Guvernul a validat forma finala a memorandumului privind Nabucco. Acordul interguvernamental va fi semnat in numele Romaniei de premierul Emil Boc

de V.M., C.D.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 22:04 Actualitate | Politic


UPDATE: Primul ministru a declarat luni, inainte de a pleca la Ankara la Summitul interguvernamental privind proiectul Nabucco, ca acesta este eficient din punct de vedere economic si mai putin costisitor decat alte initiative promovate in regiune.

"Romania a ales sa participe in acest proiect al carui atu principal este viabilitatea sa economica. Nabucco este eficient si mai putin costisitor decat alte initiative promovate in regiune. Asadar, are toate avatajele necesare pentru a atrage investitii si furnizori si pentru a putea functiona pe baze comerciale conform principiilor pietei", a declarat Emil Boc, la aeroportul "Henri Coanda", inainte de a pleca Turcia.

Executivul a aprobat, in sedinta extraordinara de duminica, forma finala a memorandumului cu privire la proiectul Nabucco, textul fiind trimis spre aprobare si presedintelui Traian Basescu. Acordul pentru Nabucco va fi semnat in numele Romaniei de primul ministru Emil Boc, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean.

"Executivul a aprobat forma finala a mandatului Guvernului, in vedrea semnarii acordului interguvernamental privind proiectul Nabucco. Forma finala a mandatului a tinut cont de ultimele negocieri care au avut loc in luna iunie intre statele partenere cu privire la acest proiect. Memorandumul a fost trimis in aceasta seara, spre aprobare, presedintelui Romaniei. Maine, la Ankara, acordul interguvernamental privind proiectul Nabucco va fi semnat in numele Romaniei de catre prim-ministrul Emil Boc, conform memorandumului aprobat in sedinta de astazi a Executivului", a declarat purtatorul de cuvant.

"Fata de ultimul memorandum pe care l-am aprobat in Guvern in baza negocierilor din luna mai, au intervenit in luna iunie si la inceputul lunii iulie negocieri punctuale pe cateva articole si mai ales la regimul fiscal aplicabil Acordului, motiv pentru care avem nevoie de a valida in forma finala memorandumul, astfel incat maine sa fie semnat, evident si dupa aprobarea lui de catre presedintele Romaniei", a declarat Boc, la inceputul sedintei de duminica a Guvernului, potrivit NewsIn.

Guvernul s-a reunit duminica, incepand cu ora 21:00, in sedinta extraordinara pe tema proiectului Nabucco, in contextul in care premierul Emil Boc participa luni, la Ankara, la ceremonia semnarii Acordului interguvernamental pentru construirea gazoductului Nabucco si a Declaratiei politice comune a celor cinci state angajate in proiect: Turcia, Bulgaria, Romania, Ungaria si Austria.

Premierul Emil Boc va sustine declaratii de presa luni, la Aeroportul „Henri Coanda”, la ora 7:30, inainte de a pleca spre Ankara, si la sosire, la ora 20:00.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1874 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    prostie capitala!? (Duminică, 12 iulie 2009, 22:41)

    analistul de servicu [anonim]

    In criza fundamentala si structurala in care se afla Romania o astfel de mutare este catastrofala pentru viitorul cetatenilor romani.
    Dupa imprumutul de la FMI care a fost dat .. hoteste la bancile straine, inca o ..lucrare subvesiva la adresa noastra se pregateste acum.
    Adica o noua teapa!
    Clasa politica nu are nici un scrupul in a indatora romanii pe sute de ani de acum inainte!
    Acestia pentru "un blid de linte" semneaza orice la ... comanda altora!
    • +9 (9 voturi)    
      A fi destept este tot una cu a fi prost (Duminică, 12 iulie 2009, 23:39)

      analistul inafara serviciului [anonim] i-a raspuns lui analistul de servicu

      Argumente aveti dl. '... de serviciu'?

      Gazele din productie interna se vor termina intr-un numar de ani. Inlocuim cu electricitate?

      Afirmatii fara argumente aproape oricine poate face. Mai greu este sa legi cu argumente si date. Ia uite ce usor am scris cele de mai sus.
      • +1 (3 voturi)    
        un proiect important (Luni, 13 iulie 2009, 10:15)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui analistul inafara serviciului

        Este o investitie in infrastructura si isi justifica costurile prin importanta sa strategica. Ar fi unul din putinele proiecte importante la care Romania ia parte.

        Daca s-ar misca putin si cu reactoarele de la Cernavodă si cu niste turbine eoliene, nu am mai avea probleme cu energia.

        Gazul poate fi folosit la centrale de apartament iar aragazul poate fi electric. Nu consuma atat de mult. Problema mare cu gazul este la marii consumatori din industrie. Aia nu pot schimba pe electricitate.

        - gazoductul trebuie sa transporte pana la 31miliarde de m3 de gaz pe an catre europa

        - este de o importanta strategica pt europa deoarece reduce dependenta de gazele rusesti

        - costa aproape 8 miliarde de euro

        - lungime de 3300 km

        - aduce gaze din zona kazakhstan,turkmenistan, azerbaidjan,uzbekistan

        - turcia este traverasata de 60% din lungimea gazoductului si va castiga cam 450 milioane de euro pe an din taxe
        • -1 (3 voturi)    
          state furnizoare (Luni, 13 iulie 2009, 11:53)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

          Kazahstan, Turkmenistan, Ajerbaigjan, Uzbekistan - astea nu-s cumva in sfera de influenta a Rusiei?

          Parca imi amintesc ca aici, chiar pe forum la HotNews, Patriciu a fost facut "vandut la rusi si la KGB", din cauza ca vanduse Rompetrol la KMG.

          Acum, cum este? Daca e ceva semnat de Boc e "bine"?

          Cum ne fereste "ceva" ce ia gaze din sfera de influenta a rusilor, de "dependenta fata de rusi"?
    • +3 (3 voturi)    
      hm (Duminică, 12 iulie 2009, 23:47)

      alex [anonim] i-a raspuns lui analistul de servicu

      Ai putea sa explici putin?
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 iulie 2009, 1:33)

      [anonim] i-a raspuns lui analistul de servicu

      • 0 (4 voturi)    
        parteneri (Luni, 13 iulie 2009, 11:56)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui

        Daca "Rusia nu e partaner serios", ce anume te face sa crezi ca statele din sfera ei de influenta (dintre care cel putin 2 au regim de diktatura) ar fi "parteneri seriosi"?

        Oricum: daca "viitorul nostru si al copiilor nostri" depinde de "un proiect", inseamna ca e cam vai de noi...!
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 iulie 2009, 12:44)

          [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          • 0 (0 voturi)    
            vise... (Luni, 13 iulie 2009, 14:55)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui

            "Iran neislamizat"? Pai asa ceva nu se iegzista (si nici nu cred ca ar fi de dorit).
            Dar da! tarile de cultura musulmana "ar putea" sa fie parteneri mai seriosi decat Rusia (asta daca am sti noi sa ne purtam cu ei - din pacate, noi nu stim sa ne purtam nici macar cu romanii).

            Intr-adevar, nu prea mai citesc / vizionez stirile - si stii ce bine este? :)) Sapt. trecuta am petrecut-o prin munti, fara ziare, TV, Internet... am fost foarte eficienta in ce lucram - dar mai ales foarte fericita ;)

            Merci pt. faza cu "dorul" - o sa ai ocazia sa il cam simti vara asta - pt. ca voi fi plecata destul de des ;)

            Revenind: ceea ce voiam sa subliniez este ca tratarea gazoductului la modul euforic nu e de dorit. Nu avem o strategie energetica (si nici nu vrea nimeni s-o faca - si chiar! de ce?) si orice solutie "unica" nu e de dorit. Cu reactoarele - e mai mult chestie de spagi (nu doar ca nu-s rezolvate niste probleme "de mediu" dar nici macar uraniu nu mai avem, decat pt. cativa ani), cu regenerabilele isi dau cu stangu-n dreptu'... samd...

            Tara nu-i urata si nici saraca (intr-adevar, nici o Zana Unica, asa cum zic unii) - din pacate, se straduiesc unii sa faca praf si putinul care a ramas din ea... >:
          • 0 (0 voturi)    
            stai asa! (Luni, 13 iulie 2009, 14:59)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui

            Ce vrei sa spui cu "nu platim noi Nabucco"? Pai creditele alea nu au garantii guvernamentale? Daca Nabucco nu merge (si exista MULTE zone de risc - apropo: astea de ce nu ni se prezinta?) creditele nu va trebui sa le returnam noi?
            Intrebarea nu e pusa la misto (si nici de "Gica Contra" ;) - chiar sunt curioasa ce anume semneaza, de fapt, Guvernul nostru...
  • -6 (8 voturi)    
    Dl,. Boc in Turcia (Luni, 13 iulie 2009, 0:23)

    vasile [anonim]

    sunt curios cum il vor prezenta pe Emil Boc in Turcia?
    maine presa din turcia are de ce sa faca bascalie :)).
  • +3 (5 voturi)    
    Comentarii sau circoteca ? (Luni, 13 iulie 2009, 7:15)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Daca nu avem alta treaba decat sa tratam superfluu toate subiectele sau gen Gainusa et Co.mai bine lipsa.Inteleg baietii de "serviciu"ca de "dintii ascutiti la beregada marinelului se cam tocesc in ritmul de cincinal in patru ani'jumate".. .. "oleaca de flescuta moooaleee ee!" In rest avem ce meritam dupa chipul si asemanarea In Formatorilor de Opiniieee E ! DDD