Guvernul Boc a schimbat din functii prefectii apartinand PSD

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2009, 20:37 Actualitate | Politic


Guvernul condus de Emil Boc a decis schimbarea din functie a prefectilor si secretarilor de stat numiti la propunerea PSD, in locul acestora fiind numite persoane sustinute de PDL, a anuntat ministrul interimar de Interne, Vasile Blaga, in cadrul sedintei de guvern de joi seara. Noul sef al DGIPI a fost numit Stefan Zaharia Pop.

''Prefectii sunt reprezentantii Guvernului in teritoriu. De astazi Guvernul are o alta componenta politica. Au fost eliberati din functie o serie de prefecti'', a spus Blaga.

Potrivit lui Blaga, la sefia Directiei Generale de Informatii si Protectie Informativa (DGIPI) a fost numit comisarul-sef Stefan Zaharia Pop. Gelu Drajneanu, seful DGIPI pana in prezent, a demisionat, joi dimineata, de la conducerea directiei, imediat dupa anuntul privind revocarea lui Dan Nica din functia de ministru de Interne.

De asemenea, Nicolae Tutilescu, fostul sef al Politiei Capitalei, a fost numit secretar de stat la Departamentul Schengen, iar Dan Fatuloiu la Departamentul Ordine publica si siguranta publica, cel mai important din minister. Generalul Olimpiodor Antonescu, seful Statului Major al Jandarmeriei, a fost numit la conducerea Jandarmeriei Romane.

Vezi aici lista prefectilor eliberati din functii si a celor nou-numiti.

Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, si proaspatul vicepremier demis, Dan Nica, au declarat, joi dimineata, ca odata cu ministrii demisionari vor pleca si secretarii de stat social-democrati, sefii de agentii si alte persoane numite politic in functii, dar nu si cei care au obtinut functiile prin concurs, precum prefectii, care sunt apolitici.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4801 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    si sefii PSD de la agentii si companiile statului (Joi, 1 octombrie 2009, 20:57)

    Eneas [anonim]

    curatatoria Nufarul trebuie sa lucreze non-stop ! Daca nu isi pune PDL oameni de incredere se duce draqu stabilitatea economica !
    • -2 (16 voturi)    
      PDL = incsonstanta, imoralitate (Joi, 1 octombrie 2009, 22:31)

      mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Au fost un sir de declaratii prin care anuntau ca nu vor demite oameni pe criterii politice.
      Videanu anunta ca nu vor incepe epurarea politica.

      Si totusi la cateva ora mai tarziu, acest anunt.

      E clar cat de mult conteaza criteriile de experienta si profesionalism. Criteriul politic primeaza la PDL. Si asta e grav.

      Concluzia mea: inconstanta si imoralitate.
      • +6 (8 voturi)    
        Sa stii! (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:44)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

        Sa stii tu ca prefectii PSD ar fi pus pe plan secund lupta politica si ar fi pus cu totii umarul la reconstructia patriei. Sa fim seriosi, miscari ca astea au avut loc la fiecare schimbare la Victoriei.
  • -6 (22 voturi)    
    Ce bine pregatiti sunt cei din pDL! (Joi, 1 octombrie 2009, 21:16)

    gogu [anonim]

    Eu cred ca cei care au ceva in cap vor intelege cine a creat si cine incearca sa profite din criza aceasta! Crtedeti ca daca cei din pDL nu aveau un plan care includea scoaterea PSD din guvern, aceste numiri aveau loc asa repede?
    Ce ma sperie este usurinta cu care unul sau altul din conducatorii iubiti pot sacrifica interesele tarii pentru un profit iluzoriu personal! De aceea avem tara pe care o avem acum!
    Eu m-am hotarat sa ma duc la vot. Inca nu stiu cu cine voi vota, dar voi vota pentru o schimbare!
    • -5 (23 voturi)    
      Sa mergem la vot! (Joi, 1 octombrie 2009, 21:36)

      robotzika [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      E singura solutie sa schimbam ceva in bine. Am crezut ca am facut asta in 2004 si ne-am bucurat. Timpul ne-a dovedit ca ne-am inselat.
      De data asta insa trebuie sa mergem sa votam! Pentru o schimbare! De data asta putem sa spunem linistiti ca mai rau nu se poate.
      • +5 (21 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 1 octombrie 2009, 21:57)

        [anonim] i-a raspuns lui robotzika

        • -1 (5 voturi)    
          haha ce gluma buna (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:51)

          radu [anonim] i-a raspuns lui

          Pentru glume ca asta ti-ai fi luat numai castane de la copiii din fatza blocului, dar uite ca aici s-au gasit multi portocalii sa-ti dea +uri :) esti bun
      • -4 (18 voturi)    
        ... (Joi, 1 octombrie 2009, 22:02)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui robotzika

        nu stiu daca observati ca toata lumea care a postat comentarii are cam aceleasi idei: PDL e jenibil. Intrebarea care se pune este de unde au aparut voturile negative. =)) E de rasul curcilor. Uite asa incepe chelu pdlizarea cu forta. Baieti pregatiti-va sa va faceti carnetul de partid. A trecut mult timp de la ultimile si s-au mai decolorat. Nu mai sunt rosii; acum sunt portocalii.
        • +4 (12 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 1 octombrie 2009, 22:15)

          [anonim] i-a raspuns lui festinalente

          • +5 (13 voturi)    
            :) (Joi, 1 octombrie 2009, 22:59)

            robotzika [utilizator] i-a raspuns lui

            Si crezi ca un comentariu de genul "vezi ca ti-a picat un surub si te-ai defectat :)" isi are rostul in locul asta? Nu prea obisnuiesc sa comentez pe aici, dar in seara asta, dupa ce am vazut ce se intampla pe scena politica, cum isi bat joc de noi pe fata unii dintre cei pe care multi dintre noi i-am ales, chiar nu am putut sa ma abtin. Sunt sigura insa ca, pe langa cei care dau voturile cu minus pe site-ul acesta, poate platiti de cineva, poate nu, sunt si oameni care citesc si sunt la fel de frustrati ca mine in acest moment de faptul ca suntem neputinciosi in fata unor magarii care se fac in ochii nostri si pe spatele nostru. Pentru ca eu una sunt constienta ca vom trage mult sa ne revenim dupa jaful pe care l-au facut in tara de cand sunt la putere unii, iar daca ii lasam sa o faca in continuare, vom trage si mai mult.
            • +10 (10 voturi)    
              si in continuare... (Joi, 1 octombrie 2009, 23:10)

              robotzika [utilizator] i-a raspuns lui robotzika

              Nu va lasati manipulati de mesaje de genul "Sa-i pedepsim prin absenta" sau "Vot nul"! Nu pe ei ii pedepsim, ci pe noi.
              • +1 (1 vot)    
                neprezenta la vot (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:22)

                eu [anonim] i-a raspuns lui robotzika

                personal nu o sustin. insa e un drept, nu o obligatie. daca ai fi citit dilema, ai vedea ca e si asta un mod de protest. cred ca trebuie sa respecti decizia omului de a uza sau nu de dreptul lui. beneinteles ca in tara asta exista tendinta de a limita numarul drepturilor si a le transforma pe sestache in obligatii. si mai lasa-ma cu schimbarea ca e ceva de genul pleaca ai nostri, vin ai nostri, ce raman sunt tot ai nostri...
            • +5 (11 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 1 octombrie 2009, 23:13)

              [anonim] i-a raspuns lui robotzika

              • 0 (4 voturi)    
                Cernea (Joi, 1 octombrie 2009, 23:38)

                mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui

                Inca Cernea nu are stranse semnaturile. Daca vrei sa il votezi, incearca sa ajuti si cu faza de strangere a semnaturilor astfel incat sa poata candida.
              • -3 (5 voturi)    
                Din pacate ai dreptate... (Joi, 1 octombrie 2009, 23:57)

                robotzika [anonim] i-a raspuns lui

                Nu sunt incantata de nici unul dintre contracandidatii lui Basescu, dar dupa ce l-am sustinut cu multa ardoare, foarte multa ardoare, de cand a candidat la primarie si pana mai anul trecut, am ajuns la concluzia ca oricine e mai bun pentru noi decat el. Asa ca in turul 2 voi vota cu adversarul lui, indiferent cine va fi el (sau aproape, dar dupa calculele mele nu sunt prea multi care au sanse sa ajunga acolo... asta mai depinde si de prezenta la vot insa). Ca mine sunt multi care erau la fel de "fani" ai lui Basescu. Nu stiu ce mai are in Bucuresti, dar in tara lumea e impotriva lui. Vom vedea asta curand. Niste sondaje serioase nu am vazut in ultima vreme, dar alegerile se apropie.

                Iar oameni buni exista, insa nu oricine poate sa ajunga acolo. Un candidat independent are sanse putine sa ajunga vreodata presedinte, iar ca sa ajungi sa candidezi pentru unul din partidele mari.... sunt sigura ca asta e o poveste lunga si foarte interesanta..... dar nu o stiu eu. :)
                • +5 (7 voturi)    
                  Comentariu sters de utilizator (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:15)

                  [anonim] i-a raspuns lui robotzika

                  • +1 (3 voturi)    
                    :( (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:12)

                    robotzika [utilizator] i-a raspuns lui

                    Dupa calculele mele, Vadim si Becali nu au cum sa ajunga in turul 2. Iar daca s-ar intampla ca unul dintre ei sa iasa presedinte..... sobolanii vor parasi corabia dupa mine.
                    Iti respect votul. Cum eu am ales sa votez contra, tu ai ales sa votezi pentru. Ce va fi vom vedea.
                    Din pacate, Basescu vine cu partidul, ca sa spun asa, iar PD(L)-ul mi se pare mie ca e caracterizat cel mai bine de o vorba aruncata la un moment dat de o "stimata" doamna.... "Ciocu' mic ca acum noi suntem la putere". Trist, dar adevarat. :(
              • +1 (3 voturi)    
                ... (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:45)

                festinalente [utilizator] i-a raspuns lui

                in cazul tau ar fi mai indicat sa nu votezi. Sunt de preferat 5 ani de isterie sau de comedie sumbra (cum o fi aia?) decat 5 ani de dezechilibru sustinut doar prin vorbe fara niciun fel de sustinere, prin autocontraziceri. Probabil ca Basescu confunda tara cu o amorfa in care in loc de vin stam noi populatia. Cum naiba de pe unde a ajuns au aprut certuri. Absolut peste tot caci asta e tot ce poate face. A avut 5 ani sa demonstreze ce poate face: circ. Deci sa o ia si pe maimuta de fica-sa si sa isi faca numarul pe alta arena.
            • +5 (7 voturi)    
              doar "de cand sunt la putere unii"?? (Joi, 1 octombrie 2009, 23:33)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui robotzika

              vai cata obiectivitate! regimurile iliciov au fost fara pata si fara greseli!!! e cusut totul cu ata alba, fato! si vezi ca cine se scuza se acuza - si aici ma refer la: "Nu prea obisnuiesc sa comentez pe aici, dar..." zau? te credem cum il crezi tu pe Boc! e bine asa??
              • 0 (4 voturi)    
                :) (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:08)

                robotzika [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                Tu pari mult mai obisnuit sa postezi astfel de comentarii. Iar daca esti printre cei platiti, sincer, eu te-as concedia pe loc.
                • +1 (3 voturi)    
                  n-ai tu fata sa ma concediezi (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:48)

                  zaboo [utilizator] i-a raspuns lui robotzika

                  mai mult: la aia ca tine nu le da Dumnezeu functii din astea, tocmai pentru ca ar lua decizii bazate pe ... nimic - ca e tot ce ai in cap! tu esti buna de fotbalist - ai multe goluri la "activ" ;) cat despre "tu pari..." mi se rupe de ce "par" unora ca tine, care arunca cu vorbe ca sa se afle in treaba! n-ai nici idei, nici argumente, nimic! de ce m-ar interesa parerea unei necalificate?
                  • -1 (3 voturi)    
                    :)) (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:18)

                    robotzika [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                    Nu ai tu de unde sa stii ce e in cap la mine, dar cred ca cei care citesc pe aici stiu sa faca diferenta intre cineva cu bun simt si cineva ca tine, fie ca sunt de acord sau nu cu ideile mele. Functie nu vreau. As putea sa am daca as vrea, dar nu vreau. Ceea ce recunosc ca e pacat. Daca ar fi mai multi oameni ca mine si mai putini ca tine cu functii (indiferent de partidul din care fac parte), altfel ar sta lucrurile in tara.
                • +2 (4 voturi)    
                  poti sa argumentezi ce ai sustinut mai sus? (Vineri, 2 octombrie 2009, 7:44)

                  Decebal [anonim] i-a raspuns lui robotzika

                  Draga robotico, chiar daca sunt departe de tara de mult timp, sunt la curent cu tot ce se intimpla si urmaresc "de pe margini" toate mutarile, toata propaganda de pe la fel si fel de televiziuni. Nu imi dau seama la ce jaf te referi, atita timp cind in toata lumea, inclusiv in SUA de unde scriu acum, sunt mari probleme economice. Ceea ce constat eu ca se intimpla acasa insa ma lasa pur si simplu consternat. E atita obsesie impotriva presedintelui, fiecare striga cit il tine gura cit e de asa si pe dincolo, iar cind ler mai raspunde citeodata, sar si mai aprinsi si il fac tot pe el scandalagiu. Chiar nu inteleg, pe tine daca te-ar latra un catelus poate nu l-ai baga in seama, dar daca ar si sari agresiv si obraznic sa te muste, imaginindu-si in creierul lui mic ca esti dusmanul stapinului sau, ce ai face? Dar daca ar fi o haita intreaga dupa funduletul tau in timp ce ai incerca sa iti vezi de treaba ta, sa lucrezi de exemplu?
    • -5 (15 voturi)    
      schimbare (Joi, 1 octombrie 2009, 21:39)

      nume [anonim] i-a raspuns lui gogu

      si eu la fel !
      si sincer...in 2004 mi-am dorit din tot sufletul sa scapam Romania de mizeria de atunci...Ii uram din tot sufletul pe cei de atunci...Acum il urasc pe asta si pe acolitii lui de 100 de ori mai mult !
    • +3 (5 voturi)    
      schimba-ti scutecul (Joi, 1 octombrie 2009, 23:29)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      si maturizeaza-te!
      • 0 (4 voturi)    
        Cata inteligenta! (Vineri, 2 octombrie 2009, 5:58)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Urmaresc comentariile ce sunt postate de cei care citesc stirile. Cred ca sunt mult mai edificatoare decat un sondaj de opinie publicat de nu stiu ce partid. Ele arata exat ceea ce gandesc ceilalti. Totodata mai arata si puterea financiara unui partid sau altul care angajeaza persoane mai mult sau mai putin dotate sa posteze pe forum! Anul asta pDL-ul este in criza de lichiditati!
  • +11 (25 voturi)    
    yee (Joi, 1 octombrie 2009, 22:00)

    claudiu [anonim]

    am scapat de comunistiiiiiiiiiiiiiiiiii
    • -1 (1 vot)    
      completare (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:15)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

      am scapat, temporar, de o parte dintre comunisti
  • -2 (16 voturi)    
    ciocul mic (Joi, 1 octombrie 2009, 22:04)

    traian [anonim]

    ce bine stiti ce aveti de facut. Ce criza, ce probleme economice, totul este sub control cu vajnicul marinar la timona. mai ca imi pare rau dupa RAPOSATUL.
    • +2 (6 voturi)    
      du-te dupa el (Joi, 1 octombrie 2009, 23:27)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui traian

      sau emigreaza in china comunista - sigur o sa iti fie mai bine!
  • +2 (6 voturi)    
    ref.schimbare ...ca noi l-am "crescut"pe claudiu (Joi, 1 octombrie 2009, 22:22)

    viata libera [anonim]

    ...nuuu,la galati,nuuu ...va rugam,ca numai ce l-am lansat si a apucat sa faca si el ceva "burtica"...!!!
  • +1 (11 voturi)    
    Udrea la mediu (Joi, 1 octombrie 2009, 22:25)

    dan [anonim]

    paste fericita!
  • +2 (6 voturi)    
    oameni maturi (Joi, 1 octombrie 2009, 22:40)

    tractorist [anonim]

    Parca ar fi copii. Trist!
  • +1 (5 voturi)    
    doamne (Joi, 1 octombrie 2009, 23:07)

    George [anonim]

    Doamne, astia se tut pe banii mei si ai tai. Ce jalnicaraie de sistem de administrare a tarii.
  • -2 (4 voturi)    
    Bravoooooooo! (Joi, 1 octombrie 2009, 23:20)

    Badea Ioan [anonim]

    In sfirsit ! Nas-Pat-Voi- ul ! a luat-o peste bot !
    Sa vedeti acum atacuri la D-nul Presedite Basescu din partea "GAROILOR" citeste "tzigani " !
    Uite ca : "Alba-Neagra " nu mai functioneaza ??!!!
    Falangele PSD-ului [citeste HOTII ] !!!
    PNL- Patriciu
    PC - Voiculescu
    etc. ! o-r sa incerce sa se "regrupeze" !!!
    V-om vedea !
    • +1 (1 vot)    
      De obicei... (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:36)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

      ...trec cu vederea cateva greseli intr-un comentariu dar, de data asta, nu ma pot abtine.

      Eu cred ca "Badea Ioan" prin limbajul academic pe care il afiseaza pe aici este reprezentativ pentru "electoratul" mediu din Romania.

      Bade Ioane, daca iti dau un sac de cartofi sau patru mici votezi cu cine iti zic eu?
  • +3 (7 voturi)    
    cat de penibili mai sunt psde ii astia (Joi, 1 octombrie 2009, 23:32)

    caterinca [anonim]

    Sunt chiar ridicoli.
    Cica au facut concurs cand au dat anumite posturi in administratia locala. Pai nu e clar ca la concursurile alea au participat membri psdr sau macar simpatizanti? ca doar nu erau prosti sa puna acolo pe oricine. Acuma au pretentia ca aia sa ramana doar pentru ca ei au organizat concurs.
  • +2 (2 voturi)    
    Destinul implacabil (Vineri, 2 octombrie 2009, 6:31)

    Fermieru [anonim]

    Ţăranul întoarce cositura pe toate părţile, să se usuce bine, dar tot la vacă ajunge.
  • 0 (2 voturi)    
    Si cine e mai competent.. conteaza? (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:49)

    voce din popor [anonim]

    Deci ni se spune pe fata ca suntem condusi de interese politice! Nu de interesele tari!

    Nu conteaza cat de prost sau bun e unul. daca e interesat de realizari pentru tara sau realizari proprii.
    La astea se mai gandesc numai unii oameni din popor.

    Mi-e scarba de toata clasa politica. Ma duc sa vomit
  • +1 (3 voturi)    
    PNL versus PD-L (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:45)

    Mardare [utilizator]

    Mare diferenta, PNL-isti au avut caracter, sunt incomparabil mai cu bun simt; Revedeti cum au tratat prefectii si directorii din deconcentrate in aceeiasi situatie. Diferenta mare , multe multe clase peste PD-L.
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuria de ieri n-a tinut mult. (Vineri, 2 octombrie 2009, 19:58)

    Dezamagire [anonim]

    O fi schimbat dar cei de la varf sunt subtiri.
    Se pare ca fiecare partid a ajuns o cocina.