Mircea Geoana: Cota unica de impozitare si-a atins limitele

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2009, 19:58 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat, luni, la o intalnire cu investitorii straini, ca actuala cota unica de impozitare si-a atins limitele:

"Va trebui sa stam umar la umar, Guvern, mediul economic si mediul social. Evident ca nu vom putea evita o discutie pe fiscalitate in perioada urmatoare si este clar ca in acest moment din punctul meu de vedere ceea ce a fost o teza populara, problema cotei unice de impozitare se pare ca si-a atins limitele(...) Orice atentat la libertatea pietei si la modelul de capitalism din zona occidentala este o eroare fatala, dar cred in acelasi timp ca a nu reglementa aceasta forma de capitalism si a nu crea un echilibru corect intre zona economica si zona sociala reprezinta, de asemenea, un risc mare", a explicat Geoana, citat de NewsIn.

"Prin legea responsabilitatii fiscale pe care o voi promulga, sunt convins, ca pana la finalul anului vom elimina posibilitatea ca un guvern sa modifice Codul Fiscal atunci cand doreste dupa bunul plac sau dupa schimbarile de meteorologie. Vom limita in mod dramatic capacitatea guvernelor de a face rectificari bugetare in absenta unei aprobari explicite a Parlamentului Romaniei", a continuat liderul PSD.

El a mai promis introducerea, dupa un model pe care Trezoreria britanica l-a aplicat, in premiera in Romania masuratori de eficienta a cheltuirii banului public, astfel ca trimestrial fiecare minister va trebuie sa prezinte modul in care a cheltuit banul public.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1640 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Concurs de prostii (Luni, 12 octombrie 2009, 20:08)

    Liviu Iordache [anonim]

    Cum se tin rosioarele una dupa alta, geoana cu oprescu. Zice unul ca schimba cota unica, hop si ala, iar la mijloc este Crin care nu zice decit de-alea cu bordelul si cracii coanei Andronescu. Distractie maxima!
    • +4 (4 voturi)    
      puii santinela candidati si cota unica de impozit (Luni, 12 octombrie 2009, 22:38)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      singurul lucru corect in 2004 a fost aceasta cota unica impusa de Basescu-acum comuistul Geoana , ratacitul economic Cocosel Oprescu si libertarianul science-fiction Cantonescu vor sa distruga acest lucru bun! Trebuie sa fim atenti si la vot,sa ii renegam pe acesti 3 papuasi politici...
      • 0 (0 voturi)    
        Asta ar fi... (Marţi, 13 octombrie 2009, 15:59)

        Lolotz [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        ceva cam sinucidere fiscala. Bulgarii au cota unica de 10%...pai prost sa fii sa nu-ti schimbi rezidenta fiscala...Si sa vezi bani la buget dar nu la noi ...la bulgari !!!
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Luni, 12 octombrie 2009, 20:10)

    Aph [anonim]

    Ia mai bine vezi-ti de chiria aia care o primesti de la stat, ca eu unul nu am auzit nici un economist capabil care sa sustina aberatiile astea.
  • +12 (12 voturi)    
    hai ca si tu iti dai foc la valiza.... (Luni, 12 octombrie 2009, 20:11)

    dadan [utilizator]

    ceea ce lui Basescu i-a adus voturi , tu vii si critici ? pai asa nu faci decat sa coagulezi si mai tare clasa de mijloc pentru care cota unica a insemnat mult...pe pensionari si asistati sociali nu-i intereseaza prea mult atat cat isi primesc banii ... asa ca ce e in capul tau geoana cand vii cu aberatii de-astea?
    ce sa-i faci daca esti consiliat la fel ca oprescu de oamenii lui ilici care au studiat economia la Moscova....
    asta este - ai calcat pe grebla ...nu ma mai mira , doar ca nu mai da vina pe altul pentru cucuiele ce ti le provoci....
    • -6 (6 voturi)    
      Asta-i culmea (Luni, 12 octombrie 2009, 20:55)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Acum PDL-ul si Basescu a bagat cota unica. Daca-mi aduc aminte parca a fost PNL-ul.
      • +1 (3 voturi)    
        i-a mai gandestete putin (Luni, 12 octombrie 2009, 22:08)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

        A fost idee fostei aripi a pNL care a trecut in PDL si iin special Ionut Popescu fost ministru.Adevaru ca nu va place cand va spune omul adevarul in fata.In plus PSD-ul si PNL-ul sunt frati deci PNL-ul o sa faca ce zice PSD-ul asa ca ....
        • +2 (2 voturi)    
          s-a dezis de asta "vechea aripa" (Marţi, 13 octombrie 2009, 1:22)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui /./

          actualul PNL adica INAINTE sau DUPA alegerile pe care le-a castigat pe barba lui Base?? nu era tot pachetul PNL in ciorba aia cand Nimeni Popescu-Tariceanu mieuna la bratul lui Base pe scenele portocalii????
  • +6 (6 voturi)    
    Gioana tzeam dat eu voie (Luni, 12 octombrie 2009, 20:25)

    Vanghelie [anonim]

    sa forbesti ?
    pai de ce vorbesti ma gioana . te-am lasat eu ?lasama sa ma consult cu Nutzu camataru ca el se precepe si
    porma te sfatuiesc eu pe mata si poti vorbi . cam vorbit si cu nea nelu si cu hrebe si a zis si ei lafel .
    mai gioanna ,nu mai vorbi fara sa mantrebi pe mine
  • +6 (6 voturi)    
    umplut cu calti (Luni, 12 octombrie 2009, 20:37)

    geoana cap de oaie [anonim]

    haide geoana!!!inainte spre infrangerea finala.Ura,Ura
  • +6 (6 voturi)    
    cota (Luni, 12 octombrie 2009, 20:37)

    goe [anonim]

    bine ca am aflat ce ai in cap ca acum cu siguranta nu o sa te mai votez,era sa ma duci in eroare...
    • +3 (3 voturi)    
      Just (Luni, 12 octombrie 2009, 22:24)

      fane [anonim] i-a raspuns lui goe

      Nu eram prea hotarat cu cine sa votez. Acum cel putin stiu cu cine NU o sa votez.
      Ba chiar ma gandeam sa absentez, ca in cele mai multe din ultimele dati. Acum NU voi absenta.
      Nenorocitii astia ori sunt prosti asa cum zici, ori au informatii ca norodul ar fi favorabil mortii caprei clasei medii. Clasa conducatoare oricum nu va fi afectata, ca astia nu-si platesc darile la stat si au imunitate. Iar plebeii isi fac iluzii ca vor capata vreun cent in plus la 'dole' (pomeni de la stat), poate doar ceva simbolic, oricum insuficient sa le schimbe semnificativ nivelul de trai/calitatea vietii. Toti banii adunati suplimentar la buget vor fi ciorditi ca si pana acum. Asta in cazul in care se vor aduna, deoarece prevad o inmultire a evaziunii fiscale care mai mult decat va compensa efectul cresterii procentelor impozitului.
      In plus, o masura care descurajeaza producerea de valoare (deoarece cu cat produci mai mult, cu atat platesti si mai mult) este total nepotrivita cand e si asa recesiune. Si pt ca tot e vorba de taxe, le-am aplicat Morton's fork: ori sunt iresponsabili, ori sunt prosti. In ambele cazuri ma duc sa-i pedepsesc la urna ...
  • +5 (5 voturi)    
    gioana ,ai grija (Luni, 12 octombrie 2009, 20:42)

    Bote [anonim]

    ce itzi doresti ca daca vrei sa stai umar la umar ,s-ar putea sa vina la umarul tau Ady Nastase care in imbulzeala sa treaca in spate si porma tio iei in numele partidului si se supara dna mihaela ca te naravesti si pardon ca e dama bine ,pardon , parerea mea nea nicule
  • +6 (6 voturi)    
    cota unica (Luni, 12 octombrie 2009, 20:50)

    costel [anonim]

    impozitati ca sa aveti voi de unde fura. Un nu categoric impozitari graduale.
  • -2 (2 voturi)    
    datorita cotei unice,romania_locul_sase_in_ue_dupa (Luni, 12 octombrie 2009, 20:52)

    cititor [anonim]

    dupa locul I la crestere economica anul trecut,inseamna ca am retrogradat,intr-un singur an:: 27-(-)(27-6)=27+21=48 de locuri. =>economia romaniei=svaiter speculativ!
    asta trebuie sa dea de gandit si sa se ia masuri,de catre conducatorii nostrii macro!!
  • +4 (4 voturi)    
    incapabilii concureaza (Luni, 12 octombrie 2009, 21:11)

    kalu [anonim]

    geoana si parescu concureaza la aberatii. Ghinion pentru voi sa va dati in cap unul altuia. Din fericire asa nici unul din voi nu va castiga...
  • +5 (5 voturi)    
    Ok deci (Luni, 12 octombrie 2009, 21:16)

    Ovidiu [anonim]

    "Guvern, mediul economic si mediul social"..Da? De guvern va ocupati voi sa ramina praful, nu mai faceti parte din el, deci dupa voi potopul..PSD si mediul economic sunt asa cam paralele una cu alta, tot ce PSD propune este contra sectorul privat si a economiei.Proprietatea e un moft, nu?...Mediul social e pulimea, talpa tarii care oricum o ia in barba tot timpul. Asa ca bai prostanacule cine zici tu ca trebuie sa stea umar la umar? Din nou, altii decit gasca voastra de bolsevici de balta..
  • +1 (1 vot)    
    mircea geoana (Luni, 12 octombrie 2009, 21:55)

    doru [anonim]

    Bravo Mirciulica.uite asa,poate pina la urma o sa pricepi si de ce trebuie votate legile alea ,"de reforma",ca va lasa FMI fara parale si cu ce mai platesti salarii si pensii,nu mai vorbesc de ajutoarele alea de 25 mii euroi pt fraierii ce se intorc.
    Daca tot esti mare democrat de stinga ,voteaza dracului legea aia care va taie din privilegii,dar pina la alegeri si apoi mai vorbim.
    Daca o sa mai sti si regula de trei simpla si ce e ala amendament pe cuvint ca te votez.
  • +1 (1 vot)    
    cam putine comentarii pentru un subiect asa tare (Luni, 12 octombrie 2009, 22:06)

    grosu [anonim]

    Chiar n-aveam de gind sa ma implic prea tare in toata politichia care va urma in viitorul apropiat, dar cind l-aud pe Mr. Geoana ca spune chestiuni de astea cu schimbatul cotei ca si-a dat duhul, incep sa ma gindesc mai serios : Eu cu cine votez ?
    Lucrurile se complica . Cel mai simplu era sa pui stampila pe contracandidatul lui Base , simplu si clar.
    Geoana nu conteaza pe voturile clasei de mijloc . Mi-e cam greata de cum degenereaza situatia.
    Astia ne imping printr-un complot concertat spre absenteism.
    A fost mult mai simplu in 2000 si in 2004. Ma apuca frica. Ce sa fac ?
  • +3 (3 voturi)    
    mergeti la vot ca altfel o sa fie jale (Luni, 12 octombrie 2009, 22:17)

    /./ [utilizator]

    Dc stai sa analizezi e si normal ce face prostanacul, favorizeaza pe cel care sta si pe cei prosti si multi.Dc ne uitam cine voteaza PSD-ul se vede ca doar pensionarii, bugetarii si cei care nu au 10 clase.Dc se scoate legea unica prostanacul impusca doi iepuri.CEi saraci o sa il voteze ca pe astia ii intereseaza sa moara si capra vecinului si in plus se mai scapa de electoratul destept ( in special tinerii) care o sa inceapa din nou sa emigreze.Astfel in viitor in Romania toate voturile o sa fie cumparate pe un litru de ulei si un kg de zahar ceea ce a si urmarit .Sper macar acum ca tineiri si in special cei care au un salar mai decent sa merga la vot si sa nu voteze acesta alianta anti Romania PSD+PNL altel ....
  • +2 (2 voturi)    
    cota unica sau ... (Luni, 12 octombrie 2009, 22:38)

    me me [anonim]

    ... pensiile parlamentarilor si ale securistilor au saracit bugetul de stat? ipocritule!
  • +1 (1 vot)    
    S.P. ! (Marţi, 13 octombrie 2009, 0:44)

    rov [utilizator]

    E o prescurtare, un verb si un substantiv !
  • +1 (1 vot)    
    ce aberatie.... (Marţi, 13 octombrie 2009, 2:01)

    stefan [anonim]

    Cota unica este printre putinele lucruri bune care s-au intamplat in economia romana...adica hai sa alungam si putinii investitori straini pe care ii mai avem si sa descurajam munca...pai de ce sa muncesc mai mult daca imi ia statul 40% impozit + 20 alte contributii...

    Mai bine ar scoate TVA-ul la tranzactiile dintre firme pentru a evita rambursarile frauduloase de tva...

    Cine mizeaza pe scoaterea cotei unice va pierde clar in alegeri...bad move Geona si Oprescu...
  • +1 (1 vot)    
    nu se dezminte (Marţi, 13 octombrie 2009, 7:45)

    goe [anonim]

    Cat de prost tre sa fii sa fluturi tampenia asta inainte de alegeri???
    Asta e programul lui geoana? Jos Basescu si marim impozitele? Hahaha! Cred ca nici nevasta-sa nu-l mai voteaza!