Principele Radu Duda a prezentat strategia sa pentru Romania: In urmatorii 10 ani, trebuie sa brazdam tara cu autostrazi pe rute avantajoase

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2009, 14:14 Actualitate | Politic


 documente
(24 Apr 2009) PDF, 1MB
Principele Radu Duda a prezentat, vineri, in cadrul unei conferinte de presa sustinute la Timisoara, o brosura de 20 de pagini, ce contine strategia sa pentru Romania, pe urmatorii 30 de ani, anunta Mediafax.

Brosura este deschisa de un mesaj al Regelui Mihai, care spune ca "Romania are nevoie de o viziune durabila care sa completeze democratia si libertatile garantate de apartenanta la NATO si la Uniunea Europeana. In mainile Principesei Margareta si ale Principelui Radu, cu speranta ca o vor putea duce la bun sfarsit".

Principele Radu Duda spune ca spera sa faca din Administratia Prezidentiala o institutie model: "Acesta este contextul prin care am ajuns, pe 9 aprilie, sa prezint in fata natiunii un discurs prin care am anuntat ca voi candida la Institutia Presedintiei Romaniei pentru a face din prima institutie, cea mai expusa, cea mai vizibila, cea mai simbolica, cea mai plina de inteles statal, o institutie model, sperand ca de la ea in jos societatea sa isi faca ordine in propria ograda, astfel incat Romania sa nu devina doar o tara a tuturor posibilitatilor, asa cum gresit se crede ca e bine, ci o tara a predictibilitatii".

Proaspatul candidat la alegerile prezidentiale mai spune ca o tara in care nu exista predictibilitate este vulnerabila: "O tara in care sa nu te minunezi in fiecare dimineata de ceea ce s-a mai putut intampla. Fiindca aceasta nu se numeste libertate, se numeste vulnerabilitate".

  • Ce contine strategia pe 30 de ani
Strategia pentru Romania, prezentata de Principele Radu Duda, este impartita in doua perioade, de cate zece si, respectiv, douazeci de ani. Strategia pentru primii zece ani cuprinde cateva obiective care trebuie realizate, printre care "brazdarea tarii cu autostrazi pe rute avantajoase economic si turistic", "dezvoltarea unei retele turistice" si "dezvoltarea initiativei private".

Strategia pentru urmatorii douazeci de ani are in vedere dezvoltarea educatiei si eliminarea coruptiei: "O tara solida nu are nevoie doar de democratie si libertati. Are nevoie si de cateva alte valori, patru-cinci la numar, care dau soliditate natiunii si statului ei: profesionalismul, loialitatea, generozitatea, spiritul de raspundere si puterea exemplului personal. Toate sunt valorile pe care institutia pe care o reprezint le-a sustinut in ultimii 143 de ani", a afirmat Radu Duda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4807 vizualizari

  • -4 (24 voturi)    
    Adica exact ce-a facut si pana acum cu PSD si PNL (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:18)

    - [anonim]

    la putere
    nimic nou. toti la fel.
    • +2 (24 voturi)    
      O duda ! (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:36)

      radu [anonim] i-a raspuns lui -

      asat este : o duda acest program . adica un fruct fara prea mare valoare .
    • +3 (21 voturi)    
      Vazand ca ti s-a ascuns comentariul... (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:43)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui -

      l-am citit si iti dau dreptate. Toate-s noi si vechi la fel!
    • +2 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:07)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui -

      adica ce fac toti :))
    • +1 (3 voturi)    
      proiecte (Vineri, 24 aprilie 2009, 21:03)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui -

      vrei sa spui ce NU au facut pana acum psd si pnl ! turismul ar putea aduce in tara asta bani multi dar nu vine nimeni pe drumuri pline de gropi,animale,puradei si radare.daca vrem turism,mai intai ne trebuie infrastructura.cine stie poate o va face in final cineva.
  • -4 (20 voturi)    
    minune (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:25)

    Tibi Sava [anonim]

    Pe zi ce trece ma minunez in bine de acest Radu Duda.
  • -6 (24 voturi)    
    Un fanfaron (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:28)

    costi [anonim]

    in rol de print al manelelor.
    • -5 (17 voturi)    
      eu tot sunt curios... (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:46)

      Gigi de la scularie [anonim] i-a raspuns lui costi

      pe ce iti bazezi tu afirmatile, de ce arunci cu noroi in loc sa taci...
      si cat castigi pe luna facand chestiile astea pe forumuri, bloguri, ziare si altundeva unde se poate manipula ceva pentru PSD-PDL-PNL si altii care si-au facut treburile cate 4-8 ani si apoi au plecat? lasandu-ne plini de nevoi si speranta?
      • +5 (17 voturi)    
        pe astea (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:39)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Gigi de la scularie

        1. A fost un actor si mai e inca actor ce joaca rolul de print. Avea sansa sa ajunga un actor important, dar a ratat-o. Pe vremea aia la actorie erau clase de 2-3-4 studenti. Era o concurenta acerba, nu ca azi.
        2. Chiar ieri am vazut un articol cu minciunile prin omisiune sau exagerare despre alte scoli facute in strainatate.
        3. Si Regina Angliei e casatorita, dar sotul ei nu e rege, ci print consort. Adica doar sot, fara atributii statale.
        4. A dovedit ca e competent in a cheltui banii altora(ai nostri) in reprezentari ale Romaniei pe la tot soiul de manifestari exotice si nu a dovedit ca e in stare sa produca acesti bani.
        5. Dintr-o data se manifesta Casa Regala, dupa ce ani de zile a stat linistita in banca ei.
        Sunt monarhist, am crezut ca Maiestatea sa Mihai e o speranta pentru Ro, dar vazind ca a intrat in "combinatie" cu PSD pentru Peles, Savirsin, Elisabeta nu pot sa nu redevin sceptic.
        Am citit cartile despre casa regala, stiu ca sunt facute pentru public, deci prelucrate, dar faptele sunt in oarecare contrast cu ideile expuse in carti si chiar cu parcursul vietii asa cum e descris.
        Bine au facut Bratienii cind au impus sa nu existe inrudire intre Casa regala si neamul romanesc. Stiau ei ce stiau.
        Si acum: un actor (bun), devenit print prin casatorie si tratative cu seful casei de Hohenzolern, vrea presedinte de tara.
        Iar se face Romania de bacanie.
        Pentru cine vrea sa-l voteze, sa o faca. Nu intra nimeni in cabina, este dreptul fiecaruia.
        • -6 (12 voturi)    
          bine punctat, pacat ca nu prea sti cum e treaba (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:52)

          ceapa [anonim] i-a raspuns lui stefan

          Stefan, si Radu Duda este prin casatorie in familia regala, dar a primit titlul de "Alteta Sa regala" pentru merite si servicii aduse familiei regale. Daca tot esti monarhist trebuia sa sti treaba asta.

          El nu va fi niciodata rege. El va fi cel mult print consort atunci cand Margareta va deveni regina. Esti iar prost informat pt punctul 3.

          punctul 4. iar vorbesti aiurea. s-a dus si in locuri exotice, era lume acolo, erau adunati oameni acolo. oaneni care conteaza. asa se face lobby.

          Functia de presedinte e compatibila cu Radu pentru ca e functie de reprezentare nu de executare. Intelegi diferenta? Presedintele tre sa fie apolitic. Un reprezentat al unui partid politic cum poate fi apolitic?

          Ne vedem la vot. Macar am pt ce ma duce. Ma simt reprezentat.
          • +2 (8 voturi)    
            Minciuni (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:34)

            Costi [anonim] i-a raspuns lui ceapa

            Cititi pe internet istoria Hohenzollern .Titlul Alteta Regala nu il poate folosi nimeni din gasca asta de scapatati . Hohenzollern-Sigmaringen a vandut in 1850 micul regat catre regele Prusiei si a devenit un simplu pieton .In rest numai minciuni .
          • 0 (0 voturi)    
            nu stii istorie! (Vineri, 24 aprilie 2009, 22:36)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui ceapa

            1) mai citeste odata contractul dintre Romania si casa Hohenzollern. O sa aflii ca legea salica se aplica in cazul acesta.
            Mai precis: o femeie nu poate deveni regina in Romania decat daca este casatorita cu un rege al Romaniei. Nu este cazul aici! Mihai nu are nici un urmas de sex masculin si drept urmare Margareta nu are nici o sansa (!) sa devina regina ca si in cazul Elizabetei (casa Windsor).
            2) In conformitate cu contractul dintre casa Hohenzollern si Romania, orice rege al Romaniei trebuie acceptat si de parlamentul Romaniei. Mihai a fost uns ca si rege de catre patriarhul Romaniei dar nu a fost niciodata acceptat ca si rege de catre palament pt simplul motiv ca la momentul acela nu mai exista un parlament (dictatura lui Carol II).
          • +1 (1 vot)    
            eu stiu? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 6:17)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui ceapa

            Cu ce am gresit la punctul 3? Eu vad ca printul Duda nu vrea sa ramana print consort, ci se vrea presedinte, adica mai mult.
            Depinde unde faci lobby. Poti sa-l faci si in Zimbabwe, dar e fara folos Romaniei.
            Fa-l daca poti in Anglia, Germania, USA, Franta.... State importante pe plan politic.
            Problema e nu daca e compatibil sau nu cu functia asta. Problema e daca e reprezentativ.
            In Polonia primul presedinte a fost Lech Walesa, presedintele Solidaritatii. In Cehoslovacia a fost Vasclav Havel, scriitor dizident, presedintele Charta 77. In Romania Ion Iliescu, activist de partid, prim secretar la Iasi si Timis, student eminent la Moscova. Asta e diferenta, unde e Polonia si Cehia, unde se afla Romania.
            Asa zisa Societate civila n-a scos in acesti 20 de ani pe nimeni in fata, in asa fel incit sa opuna un candidat serios credibil celor pe care nu ii mai vrem (Nastase, Basescu, Geoana).
            Nu trebuie uitata ceea ce a spus Milica, ca l-a invins sistemul. Da, are dreptate, dar nu o spune cu convingere. Personal il banuiesc si pe el ca a fost cumparat.
            SIngurul partid politic capabil sa faca ceva, a fost infestat si el cu securisti (Radu Vasile si altii) sapat in interior in conventie de PNL-ul refacut la ordinul lui Ilici, si la guvernare de PD-ul lui Roman, dar berbecul luptator a fost marinerul, si in 2000 a disparut de pe scena politica. Acum se zbate in zona a 0.5-1% cu Milut si Emilut.
            Cind in 90 te-a gonit de pe aeroport, te-a alergat cu politia pe autostrada Pitesti, cind dupa vizita din 92 n-ai mai fost in tara, deodata din 2000 Casa regala e cumparata cu Pelesul, Savirsinul si Elisabeta de catre Ilici. Iar Regele accepta sa stae de vorba. Deci cele mai sus enumerate au cintarit mai mult decit principiile lui.
            Si brusc de citiva ani mai apre in fata si Radu Duda.
            Iar gurile rele zic ca ar fi si el un pui de securist. Eu stiu? Din lumea actorilor nu iesi in fata decit un mic scandal cu Piersic, repede ingropat. Daca sapi cine stie ce mai iese, nu?
        • +3 (9 voturi)    
          pai daca e asa... (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:15)

          gagarin [anonim] i-a raspuns lui stefan

          propun sa candideze pentru presedentie la Disneyland! Si eu am studiat la Harvard, mi-am dat doctoraul la Princeton si acum lucrez la aprozarul din colt.
      • +5 (9 voturi)    
        Pe ce te bazezi ? (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:29)

        costi [anonim] i-a raspuns lui Gigi de la scularie

        pe faptul ca isi aroga un titlu princiar inexistent neregunoscut de Casa de Hohenzollern.
        Citeste si dupa mai treci pe aici .
        Pe ex regele Mihai il tin in geam sa ii ia pensia
      • 0 (0 voturi)    
        adevarat graiesti (Marţi, 28 aprilie 2009, 2:17)

        instru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi de la scularie

        Mi s-a parit si mie tare ciudat ca un sfert dintre cei ce viziteaza acest site (identificati unic dupa IP sau contul de utilizator) au spus in pool-l alaturat ca l-ar vota pe Principele Radu ca presedinte, insa a peste 90% din comentarii sunt niste atacuri ilogice, absurde si de-a dreptul dezgustatoare la adresa lui.

        Am intrat intr-o seara la putin timp dupa postarea unui articol despre Principele Radu. Erau doar vre-o 10 comentari. Toate malitioase la adresa lui, iar toate aceste mesaje aveau exact 6 voturi de sustinere. Sunt tare curios cate din conturile celor care voteaza articolele care-l denigreaza sunt create dupa ce si-a anuntat intentia de a candida.
    • +1 (3 voturi)    
      pacat... (Vineri, 24 aprilie 2009, 21:44)

      xcvbn [anonim] i-a raspuns lui costi

      ca eu si copiii mei nu voi putea avea un viitor in tara asta datorita celor ca tine.
      • +1 (1 vot)    
        dar de ce? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 5:25)

        Magda Lupescu [anonim] i-a raspuns lui xcvbn

        Si dvs vreti sa luati pensia lui Mihai?
      • 0 (0 voturi)    
        NADEJDE!!??!!??...... (Luni, 27 aprilie 2009, 20:03)

        machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui xcvbn

        Interesanta constatare mai poti avea. Daca ai facut copii, cresteti-i cum poti in acest vregim si pentru a nu mai da vina pe cei ca noi, cei multi, iti recomand "sa casti bine ochii "ca sa vezi din cauza carora nu poti trai bine. In rest.... sanatate....
  • -4 (18 voturi)    
    Fiecare dupa studii (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:29)

    cell_61 [anonim]

    Bre, asta e strategia facuta in cele doua saptamani la Harvard. Voteaza Duda!
  • +1 (17 voturi)    
    HAHA (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:31)

    Falco [anonim]

    Sincer eu il vad ca un G> I >G >O>....., si pe linga mai nou a demostrat ca e si mincinos cu faza cu diplomele , nu stiu ce reprezinta regalitatea spre norocul meu nu am prins-o da sincer nu cred ca era feudala care practic i-a adus la putere pe acesti regi ar trebui sa revina , iar respectul , bunul simt, puterea de a convinge , principiile morale nu prea se mostenesc, asa ca mai lasatine cu asa zisi printi si printese , altete si alte titluri . Noi nu de astia avem nevoie ci de oameni ca sa fie instare sa puna interesul personal deoparte si sa lucreze din greu la creerea unei societati cinstite si care sa dea prin exemplu personal un model, care sa iti puna problema cind copiezi la un examen sau te lasi corupt la cel mai inalt nivel daca nu cumva nu e bine ceea ce faci . Acesta ( nu egresala ) Duda a demonstrat ce poate inainte de a aparea macar pe buletinul de vot.
  • +3 (31 voturi)    
    .. (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:32)

    eu [anonim]

    este singurul candidat care m-ar putea deocamdata convinge sa vin la vot.
    • -3 (15 voturi)    
      .. (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:41)

      remi [anonim] i-a raspuns lui eu

      si pe mine
    • +3 (19 voturi)    
      Votezi Duda,... (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:42)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui eu

      votezi Iliescu, Nastase, Patriciu si vanghelie. Bref!
      • -1 (17 voturi)    
        nu... (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:51)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui judex1

        votezi PDL-ul lui Base si ajunge la guvernare PSD-ul lui Iliescu, Nastase si Vanghelie....asta e un fapt deja dovedit...ce spui tu e doar gargara
        • +4 (8 voturi)    
          Daca eu nu am dreptate... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:03)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui gelu

          si nu spun adevarul, de ce imi ascundeti comentariile, democratilor si "oamenilor de bine"? Boc a vut dreptate cand a spus ca a invins dreapta in alegeri. Din pacate, Tariceanu si clica sa PNL-ista nu a fost de acord si rezultatul este cel stiut. Tara nu putea ramane neguvernata. Sau, probabil ca ti-ar fi placut mai mult un guvern PSD/PNL, ca si cel al lui Tariceanu.
          • 0 (8 voturi)    
            si? (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:46)

            geo12 [utilizator] i-a raspuns lui judex1

            In primul rand cum a reusit mintea ta odihnita sa-l asocieze pe Duda cu PSD ? In al doilea rand, tu demonizezi PSD-ul dar accepti un guvern cu membri din acest partid... doar pt ca e aliat cu partidul tau favorit. Sa inteleg ca PSD-ul e bun daca e cu PDL, dar nu e bun daca e cu Duda? Hai bafta! Voteaza cu cei care ti-au scazut salariul crescand CAS-ul, cu cei care ti-au falimentat IMM-ul , cu cei care au adancit si mai rau deficitul bugetar in primul trimestru, cu cei care au introdus salarizarea unica dar cu cateva sute de mii de exceptii... si as putea sa vorbesc pana dimineata despre ispravile clasei politice actuale! Sunt satul de toti: Base, Tariceanu, Geoana etc...Eu unul imi pun ultima speranta in Duda... :)...e optiunea mea
            • 0 (0 voturi)    
              Se pare ca tu ai mintea odihnita... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 9:18)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui geo12

              asta este si motivul pentru care iti plac banii cu miros de petrol.
            • 0 (0 voturi)    
              HAI BAFTA (Luni, 27 aprilie 2009, 20:20)

              machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui geo12

              Sa ai bafta de partea II-a a urmatorului: "Traindo sperando, ......." Iti urez pentru ca nu ai priceput ca toti au fost, sant si vor fi la fel de hoti, profitori, etc......
        • 0 (0 voturi)    
          da da (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 4:07)

          Jeanne de Marigny [anonim] i-a raspuns lui gelu

          Ia vedeti, ca tatal natural al lui R. Duda a fost PDSRist, de provincie dar PDSRist. Prin anii 90.
    • -3 (5 voturi)    
      excelent! (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:45)

      mmw [anonim] i-a raspuns lui eu

      si cu cine vrei sa votezi?
    • 0 (0 voturi)    
      VOTURI (Luni, 27 aprilie 2009, 20:15)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui eu

      pe oameni "destepti" ca tine s-au bazat, se bazeaza si se vor baza hotii dornici de imbogatire pe seama celor multi si "prosti" ca noi. iti urez succesuri si sa ai de castigat "o duda"
  • 0 (28 voturi)    
    e bun... (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:48)

    gelu [anonim]

    Trecand peste gafa legata de studii nu-i poate nega nimeni inteligenta si cultura. Baselu putea sa faca si 10 ani la Harvard si Duda tot era mai destept cu o saptamana facuta. Au inceput sa apara deja atacurile la adresa sa...e clar ca deranjeaza...nu se asteptau la un contracandidat de calibrul sau. Un asemenea presedinte ar impune respect si incredere din partea mediilor inalte internationale. Un vot din partea mea!
    • +1 (1 vot)    
      crezi? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 6:24)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Crezi ca e gafa? Sa fim seriosi. E minciuna prin omisiune. SI prin asocierea automata ce se face cind spui absolvent de colegiu sau de facultate. Ca si studiile terminate ale Elenei Basescu in USA.
      Nu-i neg lui Duda scoala de actor. Totusi la clasa Olgai Tudorache si pe vremea cind la actorie intrau putini. asteptai ceva ani pina iti vine rindul.
      Eu l-am vazut jucind la TM in amintirile Sarhei Bernhardt. Si nu a jucat rau deloc.
      Joaca bine rolul de print. L-am vazut in niste reportaje tv.
      Dar prin minciuna cu scolile s-a descalificat.
      In rest sa speram ca va apare intr-adevar un candidat serios la presidentie.
    • 0 (0 voturi)    
      DESTEPT????..... (Luni, 27 aprilie 2009, 20:32)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Singura "desteptaciune"( mai mult ...taciune) este faptul ca s-a insurat din interes..... fapt care nu poate fi facut de catre oricine......(trageti voi concluziile despre caracter) fapt pe care-l stim cu totii. Nu reprezinte un pericol decat numai daca va fi ales, pentru ca va fi ca orice nou imputernicit sa-si "agoniseasca" si el averi.. fara numar...fara numar.... si uite asa nesatui, hamesiti, avizi, se vor tot schimba, imbogati, inavuti..... pana cand???? ....cine poate sa raspunda.......... Intelege ca nu avem nimic cu DUDA, dar sa ne lase in pace cu caracterul sau pe care deja si la aratat.............
  • +3 (7 voturi)    
    ca maine trec si uitam si de astia (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:51)

    30 de ani de prostie,infatuare [anonim]

    nu merita zgariata memoria cu numele lor.
  • 0 (16 voturi)    
    strategia de dude (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:55)

    afina [anonim]

    Dupa cite ne-a informat duda candideaza la presedentie, unde poate avea maxim 2 mandate de 4 ani adica 8 ani in total. Asa ca pentru ce e strategia asta ?
    S-au pentru ca e asa de valoroasa ( duda nu altceva !) o lasa mostenire la urmatorii presendinti.

    Si care-i treaba Margaretei in afacerea asta ?
    • -4 (8 voturi)    
      :( (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:11)

      mithrill [anonim] i-a raspuns lui afina

      /
      Eu cred ca sansa acestui neam e sa voteze si sa aleaga independenti in parlament, presedintie si peste tot pe unde sunt chemati sa voteze. De ce vor si pot partidele ne-am cam lamurit. Nu sunt in stare nici macar sa lase lucrurile sa mearga de la sine...

      Pace voua, incrancenatilor politici. Eu m-am convins ca singura doctrina romaneasca e ciolanul, cat mai gras si mai mustos, indiferent cum se numeste partidul din care face parte mutunacul ales :)
    • +5 (7 voturi)    
      Mandatul (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:26)

      adik [anonim] i-a raspuns lui afina

      presedintelui este de 5 ani.
      "S-au pentru ca este valoroasa" se scrie altfel.
      "Presendinti" se scrie altfel.

      Nu sunt tipul care cauta greseli la altii, dar erau prea multe, mi-au sarit in ochi si nu m-am putut abtine. Scuze.
    • +3 (5 voturi)    
      2 mandate (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:28)

      cici [anonim] i-a raspuns lui afina

      Mandatul mai nou este de 5 ani nu de 4, asa ca ....
    • -7 (7 voturi)    
      s-au ori sau (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:33)

      soothe [anonim] i-a raspuns lui afina

      Stii bine pentru ce este strategia pe 30 de ani. Dar nu despre asta este vorba acum, ci daca il alegem sau nu.

      Am fost si (inca) sunt un admirator a lui Basescu, insa Duda este o alternativa din ce in ce mai fezabila/atragatoare..

      Prefer sa fiu condus de un sistem (A) bun si care lucreaza pe baza unor principii si valori perene, in spatele unui om obisnuit (sa-i zicem), decat sa fiu condus de un om destept sau/si istet (B) sprijinut de un sistem gaunos, corupt, labil, si care, de 20 de ani trage tunuri.

      Iar mata, reprezentantul nu stiu cui, trebuie sa deschizi cartea de gramatica (aceea in care este vorba de substantive, pronume, verbe, parti de propozitie, etc) si sa vezi cand se scrie "s-au" si cand "sau", pentru ca tot veni vorba de valori perene.. in cazul de fata, limba romana.
    • -3 (7 voturi)    
      strategie (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:40)

      mcradu [anonim] i-a raspuns lui afina

      O strategie de dezvoltare a unei tari nu se face pt 4-8 ani cat sta cate unul la putere...avem nevoie de strategie pe termen lung...nu de..."fura cat poti si fugi".
      Nu spun asta pentru a arata aprecierea mea pentru Duda sau pentru platforma lui, pe care nici nu o cunosc, dar consider ca indiferent cine va fi presedinte...e nevoie de asa ceva...
    • 0 (0 voturi)    
      VISE....VISE... (Luni, 27 aprilie 2009, 23:36)

      machu picchu [anonim] i-a raspuns lui afina

      Care-i duda cu treaba Margaretei.......?????????? Cred ca deja ne-am raspuns majoritatea care tot scriem in speranta ca ne va citi cineva. "reinstaurarea monarhiei" asta-i "duda".... Dupa ce platim cu nivelul nostru de trai de subzistenta,si pretentiile "familiei regale", dupa ce le platim tot menajul, in mod sigur viseaza la o coroana purtata pe capu-i "regal" si cu sange colorat albastru(numai dupa administrarea de methenamin si mictiune de "PI" la patrat...... Au bagat "DUDA" la inaintare...... asa ca "votati monarhia de maine..." iar pentru a afla ce fel de viata ne asteapta cititi articolele din ziare ecrise de Emninescu(nu are nici un articol in care sa fi scris ceva de bine despre "domniile lor" regii si familiile lor)
  • -5 (11 voturi)    
    strategie ... (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:01)

    Pipistrello [anonim]

    Strategia respectiva este postata pe site-ul Printului Duda de ceva vreme... nu este noua si cred ca initial a fost postata ca o viziune a familiei regale asupra lucrurilor ce trebuiesc schimbate.

    Sunt curios cat de mandri sunt de ei si de realizarile lor profesionale, activistii din beciul partidelor care scriu mesaje acide si defaimatoare atunci cand nu e cazul.

    Voi vota DUDA nu pentru ca am u anume culoare politica ci doar ca sunt satul de acelasi tip de Prostituate Politice.

    Multumesc
    • -4 (4 voturi)    
      alegeri (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:32)

      leu mi-s [anonim] i-a raspuns lui Pipistrello

      strategie , bun post pe lungimea de unda a foarte multi romani ,nu cred c-ar putea face ceva pentru ca , chiar daca ar vrea nu va fi lasat de altii , insa le dam cu tifla prostituatelor politice aceleasi de 20 de ani
  • -1 (15 voturi)    
    strategie (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:03)

    hope [utilizator]

    Tuturor / care arunca cu noroi in Principe si familia Regala, va spun un lucru...din 89 incoace Romania nu a avut niiiiiiiici oooo strategie in nici un domeniu. Si sa nu-mi spuneti ca PNL, PD sau PSD a avut vreodata ca ce abera geoana cu un milion de locuinte, o mie de km de autostrada, pensii duble, salarii duble (ma rog...omul ala incurca PIB-ul cu bugetul RO) alea raman doar aberatii.
    Nu pot acuma comenta Strategia familiei regale insa e pentru prima oara cand cineva care candideaza la Presedentie vine cu o strategie, buna, rea, dar e viziunea lui si un punc spre care se indreapta.
    • -2 (6 voturi)    
      Asa este (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:12)

      czc_1968 [utilizator] i-a raspuns lui hope

      Ba chiar mai rau: cred ca de vreo 80 de ani incoace, singurul care a avut o strategie pe termen lung a fost, din pacate, doar Ceausescu.

      Chiar daca nu il voi vota pe dl Duda, apreciez existenta unei strategii. Ramane de vazut in ce masura drepturile constitutionale ale presedintelui ii permit punerea in aplicare a propriei strategii.
    • +2 (2 voturi)    
      case de prosti dupa modelor celor de nebuni (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:24)

      un regat pentru o duda [anonim] i-a raspuns lui hope

      si nici macar nu era vreo primejdie sa faca regele asa comert.
  • +7 (15 voturi)    
    King Size Hook (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:08)

    martianu [anonim]

    Mie toata treaba asta cu acest Radu Duda imi miroase rau... pute de-a dreptu`. Sa va spun si de ce... Romania a trecut prin multi ani mult mai grei si mai imbaxiti de tot felu` de "meandre ale concretului" daca intelegeti ce vreau sa spun... Cum se face ca acest Radu Duda iese in fata tocmai acum... cand se apropie alegerile prezidentiale? Pai eu cred ca "papusarii" tarii... ce-i care stau undeva in spate si controleaza tot ce se intampla in tara asta... au o teama de Basescu... Basescu nu are contracandidat si v-o spun cu mana pe inima... eu ca un om normal in aceasta tara nu vad altu` mai bun. Si cu acest Duda mie mi se pare ca "papusarii" incearca sa agate ciolanu` cu "carligu` regal".
    Singura mea curiozitate ar fi cine e "papusaru`" lui. :)
  • -1 (11 voturi)    
    Traiasca Regele!!! (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:20)

    tunsu Petre [anonim]

    Maiestatea Sa Pricipele Radu, Duda de Romania ,ne face o mare onoare ca a venit printre noi ca sa condideze la functia suprema in stat !! In sfarsit un om competent si demn ! El este ca soarele printre nori ! Voi avortonilor nu il mai criticati pentru ca sunteti nedemni de el ! Eu voi pune stampila pe el de 2 sau de 3 ori numai sa iasa!!!
    • +5 (7 voturi)    
      GP (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:25)

      G [anonim] i-a raspuns lui tunsu Petre

      Good point, good point, my friend!
      • +5 (5 voturi)    
        Ha ha ha (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:38)

        adik [anonim] i-a raspuns lui G

        Mi-ai luat vorba din gura.
        As fi comentat mai mult, dar sunt curios cum va fi votat Petre si nu vreau sa influentez votul. Comentariul tau este mai subtil.
    • +3 (5 voturi)    
      ma numesc brucan, (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:25)

      Hartie igienica [anonim] i-a raspuns lui tunsu Petre

      mai tii minte interventia mea la TV de la lovilutie?
    • +9 (11 voturi)    
      mda (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:48)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui tunsu Petre

      inafara de cateva cuvinte pompoase...si jigniri la adrwesa celor ce gandesc altfel mai ai si altceva de spus?
      comunistii mai faceau ca tine.
      si duda romaniei e parvenit in casa regala. e in actor rata care joaca rolul vietii lui: cel de principe. are sange albastru la fel de mult cat ai tu intelect!

      asa sa faci. sa pui stampila de 2...3 ori :)

      sariti cu minusurile si inchideti-mi gura!
      • +3 (3 voturi)    
        hai mai (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:19)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        ca petre tunsu (originalul e purtatorul de cuvant al dudei) face misto, de asta il si voteaza pe duda pana se umple ala de stampile :)))
    • +8 (8 voturi)    
      :)))) (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:11)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui tunsu Petre

      meserie mesaju' matale nea petrica, ai un "+" de la mine! :))
      vreo pruna nu gasim pt catindatura!

      il mai stiti pe bratianu ala- cartof? asta imi inspira si duda din zilele noastre :))))
    • +2 (2 voturi)    
      sa stim si noi:n-ai facut cumva CV-ul ? (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:27)

      pe el, pe el - da' unde punem fix stampila [anonim] i-a raspuns lui tunsu Petre

      si te-a trimis aguda la inaintare ?
      ori esti de la telefoanele otravite ?
      ca se trezi mitrea vrancii !!
    • +1 (1 vot)    
      adica (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 4:27)

      Duke of Domm [anonim] i-a raspuns lui tunsu Petre

      Have you heard about Magda Lupescu
      Who came to Romania's rescue?
      It's a wonderful thing
      To be Under a King --
      Is democracy better, I esk you?

      ....ce n-a salvat Duduia salveaza Duduiul. Votez si eu de 3-4 ori, poate iese.
  • +2 (8 voturi)    
    m-am saturat de dude (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:23)

    Aguda [anonim]

    in tara asta. toti fac parte din acelasi mare partid ascuns.
  • +5 (7 voturi)    
    aplaudacilor online, nu aburiti pe nimeni (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:24)

    Anti-aplaudaci [anonim]

    acum doua saptamani ne-a spus Mitrea cum sta faza cu comentariile pro. exista niste 'celule'.
    • -1 (3 voturi)    
      si ce insinuezi? (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:36)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui Anti-aplaudaci

      insinuezi ca aici sunt multe comentarii pro??? de ce nu contra???
    • +4 (4 voturi)    
      da' noi astia de pe-aici cam suntem poporul (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:33)

      intrebati de mitrea vrancii ? [anonim] i-a raspuns lui Anti-aplaudaci

      nu tre' sa ne nimeni malai
      ca radem de duda nationala.
  • +5 (7 voturi)    
    programul de dude (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:29)

    din DUDA-N-DUDA [anonim]

    daca ceea ce este sintetizat in articol este preluat din strategia catindatului duda atunci iata cate ”dude” pot fi exprimate ! (sub titulaturi istorice, desigur). este bine sa candidezi la presedentie fara sa ai curiozitatea de a citi prerogativele constitutional acordate presedintelui (e drept, republicane, bat-o vina - o fi interzisa la palatul elisabeta?). si daca tot bati ... duda in mod ”princiar”, ei da, sa pui educatia dupa primii 10 ani este precis strategic : in felul acesta nici ”catindatul” nu ar putea sa fie acuzat ca are o lipsa : de educatie!
  • +8 (8 voturi)    
    Votare consecventa (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:29)

    Silviu [anonim]

    Mi se pare mie sau comentariile care il critica pe Radu Duda primesc in mod consecvent mai multe voturi negative decat pozitive?

    Sa fie pura parere a majoritatii sau avem de a face si aici cu o activitate de MOC (Manipulare Organizata prin Click-uri)?

    Astept multe voturi negative... sau pozitive :)
    • +3 (3 voturi)    
      asa-i (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:24)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      si-a facut duda echipa de aplaudaci, l-a luat pe dom manivela de la pesede ca are experienta si-l plateste cu bani de la paturiciu sa clickeze baietii cu minusuri :)))

      bai, parca se facea si tuica de dude, sau se dau mancare la porci doar? stiu o sa-mi sara "moralistii" ca fac misto de nume, care evident nu reflecta in nimic competenta/incompetenta individului, dar oricum individu-i arhinul, deci nu conteaza baieti, dati-mi minusuri! :))
  • +8 (8 voturi)    
    Ro.printr-o jonglerie,va deveni monarhie! (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:30)

    Victor [anonim]

    Voi,sustinatori si contrari ai lui duda,cam uitati ptr.ce candideaza acest om.El poate promite orice,dar nu poate realiza orice.El vrea sa devina presedintele Ro.cu un program de Guvern!!!!!
    Adica cum poate duda sa construiasca autostrazi sau mai stiu eu ce altceva,daca acest part ai apartine lui Berceanu,iar banii vor fi dati de Guvern?Pai de ce mai are Ro.un Guvern?Sau intentioneaza prin aceasta miscare sa schimbe Constitutia si in scurt timp va treziti "Republica Monarhista Duda"(pardon:regatul Duda)
    Singurul lucru care poate face duda,este sa fie marioneta unor mafioti miliardari,dar nu un "sa traiti bine"ptr.romani!
    Este asa de bizar si hazliu acest program cincinal(mai bine zis treizecinal)de nu-ti vine decat sa-i spui lui duda:cam incurci rolurilr,mesiu
    duda;candidezi ptr.presedintie unde rolurile sunt cam limitate si nu la Prim Ministru,unde poti realiza povestile narate de tine ptr.niste zevzeci!
    • -4 (4 voturi)    
      no way hosey ... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:26)

      Pipistrello [anonim] i-a raspuns lui Victor

      nu are cum sa schimbe constitutia ... au avut grija altii inainte sa o schimbe in asa fel incat sa nu poata fi modificata ulterior si drept urmare nici statutul tarii ...

      nu va mai faceti griji ... (nu ma refer la tine victor) ...
      nu va fura nimeni branza de la gura papusarilor vostri ... marionete de beci ce sunteti :d
    • 0 (0 voturi)    
      Un comentariu excelent si realist (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 9:15)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Asta-i adevarul. Bravo! Mi-e si scarba de frenezia cu care incerca sa ne minta toti neavenitii, platiti cu bani putind a petrol.
    • 0 (0 voturi)    
      Aprob si subscriu (Duminică, 26 aprilie 2009, 7:56)

      Fanica [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Ar schimba el si constitutia ca ar da bine la taica socru si la Margareta dar nu poate decat prin parlament. Si pe ala il alegem tot noi asa ca...
      Am mai spus eu pe aici ca il prefer pe cel care isi ia cizmele in picioare si... si care nu suporta sa stea pe margine, in banca lui ca "asa-i frumos" sau ca nu e in atributiunile lui. Si mi s-a dat in cap ca aia chiar nu e treaba presedintelui. Acum, cam cate maciuci ara merita domnul Duda pentru panza lui de drumuri in numai 10 ani.
  • +2 (4 voturi)    
    se apropie :) (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:41)

    gigi [anonim]

    se vede ca se apropie alegerile, celule de internet ale partidelor umplu articolele politice de comentarii :)))
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca gresesti! (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:03)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nu Gigel,eu locuiesc la ca.3000 km.de Ro.si imi sustin propria parere si ma folosesc de propriul cap.Ptr.unii dintre voi,orice lucru spus altfel decat ganditi voi,inseama ca suntem celular.Poate exista vreunul sau altul,dar nu inseamna ca trebuie sa generalizam.Eu accept ce spun altii fara sa invinuiesc pe cineva de ceva si de acea astept si de la altii aceasi acceptanta!
      • 0 (0 voturi)    
        cca 3ooo km (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:14)

        machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        Stai jos!...... .......("cca" si nu "ca"..."acceptanta"???....de ce nu "succesuri ??????)
  • +1 (5 voturi)    
    De ce nu pt.100? (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:41)

    j [anonim]

    Ai sa fim seriosi,in criza ac.mondiala care nu se stie cat va dura si ce consecinte va avea asupra statelor care deja o simt din plin,cand tari puternice din punct de vedere economic inca nu pot declara durata crizei si incearca fel de fel de modalitati de depasire a acesteia, orice strategie pe termen lung este un balon de sapun.
  • +2 (6 voturi)    
    30 ani (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:42)

    ion [anonim]

    Deci el va avea 80(cam cat tata socru) ... E greu sa fi atat de naiv incat sa vinzi gogos pe 30 de ani, apropo de ce nu pe 300 sau 3000 de ani.
    Tupeu de alteta de alcov!
  • +4 (6 voturi)    
    intrebare (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:46)

    cristian [anonim]

    Domnu Duda (pardon Alteta) ce va faceti daca unul din contracandidatii dumneavoastra vine cu o strategie pe 60 de ani sau doamne pazeste pe 100 de ani?
  • +3 (5 voturi)    
    duda face dude ! (Vineri, 24 aprilie 2009, 15:50)

    Sharkey [anonim]

    ce program pentru Romania? dintr-o duda poti face in cel mai bun caz o tuica slaba si puturoasa... lasa-neeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      O DUDA (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:25)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui Sharkey

      Gresit.... In limbaj popular prin "duda" se intelege "kk", Se foloseste astfel : Ce faci mai "duda"........ ma' duda.........ce-ai rezolvat?- O "duda"., etc......... intrebarea este: cu sau fara mot?
  • +3 (5 voturi)    
    wtf! (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:03)

    resita31 [utilizator]

    predictibilitate... ... ? "sa nu devina doar o tara a tuturor posibilitatilor, asa cum gresit se crede ca e bine, ci o tara a predictibilitatii"....
    predictabil = "care poate fi pronosticat pe baza unei generalizări ştiinţifice"
    pai el face pronosticuri la adresa Romaniei?!
  • +3 (5 voturi)    
    natiune distrusa (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:04)

    Andrei [anonim]

    ma uit pe comentarii si nu`mi vine sa cred.

    comunistii chiar au reusit sa distruga natiunea asta. a fost un experiment de 70 de ani care se pare ca a reusit. au dezbinat si inrait. au adus teroarea si dezorientarea.

    mi se pare incredibil cata lipsa de respect exista pentru oameni, indiferent de pozitie (rang etc.) sociala. nu inteleg cum isi permit atatia romani sa vorbeasca in halul acesta despre alti romani.

    fratilor, treziti-va!! puneti inainte de toate respect pentru voi, apoi respect pentru fratii vostri. asta este primul pilon pentru reconstructia neamului.
    • -1 (1 vot)    
      inaintea lor erau niste oameni veseli (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:38)

      comunistii n-aveau ce distruge [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      cu duda asta se pare ca se intoarce
      rasul la natia pe care-a parasit-o in 45.
      nu-i lipsa de respect sa razi de-o infumurare.
      ridendo castigat mores.
    • +1 (3 voturi)    
      frate Andrei nu vreau sa par pesimist, dar... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 0:21)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Nu prea ai cu cine... Ori eu sunt naiv si cred ca cu contributie persoanala as putea schimba pozitiv ceva in tara aceasta. Eu m-am saturat, Casa regala era un bastion puternic al spiritualitatii, suveranitatii si garant al statului romanesc si ma deprima, cand vad numele acesteia terfelit.
    • -1 (1 vot)    
      Aida bre... ce spui matale????? (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:39)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Respect?Din partea cui?Noi,mereu am respectat si-ndurat ............Dar,zau ca ne-am saturat de-atata respect....rahat.......Si-acum incercam si noi "cu degetul marea-ntreaga.".......Pana cand, ca cei eroi, vom ramane fara vlaga.......
  • 0 (4 voturi)    
    Au revenit papioanele pe forum... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:07)

    judex1 [anonim]

    cu frenezie si in pur stil comunist. Ti se baga pumnu-n gura cape vremea lui Stalin. Daca zici ceva de impostorul Duda si fripturistii din familia lui Mihai, devii dusmanul poporului. Hai, sictir, jigodiilor! Sunteti mai rai decat comunistii si securistii! Am auzit ca Duda si cu Oprescu vor face autostrazi suspendate?!
    • 0 (4 voturi)    
      xxx (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:32)

      Pipitros [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      aoleu ... tu din ce vagauna ai mai iesit ma?!
  • -2 (6 voturi)    
    candidatura este o manevra (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:07)

    bogdan [anonim]

    Candidatura lui Duda e o manevra realizata de Traian Basescu, Duda e doar un iepure aruncat in cursa pentru a rupe din electoratul PNL-ULUI, este cunoscut faptul ca multi monarhisti voteaza PNL, astfel il va impiedica pe Crin Antonescu sa ajunga in turul 2 cu EL, iar un tur doi intre Geoana si Basescu e castigat din start de Basescu, Geana in turul 2 nu are nicio sansa. Singurul care poate sa-l bata in turul doi e CRIN Antonescu si de aceea candideaza DUda pentru a rupe o parte din electoratul PNL. In turul 2 intre BASESCU SI GEOANA, electoratul PNL, fie nu se va prezenta la vot, fie va vota Basescu. E SIMPLU
    • +3 (5 voturi)    
      dd (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:34)

      GPU [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Pai, si atunci de ce il sponsorizeaza Patriciu?
      • 0 (0 voturi)    
        orice e posibil (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:40)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui GPU

        In Romania orice e posibil, inclusiv o intelegere Patriciu-Basescu! La fel de imposibila parea si alianta PSD-PDL! Patriciu joaca la toate capetele- si in Romania au mai ramas decat 3( psd pdl pnl).
      • 0 (0 voturi)    
        Patriciu (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:51)

        machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui GPU

        Pai... pentru ca in cazul in care va aparea un candidat care sa mai si vrea sa faca cat de cat dreptate, Patriciu va avea un "morcov", fapt care il determina sa prefere o "duda" si apoi "monarhia" Totul este bine gandit si planificat......
    • 0 (4 voturi)    
      Din 53 de indivizi... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:46)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      ...care au comentat pana acum, cum de esti singurul care a inteles manevra? E clar, romanii sunt indoctrinati rau...
    • +4 (4 voturi)    
      manevrat de prostie. (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:14)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      sigur,basescu l-a convins pe duda sa candideze.
      basescu l-a convins pe regele mihai sa aprobe candidatura.
      si tot basescu e de vina ca azi a fost vreme urata undeva prin lume.

      acu mergi la culcare si ia-ti pilulele.
    • +3 (3 voturi)    
      oare? (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:33)

      j [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Inspiratie din SF-uri sau romane politiste?
      • -1 (1 vot)    
        realitatea...... (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:22)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui j

        pe care tu insa nu o poti vedea de culoarea portocalie din fata ochilor........
  • +1 (5 voturi)    
    Complotul sobolanilor rozalii si tuciurii... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:10)

    judex1 [anonim]

    Este mai mult decat evident ca cele mai antiromanesti si ticaloase forte, reprezentate de Iliescu (un complotist de profesie), Nastase (ciorditor si vanzator al resurselor tarii), masofiotii si pestii Patriciu, Voiculescu si Vantu ataca zi de zi Romania si interesele romanilor cinstiti. Nu cred ca Patriciu, Voiculescu si Vantu pot reprezenta cinstea, corectitudinea si moralitatea si nici nu sunt exemple de oameni de afaceri autentici, avand in vedere modul in care si-au dobandit averile (poate va mai amintiti de SAFI, FNI, Crescent, insider trading, spalare de bani). Vor sa domine viata politica, economica si sociala a Romaniei, sa-si impuna hotia si potlogariile si sa intinda coruptia pana la coplesirea intregii tari, sa mentina Romania in „ape tulburi” pentru a-si face mendrele, pentru a-i fura in continuare pe romani si a bloca drumul Romaniei catre modernitate si civilizatie. Folosesc o armata de tradatori, goarne si naimiti, care arunca in permanenta venin si minciuni, in mass media dominata de ei si pe forum-uri. Niste prostituate scoase la produs de marii pesti mentionati mai sus. Acum ne ataca cu Duda. Culmea este ca platesc pe acesti naimiti cu banii furati de la noi. Mari nemernici! Si ne mai miram ca, dupa 20 de ani, nu am progresat mai deloc, iar saracia creste zi de zi, in timp ce ei prospera si ne umilesc cu neobrazare.
    • -2 (4 voturi)    
      xxx (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:38)

      Pipitros [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Atotstiutorule ... necrutator de neam ce tinde spre putin mai bine ...

      Lumineaza-ne creierul cu probe concrete asupra afirmatiilor tale ... Scoate-ne din intuneric ...

      De unde pana unde poti asocia Familia Regala cu Patriciu si Vantu ?! :)

      Offf ...
      • +1 (1 vot)    
        @ pipi...tros (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:39)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Pipitros

        a fost printisorul salariat a lui tary ? a fost ...sper ca nu ceri acum dovezi ca tary este valetul lui conu dinu,comic nu ? un 'sange albastru' s a numere steagurile ca pristanda-vorba' lu ' petrica -suna ca dracu


      • -1 (1 vot)    
        Poti sa ma contrazici ca.... (Vineri, 24 aprilie 2009, 19:06)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Pipitros

        familia regala este o gasca de pomanagii si fripuristi?
    • -1 (3 voturi)    
      Esti "dus" rau, amice... (Vineri, 24 aprilie 2009, 16:45)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Vezi comentariul de mai sus al lui @bogdan, care explica foarte limpede scenariul candidaturii lui Duda. Dar decat sa gandesti e mai simplu sa scrii lozinci inveninate, nu?
      • -1 (1 vot)    
        Nu-ti place...? (Vineri, 24 aprilie 2009, 19:07)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui CRadu25

        Sau numai voi, detractorii lui Basescu si PDL aveti voie sa vorbiti si sa scrieti? Curat mentalitate comunisto-securista, pardon, bolsevico-kgb-ista!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-ti place....? (Duminică, 26 aprilie 2009, 9:12)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui CRadu25

        Sau numai voi, detractorii lui Basescu si PDL aveti voie sa vorbiti si sa scrieti? Curat mentalitate comunisto-securista, pardon, bolsevico-kgb-ista!
  • +1 (3 voturi)    
    AR FI CAZUL SA NE TREZIM ! (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:08)

    Catalina [anonim]

    Cred ca a venit timpul sa ne trezim si sa votam un om care sa ne reprezinte cu cinste. Chiar daca Basescu este totusi reprezentativ pentru noi, avem sansa sa demonstram ca mai avem totusi ceva in cap. Cred ca ne-am saturat cu totii de asa zisii liberali, taranisti, democrati liberali sau social democrati. Toti de fapt sunt niste nesimtiti de comunisti care nu se mai pot schimba in veci. Eu cred ca am sa votez cu acest om dar dupa ce ma conving foarte bine ca merita votul meu. Minte limpede sa aveti!
  • +1 (1 vot)    
    mai bine cititi documentul (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:42)

    xy [anonim]

    http://www.princeradublog.ro/pdf/viziuni.pdf
    nu este "strategia" lui de candidat la presedintie pentru Romania, ci pur si simplu o colectie mai veche de idei generice ale casei regale despre cum ar trebui sa arate o Romanie ideala si idealizata (implicare economica si culturala in Africa Neagra, Asia, America Latina...).
    singurele elemente concrete de acolo sunt strict cele care privesc institutiile casei regale (Fundatia Printesa Margareta, domeniul Savarsin ca "model de dezvoltare rurala", reinfiintarea Fundatiilor Regale). pentru o viziune de viitor presedinte, e cam straniu - e ca si cum un presedinte ar pune in centrul mandatului lui activitatea mai multor ONG-uri patronate de el si de sotia lui.
  • +1 (1 vot)    
    demult nu s-a comentat cu atata pofta (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:44)

    unul [anonim]

    se pare ca bai secu,evreul cu gasca,pictat de grigorescu in sec.XIX
    a fost intrecut la starnirea involuntara a rasului
    de prinsul de pe garla dudei
  • +1 (1 vot)    
    Balanta (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:10)

    andrei [anonim]

    Base? sau Duda? hmmm.... Am timp sa ma hotarasc... Oricum nici unul nu va face nimic nou sau bun... E interesanta doar schimbarea cred, pentru ca e greu sa inlocuiesti cei aproape 1.000.000 de spagari din aparatul statului. Deci dorim o alta Marie sub aceeasi palarie?
    • 0 (0 voturi)    
      Alta Marie..... (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:09)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Schimbarea periodica ar fi f.buna numai daca cei care vin (noi) nu ar fi asa de hamesiti si avizi de imbogatire, fara a vrea sa faca si ceva pentru noi, cei care ii alegem.....
  • 0 (0 voturi)    
    '''viata e o scena, oamenii sunt actori'' (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:32)

    bogdan [anonim]

    as adapta putin la politica ,,, politica e o scena, doar unii sunt actori restul spectatori''' in spatele cortinei lucrurile stau cu totul altfel decat ceea ce se joaca pe scena! '' pulimea'' aplauda si voteaza ceea ce vede pe scena, crezand ca spectacolul este unul real! cine isi joaca rolul cel mai bine castiga. insa fiecare teatru are un ''' papusar sef''', cel care organizeaza spectacolul si scrie scenariul.
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:38)

    Mda [anonim]

    dracu va mai voteaza
    dracu mai asteapta sa faceti peste 30 de ani ce au altii de 100 de ani deja. :|
    • +1 (1 vot)    
      Daca regalitatea afost asa de buna.... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 9:12)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Mda

      cate autostrazi s-au facut in Romania in timpul lui Carol II si Mihai? Altii aveau deja mii de km. La noi, nu mai pridideau fripturistii sa dea baluri peste baluri pe la Sinaia si sa se bage in toate afacerile murdare. De ce nu spune ex-regele cate tablouri a scos din tara si a vandut, cu doi ani inainte de abdicare? De ce nu spune nimic si de decoratia primita de la Stalin?
      • 0 (0 voturi)    
        tati (Luni, 27 aprilie 2009, 2:15)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui judex1

        tati esti prost. pune mana pe o carte de la acea vreme sa vezi cat se investea in infrastructura. ai vazut si tu un film facut pe vremea lu ceasca cu o petrecere de atunci si te crezi mare istoric. du-te si te culca! eu nu pricep. duda e prost. atunci besila si ai lui sunt buni, care spuneau ca romania nu are nevoie de autostrazi? chiar atat de tampiti la cap ne cred? astia ne fura de 20 de ani! nu vede nimeni?
      • 0 (0 voturi)    
        "regele" (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:24)

        machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        Acelasi tupeist, mincinos ca toti ceilalti pe care i-am ales dupa '89. Vai, "saracu" ce greu a mai dus-o "in exil", a muncit sa-si intretina familia (asa a declarat la tv1). Cati dintre noi am putea sa cumparam o ferma in strainatate, sa muncim si castigam in asa fel incat sa ne permitem studii la scoli "inalte", colectii de masini de epoca si sa nu mai continui, ca imi este "sila" de atata nesimtire si tupeu........ Ce-o gandi ?....poporul roman este prost.......si ma crede....... Despre perioada regalitatii in tara cel mai bine a scris Eminescu si nu poate fi banuit ca a fost PSD,PD,PNL,PRM-ist.
  • +1 (1 vot)    
    cum o fi,eu il votez (Vineri, 24 aprilie 2009, 19:28)

    petre [anonim]

    e mai bun decat oricare alt om politic din zilele noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    Revolutie (post)industriala (Vineri, 24 aprilie 2009, 19:42)

    Leon [anonim]

    Acum brazdam tara cu plugul, iar peste 10 ani o s-o brazdam cu auostrazi. Fireste, asta daca-l alegem pe Nea Duda, urmasul prezidentiabil al monarhiei romanesti.
    • 0 (0 voturi)    
      BRAZDE (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:27)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      uda, deschizator al reinstaurarii monarhiei....
  • +1 (1 vot)    
    30 ANI REZULTA ROMANIA MONARHIE (Vineri, 24 aprilie 2009, 20:50)

    BOGDAN [anonim]

    Din cate stiu eu Presedintele poate avea maxim 2 mandate a cate 5 ani adik in total 10 ani, de unde vorbeste Duda de strategie pe 30 de ani? Asta inseamna ca se vrea transformarea Romaniei in monarhie asta rezulta din ceea ce propune DUDA. COMENTATI SI VOI
    • 0 (0 voturi)    
      vezi userul Cristian. (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 0:26)

      Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui BOGDAN

      Este scris undeva mai sus, da amuzanta situatie, asa se fac se pare treburile politice in Ro.
  • +2 (2 voturi)    
    Votat (Vineri, 24 aprilie 2009, 21:22)

    Geo [anonim]

    Cum am mai zis si aldat' din lipsa de alternativa il voi vota.
    Este ceva nou care poate promite ceva sau in cel mai rau caz o stagnare... dar mai bine stagnare decat evolutie negativa...
  • -1 (1 vot)    
    Duda duda... (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 7:18)

    mircea [anonim]

    Nu stiu de ce face asta planuri pe 30 de ani, cand un mandat e de 5 ani! Isi imagineaza ca in situatia ipotetica in care castiga alegerile, o sa stea 30 de ani la Cotroceni ...sau ca cineva ii va continua programul? Faza cu autostrazile o aud de 20 de ani...si rezultatele se vad! Pe de alta parte, acest personaj nu spune si cum o sa le faca! Pe de alta parte, nu are sustinere politica...si faza cu autostrazile e treaba gurvernului.....halal program si aerian om! Nu am cuvinte!
  • +1 (1 vot)    
    Votez pe oricine, numai Basescu NU! (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 9:47)

    Manole [anonim]

    eu cred ca acest domn straneste foarte multe comentarii... nu vi se pare?
    cert este ca eu si familia mea nu mai votam ce a fost. regretam amarnic gestul de acum 4 ani si jumatate, cand am dat buzna sa votam un mincinos impotriva altui mincinos.
    s-a vazut ce a facut basescu - avere pentru fiicele sale, acest lucru in timp ce se lupta cu marea si neiertatoarea coruptie.
    ca sa inchei, consider ca oricine are sanse in fata dlui basescu, pentru ca se va vota probabil din nou negativ. mie mi-au cam ajuns anii de domnie basesciana, si primarie, si minister si presedintie.. sa mai plece acasa, ca a avut doar gura mare, rezultate, ioc.
    stie cineva ce avere are domnul presedinte (nu cea de pe site, bucurestiul nu ar fi putut ajunge sa arate in halul acesta fara ca dl primar/presedinte sa nu profite cumva - vezi popoviciu, udrea, cocos, casuneanu, bogart etc)?
    • -1 (1 vot)    
      Ce gandire infantila ai? (Duminică, 26 aprilie 2009, 9:16)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Manole

      Nu te obliga nimeni si nici nu are nevoie Base de votanti ca tine. Sunt destui romani cinstiti si patrioti in aceasta tara care il vor vota. Poate chiar mai multi decat va inchipuiti voi, prostituatele lui Patriciu.
  • -1 (1 vot)    
    studii??? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 10:17)

    make21 [anonim]

    Dar ce studii are pana la urma acest duda stie careva???Ca de la el minciuni am inteles , dar nu am inteles dc baiatu a terminat o facultate sau macar un colegiu
  • -1 (1 vot)    
    alta minciuna n-ai? (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 23:04)

    cri [anonim]

    ba da asta de agricultura ce zice????ce dracu o sa mincam???beton ,fier forjat si bitum???daca nu-i duce mintea sa mai joace si ei cite un joc idiot de strategie.daca n-are timp iizic eu ca jocul incepe prin a cultiva pamintul si sa-ti procuri resursele minerale necesare si dupa aceea te poti gindi la OZN-uri ,fabrici de robotei sau rachete nucleare ....Sau poate avem o industrie care exporta la greu(ceva gen japoneza) si atit de multi bani facem ca nu mai conteaza cit platim pe mincarea adusa de afara????bag d seama ca si asta-i la fel ca toti :habarnist pina la capat ....bun sa zicem ca gresesc eu si duda chiar are ceva in cap,,DAR CU CINE O SA LUCREZE?pt ca mentalitatea politicianului roman de a fura nu se va lecui decit prin stingerea a vreo 2-3 generatii..daca as trai vreo 180 de ani poate nu mi-as face probleme
  • +1 (1 vot)    
    PRO DUDA (Luni, 27 aprilie 2009, 10:24)

    MORDOR [anonim]

    Toti presedintii Romaniei de dupa 1989 au avut un program pe cel mult 4 ani. Nimic pe 10, 15 sau 20 de ani. Asta arata lipsa de viziune si interes limitat la cel de partid. Adica "acum suntem la putere iar dupa noi ...potopul". Ca cetatean al Romaniei prefer programul Duda fiindca reflecta ceea ce trebuie sa faca un presedinte. Nu mai vreau presedinti care sa conduca guvernul pe sest sau pe fata (cum face Basescu acum).
    Am vazut opinii vis-a-vis de competenta lui Duda. Dar presedintii de pana acum, cu exceptia lui Constantinescu, ce super pregatiri aveau? Iliescu - scolit la scoala de partid a PCR si Moscova iar Basescu marinar cu institut.
    Imi place acest plan pe 30 de ani, imi place cuvantul "durabil" si ideea de a avea un presedinte garantat neimplicat politic.
    Sunt satul de spectrul politic romanesc. Cu ordonanta asta a lui Boc toti lipitorii de afise or sa ajunga directori. Competenta s-a pierdut undeva pe drum. Nu v-ati saturat?
    • -1 (1 vot)    
      pro delirium (Luni, 27 aprilie 2009, 12:34)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui MORDOR

      Cum sa aduca ceva mai bun in Romania un impostor?Da, este vorba de Radu Duda care a mintit in legatura cu studiile facute pe mapamond.Sa raspunda public cum a ajuns colonel doctor in Armata Romaniei si ce lucrare de doctorat a sustinut in domeniul militar.
    • -1 (1 vot)    
      durabil?? (Luni, 27 aprilie 2009, 13:47)

      xy [anonim] i-a raspuns lui MORDOR

      asa, si deci ce trebuie sa faca un presedinte? sa ignore superior partide, sindicate, guvern, toate institutiile legale intr-o republica, intr-o democratie, ca si cand ele n-ar exista si n-ar conta? "strategia" nu sufla o vorba despre relatia presedintelui cu ele (cum ar fi normal si constitutional), ci numai despre binefacerile fundatiilor patronate de familia regala, prezentate ca intr-un fel de vid in care in Romania nu mai exista nimic in afara de ele. daca asta mi se serveste in 2009 drept "strategie pe 30 de ani" si model "durabil", atunci cineva chiar ma ia de prost.
    • 0 (0 voturi)    
      Saturatie (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:38)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui MORDOR

      Ba da.. ne-am prea saturat, dar nici monarhie ca tine nu dorim....... Vrem responsabilitate penala a functiei, a alesilor, in asa fel incat sa nu-si mai permita sa fure, sa gaseasca motive pentru a-si scuza lipsa de interes in a face ceea ce trebuie sa faca in folosul tarii, al nostru..... Sa nu mai candideze pentru "ciolan" asa cum au candidat si mai candideaza si in prezent..... fara exceptie......
  • 0 (0 voturi)    
    nu cumva ati gresit cand ati postat articolul ? (Marţi, 28 aprilie 2009, 1:49)

    instru [utilizator]

    Insfarsit un rticol fara nici un atac la adresa Pricipelui Radu. Nu pot sa cred, nici macar o umbra de sarcasm nu am reusit sa vad.
    Am setat din nou Hotnews ca momepage :)
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU GICA CONTRA (Joi, 30 aprilie 2009, 7:54)

    machu picchu [anonim]

    Perfectus, perfecta, perfectum.......pro delirum......
    Cata dreptate ai ...................
  • 0 (0 voturi)    
    Duda (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:24)

    Marius [anonim]

    Multa lume este foarte influentabila.Oare de unde atita prostie??
    Ceea ce afacut Regii pentru tara nu a mai facut nimeni.Majoritatea dintre voi calcati cu piocioarele pe ceea ce Regii au faurit in tara asta...Exemle sint cu nemiluita...incepind cu Cai Ferate Romane...unde toate garile au fost facute pe vremea regilor (GARA DE NORD BUCURESTI) ar fi unul din exemple.Mai intoarceti si voi capul si cititi ce scrie pe majoritatea Podurilor "cu nit" cladirilor,parcurilor,strazilor etc... Cititi anii in care au fost cladite sa vedeti numai si sa va minunati. In despita factului ca comunistii au demolat mai bine de jumatate din Bucuresti numai ca sa nu se mai vada ce au faurit Regii....sa nu mai spun prin tara...
    Multi dintre voi v-ati urcat pe un val de prostie si nu va mai dat jos dupa el tocmai asta este strategia comunistilor sa prosteasca cit mai multi fraieri.
    De ce nu la lasat comuninstul ILIESCU pe rege sa intre in tara imediat dupa revolutie?

    Multa prostie mai este in tara asta.Dar e bine pentru ca meritati soarta... Sinteti niste perversi masochisti...exact ceea ce face comunismul sa infloreasca. Va place sa va mintiti singuri ? :)