VIDEO Guvernul Boc a cazut din functie. 254 de parlamentari au votat pentru motiune, PDL acuza UDMR de tradare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2009, 9:58 Actualitate | Politic


Parlamentarii, la votarea motiunii
Foto: HotNews.ro
Motiunea de cenzura a trecut si Guvernul Boc II a cazut. Potrivit primelor rezultate, 254 de parlamentari au votat pentru motiune si 176 impotriva. Guvernul Boc II este primul guvern demis prin motiune de cenzura. Ministrii PDL vor ramine interimari in functie pina la desemnarea unui nou cabinet si votarea lui de catre Parlament. Ca interimar, guvernul nu mai este abilitat sa emita ordonante de urgenta.

Motiunea de cenzura avea nevoie de votul a 236 de parlamentari, din totalul de 471, pentru a trece.

UPDATE 1 (ora 10:05): Atat parlamentarii PSD, cat si cei ai PD-L, au declarat pentru HotNews.ro ca soarta motiunii "se joaca pana la ultima bila".

UPDATE 2: (ora 10.08): Parlamentar PDL: "Opozitia va avea doar 234 de voturi din cele 236 necesare pentru a trinti Guvernul. UDMR va vota impotriva motiunii, cu amendamentul ca nu sintem siguri pe votul a 5 UDMR-isti".

UPDATE 3 (ora 10.13): Ludovic Orban, PNL: Motiunea trece cu zece voturi in plus fata de minimul necesar.

UPDATE 4 (ora 10:27): Inceperea sedintei dedicata dezbaterii motiunii de cenzura a intarziat o jumatate de ora, iar dezbaterea motiunii va dura 3 ore si jumatate, au decis Birourile Permanente ale celor doua camere. Guvernul va avea la dispozitie o ora pentru a isi prezenta punctul de vedere, iar grupurile parlamentare vor avea, in total, 156 de minute pentru a-si spune opiniile.

UPDATE 5 (ora 10:34): Emil Boc declara ca nu are "emotii" inaintea dezbaterii motiunii, iar legea pensiilor este o problema pentru care "merita" sa isi puna mandatul la bataie, potrivit NewsIn.

UPDATE 6 ( ora 10:38): Parlamentarii UDMR vor vota motiunea prin vot secret, in timp ce PNL si PSD au anuntat ca vor vota la vedere.

UPDATE 7 (ora 10:41): 39 de parlamentari sunt absenti de la dezbaterea motiunii.

UPDATE 8 (ora 10:47): Eugen Nicolaescu (PNL) citeste in plen textul motiunii de cenzura.

UPDATE 9 (ora 10:50): Parlamentarii contactati de HotNews.ro evita sa formuleze o opinie ferma, fiind convinsi ca fiecare vot conteaza enorm.

UPDATE 10 (ora 10:58): Emil Boc vorbeste in fata Parlamentului: "PSD si PNL incearca, prin aceasta motiune, sa blocheze legea pensiilor."

UPDATE 11 (ora 11:02): Emil Boc: "81% dintre romani doresc ca pensia sa fie calculata in functie de contributie. PNL si PSD sunt impotriva a 81% dintre romani."

UPDATE 12 (ora 11:05): Emil Boc: "Aratati-mi un Guvern, in ultimii 20 de ani, care a avut curajul sa stopeze salariile bugetarilor de lux, de 30.000 de euro, de 40.000 de euro, si sa injumatateasca numarul agentiilor guvernamentale."

UPDATE 13 (ora 11:10): Emil Boc in fata Parlamentului: "Domnii parlamentari au propus Guvernului pe care il reprezint ca, in loc de legea pensiilor, sa dea o motiune de cenzura privind pensiile, stiind ca acest lucru este neconstitutional."

UPDATE 14 (ora 11:12): Marko Bela anunta ca UDMR va vota in favoarea motiunii de cenzura, potrivit Mediafax.

UPDATE 15 (ora 11:18): Reactii ale parlamentarilor din sala - PNL: "Soarta motiunii se joaca, e pe muchie, daca ar pica motiunea ar fi dezastru pentru PNL". PDL: "Numarul absentilor ar putea creste intre apelul nominal si momentul votului propriu-zis".

UPDATE 16 (ora 11:25): Adriean Videanu: "Nu am nicio grija, motiunea nu va trece. Am alte griji pe cap, cum ar fi greva", potrivit NewsIn.

UPDATE 17 (ora 11:38): Emil Boc ii indeamna pe parlamentari sa voteze in favoarea interesului national, nu asa cum le cere partidul.

UPDATE 18 (ora 11:44): Mircea Geoana vorbeste in fata Parlamentului: "Criza nu putea fi evitata, dar vina pentru adancirea ei apartine echipei PDL care gestioneaza ministerele economice."

UPDATE 19 (ora 11:47): Un fost ministru PSD descrie plastic atmosfera: "Granzii din toate partidele nu vor ca Guvernul sa pice".

UPDATE 20 (ora 11:50): Mircea Geoana, in fata Parlamentului: "Ne vom achita de obligatia de a pronova o noua lege a pensiilor pana la 1 decembrie. PDL e cel mai periculos partid de pe scena politica romaneasca si vrea sa lase someri 300.000 de bugetari."

UPDATE 21 (ora 11:53): Crin Antonescu vorbeste in fata Parlamentului: "Motiunea initiata de PNL si UDMR nu are nicio legatura cu legea pensiilor".

UPDATE 22 (ora 12:00): Crin Antonescu: "Guvernul Boc si PD-L sunt Guvernul si partidul cele mai lipsite de onoare din Romania ultimilor 20 de ani. Acest Guvern, care a dus la perfectiune viciile clasei politice, va cadea."

UPDATE 23 (ora 12:04): Crin Antonescu: "Romania va pierde batalia pentru portofoliul agriculturii, din cauza ca PDL si Guvernul Boc au transformat acest lucru in element de campanie electorala."

UPDATE 24 (ora 12:06): Parlamentar PSD: "Ne temem ca parlamentarii nostri ale caror firme au datorii la stat vor vota impotriva motiunii".

UPDATE 25 (ora 12:08): Varujan Vosganian ar fi spus ca cei patru parlamentari liberali absenti de la sedinta vor fi exclusi din partid.

UPDATE 26 (ora 12:12): Kelemen Hunor vorbeste in fata Parlamentului, din partea UDMR: "Acest Guvern a omorat orice speranta ca se poate trai mai bine in Romania".

UPDATE 27 (ora 12:17): 35 dintre cei 39 de parlamentari absenti sunt de la PSD si PNL. Viorel Hrebenciuc sta cu telefonul lipit de ureche si face prezenta parlamentarilor PSD.

UPDATE 28 (ora 12:20): Cezar Preda vorbeste in fata Parlamentului din partea PD-L: "Nu a prezentat nimeni din opozitie nicio solutie viabila pentru ca, a doua zi dupa eventuala cadere a acestui Guvern, romanii sa traiasca mai bine."

UPDATE 29 (ora 12:22): Parlamentar PNL: "Avem 6 absenti, cred ca motiunea va trece la limita, cu 240 de voturi pentru (sint necesare 236 pentru ca Guvernul sa pice)."

UPDATE 30 (ora 12:26): Varujan Pambuccian anunta ca minoritatile nationale se vor abtine de la vot.

UPDATE 31 (ora 12:32): Ministru PDL: "Totul depinde de UDMR. Nu avem incredere in cuvintul lor. Ne-au promis ca nu vor semna motiunea, si totusi au semnat-o."

UPDATE 32 (ora 12:40): Aproape toti deputatii PDL sint pe holurile Parlamentului, negociind cu colegi din PSD si PNL eventuala sustinere a Guvernului.

UPDATE 33 (ora 12:44): Calin Popescu Tariceanu (PNL) in fata Parlamentului: "Acest Guvern nu poate ramane nesanctionat intr-o democratie parlamentara. Prin stilul politic Basescu-Boc, vreti sa duceti Romania spre un regim cu accente dictatoriale. Nu putem accepta reinvierea dictaturii, chiar si de catifea, cu aparente democratice."

UPDATE 34 (ora 12:59): Emil Boc: "I-am indemnat pe parlamentari sa voteze cum e mai bine pentru tara."

UPDATE 35 (ora 13:08): Viorel Hrebenciuc a adus in Parlament mare parte din absentii initiali din PSD. Printre cei adusi se numara si Victor Socaciu, aflat in recuperare dupa o operatie complicata.

UPDATE 36 (ora 13:22): Radu Berceanu sustine ca initiatorii motiunii de cenzura ar fi incercat sa le ofere bani parlamentarilor PD-L pentru a vota in favoarea motiunii de cenzura - Mediafax.

UPDATE 37 (ora 13:31): Emil Boc vorbeste din nou in plen: "Demagogia a atins niste cote fara precedent. Parlamentarii PSD critica Guvernul pentru ca a dat ordonante de urgenta, dar ne indeamna sa dam ordonanta pentru legea pensiilor. Acest Guvern a avut curajul sa taie acolo unde doare mai tare - la privilegii."

UPDATE 38 (ora 13:45): Viorel Hrebenciuc: "Motiunea va trece, nu e adevarat ca parlamentarii opozitiei vor vota impotriva" - Mediafax.

UPDATE 39 (ora 13:54): Cu putin inainte de vot, PDL-istii sustin ca motiunea va pica din cauza a 5 voturi.

UPDATE 40 (ora 13:56): Liberalul Ciprian Dobre a citit in plen un articol semnat de Emil Boc, publicat in revista "Faclia" in decembrie 1987, in care actualul premier vorbea in termeni elogiosi despre Conferinta Nationala a PCR. - NewsIn.

UPDATE 41 (ora 14:09): A inceput votul asupra motiunii de cenzura.

UPDATE 42: (ora 15.01): PDL-istii sint extrem de suparati. Ei sustin ca UDMR i-a tradat si se asteapta ca Guvernul Boc sa pice

UPDATE 43: (ora 15.38): Au fost prezenti 434 de parlamentari, patru voturi fiind anulate.

UPDATE 44: (ora 15.42) PDL sustine ca UDMR nu si-a respectat promisiunea de a vota impotriva motiunii

UPDATE 45 (ora 15.46): Mircea Geoana sustine impunerea unui guvern de tehnicieni. "Guvernul Boc nu avea cum sa reziste"

UPDATE 46 (ora 15.47) Emil Boc: Am pierdut o batalie, dar nu razboiul. Guvernul a cazut din cauza ca parlamentarii nu au vrut ca pensiile si privilegiile lor sa fie eliminate

UPDATE 47: (ora 15.48) Marko Bela: Ne vom consulta cu reprezentantii celorlalte partide si asteptam si opinia domnului presedinte

UPDATE 48: (ora 16.07): Radu Berceanu: In politica romaneasca sunt 4 partide si, orice ar fi, tot din aceste partide se va forma un Guvern, asa ca orice varianta este posibila

Echipa HotNews.ro in Parlament: Dan Tapalaga, Luminita Pirvu si Attila Biro a transmis pe durata intregii zile informatii si declaratii de la dezbaterea motiunii.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















47566 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    Votul e secret, cu bile. (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:08)

    Eu sunt Bibicu, nene Iancule. [anonim]

    Din cate stiu eu , Regulamentul Camerelor reunite prevede ca votul la motiune e secret, cu bile. Daca liderii de grup obliga parlamentarii PSD si PNL sa voteze cu bile atunci votul e nul. Ma insel cumva?
    • -4 (20 voturi)    
      Voiam sa spun cu bilele la vedere. (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:32)

      Eu sunt Bibicu, nene Iancule [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Votul cu bilele la vedere e nul.
      • 0 (8 voturi)    
        esti sigur?!... (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:43)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule

        daca ai dreptate (nu cred totusi), conform update-ului de la 10:38, dobitocii se ambaleaza degeaba!!!
        • -4 (10 voturi)    
          Cade Guvernul: mesaj catre DOC (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:30)

          Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

          Buna Doc, tu esti matematician.
          Poti sa ne confirmi, te rog, daca motiunea are 7 sanse din 8 sa treaca ? Multumesc.
          • +3 (19 voturi)    
            DIZOLVAREA PARLAMENTULUI-22 DECEMBRIE. (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:36)

            un alegator. [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            Cred ca Presedintele Basescu va dizolva Parlamentul pe 22 decembrie 2009, a doua zi dupa ce va depune juramantul pentru al doilea mandat de presedinte.Vom avea alegeri anticipate in 2009.
            • -1 (15 voturi)    
              Peste democraţi-liberali s-a prăvălit tristeţea (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:47)

              Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui un alegator.

              UPDATE ora 12.15: Peste democraţi-liberali s-a prăvălit tristeţea. Toţi liderii dau telefoane cu feţele cernite. "Ce-o fi o fi", a sintetizat starea de spirit unul dintre ei.
              • -7 (19 voturi)    
                marti 13 (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:01)

                adrian [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                oricum ar fi e rau. poate fi marti 13 pentru boc sau poate fi marti 13 pentru Romania. sper ca cele 3 ceasuri rele sa fie pentru boc
                • -5 (23 voturi)    
                  Update 35: Boc e ca Ciorbea, un vis urat. (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:12)

                  Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                  O pagina de cosmar in istoria Romaniei. Sa o acopere cat mai repede (pagina) praful.
                  • +3 (17 voturi)    
                    Cei 322 isi vor pensiile speciale (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:57)

                    Farfuridi si Ciolanescu [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                    Scenariul 1:
                    Trece motiunea si guvernul Boc pica.
                    PDL-ul acuza PSD-PNL ca distruge Romania, ca nu vrea reducerea nr de deputati, ca refuza renuntarea la pensiile grase. Opinia publica ii va da dreptate majoritar, nu-si face nimeni iluzii ca pesedeii si liberalii se gandeau la "interesulu nationale", ci la faptul ca vroiau la ciolan, sa aiba de unde da fonduri la clientela politica.
                    Basescu ii cere lui Boc sa prezinte o noua formula de guvernare, indiferent la protestele opozitie, desemnarea premierului fiind atributul sau constitutional.
                    PDL negociaza cu dizidenti, cu UDMR si minoritatile. Daca reuseste, face un nou guvern, cel putin pana dupa alegeri, daca nu, Basescu numeste un guvern de tehnocrati pana la prezidentiale, urmand sa ceara apoi alegeri anticipate si o noua majoritate (daca devine presedinte).

                    Scenariul 2:
                    Motiunea nu trece, Boc ramane la guvernare si in cateva zile prezinta noi ministri si obtine suficiente voturi in parlament, de la cei care n-au votat motiunea !
                    PSD-ul intra in criza grava, se vrea capul lui Geoana, Oprescu isi freaca mainile, e in turul 2. Antonescu dispare mediatic. Foarte probabil, Basescu si PDL raman la putere inca 4-5 ani !

                    Asa ca nu e de mirare ca tensiunea e mare, aici nu e vorba de viitorul PDL sau al lui Boc, e vorba de ruperea PSD in 2 partide, unul reformator "geonist", unul conservator Iliescu-Nastase.
                    • +1 (5 voturi)    
                      ietete !.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:54)

                      Mirela [anonim] i-a raspuns lui Farfuridi si Ciolanescu

                      Na, ca a picat ! Cred ca nu dispare ”mediatic” nici Crin, nici altcineva, ba dimpotriva... si atat, ca altfel incep sa scriu si eu cu multe semne de ”!”, cum faceai tu putin mai devreme, in scenariul 2... iar eu nu-s asa de agitata, ca imi convine scenariul 1, deja infaptuit :)
                • +2 (2 voturi)    
                  Te inseli. (Miercuri, 14 octombrie 2009, 4:18)

                  Mihai [anonim] i-a raspuns lui adrian

                  Sa fii sigura ca e marti 13 pentru Romania. O sa mai muriti de foame inca 20 de ani.
              • 0 (4 voturi)    
                Guvenul "a picat" din functie...ce expresia (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:40)

                Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                din ce fund al gramaticii ati scos-o ??? De la Pica para malaiatza ??? Guvernul a fost demis prin motiune de cenzura, guvernul a cazut, in cel mai rau caz....dar guvernul a picat....e sub toata jena.
                • -2 (6 voturi)    
                  Hiba la scenariul I al lui Farfuridi (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:51)

                  Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                  "...daca nu, Basescu numeste un guvern de tehnocrati pana la prezidentiale, urmand sa ceara apoi alegeri anticipate si o noua majoritate (daca devine presedinte)."

                  1. basescu, ultimul presedinte comunist, va fi aruncat la cosul de gunoi al istoriei si nu mai prinde un alt mandat.
                  2. prin absurd, daca prinde, trebuie intai SA RASTOARNE guvernul de tehnocrati + alte 2 numiri refuzate de Parlament.
                  3. Scenariul meu: base va numi direct un tehnocrat, pentru a lasa marja eventula de negociere pdl, DUPA alegeri, pnetru a nu se putea spune ca nu a ascultat vocea suverana a Parlamentului.
                • -2 (6 voturi)    
                  Hiba la scenariul I al lui Farfuridi (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:51)

                  Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                  "...daca nu, Basescu numeste un guvern de tehnocrati pana la prezidentiale, urmand sa ceara apoi alegeri anticipate si o noua majoritate (daca devine presedinte)."

                  1. basescu, ultimul presedinte comunist, va fi aruncat la cosul de gunoi al istoriei si nu mai prinde un alt mandat.
                  2. prin absurd, daca prinde, trebuie intai SA RASTOARNE guvernul de tehnocrati + alte 2 numiri refuzate de Parlament.
                  3. Scenariul meu: base va numi direct un tehnocrat, pentru a lasa marja eventula de negociere pdl, DUPA alegeri, pnetru a nu se putea spune ca nu a ascultat vocea suverana a Parlamentului.
                • +2 (4 voturi)    
                  Unii ziaristi batuti in cap (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:00)

                  Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                  Buuunn,..ati schimbat " a picat" cu a cazut. tot nu e corect stimabililor, ca nu a "picat/cazut" din accident ci A FOST DEMIS pentru ca i-a dat Parlamentul un sut in fund la groapa istoriei, alaturi de guvernul Ciorbea.
                  Asadar, pesudo-guvernul a fost DEMIS de Parlament, care este emanatia directa si nemijolcita a suveranitatii populare, exprimata prin vot.
                • +1 (1 vot)    
                  cum adica? (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:44)

                  boc [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                  a picat ca a picat, dar "din functie"?. Din care functie? Functia de Guvern? Al dreacu limba romana...
              • 0 (4 voturi)    
                mda... (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:42)

                Mirela [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                Si asta e doar inceputul..... :)
            • -4 (18 voturi)    
              Guvernul de pică -Excelent titlu in Gandul (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:53)

              Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui un alegator.

              Guvernul de pică. 11 pedelişti se legănau pe o pânză de păianjen
              • -2 (14 voturi)    
                Si cade elefantul pitic (Boc) (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:57)

                Glower [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                Si rupe panza.
                Update 40 + teza de doctorat cu privire la superioritatea bicameralului, arata perfect ce fel de om este acest Boc.
            • +2 (2 voturi)    
              raspuns unui alegator anonim (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:59)

              andy [anonim] i-a raspuns lui un alegator.

              Asa sa te-auda Dumnezeu!
            • -2 (10 voturi)    
              Ce dizolvare musiu ? (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:01)

              Mihai [anonim] i-a raspuns lui un alegator.

              Sa-l lichideze complet si definitiv, sa intrezica partidele, s-a le numeasca pe D-le Udrea, Ridzi, EBA, Anastase, Mantale, Boagiu in noul consiliu de ministri si sa nu ne mai chinuim... Facem si ecomomie ! Cineva contra ? Se abtine cineva ? Adjudecat !.
            • 0 (2 voturi)    
              pasarea Mihai Viteazu! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:05)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui un alegator.

              "ARTICOLUL 89
              (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
              (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
              (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă."
              Ti se pare ca sunt intrunite conditiile pt. dizolvarea Parlamentului in decembrie? Sa fim seriosi.
            • +2 (2 voturi)    
              asa sper si eu (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:31)

              atreus [anonim] i-a raspuns lui un alegator.

              alegeri anticipate, apoi revizuirea constitutiei si parlament unicameral cu 100 de membri (maximum)
        • -7 (21 voturi)    
          Confirmarea lui Bella =Cade guvernul 100% (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:40)

          Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

          Tine deja de matematica de clasa a doua (sau intai pentru cei mai dotati).

          Pa, Tzop boc, pa...o sa ai soarta lui Ciorbea.
          • +16 (30 voturi)    
            he he, il vreti pe nastase inapoi? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:57)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            asta doriti? Iar Nastase? Iar Tariceanu? ..
            • -3 (7 voturi)    
              daaaa..... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:00)

              Mirela [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

              Deja ma gandesc cu dor la vremurile cand se fura decent.... si cand nu era atata obraznicie feminina la nivel inalt. Cred ca asta ii discrediteaza cel mai mult, tupeul femeilor ”adevarate” de la varf. Nu am nicio indoiala ca tot vor mai cotcodaci un timp (de furat, mai greu acum), dar macar s-a facut primul pas.... :)
            • -2 (2 voturi)    
              din pacate... (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:12)

              Ioan [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

              ...da! Atat de abjecti sunt acesti pdl-isiti, incat ne-au facut sa-i dorim pe cei susnumiti inapoi!
          • +13 (31 voturi)    
            Ma ingrozeste iresponsabilitatea voastra... (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:00)

            Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            In primul rand, tot guvernul Boc va organiza alegerile, pentru ca Basescu nu este nebun sau tampit sa cada in capcana cardasiei PSD/PNL si sa accepte porcaria cu un guvern de tehnocrati (guvern de tehnocrati pentru 45 de zile, pe cine vreti voi sa pacaliti?). In schimb, declansarea unei crize politice peste cea economica va duce tara la colaps si intreaga vina va cadea pe cardasia PSD/PNL. Sa nu aveti impresia ca romanii sunt idioti si nu pricep ce se intampla.
            • -6 (22 voturi)    
              Calmeaza-te, (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:33)

              Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

              bai responsabilule!Ce naiba atata groaza pe tine!Stai linistit,deocamdata tara nu sta pe umerii tai.Din fericire.
            • -5 (29 voturi)    
              Iresponsabilitatea lui Basescu si Boc vrei sa spui (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:40)

              Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

              Le-a stat in gat Nica la interne ? Au crezut ca mai au de-a face cu ageamii. Mutarea pdl a fost une de agemaiu.
              In 1936, cred, Hitler reocupa zona militarizata renana, fara nicio opozitie din partea trupelor franceze, la BLUFF.
              Tot asa si basescu a crezut ca poate face ce vrea si opozitia o sa-i inghita abuzurile.
              Nu va era mai bine intr-o guvernare solida, chiar cu Nica la interne ?? Va va fi mai bine cu guvern demis de Parlament: pdl devine astfel un partid al rusinii.
              Au cazut in propria lor groapa, 'geaba nu vor sa recunoasca.
              • +6 (18 voturi)    
                ti se pare... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:16)

                martianu [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                Poate crezi tu ca Baselu` e fraier... dar in caz ca inca n-ai priceput pana acum, e un strateg extraordinar... PSD, PNL, vor pierde enorm la capitolul electorat si imagine. Treaba e aparent gri... eu in locul tau as astepta putin inainte sa trag concluzii.
                • +3 (13 voturi)    
                  Parlamentul (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:49)

                  Constantin [anonim] i-a raspuns lui martianu

                  i-a luat fata presedintelui la captarea atentiei electoratului. In Romania nu conteaza cum captezi atentia, important e s-o captezi. Basescu trebuie sa bifeze la minusuri electorale miscarea asta cu motiunea.
                • -2 (6 voturi)    
                  Nuuu.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:45)

                  Mirela [anonim] i-a raspuns lui martianu

                  Sigur ca nu e fraier, dar nici noi. Poate tu ai (inca) o problema, dar cred ca-ti trece in curand. Si chiar daca o sa persisti, tot nu va mai conta, numaratoarea inversa a inceput. :)
              • -2 (18 voturi)    
                Ai perfecta dreptate (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:04)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                Dupa ce au distrus al 3-lea guvern din care au facut parte...acum tot ei vor sa cada in picioare.Trebuie sa suporte consecintele deciziilor lor.
                Si-au vazut proiectele de legi aprobate pt a avea material de campanie betivu' , au aruncat PSD-ul pt ca nu mai aveau nevoie de ei si le blocau anumite ministere importante (cum ar fi cel de Interne...stim noi de ce..)...si acum apeleaza la bun simt, echilibru si ratiune. Culmea tupeului !
                Si toate astea din partea unui securist si a bufonului sau personal care nu mai stie ce si pe cine sa pupe in fund (PCR, Sefu marinar, Udrea....etc)
                Ne vedem la vot !
            • -2 (6 voturi)    
              Asta-i omul matale, neicusorule? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:20)

              Votantu' [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

              Interesant cum anumite persoane apara 'onoarea' individului care astazi ne da lectii de capitalism si democratie. De ce oare aceste persoane nu cheama la 'rampa' iubitul conducator sa raspunda la cateva intrebari , ca de exemplu: - La scoala de marinari din Coiciu a avut activitati patriotice de ciripit colegii catre celula de securitate a scolii? - Cate drumuri a facut la Poarta 2 pentru a preda rapoartele de ciripitor impotriva dusmanilor poporului, care aveau ca singura vina faptul ca nu imparteau 'buful' cu baietii cu ochii mai decolorati? - Cine era ofiterul de legatura la care se spovedea si in ce imprejurare a fost racolat ca agent acoperit? - La cate sedinte de COM ale Navrom Constanta, in toata cariera sa, NU A LUAT CUVANTUL pierzand prilejul de a preaslavi pe Iubitul conducator? - Cum a ajuns la Anvers ca 'reprezentant al Navrom', cine l-a trimis si cu ce misiune suplimentara? - Cine l-a nominalizat(impus) pe 16 octombrie 1989, la o luna dupa scufundarea motonavei Mogosoaia, Inspector sef al navigatiei civile(cu rang de director general in Ministerul Trasporturilor si Telecomunicatiilor)? Cumva un tovaras bine pregatit, MACRI? - Cine a sustras dosarul de ofiter de securitate al 'preaiubitului' din fisetul 12 de la sediul securitatii Constanta pe data de 26 decembrie 1989? - Cine a chemat pilotii de la Dunare sa-i apere scaunul ce se clatina, cand a fost contestat in luna ianuarie 1990 de catre colegii din cadrul Inspectoratului de navigatie? - Cine sunt prietenii cu ochii 'albastru de Voronet' care l-au propus Subsecretar de stat la Ministerul Lucrarilor Publice,Transporturilor si Amenajarii Teritoriului? - Cine sunt prietenii care l-au scos din ghearele lui Roman, cand in februarie 1990 acesta a vrut sa-l dea afara din guvern? Oare tot cei din oastea Domnului de la manastirea SECU?! E interesant individul, de vreme ce a prostit jumatate de tara! E clar ca ceea ce i se intampla acum e consecinta faptului ca suntem un popor de oameni nerecunoscatori, care n
    • +4 (22 voturi)    
      Ciolan (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:34)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Bineinteles ca te inseli. In acest caz, al motiunii, o singura regula nescrisa se aplica si anume regula ciolanului.

      Conform regulii ciolanul guvernul va cadea.
      • 0 (12 voturi)    
        UDME (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:24)

        Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        partidul asta e o "vagaboanda" ! bai frate unde miroase a nitzel de putere hop si UDMR. Mi-e greatza de toata clasa politica din Romania !
      • +4 (20 voturi)    
        Antonescu are dreptate (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:24)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ..motiunea nu are nocio legatura cu legea pensiilor. De fapt nu are legatura cu nimic altceva decat cu preluarea puterii si a banului public de catre opozitie. Nu are legatura nici cu criza economica, nici cu culorile politice, ci doar cu oportunitatea ajungerii la putere. O fi mai bine, o fi mai rau, cine stie, ce este sigur totusi este ca o eventuala schimbare la varful puterii nu se face pentru a ne fi mai bine, nici pentru a ne fi mai rau, ci pentru putere. ...parca totusi momentul este prost ales tinand cont de imprejurarile economice si importanta stabilitatii pe termen mediu si scurt.
        • +2 (8 voturi)    
          Intr-o Romanie fara reguli (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:50)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alex

          motiunea asta a avut rolul ei. A impus in parlament regula asta a ciolanului.
          Eu ma bucur; iata, este posibil ca toti parlamentarii sa repecte la unison o regula, fie ea si nescrisa, si sa voteze in consecinta.

          Fara reguli iese un talmes balmes si nici nu poti sa faci nici un fel de previziuni.
        • -2 (6 voturi)    
          ai o logicaaaa... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:09)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Alex

          deci, dupa mintiuca ta, PSD si PNL trebuie sa stea in Opozitie, fiindca vor doar ciolanul, pe cand PD-L musai sa fie la Putere, fiindca muschiul sau vrea doar binele boborului! sa-ti dea Dumnezeu noroc, frate, ca minte nu mai are cum!
          • -2 (4 voturi)    
            Regula ciolanului (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:55)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui clujean

            este una simpla si corecta in economia de piata. Cine-mi da o bucatica din ciolan are votul meu de parlamentar. Dupa principiul asta s-a votat si motiunea. Cei de la PDL au mizat gresit pe constiinta UDMR-stilor., si nu au luat in calcul regula ciolanului. Au facut o greseala enorma tinand ciolanul numai pentru ei. De fapt au intrat in istorie ca unicii fraieri care au avut ciolanul si nu au reusit sa pastreze macar o parte din el.
        • +1 (1 vot)    
          Si marmota ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:03)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Crin Antonescu n-are dreptate. Daca se vota legea pensiilor, multi pierdeau multi bani foarte repede. Asta a fost smecheria de baza. Cu orice altceva se descurcau.
    • +21 (39 voturi)    
      Salvati Guvernul Boc (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:04)

      Vladtepes [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Adevarata revolutie romana se desfasoara sub ochii vostrii . gasca neocomunista pnlpsd care a pus mana pe tara in decembrie 1989 vrea sa doboare guvernul Boc . guvernul Boc trebuie salvat ,reprezinta adevarata revolutie , de ce le e frica neocomunistilor . de pierderea privilegiilor ,de pierderea puterii subterane care guverneza romania de 20 de ani si stoarce tara de resurse. asta e adevarata batalie .
      • -5 (19 voturi)    
        constatare (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:13)

        gica contra [anonim] i-a raspuns lui Vladtepes

        ...ce gargara ieftina!
      • -4 (14 voturi)    
        A? (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:32)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Vladtepes

        Ce Guvern mai baiatule? Daca asta se numeste Guvern nici Traian nu se numeste Prezident.
        Nica a scos o pasarica pe gura intr-o sedinta de Guvern (pe-atunc era Guvern) cum ca va avea grija sa scoata la lumina adevarul despre banii luati de Ridzi de la Tineret cat si traseul lor. Atat i-a trebuit, ca uite unde suntem! Halal!
      • +2 (10 voturi)    
        poftim? (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:02)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Vladtepes

        Dar daca vorbim de neocomunisti si de 1989, sa ne aducem aminte ce se intampla cu adevarat atunci: PD si PSD formau impreuna FSN-ul lui Iliescu si luptau prin mijloace murdare impotriva opozitiei anticomuniste formate de PNTCD si PNL.


        Hai sa nu rescriem istoria. O fi PNL-ul plin de mafioti in prezent, dar cuvantul "neocomunist" se potriveste mult mai mult PDL-ului, in special cand vorbim de 1989.
        • +4 (8 voturi)    
          1991, guvern FSN+PNL! (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:29)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Dupa caderea idolului de la Apaca, s-a format guvernul condus de Stolo (neafiliat politic la vremea aia), guvern FDSN (Iliescu)+PNL (condus de Radu Campeanu). PNTCD-ul domnului Coposu a refuzat oferta lui Nea Cucuvelu`. Liberalii n-au avut nicio greata si au intrat la guvernare. Iti amintesc ca ministrul Justitiei in acel guvern a fost Quintus. Liberalii au dat o lovitura opozitiei democratice de atunci. Hai sa nu dezinformam, mon cher!
          • -1 (5 voturi)    
            FDSN (Iliescu) = PSD+PD (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:48)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

            Asta ca sa nu dezinformam. In rest ok.
            • +1 (5 voturi)    
              Gresesti! FSN s-a rupt in (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:29)

              dobermann [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              doua partide: FDSN cu Iliescu si FSN (PD) cu Petre Roman. Primul partid postdecembrist in care s-a inscris Base a fost FSN(PD). Repet: hai sa nu dezinformam!
          • +3 (5 voturi)    
            . (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:04)

            un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

            FDSN s-a despartit de FSN in 1992.

            Guvernul Stolojan (octombrie 1991 - noiembrie 1992) a fost un guvern FSN-PNL (nu FDSN-PNL), avand in componenta si 2 membri importanti ai PDL-ului de astazi: Traian Basescu si Theodor Stolojan.

            Tot nu inteleg de ce ar fi PNL-ul mai "neocomunist" decat PDL-ul.
            • +2 (4 voturi)    
              ?!?!? (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:54)

              ciprian [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

              In ce partid (mai) e Stolojan?..la PNL?!?!...aoleo :))..tztztztz..e in PDL...de MULT!!!
            • +2 (8 voturi)    
              PNL-ul e un SRL, (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:36)

              dobermann [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

              in Grupul Rompetrol. Nu este "neocomunist", mai degraba un partid de afaceri. Daca vrei, o societate de lobby pentru biznisul lui Dandu Patricianu. Doctrina liberala este o insigna ruginita, de parada. Oricum, nu sunt urmasii Bratienilor care in momentul asta sunt ca morisca in mormant.
          • -4 (4 voturi)    
            91-92 guvern de tehnocrati (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:55)

            toto [anonim] i-a raspuns lui dobermann

            Acel guvern a fostul unul asa zis de tehnocrati, un asa zis guvern de unuine nationala sprijinit de o mare parte a spectrului politic. Niste comunisti mai blanzi care au pregatit terenul pt perioada 92-96 una dintre cele mai grele din istorie, perioada marelui jaf si a marilor tepe.
          • -1 (5 voturi)    
            asa e... :) (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:59)

            Mirela [anonim] i-a raspuns lui dobermann

            ...cum zici tu. E adevarat ca pnt-cd e inexistent de ani si ani, de multe miscari bune facute de-a lungul timpului, dar ce mai conteaza? Mult mai elegant l-a ”sapat” base pe Roman, in semn de multumire, asa cum de altfel stie el sa fie ”recunoscator” tuturor celor care il ajuta vreodata ... abia astept sa vad tratamentul aplicat incovoiatilor din pdl, dupa 6 decembrie, cand va trebui sa-si faca bagajele... atunci sa vezi distractie, azi e mizilic :)....
            • +2 (4 voturi)    
              Mirelo, (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:37)

              dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Mirela

              Nu Base l-a "sapat" pe idolul de la Apaca, ci procentul sub cel al partidului pe care Petrica l-a obtinut in alegeri. Asta inseamna ca PD a stiut sa scape de balast. Bravo lui! Cat despre PNTCD, a platit singur factura guvernarii, desi a fost in coalitie cu PNL si PD. Ba, mai mult: a platit si prestatia penibila a impaiatului Constantinescu, foarte vocal acum, in tandem cu Nea Nelu! Un calduros Huo.
        • +1 (1 vot)    
          Te-ai gandit matale ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:05)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          ... ca asa cum e PNL in momentul de fata plin de mafioti, s-ar putea ca intre timp PDL sa se fi curatat macar partial?
      • 0 (4 voturi)    
        hai ca esti haios... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:54)

        Mirela [anonim] i-a raspuns lui Vladtepes

        :))))..... destul de incoerent, dar haios... :)
    • +3 (7 voturi)    
      Rocada mica (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:26)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      In contextul actual se observa o regrupare a clasei politice ce tine cu orice pret sa pastreze impotriva evidentei dominatia asupra statului prin institutiile reprezentative .
      Se cred mai presus de legile universale ale democratiei, cramponindu-se in a decide viitorul statului si al poporului intr-un continuu conflict de interese cu valorile republicane, punind inaintea intereselor natiunii interesele grupurilor socio-economice paralele ce le dirijeaza activitatea din umbra .
      Plecind de la ideea ca prin mecanismul votului se poate reinnoi clasa politica, ajungem sa constatam ca exista o contradictie majora care se evidentiaza dupa cum urmeaza :
      Structurile ce intretin din umbra clasa politica nationala sint partidele politice ce urmaresc obtinerea unei influente prin reprezentantii lor ce acced in functii legislative sau executive .
      Legaturile paralele transpartinice indica faptul ca aceste pseudo partide cu titulaturi pompoase si orientari false s-au metamorfozat dintr-o singura orientare ideologica ce
      si-a lasat adinc amprenta asupra membrilor , ce revendica astazi dreptul de a a-si impune directivele, erijindu-se in stapinii statului .
      Aceste structuri politice sint inchise , membrii lor provin din esalonul doi si trei al fostului partid , matca ce s-a multiplicat la inceputul anilor ’90 intr-o puzderie de partide , membrii lor, dupa ce au suferit mutatii, au devenit apostolii patriotismului si al generozitatii daruindu-se toti cauzei, autoproclamindu-se strajerii poporului impotriva ipoteticilor dusmani si de nu exista pericol ei il urzesc pentru a-l combate servind maselor dupa un scenariu bine rodat iluzii si amagiri .
    • +3 (7 voturi)    
      Rocada mica-02 (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:30)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Urzelile conspirative ce s-au produs la sfirsitul mileniului trecut si inca odata la inceput de nou mileniu , au fost posibile din prisma faptului ca nu a existat si nu exista deocamdata o forta politica reformatoare (nealterata de vechea garda comunista ) care sa dea lovitura de gratie acestui sistem retrograd .
      In concluzie nu poate fi vorba de reinnoirea clasei politice si institutiilor ci doar o rotatie a cadrelor de nadejde ce este prevazuta in planificarea transpartinica pentru a intretine iluzia unui mecanism democratic .
      CINE SUNT CEI CARE ACCED IN FUNCTIILE DE DECIZIE ?

      Sunt persoane ce apartin unor structuri politice ce printr-un mecanism al promotiilor interne sint desemnate sau se autodesemneaza sa candideze la o functie in stat devenind in acest mod reprezentant (al cui ? ) ce beneficiaza de putere de decizie , imunitate , acces la informatii confidentiale ( delict de initiat ) , obtinind privilegii de demnitar pe viata .
      Structurile politice sint grupuri de persoane ce s-au organizat dupa criterii de influenta si apartenenta sociala (economica , politica ) ce determina o ierarhie structurala vizibila sau oculta . Aceste stratificari primare au nevoie pentru a deveni credibile de aderenti ce vor creea conglomeratul numit partid .
      De remarcat faptul ca un partid are in rindurile sale aproximativ zece mii de persoane intr-o ierarhie piramidala ( cadrele partidului de toate nivelurile ) si in general cinzeci de mii de membri activi .
      Urmare-Rocada-03
    • +3 (7 voturi)    
      Rocada mica-03 (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:32)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Pentru a permite accesul unor membri (cadre ) ale partidului la putere sau in opozitie este necesar ca aceasta structura sa obtina adeziunea cetatenilor in proportie de douazeci de electori pentru un membru de partid astfel incit un partid cu saizeci de mii de membri va obtine 1 200 000 de voturi favorabile respectiv 14.75% din participantii la scrutin ( referinta participarea din 19 mai 2007 respectiv 8 135 272 electori sau 44.45% din totalul electorilor ).
      Acest rezultat va permite partidului sa acceada in parlament si in cadrul unei aliante sa faca parte din guvern chiar daca raportat la nivelul national nu reprezinta decit 6.56% din totalul elecoratului .

      Dupa o scurta perioada de incertitudini ce s-a facut simtita la inceputul anului 1990 , structurile fostului P.C.R. au initiat procesul de restructurare a sistemului neo-comunist, perenizind traditiile tipice ale nomenclaturii, creind structuri adiacente de diferite orientari ( partide politice cu doctrine false ) ce au rolul de a interveni in scena politica atunci cind se contureaza o amenintare la adresa marelui consiliu al conspiratiei .
      Opozitie nu a existat ci doar a fost creata artificial pentru a intretine imaginea unui sistem de stat democratic , structurile serviciului securitatii , planificatorii si ideologii fostului partid , dupa o activitate de propaganda si manipulare a opiniei , si-au realizat planul , farimitind toate incercarile timide de organizare a unei opozitii post decembriste cu persoane neideologizate in vechiul sistem .
      Cind a fost nevoie au creat inscenari, au compromis personalitati pentru a impiedica initierea actiunilor de organizare, utilizind cu machiavelism media aservita, derutind si anihilind toate tendintele reformatoare .
      Va urma-Rocada mica-04
    • +4 (8 voturi)    
      Rocada mica-04 (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:39)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      In momentul de fata media ( presa-audio-vizual) este aservita structurilor politico-financiare , doar o proportie infima a ramas independenta , dezvaluind aspecte si fapte trecute sub tacere sau denaturate de media institutionalizata .
      Presa independenta constituie o cale de informare a opiniei publice , insa impactul ei este limitat , adresindu-se doar unei mase restrinse de cititori , nu atinge majoritatea populatiei care descopera anumite evenimente si situatii majore doar la timpul trecut .

      Tehnica de sufocare a opiniei , cu formatori experimentati si mijloace complexe de difuzare a informatiei ,exercitata de presa institutionalizata , creaza confuzie si neincredere din partea majoritatii cetatenilor , indignarea individuala nu se poate concretiza in manifestare de opinie unitara din prisma faptului ca nu exista calea de comunicare .
      Exista riscul extrem de ridicat , ca in viitorul apropiat esantionul de presa independent sa fie aspirat de trustul media ( vizual–audio-presa ) al structurilor politico-financiare-securiste . Acest trust detine deja monopolul aproape absolut , controlind informatiile , prelucrindu-le cu propagandistii experimentati in comunicare de masa , ducind in eroare si manipulind opinia publica cu ipocrizie .
      Marea majoritate a cetatenilor 75 % nu au acces decit la presa scrisa si la doua posturi tv , respectiv, populatia rurala care este si va ramine extrem de vulnerabila in fata formatorilor de opinie aserviti trustului de presa . Internetul este accesibil doar la un million de persoane . Efectiv aceste persoane sint in proportie de 65 % , membrii structurilor politice , trustului de presa , intreprinzatorilor . 20 % sint institutiile de invatamint superior si mediu , iar cele 15 % in jur de 150 000 persoane
    • +2 (6 voturi)    
      Reteaua si Releele-01 (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:47)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Reteaua si Releele
      A.F)
      Rolul unei retele de comunicare este indispensabil , canalele clasice de comunicare cu < sens unic > sint controlate , prin ele ( forumurile de discutii ) structurile transpartinice analizeaza tendinta esantionului reactiv care se exprima .
      Forumurile presei sint saturate de partizani ai coalitiei transpartinice ce au misiunea de a temporiza o manifestare vehementa prin proceduri rodate .
      Esantionul reactiv pur ( nealterat ) ce se exprima este infim , reprezinta nucleul dur al opiniei dar cu influenta de masa neglijabila .
      O estimare partiala indica aproximativ patruzeci de mii de cititori ai cotidienelor centrale (pe zi) in momente de polemica si aproximativ doua mii de forumisti ce se exprima , din care in jur de trei sute sint paznicii structurilor transpartinice .
      Multi din acesti paznici ( demolatori de idei) se cunosc intre ei , rolul lor este de a temporiza si devia opiniile in alte directii provocind dialoguri sterile , au peregatire specifica in domeniu , sint coordonati , aplica procedee profesioniste pentru a controla spatiul .
      Rolul forumurilor este multiplu , scopurile sint altele , cotidienele apartin unor grupuri de interese , administratorii sau moderatorii sint oamenii cheie ai sistemului .
      Forumurile au rolul de < supape de presiune > permit o evacuare controlata a unor ridicari bruste de presiune ce pot creea fisuri fatale structurii inchise .
      Repertorierea adreselor I.P.a forumistilor permite o analiza detaliata a unor tendinte de societate , cine are informatia impune ritmul si controleaza desfasurarea .
      Estimarile indica aproximativ douazeci de mii de forumisti ( puri ) pe o perioada de trei luni si o suta de mii de cititori neafiliati .
    • +1 (5 voturi)    
      Reteaua si releele-02 (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:50)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Daca am sti cit de multi sintem ? Daca ne-am uni intr-un efort comun sa construim o retea autonoma de dialog si informatie necenzurata , alta ar fi situatia .
      Sintem repertoriati , existam , dar nu putem comunica intre noi , lipseste o veriga esentiala , in acesta situatie nu vom putea depasi blocajul daca nu cautam sa creem elementele indispensabile unui flux de comunicare in ambele sensuri .
      Nu trebuie sa ne conformam acestui impas , modalitati de comunicare in timp real exista si pot determina o reevaluare a conceptelor clasice de comunicare .
      Sa trecem la o etapa superioara creind noi modalitati de comunicare in mai multe dimensiuni numai asa vom permite o evolutie armonioasa a viitoarei miscari .
      Internetul reprezinta pentru etapa initiala un mijloc ideal de comunicare in timp real , inconvenientele pot fi depasite prin adoptarea unor metode si proceduri specifice .

      A.G.)
      Crearea unei retele de comunicare paralele (R.C.P(ab-10)) necesita organizarea prealabila a releelor de comunicare cu rol multiplu (R.C.R.M.(ab-11)).

      A.H.)
      Cel mai important aspect ce nu trebuie pierdut din vedere este proportia de cetateni ce nu au timp sau acces la internet pentru a fi in tema cu actualitatea .
      Internetul raspunde criteriului de cautare dar undeva sint multe inconveniente majore care fac ca acesta oportunitate sa nu fie exploatata corespunzator .
      Releul de comunicare poate suplini aceste neajunsuri si inconveniente prin simplul fapt ca ofera raspunsuri concrete , baza de date , trierea informatiilor , filtrarea unor comunicatii alterate , samd .
      Este necesara depasirea stadiului actual de saturare unde sumedenia de bloguri si pagini de jurnale online deviaza adevaratele necesitati ale electoratului .
      Cetatenii simt nevoia prin cautarile pe c
    • +2 (6 voturi)    
      Operatiunea-Vlad-01 (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:09)

      Sitting-Bull [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Ne indreptam cu pasi grabiti spre ultimul moment prielnic care poate permite recistigarea dreptului de a decide{ pierdut in 1932}de un secol, depinde de fiecare dintre noi daca vom fi prezenti la acest moment de cotitura a istoriei si in ce spirit vom fi prezenti.
      Organizati si hotariti sa recistigam demnitatea si mindria de a fi romani oriunde si oricind sau doar spectatori contemplativi .

      Identificarea unui curent politic sau al unei cauze proclamata de catre o personalitate sau un partid politic este absolut nula .
      Autosuficienta este ridicata la o cota ce atinge paroxismul , totul graviteaza in jurul unor certitudini , noi vom fi , noi vom face , ce denota o ruptura completa de realitatea intrinseca a unei societati , a unui stat .
      Discutiile sterile fara fond , discursurile placide ale unor personalitati politice evoca doar o singura constanta arbitrara , noi sintem , nu exista altii , reasigurindu-se astfel ca au fost vazuti si ca si-au marcat teritoriul .
      In acest moment o parte importanta a electoratului nu se poate identifica cu o formatiune politica autohtona .
      Tehnica de saturare a spatiului cu zeci de formatiuni politice de toate orientarile , ce au fost alterate cu persoane provenite din cadrele inferioare (C.I(aa1)) ale fostului partid unic , constituie o metoda clasica de a diviza unitatea de idei .
      Media este mijlocul de influentare si divizare a masei prin banalizare sau ignorarea cu desavirsire a aspectelor esentiale .
      Electoratul captiv (E.C(aa2)) al formatiunilor existente se ridica la aprox. cinci milioane de persoane , trei milioane de persoane care nu se identifica cu formatiunile politice exprima votul ca o datorie civica (D.C(aa3)) spre o formatiune sau alta , alegerea este determinata de identificare
    • +2 (4 voturi)    
      vot cu bile la vedere (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:20)

      Vali Rogoz [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Este a "n"-a oara cand se practica acest sistem al votului la vedere. Cred ca l-a "patentat" PD-ul cand inca nu era PD-L.
      Pe de alta parte, motiunea daca va fi aprobata va certifica faptul ca Parlamentul "retrage increderea acordata Guvernului"... Daca luam in considerare si faptul ca Guvernul Boc II nu a beneficiat niciodata de acordarea increderii, putem lesne sa tragem concluzia ca, in cel mai rau caz pentru Guvern!, acesta va fi "deposedat" de un "ceva" ce nu are!!!!!
      De ce s-a ajuns in aceasta situatie hilara? Asta-i alta poveste si ea tine de "sistemul nostru cultural", adica de lipsa noastra conica de motivare in a respecta reguli... Inclusiv Constitutia...
    • +1 (1 vot)    
      analogie (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:32)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui Eu sunt Bibicu, nene Iancule.

      Atitudinea de acum a PSD seamana cu ce s-a intamplat inainte de 1989 cu o ministra comunista (bine, avand in vedere ca PSD e continuatorul PCR - esalonul 2 - nici nu-i de mirare): era o tovarasa, Suzana Gadea, pe functia de ministra a invatamantului. Ministerul a inaintat o depesa, semnata de persoana in cauza, catre Ministerul Culturii prin care se solicita trecerea unei cladiri din patrimoniul "culturii", la invatamant. Dupa trimiterea scrisorii a avut loc o remaniere a guvernului si tov. Gadea a ajuns ministra la Cultura, functie in care a primit depesa transmisa de Ministerul Invatamantului sub semnatura ei. Stiti care a fost rezolutia? NU SE APROBA! Asa si astia, pleaca de la guvernare de 10 zile si critica activitatea de ansamblu a guvernului de dupa alegerile din 2008. Pare ca si-au tras una cu stangul in dreptul, nu?
  • +25 (49 voturi)    
    parlament (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:11)

    gabriel [anonim]

    Eu vreau sa depun o motiune de cenzura impotriva parlamentului ! Unde pot sa fac asta ?
    • +30 (34 voturi)    
      simplu (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:50)

      dxro [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      puteai sa alegi parlamantari mai destepti
      urmatoarea ocazie peste 3 ani
    • -14 (34 voturi)    
      hmm....chiar nu stii? (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:51)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      La alegeri..ADICA PESTE 3 ANI..:))..cand PDL-ul tau o sa mai ia 7 %...cum e si normal, cum lua cu Petrica Roman
    • +11 (25 voturi)    
      Impotriva celor din parlament (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      te poti exprima numai din patru in patru ani la alegerile parlamentare. Alta putere asupra lor nu ai.

      Impotriva parlamentului, ca institutie, de poti exprima numai din pozitia de dictator. Asa ca fa-ti planul si vezi cum ajungi un dictator.
      • -13 (31 voturi)    
        Sau voteaza Basescu (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:20)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Si ajunge el dictator pentru tine. Cum vrei...
      • +9 (13 voturi)    
        mai este o solutie: (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:57)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        cumpara majoritatea parlamentara, 2-3 televiziuni si-ti promit ca Parlamentul n-o sa te mai deranjeze...
        Sunt niste baieti inteligenti care deja au facut-o, asa ca trebuie sa cumperi parlamentul de la ei.
        Daca vor sa vanda, poti sa incerci :))
      • 0 (0 voturi)    
        Profund gresit (Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:14)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Impotriva oricui din tara asta te poti exprima cand si aproape oricum vrea muschii tai. RO, fiind o democratie e tip occidental (sau aspirand sa devina una), garanteaza libertatea de exprimare prin constitutie.
  • -6 (14 voturi)    
    Cazatura (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:16)

    Frobenius [anonim]

    Degeaba cade daca nu-si rupe si gitul.
    Vine altul si precedent tot n-avem.
  • +12 (16 voturi)    
    Intelept popor avem (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:21)

    Liviu [anonim]

    E o vorba din popor care imi vine in minte legata de situatia politica recenta:
    "HOTULUI DE HOTI II E FRICA"
    Este cea mai buna interpretare a Parlamentului Romaniei de acum. Cand votul e secret se cere vot la vedere, sa nu cumva sa ii fure cineva. Macar acum lasati-i sa voteze dupa cum le dicteaza constiinta.

    Altfel, daca ar avea constiinta macar o urma, ar pleca acasa si n-ar mai candida in veci ca s-asa sunt foarte pricepuri afaceristi. Sa-i vedem si fara functie cum se descurca.
    • +3 (5 voturi)    
      Pragmatism (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      In politica, si nu numai, ai nevoie de pragmatism pentru a izbandii. Pragmatic e acela care identifica corect esenta si cauzele, si actioneaza in consecinta.

      Aceasta motiune va fi castigata de acela care va sti sa foloseasca in interes propriu, regula ciolanului. Aceasta regula e esentiala in determinarea voturilor parlamentarilor. Daca te bazezi pe constiinta parlamentarilor ai pierdut din start.
  • +11 (31 voturi)    
    parlament unicameral! (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:22)

    atreus [anonim]

    ce sa mai vedem? Iar decide UDMR! vedeti de ce astia n-au ce cauta in parlament? Astia nu reprezinta pe nimeni, decat pe ei insisi!
    • +18 (20 voturi)    
      ... (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:54)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Una la mana, intr-o formula cu Parlament unicameral UDMR ar avea de castigat cu cateva procente bune din total.

      A doua la mana, UDMR este singurul care da liber votului, prin vot secret, in timp ce ceilalti practic isi obliga parlamentarii sa voteze cum a decis conducerea. Asadar, nu decide UDMR ci fiecare parlamentar UDMR...
      • +8 (8 voturi)    
        dincolo de politica partidului (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:58)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        cu privire la politici economice -- UDMR, in aceasta situatie, a avut o pozitie rationala.

        Chiar daca eu sunt votant PDL, nu pot sa nu apreciez, cum a spus si Aph, ca UDMR de data asta actioneaza corect dpdv politic.

        PS: tin cu PDL, dar mecanismul motiunilor de cenzura este unul necesar. E treaba PDL-ului sa gaseasca sprijinul de care are nevoie.
        • -1 (1 vot)    
          Pe de alta parte... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:51)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          ...a fost o greseala sa se declare ca "nu avem incredere in cuvântul lor". UDMR i-a ţinut promisiunea semnând "moţiunea" şi poate îşi va respecta şi promisiunea că nu o va vota...
      • +3 (5 voturi)    
        maini (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:03)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Aph

        unu la mana: se pot face legi care sa urce pragul de intrare in parlament pana la un 9% de ex.
        doi la mana: pe cine reprezinta UDMR? nu au facut decat sa tulbure apele pentru a se ascunde mai usor
      • +1 (1 vot)    
        trezeste-te (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:04)

        vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        niciodata un parlamentar UDMR nu va vota cum vrea muschiul lui! va vota cum a decis conducerea, altfel dispare. ca au decis sa voteze "secret", nu la vedere, mi se pare absolut normal. dar forta lor se bazeaza pe faptul ca voteaza TOTI LA FEL!

        trezeste-te si mergi duminica la biserica ungureasca sa vezi politica, propaganda, sovinism si antiromanism la un loc!
  • +5 (9 voturi)    
    Astia parca joaca alba-neagra (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:22)

    Bogdan [anonim]

    :))
    De rasu plansu.
  • +22 (40 voturi)    
    munca PSD-PNL? (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:24)

    cititor [anonim]

    PSD-PNL tot ceea ce urmaresc este puterea? cand cineva face ceva, hai sa-l dam jos.. ca nu ne ajuta in realizarea intereselor propri.. nu?

    Sa dispara o data macar PSD-ul pentru totdeauna. iar PNL-ul prin ce a facut, rusine lor.
  • -6 (20 voturi)    
    motiune (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:27)

    razvanescu [anonim]

    Jocurile cred ca s-au facut deja ca sa ramana Bocila premier in continuare. UDMR are in mainie soarta lui Bocila si in schimbul vreunui portofoliu cred ca il va sustine.
  • +12 (22 voturi)    
    UDMR semneaza, dar nu voteaza?? (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:31)

    marius [anonim]

    S-au razgandit in cateva zile? Le-au fost promise posturi in guvern? Au fost platiti sa se dezica de actiunile lor nu mai vechi de o saptamana??

    Acum inteleg de ce se spune ca politica este... dama de consumatie!...
    • +8 (16 voturi)    
      UDMR -cea mai buna dama .. (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:02)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui marius

      Nu politica e dama de consumatie ci UDMR e cea mai buna dama de consumatie . Asa au fost si in trecut asa vor fi si in viitor .
  • +12 (22 voturi)    
    Guvernul nu va cadea (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:38)

    Ovidiu [anonim]

    Vor sa il dea jos cu orice pret, ca apoi sa puna presiune pe Basescu in legatura cu criza, etc..E ca in poanta aia cind impingi o baba pe scari si apoi o intrebi unde se grabeste. Cine da cu guvernul de pamint este singur responsabil de consecinte. Intr-o societate normala totul se reduce la responsabilitate. Basescu nu are nici un motiv sa se grabeasca sau sa cedeze. Nu are de ce. Daca Romania va intra in colaps, responsabili sunt cei care au dat jos guvernul, cu atit mai mult cu cit au fost prezenti la guvernare timp de 4-5 ani, iesim oficial doar de 2 sapt. Asta e motivul pentru care parlamentarii vor evita sa ajunga la mina lui Basescu, si deci garantat motiunea va pica
    • -6 (14 voturi)    
      Guvern (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:29)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Guvernul pica pentru ca in 10 luni nu a facut nimic. Iar incepeti cu aruncatul vinei pe altii?
      Voi, PDL-istii sunteti vreodata responsabili pentru ceva? Tot timpul va plageti dar cand ati avut puterea n-ati fost in stare de nimic.
      Cel mai prost guvern de dupa revolutie = Guvernul Boc
      • +9 (11 voturi)    
        Doar o vorba (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:04)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        sa-ti mai zic: guvernul Boc a fost 9 luni PD-L - PSD. E un sport national sa pasezi pisica... Sunt in egala masura vinovati.
        De fapt, asta-i cel mai interesant: PNL si UDMR au un milion de bube in cap dupa ceea ce au facut anul trecut (su sprijinul PSD). PD-L si PSD au fost in guvern impreuna tot anul (minus doua saptamani).
        Pe cine dracu sa mai crezi???
        Pentru acuratetea informatiei, cel mai prost guvern post-decembrist a fost guvernul Radu Vasile.
        • +8 (8 voturi)    
          Exact (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:16)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Luk

          PD-L este responsabil pentru jumatate de guvernare de rahat..PSD este vinovat pentru cealalta jumatate plus posibilul dezastru daca pica guvernul. Simplu. Cauza si efect. De la PNL e normal, e un partid de opozitie. Dar PSD a jucat penibil sceneta asta. Practic motiunea de cenzura reclama grave deficiente ala actului de guvernare, deci implicit isi reclama propria activitate din guvern..Doar nu s-a intors tara cu susul in jos in 2 sapt, nu? :)
          • +5 (5 voturi)    
            Asa-i (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:59)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

            dar e o vorba veche: "nu explica prin rautate ceea ce se poate explica prin prostie".
            Si mai e una (pe care o folosesc cand vine vorba despre politicienii romani): "nebun e ala de intelege ceva"...
            Penibil parlament mai avem...
        • 0 (4 voturi)    
          Cel mai pagubos guvern postdecembrist (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:43)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          a fost guvernul Vacaroiu: au stopat reformele democratice. Si guvernul Ciorbea a fost un guvern de trista amintire: a guvernat haotic si ineficient. Cel mai bun guvern a fost guvernul Isarescu.
        • -1 (3 voturi)    
          asa e, Radu Vasile (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:15)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Luk

          nu uita insa ca poetu' cu unghiuta lunga a ajuns premier fiindca Ciorbea a deranjat mafia din care si Baselu facea parte, iar pe Vasilica l-au agreat atat PD-ul cat si PDSR-ul de atunci; asta ca sa stii de ce a fost ala premier, si slab pe deasupra.
          • +2 (4 voturi)    
            Ciorbea a fost un biet papagal! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:10)

            dobermann [anonim] i-a raspuns lui clujean

            Remus Opris facea toate cartile in guvern, avea si Secretariatul General al Guvernului si Ministerul Administratiei Publice. Un mare intrigant acest Opris, unul din groparii PNTCD-ului. Ciorbea nu a deranjat pe nimeni ca era foarte ascultator: venea cu carnetelul la sedintele BCC ale partidului si nota docil tot ce pretindeau cei din spatele venerabililor. In plus, il servea si pe impaiatul de la Cotroceni, Milica Marele Invins, care avea si el prieteni de pus in functii! Lasa-ma cu Klingonianul!
          • +4 (4 voturi)    
            Multumesc pentru informatie! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:17)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui clujean

            Cautam sa gasim "cel mai slab guvern" din cele proaste pe care le-am tot avut, din '92 incoace (intre 89 si 90 nici n-am avut nevoie).
            Fiecare vede ce-i convine si arunca pisica peste gard, asa cum bine ne sta noua, romanilor... Cand o sa vedeti mai clar si o sa aveti capul mai limpede, poate observati ca N-AM AVUT NICI UN GUVERN BUN. "Firul rosu" al guvernelor a fost PSD (cu varii nume), condus de un oarecare Iliescu si de o oarecare Tamara.
            Mi-i rusine in egala masura cu Nastase, Vacaroiu, Ciorbea, Tariceanu. Despre Boc nu vreau sa comentez, ca tocmai a cazut :))
            Au mai trecut prin Piata Victoriei: Isarescu si Stolojan (no comment).
            Daca inca nu v-ati spalat creierele, punteti-va pe cugetat, ceva nu-i in regula in tara asta...
            • -1 (1 vot)    
              sfat prietenesc (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:32)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Luk

              E profitabil jobul asta sau il faci gratis? Numarand (ca nu am avut rabdare sa citesc) comentariile tale, mi-am dat seama cat timp liber ai. Get a life, o prietena, mergi cu amicii la o bere si lasa-l dreq pe basescu ca nu-ti da nimic din vanzarile lui anterioare. Vad ca suferi mai mult decat el ca a cazut guvernul. Nu-ti vreau raul, pe cuvant... chiar sufar cand vad ca oameni nevinovati sufera :(, iar tu esti un baiat foarte trist.
              • +1 (1 vot)    
                uite (Joi, 15 octombrie 2009, 15:16)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                Un proverb romanesc: "caine moare de drum lung si prostul de grija altuia".
                Numara si comentariul asta :))
      • 0 (0 voturi)    
        Un mare LOL. (Miercuri, 14 octombrie 2009, 4:33)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Ar trebui sa te interesezi inainte sa comentezi aiurea. Daca spui ca guvernul Boc nu a facut nimic in ultimele 10 luni de zile atunci esti un fraier kgb-ist. Cine te plateste sa comentezi in halul asta?
  • +10 (16 voturi)    
    322.323, mia! (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:42)

    geordan [anonim]

    aceasta batalie este pierduta din start! pierduta in incalceala nebuniei politicienilor si a naivitatii populatiei care crede ca aceasta miscare va rezolva ceva. nu este nici macar un pas inainte!
  • +19 (25 voturi)    
    Dicolo de politicianism (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:44)

    liviu [anonim]

    Daca ramanem in afara disputei politice avem de remarcat doua lucruri:
    - avem pentru istorie o motiune scrisa agramat si vulgar care are un singur subiect - Base si partidul sau. Este o motiune de cenzura la adresa presedintelui si nicidecum a guvernului. Ori asta trebui sa sesizez in primul rand niste judecatori inteligenti de la curte (eu ii suspectez de lipsa majora de inteligenta)
    - avem un partid care a parasit guvernarea la care a fost parte si la cateva zile sustine o motiune impotriva a ceea ce insusi a gestionat (socialul si IMM-urile). Aici iti pui intrebarea fireasca daca nu au fost sabotori sau mercenari daca infiereaza atat de tare ceea ce ei insisi au creat!!!! Daca au fost sabotori atunci ar trebui sa suporte consecintele penale.
    In concluzie: prin eventualul vot al motiunii, PSD recunoaste implicit ca a sabotat guvernul si interesele Romaniei intr-un mod grav. De aici incolo firesc ar fi ca Curtea Consititutionala sa judece acest caz, de inalta tradare, declansand impreuna cu presedintele procedurile de scoatere in afara legii. Nu am nimic cu PSD-ul ca partid, dar cei care vor vota ar trebui sa raspunda nominal alaturi de toti fostii ministrii lor in cabinet. Prin aceasta, curtea ar trebui sa reglementeze procedura motiunilor, impiedicand un partid pentru minim 1 an de la data retragerii de la guvernare sa initieze si sa voteze motiuni (cu exceptia cazului in care isi exclud din partid fostii ministrii). Astfel Curtea ar pune punct unui circ politic in care in curand se va incurca singura.
    • -1 (7 voturi)    
      aproape identic (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:03)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      "Avem un partid care a parasit guvernarea la care a fost parte si la cateva zile sustine o motiune impotriva a ceea ce insusi a gestionat"

      -- stiu ca dimensiunile sunt altele, dar ceva asemanator a facut si PD-ul dupa ce a fost dat afara de la guvernare de catre PNL.

      Evident, exista cateva diferente importante: PD nu a parasit guvernarea ci a fost dat afara, si distanta in timp a fost mai mare de doar o saptamana.
    • -1 (9 voturi)    
      asta numesti tu neutralitate? :) (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:09)

      liviu al apolitic [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Pe tine cu cat te-au platit sa fii atat de neutru?

      O parere apolitica despre ce se intampla ar suna ceva de genul:

      - psd controla alegerile prin ministrul de interne
      - pdl a scapat de ministrul psd MAI pentru a putea prelua controlul
      - psd s-a retras pentru ca singura lor sansa sa mai faca ceva tinea de retragerea lor (motiunea)
      - psd profita de motiunea pnl si udmr lasati afara din guvernare
      - motiunea cel mai probabil va trece
      - noul guvern va fi construit pe o majoritate psd-pnl-udmr... aceiasi majoritate care va fi folosita si la alegerile din noiembrie impotriva lui basescu, indiferent cine intra in turul doi (probabil chiar si oprescu daca cumva ajunge acolo...)

      concluzia: lupta pe care o vedem NU are legatura cu guvernul. are legatura cu controlul asupra MAI si implicit al alegerilor din noiembrie. Daca vine alt presedinte oricum se schimba guvernul. Nu are niciun sens sa il schimbi acum decat daca vrei neaparat controlul MAI.
      solutii: MAI acordat unui independent (mai exista asa ceva?)
      alegerile supravegheate de observatori europeni.

      PS: draga liviu, chit ca ai luat o gramada de + de la sustinatorii lui base/pdl mai ai mult pana vei reusi sa te distantzezi de politica...
  • +11 (17 voturi)    
    sa cada guvernul ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:45)

    Ghita [anonim]

    las sa cada. se propune alt prim ministru, alt guvern, cade si el. si inca o data. si vedem atunci daca mai voteaza pnl contra intrucat ar duce la anticipate ... si cu 13% pnl sau unii pesedei in dizgratie vedem daca le mai convine sa isi termine mandatul inainte de perioada de 4 ani in care pot roade la ciolan nestingheriti ... si toate astea doar sa puna bete in roate si sa pierdem vreo 4 luni cu legi esentiale, pentru ca nu se va ajunge la anticipate pesedeii si peneleii nu vor dori asta.
    • +10 (14 voturi)    
      nu asta este problema... (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:24)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      daca guvernul pica azi...sansele sunt 0 ca legea pensiilor sa mai treaca pana la 30 octombrie (azi suntem in 13...ii vezi tu pe parlamentari reusind sa dezbata in 17 zile o lege care le taie lor din pensii?)...caz in care, simplu, banii de la FMI nu vor mai veni. Bugetul va fi afectat, pensiile si salariile nu vor fi platite, si leul se va deprecia masiv!
      • +5 (7 voturi)    
        Nu, 30 oct, ci dec, dar problema ramane (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:02)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

        Trebuie ca legea sa treaca pana la 30 decembrie, nu octombrie. Oricum, va dau dreptate. Nu mai e timp de povesti, intram in 10 zile in campanie electorala si legea aia NU trebuia lasata pentru mai tarziu, FMI-ul e calare pe noi si intreruperea acordului cu FMI ar fi dramatica pentru Romania
        • 0 (2 voturi)    
          multumesc (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:29)

          Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ion

          pentru corectie, am verificat ulterior...
          Oricum...cred..ca am cam...imbulinato!
          Si la ce naiba faci motiune impotriva unui guvern care mai sta 2 luni?!...e aberant...ce interese au astia nene, ca eu nu-mi dau seama!
          • -1 (5 voturi)    
            Simplu (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:45)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

            Ca guvernul Boc sa nu mai emita tot felul de aberatii ca "raspunderea guvernamentala" si "ordonanta de urgenta".
    • -2 (4 voturi)    
      politic ar fi ok (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:04)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

      dar din punct de vedere economic ar fi dezastruos sa avem anticipate; o majoritate mai solida intr-un viitor parlament, care sa compenseze efectele negative, mi se pare improbabila.
  • +14 (24 voturi)    
    cade, nu cade... (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:46)

    Tom Macaragiu [utilizator]

    ... in oricare dintre situatii, atat PSD cat si PNL si-au cam taiat creanga de sub picioare. Baselu iese cu fata curata si cu ceva procente in plus la alegeri.
    Motiunea de cenzura initiata de PNL este o mare idiotenie, alegerile sunt aproape si oricum s-ar fi schimbat componenta cabinetului.
    Motiunea este doar rezultatul patimilor ce mocnesc in lupta electorala si din pacate victime ale acestei lupte sunt economia nationala, angajamentele internationale si populatia care va avea de infruntat un val inflationist.
    Efectele caderii guvernului vor lasa urme adanci si de durata pe blazonul PNL.
    PSD oricum nu mai conteaza in ecuatie intrucat votantii lor se duc usor, usor la iarba verde.
    In cazul in care guverul Boc 2 cade, Baselu il va nominaliza ca premier tot pe Boc, daca parlamentul nu este de acord atunci acesta va fi dizolvat si vom avea anticipate si la parlament. In aceasta situatie, sunt absolut sigur ca PDL va obtine o majoritate in parlament pentru a putea guverna fara PNL si PSD.
    Asadar stimati parlamentari PNL+PSD, cu totii suntem de acord ca va luati o tranta urata daca veti reusi sa treceti prin parlament aceasta motiune.
    Succes, dar sa va pregatiti sa incasati flegmele electoratului.
    • +3 (5 voturi)    
      din pacate (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:25)

      dex [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      din pacate pana la alegerile prezidentiale conf constitutiei parlamentul poate sa tranteasca oricate guverne doreste - ca nu se fac alegeri anticipate.

      abia dupa alegerea presedintelui de aplica prevederea cu 2 propuneri respinse = anticipate la parlament - dar fii sigur ca a doua propunere av fi intotdeauna votata ca dupa ce au platit o gramada sa fie pe listele uninominalului stramb al psd/pnl/udmr nu isi vor taia parlamentarii singuri craca
      • +1 (3 voturi)    
        erata (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:46)

        gica contra [anonim] i-a raspuns lui dex

        sunt un pic indiscret si te intreb ca mare atotstiutor ce te afli, cei de la pdl au castigat aceste posturi/locuri la 100 m garduri?
        oameni ce acum un an erau penali, gen baronul mischie, sechelariu, hotii de la rafo etc... sunt de ceva timp alaturi de pdl.
        imi poti spune cum acei indivizi criticati cu atata vehementa in campania electorala au ajuns alaturi de voi?
        folositi un inalbitor special?
    • -5 (11 voturi)    
      Macaragiule (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:31)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      Parlamentul nu poate fi dizolvat inainte de alegeri.
      Ca sa-l dizolve, Basescu trebuie sa castige inca un mandat, lucru putin probabil.
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa ne auzim dupa alegeri! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:59)

        hoax [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        si-om mai vedea....
      • +1 (1 vot)    
        si eu pun pariul... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:50)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        pe Basescu, chiar daca nu sunt de acord ca este "cel mai stilat presedinte" pe care si-l "permite Romania"
    • 0 (2 voturi)    
      Oamenilor (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:13)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      le captezi interesul cu lucruri inedite, in premiera. In acest caz, daca va cadea guvernul, atentia va fi atrasa inevitabil de parlament, adoptarea unei motiuni fiind o premiera.
      Parlamentul are ocazia sa-i ia fata presedintelui in privinta captarii atentiei electoratului.
    • 0 (4 voturi)    
      Si eu gandesc la fel (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:32)

      Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      si desi pana in prezent am votat cu liberalii de fiecara data, acum chiar ca voi vota cu PDL, cu atat mai mult cu cat vad ca abia in mandatul lor se intampla ceva bun in urbea si judetul nostru pentru noi cei din "clasa muncitoare"
      • -2 (6 voturi)    
        Abureala (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:46)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Radu Sinescu

        Lasa abureala ca peste 2 luni o sa mori de foame in brate cu PDL-ul.
        • 0 (4 voturi)    
          Despre abureala (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:51)

          Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Daca tu crezi ca este abureala, este parerea ta. Eu unul de foame nu voi muri. Am suficient de multi bani sa traiesc si fara sa muncesc un minut oriunde in lumea asta. As putea spune ca sunt rentier. Nu am plecat inca din tara pentru ca toti cei dragi mie sunt aici. Cand nu vor mai fi poti fi sigur ca ma voi stabili intr-o "lume" normala
          • -2 (4 voturi)    
            Rentier = "clasa muncitoare" ? (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:02)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Radu Sinescu

            Rentier = "clasa muncitoare" dupa tine?
            Zi ca tai iarba la caini si cel mai bine iti merge pe vremea PDL-ului si te credem si te intelegem de ce esti simpatizant PDL.
            • +1 (3 voturi)    
              tocmai de aia am pus apostrof (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:22)

              Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

              Nu, eu fac afaceri din 1994, si am strans suficient in special pe vremea PNL. Ceea ce remarcam este ca in judetul si urbea unde traiesc in momentul de fata sunt majoritari cei de la PDL, si din fericire pentru clasa muncitoare, astia chiar fac ceva pentru ea. Pana anul trecut jigodiile de la PSD au avut grija sa faca doar pentru ei. Personal ii cunosc pe unii dintre cei de la PSD si PNL si stiuu si cam cat au luat pentru privatizarile si afacerile "altora".
            • 0 (2 voturi)    
              Cu cine simpatizez? (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:27)

              Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

              Daca ai citit cu atentie, sunt simpatizant, pardon sunt membru PNL inca din 1990. Dar nu imi place de loc de Crin "Halacu". Am tot respectul pentru Dl. Tariceanu. Inteleg foarte bine ca este vorba de o batalie politica. Sunt de acord cu ea, dar sa fie in limitele bunului simt. Il dezaprob profund pe Basescu pentru situatiile conflictuale creata,. Dar din pacate trebuie remarcat ca nu el a inceput. Totul a inceput de la Patriciu. Care are si el dreptate cat de cat.
            • +3 (3 voturi)    
              De unde pana unde? (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:48)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

              Hotarasti tu care-i apt si care nu sa posteze pe forum?
              Vezi ca ti-ai luat-o in cap si nu-ti sta bine...
              Sunt destui taietori de frunza la caini printre simpatizantii tuturor partidelor, vezi ca acu' ma iau de "Recordmenul Absentelor din Parlament" ori de "Cel Care Este", acus ma supar pe "pulime" si n-o sa-ti placa.
              Vorba bancului "bine ca esti tu destept mai!"
    • -1 (3 voturi)    
      nu te inteleg (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:19)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      acest guvern marioneta este injurat de toata lumea! de ce ar castiga Basescu pt. ca l-a sustinut si de ce ar pierde ailalti pt ca l-au scos din priza? daca poti scrie nepropagandistic e OK, altfel ocupi spatiul pe ecranul meu degeaba, amice!
      • +1 (3 voturi)    
        Se vede ca nu intelegi! Nimic. (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:18)

        dobermann [anonim] i-a raspuns lui clujean

        De ce guvern "marioneta"? Poti argumenta? Da` fara speculatii. De unde stii ca este "injurat de toata lumea"? Televiziunile marilor ciorditori ai neamului, Felix, Vantu si Paturiciu, nu sunt "toata lumea". Propagandistic postezi tu, cand vii cu texte de partid!
        • -1 (1 vot)    
          de unde stiu? (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:11)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui dobermann

          de pe ulita, din discutii cu oamenii, din multe locuri! iar membru de partid n-am fost si nu m-as face never, cu leprele noastre din viata politica! clar e ca obsesia asta a voastra portocalie ma enerveaza (asa cum m-au enervat si obsesiile alora dinainte); admit, totusi, ca un partid atat de antipatic n-am mai vazut dupa 89.
          • +3 (3 voturi)    
            Atunci (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:53)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui clujean

            Incearca sa-ti aduci aminte de un guvern pe care "oamenii de pe strada" nu-l injurau. Romanul injura mult si-i un drept castigat la Revolutie. Lasa-i sa injure.
            Pe de alta parte, tovarasa criza n-o sa ocoleasca culoarea rosie (sau albastrul patrician), daca portocaliul a cazut. Nu-ti face mataluta griji...
            Unde nu da Dumnezeu sa avem guvern PNL+PSD cand o sa ne oblige aia de la FNI sa dam afara 200-250.000 de bugetari!
            Pe de alta parte, sunt cetateni care voteaza dupa aparente si antipatii, lucru care duce intr-un singur loc: aceiasi parlamentari de 20 de ani!!! Nu trebuie sa-ti fie simpatic un guvern, trebuie doar sa fie bun, asa-i?
  • +8 (10 voturi)    
    partenogeneza (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:50)

    Mazeta [utilizator]

    In felul asta o sa avem la alegeri numai reprezentanti ai opozitiei. Cu un guvern nou, nimeni nu o sa mai raspunda pt ce s-a facut pana acum. E un fel de himenoplastie politica.
  • +15 (23 voturi)    
    crestere temperatura (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:51)

    Silviu [anonim]

    Vizibilitate mai buna pentru PDL nu se putea.
    In prostia lor PSD si PNL fac jocul ca niste tapi care odata zgandariti la orgolii se arunca nebuneste cu capul inainte dar nu vad ca li s-a luat oponentul din fata....
    PDL si Basescu vor lua sporul de imagine de aparatori ai pensiilor de bun simt si ai parlamentarilor mai putini si mai responsabili.
    Basescu doar ce a punctat si cu rromii si continua lupta lui ...
    • -2 (8 voturi)    
      Vizibilitate mai buna pentru PDL nu se putea.? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:57)

      artaxexe [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      nenica , a vorbi despre vizibilitatea prostiei si tribalizare e una,dar imaginea lui basescu si a fanilor recte pdl ca parte din fsn e total compromitatoare. basescu implicat in mai toate mizeriile istoriei din generatia lui nu este decat securistul care si-a adus contributias lui la venirea minerilor in bucuresti si de atunci tot asa.aveti memorie scurta sau vorbiti de pe liste.pdl se va pierde in curand in bezna istoriei.un pntcd va mai apare atunci cand constiinta romanilor va fi mai clara ,dar pdl niciodata!
  • +8 (14 voturi)    
    vot secret (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:03)

    dxro [utilizator]

    eu as interzice votul secret in parlament
    pai cum stiu eu daca uninominalul pe care l-am votat nu cumva e excroc(cum ne-am obisnuit dealfel) si voteaza una si zice alta?
    dar din pacate in HotoRomanica legile ii apara pe HOTI de furia contribuabililor cinstiti ...
    • -2 (14 voturi)    
      Ma faci sa rad (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:19)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui dxro

      Pai, si votul tau a fost secret.
      De unde stie parlamentarul ca TU l-ai voat?
      Daca si tu esti excorc si una zici(ca l-ai votat), si alta ai facut(ai votat pe altcineva). :)))
      • +3 (3 voturi)    
        si mai mult (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:28)

        unu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

        care parlamentar l-ai votat tu in mod direct??? iti aduc aminte ca ai votat o lista nu un parlamentar... sa imi spui si mie care e parlamentarul tau ca eu pe al meu sigur nu-l cunosc...
    • -2 (4 voturi)    
      eu in schimb... (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:50)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui dxro

      As interzice votul la vedere. Macar asa stiu ca uninominalul votat de mine a votat cum i-a dictat constiinta. Oricum un om nu poate vota in asa fel incat sa-i multumeasca pe toti cei care l-au ales, dar macar sa voteze cum considera el ca-i mai bine, nu cum o cer interesele conducerii partidului.
      • +1 (1 vot)    
        ei da! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:21)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        voteaza ori cum ii dicteaza constiinta ori cum ii dicteaza cineva care l-a platit! ia toate variantele in calcul.
  • +13 (29 voturi)    
    Al doilea partid? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:16)

    dum_i [utilizator]

    E clar in acest moment ca avem un singur partid reformat, modern si capabil si acela este PD-L.

    Campania media furibunda care se face impotriva lui este dovada ca mafiotii si pungasii sunt cei mai afectati. Din pacate, in curand, mafiotii vor primi o grea palma peste ceafa lor groasa odata cu alegerile prezidentiale.

    Dar ma intreb...care va fi al doilea partid care va face pasul spre modeznizare ?
    • -3 (11 voturi)    
      care modern, care capabil? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:35)

      sandra [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Nu zau? As vrea sa fie cum spui tu, dar din pacate sunt tot o apa si un pamant. La furat ma refer. Ca in rest, ca specialisti, ne place sau nu, PD-L ul are numai amatori in guvern.
    • -4 (10 voturi)    
      alegeri prez (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:45)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      lasa ca o sa vedem noi care va fi rez....
      dupa 5 ani cu basescu traim bine nu..
      5 ani de scandal
      votul nu este cel de pe hotnews, este la urne
      acolo..vom vedeanoi cine o ia pe ceafa
      legea pensiilor in forma asta este proasta si neconstitut
      subiectul pe fond treb dezb cu atentie, sa iasa o ref a pensiilor care sa nu duca la schimbarea legii din an inan
      dar nu ptr a sustine un guv si un presed care are visuri erotico-poetice
      asa ca baieti disperati ai pdl sa asteptam rez
      nu clamati victoria inainte
      sentimentul tarii guv de basescu e groaznic
      nu aveti nici o leg cu ce se intampla in romania nu in buc...ne vedem la vot..
      • +3 (3 voturi)    
        Ce este si ce nu este constitutional (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:59)

        Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Oare legile speciale de salarizare, pensionare sau alte beneficii, sunt constitutionale. Trebuie avut in vedere ca nimeni nu este mai presus de altul si nu trebuie creata DISCRIMINAREA bugetarilor intre ei şi a populatiei in intregul sau, indiferent ca este vorba de salarizare sa de drepturi la pensionare.
    • -3 (11 voturi)    
      daca pd-l este reformat (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:47)

      artaxexe [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      du-te nenica si paste!avem rezultatul a 60 de ani de politica de distrugere a romaniei si fiintei romanesti si tu imi vorbesti de pd-l reformat de un securist plotogar numit basescu ,un fsnist inrait care a avut contributia lui pana si la mineriada.mai paste nenica iarba prostiei demagogice!
      • +4 (4 voturi)    
        este vreunul altfel? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:55)

        geordan [anonim] i-a raspuns lui artaxexe

        care?
    • -4 (8 voturi)    
      lasa ca ajunge un singur partid modern (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:53)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      PDL in frunte cu conducatorul sau iubit

      traisca capitanul (cu cacofonie cu tot)
    • +9 (11 voturi)    
      E cam mult spus... (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:10)

      ioni [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      E cam mult spus reformat, modern si capabil. Sa zicem ceva mai curatel.

      Mai de capul lui, mai impins de Baselu, de bine de rau cand au fost de luat decizii majore s-au comportat asa cum era bine: adica au fost singurii care l-au sprijinit pe Baselu la referendum pt uninominal, au votat pentru urmarirea penala a parlamentarilor, au fortat adoptarea legii salarizarii unitare. Acum Boc forteaza adoptarea legii pensiilor cu eliminarea pensiilor speciale, nu stiu daca reuseste. Si par a fi singurii care merg pe reducerea numarului de parlamentari pe mana lui Base, desi este evident ca ii doare, ca au si ei clientela de satisfacut...

      Au si ei destule bube, in special cele legate de femeile promovate de Base, rea mana a avut aici.

      Una peste alta, eu adun de mai multi ani de zile bilele albe si negre. Iar PDL-ul si Base sunt inca la pozitive. PNL-ul a mers bine o vreme, dar in ultimii 2 ani m-a cam dezamagit (chiar acum doar ce si-au mai tras ditamai ghiuleaua neagra cu Olteanu la BNR). La PSD nu am facut niciodata calculele, ca nu aveam de ce
    • -1 (7 voturi)    
      Reformat? (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:50)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      EBA a fost votata in UNANIMITATE ca reprezentanta a tineretului PDL, ai uitat? Este cea mai crunta dovada ca PDL-ul este unul dintre cele mai putin reformate partide de la noi.
  • -2 (18 voturi)    
    ar trebuie desfiintat parlamentul (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:16)

    sa ma injure toti cateii [anonim]

    prefer dictatura unui parlament format din indivizi care isi cumpara locul pe liste.
    de fapt ordinea ar trebui sa fie urmatoarea: o dictatura care sa ne scape de dinastia secu, urmata de o lovitura de stat care sa ne scape de dictatura. nu vad cum se poate repara ceva in romania fara impuscaturi.. cu respect.
    • +4 (4 voturi)    
      istoria se repeta (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:37)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui sa ma injure toti cateii

      http://www.revista22.ro/o-tiranie-ca-in-rusia-monser-5392.html

      Caragiale spunea asta referitor la vremurile lui...

      Este valabila si azi - nu suntem culti si nici democrati (ca popor vorbind)
    • +5 (11 voturi)    
      nu mai pomeni de dictaturi,te rog! (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:51)

      artaxexe [anonim] i-a raspuns lui sa ma injure toti cateii

      a prefera o dictatura inseamna abandon in a mai gandi, in a mai fi om!preferi o dictatura? cauta unde mai sunt pe glob si emigreaza.este democratic sa iti alegi petecul de pamant sub soare unde vrei sa traiesti ,dar lasa-i pe ceilalti care iubesc democratia in pace!
      • +1 (1 vot)    
        eroare (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:24)

        Ion A. [anonim] i-a raspuns lui artaxexe

        vad ca toti, cand e vb de dictaturi, va ganditi la Coreea sau la Cuba, eventual tari arabe; eu ma gandesc la Ion Antonescu; daca-mi permiteti!
    • +3 (5 voturi)    
      Sistemul actual e bun (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui sa ma injure toti cateii

      E cam lent cei drept dar e verificat de 2000 si ceva de ani si are procent de reusita 100%, indiferent de natie.
      Secretul acestui sistem democratic este maleabilitatea lui, se schimba dupa cum bate votul.

      Sistemul ala cu impuscaturi duce catre un drum infundat.
  • -2 (12 voturi)    
    pdl-istii spun numai ce le convine. (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:26)

    spartan [anonim]

    pdl-istii ies in fata numai cu cele convine. au uitat cand au votat marirea cu 50% a lefurilor profesorilor cand liberalii au spus ca nu se poate. Uitam de schimbarile realizate in fuga, au schimbat toti directorii si nu dupa criterii de competenta. Iar in cazul ciolanului cazul Ridzi este elocvent. acum o dau cu legea pensiilor. Normal, sunt multi fraieri care pun botul.
    • 0 (2 voturi)    
      si celelalte partide fac la fel, (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:02)

      Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui spartan

      spun doar ce le convine si ce cred ca da bine la populatie. Dar de fapt nu sunt interesati decat de afacerile lor murdare.
  • -6 (12 voturi)    
    intrebare (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:27)

    sss [anonim]

    Da voi astia de trageti asta tare cu marinaru, pentru ca scrieti in comentarii, primiti banii inainte , precum damele de companie, sau dupa?
    • -2 (4 voturi)    
      confirmare (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:04)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui sss

      la aceasta intrebare ti'ar putea raspunde trompeta aia de posteaza sub nikul "batranul rege leahr", da un pic mai tarziu, pe moment e cu seful in parlament.
      are ceva atributiuni legate de pampersul si pudra primului ministru.
  • -5 (7 voturi)    
    ce bine e sa dormi si sa visezi în culori ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:28)

    the [utilizator]

    La un moment dat ma temeam ca, daca treaba s-ar împutzi pardon de tot, un catindat oarecare s-ar putea folosi de armata româna, sub pretextul curateniei cu târnul si sub forma unei lovituri de stat militare.
    Fin'ca mi-am dat seama ca visez în culori, semn de surmenaj intelectual la cap, m-am trezit si m-am linistit.
    Acum ma uit senin si fara sa intervin, la alde
    generalu' de pesede Geoana, generalul de penele Antonescu, generalul de udemere Marcu Belea si altii, cum, conform bancului dinainte cunoscut, ala cu "a picat ca m-a-njurat !"
    zgâltâie pe rând schela, de pe care vopseste generalul de pedele Boc fatzada României.

    Armata ie cu noi !
  • -5 (11 voturi)    
    Potoliti-va... (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:35)

    Dan [anonim]

    bre, cu anticipatele astea... nu se dizolva parlamentul in ultimile 6 luni de mandat prezidential. Scrie in Constitutie.

    Voi credeti ca aia care au scris-o au fost prosti? Parlamentul are voie sa-l suspende pe presedinte (ceea ce ar putea fi urmatoarea miscare), dar presedintele nu are voie sa dizolve parlamentul in ultimile 6 luni de mandat. Miscarea cu motiunea e perfect sincronizata, doar ca PDL-ul n-a fost in stare sa o conteste cum trebuie.

    Eu tin cu portocalii! Hai Baietii!
  • -5 (15 voturi)    
    Corect (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:46)

    Alexandru C [utilizator]

    UPDATE 17 (ora 11:38): Emil Boc ii indeamna pe parlamentari sa voteze in favoarea interesului national, nu asa cum le cere partidul.

    Adica sa voteze pentru motiune pentru ca tu si guvernul tau de incompetenti nu reprezentati decat interesele voastre. Ar trebui sa fiti acuzati de subminarea economiei nationale.
    • -2 (2 voturi)    
      interesul national... (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:46)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      este sa fie promulgata legea pensiilor si repede...daca nu este promulgata, atunci nu mai vin banii de la FMI...nu mai sunt bani de salarii la bugetari...inflatie...etc.

      Daca guvernul este suspendat, atunci guvernul interimar nu se mai poate folosi de OUGuri sau asumarea raspunderii.
      Acum intrebare...Crezi sincer ca parlamentul roman are forta morala de a vota o lege prin care isi taie din propriile pensii? Eu personal cred ca nu.

      In plus aici problema nu se pune de loc de interes national...ca o motiune cand guvernul mai are doar 2 luni este absurda, mai ales in timp de criza.
      Interesul national (criza) este pe locul doi fata de interesele de partid (alegerile) in cazul celor ce voteaza motiunea.

      P.S. Nu te ambala..nu sunt pedelist. Guvernul actual a facut si chestii bune si ineptii (vezi forfetarul, care este si el responsabil de lipsa banilor la buget acum), dar acum, ne place nu ne place ne trebuie banii de la FMI (de fapt le trebuie bugetarilor, dar ma va afecta si pe mine), asa ca lasa-i sa promulge nenorocita aia de lege odata!
      • +3 (3 voturi)    
        FMI (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:56)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

        Foarte bine daca nu mai vine urmatoarea transa. Inflatia va aparea daca se tiparesc bani. Daca se restructureaza posturi nu poate fi vorba de inflatie.

        Concluzia e simpla, daca nu mai vin bani de la FMI (bani pe care o sa-i plateasca fraierii ca mine care dau o gramada de bani la stat degeaba) guvernul nu va avea ce face decat sa restructureze sectorul bugetar si sa reduca cheltuielile. Nu este imposibil trebuie doar sa vrea. Oricum asta se va intampla dupa alegeri as aca e tot una.
        • +2 (2 voturi)    
          ai dreptate...dar... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:11)

          laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          ma indoiesc profund ca vor da afara din bugetari brusc (treptat ca-n lege da!)!...aia au sindicate nene nu ca noi!...
          asa ca o sa porneasca tiparnita!!! asta daca nu ne santajeaza puternic comunitatea europeana/internationala
  • +11 (13 voturi)    
    gioana (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:50)

    claudiu [anonim]

    geoana, esti la furat, nu asa se sprijina o motioune cu un discurs ca al lui iliescu; nici macar pentru discurs de campanie nu esti in stare;

    treci la colt
  • +16 (20 voturi)    
    Geoana (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:51)

    elis [anonim]

    ascult cuvantarea lui si nu mi vine sa cred ce iese din gura lui.Iiescu are dreptate i a atribuit un cuvant pe care il merita. Demagog, micionos si un om care ne cheltuie banii de pomana.Oare acest domn stie sa lucreze pt.salar in mediul privat? Eu zic ca nu pt.ca totul i a venit pe dea gata.Salariat la stat cu multe beneficii
    • +12 (16 voturi)    
      PSD-PNL (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:05)

      Felix Motanul [utilizator] i-a raspuns lui elis

      Te cred! Din toate discursurile si dialogurile lui geoana de pana acum, am senzatia ca un baietel de liceu, care nu si-a descoperit inca personalitatea si directia in viata, vrea sa ne fie presedinte. Si recita numai ce ii spun altii sa recite, eventual ce vrem noi astia prostii de rand sa auzim...si antonescu la fel...rusine PNL si PSD. Pai geoana dupa 4 ani de ambasador in USA, ar fi putut sa se intoarca cu o alta viziune asupra economiei (nu ca sa preluam modelul american, ci de mecanisme si de putina putere de anticipare). Unde se vede ca si acolo probabil a mancat banii degeaba. Nici PDL nu a fost perfect si e departe de asta, dar macar Boc le-a spus-o punctual in discursul de azi dimineata, si a cam pus PSD-ul intr-o lumina si mai proasta.
    • 0 (2 voturi)    
      Cine este Geoana! (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:39)

      Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui elis

      Voi cred ca uitati prea repede ca Gioana este cumnat cu Popovici si ginerele lui Ion Dinca. Si chiar si Oprescu ii are in spate pe multi dintre "fostii" securisti
  • +9 (17 voturi)    
    ce faceam oameni? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:52)

    popor [anonim]

    Oare chiar trebuie sa iesim in strada pentru a sustine un om care are curajul sa puna o lege care defavorizeaza parlamentarii? Chiar atat de corupti sunt politicienii nostri? Chiar in halul asta ne disconsidera pe noi, cei din popor?

    Am ajuns jucariile lor, nu ii intereseaza deloc despre noi atata timp cat pensiile si salariile le sunt de zeci de mi de euro. Iar cand unul vine si le zice ca nu e normal si incearca sa le reduca, il dau jos. Iar noi ce face? CHIAR NIMIC??? Stam di nou si acceptam subjugare?

    NU MAI VREAU IAR PSD!!! Nu mai vreau sa ma simt scalvul psd-ului, scalvul parlamentarilor in propria tara!
    • 0 (8 voturi)    
      Intre PSD si PDL exista vreo diferenta? (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:56)

      marc73 [utilizator] i-a raspuns lui popor

      NU stiu de ce voi, lingaii lui Basescu, va plangeti de PSD.
      Practic, sunteti proveniti din acelasi partid, guvernati din 1990 incoace, sau, mai bine zis, ati distrus toate guvernarile din 1990 incoace.
      Membrii guvernului, aproape fara exceptii, sunt demni de schitele lui Caragiale.
      Alternativa propusa de PNL la acest guvern de marionete este un guvern apolitic, format de profesionisti.
      Dar asta nu va convine, cum veti mai putea fura fara Ridzi, Berceanu, Videanu si Nutzi la butoane, nu?
      • +4 (6 voturi)    
        Stii cum esti tu? (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:06)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui marc73

        Ca in bancul ala de la radio erevan. Daca eu mananc doua gaini si tu nici una, in medie fiecare am mancat cate una.
        Serios?
        Au guvernat din 90 incoace?
        Mie mi se pare ca pesedeii au guvernat pe fata 10.
        In alianta 10 luni.
        Prin sforari si sforarii 4 ani in guvernarea CDR, 3 ani in guvernarea cica pnl-pdl.
        Pdl, a fost cam 4 ani in guvernarea cdr, 1 in guvernarea pnl-pdl si inca 10 luni in alianta.
        Ce matematica ai tu in cap?
        Ai cap? Nu pot spune ca il ai doar ca sa nu te ploua in gat, dar nici departe nu sunt.
        Mi/e lehamite de astia ca voi care ganditi cu televizorul. Sunteti purtatori ilegali de creier. S/a facut risipa mare cu voi. Poate asta este scopul, sa existati multi si prosti. Adicva, masa de manevra psd si mai nou pnl.
        Alternativa pnl? Guvern apolitic?
        Sa fim seriosi, au avut alternativa asta 3 ani si au guvernat apolitic cu pesedeii.
        ///
    • -1 (1 vot)    
      Multa dreptate (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:37)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui popor

      Foarte bine ai zis-o
  • +4 (10 voturi)    
    ce facem? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:57)

    om [anonim]

    Motivul pt care vor sa dea jos guvernul este legea pensiilor, pentru ca e in defavoarea lor.

    Ar trebui sustinut guvernul de catre noi in momentul asta. Oricum sunt in pauza de masa :D
    Ma duc pana in zona, poate mai e cineva pe acolo
  • -2 (10 voturi)    
    eu (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:58)

    parlamentar [anonim]

    nu ma duc sa votez azi desi fac parte din pnl. crin antonescu vrea sa fure tot. ma mut la prm sau pdl saptamana viitoare. motiunea nu se aproba, stati linistiti
  • +2 (4 voturi)    
    236 voturi minime adica 2+3+6= 11 (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:58)

    economia [anonim]

    sunt 11 impotriva romaniei.
    adica trebiue minim 236 de voturi din 471 total voturi.ca sa cada guvernul.
    DECI : 236 descompus 2+3+6=11
  • +10 (12 voturi)    
    acu e acu (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:58)

    gogu [anonim]

    pica nu pica, cine poate stii? Io zic ca tot uvernul Boc ramane
  • +5 (7 voturi)    
    Interesul national (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:01)

    Cristina [anonim]

    Criza poate dura 2 ani daca se reduc cheltuielile si se respecta acordul cu FMI, sau 10 ani daca se tiparesc bani. Si intr-un caz si in celalalt vom avea somaj mare.
    Daca se reduc cheltuielile bugetare nu sunt pedepsiti toti romanii. Cred ca va dati seama ca inflatie inseamna scaderea salariilor. Dar inseamna in primul rand falimentarea celor care au luat credite in euro. Voi cei care aveti credite in euro cu cine votati la prezidentiale ?
    Pentru stoparea inflatiei tot de austeritate bugetara va fi nevoie (vezi Romania 1999, SUA 1982, Anglia 1922)
    PSD nu este un partid care sa-si asume masuri de austeritate.
  • -8 (14 voturi)    
    Motiunea si cenzura (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:02)

    Tina Costescu [anonim]

    Motiunea de cenzura este o solutie temporara. Oricum, si acest eveniment arata cat de disperata este clasa politica. Basescu si alianta PSD-PDL au aruncat tara in haos. Este necesar ca tara sa fie guvernata. Este nevoie ca legea fundamentala sa tarii sa fie aplicata. Este nevoie de un altfel de presedinte. Un presedinte independent. Oprescu ! Va aduce schimbarea, nu este angajat politic, nu are contract cu niciun partid, nu datoreaza nimanui nimic.
    • +6 (8 voturi)    
      Cata naivitate... (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:41)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui Tina Costescu

      Mai exista ceva independent in acesta tara? Increredibil cat de usor pot fi prostiti unii oameni in acesta tara! Pai cum puteti crede asa ceva? Intrebare, locuiti in Bucuresti? Daca da, atunci am convingerea ca faceti parte dintre pacientii care au "beneficiat" pe lobotomie la domnul doctor. Daca nu locuiti in Bucuresti...doamna draga nu mai credeti tot ce vedeti sau auziti la TV sau cvititi in presa! Riscati in timp, poate incet dar sigur sa fiti indobitocita...pana acolo cand veti spune ca nu aveti nevoie de nimic(bani, mancare, etc) ca sunteti fericita sa traiti si respirati in putoarea produsa de oprescu si factiunea psd-ista ce-l sutine si-i "ingroasa orgoliul". Omul nu are simtul realitatii, iar daca il are va fi mai periculos decat 10 Basesti la un loc- ne va interna pe toti la balamuc- fortat dar mai ales de buna voie!
      Reflecvtati...reflectati
  • +12 (20 voturi)    
    Retineti ce va spun.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:04)

    Batranul rege Lear [anonim]

    daca PSD/PNL continua circul si baga Romania in criza, Basescu iese din primul tur si va face tot ce este posibil pentru declansarea alegerilor anticipate, ceea ce este de dorit avand in vedere calitatea execrabila a clasei politice.
  • -8 (26 voturi)    
    Disperarea lingailor lui Basinescu. (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:04)

    Gigi [anonim]

    Vad ca forumul asta publica doar lingaii lui Basinescu si ai marionetei-ventriloc Boc-Poc.
    Deci nu ma astept sa apara acest comentariu.
    Basinescu si lingaii lui sunt insetati de putere si se agata cu disperare de scaune, fiindca stiu ca daca pica, ajung in grup compact la mititica.
    Securistul-sef Basinescu este patronul mafiei din tara asta, si se inseala daca crede ca mai prosteste pe cineva sa-l mai voteze inca o data.
    • +3 (11 voturi)    
      Iata ca a aparut mesajul tau... (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      pt. ca nu esti cenzurat decat de constiinta ta; ca pe timpul lu` Bombonel-poponel era cenzura de stat; cu ocazia asta am constat ca exista un Gigi in Romanica tare slab cu duhul...
  • +12 (22 voturi)    
    nu mai votez lichele d.astea (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:05)

    gigel [anonim]

    nu le este rusine ...
    dupa ce s-au tavalit 11 luni la guvernare cu toti si toate acum se dau fete mari, .............
    miza este base ca ii deranjeaza enorm si vad in el principalul dusman,nu-i asa moguelilor ca prea v.ati ambalatara..
    aceleasi mutre , aceleasi figuri ce se vor inocente...
    jur ca nu ii mai votez cu tot neamul meu...
  • -5 (7 voturi)    
    Motiunea si cenzura (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:17)

    Logica [anonim]

    Frati romani, aceasta pan.arama de clasa politica a aruncat Romania in criza. Dupa ce s-au pupat in bot PSD si PDL se despart astazi, cu sprijinul lui Patriciu ( care l-a uns pe Olteanu viceguvernator la Banca Nationala) trimitand Romania intr-o veritabila gaura neagr. Suntem scarbiti de lupta pentru ciolan. Toata clasa politica este prizoniera unor interese marunte ale liderilor acestor partide. Avem nevoie de o schimbare. Ne trebuie un presedinte responsabil.
    Sorin Oprescu este singura varianta pentru a mai putea spera la o Romanie normala. AMIn, si sa fie intr-un ceas bun, momentul in care romanii vor intelege ca adevarata revolutie incepe cu alegerea unui presedinte independent, pentru o Ramanie si un popor independent. Afara cu partidele politice, afara cu tradatorii. Romani, uniti-va, pentru binele nostru si al copiilor nostri/.
    • +2 (6 voturi)    
      WTF??? (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:52)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui Logica

      Au tras internet si la Spitalul 9, cumva? OMG, asta ne mai lipsea...
    • +6 (8 voturi)    
      / (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:52)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Logica

      Uite ce se intampla in Bucuresti...ne afundam in noroi.

      Numai cand ma gadesc ca Oprescu este sustinut de Iiescu, Cosmanca, baietaus din spatele Spiru Haret etc...deja sunt convins sa nu-l votez.
      Oprescu este omul care ajnge la munca la ora 12...deci nu mai manca rahat.
      Nu a facut nimic din ceea ce a promis la Bucuresti....in schimb a incheiat abuziv diverse contracte cu firme de ridicare a masinilor care acum ridica ilegal in jur de 1000 de masini pe zi pentru care firma castiga RON 850 iar stautl RON 120 pe masina.
      Si mai vine si cu aberatia ca trebuie sa renuntam la cota unica, la fel ca si PSD...gata cu comunismul.
  • +3 (5 voturi)    
    jos cu toti impostorii si analfabetii (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:20)

    TAC [anonim]

    Ce cretini sunt cu totii!:-) Speranta de a trai mai bine a murit de-a lungul a 20 de ani si singura vinovata pentru asta este politica haotica dusa de impostorii care vorbesc acum in parlament.
    • +3 (7 voturi)    
      Asa e (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:54)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui TAC

      Ma apuca disperarea daca ma mai uit la tv.Daca astia ne conduc( TOATA clasa politica) , mai bine ma retrag la manastire ori ma fac cioban.Oricum, raul asta nu mai poate fi inlaturat vreodata.Mi-e mila de copiii nostri...Mi-e mila de Boc, ardelean de-al meu, ca s-a lasat atras in mizeria damboviteana si acum trage ponoasele.Nu trebuia sa intre in politica.Nu in asta.
  • +14 (18 voturi)    
    intrebare (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:28)

    cosmin [anonim]

    Parlamentar PSD: "Ne temem ca parlamentarii nostri ale caror firme au datorii la stat vor vota impotriva motiunii" Am si io o intrebare total naiva: Cum un partid promoveaza oameni care au datorii la stat? Asta inseamna ca oameni care dispretuiesc statul sunt pusi sa il conduca? E oare cumva PSD un partid de hoti?????
  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari hotnews! (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:30)

    iulia [anonim]

    Aflu de la voi mai multa informatie decat primesc privind la tv sau ascultand radioul!
    Aflu adica, ceea ce conteaza!
    • +1 (3 voturi)    
      Mai mult.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:07)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui iulia

      Spre cinstea lor, Hotnews reuseste sa fie si echidistant. Bravo! Poate ar trebui, macar cei ce postam mai des, sa dam cate 1 leu si sa facem o televiziune pentru toti romanii cinstiti si muncitori din acesta tara care a inceput sa semene tot mai mult a balamuc. Si...daca se continua asa, vom ajunge cu totii acolo.
      • -1 (1 vot)    
        Subscriu! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:15)

        Felix Motanul [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

        Foarte de acord! Nu cu posturi de genul Antenelor, care manipuleaza populatia si transmit numai stirile care le convin lor, cu moderatorii lor mediocri gen Dana Grecu, Gabriela Vranceanu, Ciutacu si altii...care nu fac nici o emisiune constructiva, nici macar nu isi lasa invitatii sa vorbeasca, dar au impresia ca inteleg ceva din economie si din mersul lucrurilor... Nu cu personaje de genul Mircea Badea care latra in limbaj de mahala din Balta Alba si nu spun nimica. Nu acesta este poporul roman. Omul din pacate este inca sclavul televizorului, si vede numai ce i se vinde acolo; miscarea in tara este alta. In concluzie, felicitari HotNews! Nu faceti si televiziune?
  • -4 (12 voturi)    
    mini guvern (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:30)

    contribuabilu' [anonim]

    Cel mai mic givern cu cel mai mic prim ministru. Cred ca era mai bine fara guvern decat cu ce am avut anul acsesta
  • +2 (4 voturi)    
    haos (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:36)

    k7 [utilizator]

    parlamentarii sa astepte si parerea "prostimii " adica pe 22 noiembrie si dupa aceia poate sa rastoarne .....ce vor ei . nu stiu ce va fi dar bine in nici un caz. bine......fiecare isi trage cenusa pe turta lui
  • +5 (5 voturi)    
    problema importanta e alta (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:39)

    florin [anonim]

    Din pacate pe nimeni nu intereseaza daca guvernul face treaba sau nu, daca cei ce vor veni sunt mai buni sau nu; Tot ce conteaza pentru fiecare partid e sa fie la putere, unde se impart banii; sa pice ceilalti si sa venim noi, sa fure si ai nostrii...
    Nu stiu cate sanse mai are tara asta din pacate...TRIST
  • +13 (23 voturi)    
    Sah cu nebunul! (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:39)

    carmen [anonim]

    Putem asocia ceea ce se intampla acum cu un joc de sah. Ficare dintre jucatori (PSD si PDL) au avut propria strategie. PSD-ul si-a jucat roul de a sabota guvernul din interior consumand bani pentru ministerele pe care le pastoreau pana cel care a dat banii (FMI-ul) a zis, STOP, gata cu joaca! PDL-ul a mizat pe legi care sa reformeze statul comunist (cel mentinut in viata de PSD) mergand la schimb cu santajul pentru bani facut de PSD. Nici prin gand PSD-ului nu i-a trecut prin cap ca micul Boc va veni in parlament cu o lege a pensiilor care sa anuleze privilegiile parlamentarilor propri. Dand sah, PDL-ul s-a trezit in fata cu un "partener" care refuza jocul si arunca cu masa de sah. Cu alte cuvinte, vazand ca pierde pe toata linia in ciuda banilor cheltuiti cu sindicatele (platirea oamenilor sa vina la mitinguri) PSD nu mai asteapta o eventuala revansa ci pur si simplu scoate AKM-ul si arunca piesele ramase de pe masa. Nu le-a mai fost de folos nici nebunul (Vanghelie cu arhiva sa). Ramane acum sa vedem cum va juca sah PSD-ul cu PNL-ul in fata caruia se crede deja invingator. Dar jocul nu mai are reguli, arbitrii (juratii curtii) tremura prin birouri, armata este gata sa iasa in strada iar in tara incepe nebunia. Scuze, dar asta nu e sah, cel putin in Europa. Batranul Ilici isi scrie discursul anticapitalist prin care va cere a N-a oara liniste. Balconul si helicopterul il asteapta dupa 20 de ani.
    • +1 (7 voturi)    
      bravo (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:50)

      seven [anonim] i-a raspuns lui carmen

      respect!
  • +1 (3 voturi)    
    DEMNITATE 0 (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:48)

    vali [anonim]

    este un deja vu
    de fiecare data mergem cu cersitul la udmr dupa care ne intrebam de ce au pretentii.
    o mana spala pe alta si ambele fata.
  • +6 (10 voturi)    
    Propunere (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:49)

    Claude [anonim]

    "Viorel Hrebenciuc sta cu telefonul lipit de ureche si face prezenta parlamentarilor PSD".
    Domnu' Viorel, va recomand Superglue sau Bison!
  • -1 (3 voturi)    
    chiar conteaza daca pica sau nu? (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:50)

    barbu [anonim]

    Neobrazarea, nesimtirea, infatuarea a umplut parlamentul, guvernul in fapt intreaga structura administrativa a tarii de cefe groase, marlanie, domnia abuzului si a stapanirii intocmai ca in evul mediu. Continuare pe http://desprecluj.wordpress.com/2009/10/13/evul-mediu-multumesc-stapine-ms
  • +4 (14 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:54)

    eu [anonim]

    Tariceanu a nenorocit vreo 4 -5 casnicii acum vrea sa distruga pe romani.
  • +2 (16 voturi)    
    Cite restauratii ale neo-securitatii vom mai avea? (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:59)

    Silviu Silviu [anonim]

    Boc are toata admiratia mea. Guvernul lui este cel care a lovit pe neo-securisti acolo unde ii doare cel mai tare, la buzunar. Sper (probabil in van) ca PSD si cateii lor sa fie pedepsiti la urna de vot.
    Este timpul ca Romanii sa iasa in strada si sa rastoatne acest parlament nesimtit, unde ticalosi si hoti precum Iliescu, Geoana si Nastase prospera pe spinarea contribuabililor. JOS PARLAMENTUL!
    • 0 (4 voturi)    
      sa nu lovim in democratie! (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:54)

      geordan [anonim] i-a raspuns lui Silviu Silviu

      de acord ca au fost loviti la portofel si d'aia schelalaie! totusi sa nu ne taiem si craca de sub picioare in goana curatarii padurii de uscaturi - parlamentul trebuie sa existe si sa-si indeplineasca rolul lui. doar in dictatura totul decurge liniar si in liniste!
  • +5 (5 voturi)    
    aloooooo (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:00)

    andrei [anonim]

    daneee, que pasa? au trecut 15 minute!!! Mai zi-ne!
  • 0 (10 voturi)    
    ar fi bine.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:03)

    soso [anonim]

    sa pice guvernul, sa angajam premier si ministrii din alte tari, si actualii ministrii sa devina "femei de serviciu" prin cladirea guvernului. in frunte cu jumatatate aia de centimetru cu inceput chelie si ochelari, si accent de clujean! si cu toate puroaiele de parlamentari!
  • +9 (11 voturi)    
    chiar ma roade o intrebare (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:06)

    SYLA [anonim]

    bai politicienilor, voua chiar nu e va e sila de voi ?
    chiar cred ca sunt unii care se gandesc ...bai da jegosi suntem, am cam sarit calul acum;
  • +12 (14 voturi)    
    Arsi pe rug! (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:08)

    Revolutie! [anonim]

    Toata conducerea tarii ar trebui scoasa in parcul Izvor pe scena Madonei si "mangaiati" cu pietre.
    De fapt as propune cate o sesiune de alegeri la incheierea fiecarui mandat. Sa decida Romania daca au facut bine sau nu si sa infunde puscariile pentru chiestii dinastea ce ne omoara economia...
  • +2 (8 voturi)    
    mda... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:09)

    liviu_ [utilizator]

    mie mi-e paratet le ce voteaza...
    in mare tot aceeasi hoti o sa ramana la guvernare si tara o sa o duca la fel de prost...
    deci, d c atata tevatura oentru nimic?
  • +9 (21 voturi)    
    Disperare mare la PSD.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:14)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Hrebenciuc aduce si bolnavii din spitale. Mai are putin si....aduce si mortii.
    • +5 (9 voturi)    
      Mortii sint deja acolo! (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:34)

      sln [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Considerati activitatea parlamentarilor (in special cele predilecte - scobitul in nas si cititul ziarelor); impresia e de moarte clinica.
  • -1 (5 voturi)    
    He, he! Credeati ca scapati? M-am intors ... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:16)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    eu dupa mai mult timp, acum nu mai conteaza cateva ore sau zile!
  • +8 (8 voturi)    
    expulzare guvern; import guvern si parlamentari (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:25)

    sa plecam in Uganda [anonim]

    hai terminati mascarada, votati odata ca-mi vine sa vars
  • +1 (11 voturi)    
    Motiune cenzura (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:25)

    Una [anonim]

    Radu Berceanu are dreptate stiu din surse sigure ca s-au oferit bani pentru votarea motiunii de cenzura suma merge pana la 100.000eur de parlamentar care voteaza da.Este un motiv pentru care se cere cu votarea la vedere ceea ce nu se mai poate numi vot.
  • +3 (15 voturi)    
    Culmea liberalismului democratic (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:36)

    astrud [anonim]

    Culmea democratiei la liberali am auzit-o aseara cand presedintele nejucator al pnl, Crin Antonescu, a transmis colegilor de partid ca nu au voie nici sa se imbolnaveasca azi.
    • -1 (1 vot)    
      probabil ca sun platiti si cind sunt bolnavi (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:44)

      george [anonim] i-a raspuns lui astrud

      saracii ,
      caldura mare domnu deputat , caldura mare domnu senator .
    • -1 (1 vot)    
      Stie el ce spune (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:50)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui astrud

      Domnul Crin Antonescu stie ce spune. Domnia sa a fost "bolnav" cateva sute de zile in legislatura trecuta. Sau poate i-a fost lene sa se dea jos din pat si sa mearga la Parlament? Grea dilema...
  • +2 (8 voturi)    
    ............... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:37)

    lachi [anonim]

    Indiferent care va fi rezultatul, sper sa pice forfetarul. M-a nenorocit.
  • +2 (4 voturi)    
    ROMANIA "Locul ratarii" PARLAMENTARILOR (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:38)

    AUGUSTIN BUZURA [anonim]

    Locul ratarii

    Nu am nici o indoiala ca mesterul Manole a bantuit sub diferite pseudonime prin toti Balcanii ca, pana la urma, sa-si ia cei 2522lei,USD 3.3218lei, 1 CAD 2.6768lei08,February 2009 Un text excep?ional care merit? citit. O analiz? dur?, rece ?i exact?: Locul rat?rii de AUGUSTIN BUZURA Un editorial din ultimul num?r al Revistei Cultura: Nu am nici o ?ndoiala ca mesterul Manole a b?ntuit sub diferite pseudonime prin toti Balcanii ca, p?na la urma, sa-si ia cetatenie rom?neasca si sa se stabileasca definitiv la noi, unde tragedia lui nu constituie exceptia, ci regula. „Trebuie sa-ti alegi locul unde vrei sa-ti ratezi viata“, spunea Cioran, iar aici e locul cel mai potrivit. ?n afara de ?nceputuri, de lucruri neduse niciodata la bun sf?rsit, de linsaje mediatice, ne mai reusesc, am spus-o deseori, ?nmorm?ntarile. Si, mai ales, cele ale valorilor pe care le-am ignorat pe c?nd erau ?n viata. La moartea lor: salve, militari, decoratii postume, cuv?ntari patetice urmate, ?n buna traditie daco-getica, de firestile petreceri. De vreo doua mii de ani ?ncoace, Zalmoxe n-a avut ?ncotro, se vede, a fost nevoit sa se obisnuiasca nu numai cu mirosul de vin, ci si cu cel de mici si sarmale. Si sa descopere si el, precum ?ntristata adunare, ce mari valori i-au ajuns la s?n. Acum ne aflam ?naintea altui ?nceput. Nu ma g?ndesc la noul guvern – nou, partial, dar foarte vechi prin maniere –, ci la faptul ca lumea a trebuit sa ?nteleaga, ?n sf?rsit, ca situatia este mult mai grava dec?t pare, ca bogati si saraci, specialisti sau ignoranti sunt obligati sa-si puna, cu neliniste, c?teva ?ntrebari despre soarta noastra, despre ce se va ?nt?mpla m?ine. Sau, cum aud tot mai frecvent: ce se va alege de noi? ?n ultimele zile, si nu chiar din ?nt?mplare, mi-am amintit o ?ntrebare rostita cu toata duritatea de Emil Cioran ?ntr-o carte de tinerete, Schimbarea la fata a Rom?niei: „Doamne! Ce vom fi facut o m
  • +7 (11 voturi)    
    O tara reintoarsa in evul mediu! (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:45)

    Victor [anonim]

    Un spectacol ptr.casa de nebuni!
    S-au asezat ciobanii turmelor(in acest caz Hrebenciuc)si se joaca cu soarta unei tari.Nu-i intereseaza ce va fi dupa,nu-i intereseaza Ro.,ei sunt proecupati cu Bingo.
    Din toate declaratiile unora nu am auzit un cuvant care sa vorbeasca despre Ro.(ba da au vorbit:PD-L este criza Ro.).Ei se distreaza cu tragerea la sorti la loteria lui Hrebenciuc.
    Acum orice ar veni,parerea mea este ca alegeri anticipate candva obligat se vor tine.
    In acest caz mergeti oameni buni la vot(eu din pacate nu am dreptul sa votez)si curatati clasa politica.
    Feriti-va de hrebenciucti si tariceni si berceni,
    vanghelieni ca ciuma,loviti peste degete.Terapia este in mainile voastre.Alegeti acei nobody-s.Acesti oameni poate vor incerca sa faca politica cat de cat in interesul vostru si nu a unei clase amorfe de politicieni,care numai cu santaje si jonglerii detin puterea in tara asta!
    Nu stati pasivi si indiferenti.Daca nu va pasa de voi ganditi-va la copii vostrii.
    Ce se intampla astazi in Ro., se face intr-o jungla,dar nu intr-o civilizatie si scuzati-ma,vina cea mai mare o purtati voi.Toti injura,dar la alegere de 20 de ani aleg aceiasi analfabeti si criminali!
    • -4 (6 voturi)    
      admiratie pentru tariceanu..... (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:44)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Victor

      toata aceasta debandada este produsa de basescu. tariceanu este singurul politician care l-a pus pe basescu cu botu pe labe iar acum basescu vrea sa recupereze.... dar ce are asta cu binele tarii?
  • +6 (6 voturi)    
    Sa pice da sa nu se schimbe nimic ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:45)

    Prostu [anonim]

    Apres moi , le deluge !
    • -5 (5 voturi)    
      apres moi ? (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:03)

      george [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      le ai moi , sau ce zici mata ,
      mai lasa ungureasca asta ..
  • +5 (5 voturi)    
    ehe... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:58)

    AR [anonim]

    Daca s-ar mobiliza parlamentul cum a facut-o astazi....
  • -2 (10 voturi)    
    Ceausescu PCR ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:03)

    Catalin [anonim]

    "UPDATE 40 (ora 13:56): Liberalul Ciprian Dobre a citit in plen un articol semnat de Emil Boc, publicat in revista "Faclia" in decembrie 1987, in care actualul premier vorbea in termeni elogiosi despre Conferinta Nationala a PCR. "

    :))

    Ce sa mai zic, nici cand Mugur Ciuvica a aratat documentul prin care Traian Basescu semnase pentru a deveni colaborator cu securitatea lucrul acesta nu a contat.

    Ce IQ aveti, fratilor ?
    • +3 (5 voturi)    
      suntem prosti da nu destul de multi (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:09)

      george [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      suntem prosti da nu destul de multi

      Da matale IQulit de la ore ?
    • +6 (8 voturi)    
      ce sa-ti spun (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:11)

      yo@yo.ro [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Dar ceva citate din domnu prim secretar Iliescu nu are? Este o dovada de moralism de carton glasat.
      • -1 (1 vot)    
        deosebire (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui yo@yo.ro

        Iliescu e un batran activist care a reusit in comunism, pe cand Boc era, in 87, un arivist dornic de parvenire! daca poti pricepe!
  • +8 (8 voturi)    
    Kanuck (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:04)

    Luk [utilizator]

    <<atat parlamentarii psd, cat si cei ai pd-l, au declarat pentru hotnews.ro ca soarta motiunii "se joaca pana la ultima bila".>>
    de-a ce se joaca oamenii astia?
    o sa iau lista cu parlamentarii de azi si o sa am grija ce votez data viitoare. vorba lui iliescu "orcine altcineva e mai bun" ,vorbind despre parlamentari!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Boc (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:25)

      parpanghelu [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Boc merita toata consideratia noastra. Daca s-ar lasa de Bãselu' ar fi excelent
      • -6 (6 voturi)    
        Fara Base (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:34)

        ccvica [utilizator] i-a raspuns lui parpanghelu

        De ce nu are oare curaj PDL ul sa faca pasul acesta? Cred ca fara Base PDL ar obtine peste 50 % din intentiile de vot.
  • +9 (11 voturi)    
    Trebuie sa scapam de acest PSD comunist !! (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:24)

    Catalin [anonim]

    Oare cat sa-i mai induram pe cei ce ne-au adus aici dupa 89 si pana astazi?
    Se simt ca vor disparea de la putere si fac tot posibilul sa nu se intample asta, rusine dom'le iliescu si nastase si cu toti ceilalti.
    Pnl a fost candva un nume acum se baga si ei acolo unde se mananca o paine, dar de unguriii de la UDMR nu mai zic ca intotdeauna au pupat in .... ca sa ajunga pe la un minister ceva!



    Haide Base' , inca putin si scapam de burtile astea !!
    • -2 (6 voturi)    
      Da, draga Catalin (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:00)

      Da, draga Catalin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Cu securistu' de la cotroceni ne va fi muuult mai bine!
  • +15 (15 voturi)    
    Mi-e scarba (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:30)

    calin [anonim]

    Imi vine sa vomit cand vad ca 1 din 10 parlamentari/senatori nu e in stare sa puna 2 bile in 2 urne si trebuie sa le scape pe jos...
    Parca ar fi copii de la gradinita...
    Astia ii meritam.
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:39)

      adisan [anonim] i-a raspuns lui calin

      Ti-as fi votat comentariul, dar n-am cont :-)

      Tocmai m-ai facut sa am aceeasi scarba...pana mea de tara...
  • +8 (10 voturi)    
    motiunea (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:34)

    elena [anonim]

    Dvs.va considerati oameni inteligenti?sinteti in parlamentul ROMANIEI si veniti cu vorbe precum copiii la gradinita in sensul ca a-ti descoperit ca Dl BOC a scris in 1987 unarticol in Facia. Ar putea sa va fie rusine de asemenea comportament, nu stici cu ce sa atacati Guvernul pentru a nu va pierde drepturile votate.Rusine, va doare in cot de popor!
  • +3 (7 voturi)    
    Anticomunistii lu peste (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:35)

    SANDU [anonim]

    Mischie al vostru de la Gorj a fost mare dizident anticomunist? iti dau enşpe exemple de dinozauri comunisti care sunt in PDL.

    Bă, da rau ati ajuns ma sa defilati cu Mischie si Morega.
  • +10 (12 voturi)    
    ORICUM, SE JOACA! (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:36)

    GAVRILACHE [anonim]

    Aflat in dificultate, Boc a facut ceea ce trebuia sa faca de mult, adica si-a asumat intreaga responsabilitate pentru ce a facut si i-a lasat pe ceilalti (PNL, PSD, UDMR) sa raspunda de ce-o sa fie de acum in colo! Nu cumva sa credeti ca Basescu sta cu un pahar de whisky in mana si cu tanti Udrea la cap. Basescu are mai multe variante de continuare, inclusiv daca va cadea guvernul, toate la fel de bune si care vor duce, in cazul in care castiga un nou mandat, la alegeri parlamentare anticipate! In acest moment, daca guvernul cade sau nu nu are importanta! Important va fi cine castiga mandatul de presedinte! Alianta "322" refacuta, poporul va fi din nou pus sa decida!
    • +6 (12 voturi)    
      Daca nu Boc atunci cine? (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:46)

      Parpanghelu [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      Daca si Boc va fi inlaturat, ce om va mai veni care sa aiba taria sa spuna ce e putred in tara si sa vrea sa schimbe?
      Daca balaozaurii il desfiinteaza si pe Boc, nu stiu ce continuare o sa aiba clasa politica
    • -1 (1 vot)    
      ”daca guvernul cade sau nu nu are importanta!?” (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:48)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      Atunci de ce plangeti ?!
      • -1 (3 voturi)    
        CINE PLANGE, NENE? (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:17)

        GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Sa fim seriosi, nene! Pe cine ai vazut dumneata ca plange? Poate plang pedelistii, poate plang romanii, in general, poate unii se sperie ("maica, si asa era greu cu economica asta, acu' sa cada si guvernu'?"), poate altii au teama ca nu mai au drum la cascaval...! Asa e viata! Noi, calmi, constatam, analizam, bem o cafelutza, tragem o tzigara si claparim! C-asa-i in Romania! (Poate sa vina si Johannes... Strauss, eu, duminica, stau cocotzat pe stabilopod si dau mancare la guvizi!)
        • 0 (0 voturi)    
          Buna ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 20:54)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

          Aoleu , mor de invidie !
          Eu stateam cu pop cornul la tv
          si ma inecam din doua in doua minute.
          Asta cu stabilopodu si guvidele pare infinit
          mai relaxanta. Si daca mai asculti si un vals de Johanes Kepler....
  • +2 (4 voturi)    
    scor strins.... cine ia campionatul? (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:41)

    dorinteodor [anonim]

    te crucesti citi se bat pentru binele nostru..... este insa si mai senzational modul forbalicesc de tratare a problemei. sin sigur ca la sfirsitul votarii, dupa numarare, vom asista la scene ca la forbal...... politica vad ca trece usor, usor inaintea fotbalului.....
  • -2 (4 voturi)    
    Speranta moare ultima (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:46)

    Franck [anonim]

    Hai ca poate nu le iese jocul psd-istilor, de a darama guvernul pana la alegeri, ca sa poata sa se agate de asta in mabpania electorala anti Basescu
  • +5 (11 voturi)    
    Motiune (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:48)

    Carmeluta [anonim]

    Crin Antonescu a avertizat ca liberalii care nu voteaza motiune risca excluderea din partid ..asta e democratia ce o promite dl Crin Antonescu???
    • -2 (2 voturi)    
      motiune (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:38)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Carmeluta

      ...pai da,ce nu e clar !?!?!?!?
  • 0 (2 voturi)    
    hotpd (Marţi, 13 octombrie 2009, 14:55)

    LAREES [anonim]

    am gresit adresa ,am scris cumva la sediul pd?
  • +7 (17 voturi)    
    !!!!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:22)

    dinu [anonim]

    victorie!!!!!!!!!!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Uraaaa! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:57)

      ion [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Am infrant!!!!
  • +4 (16 voturi)    
    VICTORIE! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:36)

    ANTI PDL [anonim]

    Aloooo, pedeleilor, sa va vedem la prezidentiale! :)
    • -3 (15 voturi)    
      Ok (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:48)

      io [anonim] i-a raspuns lui ANTI PDL

      O sa ne vedeti.
    • +2 (8 voturi)    
      pana la prezidentiale... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:01)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ANTI PDL

      acum sunt 3 posibilitati...

      1. parlamentul in infinita lui intelepciune reuseste sa voteze legea pensiilor, modificata sau nu.

      2. parlamentul nu reuseste dar FMI trece cu vederea

      3. nici una si am pus-o!!!

      Urmariti cursul Euro...
      Tineti aproape...
    • +2 (2 voturi)    
      Ti-a iesit porombelu`! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:24)

      dobermann [anonim] i-a raspuns lui ANTI PDL

      Na, ca te-ai scapat pe tine: deci rostul motiunii nu avea nicio legatura cu "incompetenta" guvernului, ci trebuia sa loveasca in candidatul Basescu! Ce fraieri sunteti, beeeei!
    • +2 (4 voturi)    
      Peneloi si peseduti, (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:34)

      dobermann [anonim] i-a raspuns lui ANTI PDL

      eu vreau sa va vad dupa prezidentiale! Las` ca-i bine: ati victimizat PDL-ul. "Boc a vrut sa le taie pensiile parlamentarilor (mama lor de hoti!) si mafiotii l-au dat jos!" "Toti contra lui Basescu ca nu-i lasa sa fure!" He, he, he! Mai coborati si in mijlocul cetatenilor care nu-s membri de partid! Las` ca-i bine, fraierilor!
  • -3 (11 voturi)    
    Motiune (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:39)

    PSD -PNL cancerul Romaniei [anonim]

    tara de loseri. in loc sa dam legi sa iesim din criza ne dam in cap unul la altul. ne meritam soarta. fac pariu ca euro va sari de 4.3 ron chiar se va indrepta spre 4.5 . sunt hotarat sa nu vin la vot.
    oricum nu se schimba nimic. am vazut emisiunea cu geoana (fiul generalului de securitate geoana) , a avut un discurs tipic de activist de partid
  • -5 (15 voturi)    
    trist (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:40)

    timea [anonim]

    comunismul a invins
  • -3 (17 voturi)    
    Traiasca .. (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:40)

    ionamaru [utilizator]

    ...republica socialista romania !
    traiasca marea adunare parlamentara romana !
    traiasca comunismul victorios !
  • -4 (4 voturi)    
    nope..... (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:41)

    Mirela [anonim]

    Nu e nimic nul, stati calmi..... asta fuse! :)
  • +6 (26 voturi)    
    yeyyy ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:41)

    geo12 [utilizator]

    am scapat de aceasta adunatura de incompetenti... ceva interesant s-a intamplat in momentul anuntului: Bursa a inceput sa creasca si leul sa se intareasca....ha ha ha, se pare ca aceasta debarcare e privita pozitiv de investitori :)
    • 0 (4 voturi)    
      Au si venit investitorii. Cu milioanele. (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:36)

      dobermann [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Cum le stii tu pe toate, bibi!
      • +2 (2 voturi)    
        care toate?? (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:06)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

        ma refeream la cei care tranzactioneaza actiuni sau pe forex cand ziceam de "investitori" (defect profesional)... nu la investitorii strategici la care faci tu aluzie...dar e prea complicat pentru tine sa-ti explic acum ... as vrea eu sa le stiu pe toate...
  • +9 (29 voturi)    
    dispare guvernul marioneta (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:41)

    radu [anonim]

    Ce suferinta pe PDLei , ce durere! Guvernul basescu udrea a cazut! gata, circul si sfidarea sau terminat! ciuma portocalie se pare ca a fost o simpla gripa! jos basescu!
  • +4 (22 voturi)    
    Slava Domnului, pleaca incompetentii (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:43)

    german [anonim]

    atat
    • +1 (1 vot)    
      Di grosen gresalan, her Doici! (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:38)

      dobermann [anonim] i-a raspuns lui german

      Esti tu neamt cum sunt eu pechinez!
  • -4 (24 voturi)    
    Stingeti lumina! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:45)

    Pepi [utilizator]

    Cine pleaca ultimul, sa aiba bunavointa sa apese pe intrerupator. Astazi in Parlamanetul Romaniei a nesimtirea si mafia au castigat. Scapa cine poate!
  • -8 (22 voturi)    
    democratie (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:45)

    mara [anonim]

    Din acest moment sunt 2 partide care au intrat la lada de gunoi a democratiei.
    In sfarsit vedem cine vrea reforma sistemului in aceasta tara, si cine a actionat timp de 20 de ani impotriva.
    Trist pentru cei care au murit in temnitele comuniste si la revolutie.
    Si mai trist este ca nu mai exista echilibru, cu siguranta ca ne indeptam spre politica pumnului in gura"cine nu este cu noi sa dispara" chiar daca interesele nationale sunt in joc.
    Rusine PSD partid de stanga, rusine PNL partid de stanga cu vopse de dreapta, iar de UDMR ce sa mai spun.
  • -4 (10 voturi)    
    Ati invins! Va astept la urne! La crematoriu! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:45)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    .
    • 0 (2 voturi)    
      vai ce maniere... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:03)

      vai ce maniere [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      ...la un fesenist ca domnia dvs...
      neaşteptat.
      un preşedinte manierat, un partid de doamne & domni...
      & susţinătorii???
      ruşinică...
      crematoriu...
      ce urât...
      • +1 (1 vot)    
        La banii lui Patriciu, (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:46)

        dobermann [utilizator] i-a raspuns lui vai ce maniere

        m-asteptam sa fiti mai creativi, moshule! Macar sa aveti putin haz...
      • 0 (2 voturi)    
        Vaaai, manieratule, (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:50)

        dobermann [anonim] i-a raspuns lui vai ce maniere

        de ce, bre, "crematoriu" este un cuvant urat? In alta ordine de idei, cand vorbesti de "doamne & (?) domni" te gandesti la Orban cel cu nasu` rosu (de minciuni, nu de spritz), la distinsa Matusha Norica sau la barbata Renate Mare Caracter? Da` sa nu uitam nici gentleman-ii si missisurile din pesedeu: Nea Nelu, Almanahe, Olguta Vardista si Gaura Vasile!
  • -3 (15 voturi)    
    Pai da (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:46)

    Mihai [anonim]

    Vad ca chiar dupa motiune, Boc sta pe vagonul ca a fost desfintat din cauza asumarea responsabilitatii catre legea pensiilor, si eliminarea pensiilor, netinand seama de faptul ca el a venit dupa depunerea motiunii cu aceasta lege ... Nu poate sa piarda din pacate.

    Speram ca o sa avem o schimbare in curand in Romania, ca asa nu merge mai departe. Boc nu era un prim ministru bun, era unul dezastruos, insa nici PNL nici PSD nu cred ca reprezinta o alternativa reala. Ne trebuie un guvern tehnocrat.
  • -6 (22 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:46)

    atreus [anonim]

    ha ha ha ! Sper ca basescu sa il numeasca de inca vreo 2 ori tot pe boc!
  • +1 (31 voturi)    
    Boc poc (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:46)

    Catalin [anonim]

    A plecat si boc 2.
    E inceputul revenirii clasei politice romanesti.
    Felicitari parlamentarilor de la PDL care au votat motiunea (sunt cel putin 5). Rusine tradatorilor de la celalte partide! Va-ti vandut pentru arginti veti avea soarta lui Iuda (sinucidere politica).
    Adio Base. Adio Nutzi/Ridzi/Anastasepitzi! Adio TRU! Adio EBA! Hello la dat cu subsemnatul la parchet - din ianuarie, e timp pentru adunat probe.
    Din 6 decembrie vom avea alt presedinte - unul dintre cei trei contracandidati ai mafiotului! Merg pana acolo incat prezic ca-n turul 2 nu-l vom vedea pe Base!
  • 0 (38 voturi)    
    VICTORIE!!!!!!!!!!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:46)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    motiunea a trecut! guvernul boc a picat lamentabil ca un sacal inca murdar la bot de sangele acestui neam! rusine sa va fie pentru cat ne-ati chinuit!
    romania si-a dat examenul de democratie! in romania nu poate dicta un singur om,basescu traian! romania nu este feuda ta,adriean videanu! tara asta nu poate fi absorbantul elenei udrea si robertei anastase! tara asta este romania noastra mandra care a lasat o haita de jefuitori s-o pradeze pana la insuportabilitate. astazi este ziua cand traian basescu a pierdut tara. astazi este ziua cand pentru pdl – ideea de guvernare dispare pentru multi ani de acum inainte!
    minciuna – impostura – betia – depravarea – impertinenta si bataia de joc a unor iresponsabili cum sunt cei de la pdl in frunte cu basescu, dispar – cel mai probabil pentru o lunga perioada de timp.
    astazi parlamentul romaniei si-a recapatat demnitatea!
    va multumim pentru ca ati dovedit ca sunteti romani!
    • -8 (20 voturi)    
      Haiduc haiduc, da' prost gramada! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:57)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Nimicnicilor fara de minte si suflet!

      N-ati stiut niciodata sa recunoasteti valorile, le-ati tratat cu scuipati, dispret si le-ati fortat la exil si izolare!

      Acum v-ati lasat pe mainile unor scursuri precum crin, patriciu, geoana, orban, criminali ca iliescu, hrebenciuc sau analfabeti ca vanghelie!

      Cu astia sa ramaneti si sa va spalati cu ei pe cap! Va meritati soarta, prmitivilor!
      • +2 (12 voturi)    
        care sunt valorile tale? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:08)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

        udrea, ridzi, eba,berceanu, videanu, pogea sau boc ???? sau base? astea sunt valorile tale? nu, merci!
        • -1 (5 voturi)    
          ..si valorile voastre care sunt? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:24)

          Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui geo12

          norica nicolai, aura vasile, ana birchall, olguta vasilescu, vanghelie, chiuariu, adomnitei, ponta, geoana, iliescu, nastase si antonescu? Asita care tin pe romani in saracie si inapoiere? O slehta de jefuitori si tradatori?!
      • +2 (6 voturi)    
        Ti-au spalat creierul amice! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:16)

        GIGI [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

        tie ti-a spalat creieru marinuru' si probabil ca ai uitat de borduriada lui Videanu, de Ritzi, de planurile lui Nutzi Udrea si ale lu' nea Cocos pentru Complexul Snagov - Vila 23, de nea Casuneanu samd.

        oricum toti fura... si asta este problema justitiei romanesti... Si Base si Videanu si Nastase si Patriciu si Iliescu samd ar trebui sa fie dupa gratii acum!

        in schimb, problema PDL-ului este ca, in afara de cota unica, (pentru care am tot respectul) in rest au dovedit port ilegal de creier in aceasta perioada de criza si s-au dovedit incapabili de a lua vreo masura economica adecvata!
        • +1 (3 voturi)    
          Da` afacerea Sterling? He, he, he! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:11)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui GIGI

          Da` salariul lui madam Lulache, presedinta Fondului Proprietate si nasa ministrului Cristian David, de 17.000 euroi? De fapt, ce vrei sa ne spui? Ca guvernul Boc, desi purtatul de creier este ilegal in tara asta, a incalcat aceasta lege?
      • 0 (4 voturi)    
        chiar asa... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:08)

        Mirela [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

        ... nu stiti sa apreciati femei ca Udrea sau ca Ridzi, cand apar ele in prim-planuri (mai ales Ridzi), de va e mai mare placerea sa le vedeti si ascultati... infamilor ! Sau alde Videanu, om onest si dedicat tarii ... sau alde Berceanu, specialist de ani buni in transporturi, ca doar se vede peste tot prin tara cum a muncit si el cu sarg... rezultatele tuturor acestora si ale multor altora se vad pretutindeni ! Nerecunoscatori tradatori de tara si fara inima ce sunteti... :)))
    • -1 (5 voturi)    
      ce victorie? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:31)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      TU crezi ca psd si pnl au facut asta sa iti fie tie mai bine? au facut asta pentru ca nu aveau cum sa fure la alegeri voturi, psd-ul este si va fi plin de comunisti, cu pnl nu am nimic doar ca e cam prost crin antonescu
    • -1 (3 voturi)    
      Beeeei! Iti crapa vena! (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:02)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Mi-a placut chestia cu "romania noastra mandra care a lasat o haita de jefuitori s-o pradeze". Esti tare, tare de tot, stimabile! Ai dreptate: "oneste bibere!"
  • -4 (24 voturi)    
    Traiasca (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:48)

    Andrei [anonim]

    Traiasca Mafia!
  • -13 (17 voturi)    
    Da! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:50)

    Fesenelul Trădat [anonim]

    am pierdut, dar premierul va intra în istorie ca un gigant, care este el gigant...
    lupta continuă!
    dna dr udrea - prim ministru.
  • +3 (33 voturi)    
    Azi boc maine baselu. (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:51)

    Achim [anonim]

    Azi boc maine baselu.
    • -8 (10 voturi)    
      cu el ce ai? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:05)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Achim

      Inteleg treaba cu Boc, chiar ma bucur ca am scapat de el, dar cu Capitanu' ce ai, ce e baiat simpatic!
  • 0 (28 voturi)    
    Pun pariu ca (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:54)

    me [anonim]

    Basescu ia alegerile; se prinde cineva pe 10.000 de euro ? :)
    • +6 (10 voturi)    
      io, mămica ta... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:04)

      io mamica ta [anonim] i-a raspuns lui me

      ...mă prind.
    • +1 (5 voturi)    
      Zau (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:20)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui me

      Eu ma bag dar esti sigur ca-ti permiti sa pierzi (in cazul in care ii ai) banii aia?

      As bine va plateste la PDL? De aia nu sunt bani pentru altele. :)
    • -1 (1 vot)    
      adica?... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:10)

      Mirela [anonim] i-a raspuns lui me

      te referi ca le va frauda?... ca sa stiu daca sa ma prind si eu in ramasagul tau... :)
  • -2 (20 voturi)    
    De-acum incolo, Dumnezeu cu mila (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:55)

    ROMANUL [anonim]

    Nu incercati sa mai analizati impartind firul in patru, problema e simpla: suntem la mana a 400-500 de parveniti pentru care Romania este o tarfa fara drept de cuvant si de opinie. Asta e tot! Nu avem nici o sansa si in loc sa facem ceva, demonstram tuturor ca romanii sunt romani pana la capat ...
    • -1 (5 voturi)    
      parveniti (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:14)

      Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui ROMANUL

      Problema tuturor celor ce ataca moralitatea parlamentarilor e ca nu realizeaza ca asa e TOATA societatea romanesca, adica parvenita.

      Schimbarea clasei politice romanesti e imposibila, suntem in aceeasi situatie in care eram inainte de a aduce Hohenzollerni in Romania.

      Nu e mai rau parlamentul cu mult decat restul romanilor, daca am lua cativa chiar de pe acest forum si i-am pune in parlament ar fi la fel de parvenit.

      La fel de parvenit e si guvernul curand rapus, la fel de parvenit e si Baselu si nimic nu se va schimba.

      Eu ma intalnesc la orice colt de coruptie si minciuna, nu trebuie sa ma uit la conducatori, e indeajuns sa ma uit in jurul meu.

      E o problema de morala a acestui popor, iar liderii sunt doar oglinda societatii.

      Prea multi moralisti pe forumurile astea, tinand cont ca suntem toti romani, pe aici suntem destui corupti, mincinosi si parveniti.
  • -2 (18 voturi)    
    Aproximativ 250.000 PENSII SPECIALE ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:57)

    Lucia [anonim]

    din spusele domnului prim ministru boc - 250.000 de pensii speciale ! pai si cum copiii alora sa accepte??? trai pe vatrai in tara asta ! unul menceste pentru un salariu minim si o pensie de tot rahatul la batranete si altul din munca lui ....sa tot ia bani nemunciti ! unde este legea pensiliilor? echitate, cat ai contribuit??? care este normalitatea si corectitudinea? unul daca fura o gaina la puscarie cu el, dar altii ne fura lunar ....ca asa si-au facut ei legile pentru ei si poporul inghite...pana cand???
    • 0 (2 voturi)    
      Cifre (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:21)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Lucia

      Nu-mi spune ca tu asculti ce zice Boc si Pogea. :)
      Ce ziceau ei cu impozitul forfetar si cu cresterea economica?
    • -1 (1 vot)    
      Puisor, tot Boc a spus ca ale militarilor si (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:34)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Lucia

      militienilor raman ?
      Ce zici , cate din cele 250 000
      or fi ale unor militari, militieni si securisti ?
      Ca eu cred ca mai mult de 200 000.
      Intreaba/l mai bine pe nen-tu Boc repauzatu,
      cate pensii ne/speciale
      daqr care ar avea peste 100 de milioane
      vor fi platite dupa asumarea ...
      ooops ...stai ca nu mai e nici o sumare....
  • -6 (22 voturi)    
    Raul a invins... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:05)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Jefuitorii si tradatorii pot fi fericiti. Au reusit inca o data sa-i invinga pe romani. Ce le pasa? Ei au bani multi pentru ca tot fura de 20 de ani si nu simt criza. Mai greu va fi pentru noi, cand toate se vor scumpi cu 20-30%, cand nu vor mai fi bani pentru pensii si salariile bugetarilor. Dar, ce sa-i faci, asta-i soarta nostra. Cand niste romani vor sa faca bine tarii lor, sar altii si le dau in cap. Ne meritam soarta. Nu vreau sa am satisfactii meschine, dar nici lacheilor acestora nu le va fi mai bine, pentru ca si ei sunt tot amarasteni ca si noi, doar putin mai saraci cu duhul, pentru ca se bucura la un mic si o bere.
    • -3 (7 voturi)    
      Raul a invins... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:21)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Jefuitorii si tradatorii pot fi fericiti. Au reusit inca o data sa-i invinga pe romani. Ce le pasa? Ei au bani multi pentru ca tot fura de 20 de ani si nu simt criza. Mai greu va fi pentru noi, cand toate se vor scumpi cu 20-30%, cand nu vor mai fi bani pentru pensii si salariile bugetarilor. Dar, ce sa-i faci, asta-i soarta nostra. Cand niste romani vor sa faca bine tarii lor, sar altii si le dau in cap. Ne meritam soarta. Nu vreau sa am satisfactii meschine, dar nici lacheilor acestora nu le va fi mai bine, pentru ca si ei sunt tot amarasteni ca si noi, doar putin mai saraci cu duhul, pentru ca se bucura la un mic si o bere.
    • +3 (7 voturi)    
      Acest popor de lachei nu va merita , nu ?! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:37)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Exact asa gandeste si Basescu.
      Eliberati ringul ca s-au furat cam multe !!!
      • 0 (4 voturi)    
        Raul a invins, lacheule! Trezeste-te...! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:57)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Jefuitorii si tradatorii pot fi fericiti. Au reusit inca o data sa-i invinga pe romani. Ce le pasa? Ei au bani multi pentru ca tot fura de 20 de ani si nu simt criza. Mai greu va fi pentru noi, cand toate se vor scumpi cu 20-30%, cand nu vor mai fi bani pentru pensii si salariile bugetarilor. Dar, ce sa-i faci, asta-i soarta nostra. Cand niste romani vor sa faca bine tarii lor, sar altii si le dau in cap. Ne meritam soarta. Nu vreau sa am satisfactii meschine, dar nici lacheilor acestora nu le va fi mai bine, pentru ca si ei sunt tot amarasteni ca si noi, doar putin mai saraci cu duhul, pentru ca se bucura la un mic si o bere.
        • +1 (5 voturi)    
          Desteapta-te, romane din somnul tau.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:09)

          Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Jefuitorii si tradatorii pot fi fericiti. Au reusit inca o data sa-i invinga pe romani. Ce le pasa? Ei au bani multi pentru ca tot fura de 20 de ani si nu simt criza. Mai greu va fi pentru noi, cand toate se vor scumpi cu 20-30%, cand nu vor mai fi bani pentru pensii si salariile bugetarilor. Dar, ce sa-i faci, asta-i soarta nostra. Cand niste romani vor sa faca bine tarii lor, sar altii si le dau in cap. Ne meritam soarta. Nu vreau sa am satisfactii meschine, dar nici lacheilor acestora nu le va fi mai bine, pentru ca si ei sunt tot amarasteni ca si noi, doar putin mai saraci cu duhul, pentru ca se bucura la un mic si o bere.
  • +5 (17 voturi)    
    Pa si pussy ! :) (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:07)

    Catalin [anonim]

    Calatorie sprancenata ! :)
    • +1 (5 voturi)    
      Cati pensionari parlamentari avem??! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:18)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Domnu` Boc, tineti sus si tare ca OPOZITIA vrea ca parlamentarii sa-si pastreze pensiile de lux, cati parlamentari pensionari avem??!! datorila acestor pensii nu sunt bani la fond?

      Mai bine intrebati-l pe Berceanu de ce plateste 10.000 eur pe zi chirie la hotel Astoria- fost al CFR-ului.
  • -1 (15 voturi)    
    declaratie basescu online? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:10)

    cititor [anonim]

    Se poate vedea cumva declaratia lui Basescu online undeva?
    A picat si singurul guvern care a vrut sa restructureze putin legile cu privire la clasa politica. Singura solutie care o vad este o revolutie a poporului de data asta
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:22)

      maria [anonim] i-a raspuns lui cititor

      eu o sa ascult la radio, cel putin sper sa transmita ca la munca e mai greu cu tv online :(

      asa am zis si eu ca o revolutie a poporului e necesara si prietenii mei mi-au spus ca ei ar iesi in strada dar nu au alternativa

      e foarte trist ce se intampla in Romania in acest moment
    • +1 (13 voturi)    
      SIGUR SIGUR (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:22)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Sigur ca da... inca o revolutie !!! da fuga in piata universitatii si inchina o oda presedintelui iubit... poate te aude cineva...

      P.S. vezi ca poate maine poimaine, iti pierzi locul de munca sau ti se inneaca firma din cauza guvernului prea reformator, care a reusit sa faca praf peste 100.000 de firme, este incapabil sa se inteleaga cu sistemul bancar si incapabil sa stimuleze comertul / productia / turismul / infrastructura...
      • 0 (0 voturi)    
        firme? (Marţi, 13 octombrie 2009, 22:45)

        goe [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Alea erau firme? Cu sediul intr-un garaj, fara angajati, numai bune de plimbat niste bani prin ele sa li se piarda urma si de returnat TVA-ul platit de patron pe hartia igienica, eventual un Logan. Foarte bine ca le-a inchis.
  • -2 (12 voturi)    
    De a cazut? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:30)

    doru [anonim]

    Guvernul Boc cu cel mai sprijin popular in asejarea pe baze criteriale a societatii a cazut pentru ca:
    - in toata clasa politica actuala nu a gasit parteneri pentru reforma statului comunist (pacat de UDMR ca vrea sa ramana in acest grup rosu)
    - ca nu a jucat la cacialma (aici mai are de luat lectii de la PSD);
    - ca s-a bazat pe cuvantul dat de unii si nu a actionat cu metoda PNL-ista de cumparare a voturilor ca atunci cand PSD a introdus motiune pe care n-au votat-o niste parlamentari de ai lor;
    - ca a contat prea mult pe tineri in batalia cu vulpile batrane din PSD (vezi cazul Roberta Anastase);
    - ca nu gaseste inca in interiorul PDL un om ca Base care sa se lupte cu un sistem intreg;
    - ca nu a avut curajul sa riste la formarea guvernului Boc I insistand ca UDMR-ul sa fie la guvernare, cedand in fata santajului PSD-ist;
    - ca nu are o politica clara de refacere a dreptei romanesti si sa lase PNL-ul ca o anexa a ciumei rosii;
    Astea date fiind spuse ar fi oportun ca PDL-ul sa lase acum guverbarea pe mana celor 322 sa se descurce singuri cu criza. Base are acum un chalage in plus sa vina cu toata forta din opozitie si sa castige detasat alegerile. La cat sun de avizi de putere PSD/PNL va trece la schimbari de zeci de mii de oameni din descentralizate in timp ce economia se va prabusi peste vitoria de paie pe care ciuma rosie a obtinut-o doar temporar. Ei nu inteleg ca sunt deja istorie si folosesc PNL pe post de carte de vizita si acasa pe post de hartie higienica. Dar liberalismul suporta multe....
  • -2 (8 voturi)    
    A murit regele ! Traiasca regele! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:31)

    Popa Ovidiu [anonim]

    A picat si Guvernul BOC II si poate o sa vina guvernul BOC III sau TEHNOCRAT 1 sa vedem.
    Orice ar fii o sa fie o caterinca pana prin ianuarie, de rasu-plansu.

    Sa vina BECALI presedinte ca sa facem o revolutie, ne ajuta si stelisti ca am vazut ca sunt 40% din suporteri.

    Ce mai poti zice - eu nu mai am cuvinte.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm!? (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:36)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Popa Ovidiu

      Schimarea regilor , bucuria nebunilor...!
      Asa e...fara cuvinte
  • +1 (3 voturi)    
    prima chestie pertineta (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:46)

    Io [anonim]

    permiteti-mi un comentariu pertinenat. poate primul. mergeti sa va platiti repede ratele in avans pana nu creste iar euro. in rest...
  • +1 (7 voturi)    
    coalitia 322 a votat impotriva cetatenilor (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:47)

    Florina [anonim]

    PSD si PNL si-au dat mana si au pornit in distrugerea poporului roman. vor face praf acordurile Romaniei cu comisia Europeana si cu FMI. vor bloca cei 1,5 miliarde de euro pentru Romania . Si in 2007 au incercat la fel sa ne dea jos presedintele, acuma vor sa distruga guvernul. Nu au decat o tinta : puterea! se invart dupa cum bate vantul. vor bani de pensii pentru confortul lor. nu se gandesc deloc la cetatenii.arunca tara intr-o criza profunda!
  • +1 (5 voturi)    
    asa....si? (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:51)

    UNU [anonim]

    Am inteles, e foame de bani si de imagine, inaintea prezidentialor...pesedeii si pnleii jubileaza, ca au dat jos guv. lu' boc...pdleii se bucura, ca pot poza in victime...
    ....dar de pierdut, cine pierde??? ...tot noi, pt ca la sfarsitul saptamanii v-om avea un euro de 4,5-4,8 lei...masuri anticriza...ioc! ...alte negocieri cu femeiu...cel mai probabil, nu vor mai avea bani de salarii si pensii....in spitale, deja nu mai au nici aspirina...s.a.m.d.!!!
    ...ei castiga, noi pierdem!
  • +1 (3 voturi)    
    guvernul Boc (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:53)

    observator [anonim]

    este fooarte clar pdl nu a facut nici un aranjament pentru ca motiunea sa nu treaca,orce varianta era convenabila:guvernul a cazut pentru ca am facut reforma tema de campanie electorala si ramane ca si guvern interimar oricum era mai nefavorabil ca in campanie electorala sa vii in parlament cu un nou guvern.Desii coalitia psd pnl udmr a functionat foarte bine pentru sustinerea motiunii nu va mai exista acelasi consens pentu numirea noului guvern.
  • +4 (8 voturi)    
    Va multumim,domnule Boc! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:55)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Toti romanii cinstiti din aceasta tara, care isi castiga painea muncind, nu furandu-si semenii, va multumesc pentru ca ati incercat macar sa faceti ceva pentru ei, pentru reformarea tarii si trecerea cu putine sacrificii prin criza. Sa speram ca Dumnezeu nu ne paraseste si nu-l va lasa pe presedintele Basescu sa cada in capcana PSD/PNL si sa numeasca un guvern de "tehnocrati" de-ai lui Iliescu si Patriciu.
    • -1 (3 voturi)    
      Mister (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:42)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Eu si inca vreo 10 prieteni de-ai mei care platesc cateva zeci de pensii lunar nu-i multumim. Si mai sunt foarte multi care muncesc pe bani cinstiti care nu-i multumesc ca le-a scazut veniturile cu 25% fata de acum 1 an.
      Vorbeste in nume personal asistatule.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-mi respecti recomandarea! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:40)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Te-am rugat sa te duci sa te cauti cat inca poate se mai poate face ceva (desi sunt circumspect).Inca mai poti beneficia de tratament gratuit din impozitele platite de cei ca mine ce muncesc in mediu privat.Si mai incearca sa-i convingi si pe tovarasii tai debitatori de bazaconii (den DDD s.a.).Succes!
  • +1 (5 voturi)    
    Ati scapat de-o grija!! (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:59)

    renegatul [utilizator]

    Enjoy the moment ...

    Sa vedem ce veti comenta peste vreo luna!
    Oricum in clasa politica din Romania nu exista sistem de valori, nu exista oameniu care sa poata face ceva in interesul poporului ...

    Mi-e sila !
  • -1 (7 voturi)    
    psd&pc&pnl&udmr vor pensii nesimtite.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:07)

    aa [anonim]

    psd&pc&pnl&udmr v-ati lins pe bot de voturi de la mine......

    stima ptr. Boc, a fost primul prim-ministru cu coloana vertebrala - va avea viitor in aceasta tara
  • +1 (3 voturi)    
    jucati-va (Marţi, 13 octombrie 2009, 17:14)

    bogdan [anonim]

    Este tot de ce avem nevoie, intr-o situatie neagra!Totul e bine, lumea se gandeste cum sa suporte mai usor "criza" insa noi schimbam guverne!Guverne care au prima grija de a nega tot ce au facut precedentii!
    Ma intreb...nu "e mai bine unu' pe care il cunoastem decat unu' pe care nu-l cunoastem?"(in zicala unu' = prost).
    Cat mai dureaza?Parca si in istorie mai erau "pauze...
  • -1 (3 voturi)    
    A castigat ciuma rosie (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:21)

    zywq [anonim]

    Condusa de bolsevicul tigan Iliescu ajutat de bozgorul Morco Belo si sosia lui Mirelle Mathieu(Crinul Antonescu. Firava democratie a fost inabusita in sange dupa scenariul binecunoscut al zdrentelor comuniste
    • +2 (2 voturi)    
      ...si a pierdut ciuma portocalie (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:16)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui zywq

      Omule, care democratie? A lui Poteras, Videanu si a celorlalti ca ei?!
  • +2 (6 voturi)    
    citez (Marţi, 13 octombrie 2009, 18:35)

    cititor [anonim]

    Roberta Anastase:
    "Dupa ce s-a anuntat rezultatul votului, putem constata cu usurinta ca si ideea ca alergam dupa parlamentari cu bani a fost tot o intoxicare a PSD-ului. Este o zi fericita pentru Mircea Geoana si Crin Antonescu, este o zi trista pentru romani"

    Cat de trista, depinde numai de noi!
  • 0 (4 voturi)    
    blestemul... (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:04)

    bogdan [anonim]

    reactiilor primare (animalice) din '89. Blestemul poporului ce a cerut moartea unui cunducator intr-o zi sfanta de Craciun. Bun, rau, se putea astepta! (macar 3 zile ca in povesti). Acum cei mai multi ne vom gandi cate generatii vor duce in spate nesabuinta unora de atunci, a multora de acum!
    Sa ne bucuram de cate datorii vom lasa in urma urmasilor nostri si de neputinta de a raspunde intrebarilor celor mici : "cine ii alege pe nenii astia de este toata lumea nemultumita mereu? "
  • -1 (5 voturi)    
    Păsul lu moa (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:48)

    Un simplu cetățean care vrea să-și spună păsul! [anonim]

    Eu, personal, cred că Mircea Geoană, fiind atît de prost, a fost singurul din PSD care a votat contra moțiunii de cenzură!
  • +1 (1 vot)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:16)

    Alex [anonim]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      Zaaa!!! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 15:12)

      Dedeman [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu te înțeleg!
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzii personale (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:43)

    Rali [utilizator]

    Noi suntem luati de prosti, ca de obicei, toata criza fiind provocata in prespectiva alegerilor si pentru a ascunde faptul ca economic suntem la pamant.
    Lupta pe cilolan s-a ascutit, asa ca am asteptat si eu si am citit ce s-a scris pe aici ca sa postez concluziile personale:
    1. PDL a stiut ca va fi rejectat din momentul in care a inceput cu Nica. Asta a dorit sa castige la imagine dupa ce aproape 1 an nu a facut nimic din ceea ce a promis. Tineti minte faza cu angajatii pensionari? Cum s-a terminat, ca nu s-a intamplat nimic. Acum vor sa dea caderea provocata a guvernului pe pensiile mari, cand puteau sa dea aceasta lege acum ,,n'' luni.
    2. PDL + Basescu vor o conducere monocolora NKGB-ista, directa popor - conducatori, cu ipoteza ca ei reprezinta poporul, iar restul sunt dusmanii lor, deci ai poporului.
    3. PNL nu are bilute, dupa ce nu si-a asumat decizia de a numi un PM de la ei din partid, venind cu povesti de copii spun lucruri traznite cu Johannis.
    4. PSD un partid mafiot, dar singurii care au actionat normal si care au facut ceea ce trebuie. Au picat guvernul si nu au stat la discutii cu Basescu pentru ca au fost tradati de PDL, care a incalcat toate angajamentele luate cand au intrat impreuna la guvernare.
    5. UDMR - politicieni adevarati, mult peste celelalte partide.
  • 0 (0 voturi)    
    Poc (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:04)

    adr [anonim]

    Pierdut prim ministru si guvern, gasitorul e rugat sa nu-l mai inapoieze ci eventual sa-l trimita in Congo.
    Pusca si cureaua lata ce maimute aveam odata...