Ludovic Orban: De patru luni, Guvernul se afla in greva japoneza fata de problemele Educatiei
"PNL, ca partid de opozitie, nu se poate implica in conflictul creat de guvern, dar putem sa spunem foarte clar ca, dupa ce au fost mintiti cu nerusinare de actualii guvernanti, profesorii au dreptul moral de a apela la toate formele legale si constitutionale de protest pentru a sustine atat interesele lor, cat si interesele scolii romanesti. De patru luni de zile, Guvernul este acela care se afla in greva japoneza fata de problemele educatiei, nereusind sa gaseasca nici cea mai mica solutie pentru a pune in practica Pactul pentru educatie si promisiunile electorale", a sustinut Ludovic Orban.
Liderul PNL a subliniat ca guvernantii nu numai ca "nu si-au respectat angajamentele pentru care au obtinut in mod fraudulos voturile", criticand faptul ca dupa rectificarea bugetara nu se asista la cresterea castigurilor profesorilor, ci, ca urmare a reducerii bugetului, se asista "la scaderea castigurilor salariale in domeniul educatiei".
El a subliniat ca "procesul investitional in scoli e practic sistat", adaugand ca PNL crede ca "de data aceasta dreptatea e de partea profesorilor si este interesul chiar si al elevilor si al parintilor ca o parte dintre revendicarile profesorilor sa fie solutionate, pentru ca subfinantarea sistemului de educatie va duce pana la urma la deteriorarea calitatii pregatirii scolare".
VIDEO Profesorii renunta la greva de marti, dar teza unica se amana pentru joi
Ludovic Orban: PNL va depune plangeri penale impotriva tuturor ministrilor Cabinetului Boc
Cum se produce politizarea directorimii: Liberalii ameninta cu justitia, se pun bine cu succesorii sau cred in amanarea aplicarii ordonantei
Motiunea simpla a PNL pe tema educatiei, respinsa

Se vor întoarce și studenții în amfiteatre din semestrul al doilea? Universitatea București: Cursuri online în continuare, cu mici excepții. UBB: Se conturează varianta hibrid
INTERVIU cu ambasadorul României la Berlin, Emil Hurezeanu: Prin trecut și „milionul de mesageri români din Germania, ne leagă de această țară și germani un extraordinar patrimoniu comun”
Kremlinul ripostează, după imensul succes online al anchetei lui Navalnîi despre "palatul lui Vladimir Putin" / Tinerii se mobilizează în special pe Tik Tok pentru protestele anunțate sâmbătă în întreaga Rusie
Cutia neagră a banilor publici. Secretariatul de Stat pentru Culte a alocat anul trecut o sumă record de 750.000 de lei Mănăstirii „Sf. Cuv. Parascheva", ctitorită de PF Daniel. Ani la rând Curtea de Conturi a constatat nereguli la SCC
Oamenii invizibili: Bolnavii cronici nu se pot programa la vaccinare din cauză că statul român nu a știut niciodată câți sunt / "Dacă ar exista registre de pacienți, ar dispărea toate serviciile și decontările fictive"
Asta vor profesorii: sa se opreasca minciuna. Minciuna ca invatamintul e prioritate nationala, minciuna ca in curind (dar foarte curind) ei vor avea salarii decente, minciuna ca invatamintul va primi legal 6% din PIB. Pe toti peretii Guvernului si Presedentiei scrie MINCIUNA. Cit de inconstienti putem fi sa uitam asta?!