VIDEO Traian Basescu a semnat decretul de revocare a ministrului de interne Dan Nica. Vasile Blaga, numit interimar

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2009, 10:30 Actualitate | Politic


Imagine din 12 februarie 2009, de la ceremonia de instalare a vicepremierului Dan Nica in functia de ministru al Internelor
Foto: Agerpres
Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a semnat joi, 01 octombrie, decretul pentru revocarea din functia de viceprim-ministru si ministru al Administratiei si Internelor a lui Dan Nica. Traian Basescu l-a numit vicepremier si ministru de Interne interimar pe Vasile Blaga, ministrul Dezvoltarii Regionale si Locuintei.



Seful statului a discutat, miercuri seara, la Palatul Cotroceni, cu Dan Nica, caruia i-a sugerat sa demisioneze, insa acesta a refuzat.

Social-democratii au anuntat, anterior, ca ministrii PSD vor demisiona din Guvern imediat dupa ce seful statului va semna decretul privind revocarea lui Dan Nica.

Criza din coalitie a debutat la inceputul acestei saptamani, cand premierul Emil Boc si-a anuntat intentia de a-l revoca din functie pe Dan Nica si a cerut PSD sa nominalizeze un inlocuitor pentru acesta. Social-democratii au refuzat, anuntand ca singura lor propunere pentru functiile de vicepremier si ministru de Interne este Dan Nica.

Seful Guvernului le-a acordat, luni, social-democratilor un termen de 24 de ore pentru desemnarea unui inlocuitor pentru Dan Nica. O zi mai tarziu, dupa ce social-democratii au refuzat sa faca o noua nominalizare, Emil Boc i-a trimis presedintelui Traian Basescu propunerea de revocare din functie a lui Dan Nica si de numire in locul acestuia, ca interimar, a lui Vasile Blaga.

Decretul a fost semnat de seful statului joi dimineata.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9746 vizualizari

  • -9 (47 voturi)    
    Ce medicatie ia Basescu dupa operatia de tiroida ? (Joi, 1 octombrie 2009, 10:35)

    zorro [anonim]

    Intreb de curiozitate.
    L-as vota iarasi, dar este oare lucid si echilibrat ?
    • +10 (26 voturi)    
      Guvernul Boc 2 va fi votat sigur. (Joi, 1 octombrie 2009, 10:48)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui zorro

      Daca parlamentarii vor vota de 2 ori contra guvernului atunci dupa 1 ianuarie Basescu va dizolva Parlamentul, conform Constitutiei.
      • +12 (28 voturi)    
        Alegeri anticipate ar fi cea mai buna solutie... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:04)

        mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui Elena

        Din pacate nu avem alte variante.

        PSD, PDL, PNL... nu exista nici un partid care sa imi mai inspire incredere.

        Mai raman partidele extremiste PRM, PNG ... exista riscul sa intre in parlament chiar si PNG :( Si o sa avem un Parlament de Becalieni.

        Din pacate populatia din romania are politicienii pe care ii merita!
        • -4 (42 voturi)    
          Nu se pot face anticipate. (Joi, 1 octombrie 2009, 11:16)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

          Sunt mai putin de 60 zile pana la alegerile prezidentiale.
          Oricum sper ca romanii vor vota impotriva (da, se poate impotriva) lui Basescu. E un factor de iresponsabilitate acest matelot.
          • -7 (21 voturi)    
            mda (Joi, 1 octombrie 2009, 11:21)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui anonim

            problema e ca atunci cand votezi impotriva poti nimeri cu altu la fel de dus (vezi votul impotriva psd de acum 5 ani)...

            adevaru e ca nu avem un candidat calumea...
            • -5 (23 voturi)    
              Votul impotriva (Joi, 1 octombrie 2009, 11:25)

              kinn [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              Chiar daca nimeresti altul le fel de dus, macar il shimbi pe cel vechi. Tot e ceva.. Macar pastrezi sansa ca mai tarziu sa apara cineva mai bun. Daca cel vechi si rau ramane incremenit in functie, nici macar speranta unei schimbari nu mai exista
              • +6 (20 voturi)    
                era de asteptat (Joi, 1 octombrie 2009, 11:41)

                jo [anonim] i-a raspuns lui kinn

                ca TSDPN (trupa speciala de dezinformare prin net) sa isi faca aparitia pe forumuri rapid & in forta in urma unei astfel de noutati :)
                • +5 (11 voturi)    
                  Imi dau seama (Joi, 1 octombrie 2009, 12:03)

                  kinn [anonim] i-a raspuns lui jo

                  Eu stiindu-ma un cetatean complet neimplicat in politica, care imi dau cu parerea onest pe net, cand am timp, imi dau seama cam cata paranoia, isterie si prostie pot avea intr-insele mesaje ca asta al tau!
                  • -1 (11 voturi)    
                    stimate kinn (Joi, 1 octombrie 2009, 12:18)

                    jo [anonim] i-a raspuns lui kinn

                    eu nu imi dau seama cum se face ca, la nici 5 minute de la publicarea stirii, puteam citi vreo 10 comentarii exclusiv antibasescu, publicate, evident, de cetateni complet neimplicati in politica, dar arzand de dorinta de a-l mai arde o data pe base :)
            • +1 (9 voturi)    
              Mai bine schimbi (Joi, 1 octombrie 2009, 11:59)

              n_asul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              ceva rau cu altceva inca greu definit decat sa mergi cu raul mai departe. Cam asta e esenta logicii in evolutie. Hai sa schimbam poate totusi va fi mai bine ca mai rau ... e tare greu (dar probabil ca se poate )
            • 0 (10 voturi)    
              raul cel mai mic (Joi, 1 octombrie 2009, 13:12)

              eba [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              Pacat ca ai dreptate. Dar niciunul nu poate fi mai rau ca base...
              • -1 (9 voturi)    
                Ba da (Joi, 1 octombrie 2009, 13:23)

                Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui eba

                conducerea tarii de interlopii lui Vanghelie prin purtatorul lui de cuvant Geoana pe care l-a finatat pe persoana fizica. Nu vanghelizarii si interlopizarii tarii!
                • -2 (2 voturi)    
                  draga anonime (Joi, 1 octombrie 2009, 16:26)

                  justin [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

                  nu stiu in care tara traiesti dar daca ma uit la ultimii 5 ani Romania chiar a fost "vanghelizata", "interlopizata", "becalizata", "manelizata" si cum mai vrei tu.

                  Daca tie ti se pare ca noi (societatea) traim mai bine, suntem mai educati, mai civilizati, mai cinstiti ... te inseli amarnic. Asta e adevaratul bilantz pe care trebuia sa il facem fiecare dintre noi...
          • +6 (26 voturi)    
            Bravo Base!!!!! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:35)

            John [anonim] i-a raspuns lui anonim

            excelenta decizie
            • +5 (19 voturi)    
              Pentru toti care se bucura : 1.3 (Joi, 1 octombrie 2009, 12:07)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui John

              Circ e tot ce avem.
              Ganditi-va bine! Va tot bucurati si il iubiti pe Marinar fara rezerve.
              Dar guvernul lui a primit nota 1,3 pentru masurile anticriza adoptate.
              Tara se scufunda. Saracia se adanceste. Lumea ramane fara locuri de munca.
              De 5 ani avem doar conflicte si mult circ. Asta va doriti?
              Credeti ca dupa alegeri Base in mod miraculos se va transforma intr-un reformist si va aduce la guvernare responsabili care vor gestiona economia Romaniei spre cresteri economice si prosperitate?
              Credeti ca dupa alegeri Base va crea un guvern si va impune un parlament capabil sa reformeze societatea, sa infaptuiasca reforma administrativa si sa modernizeze structurile celor trei puteri din Romania?
              Va place circul, marlania, mitocania, grobianismul, incultura si promiscuitatea?
              Ca asta va ofera viitorul mandat al lui Base.
              Chiar si voi, tonomate portocalii ar trebui sa reflectati! Ce impuneti? Ce credeti?
              Ca VOI veti fi mai prosperi intr-o tara distrusa? Ca VOI veti trai bine? Nu aveti cum! Nu sunteti nici blonde, nici fuste-scurte, nici udre, nici ridze sau anastase ca sa primiti ceva in plus! Doar oase, resturi, frimituri cazute de la masa soioasa a puterii actuale.

              Pacat ca va prosituati constiinta pentru atat de putin!
              • -1 (7 voturi)    
                Bine spus! (Joi, 1 octombrie 2009, 13:13)

                de acord [anonim] i-a raspuns lui Catalin

                Bravo!
              • +3 (7 voturi)    
                Si ce propui? (Joi, 1 octombrie 2009, 13:27)

                Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Catalin

                Fedesenarii au demonstrat ce pot si nu sunt cu nimic mai breji. Iar Mirciulica presedinte inseamna vanghelizarea si interlopizarea intregii tari asa cum e situatia in sectorul 5 pe care o cunosc pe propia piele.
              • +1 (5 voturi)    
                gutui ati fost gutui veti ramane... (Joi, 1 octombrie 2009, 16:01)

                nicksone [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

                ce a facut basescu in romania a fost imperios necesar. a fost un pas catre normalizare. tzara era cuprinsa de cancerul coruptiei. basescu a stricat multe jocuri mafiote si va mai strica in continuare. da, in situatii de criza e nevoie de o mana de fier. suprapunerea cu criza economica este o simpla coincidentza. trebuie aleasa continuitatea, trebuie reformata tzara si aduca cu adevarat la nivelul lui 2009. shemanrii sa dispara din politica, chiar daca au bani. e nevoie de monica macovei inapoi (tare mi-ar place un tandem monica macovei - presedinte, basescu - prim-ministru, sa vezi serparia atunci agitata...). sunt privilegiat in a-l intelege pe basescu, sunt comandant de nava si stiu exact unde vrea sa ajunga: la destinatie. succes base, tine-o tot asa!
              • 0 (2 voturi)    
                te inseli...si ne vrei sa ne inseli si pe noi (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:04)

                rosu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

                Cu cine are Base conflicte? Cu PSD-ul (in principal): Ilici, Nastase, Marean, etc. Nu vad ce e asa de rau aici...dimpotriva.

                Tara se scufunda dupa o guvernare PNL (+PSD) dezastruoasa. Au chetuit toti banii pe prostii...economia "duduia" si ei chetuiau...

                Vorbesti de firimituri....astia care ne-au condus din '89 incoace au vandut tot, tot, tot.

                Incultura si grobianism - ai descris perfect unul dintre liderii "cu viitor" ai PSD. Nu, nu vrem asta.
          • +7 (9 voturi)    
            Se pot face anticipate. (Joi, 1 octombrie 2009, 11:44)

            AlinN [anonim] i-a raspuns lui anonim

            Si interesul este sa se faca DUPA referendum, cand declansarea anticipatelor determina caderea de capete in parlament. :)) Desigur exista si posibilitatea ca parlamentarii sa nu precupeteasca nici un efort in sustinerea guvernului Boc.
          • +9 (17 voturi)    
            De ce? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:44)

            Sam [anonim] i-a raspuns lui anonim

            "..E un factor de iresponsabilitate acest matelot"
            De ce? Pentru ca ti-au imbuibat capul 4 ani de zile, ziaristii lu peste de la Realitatea si Antene...
            Incearca sa gandesti cu propriul cap..
            • +3 (3 voturi)    
              ii ceri prea mult (Joi, 1 octombrie 2009, 16:04)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Sam

              si mult prea tarziu - raul a fost facut!
        • +2 (12 voturi)    
          EBa, ministra Educatiei (Joi, 1 octombrie 2009, 12:29)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui mihai1982

          Deci propun ca in locul Ecaterinei Andronescu la Ministerul Educatiei sa vina Intaia Fiica a Tarii ....Elena Basescu!

          Iar in locul lui Cristi Diaconescu la Externe sa vina Intatiul PupInCoorist al natiunii ...Traian Ungureanu!
          Iar la Agricultura sa vina omul cu nume predestinat: BOUreanu!

          Iar la Ministerul de Interne, 'expertul' care stie sa puna mana pe arme....Mircea Basescu!
          • +1 (7 voturi)    
            uffa (Joi, 1 octombrie 2009, 13:20)

            basuleanu [anonim] i-a raspuns lui FFF T

            As fi ras daca eu , familia, prietenii si toti cunoscutii si necunoscutii din jurul meu n-am avea de platit cateva miliarde de euro de pe urma acestei haotice neguvernari...
            :))) Oricum, ai grija cu glumele astea pe aici ca vezi bine site-ul e bantuit de fetele marinarului, toate lovite de o iubire oarba si obsesiva... se pune careva sa-ti transpuna gluma in realitate.
          • -1 (5 voturi)    
            Am o propunere mai buna (Joi, 1 octombrie 2009, 13:29)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui FFF T

            La educatie si la interne sa fie Vanghelie. Asa cum conduce trei organizatii judetene poate conduce si doua ministere pentru care are "aptitudini."
        • 0 (6 voturi)    
          b (Joi, 1 octombrie 2009, 13:10)

          a [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

          Incepand cu circarul de basescu...
      • +5 (33 voturi)    
        astia din psd (Joi, 1 octombrie 2009, 11:05)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Elena

        psd-ul s-a comportat ca fofarlica: nici nu au venit cu solutii la guvernare, dar se dau victime ca i-a dat pdl-ul afara! parca nu erau nici de pastrat daca nu stiu ce au de facut cand sunt la guvernare.
        • +5 (17 voturi)    
          nu te supara... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:22)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui calin

          si pdl sau pnl au facut ceva (bun) cat timp au fost la guvernare?
          asa ca fapt divers...
          a facut cineva ceva bun pentru tara asta din 90 incoace?
      • -5 (31 voturi)    
        Pai dupa 1 ianuarie, Basescu NU e presedinte (Joi, 1 octombrie 2009, 11:07)

        zorro [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Pe bune, voi chiar credeti ca va fi reales Basescu, sau sunteti pusi sa scrieti asta ?

        Eu nu am treaba cu partidele, dar din cate stiu romanii, var vota pentru incetarea scandalurilor : a fost basescu-ciorbea, basescu-tariceanu, acum e basescu-nica....

        Uite, eu pun pariu ca nu mai iese. Lumea e foarte suparata. Credeti-ma, la mine la serviciu lucreaza cateva sute bune de oameni si toti se intreaba : ce dracu a avut dom'le cu nica asta ? De-asta de arde noua acum ? De crize ?

        Faceti un sondaj si veti vedea cat de suparati sunt romanii.
        • +10 (22 voturi)    
          Daca toti sunt ca tine (Joi, 1 octombrie 2009, 11:41)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui zorro

          inseamna ca au ochelari de cal. Scuza/ma, dar... ce a facut Nica?
          1. Vaghelie: Domnul Basescu sa stea linistit. Arhivele 0215 nu mai sunt acolo unde le stia. Nica a dispus mutarea lor. Deci ce a facut Nica?! Politica in favoarea PSD, nu a tarii!
          2. Nica: In zilele de votare nu mai sunt autocare.
          Transportatorii proprietari de astfel de mijloace... sunt dom'le cate vrei! Ce a facut Nica? A indus in eroare cetatenii spunand ca PDL a inchiriat autocarele pe care vanghelie le/a folosit din plin. Lucru complet neadeavarat.
          Ministru de interne dezinfomeaza. Ce a facut Nica?
          Daca te/ai trezi un pic, Zorro, daca ti/ai da masca jos, am vedea ca esti ilici. Ca te uiti la antene, realitati, tevereuri controlate... Casca ochii Zorro, pana nu e prea tarziu. Nu e Basescu al mai bun, dar fata de pesedei... e parfum! Astia put din nascare.
          • +2 (10 voturi)    
            Basexcu trebuie sa zboare (Joi, 1 octombrie 2009, 11:56)

            andi [anonim] i-a raspuns lui domino63

            "A indus in eroare cetatenii spunand ca PDL a inchiriat autocarele pe care vanghelie le/a folosit din plin. Lucru complet neadeavarat."
            Tu si tovarasii tai de partid din PDL sunteti de pe alta planeta. Ia zi-mi si mie unde in declaratia lui Nica spune ceva de PDL?
            AAA...faptul ca 1. va simtiti cu musca pe caciula, 2. abia ati asteptat un motiv sa-l dati afara e cu totul altceva.
            Eu propun iesirea oamenilor in strada. Inteleg ca nu avem pe cine sa votam de la comunistii aia de PSD, sau de la ipocritii si incompetentii astia de la PDL sau PNL sau acest marinar analfabet numit "Basescu" trebuie sa plece.
            • +2 (2 voturi)    
              Eu nu am tovarasi! (Joi, 1 octombrie 2009, 14:11)

              domino63 [anonim] i-a raspuns lui andi

              Poate tu! Pentru ca dupa cum gandesti semeni a... tovaras! Nu sunt fan Basescu, dar sa spui ca asta este analfabet, in comparatie cu vanghelie care garanteaza pe banda rulanta infractori, milogi, incompetenti si mai pune tu orice vrei, mi se pare cam mult. Prefer un betiv (desi asta o spui tu si pesedeii tai), unui tuciuriu analfabet, incult, ipocrit, incompetent. Sa ne aducem aminte ca pesedeii si fratii lor, peneleii i/au dat afara pe astia de la guvernare. Acum ei pleca si striga in gura mare ca sunt dati afara. Looser si tu si ei. Pune/te langa bombo, geoala, hrebe, opãrescu, medelin si mai ales langa tatal vostru ilici. Vezi ce tablou frumos alcatuiti? Daca pesedeul ar putea sa dispara, odata cu cei 20 de ani de pesedeala, mai ca as spune viata ar trebui traita; asa, am pierdut cu totii ani buni din viata asta scurta.
        • +4 (14 voturi)    
          nu chiar (Joi, 1 octombrie 2009, 11:47)

          Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui zorro

          stai tu linistit, sunt sute de alte corporatii unde sentimentul e pro-basescu. Daca nu se intampla vreun cataclism social, Base iese detasat si fara probleme!
          • +1 (9 voturi)    
            sigur (Joi, 1 octombrie 2009, 12:12)

            n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

            sigur ... in fabricile si uzinele patriei . Toata lumea asteapta sa voteze pentru inca 5 ani de circ ... e drept cu ceva paine de la UE cat ne-or mai suporta si astia ... ca sincer nu-i prea inteleg
        • -1 (5 voturi)    
          Romania pe man Videnilor, Bercenilor si Basescilor (Joi, 1 octombrie 2009, 12:23)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui zorro

          Romania a ramas pe mana Videnilor, Bercenilor, Blaga si mai nociv decat toti, pe mana lui Traian Basescu!
          Omul asta e un dezastru pentru Romania si tare ma tem ca are parghiile sa ramana in functie inca 5 ani.
          • +1 (5 voturi)    
            Dar de fedesenari ai uitat? (Joi, 1 octombrie 2009, 13:32)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui FFF T

            De baronii locali Vanghelie, Mazare, Oprisan, de sforaul Hrbenciuc si de multi altii? Ei sunt o binecuvantare pentru tara, nu?
        • +1 (7 voturi)    
          fetele marinarului (Joi, 1 octombrie 2009, 13:35)

          cenzurat repetat pe hotnews [anonim] i-a raspuns lui zorro

          nu, nu cred multi ca basescu va fi reales. chiar el insusi e de acord cu tine si cu mine, ca altfel nu ii trebuia atat de disperat si cu orice pret ministerul de interne. pretul a fost ruperea coalitiei de guvernare si criza cu cateva saptamani inaintea alegerilor. a venit presedintele, factorul de echilibru si mediatorul si a zis ¨pdl vrea tulburarea apelor la ministerul de interne, psd vrea sa-si pastreze ministrul deja investit... in concluzie, sotutia de mijloc este ca... nica trebuie sa pleci!¨ halal mediere, mi-ar place sa ajunga base sef la hotnews, sa-l aiba toti partizanii lui sef direct. la alegeri o sa vedem cu totii miscari ciudate, evenimente tulburi, cateva scandaluri, reclamatiile catorva si pe sistemul base cainii latra, ursul trece, o sa ne jupoaie matelotul cu adunatura lui de curvistine si in viitorul mandat. sunt curios cat poate sa se fure la alegeri... urne inlocuite pe traseu, voturi numarate de sefa lui de campanie, ma astept la aceleasi metode de la alegerile trecute.
          ideea este ca site-ul nu e deloc impartial, in primul rand se cenzureaza, apar voturi fantastice si comentarii fanteziste toate in favoarea lui basescu.
    • +18 (50 voturi)    
      eu cred ca... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:55)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      indiferent de medicatie sau de presupusul " consum de alcool" de care il acuza in cor toata floarea PSD...omul ata face exact ce trebuie. Si asta ii baga in sperieti pe toti parvenitii si pe hotii deghizati in parlamentari PSD. Nicicand nu a fost spaima mai mare in randul celor ce au jefuit tara din 90 incoace.
      • +6 (24 voturi)    
        :) (Joi, 1 octombrie 2009, 11:03)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui oh

        "Nicicand nu a fost spaima mai mare in randul celor ce au jefuit tara din 90 incoace. "

        Sunteti nostim astazi :)

        Vedeti ca dintre cei care au jefuit tara din 90 pana acum sunt destui si in PDL.

        Dar recunosc, Basescu face exact ce trebuie ca sa-si intareasca puterea politica. E un bun politician "jucator".
        • +6 (20 voturi)    
          amuzant e... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:27)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          ...faptul ca daca presedintele a semnat hartiutsa in cauza, voi PSD-ii ati schimbat registrul: " si la voi sunt corupti destui" . Ati vazut ca nu mai merge faza cu " betivanul notoriu" si ati trecut la paiul din ochii altora de parca barna din ochiul vostru ar garanta ca voi suntei un partid de fecioare neprihanite. Daca aveti acuze nominale la adresa cuiva din PD-l ce pot fi demonstrate in justitie... ce mai asteptati? Luati calea instantelor de judecata si dati-i in gat. La cremenal cu ei. Si chiar nu sunt nostim cand spun asta

          PS. E valabil si pt pupinul PSD-ist de mai jos.
          • +1 (3 voturi)    
            . (Joi, 1 octombrie 2009, 13:31)

            un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui oh

            Pentru informatia ta, nu am votat sau sustinut niciodata PSD-ul. Si incep sa regret ca am sustinut cealalata jumatate din FSN...

            Uite o lista facuta de altii cu politicienii care s-au imbogatit in conditii dubioase - vezi daca e vreunul de la PDL intre ei:

            http://www.catavencu.ro/lista-pagina1.html
            (trebuie sa dai click pe linkurile cu "Judetul X" pentru explicatii)
      • +2 (22 voturi)    
        da da (Joi, 1 octombrie 2009, 11:03)

        innn [anonim] i-a raspuns lui oh

        sigur ca da "contribuabilii" portocalii nu sunt nici parveniti nici hoti. ei traiesc din pasiune si dragoste de tara.

        asta sa crezi tu nene, ceea ce se intampla e doar pentru a ca viitor sa fie clar smecherii mei sunt mai tari decat smecherii altora.
        • +5 (17 voturi)    
          Ai dreptate... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:23)

          plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui innn

          dar din fericire de data asta sunt servite si interesele mele. Base' reuseste sa le traga un sut in coaste macar la jumatate din cei care si-au batut joc de mine in ultimii 20 de ani. Ca si cealalta jumatate ar trebui smotocita nu contest, dar ma multumesc si cu atat deocamdata...
          Mmmm, sweet, sweet tears :)
      • +5 (29 voturi)    
        observatia mea (Joi, 1 octombrie 2009, 11:03)

        calin [anonim] i-a raspuns lui oh

        ba, nu-mi place deloc marinaru', da' a mai aratat inca o data ca are sange in instalatie! le-a dat astora din coalitie o sansa sa medieze lucrurile si ei nu au facut decat sa taraganeze totul.
        • +1 (9 voturi)    
          "ba"? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:22)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui calin

          domnule calin ai primit un plus de la mine la vot, dar si un minus pentru "ba"-ul ala. Cu toata stima, dar noi doi nu suntem "ba". Nu ne putem trage de sireturi , fie si din simplul motiv ca eu sunt in papuci de casa. Numai bine!
      • +4 (16 voturi)    
        As rade daca nu m-ar umfla plansul (Joi, 1 octombrie 2009, 11:18)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui oh

        Esti atat de indoctrinat incat ai scos o perla de toata frumusetea.
        Spune-mi un hot de calibru condamnat in timpul dictaturii basesciene. Unul singur.....
        • +4 (14 voturi)    
          as fi putut spune fara ezitare... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:36)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          ...Adiran Nastase... dar din pacate zidul de protectie format din parlamentarii care nu au vrut ca acesta sa ajunga in justie a fost de netrecut. Chiar asa...poti spune de ce mama ma-sii de treaba parlamentarii se ocupa cu solutionari de competenta instantelor de judecata? Pt ca Adrian Nastase , conform constitutiei romaniei , nu ar trebui sa aiba niciun fel de privilegiu in plus fata de oricare alt cetatean al Romaniei si totusi... el nu ajunge in instanta de judecata, pe cand orice alt roman neparlamentar pentru fapte similare era deja de mult legat. Bineinteles, daca nu avea cum sa ii plateasca operatia la ochi bietei Justitii romanesti, oarbe si neajutorate.
          Daca inteleg asta, inseamna ca sunt indoctrinat? Mai bine indoctrinat asa, in spiritul legilor, decat pervers si jigodie penala protejata parlamentar. De asta tremura chilotii pe PSD-istii cu musca pe caciula. Si da, disperarea lor e mare pt ca BAsescu face ce chiar trebuie sa faca.
        • +2 (10 voturi)    
          pai... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:45)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          cum sa fie condamnati, daca parlmentul blocheaza dosarele?
    • -1 (17 voturi)    
      Totusi (Joi, 1 octombrie 2009, 11:03)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui zorro

      este un lucru de apreciat la Basescu. Verifica fiecare cotlon al Constitutiei sa vada daca functioneaza cum trebuie. Sa vedem daca are curajul sa treaca la partea aia din Constitutie cu situatii de urgenta.
    • -2 (14 voturi)    
      de unde stii ca are nevoie? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:04)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      nu stiu de ce ar mai fi nevoie de medicatie din moment ce operatia a trecut de cativa ani. Insa daca e cazul, fi convins ca medicatia e cea prescrisa de medici
      • +2 (4 voturi)    
        dormi linistit, base vegheaza (Joi, 1 octombrie 2009, 13:50)

        nelinistitul [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        De ce sa fie convins?! Ce sfat e asta?!
        Dormi linistit, base te baga in datorii intre timp... :D:D:D ... vaaai, asa vorbesti tu mereu? Incerci sa-i lamuresti pe altii in subiecte despre care nici tu nu ai habar? Ca sa stiu, sa-ti sar comentariile.
    • +2 (4 voturi)    
      Si-a pus ministru de interne seful de campanie ele (Joi, 1 octombrie 2009, 12:49)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui zorro

      tara 'lu' peste ! :(((
  • +7 (27 voturi)    
    ce surpriza !!! (Joi, 1 octombrie 2009, 10:37)

    nu conteaza [anonim]

    nu ma asteptam, traiasca imparatul !
    • +8 (16 voturi)    
      Nu e nici o surpriza (Joi, 1 octombrie 2009, 11:07)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Articolul 85 punctul doi din Constitutie il obliga sa faca acest lucru. Orice alta decizie lua incalca acest articol. Oricum 24 de ore a fost in afara Constitutiei.
      • +2 (10 voturi)    
        da punctul 3 ce zice? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:20)

        alexM [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ia si citeste:

        Numirea Guvernului ARTICOLUL 85
        (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.

        (2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

        (3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziţia politică a Guvernului, Preşedintele României va putea exercita atribuţia prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.
        • -1 (3 voturi)    
          Punctul 3 (Joi, 1 octombrie 2009, 11:28)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui alexM

          se aplica in momentul cand noul ministru de interne nu era de la PSD sau PDL. Tu ce intelegi prin schimbarea compozitiei politice?
        • +4 (6 voturi)    
          pct.3 se refera (Joi, 1 octombrie 2009, 11:37)

          io [anonim] i-a raspuns lui alexM

          (ca tot articolul dealtfel) la numiri si revocari.
          deocamdata este interimat (obligatoriu!) la interne.
          Basescu nu poate numi un ministru din afara PSD pe acel post decit cu votul parlamentului.

          stai sa vezi ce urmeaza: daca PSD are c...(vint), toti ministrii PSD vor trebui sa-si depuna demisiile.
          PDL va numi interimari pina dupa alegeri.
          La faza asta PSD si-a dat cu stingu'n dreptu'.
          aveau pirghii legale si constitutionale sa ramana la putere, dar nu au vrut.
        • +2 (8 voturi)    
          haha (Joi, 1 octombrie 2009, 11:47)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui alexM

          pai de aia a si spus PSD-ului sa dea alt ministru. A spus omul ca ministerul este al PSD si ca asteapta alta numire de la PSD. Daca aia sunt ingalati, ce vrei?
          • +4 (4 voturi)    
            vocabular inedit (Joi, 1 octombrie 2009, 13:52)

            curios [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

            Cat de des folosesti cuvantul ¨ingalat¨ in vorbirea cotidiana?... m-ai facut sa deschid DEX-ul...
      • +8 (10 voturi)    
        Art.85 e respectat cu rigurozitate (Joi, 1 octombrie 2009, 11:32)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Cum ai interpretat că a fost înafara Constituţiei ? Parcă rămăsese stabilit că Preşedintele nu este o Registratură, să semneze de primire instant tot ce i se trimite. A iniţiat consultări, a făcut propuneri, a aşteptat. Nici măcar nu se poate spune că s-a propus schimbarea compoziţiei politice a Guvernului, tot PDL-PSD a rămas. Dar una din părţi este profund nerezonabilă : nu a dorit niciun alt pesedist decât pe Nica...şi pe nimeni altcineva. Nu uita că Geoană, în isteţimea lui, a refuzat imediat varianta unui independent, susţinând că "e cota lui de guvernare". Şi, uite-aşa, cei scârbiţi de politică vor mai avea un motiv în plus să vină la REFERENDUM şi, implicit, la alegeri.
        • -1 (1 vot)    
          Conform articolului 85 (Joi, 1 octombrie 2009, 12:10)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

          presedintele trebuie sa semneze ca primaru' pe cererea de revocare a primului ministru. Sa nu spui ca nu e logic ca n-am facut eu Constitutia dar asa spune articolul asa trebuie facut. Decizia in acest caz nu este la presedinte ci la primul ministru. Dar ce sa-i faci cand te joci si de-a primul ministru si dea presedintele, iti mai dai cu stangu-n dreptu'.
  • +4 (28 voturi)    
    Circ (Joi, 1 octombrie 2009, 10:37)

    bogdan [anonim]

    Gata ! Incepe partea a doua a circului ! Era tot ce ne trebuia.
  • +16 (26 voturi)    
    speriat (Joi, 1 octombrie 2009, 10:38)

    marius [anonim]

    se joaca tare. am trecut la baioneta.
  • +8 (34 voturi)    
    Ori votati ,ori anticipate. (Joi, 1 octombrie 2009, 10:39)

    Elena [anonim]

    Basescu trebuie sa le transmita parlamentarilor urmatorul mesaj-Ori votati guvernul Boc 2 , ori declansez alegerile anticipate dupa 1 ianuarie. E momentul actiunilor in forta, s-a terminat cu joaca.
    • -9 (27 voturi)    
      UDMR a tradat PNL (Joi, 1 octombrie 2009, 10:52)

      Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Elena

      Au fost cumparati cu promisiunea a 3 ministere plus directorii din deconcentratele din Mures si HARCOV.
      Adica un pas in plus spre autonomie, epurare etnica si conflict regional.
      Adica Base a tradat interesul national - doar pentru a ramane stapan pe valiza cu bani si a scapa de puscarie.

      Adio Romania - RIP - mafiotul betiv a semnat actul de desfiintare a ta!
      • -1 (3 voturi)    
        nicio grija (Joi, 1 octombrie 2009, 11:49)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Valahul

        stie Chioru sa-i carmeasca si pe aia. Vor avea aceeasi autonomie ca Tulcea, dupa cum a si zis.
    • +5 (15 voturi)    
      asa e...gata cu joaca (Joi, 1 octombrie 2009, 11:00)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Gata cu joaca Lenutzo! Treci la cratitza! Mi se pare distractiv cum i-ar ameninta Carmaciul ca dupa 1 ianuarie cand el nu se stie unde va fi dupa 1 ianuarie :))))
      Daca preferi o actiune in fortza atunci lasa cratitza si treci la matura :))))))))))))))))
      • +2 (4 voturi)    
        auzi, Nutzo!... (Joi, 1 octombrie 2009, 13:57)

        centru [anonim] i-a raspuns lui judex

        =)) =)) =)) ... vaaai, judex-ul!... trebuie sa promiti ca nu mai faci, auzi... Ma sufoc de ras...
      • 0 (2 voturi)    
        auzi, Nutzo!... (Joi, 1 octombrie 2009, 13:57)

        centru [anonim] i-a raspuns lui judex

        =)) =)) =)) ... vaaai, judex-ul!... trebuie sa promiti ca nu mai faci, auzi... Ma sufoc de ras...
    • +5 (7 voturi)    
      pai nu prea poate (Joi, 1 octombrie 2009, 11:22)

      alexM [anonim] i-a raspuns lui Elena

      pentru ca este in ultimele 6 luni de mandat... poate doar dacă este reales. Vezi constituţia:

      Dizolvarea Parlamentului ARTICOLUL 89
      (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

      (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.

      (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.
    • +4 (4 voturi)    
      pasaport la urgenta (Joi, 1 octombrie 2009, 13:55)

      imagine [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Iar tu trebuie sa te muti in Kosovo. Aici categoric n-ai parte de destula actiune.
  • +15 (31 voturi)    
    Revocare (Joi, 1 octombrie 2009, 10:40)

    Machiaveli [anonim]

    Bine jucat.
  • +18 (24 voturi)    
    pana acum... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:40)

    egroeg [anonim]

    n-a fost decat haraiala.Circul acum incepe.
    • -3 (7 voturi)    
      mda (Joi, 1 octombrie 2009, 11:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      eu stau si ma intreb...
      d c fac asta?
      vor sa scape de ceilalti de la guvernare?
      vor sa obtina niste voturi (da in romania se pot obtine voturi pe prostie, incompetenta si scandal)
      sau vor sa ne faca sa uitam ca legea salarizarii (si nu numai) au fost gandite cu partea dorsala?!
      • -1 (1 vot)    
        poate... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:46)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        vei gasi o explicatie daca iei in seama faptul ca oricare grupare ar fi la putere va incerca sa profite cat mai mult deoarece nu se stie daca vor mai apuca o a doua runda si niciodata n-o sa le pese cu adevarat de catateni,doar de forma.
  • +16 (22 voturi)    
    Țin-te taică! (Joi, 1 octombrie 2009, 10:41)

    Wasile [utilizator]

    Și acum începe show-ul. Români, țineți-vă bine.
    • -6 (20 voturi)    
      Bizar: A DEMISIONAT ELENA UDREA !!! (Joi, 1 octombrie 2009, 10:53)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Tipa a declarat ca il iubeste in secret
      pe Nica si vrea sa ii fie alaturi
      in acest moment greu.
      *
      Ca de obicei Traian Basescu
      contracarat
      fulgerator.
      Ecatertina Andronescu
      a preluat interimar
      portofoliul de la Turism si celelate
      prerogative pentru relatia cu Presedintia.
      *
      Boc si-a cumparat un recamier.
      • -1 (7 voturi)    
        AM GLUMIT ! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:15)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Voia recamier ,
        dar si-a auto redus ”salarul”
        cu 20% si nu i-a mai ajuns.
  • +12 (28 voturi)    
    pt PSD (Joi, 1 octombrie 2009, 10:41)

    PSD [anonim]

    Na am dat drum la cronometru !
    30:00
    29.59
    ..........
    ........
    • -1 (9 voturi)    
      cele 30 min au trecut de cateva ore (Joi, 1 octombrie 2009, 11:10)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui PSD

      revocarea a fost semnata dimineata.
      Chiar si cronometrul tau a ajuns deja la 30.
      Nu pleaca pesedistii de la guvernare!
    • +2 (6 voturi)    
      unul singur a demisionat in cele 30 min (Joi, 1 octombrie 2009, 11:27)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui PSD

      seful DGIPI, Gelu Drajneanu :))
  • +3 (27 voturi)    
    ii doare in cot (Joi, 1 octombrie 2009, 10:42)

    eu [anonim]

    de noi, isi urmaresc doar propriile interese. Ar trebui sa iesim in strada sa-i schimbam pe toti. Dar suntem prea manelisti.... Canada here I come!
    • -2 (12 voturi)    
      Votati ursul polar!!! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:01)

      lll [anonim] i-a raspuns lui eu

      drum bun!
  • +12 (26 voturi)    
    30 de minute (Joi, 1 octombrie 2009, 10:42)

    DanDa [utilizator]

    sa asteptam 30 de minute sa vedem ce se intampla... renunta la ciolan?
    • +2 (12 voturi)    
      ce sa faca? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:11)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      pesedistii sa renunte la ciolan? Niciodata!
  • -10 (36 voturi)    
    Vamesul corupt (Joi, 1 octombrie 2009, 10:42)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Un marinar betiv si un vames corupt-garantia moralitatii in biata noastra tarisoara.Vamesi si farisei calaresc tarisoara noastra.Pana cand???Cat mai poate fi supt acest popor?Cat mai rezistam?
    • -5 (13 voturi)    
      - (Joi, 1 octombrie 2009, 10:51)

      Nae Catavencu [anonim] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      @Von Klausewitz Curat Caragiale ai grait
    • -1 (23 voturi)    
      hai ca acus e clar (Joi, 1 octombrie 2009, 10:55)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Pana la alegeri. Hai ca lucrurile s-au simplificat dramatic. Iese marinarul-betiv, cu el si ai lui defilam inca 5 ani. Populatia nu voteaza marinerul-betiv, atunci o sa defilam cu Geoana si Vanghelie. Variantele de rezerva Antonescu sau Oprescu o sa duca tot la debarcarea marinerului si a PDL de la guvernare. box populi, cum zicea cineva..
    • +4 (8 voturi)    
      .. (Joi, 1 octombrie 2009, 11:01)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      ce sa mai rezistam ca suntem mancari ...de 20 de ani incoace dupa domnia lui ilici in care spaga a fost ridicata la rang de lege si titlurile de baroni s-au impartit in functie de averea si de cat repede au adunat-o la ce vroiati sa ne mai asteptam...lumea trebuia sa iasa in strada demult de prin 2002-2003 cand al de bombonel colectiona tablouri de valoare si aduna bani la cearsaf...acu au trecut altii la furat mai rai ca aia ...asa ca ce sa mai ceri si de la cine?
      • 0 (2 voturi)    
        Au iesit in 91 (Joi, 1 octombrie 2009, 13:28)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui tudor

        dar Ilici a pus minerii sa-i casapeasca.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar cine earu garantii? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:39)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Un ministru de interne care da arhiva de la contrainformatiile ministerului pe mana interlopilor reprezentati de Vanghelie si Mirciulica cu "renumele" dat de tatuca Iliescu? Sau Hrebenciuc? Garantii nu pot fi decat oamenii care pana acum nu au avut nimic in comun cu politica asta murdara. Si de unde ii luam?
    • +1 (3 voturi)    
      din pacate (Joi, 1 octombrie 2009, 11:55)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      marinarul a venit la saracie, abia dupa ce Ilici a dat liber la furat in toate judetele, dupa ce Tamara a lasat milioane mostenire, dupa de Vodcaroiu a vandut flota, dupa ce s-a vandut Petromul, gazele, apa, energia electrica, comunicatiile. Eu pe aia ii vad calarind tara.
  • +10 (14 voturi)    
    Here we go... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:43)

    Stefan [anonim]

    Sa inceapa circul!
  • +20 (32 voturi)    
    1 vot va avea alta valoare (Joi, 1 octombrie 2009, 10:44)

    Lucian S [anonim]

    Mai crede cineva ca nu va castiga Base? :))
    • -3 (23 voturi)    
      Da (Joi, 1 octombrie 2009, 10:48)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Lucian S

      Din ce in ce mai multa lume!
      O sa vezi! Pe 6 decembrie - cand Mos Nicolae ne va aduce un alt presedinte.
      Mai bun.
      • -3 (11 voturi)    
        sper... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:16)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        nu dealta da baselu e varza...
        si il sustine lumea... ceea ce chiar ma mira la prostiile care le-a facut...
        poporu asta e mai prost decat credeam initial...
      • -1 (7 voturi)    
        Oricine dar sa nu fie Gioana (Joi, 1 octombrie 2009, 11:43)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Nu vreau ca interlopizarea si vanghelizarea din sectorul 5 sa fie generalizata la intreaga tara. Iar Mirciulica nu e decat purtatorul de cuvant al primarului care este si care l-a finentat din bani negri, inclusiv din bugetul sectorului.
      • -4 (4 voturi)    
        haha (Joi, 1 octombrie 2009, 11:56)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        pe Geoana? Mai bun? Stii care-i culmea NIMICULUI? Sa vina presedinte Geoana in locul lui Basescu.
    • -3 (21 voturi)    
      Da, eu (Joi, 1 octombrie 2009, 10:53)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui Lucian S

      Sunt convins ca va pierde. Motiunea de cenzura liberala ii va darama guvernul.
      • 0 (20 voturi)    
        Eu nu sunt convins (Joi, 1 octombrie 2009, 10:57)

        peerLAN [utilizator] i-a raspuns lui Marse

        Dar sper din tot sufletul. PDListii sunt niste incompetenti populisti ce ingroapa tara asta pentru interesele lor.
        • -3 (5 voturi)    
          Parca fedesenarii sunt mai breji! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:46)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui peerLAN

          Oamenii lui Vanghelie sunt mai buni? pdsr-ul e partidul care a facut cele mai mari rele tarii. Si acum mei e si interlopizat prin gasca lui Vanghelie. Ne trebuie alti politicieni si alte partide.
        • -2 (2 voturi)    
          tare (Joi, 1 octombrie 2009, 11:58)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui peerLAN

          as completa la ceea ce scrieti dvs... "spre deosebire de celelalte partide, care au dat in branci pentru binele poporului."
    • 0 (10 voturi)    
      Eu (Joi, 1 octombrie 2009, 11:11)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui Lucian S

      Da, eu cred ca nu va mai cistiga, pentru ca si multi membri din partidul marinarului s-au cam saturat de el. Doamne-ajuta-le si ajuta-ne!!
  • -5 (21 voturi)    
    Refuzul liberalilor devine explicabil (Joi, 1 octombrie 2009, 10:47)

    Vlad [anonim]

    Acum e limpede de ce liberalii au refuzat dupa alegeri sa intre cu basescu la guvernare. Pentru cei care mai aveau dubii.
    • -1 (1 vot)    
      acum este limpede (Joi, 1 octombrie 2009, 12:09)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      de ce 'liberalii' au fost mereu menajati de ilici,de ce numai Seniorul reprezenta pericolul pentru 'consensul' mesterit de kaghebistul ilici,de ce au fost tovarasi in guvernari succesive -fie la vedere fie pe sest-,de ce au parasit CDR in 2000-base este de vina, nu ?-,de ce voteaza urmasii ce se pretind din marii Brateni ,dar actioneaza ca niste cozi de topor ce l ar face invidios si pe mentorul lor tatarascu-alaturi de carpa kaghebista,de ce numai D-lRatiu impartea droguri si blugi in PU,de ce numai taranistii s au 'demascat' in viziunea 'marelui liberal 'petre roman-unii ar spune ca petrica este un mare criminal,vezi mineriadele,-acum este suficient de limpede ?s au n ai aflat ultima noutate ?pnl a fost 'negociat' in '90 de amadeus si ilici ,urmareste si B1 TV
  • +12 (24 voturi)    
    PSD=PCR afara (Joi, 1 octombrie 2009, 10:49)

    Radu [anonim]

    Era si cazul ca guvernul sa dea afara reprezentantii PSD=PCR. Sa se termine cu hotii si coruptii din guvern! Ani de zile au bagat totul in buzunar iar de interesele Romaniei nu le-a pasat. La groapa istoriei cu PSD.
    • -4 (6 voturi)    
      haha (Joi, 1 octombrie 2009, 11:03)

      K0ma [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      dar tu cui crezi ca'i pasa de tine radule ? lui pdl, lui pnl..ia gandeste'te un pic si terminati ca revolutionarismele astea ca sunt degeaba..
    • +2 (8 voturi)    
      PDL a invitat PSD la guvernare... sau ai uitat (Joi, 1 octombrie 2009, 11:28)

      Elector [anonim] i-a raspuns lui Radu

      PDL a invitat PSD la guvernare... te faci ca ai uitat?
  • -3 (11 voturi)    
    revocare (Joi, 1 octombrie 2009, 10:50)

    Adrian [anonim]

    OAmeni buni asa m-am saturat de ping-pong-ul asta. Nu stiu cand si daca vreodata se va ajunge sa putem spune ca tot ce vedem si auzim politica la televizor sau in media se face pentru noi, omul normal care incearca sa isi croiasca un drum sa faca ceva bun in tara asta.

    Auzisem comentariul cu daca nu semneaza pt nica sa-l destituie pe Boc.

    Asa m-am saturat!
  • -2 (28 voturi)    
    BRAVO ...calm si precis...asta trebuie... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:50)

    Vykky [anonim]

    Votati Basescu !
    • -1 (11 voturi)    
      stii ce e interesant... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Vykky

      ca noi ne-am bucurat enorm ca am scapat de comunism
      si acum, la 20 de ani, o decizie dictatoriala este primita cu mare bucurie...

      mi se pare mie sau filmul idioacracy este foarte optimist pentru ce se intampla in romania?!
    • 0 (6 voturi)    
      Sa-l voteze cine a trait bine in ultimul an! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:30)

      elector [anonim] i-a raspuns lui Vykky

      Sa-l voteze cine a trait bine in ultimul an!
      • -1 (1 vot)    
        Eu votez! (Joi, 1 octombrie 2009, 12:59)

        Goye [anonim] i-a raspuns lui elector

        In toamna trecuta am renuntat la slujba calda, intr-un biznis abonat la contracte pe bani publici si (mai nou) ioropeni.

        De un an de zile lucru cand am chef, cu cine am chef, unde am chef. In conditiile-astea am venituri de doua ori mai mari si satisfactii de multe ori mai mari!

        (Si mai e ceva: citesc din ce in ce mai rar politica! Si trainesc oportunitatile fiecarei zile)
    • +1 (3 voturi)    
      inamic calm si precis... (Joi, 1 octombrie 2009, 14:21)

      sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui Vykky

      Basescu actioneaza calm si precis impotriva ta si a familiei tale si binenteles sunt in aceeasi barca cu tine, din pacate...
  • +4 (20 voturi)    
    iuhuuuuu (Joi, 1 octombrie 2009, 10:52)

    bogdan [anonim]

    la revedere, va spunem la revedereeeee
  • +4 (28 voturi)    
    felicitari! (Joi, 1 octombrie 2009, 10:52)

    LOLO [anonim]

    bravo BASE esti tare ,te votam!
    • -1 (1 vot)    
      poate doar tu (Joi, 1 octombrie 2009, 16:39)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui LOLO

      dar nu vorbi la plural
  • -2 (10 voturi)    
    loool (Joi, 1 octombrie 2009, 10:52)

    costi [anonim]

    all hell breaks loose!
    paine si circ! paine si circ!
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Joi, 1 octombrie 2009, 11:59)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui costi

      doar circ, ca e criza si paine nu mai e
  • -1 (19 voturi)    
    Inca nu pot sa cred (Joi, 1 octombrie 2009, 10:56)

    elena [anonim]

    cu cata nonsalanta iti bat astia joc de noi. Mi se pare ca suntem subapreciati rau de tot de Basescu &co, cu familia lui de smecheri, cu fetele lui retardate, cu prostituata de Udrea etc. Chiar nu intereseaza pe nici unul ca sunt oameni care au grave probleme financiare, ca totul este haotic in tara asta?
    • -1 (1 vot)    
      ba da (Joi, 1 octombrie 2009, 12:01)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui elena

      voteaza-l pe Crin si la cum e obisnuit sa chiuleasca, tara se va conduce singura... sau o va conduce Patriciu.
      • 0 (2 voturi)    
        crin deocamdata nu a avut posibilitatea (Joi, 1 octombrie 2009, 12:31)

        elena [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        sa arate ce poate ca presedinte de tara. Basescu a avut la dispozitie 5 ani, deci am dreptul ca critic activitatea sa.
  • +7 (19 voturi)    
    psd (Joi, 1 octombrie 2009, 10:56)

    mihai [anonim]

    Aleluia nu veti mai prinde curand guvernarea .V-ati semnat sentinta.Eminentele cenusii din psd(Vanghelie,Mazariche,Iliescu etc.} duc psd la marginea politicii ca sa nu spun ....centura
    • -1 (5 voturi)    
      sigur ca da... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      asa trebuia sa nu mai prinda guvernarea si pdl, si basescu, si pnl etc... si uite ca nu stau rau...

      PS vanghelie este ales a 3-a oara parca la sectoru 5 ... prostia nu are limite...
  • +11 (17 voturi)    
    PSD..respecta sau nu respecta promisiunea facuta (Joi, 1 octombrie 2009, 10:56)

    Anton [anonim]

    Numaratoarea inversa pentru PSD.....Sunt tare curios daca-si respecta promisiune minunata pe care o faceau ieri dragii noastre natiuni!
    • -2 (14 voturi)    
      Poate fac ca Basescu :)) (Joi, 1 octombrie 2009, 10:59)

      peerLAN [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      care una zice si alta face de fiecare data...
      • +4 (8 voturi)    
        nu m-ar surprinde... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:17)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui peerLAN

        ...da' in situatia asta toti luminatii din PSD, de la varf, se vor face de ciocolata. Astia sunt atat de increzuti incat mintea nu le mai incape in cap de atata sfatosenie. Prostanacul si ai lui s-au bagat singuri intr-o groapa de unde nu mai au cum sa iasa de unii singuri. Faza asta imi aduce aminte de metodele de educatie japoneza la care au fost supusi oamenii lui Anjin -san ( chiar si el, dar el a prins repede cume cu disciplina si educatia), respectiv la modul cum li se aruncau in cap, in timp ce erau inchisi intr-o groapa, hardaie pline de resturi de pesti putreziti ( vol. 1 Shogun- James Clavel). Cam asta li se intampla PSD-ilor, eufemistic vorbind. Pana nu se prind cam ce vor sa spuna cei ce vorbesc "nipona" si pana nu invata sa se comporte adecvat...asta le va fi tratamentul de 3 ori pe zi si o data la 12 noaptea.
    • -1 (7 voturi)    
      si eu sunt curios... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      la fel de curios cum am fost si cand basescu promitea ca-si da demisia ... acu 2 sau 3 ani mai tii mintea?
      si cine e primul in sondaje (aici sa nu uitam si alte gafe gen independenta eba etc)? uite ca e basescu...
      pai daca poporului ii place sa fie mintit d c sa nu-l minti nu?
      tu n-ai face la fel?!
  • +12 (18 voturi)    
    jumatate (Joi, 1 octombrie 2009, 10:58)

    adrian [anonim]

    S-a cam dus jumatatea aia de ora .... Previzibil. Oameni fara onoare.
  • -3 (11 voturi)    
    Canada (Joi, 1 octombrie 2009, 10:58)

    DraSan [utilizator]

    Fraieri canadienii astia, ar trebui sa ne lase sa le populam coclaurile :)))), ca la noi e jale mare...as pleca cu placere cu tot neamu'
  • +3 (15 voturi)    
    ... (Joi, 1 octombrie 2009, 10:59)

    sosos [anonim]

    Caut lunetist, cu posibilitatea de a munci mai mult de 8 ore pe zi. obiectiv- toate scursurile si puroaiele din guvern etc. beneficii- o r i c e
    Caut firma serioasa, pt intermedierea emigrarii oriunde in lume, si la renuntarea cetateniei rromane.
  • +7 (17 voturi)    
    Bine (Joi, 1 octombrie 2009, 11:01)

    Simina R [anonim]

    Sa mergem inainte !
    Oricum situatia era blocata si ridicola daca s-a ajuns la chestia asta "NICA SAU NIMICA".
    Iar dl Blaga nu e cel mai rau lucru. Acum cei ce vor fi in guvern vor fi incoltiti din toate partile si asta va face sa fie atenti la ceea ce fac, Lucrurile trebuie sa se schimbe pana la urma Eu sper
  • -4 (16 voturi)    
    tichia de margaritar (Joi, 1 octombrie 2009, 11:01)

    Ce ne lipsea [anonim]

    Exact asta ne lipsea in haosul economic si social din tara asta, bashilla vrea sa ne ingroape pe toti numai ca sa iasa el presedinte, din pacate pe mine m-a pierdut demult. precizare nu-i votez nici pe hotii de geoana, antonescu, oprescu, vadimescu, becalescu, poate un tanar independent si fara veleitati politice, ceea ce ar trebui sa facem toata lumea ca sa dam un vot de blam acestor cretini!
  • +6 (20 voturi)    
    Perfect jucat (Joi, 1 octombrie 2009, 11:01)

    Weather [utilizator]

    Acum pesedeii se vor rupe in doua:cei care vor sa ramina la ciolan si cei care vor sa tina de bulan.Bravo Maestre !!!!
  • +5 (21 voturi)    
    Bine i-a facut (Joi, 1 octombrie 2009, 11:03)

    moroes [utilizator]

    Aproape un an de la formarea guvernului si PSD inca nu se hotarase daca e in coalitie sau opozitie. Nu e nicio surpriza ca au rupt relatia in cele din urma, fostilor PCR-isti - FSN-isti le este dificil sa imparta cu cineva ciolanul, Bine le-a facut Base ca i-a bagat cu capul in apa rece.
    • +1 (9 voturi)    
      FSN (Joi, 1 octombrie 2009, 11:19)

      lars [anonim] i-a raspuns lui moroes

      Ha, ha, istoric vorbind FSN-ul este de fapt PD-ul
      • +3 (5 voturi)    
        istoric vorbind... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:49)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui lars

        FSN-ul s-a scindat in doua.O aripa consistenta in care gasim actualii baroni PSD, condusa de Ilici Ion Iliescu- sub numele de PSDR, ce s-a transformat ulterior in in PDSR ( dupa fuziunea cu partidul socialist a lui Verdetz) si-apoi s-a metamorfozat in PSD. Camelenism cronic, nu gluma! Cealalta parte , numeric mult inferioara celor de mai sus s-a transformat in PD. Si dupa 14 ani de la scindarea FSN s-au unit cu o aripa din Partidul Liberal si au format PD-L. Astea sunt faptele. Deci... cine e mai cameleon si mai schimbator? Si cine a fost in toti cei 20 de ani mai mult la putere si a generat mai multe dezastre pt Romania?
        Deci ..istoric vorbin, domnule Lars...sunteti pe pasune.
  • +5 (7 voturi)    
    Se intampla ce trebuie (Joi, 1 octombrie 2009, 11:08)

    stefan v [anonim]

    Exista o logica si o desfasurare imanenta. Dupa tot ce-au facut si au zis, aceasta este solutia. Trebuie sa invatam si lectia asta. Poate ne va fi mai bine.
  • -2 (8 voturi)    
    ce frumos... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:10)

    liviu_ [utilizator]

    deci in ministru din opozitie sau independent a ajuns alt lingau a lu baselu...
    se vede ca e un fost comunist si securist de la o posta...
    am eu impresia sau vrea sa instaureze iar dictatura in romania???

    dan nica poate era varza, dar nu trebuia sa puna un ministru de la ei...
    este o bataie de joc politica romaneasca (si aici ma refer la toate partidele)...
    suntem in rahan panan gat cu criza si altele (tot din cauza lor) si ei, in loc sa faca ceva in ceasul al 15 lea... nu inceteaza sa se bata intre ei pentru ciolan...
    RUSINE !!!
    la cum a ajuns tara asta nici tepes sau antonescu nu stiu daca ne-ar mai putea salva...
  • +7 (13 voturi)    
    Anti Mafia (Joi, 1 octombrie 2009, 11:10)

    Alex [anonim]

    A mai făcut NICA o greşeală : a spus că mai curând trebuie să demisioneze Boc decât el !
    E, dacă n-au vrut nici independent, nici din opoziţie, nici tot din PSD, îşi merită soarta ! Ei DOAR PE NICA îl vroiau, doar NICA era bun, singur NICA era integru, credibil, competent, dezinteresat ... Cu scandal au început, cu scandal au ieşit. Să vezi răgete la televiziunile cu tonomate !
    • -1 (5 voturi)    
      Lasa, frate (Joi, 1 octombrie 2009, 11:58)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ei, lasa, frate. Pai de ce sa accepte PSD-ul schimbarea lui Nica fara motiv ? Adica Ridzi sta o luna cu scandalul in toi si nu o demite nimeni, iar la Nica se sesizeaza pentru te miri ce, dupa ce inainte nu ii reprosa nimeni nimic?

      PSD-ul le-a spus clar, si stiau si ei dinainte: pleaca Nica, pleaca toti. Responsabilitatea cade in carca PDL-ului. Ei au decis.
  • -2 (6 voturi)    
    Asta-i viata, asta-i trai ? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:11)

    Desteptu [anonim]

    32 din 33 ?
    Ne conduc doar derbe.......ei ?
  • -5 (13 voturi)    
    iar a comis-o! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:13)

    geo12 [utilizator]

    "Tara arde si baba se piaptana! " ... ce sa mai zic de presedintele jucator, este jalnic, distruge tot in tara asta... este un semn extraordinar de prost pt investitorii straini tot circul asta generat de lupta pentru putere a lui Base si PSD. In momentul anuntului semnarii demiterii Bursa a luat-o vertiginos la vale in conditiile in care afara toate cresteau. Asta e primul semn ca investitorii vor incepe sa fuga...de ce ar investi in tara lu Base Voda?! Hai sariti cu minusurile ca v-am criticat dictatorul!
  • +9 (13 voturi)    
    Ca care demisie ? (Joi, 1 octombrie 2009, 11:15)

    dexter [anonim]

    Pe cat facem pariu ca in dupa amiaza asta va apare gioana cu o declaratie ca "avand in vedere criza fara precedent , ca guvernu trebuie sa faca si sa dreaga si din cauza blocarii activitatii forului legiuitor bla bla bla , PSD intelege sa continue activitatea guvernamentala prin ministrii sai, chiar in conditii grele de presiune psihica si limbica , .... ca sacrificiu' pe care-l face PSD peeeentrrruuu taaarisoarra noooaaastra ....
  • -5 (13 voturi)    
    Ati uitat prea repede (Joi, 1 octombrie 2009, 11:16)

    victor [anonim]

    cine a adus PSDul la guvernare? Cum puteti sa laudati acum papusarul asta de cartier ca ii debarca de la putere ? Geoana e un eunuc dar il prefer oricand actualului presedinte ... sigur ca am vrea sa alegem altceva dar mai intai trebuie sa scapam de Drac indiferent cu cine il inlocuim (ma rog ar fi cateva nume de evitat) ... ma scuzati
  • +4 (16 voturi)    
    olaaaaa! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:18)

    Legio [anonim]

    Super tare Base! In sfarsit face un gest barbatesc si da de pamant cu mafiotii lu' ilici.
  • +10 (14 voturi)    
    Mesaj pentru pesedistii din teritoriu (Joi, 1 octombrie 2009, 11:19)

    sadwank [anonim]

    Dragi tovarasi!
    Vreau sa va atrag atentia ca de vina ca ati pierdut fondurile atit de necesare in campanie nu este numai Geoana!
    Desigur ca Geoana va fi gasit tap ispasitor de conducerea partidului si va plati cu virf si indesat.
    Dar de vina sinteti toti, pentru ca nu i-ati tras de mineca pe sefii de la Bucuresti, nu i-ati schimbat, v-ati complacut in a fi la putere alaturi de cei mai mari corupti ai Romaniei si avind ca presedinte de onoare un criminal si un colaborator al KGB. Nu v-ati reformat, asta e vina voastra.
    Dragi tovarasi!
    Nu disperati! Panica este cel mai mare dusman al vostru in acest moment! Lichelismul de care ati dat dovada sub Nastase va va salva si de aceasta data. Asa cum ati ars carnetele PCR si ati intrat in FSN iar apoi in PSD, ardeti-le si pe alea PSD si mergeti in PDL ca sa va scapati fundurile alea grase. Peste tot e nevoie de jivine.
    • -1 (5 voturi)    
      Panica la PSD dar si printre pesedisti (Joi, 1 octombrie 2009, 11:44)

      Vulpea [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Ce a trebuit sa se intimple sa intimplat,presedintele Romaniei a semnat ordinul de revocare din functie a lui Dan Nica iar dupa cum au amenintat pesedistii ca daca presedintele tarii nu renuntaq la ordinul de revocare a lui Dan Nica pesedistii isi vor da demisia in bloc din guvern.Mare scofala si unii si altii sunt vinovati de starea dezastruoasa a tarii,aici nu vreau sa fiu inteles gresit ca numai PD-L ar fi de vina si PSD nu ambele patide si au asumat guvernarea prin acel protocol deci ambele partide sunt vinovate de dezastrul economic in care a ajuns tara si de aceea ar fi un gest de demnitate ca ambele partide care formeaza coalitia si sunt la putere sa isi dea demisia impreuna cu premierul Emil Boc.si formarea unui guvern de tehnocrati si un premier tehnocrat care sa fie acceptat de toate partidele parlamentare.Daca pesedistii erau cu capul pe umeri ar fi acceptat demisia lui Dan Nica din functia de ministru de interne pentru ca si asa nu a facut nimic pentru a stopa infractionalitatea care a ajuns la cote alarmante eu nu-i inteleg pe pesedisti ce urmaresc ei prin demisia lor in bloc din guvern incalcind protocolul semnat intre cele doua partide PD-L si PSD iar eu cred ca a fost o mare greseala ca PSD sa fie acceptat ca partener la guvernate in programul "Parteneriat pentru Romania" si aici se vede neseriozitatea celor de la PSD si care in mod normal ar trebui sa isi asigure responsabilitatea guvernarii dar si esecul acestui guvern care este unul hibrid un guvern creat artificial asa ca daca pesedistii isi dau demisia atunci vor pierde mult mai mult iar in eventualitatea alegerilor parlamentare anticipate PSD este perdantul numarul 1 si asa populatia ca cele doua partide sunt vinovate de dezastrul economic in care a ajuns tara si culmea aceste doua partide nu au nici un program de iesire a tarii din criza economica in care se afla tara mai bine de noua luni.Parca era totusi mai bun guvernul Tariceanu decit acest guvern care a bagat tara intr-o criza economica.
  • -8 (16 voturi)    
    baaaaaaa (Joi, 1 octombrie 2009, 11:21)

    alxxx [anonim]

    Baa incompetentilor!!! Imi vine sa urlu cand vad ce ce oameni locuiesc in tara asta si mai si stiu sa foloseasca internetul. Pai voi acuma il admirati pe Basescu care baga tara intr-o criza politica? Nu sunteti normali? Adica il scoate pe Nica si il pune pe sefu sau de campanie ministtru de interne? Pai voi cam cata minte aveti sa nu vi se para suspect?
    In plus nu ma intereseaza ca Basescu face in stanga si in dreapta, el prin gestu asta baga tara intr-o criza politica intr-un moment groaznic. Se prabuseste totul , dar cititnd mesajele imi dau seama co si meritam!
    • +5 (5 voturi)    
      baaa! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:35)

      geordan [anonim] i-a raspuns lui alxxx

      daca vrei sa te ridici, trebuie mai intai sa cazi.!intotdeauna s-a folosit aceasta scuza ("nu bagam tara in criza") si am plutit in deriva 20 de ani pentru ca e nasol sa te scufunzi. nu vezi ca pesedistii nu au fost in stare sa infrunte decizia lui boc si sa mearga mai departe?
    • +4 (8 voturi)    
      logica pentru oameni (Joi, 1 octombrie 2009, 11:47)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui alxxx

      1. Nica face niste afirmatii grave si nefondate privind fraudarea alegerilor, pentru care nu are dovezi (daca avea, le dadea). Nica nu e un PSDist obisnuit, nici macar un primar din provincie. El este insusi ministrul de interne, adica al Politiei. Politia lucreaza cu dovezi, nu cu pamflete.
      2. Seful dlui Nica (Boc) il da afara si le transmite celor de la PSD sa puna dracu' pe altcineva.
      3. PSD nu vrea.
      4. Dupa ce PSD refuza, Basescu ii cheama si le spune ca solutia Blaga nu e cea mai fericita si sa puna dracu' ori un independent, ori unul din opozitie.
      5. PSD nu vrea.
      Deci, cine baga tara in criza? Daca mai ai dubii, intreaba-i pe primarii PSD. si daca nici atunci nu esti lamurit, mai ai putintica rabdare pina dupa alegeri, sa vezi cum reuseste Geoana ce n-a reusit Nastase: sa ajunga direct la groapa de gunoi a istoriei.
      • 0 (4 voturi)    
        oral cu de-a sila (Joi, 1 octombrie 2009, 14:37)

        satul [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Nica trebuia sa plece pentru ca pdl sa aiba loc sa ¨fondeze¨ declaratiile acestuia... ca daca ramanea PSD-ul in coasta lor, ramaneau si declaratiile nefondate... acum au loc sa schimbe urne, sa plimbe lumea cu autocarul. E MUSAI sa iasa iara bashelu, ca au fost jafuri prea multe si au nevoie de timp macar sa stearga urmele... Bine ca si-a aranjat copchilele macar...
        Ne-au supt marinarul si fetele lui pe toate partile in anii astia... voi mai puteti?
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:51)

      adi [anonim] i-a raspuns lui alxxx

      n-ai inteles nimic mititelule.
  • -3 (11 voturi)    
    urat (Joi, 1 octombrie 2009, 11:22)

    diana [anonim]

    A ajuns Basescu sa faca ce vrea... bine bine... asta a facut dintotdeauna o sa spuneti... da.. doar ca inainte o facea din umbra, folosindu-se de niste marionete... acum nu se mai ascunde.. semn ca nu ii mai este frica de nimic.. nici macar de alegerile care bat la usa... ne apropiem cu pasi repezi de dictatura.... o apara pe Udrea desi stie tot poporul ca e vinovata... schimba ministrii cand vrea.. isi promoveaza fata semianalfabeta in Parlamentul European, unde ne face de cacao... in fine... continuati voi lista
  • 0 (12 voturi)    
    Ehe (Joi, 1 octombrie 2009, 11:24)

    FLORIN [anonim]

    Fiecare politician a ramas cu o fraza care ii marcheaza actiunile majore. Iliescu cu mineriadele si cu "noi nu ne vindem tara", Nastase cu "4 case". Basescu cu "3 guverne". Pacat de noi.
  • -4 (12 voturi)    
    Tara lor (Joi, 1 octombrie 2009, 11:28)

    worker [anonim]

    Traim in tara lor. Isi fac jocurile lor. Ii intereseaza banii lor. Afacerile lor. Amantele lor. Vreau sa ma voteze negetiv toti cei care cred ca ceea ce se intimpla zilel acestea sunt in interesul nostru. Chiar nu putem spune DESTUL?!
  • -6 (16 voturi)    
    Nasterea Dictaturii (Joi, 1 octombrie 2009, 11:29)

    PARSOR [anonim]

    Asistam practic la inceputurile nasterii Dictaturii lui Basescu.
    Singura sansa sa nu ne trezim cu un nou monstru - DICTATURA ramane votul de la prezidentiale, care ar trebui sa-l intoarca pe actualul presedinte si pd-lul cu piciarele pe pamant, intre romanii de rand si eventual pentru cei care au praduit tara in puscarii
    • +2 (4 voturi)    
      paguba in ciuperci (Joi, 1 octombrie 2009, 11:54)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui PARSOR

      Eu unul nu stiu ce e mai bine: o dictatura cinstita sau o democratie mintita?
      Ce democratie e aia in care securistii si fostii nomenclaturisti (uita-te in gradina PSD) ramin la putere dupa o revolutie in care au murit oameni? Ce organizare statala e aia in care sefii sindicatelor fac parte din PSD si se folosesc de aceste sindicate ca de o trambulina sa sara in Parlament? Ce sistem e ala in care fostii proprietari trebuie sa apeleze la CEDO ca sa primeasca ce e al lor? Sau in care magistratii incalca legea? Sau in care ministrul de interne face pamflete?
      Pai scuza-ma, orice om care sapa la temelia unui astfel de sistem e de apreciat. Iar daca mai si candideaza, e de votat.
      • -1 (1 vot)    
        preamultecuvinte (Joi, 1 octombrie 2009, 14:48)

        de acord [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        As fi fost 100% de parte ta daca te opreai dupa primele 8 cuvinte.
  • -1 (7 voturi)    
    O singura solutie... (Joi, 1 octombrie 2009, 11:30)

    Gigi [anonim]

    Nu va fi nevoie de alegeri anticipate parlamentare. Sincer, pentru binele tarii sper sa nu ajungem la asa ceva. Ar fi o pierdere de bani, timp, intrarea iar in campania electorala, lipsa de masuri anticriza etc. Am convingerea ca nu se vor produce schimbari majore in configuratia actuala a parlamentului daca s-ar produce aceste anticipate.

    E destul de rau deja cu aceasta instabilitate. Exista o singura solutie, votarea unui alt presedinte decat Traian Basescu, unul care poate propune un prim minisitru / echipa guvernamentala care sa aiba o majoritate stabila (oricare) in parlament si care sa sa inceapa a se ocupa de criza asta nenorocita.

    Eu stiu ca fanii PDL & Basescu spera (cum sperau si prin 2005 cand voiau sa-i forteze mana lui Tariceanu) ca prin declansarea unor anticipate sa castige eventual singuri peste 50% din voturi. Sunt unii care merg si mai departe si spera la scoaterea PSD din parlament. Pe de alta parte nu exista nici un motiv (care sa fi aparut in ultimele 9 luni) pentru asa schimbari radicale in structura electorala. Am asistat la crearea unei coaltii monstruoase care a produs un guvern penibil prin actiunile sale. Toate patronate de "regele debandadei", Traian Basescu. Atat...

    Poate a venit momentul sa ne dam seama ca schimbarea acestui individ este singura solutie pentru revenirea la normalitate (unde normalitate inseamana o preocupare mai mare pentru probelemele tarii si o precupare mai mica pentru problemele lor politice).
  • +1 (9 voturi)    
    ce promisiuni (Joi, 1 octombrie 2009, 11:32)

    tic tac tic tac [anonim]

    tic tac psd-ul inca nu a iesit din roata de "cascaval"
    ia spuneti psdsitilor e bun gustul si nu va dati dusi?
    anarhia salveaza romania
    • +1 (3 voturi)    
      IDIOCRACY (Joi, 1 octombrie 2009, 14:41)

      refuz [anonim] i-a raspuns lui tic tac tic tac

      Intreaba-ti dictatorul daca e dulce cascavalul. Lui i-au expirat cele 5 minute de cativa ani :)) Ati luat un ciob in brate si radeti ca prostii de o oala sparta. Te si vad cum iti curge scuipat pe tastatura.
  • +7 (11 voturi)    
    Davai cotizaţia! (Joi, 1 octombrie 2009, 11:37)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Proces verbal de predare-primire

    Subsemnatul Mircea Geoană al-II-lea (primul a fost tata, cînd era ofiţer Secu) predau cota de guvernare împreună cu arhiva. Păstrez numai bucărului lui Bomboccian.
  • +5 (11 voturi)    
    cine (Joi, 1 octombrie 2009, 11:44)

    xxyy [anonim]

    Ce credeti, e cineva mai bun ca Basescu? Cum nici la partide numai stie omul cu cine sa mai voteze, asa nici la prezidentiale numai exista cineva mai breaz!
    • -3 (3 voturi)    
      s-a retras saracu' (Joi, 1 octombrie 2009, 11:58)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui xxyy

      Singurul om care era prea bun pt. tara asta, s-a retras din cursa electorala pt. ca romanii nu-s pregatiti sa iasa din mocirla.
      Romanii inca merg in inertia anilor 90 si voteaza cu "ai nostri" (PSD-PD-L-PNL) si adora painea si circul.
  • +4 (12 voturi)    
    Eu stiu (Joi, 1 octombrie 2009, 11:49)

    Rasvan [anonim]

    Nu imi place Basescu dar ii face pe micuti cum vrea el.Despre psd(morti) numai de bine.Morti din punct de vedere politi.II cunosc foarte bine si stiu de ce sint in stare .Nu aveti idee de ce fac in teritoriu acolo unde conduc consiliile judetene.Pirjolesc totul.Oricine ests mai bun decit PSD.Vreau , imi doresc sa vad odata partidul asta pe burta !
    • +1 (3 voturi)    
      OGLINDA (Joi, 1 octombrie 2009, 14:43)

      oglinda [anonim] i-a raspuns lui Rasvan

      Nu imi place Nastase dar ii face pe micuti cum vrea el.Despre pdl(morti) numai de bine.Morti din punct de vedere politi.II cunosc foarte bine si stiu de ce sint in stare .Nu aveti idee de ce fac in teritoriu acolo unde conduc consiliile judetene.Pirjolesc totul.Oricine ests mai bun decit PDL.Vreau , imi doresc sa vad odata partidul asta pe burta !
      • -1 (1 vot)    
        pro-Rasvan si pro-OGLINDA (Joi, 1 octombrie 2009, 14:58)

        viatabatecampii [utilizator] i-a raspuns lui oglinda

        ... eu sunt de acord cu amandoi! :)))
  • -2 (4 voturi)    
    rusine (Joi, 1 octombrie 2009, 11:54)

    alex [anonim]

    sa-i fie rusine lui Basescu.A aprins focul sub oala.
    • -1 (5 voturi)    
      FELICITARI!!! (Joi, 1 octombrie 2009, 12:08)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui alex

      Doresc sa felicit pe aceasta cale prostituatele analfabetii, cocalarii, drogatii si betivii din aceasta tara, ROMANICA.
      Al vostru reprezentant de seama, marinarul traian basescu a facut ceea ce trebuia si de data aceasta.
      Incurajez restul populatiei acei oameni simpli, cu un gram de cultura, ce au facut o facultate prin forte proprii sa emigreze cat mai curand posibil pentru a uita acea senzatie de scarba/voma/dezgust pe care si eu am resimtit-o traind in acea ghena numita ROMANIA .
  • +1 (1 vot)    
    oooo (Joi, 1 octombrie 2009, 12:04)

    MirceaA [utilizator]

    bag de seama ca de la ora 11 si pana la 11.29 au intrat pe forum scriitorii
  • 0 (2 voturi)    
    so what? (Joi, 1 octombrie 2009, 12:09)

    diva [anonim]

    Bine ca va bucurati de parca va iese ceva din toata mascarada asta! Astia se bat astazi, se scuipa si mine se pupa, ii doare in cot de noi, restul...Pleaca ai nostri, vin ai nostri! Si noi stam ca ....stiti voi ce!
  • +2 (4 voturi)    
    E sublim (Joi, 1 octombrie 2009, 12:33)

    Pantera Roz [utilizator]

    Base asta...Pacat ca din decembrie pleaca.Ce naiba ne facem fara el?!
  • -2 (4 voturi)    
    De abia astept (Joi, 1 octombrie 2009, 12:44)

    Rasvan [anonim]

    Spectacolul grandios va fi in teritoriu cind vor fi aruncati afara toti lipitorii de afise din campanie ai PSD.La Parcul Industrial Ploiesti (cel mai mare di s-e Europei ) condus de PSD ajunsese in Consiliul de administratie un....sofer ?!?!.Si cred ca acum vor aparea si niste dosare !
  • +2 (4 voturi)    
    Criza (Joi, 1 octombrie 2009, 13:42)

    Iulian _daniel [anonim]

    Nu vreau sa fiu profet......dar am impresia ca Basescu risca nu nunai viitorul sau politic, ci si pe cel al PDL!
  • +1 (1 vot)    
    catindati la presedentie (Joi, 1 octombrie 2009, 16:03)

    dragos [anonim]

    Mai oameni buni, Murphy zicea intr-una din zicerile culese ca: "singurul lucru pe care oamenii ar trebui sa-l invete din istorie, este ca OAMENII NU INVATA NIMIC DIN ISTORIE". Eu imi amitesc doar ce era tara asta la final de mandat Iliescian, cand aveam drept candidati la presedentie vreo 17 insi, printre care un sef de sala (chelner adica) si un sofer de camion. Voi chiar vreti sa ne intoarcem acolo? Nu uitati de Plesita care a murit in patul lui in urma unei decizii PSD-iste sau Stanculescu care e atat de bolnav incat nu poate sta in puscarie dar poate juca la Cazino. Nu uitati de Nastase-7-case sau de Miky-Spaga. Mai sapati in memorie mai oameni buni. Nici PDL nu e mai bun dar astia macar stiu sa citeasca si sa scrie si nu sunt la prima generatie incaltata. Daca ar fi dupa mine as pune in fruntea tarii fie Regele fie un Despot luminat, un fel de Pinochet dar mai uman. Pt ca asta are nevoie tara asta de semi-salbatici. Un Vlad Tepes timp de 10 ani. Hai bafta si viata usoara. Amin
  • +2 (2 voturi)    
    oameni buni... (Joi, 1 octombrie 2009, 16:32)

    luci [anonim]

    nu v-ati saturat de cearta? nu vedeti zilnic la tonomatele aservite mogulilor fel de fel de scandaluri?
    mie mi s-a stricat boilerul ieri, oare a facut ceva basescu? si un copil din scutece a auzit de cat de rau este basescu...
    cum dreacu sa schimbi ceva in tara asta cu vorba buna? voi cei care spuneti ca prea se implica, ca provoaca scandaluri, spuneti si solutia...
    tot trageti cu elena basescu, dar fratilor, a fost votata! aveti perfecta dreptate ca s-a folosit de numele basescu, dar boborul a votat-o!
    basescu are meritul ca a tras un semnal de alarma mereu (atat ii permite constitutia), dar au sarit sacalii sa-l acuze ca tulbura apele si nu mai pot fura ei in liniste, ca este dictator, etc...
    nica trebuia schimbat mai demult, anul asta politia s-a facut de ras in foarte multe cazuri, de la infractori periculosi pana la tigani cu muzica data la maxim in puterea noptii si centrul capitaleri pana la femei de bani gata care nici macar nu s-au legitimat...
    halal politie, halal conducatori...
  • -2 (2 voturi)    
    anii: 1980 - 1989 (Joi, 1 octombrie 2009, 23:14)

    SirPowerPoint [utilizator]

    In perioada 82-89, Ceausescu avea datorii de 11 miliarde dolari: deznodamintul a fost infometarea poporului. Situatia este similara, numai ca este mult mai grava. Similar este si conducatorul "mult iubit" care incearca o preluare a sefiei DGIPI, fostul 2 s'un sfert, preluare prin care sa stopeze circulatia informatiei si eventualele scurgeri de informatii viitoare legate de alegerile prezidentiale. Oare Basescu, precum Ceausescu incearca sa moara direct din scaunul de team-leader?