Principele Radu: Autoritatile din Covasna ar putea atrage turisti din India sau Coreea in zona, fiindca ei n-au turism balnear

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2009, 21:31 Actualitate | Politic


Principele Radu a sugerat, marti, conducerii Consiliului Judetean Covasna sa atraga in zona si turisti din India, Coreea sau Japonia, care ar fi interesati in special de turismul balnear si care "nu au pretentii ca germanii sau ca francezii sa vina intr-un loc care sa fie perfect". Ideea a fost prezentata in cadrul intalnirii care a avut loc la sediul CJ Covasna intre Principele Radu si cei doi vicepresedinti ai CJ, Demeter Janos si Henning Laszlo, transmite NewsIn.

“Sunt tari ca India, Coreea, Japonia, care au crescut in ultimii ani o extraordinar de mare clasa de mijloc. Oamenii acestia au nevoie sa-si cheltuiasca banii undeva vara. Ei nu au pretentii ca germanii sau ca francezii, sa vina intr-un loc care sa fie perfect. Pe ei faptul ca o sosea n-ar fi perfecta sau ca un hotel n-ar avea sapte stele ca la Dubai nu-i deranjeaza. Sunt si foarte sensibili la chestiunea balneoclimaterica, fiindca nu au asa ceva. Au turism, au mare, au munte, dar acest fel de turism (balneoclimateric, n.r.) nu-l au”, a afirmat principele.

Principele Radu a mentionat ca el poate recomanda zona aceasta, dar in continuare propunerea trebuie dusa mai departe de catre autoritati. In contextul discutiilor despre turismul balnear, vicepresedintele CJ Covasna, Demeter Janos, a amintit despre proiectul Drumul Apelor Minerale, prin care doresc sa reabiliteze vechile statiuni turistice cu ape minerale. Potrivit lui Demeter, in Covasna in multe cazuri serviciile pensiunilor sunt superioare hotelurilor, si se fac demersuri pentru ca judetul sa fie mai cunoscut.

"Am incercat o abordare mai noua, am invitat de la National Geographic, persoane care lucreaza in arii protejate renumite, ministerul turismului, sa ne fie parteneri. Sper ca prin conlucrarea cu diferite organizatii specializate sa ajungem in lumea mare, sa auda lumea de noi”, a spus Demeter.

Principele Radu: “Eu ma gandesc la o autonomie economica"

Intrebat despre o posibila sustinere a autonomiei teritoriale a Tinutului Secuiesc, Principele a afirmat ca nu poate sa sustina decat ceea ce prevede Constitutia tarii, care vorbeste clar despre modul de functionare a statului roman. Principele a mai spus ca ceea ce poate sa sustina este forta comunitatii si capacitatea ei de a-si scrie destinul cu propria mana.

“Eu ma gandesc la o autonomie economica, care inseamna capacitatea locului de a nu depinde de unica sursa de fonduri a Guvernului, ma gandesc la o forta a comunitatii insasi de a-si produce surse de investitii straine extra Uniunii Europene”, a mai afirmat Principele, cu mentiunea ca exista cateva atuuri ale acestei zone, cum ar fi frumusetile naturale si turismul balneoclimateric.

Principele Radu Duda viziteaza timp de trei zile judetele Covasna si Harghita, in cadrul programului “Orasele Romaniei”, destinat dezvoltarii comunitatilor locale din tara.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















831 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    si cu serpii cum ramana? (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:40)

    Duda'n cur [anonim]

    Frate Duda,
    Daca iti place turismul, du-te si visiteaza-i tu pe indieni si chinezi, si lasa-ne.
    Pai tu vrei sa ai turisti d-astia care mananca serpi si soareci? Unde kilu' meu este dragostea ta de Romania?
    Tot la ban te gadesti si tu?
  • +4 (8 voturi)    
    Sa nu uitam Africa! (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:47)

    IDF [utilizator]

    Ca sa nu mai vorbim de Mali, Niger, Bourkina Fasso, Ciad, care nici ele n-au turism balnear. Posibililitatile sunt nelimitate,,, Acum serios, Japonia e un arhipelag vulcanic, au apa termala din abudenta, daca e sa vina japonezii nu pentru turism balnear o s-o faca. Auzi, cica Japonia si Coreea si-au format clasa de mijloc in ultimii ani...
    • +1 (1 vot)    
      Pentru cultura generala a lui Duda (Miercuri, 29 aprilie 2009, 6:24)

      Maxx [anonim] i-a raspuns lui IDF

      Ai dreptate IDF!
      Nea sotul principesei nu ai aflat ca in Japonia pana si macacii fac bai termale? Te-a angajat madama din Pleshcoi pe post de agentie turistico-balneara?
  • 0 (6 voturi)    
    ?? (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:49)

    ileana [anonim]

    Asta-i idiot? Indieni la Covasna?
    El a vazut in ce hal este statiunea...
    Ce sa faca indienii la Covasna? Sa se plimbe prin padure?

    Japonezi...poate, dar pentru asta trebuie refacuta baza de tratament si servicii!
  • 0 (6 voturi)    
    Zi-le, Loredana (Marţi, 28 aprilie 2009, 22:58)

    Gioni [anonim]

    LOL
    Cine mai e si papagalu' asta, cu ideile lui crete?
  • +2 (2 voturi)    
    Ma indoiesc (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:09)

    Vlad I [anonim]

    Ma indoiesc ca in imensa tara care se numeste India (cat 13 romanii) sa nu aiba macar un loc cu turism balnear.
  • +1 (1 vot)    
    Oare.. (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:10)

    sabo [utilizator]

    Este exotica propunerea!!
  • +1 (5 voturi)    
    Ecce homo (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:12)

    Harvard Biznis Skul [anonim]

    Asta cu turistii din China si India e de la Harvard cetire
    • +3 (5 voturi)    
      rahat cu apa rece (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:46)

      insider [anonim] i-a raspuns lui Harvard Biznis Skul

      este mai bine zis halal cetire a la radu duda. duda se numeste ca o duda gandeste, dude nascoceste si enumerarea poate continua. dar nu pentru duda . el se poate limita la ce dude ne-a servit pana acum... cum se poate uita in ochii regelui Mihai dupa ce debiteaza asemenea gogomanii...
  • +4 (6 voturi)    
    (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:41)

    Dan [anonim]

    Tipul asta cred ca n-a facut o cercetare de piata in viata lui.
    Cine poate cred ca cineva calatoreste undeva intre 15 si 20 de ore cu avionul la tratament balnear....:))
    Numai daca renunta sa vina si deja se va simti mai bine neindurind statul intr-o pozitie incomoda atitea ore.
  • +3 (7 voturi)    
    A inceput? (Marţi, 28 aprilie 2009, 23:42)

    Chris [anonim]

    A dat domnul alteta drumul la prostii? Sa vezi ce scoate din el de acum ...
  • +3 (7 voturi)    
    incepe bine (Miercuri, 29 aprilie 2009, 4:33)

    ionel [anonim]

    Radu Duda pentru noi
    E Elena Udrea Doi
  • +1 (1 vot)    
    calca pe urmele cuiva (Miercuri, 29 aprilie 2009, 6:52)

    turistul [anonim]

    astronauti romani in spatiu, 50.000 de euro pt fiecare roman care se intoarce din strainatate ...recunoasteti personajul ? musiu duda ii calca pe urme cu turistii coreeni din covasna ! :)
  • +1 (1 vot)    
    ha,ha (Miercuri, 29 aprilie 2009, 9:22)

    Anonim [anonim]

    Eu inca sper ca nu e o stire adevarata
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha? (Miercuri, 29 aprilie 2009, 13:31)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Eu cred ca poti sa te apuci de plans, e tristul adevar :)