odata, mai bine....
  • -4 (10 voturi)    
    cata suferinta:))) (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:09)

    laurentiu [anonim]

    cata suferinta....:))) sper ca Base sa nu mai aibe ocazia sa se bucure de privilegiile unui alt guvern condus de el....
  • +10 (10 voturi)    
    :D (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:11)

    Justin [anonim]

    Un individ e nevoit sa opreasca masina datorita unei congestii de trafic.
    Deodata, cineva ii bate in geam:
    - Ce s-a intamplat?
    - Parlamentarii nu vor sa renunte la Pensile de lux ! Altfel, ameninta ca se vor stropi cu benzina si isi vor da foc. Acum mergem din masina in masina si facem o cheta.
    - Bine. Cam cat da fiecare?
    - Cam 5 litri.


    Mi-as ****`n ei si in pensile lor de zeci de milioane.
    • +4 (4 voturi)    
      cea mai mare (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:43)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Justin

      cea mai mare pensie e de aprox 300 mil lei vechi. fost mapn.
  • +9 (13 voturi)    
    Sper sa fie numit tot Boc premier (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:14)

    Sper... [anonim]

    Sper ca Basescu sa il numeasca premier tot pe Boc. Sa faca apoplexie comunistii si mafiotii din psd si pnl! Si sa o numeasca ministru al justitiei pe Monica Macovei...sa vezi atunci ce incepe sa se curete tara asta de puroiul psd-ist si pnl-ist! Ceea ce fac acesti mafioti escroci psd-isti si pnl-isti nu e decat un abuz care va arunca tara mai jos decat era... Ei se bat pentru ciolan, asta e clar, dar nu le va mai merge mult...nu ne vor mai putea prosti si umili ca pana acum... Basescu va castiga alegerile, iar asta va fi dovada ca poporul roman s-a trezit, ca nu mai vrea sa fie umilit si batjocorit de o shleahta de mafioti securisti! Asa sa ne ajute Dumnezeu !
  • -3 (5 voturi)    
    Desemnarea Primului Ministru (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:16)

    Mihai [anonim]

    Daca Presedintele urmareste stabilitatea si reprezentativitatea / legitimitatea guvernului, ar trebui ca pentru formarea sa sa desemneze o persoana propusa/recomandata de o coalitie majoritara care sa asigure sanse rezonabile de obtinere a votului de investitura. Dar se pare ca Presedintele Romaniei are o viziune personala asupra acestui subiect asa ca Romania se va afunda in criza politica si se va ajunge, probabil, la alegeri anticipate. Nu este sigur ca asa se vor solutiona problemele si intre timp Romania nu va fi guvernata iar autoritatea Parlamentului va fi practic suspendata. Qui prodest ?
  • -3 (9 voturi)    
    aplaudacii lui Basescu...sus!!!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:19)

    ilie [anonim]

    M-am saturat de voi...aplaudacii lui Basescu!
    Toti il pupati in fund...PDL in sus...PDL in jos!!!
    Ce au facut astia de cand sunt la guvernare??? Nimic! Nimic! Nimic! V-au crescut salariile? Mergeti pe autostrazi in Romania? Mergeti cu trenul civilizat? Au disparut hotii si tunurile de miliarde? Nu....din contra...s-au inmultit hotiile din banii publici...pe fatza...fara pic de jena!
    Sa aduc aminte de cazul Popoviciu...mana dreapta a lui Basescu?...sau de vanzarile anterioare ale d'soarei Basescu...? sau de cum a reusit analfabeta aia de EBA sa isi ia Range Rover si sa ajunga parlamentar??? Prin hotie, pile si furturi. Daca si presedintele tarii si familia acestuia sunt corupti...pe fata...atunci ce sa mai ceri de la partidul pe care il conduce?!?!?!
    Ce face Boc acum cu legile.....este praf in ochi...pentru voi credulii si aplaudacii lui Basescu...in rest..vai si amar de tara asta! Nu tin cu nici un partid din Romania...toti sunt la fel...se gandesc numai la ciolan si la binele lor, dar sunt mahnit cand vad ca toti ii luat apararea celui mai mare hot al tarii...insusi marele Basescu!!!
    • +2 (6 voturi)    
      bau (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:49)

      hei [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Guvernul PDL nu a guvernat decat cateva saptamani. Celelalte partide au condus Romania ani de zile si uite unde am ajuns. Vreau sa se dea o sansa si PD-ului la guvernare apoi sa analizam.
  • -5 (7 voturi)    
    S-a trezit (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:23)

    Deputat [anonim]

    Primul mafiot , alcoolul dauneaza grav sanatatii.
  • +1 (9 voturi)    
    Sansa Romaniei (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:26)

    X [anonim]

    ar fi sa demisioneze si Basescu, sa o luam de la 0.

    Alegeri anticipate, alti politicieni la putere. Nu doar pe cei care-i vedem la televizor.
  • +7 (7 voturi)    
    pasaj baneasa (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:34)

    tot anonim [anonim]

    Baieti, alegeti ce vrei voi si cind vreti voi, dar va rog eu MULT de tot sa terminati anul asta pasajul de la BANEASA..................
    • -3 (3 voturi)    
      il inaugureaza Boc si Berceanu la 1 Decembrie (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:54)

      aa [anonim] i-a raspuns lui tot anonim

      hai mai voi credeati in bancuri ?
  • +2 (2 voturi)    
    Patria este poporul si, nu tagma jefuitorilor. (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:13)

    A.BOLOGA [anonim]

    Asa a zis Tudor Vladimirescu si este de actualitate si astazi in sec.XXI. Pentru a scapa tara de acesti patrio-hoti, indiferent de culoarea lor, trebuie o guvernare militara timp de 2-4 ani pentru a se forma partidele celor care nu ies astazi la vot. Partide care sa puna mai presus de toate, INTERESUL NATIONAL AL CELOR MULTI, AL ROMANIEI si nu interesele individuale si de GRUP, urmarite si realizate de 20 de ani de catre toti politicienii si parlamentarii veniti la putere in urma loviturii de stat din 89. Nu sunt un fost comunist reformat, sunt un roman revoltat de tot ceea ce se intampla in Romania de 20 de ani incoace. I-am ales presedinte , parlamentari si primari ca sa-si bata joc de noi si mai ales de copiii nostrii, in timp ce ei au devenit niste imbuibati cu conturi grase in starinatate. De aceea trebuie sa-i inlaturam in mod pasnic de la putere si sa le luam inapoi toate averile obtinute prin frauda si furt si sa le redam visteriei acestui neam. CINE ESTE DE ACORD CU MINE? ASTEPT RASPUNSURILE OAMENILOR CINSTITI DIN ACEASTA TARA.
  • +1 (1 vot)    
    caternica (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:32)

    detasat [anonim]

    au dat astia un spectacol mai mare si iar ati pus botul :)
    sa va ajut, va prezint pe scurt concluziile:
    * ei sunt tot bogati
    * noi o vom duce la fel de prost si in continuare
    * indiferent de ce guvern si presedinte vom avea anul viitor, lucrurile nu se vor schimba in bine.
    * in continuare vor ramane pe forumuri ultrasi ce vor incerca sa demonstreze ca [pdl/psd/udmr/prm..] are dreptate cand de fapt nici unul nu are, toti sunt la fel, toti joaca acelasi joc murdar si-si urmaresc interesele proprii in continare.
    nu pot oferii solutii dar am invatat sa ma detasez de lucrurile ce nu-mi aduc decat un stres in plus.
    hai basescu! ... glumeam
  • -4 (4 voturi)    
    motiunea (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:38)

    fraerescu [anonim]

    Motiunea de cenzura nu are nici o legatura cu legea pensiilor ci are legatura cu incompetenta guvernului Boc -Basescu.
    Acest guvern a batut orice record de demagogie coruptie populismsi incompetenta .
    Prin initierea acestei motiuni PNL a pus capat unui an de conflicte de masuri aberante .
    Este nevoie de un guvern de tehnocrati condusi de Klaus Johannis care sa asigure alegeri corecte in Romania si sa repare greselile facute de guvernul Boc cel poc
  • +5 (5 voturi)    
    motiune (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:59)

    ion [anonim]

    D lor,azi s a mai comfirmat odata ca nu avem o clasa politica responsabila.Parlamentarii au votat cum a trebuit pentru a si conserva privilegiile ,lor si altor profitori.Daca nu era in esenta problema pensiilor speciale nu votau motiunea.
    Iar alianta asta fortuita intre PNL si PSD ,toxica si destructiva ,nu poate face nimic bun.
  • +3 (3 voturi)    
    calcule (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:41)

    goe [anonim]

    Basescu ar trebui sa-l propuna tot pe Boc. Parlamentul ar lua sah si mat la faza asta. Daca nu-l valideaza, Basescu are dreptul sa-l dizolve si o va face. Daca il valideaza se face de ras.
    Orice varianta care loveste in comunisti e buna pentru mine.
  • -2 (4 voturi)    
    Buna dimineata (Marţi, 13 octombrie 2009, 20:01)

    Ion [anonim]

    Gica Contra cotroceanul vorbeste ca de obicei in dodii. Conform lui constitutia nu il obliga sa nominalizeze primul ministru in persoana celui gasit in de partide si poate respinge la nesfarsit propunerile. Noroc ca nu mai poate face lucrul acesta mai mult de doua luni.
  • -2 (4 voturi)    
    Cata ipocrizie......... (Marţi, 13 octombrie 2009, 21:50)

    Handel si Gretzel [anonim]

    Este incredibil cata ipocrizie poate ascunde acest personaj.
    Nea traiane du-te si lasa-ne ca si-asa suntem amarati. Ne este frica de ce ne rezerva ziua de maine, de cum putem plati facturile si tu vii cu averatiile astea??
    Am inteles ca esti avid dupa putere dar nu trage si sangele din noi pt propria-ti dorinta de a dicta tot ce misca in tara asta.
    L-am inteles pe Micul Muc ca este obedient, am inteles-o pe Nuti si Ridzi ca au furat pt matale dar totul are o limita.
    Las' ca vin eel Decembrie si scapam definitiv de nesimtirea ta si a clicii tale de incompetenti.
    • +1 (5 voturi)    
      blabla (Marţi, 13 octombrie 2009, 22:25)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Handel si Gretzel

      Jos Basescu si pe urma ce? Sau cine? Si cu ce program, ca in afara de "jos Basescu" n-am auzit nimic de la nimeni. A, ba da, zicea un prostanac ca trebuie marite taxele. Nu multumesc, altceva?
  • -1 (3 voturi)    
    A venit Toamna ... (Marţi, 13 octombrie 2009, 23:56)

    Dan Mocanu [anonim]

    S-a vestejit PORTOCALA !!! ... hihihi ! ... ce-mi place !!! ... Auzi: Boc = Responsabil !!! ... Nea Sefu', mai ai glume d-astea ? ... hihihi ... ce-mi plac glumele matale !!!
  • -1 (1 vot)    
    Nu te abate, (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:39)

    Pantera Roz [utilizator]

    nea Base.Pt. ca deocamdata esti abatut rau...