Interviu HotNews.ro - RFI

VIDEO AUDIO Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu: PDL poate garanta dupa alegeri o guvernare stabila alaturi de PNL

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2009, 14:51 Actualitate | Politic


Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu si europarlamentarul Cristian Preda curteaza intens PNL, invitandu-l sa intre, dupa alegeri, intr-un viitor guvern alaturi de PDL, exact in ziua in care primarul Capitalei, Sorin Oprescu isi anunta oficial candidatura. Lazaroiu a declarat la Discutia de Luni realizata de HotNews.ro si RFI ca, dupa alegerile prezidentiale, vede un guvern de centru dreapta din care sa faca parte PNL. Lazaroiu a mai spus ca PDL poate garanta dupa alegeri o guvernare stabila alaturi de liberali si ca spera ca, dupa alegeri, PNL sa nu mai adopte pozitia "paguboasa" din 2008, cand au refuzat sa intre la Guvernare alaturi de PDL.
  • La randul sau, europarlamentarul PDL, Cristian Preda, scrie pe blog ca liderul PNL, Crin Antonescu nu a crescut cu nici un procent si ca "daca ar fi inteligent, ar renunta, negociind o pozitie guvernamentala pentru PNL". 
  • Vezi in articol ce spune consilierul prezidential, Sebastian Lazaroiu, despre sansele lui Sorin Oprescu de a intra in turul doi.


    Asculta emisiunea Discutia de Luni



    Descarca emisiunea in format MP3
















Cele mai interesante declaratii facute in cadrul Discutiei de Luni de consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu:

  • Intrebat in timpul discutiei online de un cititor HotNews.ro care ar fi cea mai buna varianta de guvernare dupa alegeri,  Sebastian Lazaroiu a declarat: o guvernare de centru dreapta.
  • Intrebat ulterior, in cadrul Discutiei de Luni, ce a vrut sa spuna, Lazaroiu a precizat: Inseamna ca acele partide care spun ca sunt de centru dreapta sa sustina un cabinet care sa aplice politici de centru dreapta. PNL e singurul partid din Parlament care se revendica de centru dreapta, probabil ca PNL ar trebuie sa fie. E posibil ca dupa alegeri sa avem Guvern PDL-PNL. Sincer, ma astept ca candidatul PNL sa nu intre in turul doi, din motive legate de marimea partidului, sustinerea partidului, nu neaparat ca n-ar fi un candidat redutabil domnul Crin Antonescu.
  • In situatia asta, probabil ca PNL va decide sa acorde sprijinul lui Traian Basescu, pentru ca e cel mai apropiat din punct de vedere ideologic. Sa stiti ca subestimam PNL-ul din punct de vedere al convingerii cu care isi apara ideologia si principiile. In orice caz, sunt multi oameni care cred in ceea ce spun atunci cand vorbesc de economie de piata, de cota unica, de interventia minima a statului.
  • Influenta domnului Patriciu in PNL, din cate stiu, a scazut destul de mult in ultima perioada. Inteleg ca dansul, ca intotdeauana, finanteaza mai multi candidati, nu doar unul singur.
  • Nota: Dinu Patriciu a declarat recent ca il finanteaza doar pe Crin Antonescu.
  • Lazaroiu: Alte informatii arata ca n-ar fi chiar asa. Nu stiu pe cine finanteaza, stiu ca intotdeauna a spus la alegeri: ca om de afaceri voi sustine mai multi candidati. E normal ca oamenii de afaceri sa sustina mai multi candidati, a spus-o acum un an de zile. Deci nu inteleg de ce n-ar fi normal si acum sa faca la fel. 
  • Eu cred ca idealizam realatiile PNL si PSD. Ele au fost bune pe vremea guvernului Tariceanu, pentru ca ambele partide au avut de castigat.
  • Daca Traian Basescu va castiga alegerile, PDL poate garanta aceasta guvernare stabila. Cu PNL, evident. Mizez pe faptul ca liberalii, structural, vor fi inclinati sa voteze un candidat de centru dreapta si nu unul de stanga.
  • E clar ca acest guvern trebuie sa-si gaseasca acum o majoritate in Parlament. E clar ca nu va fi o majoritate cum ar putea fi cea de dupa 6 decembrie, ci e o majoritate de conjunctura, ce se poate aduna ca sprijin in acest moment.  E nevoie de UDMR, care inteleg ca, fara sa intre in Guvern, va sustine un guvern minoritar PNL, de minoritati, si mai e nevoie de 19-20 de parlamentari. Eu cred ca se poate negocia si exista parlamentari de la PNL si PSD care pot intregi aceasta majoritate. Cred ca Guvernul isi va gasi majoritatea si va trece de Parlament atunci cand vor fi numiti noii ministri.
  • In 2008 PNL a adoptat o pozitie radicala si foarte paguboasa, a cerut ceea ce stia sigur ca nu i se da: functia de premier. Atunci liderii partidului au fost rupti total de masa partidului, cred ca de aici i se trage lui Tariceanu ca a pierdut functia de presedinte al partidului, nu ca a fost Crin Antonescu mai bun in confruntarea la Congresul lor. Sper sa nu se mai intample lucrul asta, dar nu trebuie exclus un asemenea scenariu in care lideri ai PNL sa refuze intrarea la guvernare alaturi de PDL. Asta ar fi inca o data impotriva militantilor.
  • In situatia asta, luam in calcul colaborarea cu PSD, dar cred ca si PSD va fi total schimbat dupa 6 decembrie, daca domnul Mircea Geoana va pierde alegerile. Cred ca reforma din partid pe care o asteptau cei de stanga din Romania de atata timp are sanse sa se intample dupa 6 decembrie.
 Lazaroiu despre Sorin Oprescu: Sansele sa intre in turul doi nu sunt atat de mari
  • Se complica lucrurile pentru candidatii care se bat acum sa intre in turul doi. Toate sondajele arata un lucru cert, cu probabilitate de 100%: Traian Basescu va intra in turul doi. Cu o probabilitate ceva mai mica dar la fel de mare ca va intra in turul doi pe locul unu. Cu alte cuvinte, cei care sunt afactati de intrarea in cursa a unui nou candidat sunt cei care in momentul acesta nu stiu daca vor intra sau nu in turul doi. Deci batalia e pe al doilea loc.
  • Sansele lui Oprescu sa intre in turul doi nu sunt atat de mari. E foarte greu sa intri in turul doi daca nu ai o baza a militantilor care sa lupte si care sa stimuleze participarea la vot. Bucurestiul e cu totul altceva, e un oras mare in care nici un alt partid nu a putut sa mobilizeze oameni la vot in mod semnificativ. Romania e mult diferita de Bucuresti, are orase mici, comune, unde participarea e stimulata de anumiti vectori care sunt activisti, primari, consilieri locali etc. Sorin Oprescu nu are o asemenea structura. Eu nu spun ca nu poate lua un scor onorabil, 10 - 12%, dar mi-e teama ca-i prea mic scorul pentru a intra in turul doi.
  • Un punct slab la Sorin Oprescu: nu prea se poate lauda cu nimic din trecutul sau, pleaca de la primarie doar dupa un an in care nu s-a intamplat mai nimic. Am vazut studii care arata ca Sorin Oprescu e mai apreciat in afara Bucurestiului decat in Bucuresti. Bucurestenii sunt relativ dezamagiti ca dupa un an nu s-a intamplat mare lucru si ca pleaca dupa un an. Eu reamintesc ca Traian Basescu, cand a candidat in 2004, pleca dupa un mandat de primar general in care s-au intamplat lucruri.
  • Intentia de vot la Sorin Oprescu este in toate sondajele, inainte de anuntarea candidaturii, de 10%-12%,  desi nici candidatura domnului Oprescu nu e o incertitudine, s-a discutat mult desprea ea.
  • Toate sondajele pe care le-am vazut in ultima perioada arata ca Traian Basescu castiga in fata oricarui alt candidat. Sunt sceptic fata de ce spune domnul Teodorescu pentru ca stiu ca e angajat alaturi de Sorin Oprescu in aceasta campanie. 
Lazaroiu despre candidatura lui Traian Basescu: 
  • Scorul s-a stabilizat de prin aprilie-mai in jur de 35%. Nu s-a mai intamplat nimic semnificativ de atunci. Anticipez ca anuntul candidaturii s-ar putea sa-i mai aduca niste procente. Nu avem o masuratoare dupa ce presdintele a anuntat ca va organiza referndumul legat de unicameral si reducerea numarului de parlamentari. Presupun ca si asta i-ar fi putut aduce niste puncte. Dar n-avem o masuratoare la zi.
  • Pe Traian Basescu nu-l poate acuza nimeni ca, brusc, a inceput sa umble prin multimi si sa discute cu oamenii, ca asta face de cinci ani de zile. E adevarat, nu trebuie sa negam asta, daca analizam cariera politica a lui Ion Iliescu a fost oarecum asemanatoare din acest punct de vedere: adica era un personaj popular, care avea curajul sa intre in multime, sa vorbeasca cu oamenii. Se vedea aceasta inclinatie, daca vreti, pe care n-o vezi la alti candidati. Opusul ei il vezi la Adrian Nastase, la Mircea Geoana. Cand intra intr-o multime sunt foarte distanti si in general evita genul asta de contacte. Pe cand domnul Ion Iliescu nu evita, era o calitate a domnului Iliescu.
  • "Atitudinea care schimba Romania" nu e sloganul de campanie al presedintelui. Nici nu s-a stabilit sloganul de campanie, pentru ca acum se pune la punct echipa de campanie. Pare ciudat, presedintele isi anunta sambata candidatura si exista niste materiale care pleaca deja. Acele materiale erau facute de PDL. Acesta nu e sloganul de campanie, e un material care se va imparti la strangerea de semnaturi. Mesajul subliniaza bilantul presedintelui, ce a facut  in ultimii cinci ani, cum s-a schimbat Romania, si asta era mesajul potrivit: atitudinea care schimba Romania.
  • Primul mandat a fost un mandat al confruntarii, in care presedintele a reusit sa scoata la suprafata sistemul ticalosit. Sa-i scoti pe oamenii aia la suprafata, numai prin confruntare se poate face. Presedintele sigur in aceasta campanie ii va arata exact, pentru ca acum putem sa-i vedem. O sa vedeti in timpul campaniei. Cata vreme sunt la suprafata, doar trebuie sa-i arati. Va explica exact cum a fost construit acest sistem ticalosit. Unele lucruri deja le-a spus, acum nu trebuie decat sa faca acest puzzle si sa puna totul cap la cap.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2844 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    O intrebare (Luni, 5 octombrie 2009, 15:20)

    Naivul [anonim]

    De ce PD-ul nu au putut realiza "o guvernare stabila" alaturi de PNL in cadrul aliantei DA?
    • +1 (25 voturi)    
      ghici (Luni, 5 octombrie 2009, 15:32)

      ideamatei [utilizator] i-a raspuns lui Naivul

      din cauza marinarului, care a pus bete in roate din prima zi a guvernarii pdl-pnl din 2004; si asta pt ca tariceanu nu a vrut sa-si dea demisia ca sa fie numit un premier marioneta de catre marinar(asa cum am vazut ca s-a intamplat in 2008)
      • +2 (18 voturi)    
        WOW...n-ai inca nici un minus. (Luni, 5 octombrie 2009, 16:00)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui ideamatei

        Stai sa ajunga pdl-eii acasa sa vezi ce repede dispare mesajul tau de bun simt.
        • +1 (7 voturi)    
          Singura garantie: Crin Antonescu presedinte (Luni, 5 octombrie 2009, 17:27)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Cu Crin Antonescu presedinte, PDL si PNL pot guverna impreuna, cu Basescu, in mod clar NU.
      • 0 (6 voturi)    
        de aia (Luni, 5 octombrie 2009, 18:20)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui ideamatei

        vezi Patriciu, si Tarigeoana !
    • 0 (10 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 5 octombrie 2009, 16:06)

      Alex D. [anonim] i-a raspuns lui Naivul

    • 0 (2 voturi)    
      Consilierul prezidential si pdl-ist Lazaroiu (Luni, 5 octombrie 2009, 19:32)

      politruck [anonim] i-a raspuns lui Naivul

      ceata totala, de unde stie consilierul prezidential sebastian lazaroiu cu ce se ocupa pdl-ul,
      el il consiliaza pe presedinte,
      iar presedintele consiliaza pdl-ul, ???
      sau consilierul prezidential sebastian lazaroiu ii cponsiliaza pe toti.
      na ca m-am incurcat.
      invart astia politica mai ceva ca porcul dovleacu~
  • +11 (23 voturi)    
    Satul de garantii!! (Luni, 5 octombrie 2009, 15:23)

    jiji [anonim]

    1. PDL si PNL au guvernat impreuna, va amintiti? Dar ce scandal a fost, cum mai injurau Pdlistii pe Patriciu si pe moguli, etc etc. Dar pe ministrii PNL?

    2. PDL a mai GARANTAT odata: ca atunci cand va veni la guvernare va aplica, din prima zi, legea salarizarii profesorilor. SE vede clar cata valoare au "garantiile" PDL. Nici macar valoare hartiei pe acre sunt scrise.
  • +13 (19 voturi)    
    daca ar fi inteligent ? (Luni, 5 octombrie 2009, 15:24)

    no_name [anonim]

    "daca ar fi inteligent, ar renunta, negociind o pozitie guvernamentala pentru PNL"
    Ba sa zicem ca astia de la pnl is prosti rau. dar atata de prosti, de sa ma usture ochii.
    da iaca, astia de la PSD negociara. asa arata ei cand is destepti?
    ...
    Ba da cat de prost sa fii sa negociezi ceva cu pdl ...
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 5 octombrie 2009, 16:24)

      Alex D. [anonim] i-a raspuns lui no_name

  • +9 (15 voturi)    
    Oprescu (Luni, 5 octombrie 2009, 15:25)

    Radu [anonim]

    N-am sa votez cu Oprescu nici tait.
  • -2 (16 voturi)    
    pe jumatate corect (Luni, 5 octombrie 2009, 15:25)

    nc [anonim]

    Corect doar pe jumatate. De ce nu luati in considerare si varianta unui guvern PSD-PNL ?
    • -4 (4 voturi)    
      pai... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:59)

      alex [anonim] i-a raspuns lui nc

      Pai e cea mai plauzibila varianta acum.

      Va fi business as usual: Basescu presedinte si PSD+PNL la guvernare...
    • 0 (2 voturi)    
      oha (Luni, 5 octombrie 2009, 18:22)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui nc

      Poate in dosul gratiilor, acolo e locul acestor grupuri constituite in vederea savarsirii de infractiuni !
  • +9 (21 voturi)    
    Sigur!!!!! Si marmota... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:27)

    vali [anonim]

    Cu siguranta PNL isi doreste sa "guverneze" din nou cu PDL, cu Udrea, Videanu, Ridzi si toti "competentii".
    Cu siguranta PNL a uitat ce a patit in ultimii 2 ani de guvernare cand au fost loviti din toate partile de PDL.
    Cu siguranta PNL isi doreste ca Basescu sa-i trateze ca pe "sclavii" lui Patriciu.
    Cu siguranta PNL isi doreste sa pateasca precu PSD, sa fie dat afara de la guvernare cand are chef Basescu.
    Cu siguranta liberali isi doresc s afie condusi de Boc.
    • -1 (3 voturi)    
      si marmota chiar invelea... (Luni, 5 octombrie 2009, 17:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui vali

      tu chiar crezi in povestile de le spui ami sus. stai sa-i invite la guvernare si eu pun pariu ca pana s-apuce baselu sa termine invitaia deja sunt la palatul victoria. mosule, nu mia visa cai verzi pe pereti... pnl e rupt in c*r de foame acum. nu au mai ros nimic un an de zile si i-a durut. uita de toate relele in caz de...
    • -1 (3 voturi)    
      Mi se pare (Luni, 5 octombrie 2009, 20:52)

      Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui vali

      ca nu am mai citit de mult astfel de aberatii.Ce a patit pln, ca a guvernat ca pe misia proprie cu sprijinul lui iliescu et comp.Ei au dat afara de la guvernare PLLK si nu invers, cit despre sclavii lui patriciu,cesa mai vorbim, expresia e exacta. Nici in cintecelele de adormit copiii nu se fabuleaza in halul asta.Ce mai, tupeu total de...;satrcian ( Nicolai, Rusanu, Fenechiu, Adormitei, Quariu, unul si unul.
    • 0 (2 voturi)    
      ce tot fierbem margica..... (Marţi, 6 octombrie 2009, 1:53)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui vali

      Cu sigurantza PNL ishi doreshte sa guverneze din nou cu PDL cu Remesh, Chiuariu, Adomnitzei shi altzii competentzi. (nu este bine sa vorbeshti de funie in casa.......)
      Cu sigurantza PNL a uitat ca a fost lovit de PDL din toate partzile, dar i-a "tras-o" sistematic shi meticulos PSD-ul.
      Cu siguratza PNL ishi doreshte ca Patriciu sa ii trateze ca pe nishte "oitze"
      Cu sigurantza PNL ishi doreshte sa patzeasca prcum PDL shi sa fie dat afara de la guvernare.
      Cu sigurantza ca liberalii ishi doersc sa fie condushi de Geoana (sau Vanghelie sau Hrebe sau Iliescu- oops asta chiar s-a intamplat)

      Oameni buni asha nu se poate construi. Sa vedem cum este in "real life": Turcii ne-au cotropit de atatea ori. Acu' suntem mari preteni. Exemplele pot continua la nesfarshit, nu numai din istoria indepartata. Ideea cu o coalizare centru dreapta este excelenta-punct.

      PNL shi-a dorit rolul de partid balama isn-t it? Nu cumva a fost o gresheala?
  • +9 (27 voturi)    
    o sa-l dezamagesc pe dl Lazaroiu, dar... (Luni, 5 octombrie 2009, 15:28)

    Dan [anonim]

    in primul tur eu voi vota PENTRU candidatul liberal
    in turul doi voi vota IMPOTRIVA lui basescu

    ideologia ma lasa rece, dar am fost direct afectat de incompetenta guvernului boc, o adunatura servila sustinuta neconditionat si nejustificat de basescu
    • 0 (10 voturi)    
      Idem. (Luni, 5 octombrie 2009, 16:02)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      .
  • -3 (15 voturi)    
    adio, pdl (Luni, 5 octombrie 2009, 15:44)

    Loverman [utilizator]

    Nu va mai ia nimeni inseama. PDL s-a izolat politic, prin personaje ca Basescu, Udrea, Anastase, Videanu, Berceanu etc
    Oameni inraiti, suparati pe viata.
    Hai, pa.
    Prefer un prostanac drept aliat, unui misel.
  • +5 (13 voturi)    
    Exclus... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:07)

    PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim]

    Mai bine un guvern cu UDMR si sprijin in parlament. Daca nu, alegeri anticipate! In niciun caz, cu PSD sau PNL.
    • +3 (5 voturi)    
      PSD + PNL NU, dar PSD + PDL DA ? (Luni, 5 octombrie 2009, 16:13)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

      Ei?
      Cum vine asta?
      • +1 (5 voturi)    
        De mortuis.... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:33)

        PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        nihil aut bene.
    • -1 (5 voturi)    
      Cine nu e cu voi, e impotriva voastra... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:16)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

      Nu?
      • +1 (7 voturi)    
        O sa va dam satisfactia unui guvern.... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:37)

        PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui bgd

        PSD/PNL, ca in perioada 2006-2008, si cu Oprescu presedinte. Poate o sa fiti mai satisfacuti pentru controlul KGB asupra intregii Romanii, intrarea Romaniei in CIS, toate resursele (cat au mai ramas) date pe nimic lui Patriciu, control total al TVR, CNA, CSAT, parlament si CSM...o adevarata dictatura a PSD/PNL. Asta ne-a mai ramas. Si,eviudent, asta vreti.
        • -1 (5 voturi)    
          Ce-ti veni cu Oprescu? (Luni, 5 octombrie 2009, 16:55)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

          Eu nu-l vreau. Eu as vrea un guvern PNL-PDL...dar PNL solist principal. Presedinte Crin....in nici un caz Basescu....iar premier Stolojan. Basescu trebuie sa dispara din peisaj....doar asa PDL-ul poate deveni un partid independent, un partid care sa poata lucra alaturi de PNL pt binele tarii. PSD-ul sa raman in opozitie....nu la guvernare.
          • 0 (0 voturi)    
            nu te inteleg, de ce stolojan? (Luni, 5 octombrie 2009, 17:18)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

            de ce il preferi pe stolojan?
            • 0 (2 voturi)    
              Da pe cine? (Luni, 5 octombrie 2009, 17:46)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

              Boc e o marioneta....Tariceanu ne-a demonstrat ce poate....vezi tu pe altcineva? Da-mi un exemplu mai bun si te sustin.
          • +1 (1 vot)    
            pai n a fost (Luni, 5 octombrie 2009, 18:16)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui bgd

            pnl 'solist' [numai ca 'instrumentul' in care au suflat a fost a lui ilici-kgb] in '07-'08 ?
            esti naiv prietene daca tu speri la o guvernare pnl-pdl,toate declaratile si actiunile din parlament arata cardasia pnl-psd,in Ro nici o alianta 'protocolara' nu are sansa de reusita,aici 'la noi' numai aliantele negociate la Snagov Vila Lac 1 reusesc,ce s a faci ?asa ne place noua,s a lucram la 'negru'
  • +3 (7 voturi)    
    E greu sa-i mai convingeti pe liberali.. (Luni, 5 octombrie 2009, 16:12)

    Geba [anonim]

    ..dupa ce ati dovedit ca erati dispusi sa-i stergeti de pe fata pamantului la prima suparare.
    Liberalilor nu le place PSD dar instinctul de supravietuire le spune ca se arunca in groapa daca mai merg cu PDL atat timp cat Basescu decide acolo.

    PDL are oameni cu adevarat de dreapta si multi oameni cinstiti proveniti din societatea civila dar asta nu va conta in fata temerilor date de caracterul imprevizibil al presedintelui.

    Cred ca v-a castiga Basescu pentru ca oamenii vad in el omul cu cea mai multa vointa politica de a face ceea ce spune. Din pacate Basescu urmeaza principiul machiavelic "scopul scuza mijloacele" si asta il indeparteaza de orice posibil aliat. Iar fara aliati nu se poate face pana ala urma mai nimic.
    Poti forta unele lucruri dar totul se intoarce pana la urma impotriva ta ca un bumerang.

    Din pacate, dupa alegeri intrevad un guvern PSD cu sustinere PNL in parlament. Solutie subtire si neavantajoasa pentru Romania care are in primul rand nevoie de o rata de crestere accelerata pentru a tine pasul in UE, deci, obligatoriu, de un regim de dreapta. Stanga ar fi fost buna acum pe timp de criza cand e mai important sa poti tine sindicatele in frau decat orice altceva. Dupa criza insa, daca nu se trece din nou la politici agresive de dreapta suntem pierduti.

    Nu vad o iesire usoara, si sincer mi-as dori sa mai poata fi posibila macar situatia din 2004-2008. Oricare din cele doua etape ale acelei perioade ar fi preferabile unei reintrari a PSD la guvernare. Dar nu cred ca se va putea.
  • -1 (5 voturi)    
    si Mos Craciun exista...! (Luni, 5 octombrie 2009, 16:15)

    Andrei [anonim]

    Lazaroiu asta a stat prea mult langa Basescu si acum e si el contaminat cu sindromul "romanul este imbecil, crede orice ii spui", altfel nu imi explic cum a putut sa scoata din cavitatea aia a lui bucala o asemenea prostie.
    Oare cine la ora actuala, mai crede ca PDL-ul poate sa mai faca o alianta politica alaturi de vreun partid?
    Pana nici PDL-ul nu mai crede asta...

    Nu am mers pana acum la vot pentru ca de fiecare data am considerat ca nu am cu cine vota. De data asta o sa ma duc. Nu am cu cine vota nici acum, dar de data asta ma duc pentru a vota impotriva cuiva!
  • +2 (4 voturi)    
    Iar PNL? (Luni, 5 octombrie 2009, 16:18)

    Coco [anonim]

    Sa inteleg ca intre timp PNL s-a curatat de trupele de combinatori de genul Patriciu?
  • +1 (5 voturi)    
    Cantati la alta masa... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:21)

    Vlad [anonim]

    Dupa episoadele ciorbea, tariceanu si, mai nou, nica- geoana, nu cred ca mai e cineva atat de naiv incat sa se bage cu basescu. Se lasa ca la carciuma, cu scandal.
  • -2 (8 voturi)    
    Un portar de scoala (Luni, 5 octombrie 2009, 16:22)

    coropisnitza pedelista [anonim]

    Imi spunea azi dimineata un portar de scoala, fost salariat CFR :

    1. Domnule, au furat si PSD-istii, au furat si PNL-istii, dar parca au lasat ceva si la popor. Lacomi ca alde PDL nu a mai vazut tarisoara noastra

    2. Ne-am dus la basescu cand era ministru, ca eram nemultumiti de salarii. Noi vorbeam frumos, el injura tiganeste. Atunci am facut prima greva mare de la CFR.

    Sigur, se poate contesta mult ceea ce zice acest om, dar nemultumirea populara a atins cote incredibile.
    • -1 (7 voturi)    
      De ce imi dati minusuri ? Nu inteleg ! (Luni, 5 octombrie 2009, 16:57)

      coropisnita pedelista [anonim] i-a raspuns lui coropisnitza pedelista

      Voi preferati sa ascundeti adevarul sub pres ?
      Cat credeti ca tine figura asta ?
      Ce e bataia asta de joc ?
      Cat de cretin e activistul care a dat minus la postarea anterioara ?
      Nu am facut nici un comentariu, v-am spus doar cum gandeste un om simplu.

      Va faceti de ras, dragilor.
      • +1 (1 vot)    
        De fapt, tu ascunzi adevărul, şi o ştii foarte bi (Marţi, 6 octombrie 2009, 10:48)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui coropisnita pedelista

        De 20 de ani sindicaliştii sunt manipulaţi de Mafia PSD, repetând ce li se picură în ureche. Practic, în ciuda faptului că a condus mereu, fie direct (epoca Iliescu), fie prin serviciile secrete (pe timpul CDR), fie prin şantaj (ultimii ani din epoca Tăriceanu), PSD nu şi-a asumat niciodată realitatea : că este un produs al fostei (şi actualei) Securităţi, că a parazitat aproape toate structurile de decizie, administrative, legislative şi executive ale statului (justiţie, instituţii publice, companii de stat, etc.) şi că a trimis în Parlament nişte reprezentanţi ai Mafiei, nu ai cetăţenilor oneşti ai acestei ţări. Doar Traian Băsescu are curajul de a pune degetul pe rană ! Aşa că, atunci când cineva, oricine, chiar onest, dar naiv, crede că răul societăţii este în altă direcţie decât aceea a Mafiei PSD, această minciună trebuie taxată. Nu susţin că de la PDL nu sunt personaje dubioase, dar niciunul nu a fost apărat până în pânzele albe ca mafioţii pesedişti. Miliardele furate de către Mafia PSD şi protejaţii ei sunt de-a dreptul halucinante faţă de ceea ce se tot presupune cu insistenţă, de ani de zile, la televiziunile cu tonomate ale mogulilor. E drept, orice sumă furată e important să fie dezvăluită, dar e extrem de grav, pe lângă faptul că e şi absolut ridico,l să excluzi din dezbaterea publică averile de miliarde ale lui Voiculescu, Vântu, Patriciu, Năstase, etc. etc. etc. .
      • +1 (1 vot)    
        "-" ti-am dat si eu la ambele postari (Marţi, 6 octombrie 2009, 11:28)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui coropisnita pedelista

        pentru ca acel portar de scoala ti-a format opinia (asta arata cat de usor esti influentabil!) si pentru ca nu sunt de acord cu ceea ce spui:
        1. portarul acela de scoala care spune ca fura pdl-isti nu stia poate ca acolo unde lucreaza el, la scoala, este (sau cel putin era) populat cu psd-ei;
        2. ca cfr-istii cereau bani si Base nu le dadea s-a dovedit in timp ca Base avea dreptate; iata ce distorsiuni sunt in sistemul de salarizare atat bugetar cat si al cfr-ului care chiar daca nu e bugetar au ajuns sa disponibilizeze oameni la greu TOCMAI pentru ca la minister n-au fost mai multi de Basescu sa le spuna ca este o legatura intre venituri si cheltuieli.
        • 0 (0 voturi)    
          tanti pedelista nu mai fi subiectiva (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:56)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui gabifm

          Observ ca mai toate posturile care sunt impotriva mandarinelor sunt pe minus. De ce?
          Pentru ca tanti pedelista de mai sus este foarte ofticata pentru ca 99% dintre posturile de aici sunt anti-PDL/marinar.
          Tanti pedelista, felicitari, ai demonstrat inca o data ca voi, pedeleii, in frunte cu marinarul nu tolerati pareri contrare celor voastre indiferent ca sunt bine argumentate sau nu.
          Credeam ca doar basescu sufera de sindromul tiranie dar cu totii sunteti infectati.
          Antidotul insa se aplica in 2 luni ;)
  • -1 (5 voturi)    
    Păi, dle Consilier... (Luni, 5 octombrie 2009, 16:33)

    păi [anonim]

    cât de proşti să fie liberalii să muşte din gogoaşa asta???
    ce vă facecţi dle consilier cu patriciu, petro-mogulii etc etc?
    iar să urle & să înjure marele cârmaci că e o alianţă imorală?
    nici nu ştiţi ce sensibilă e instituţia prezidenţială la cestiile de morală...
    chiar toţi sunt proştii voştri, dle fesenar?
  • -3 (3 voturi)    
    ce oroare (Luni, 5 octombrie 2009, 16:35)

    ana [anonim]

    ar insemna sa o luam de la capat cu scandalul cu PNL. Nu multam , mai bine plecam dracului din tara ca avand in vedere ca asemnea predictii inseamna alti anii de scandal. ce oroare. Nu mai e de stat in tara asta. Pe cine mai prostiti?
  • 0 (6 voturi)    
    Aliante si coalitii cu PD (Luni, 5 octombrie 2009, 17:16)

    Costache2009 [utilizator]

    PD - membru al Internationalei socialiste - s-a coalizat cu guvernul CDR. Rezultat: PNTCD a disparut de pe scena politica si PD a inceput sa cocheteze cu crestin-democratia. PD a facut alianta cu PNL si a devenit marele partid de dreapta si singurul "liberal" cu adevarat. PD-L a facut coalitie cu PSD si, daca ii lasam ceva timp, ar fi devenit PD-L-S... PD-l a intensificat racolarea de adepti din randul celorlalte partide parlamentare si mie mi se cere sa las sa lucreze in liniste si armonie un partid corupator. Putin imi pasa ca este guvernul unui partid (si tatuc) corupator, care nu are nici tata, nici mama, ca ar racola si pe Aghiuta si tac'su lui Scaraotchi, daca aia i-ar garanta realegerea marelui carmaci, eventual pe viata! PD-L sa dispara din viata politica si sa-l ia si pe Basescu al lor! Daca dispar corupatorii astia, avem sanse mari sa scapam si de coruptie!
  • 0 (4 voturi)    
    Frica ii face atat de interesati (Luni, 5 octombrie 2009, 17:24)

    Mihai [anonim]

    Acesta actiuni ale PD-L si administratiei prezidentiale arata ca de fapt Crin Antonescu este candidatul de care ii e cel mai teama lui Basescu si incearca sa il anihileze cu tot felul de promisiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa este cum spui!?! Viseaza in continuare. (Marţi, 6 octombrie 2009, 11:30)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      ...
  • -1 (3 voturi)    
    predictie (Luni, 5 octombrie 2009, 18:24)

    gabriel [anonim]

    Dupa prezidentiale oricum vor fi alegeri parlamentare anticipate, atunci psd + pnl vor umple puscariile !
  • +1 (1 vot)    
    BASESCU, Presedinte! (Marţi, 6 octombrie 2009, 11:02)

    John [anonim]

    Basescu e cel mai bun!