Marko Bela respinge ideea acordarii cetateniei romane unui milion de moldoveni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:33 Actualitate | Politic


Liderul UDMR, Marko Bela, a declarat, sambata, la Congresul formatiunii, ca nu este de acord ca un milion de moldoveni sa primeasca cetatenie romana. Marko Bela considera ca nu aceasta este cheia solutionarii relatiilor dintre Romania si Republica Moldova.

"Cat am tot ocolit chestiunea dublei cetatenii la vremea respectiva ca nu cumva sa tulburam pacea sufleteasca a romanilor, si iata ca acum seful statului ridica acut posibilitatea acordarii cetateniei romane unui milion de moldoveni. De altfel, eu consider deosebit de problematica aceasta chestiune si nici nu sunt de acord cu ea, fiindca, in opinia mea, nu aceasta este cheia solutionarii relatiilor romano-moldave, dar iata ca, dintr-odata, se vorbeste despre asta", a afirmat liderul UDMR, citat de Mediafax.


  • Marko Bela: Romania a gresit in trecut in relatiile Moldova, iar acum lucrurile se razbuna

Marko Bela considera ca Romania a abordat gresit, in trecut, chestiunea Republicii Moldova, iar acum lucrurile "se razbuna": "Degeaba maturam totul sub covor, caci mai devreme sau mai tarziu aceste probleme ne vor covarsi. Am convingerea ca Romania, in trecut, a abordat gresit chestiunea Republicii Moldova, nu a pus accent adecvat pe ea nici in relatiile cu Rusia, si acum lucrurile se razbuna. Chiar daca nu exista vreo analogie, asa cum nu a existat nici in cazul Kosovo, aceste invataminte trebuie trase si cu privire la relatiile romano-ungare".

"Noi dorim sa edificam nu o Europa a statelor nationale, ci o Europa a regiunilor, in care statele nu dispar, dar insemnatatea lor va fi mult mai mica decat in prezent. Dupa cum consideram absurd ca o parte a statelor membre este dispusa sa cedeze atributii Bruxelles-ului – deci in sus –, dar aceleasi state nu sunt dispuse sa se gandeasca sa asigure in jos, regiunilor, in general, sau in mod special comunitatilor etnice, unitatilor administrative de alta limba, de alta majoritate, autonomie teritoriala", a adaugat liderul UDMR.


  • Tinutul Secuiesc, o problema incomoda

Potrivit acestuia, inclusiv "problema Tinutului Secuiesc nu face decat sa ingroase ceea ce se umfla sub covor, incat incetul cu incetul nici nu se mai poate calca pe acest covor, de cate probleme au tot fost maturate sub el".

"Pentru Uniunea Europeana aceasta chestiune este incomoda, iar pentru Romania neplacuta, dar unui milion si jumatate de maghiari, dupa drepturi individuale, trebuie sa li se acorde si drepturi colective. Asa cum sistemul electoral a putut fi schimbat in Romania, se mai pot modifica multe, fundamental chiar", a incheiat liderul UDMR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1924 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    DAR TE-A INTREBAT CINEVA, BUEY MARCO ???? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:43)

    Surfer [utilizator]

    Dar probabil tu vorbesti singur ca televizorul.....
    • +1 (5 voturi)    
      Marko Bela (Duminică, 26 aprilie 2009, 0:15)

      aha [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Asta se mai intreaba de ce nu vrem noi romanii sa le dam ungurilor autonomie in tara noastra... A fost vreo singura ocazie in care otreapa asta sau aia ca el au fost de partea romanilor? Zici Marko Bela si tragi apa...
      • 0 (0 voturi)    
        calcule (Duminică, 26 aprilie 2009, 21:48)

        moi [anonim] i-a raspuns lui aha

        bineinteles, asta le scade procentul pe care l-ar castiga.. hehe, dnu bella poate nici nu mai intrati in parlament, asa e?
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:53)

    Opposite [anonim]

    Ba exact acordarea cetateniei la 1 milion de moldoveni e rezolvarea problemelor dintre Romania si Rep. Moldova. Marko baci n-ar trebui sa fie ingrijorat totusi, acestia nu se vor stabili in Harghita si Covasna desi ar fi o idee buna.
  • +1 (9 voturi)    
    normal ca Marko nu vrea (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 17:55)

    Costel Ivu [anonim]

    pai...UDMR exista fiindca maghiarii merg disciplinat la vot in timp ce romanii absenteaza de la vot . Daca ar vota acelasi procent de romani si maghiari, UDMR nu ar avea necesarul 5% . Daca ar vota 1 milion de cetateni romani din R. Moldova , hehehe .
    PS: nu am inteles niciodata de ce Vadim n-a spus chestia asta : Romani, iesiti la vot pentru ca UDMR sa nu ajunga la 5% :) .
  • +1 (9 voturi)    
    mai fa loc si stapanilor (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:01)

    basarabean [anonim]

    Pai bine,e o reactie normala cind cineva real iti va luau locul in parlament.Aveti toate sansele sa fiti reprezentati de Budapesta,nu ratati sansa,imobilele s-au ieftenit la unguri
  • +1 (7 voturi)    
    nu sunt de acord... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:07)

    egroeg [anonim]

    sa dam cetatenie la un milion de moldoveni.....dar cand ei incepusera cu ceva asemanator sa fie cetateni unguri? atunci se putea,nu? acum va e frica de o ROMANIA MARE.
    dle Marko,chiar nu stii ca moldovenii sunt romani si nu au venit de la capatul lumii ca altii sa se propaseasca pe la noi?
  • +3 (7 voturi)    
    Autonomie de dragul autonomiei (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:11)

    Ovidiu [anonim]

    Dupa drepturi individuale trebuie sa vi se mai ia din drepturile individuale, ca vad ca sunt prea multe :)

    Acum lasand gluma la o parte, drepturile pe care le-ati obtinut sunt normale si necesare, dar autonomia teritoriala nu este necesara, de ce? Pentru ca impactul politic si economic ar fi mult prea mare (zona nu este pregatita economic) si nu uitati ca ultima data cand ati primit autonomie ati abuzat de ea (cati romani au fost batuti, scuipati si abuzati?), un motiv in plus sa nu va fie data.
    Poate totusi v-ați schimbat... Daca puteti demonstra ca etnia romana va fi tratata cu respect si toleranta (asa cum va tratam noi pe voi in prezent si cum vreti sa fiti voi tratati) si va veti rezolva problemele economice care vor aparea ca urmare a autonomiei, nu am nimic impotriva sa va fie acordata.

    PS: Problema economica trebuia sa fie rezolvata de mult, doar reprezentantii vostri au fost la guvernare pana acum (adica exact cei care cer autonomie acum), in schimb din una dintre cele mai bogate regiuni ale tarii (cu oameni foarte muncitori si seriosi) ati ajuns cea mai saraca regiune, mare pacat.

    Parerea mea (subiectiva) este ca oamenii care va conduc vor sa schimbe atentia publica de la dezastrul economic pe care vi l-au adus la o alta problema care nu este o prioritate pt. ca ea creeaza mai multe probleme decat rezolva (rezolva doar dorinta de imbogatire si vanitatea unora).
  • +2 (8 voturi)    
    culcat, Marko, culcat! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:13)

    sadwank [anonim]

    Ati simtit miros de singe, sacalilor? Cam cit de fundamental se mai pot "multe" modifica, veninosilor?
    Sau uitati ca Moldova a fost luata de URSS in 1940 si ca altfel au stat lucrurile cu Transilvania?
    Si cine a abordat gresit relatiile cu Rusia? Nu chiar Iliescu, cind a semnat primul tratat al Romaniei de dupa '89 cu o tara straina si aceasta a fost Rusia? Nu tot Iliescu, in 2002, cind iar a semnat cu Rusia lui Putin? Si unde erati voi in perioada asta, napircilor, nu aveati cumva birourile la Palatul Victoria, muncind in guvernele numite de acelasi Iliescu?
  • +2 (6 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:17)

    Lucian [anonim]

    Ce sa zic, il inteleg pe Marko, inca un milion de alegatori nemaghiari ar putea impinge UDMR sub pragul electoral. Dar are dreptate ca am gresit in relatiile cu Moldova, am tratat problema superficial, sentimental si am ratat niste ocazii istorice. De, ce sa-i faci, daca am avut presedinte scolit la Moscova...
    • 0 (0 voturi)    
      punct si de la capat (Luni, 27 aprilie 2009, 10:03)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      In cea ce priveste Moldova ,problema nu s-a tratat superficial ci in stilul de rahat comunist al rahatului de iliescu.
      PUNCT.

      Saracii UDMR-isti chiar ca vor simti un pic de slabire a electoratului, dar nu milionul de moldoveni este problema (lucru nemaiintalnit ,cred in istorie,daca aveti exemple asemanatoare,le -citesc-ascult cu placere) ci faptul in sine, de modul de acordare a cetateniei moldovenilor.
      Cu sau fara milionul de moldoveni ,credeti-ma ,in Moldova tot comunistii vor fi ,inca multi ani la putere.Nu prea inteleg de ce se vrea neaparat acordarea cetateniei,atentie ,vor veni moldovenii si ei cu pretentii,locuri de munca,terenuri,locuinte,pensii etc.
      PUNCT.

      Citesc aici tot felul de comentarii care mai de care "civillizate". Felicitari pentru autorii acestora!
      Asa imi dau seama cat de iubiti suntem in tara natala. Asta este.
      Eu totusi mai am incredere in romanii normali si civilizati.
      PUNCT.

      Sa fiti iubiti!
  • +2 (4 voturi)    
    romania nu a gresit (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:20)

    turistul [anonim]

    a facut ce trebuia, i-am sustinut si ajutat cum am putut mai bine, cu electricitate, burse de studiu ... poate musiu bela ar fi dorit sa semnam un tratat de frontiera cu basarabia, asta cu siguranta ar fi rezolvat lucrurile ! si sa imi spuna si mie ce naiba inseamna drepturi colective ??? nu poate invata puiu de secui in limba lui de la cresa pana la unviversitate ? nu se pot ruga in biserici in limba lor ... ce mai vreti fratilor ... m-am saturat sa aud de voi si de "problemele" voastre etnice !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Si totusi ce a zis Dom' Bela? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:22)

    RealRO [anonim]

    Daca nu acordarea cetateniei e solutia, atunci care e? E usor sa critici, mai greu sa propui ceva consecvent.
  • -1 (7 voturi)    
    da-te dracu marko belo (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:34)

    TROJAN [anonim]

    mortii matii de ungur tie ce-ti pasa ba de romani sau romanai ..?!?!?!?tu du-te dracu la mata acasa in cur si taci.crezi ca-i pasa cuiva de porcariile tale?!?! labagiu dracu
    • -2 (2 voturi)    
      olahi puturosi (Duminică, 26 aprilie 2009, 11:17)

      unguru' bulan [anonim] i-a raspuns lui TROJAN

      Dar pana atunci ati venit la Kolozsvar sa lingeti niste "funduri de unguri".Cu toti "inaintasii" politici ai vostri.
      Cum ati facut-o vreo 200 de ani.
      • +1 (1 vot)    
        rade ciob de oala sparta (Duminică, 26 aprilie 2009, 12:10)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui unguru' bulan

        tocmai tu te trezesti sa vorbesti, cand stim cu toti ca udmr ul a fost curva tuturor partidelor politice in ultimii 20 de ani ? politicienii romani au venit , au vorbit si au plecat ... basescu a venit si v-a spus verde in fata la congres ca institutiile statului (adica armata bai fraiere) nu vor permite iesirile anticonstitutionale ... doar crinut a zis ca e si el minoritar, ca si voi ... mare scofalaaa !!!!
  • +4 (10 voturi)    
    serios?? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:35)

    lászló töky [anonim]

    Ia te uita dom'le,Makro Belea e împotriva acordarii cetateniei române unui milion de români basarabeni!!De ce oare?Pai una la mâna e ca în acest caz procentajul de hongorei din România ar putea scadea simtitor!A doua la mâna este ca atunci acei noi români ar sti cu cine sa voteze(în orice caz nu cu udmr!)Dar motivul cel mai adânc al acestei împotriviri este.......invidia!Makro Belea,László Töky si altii si-ar fi dorit(si tot viseaza de mult,mult timp asta,si nu doar ei!)ca si hongoreii din România sa iasa pe strazi si sa demonstreze contra guvernului asupritor al olahilor,pentru autonomie, cu steaguri unguresti, sa strige "vrem alipirea cu Ungaria,tara mama!",sa cânte imnul Ungariei si sa invoce ajutorul ei.Dar uite ca hongoreii din Oláhország tac mâlc,nu se misca în banca iar Makro,Töky si altii se strofoaca de ciuda si furie pe propria lor natiune,dar nu pot sa o spuna deschis,ca ce fel de hongoro-patrioti ar mai fi ei atunci?Si uite ca asa îsi deviaza ei furia si mânia pe propria lor natiune(pe care atunci când sunt între patru ochi ei o considera a fi lasa din cale afara!)pe români,împotrivindu-se fara cap si creier,doar pentru a nu fi acuzati de pro-românism,acordarii cetateniei române basarabenilor.Sunt niste figuri jalnice,mai ales ca ei nu vor fi întrebati în aceasta privinta(si e bine asa!)PS.Când Ungaria a început sa acorde cetatenia maghiara ungurilor din strainatate(România,Slovacia etc.etc.),atunci Makro Belea,Töky si ceilalti maghiari vajnici,luptatori pentru drepturile maghiarimii chipurile grav asuprite si oprimate,nu s-au împotrivit deloc,ba din contra!Ce ti-e si politica asata dom'le!!Poate ca le e ciuda acum pe români si din cauza faptului ca aceasta actiune a Ungariei nu a avut deloc succesul scontat(ei vedeau deja consulatele Ungariei luate cu asalt de bietii maghiari asupriti,când colo.....nincs magyarok,si când stai sa te gândesti câti bani ai Ungariei s-au risipit pe nimic pentru aceasta actiune!!!)Dar deh,invidia e mai tare decât ratiunea!!!
  • 0 (8 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:36)

    un roman, deci nimeni important [anonim]

    Eu pe asta il vreau redus la tacere. definitiv, complet, si sigur.
  • +1 (5 voturi)    
    zau? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:39)

    Gogu [anonim]

    'ai lasa-ne nene Bela, ne-ai bagat spaima in oase si sula-n coaste cu secuii tai LOL LOL LOL
  • +1 (5 voturi)    
    Marko... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:42)

    Daniel Frincu [utilizator]

    ...iti cam tremura chilotii ca pierzi electoratul.
  • 0 (8 voturi)    
    ha, ha, ha! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:42)

    bog [anonim]

    Si in plus, dupa ce le dam cetatenia ii trimitem in Harghita si Covasna.:)
  • +2 (6 voturi)    
    Fara "drepturi colective" (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:44)

    Szekely Olah [anonim]

    Asa ceva nu exista nici macar in statele "multiculturale" si "plurietnice" ! Doar Evo Morales in Bolivia a acordat drepturi "speciale" amerindienilor (60% din populatie) si a refuzat si el sa dea minoritatii albe vreun drept privilegiat sau colectiv.
    Nu degeaba a zis Tokes "noi suntem un caz special in Europa"!! Pentru ca stie si el ca nici o tara europeana nu va acorda vreodata "drepturi colective" unei minoritati etnice, religioase sau sexuale, pentru ca ar fi o discriminarea pe baza de etnie, religie sau sex, adica fundamental opusa drepturilor omului.

    Maghiarii au si vor avea aceleasi drepturi ca oricare cetatean din Romania, ei nu au absolut nimic special in plus fata de ceilalti oameni. Demagogia asta separatista le va aduce numai probleme si nenorociri.
  • -1 (5 voturi)    
    bela (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:44)

    razvan [anonim]

    hai pa mai bela ca ne plictisesti... aceeasi placa invechita ca vreti ardealul... nu va mai saturati sa vorbiti degeaba?
  • +2 (6 voturi)    
    Scade procentul la UDMR ! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:49)

    udemereu [anonim]

    Liderii udemeristi se tem de faptul ca sute de mii de noi cetateni romani ce s-ar duce la vot ar scadea procentual din ponderea voturilor maghiare, sub pragul de 5%.
    Teama asta de a pierde locul langa ciolanul puterii din Bucuresti ii doare tare, ca fara protectie si imunitate parlamentara, zeci de lideri UDMR ar incepe sa fie cercetati penal. Ceea ce ar place celor din Partidul Civic Maghiar a lui Szasz Jeno (grupare de secui) si celor din Consiliul National al Maghiarilor din Transilvania a lui Tokes (grupare de maghiari), rivalii lui Marcu Belu !
    Cred ca UDMR are un cosmar cand se gandeste ca in cativa ani Moldova se va reuni cu Romania si populatia va ajunge la 25 de milioane locuitori, ii va fi extrem de greu sa mai atinga 5%, deja acum au mari probleme cu asta si sunt obligati sa mai fure la voturi prin catune secuiesti unde nu se duc romanii la verificat.
  • +1 (7 voturi)    
    esti sovin ma Bello (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:51)

    Lucianmotzul [anonim]

    Tot o dai tu cu ce te doare cu secui cu unguri din Roamnia si nu mai sti care sint uni si care sint alti , frica ca nu mai trceti pragul sa intrati in parlament daca romani vi=or fi mai multi si vor merge la vot asta va doare ,voi sinteti ffffbucurosi ca citeva milioane de romani au plecat in strainatate si asta vreti sa fiti voi stapini in Romania .Dar nu uita ca Basarabia este pamint al Romaniei la fel ca si covasna si Harghita .Esti un iredentist bolnav si ne vindecabil cred ca ai nevoie de un tratament intesiv si nu stiu de ce vi se da atita nas cu acest udmr .
  • 0 (4 voturi)    
    Bela (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:55)

    Martens [anonim]

    Intereseaza pe cineva parerea lui Bela? Normal sa nu-i convina, pentru ca simte ca in felul asta ar scadea procentul de unguri din Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    Ungaria i-a respins pe udemeristi (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:56)

    Marcu BELU [anonim]

    Ce ipocrit si asta, vorbeste ca si cum el personal ar fi facut vreun efort privind dubla cetatenie, de fapt el si ceilalti lideri UDMR au insistat pe la Budapesta cat au putut.
    Insa ungurii au votat contra la referendum, pentru ca nu erau dispusi sa recunoasca aceleasi drepturi financiare si pentru "maghiarii" din Romania, Slovacia, Serbia sau Ucraina.

    Personal sunt pentru acordarea cetateniei ungare tuturor maghiarilor din Romania. E dreptul lor si asta ii va mai calma cu "autonomia" si se vor putea stabili in tara pe care o iubesc cel mai mult si unde se simt cel mai bine si mai "protejati".
    Faptul ca sunt 200.000 sau 1 milion de cetateni unguri cu domiciliul in Romania nu ma deranjeaza cu nimic, dimpotriva, sper sa ramana sa-si cheltuie salariile si pensiile aici, printre romani (doar multi dintre ei sunt de fapt romani de limba maghiara).

    Opozitia conservatoare din Ungaria a promis deja cetatenie la toti maghiarii din Ucraina (intre 150.000 si 400.000, functie de surse), sper sa le acorde si la cei din Romania acelasi drept.
  • +1 (7 voturi)    
    Gura, bai! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 18:58)

    gogu [anonim]

    Marko, nu ai caderea sa te dai cu parerea in acest sens!
    Iar asta releva din nou pozitia pro-rusa a poporului maghiar cand este vorba de Romania. Iata de ce si la Chisinau centru unic de vize al UE este la ambsada maghiara, reprezentantii organismelor europene sunt unguri! De ce? Pentru ca Ungaria incerca un joc abil in acest sens cu Rusia. Iar acesti indivizi agreati de Rusia si fac jocul ei.
  • 0 (6 voturi)    
    strainu asta... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:01)

    eu [anonim]

    sa se duca in tara lui si sa-si dea acolo cu parerea pana nu mai poate !
    pt noi, romanii, esti doar un microb d-le bela !
  • +3 (5 voturi)    
    pentru un vot o vand si pe mama...?! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:02)

    andrei [anonim]

    Ar fi culmea ca ungurii sa fie deacord ca sa le dea basarabenilor cetatenie...si mai multi romani pe capul lor?... Dar vor independenta tinutului secuiesc.... prin gura! Cred ca politicienii ii dau prea mare atentie lui Belo si partidului maghiar...ca se crede deja prea important.
  • -1 (3 voturi)    
    ungo-moldovenii (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:03)

    nameall [anonim]

    oamenii ai au platit destul.dati-le cetatenia sa o suga udmr-ul odata pentru totdeauna
  • +2 (4 voturi)    
    frica (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:23)

    un roman [anonim]

    I se face frica ca nu mai intra in Parlament daca mai voteaza un milion de romani
  • +3 (5 voturi)    
    drepturi (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:26)

    Eufrosina [anonim]

    dar ce drepturi nu au maghiarii din Romania? ce le lipseste? sa-mi explice si mie cineva ca nu inteleg..
  • +1 (3 voturi)    
    Ha ! HA ! Ha ! Sa fim seriosi... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:29)

    V(Adi)M [anonim]

    Cat de mult este intersat D-l MARKO de "problema moldoveana"!! In realitate cresterea nr. de cetateni romani"nemaghiari" ar duce inevitabil la o diluare a procentelor (si asa in scadere) obtinute de UDMR la urmatoarele alegeri (oricare ar fi ele). Asta-l doare, nu altceva.........
  • +2 (4 voturi)    
    UDMR ul pierde procentul fatal de 5% ! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 19:48)

    Eneas [anonim]

    ..cu care a controlat politica romaneasca in ultimii 20 de ani (dupa lovitura de stat din '89 ), a bagat spioni unguri peste tot in structurile statului roman, si s-au dedicat imbogatirii fara limite a grofilor de tipul verestoy atilla distrugand padurile Transilvaniei !
  • +2 (4 voturi)    
    Don Marko (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 21:09)

    ion [anonim]

    Am o informati pentru dvs. 1 milion de moldoveni minim, maxim in jur de 2 milioane...
  • 0 (4 voturi)    
    F misto (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:39)

    panadol [utilizator]

    Abia astept sa te vad atunci la alegeri, bre, Morcovelo!
  • +2 (4 voturi)    
    Draga Marko, (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 22:57)

    Victor [anonim]

    Esti cam singurul sef de partid neschimbat de muulta vreme. E zero democratie in maghiarime din cauza ta, agiti apele ca sa mentii in izolare si saracie populatia maghiara sub controlul tau.
    UDMR controleaza presa in maghiara, populatia voastra incet incet nu va mai vorbi romaneste si voi vreti sa fiti singurii care le spun oamenilor ce se petrece cu ei.
    Vestea proasta pentru tine este ca usor usor va duceti pe apa sambetei cu prostiile voastre.
    Oamenii vor sa traiasca bine si fac ceva pe aberatiile voastre.
    Cati cetateni normali care nu vor pleca in veci din satele lor din secuime s-ar stresa sa isi faca documente de cetatenie pentru o tara care, ATENTIE, are deja o economie mai terminata decat economia Romaniei?
    Sau le faceti gratis actele? Va duceti la ei acasa cu pozele? Sau ii puneti sa stea la cozi?
    VAX.
    Esti praf.
  • +2 (2 voturi)    
    cetatenia romana (Duminică, 26 aprilie 2009, 1:54)

    ungur sovin [anonim]

    va fi acordata tuturor ,,molodvenilor,,, ! te oftici marco ? se va reface ROMANIA MARE si ii vom trimite pe unguri inapoi in asia ! :) sac !
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari,baieti cu ochi albastri! (Duminică, 26 aprilie 2009, 1:59)

    traian [anonim]

    Baieti cu ochi albastri ca marea , veniti dragilor cu ceva nou in perioade de criza reala sau indusa!
    Nu de alta dar e pacat de zona asta secuiasca,frumoasa la ea...Mai sunt si alte minoritati in tara,mai sunt si alte tinte pe care sa vectorizati norodul in situatii nasoale!
    Eu zic ca au ajuns anii in care tema secuiasca si pericolul maghiar au facut rating si au generat noi locuri de munca pe la voi,pe la serviciu dar si pe la colegii din pusta...hai sa punem la ea minte la treaba!
    In alta ordine de idei ,cum se face ca in UDMR ramane permanent un pol de seriozitate nepatat de acuzatii de coruptie sau cameleonism precum partidele majoritar mioritice?
    Servus!
  • +1 (3 voturi)    
    Bela....bela....te crezi ARABELA (Duminică, 26 aprilie 2009, 7:08)

    007 a la CLUJ [anonim]

    Esti CRETIN !

    CE DREPT AI TU SA TE PRONUNTI CU PRIVIRE LA CETATENIA UNOR PERSOANE CARE VORBESC ACEEASI LIMBA CU NOI ?

    Poate ca ai fi incintat daca am da cetatenie romina Ungariei si sa o facem regiune pe criterii etnice.....si BASE sa iti aplaude ABERATIILE.

    Ieri am fost in Miercurea Ciuc:
    - oamenii nu mai iau in considerare ce face UDMR-ul
    - ei afirma ca in zona este o batalie....daca esti ion UDMR ,,...nu fac em afaceri cu tine.....deci Dl MORKO.....noi crede ca aveti un problema cu torma
    - ei afirma ca problema dintre maghiari si romina nu este asa de mare pe cum o prezentati voi la TV in presa etc
    - am luat la ocazie 3 fete de 13-15 ani.....SA VA FIE RIUSINE.....nu stiau o iota de romineste astfel incit sa imi poata spune UNDE MERG si UNDE SA LE LAS JOS.

    MORKO: dake va fi un cutremure si asistentele unugure more si acolo in zone o sa fie duse asistente romineste...cum o sa le spuna conationalii tai ce le doare .....IN CUR SA LA INIME....SA VA FIE RUSINE BANDITILOR ...LA OAMENII DE ACOLO VA GINDITI SAU NUMAI LA VOI.


    SIO & CIOCOLOM
    VOLOMIT SEPEN & SIVESEN
    • 0 (0 voturi)    
      sindrom acut de idiotenie (Duminică, 26 aprilie 2009, 17:31)

      iememeu [anonim] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

      Te miri ca maghiarii nu stiu sa vorbeasca?
      Eu in locul tau m-as inscrie din nou in clasele 1-4 sa invat alfabetul.
      La ce "discurs" ai iti lipsesc si cei 7 de acasa si inca o doaga.
      Daca te nerveaza cineva ia un rudotel si molesteaza-ti copii in loc sa scrii vrute si nevrute pe forumuri.
      Sau iti poti folosi dreptul de a te sinucide pe baza de iq inexistent.
      • 0 (0 voturi)    
        Danke (Duminică, 26 aprilie 2009, 21:59)

        007 a la CLUJ [anonim] i-a raspuns lui iememeu

        Asa am vrut sa scriu.
        Asa vorbesc cei mai multi lideri UDMR la TV si in presa.....asa ca am considerat ca ei o sa inteleaga.

        In rest nu stiu ce te doare pe tine. Daca esti ungur esti UDMR-ist si nu-mi pasa, iar daca nu ai si tu aceleasi drepturi ca si mine.

        SICTIR.
        • 0 (0 voturi)    
          bitte! (Luni, 27 aprilie 2009, 10:18)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

          Scumpule ,esti idiot 100 %.asa sa si ramai!

          Sunt si eu ca multi altii ,ungur -dar nu sunt UDMR-ist.

          Si...mai invata sa scrii romaneste !!!
        • 0 (0 voturi)    
          bitte! (Luni, 27 aprilie 2009, 22:45)

          iememeu [anonim] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

          Daca maine participam, eu si cu "kollega" de mai jos, la un concurs de gramatica limbii romane, te facem pe tine si pe inca 100 de "preteni" ai tai.
          Pai asta e problema, mai draga, tu "asa am vrut sa scriu".
          Habar nu ai de gramatica limbii tale materne si repede ii comentezi pe altii.
          Dac te deranjeaza ca unii nu vorbesc limba ta, invata-i prin oferirea de exemple bune, nu prin ironii idioate cu privire la unii oameni care nu neaparat reprezinta pe cineva.
          Ai inteles draga?Daca nu, elmagyarazom neked magyarul is.
  • +1 (3 voturi)    
    In schimb. . . (Duminică, 26 aprilie 2009, 10:40)

    Vali cel Batran [anonim]

    . . . . relatiile cu Ungaria vecina s-ar fi imbunatatit f mult daca cei doua milioane de etnici maghiari din Romania ar fi primit cetatenie ungara. Nu-i asa Domnule Marko? Te-ai zbatut atunci ca un peste pe uscat si te-ai suparat f tare cand ungurii au dat-o cotita. Acum te sperie moldovenii? Stai linistit ca nu ti-i aduce nimeni in Covasna si Harghita. Nu pleaca nimeni de la casele lor decat in plimbari comerciale prin UE.
  • +4 (4 voturi)    
    autonomie pentru romanii din estul ungariei (Duminică, 26 aprilie 2009, 11:52)

    adrian [anonim]

    In ultimii ani, foarte multi romania s-au stabilit in localitatile din estul ungariei. Ma gandesc ca poate acesti romani ar dori si ei autonomie culturala, teritoriala, sau chiar alipire la patria mama. Ei, ce mai ziceti acum maghiarilor ???
  • 0 (0 voturi)    
    de ce atatea voturi negative ? (Duminică, 26 aprilie 2009, 12:15)

    turistul [anonim]

    dragi secui, voi nu aveti ceva mai bun de facut duminica decat sa va petreceti timpul pe internet ... dand voturi negative celor care isi exprima aici parerile ... pertinente zic eu !
  • +1 (1 vot)    
    Mare jigodel (Duminică, 26 aprilie 2009, 12:28)

    andrei [anonim]

    Ce i-ar mai conveni lui Marco (Kirpa) Bela acesta sa nu mai existe state in Europa, sa nu mai existe identitate nationala, sa fim toti niste creiere spalate care nu stiu de unde venim si incotro vrem sa mergem.
    Cit de mult si-ar dori sa se schimbe lucrurile fundamental a.i. sa poata rupe bucati din Romania acordintu-le mai intii autonomie dupa care independenta iar la sfirsit alipire la patria maghiara.
    Evident ca nu i-ar convenit ca natiunea romana sa mai creasca cu 1 milion, un milion de romani care au rezistat secole in sir pastrindu-si identitatea nationala, traditia si cultura si care acum vor sa ajunga ACASA, dupa ce au rataticit mult timp in istorie.

    HUOOOO, nemernicule, pune-ti botnita ca-ti sare saliva si spuma veninoasa!!!!!
    Mars la mata ta maghiara, jigodie! Iti permiti sa afirmi ca Romania a gresit in relatiile cu Moldova cind tu ai fost la guvernare in perioada marelor greseli????
  • 0 (2 voturi)    
    Linistiti-va mai oamenilor... (Duminică, 26 aprilie 2009, 12:53)

    Amiens [anonim]

    Cand citesc aceste comentarii rad, ma fac sa rad, pentru ca scrieti la primul impuls, fara sa ganditi si sa va meditatii in mod responsanbil la consecintele actului adoptat de guvern, Pai cine credeti ca va suporta costurile integrarii in Romanica noastra acestor 1 million de noi cetatteni, aparuti ca ciupercile dupa ploaie. Este evident ca din impozitele noastre, adica a romanilor, si nu a moldovenilor care n-au nici o treaba de a contribui la bugetul de stat. Sa nu creada cineva ca acest act normativ nu va avea efecte negative asupra bugetului de stat, si asa zdruncinat de aceasta criza economica. Va dau numai un exemplu: Costurile integrarii Germaniei de Est in Germania de VEst. Germanilor le-a mancat extrem de multi bani. Totusi va cer tuturor sa mai ganditi-va putini, si SA NU LATRATI DEGEABA.

    CALMANDO, CALMANDO!!!
    • +1 (1 vot)    
      care costuri ? (Duminică, 26 aprilie 2009, 15:18)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Amiens

      cu calm, te rog sa ne spui si noua care sunt costurile integrarii acestor 1 milion de cetateni. dupa ce le vei enumera si argumenta, am o intrebare: tu crezi ca vor pleca cu totii din basarabia si se vor stabili in romania ... ?
  • -1 (1 vot)    
    marko abelei are dreptate (Duminică, 26 aprilie 2009, 15:39)

    antimoldovastanu [anonim]

    Nu am nimic cu moldovenii chiar imi plac ca oameni si imi sunt foarte simpatici si ii consider dintre romani cam cei mai harnici si cu foarte mult bun simt (aici vorbesc de moldovenii nostri) dar trebuie sa-i dau dreptate ungurului sovino-fascist Marko Bela .Republica Moldovastan e o tara plina de rusi , de ucraineni, bulgari si gagauzi si vreo 200.000-300.000 de nostalgici care mai vor unirea cu Romania.Romania e o tara distrusa financiar cu o datorie externa de peste 100 de miliarde de euro.Moldovastanu e o tzara cu apucaturi asiatico-comuniste cu o saracie crunta cu crima organizata si cu antiromanism feroce care se simte prin toti porii la o simpla plimbare prin Chisinau.O unire cu Moldovastanu nu se poate face fara un referendum national si spre surpriza multor exaltati care au postat aici o sa vedeti cum se va vota cu vreo 70% impotriva.Cine a fost acolo stie ce vreau sa zic...numai bine Moldovastanilor si Gagauzilor acolo la ei si spre binele lor ar face bine sa-i dea dreacu jos pe comunisti ca altfel prafu se alege de ei...
  • 0 (0 voturi)    
    memorandum (Duminică, 26 aprilie 2009, 18:00)

    Profion [anonim]

    Ungurii nu vor recunoaste niciodata in Transilvania suveranitatea altui stat decat cel national maghiar (Ungaria Mare), asta-i doare si ii vaieta, sa ne aiba ca populatie tolerata iar Numai ca, asa cum uita de esecul lor la Mohacs, in I si in al II-lea Mondial, uita si de milioanele de romani ardeleni.
  • 0 (0 voturi)    
    sovinul (Luni, 27 aprilie 2009, 14:09)

    tepes [anonim]

    si ce ai mai vrea dle bela,poate dezmembrarea rominiei si formarea de regiunii care sa includa daca se poate si ungaria cu aceste regiuni,josnic poti fi precum gunoiul de sub covor de care tot vorbesti.