Ziua documentelor deschise: Elena Udrea a expus la Parlament 15 dosare referitoare la activitatea Ministerului Turismului

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 18:51 Actualitate | Politic


Ministerul Turismului a expus, la sala de sedinte a grupului PDL din Camera Deputatilor, la actiunea "Ziua documentelor deschise", 15 dosare referitoare la actiuni de promovare a turismului. Elena Udrea a declarat ca acesta este un act de transparenta la minister si a  repetat ca in momentul de fata "dreptatea nu se mai face in justitie, dreptatea se voteaza in Parlament".

Elena Udrea s-a aratat revoltata de faptul ca anumiti membri ai comisiei au facut dezvaluiri pe surse catre presa legate de achizitiile de autoturisme Logan.

"Subiectul Daciilor Logan este un subiect dat pe surse catre presa, lucru care arata din nou faptul ca actuala comisie e interesata nu de bugetul cheltuit de catre Ministerul Turismului, ci cu modul in care eu consum sau nu benzina cand merg cu masina si daca cumva imi spal masina din bani publici", a afirmat Elena Udrea.

Elena Udrea a anuntat ca va colabora cu actuala comisie atunci cand Ludovic Orban si Adriana Saftoiu isi vor da demisia.

Printre documentele aduse de angajatii ministerului se afla cele legate de campania "Turist in Romania" si "Romania-land of choice" si ofertele de publicitate internationala pentru Eurosport si CNN.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1078 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    Daaa (Marţi, 25 august 2009, 19:01)

    laur [anonim]

    Le-a adus dupa ce a vut timp sa le modifice dupa bunul ei plac, ca sa nu fie nici o greseala. Sa te .. ceva cu ele (documentele) de acum :), nu sa le prezinti. Bafta multa Udreo!
    • +4 (20 voturi)    
      nici tu nu stii sa pierzi? (Marţi, 25 august 2009, 19:15)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui laur

      s-au straduit din rasputeri s-o prinda cu ceva si n-au reusit. Iar acum povestea s-a intors ca un bumerang impotriva uneltitorilor!
      • -5 (17 voturi)    
        ... (Marţi, 25 august 2009, 19:35)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        deci doar mi se pare mie ca este impertinenta. De fapt .. mititica e curata ca lacrima si ne vrea binele. Ce face ea estea ca si cum ar schimba subiectul.
        • +7 (13 voturi)    
          nu iti place transparenta? (Marţi, 25 august 2009, 20:31)

          metronom [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

          documentele in care unii au cautat asiduu cel mai vag indiciu al unei ilegalitati, pot fi studiate de catre orice parlamentar sau ziarist. Asta e cea mai clara dovada ca nu are nimic de ascuns!
          • -3 (5 voturi)    
            Udrea mincinoasa (Marţi, 25 august 2009, 23:18)

            Dedalus [anonim] i-a raspuns lui metronom

            Uita-te pe web site-ul ministerului, in interiorul documentelor, nu in lista lor.

            Mai vorbimdupa aia...
          • -3 (5 voturi)    
            bravoooooo! (Miercuri, 26 august 2009, 2:13)

            maria [anonim] i-a raspuns lui metronom

            mai ai frati tot asa "destepti"? sau poate esti chiar ruda cu lenuta de o aperi asa tare! habar-n-ai ce inseamna prezentarea unor documente complete, cum se face controlul al acestora, ce inseamna respectarea unor ierarhii institutionale, etc, dar iti dai si tu cu parerea! ai putea sa te duci sa te milogesti la tiitoarea cotrocelului sa-ti dea si tie niste bani din aia furati, dar nu prea cred ca o sa se uite la tine!!!
            • +1 (1 vot)    
              Pentru simplu motiv (Miercuri, 26 august 2009, 12:54)

              gabifm [utilizator] i-a raspuns lui maria

              ca cei ca tine scriu pe forum, ma refer la limbaj, ironie de 2 lei, necunoasterea subiectelor, priceperea ca la fotbal si agricultura a oricarui roman, ajungi sa abandonezi la a mai citi / scrie in acest "spatiu" virtual.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt deranjati (Vineri, 28 august 2009, 11:10)

        Santa ie [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        E primul ministru al turismului care face ceva pentru tara asta, dupa ce a obtinut cele mai mici preturi de publicitate TV, o critica si o ataca, probabil pentru ca pana acum cineva lua o felie mari din aceste fonduri si acum nu se mai iau
    • +1 (1 vot)    
      Se vede ca nu sti (Miercuri, 26 august 2009, 12:49)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui laur

      ce inseamna dosare de achizitii publice. NU se pot modifica pentru simplul motiv ca partea initiala cea a invstitorului se publica in SEAP scanata inca de la initiere iar ceea ce depun ofertantii - in doua exemplare - se consemneaza in proces verbal de la deschiderea ofertelor cand sunt de fata toti ofertantii.
      In afara de asta mai este si o comisie care analizeaza documentele iar aceasta e compusa din romani! prin urmare daca ar fi ceva ar spune.
      Este interesant de vazut ce contin dosarele.
      In orice caz demersul dnei Udrea este inedit. Repet: este o tipa isteata.
  • 0 (14 voturi)    
    "Romania-land of choise" (Marţi, 25 august 2009, 19:35)

    joness [anonim]

    Stirea asta e scrisa de doamna ministru in persoana de a iesit asa? :P

    Nu mai dicteaza la telefon, vrea sa fie sigura? :))
    • +1 (5 voturi)    
      as schimba titlul putin (Marţi, 25 august 2009, 23:11)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui joness

      Daca stirea suna in genul "Elena Udrea a fost prinsa datorita acelor dosare aduse" atunci tu nu mai scriai tampenie de mai sus.
  • +1 (9 voturi)    
    Pretentii reduse (Marţi, 25 august 2009, 20:50)

    George [anonim]

    Observ ca fata de saptamana trecuta. cand cerea demisia a 5 membrii din comisie, acum mai vrea doar plecarea a doi dintre ei. In ritmul asta...
    Si apropo de termenul "demisie", nu vi se pare ca e impropriu folosit aici (juridic vorbind)? Demisie poti sa-ti dai dintr-o functie unde esti angajat cu contract, si... nu cred ca e cazul aici...
    Dar, d-na Udrea, care este avocat, sunt convins ca stie mai bine!!
  • +2 (6 voturi)    
    Pentru cei primii cinci postati (Marţi, 25 august 2009, 20:52)

    drsuz [anonim]

    Sunteti ridicoli.
  • -1 (7 voturi)    
    oligo (Marţi, 25 august 2009, 21:36)

    liv [anonim]

    cei cinci oligo aparatori ai primei doamne!
  • -1 (5 voturi)    
    parafraza la Constantinescu (Marţi, 25 august 2009, 23:16)

    Dedalus [anonim]

    Doamana Udrea mi-a raspuns ca toate informatiile solicitate de mine sunt pe site-ul ministerului. Cand m-am uitat, acolo erau doar contractele tip si nimic altceva.

    Doamna Udrea e o mincinoasa.

    Mi-e si scarba sa comentez mai mult.
  • -1 (1 vot)    
    distinsa doamna Nutzy (Miercuri, 26 august 2009, 10:59)

    viomobil [utilizator]

    pangarita fiind de distinsul nostru conducator, a ajuns sa se comporte intocmai ca acesta, ignorand si blamand institutiile statului care ii sunt impotriva. din cate stiu dosarele respective ar fi trebuit predate comisiei parlamentare si nu grupului parlamentar pedele, dar ce sa'i faci daca ei ii statea mintea la zarzarele si la Ionici?
  • +1 (1 vot)    
    De ce o s-o injure clonele pe Udrea ? (Miercuri, 26 august 2009, 11:56)

    martin [anonim]

    Doar nu o sa citeasca documentele prezentate, caci pentru asta exista o conditie obligatorie, adica sa stie sa citeasca si poate sa si inteleaga, daca nu e prea mult. Iar instructorul prezumat al clonelor vangheliste adica Banicioiu, nu le-a invatat decat sa scrie agramat si ignorant.
    Imi e greu sa inteleg cum l-a numit Van Ghelie pe Banicioiu in aceea functie importanta,cand si- a exprimat clar si repetat antipatia fata de orientarea sexuala a zisului Banicioiu !
  • +1 (1 vot)    
    Udrea are un talent... (Miercuri, 26 august 2009, 13:31)

    Didi [anonim]

    Are Udrea un stil de-a iesi in spatiul public... Desi nu o plac, o admir pentru abilitatea asta. Nu e clar ca orice au facut, nu au prins-o cu nimic??