Principele Radu Duda: De 12 ani sunt atacat in permanenta, iar Regele Mihai de 60 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2009, 19:38 Actualitate | Politic


Radu Duda
Foto: AGERPRES
"Sunt atacat de 12 ani in permanenta, iar Regele de 60 de ani. Rostul pentru care m-am angajat intr-o astfel de situatie publica, mai putin obisnuita pentru un membru al Familiei Regale, a fost acela de a da un exemplu. Va fi o campanie curata si un model", a declarat, sambata, Principele Radu Duda, referindu-se la candidatura sa la presedintia Romaniei, potrivit NewsIn.

Principele Radu Duda considera ca atuurile sale in cursa pentru fotoliul de sef al statului sunt  competenta, neutralitatea, echilibrul in calitatea sa de membru al Familie Regale, dar si importanta reputatie internationala cumulata cu experienta in reprezentarea statului roman.

"In ultimii opt ani am actionat in primul rand in sustinerea intreselor statului roman, nu in interes politic. Cat am fost reprezentant special al Guvernului am facut eforturi pentru consolidarea statului roman si a natiunii, a intereselor nationale romanesti", a adaugat Principele Radu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3727 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    da (Duminică, 19 aprilie 2009, 19:47)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ma duda, asa e, esti una victima inocenta de la justitia...
    Vai de capul tau de marioneta rosie.
    Ce fel de om trebuie sa fii, sa accepti sa fii slugoiul rrromilor rosii patriciu kgb, asasinului de copii iliescu, voiculescu-felix.
    Red garbage, atit si nimic alta.
    • -2 (18 voturi)    
      ... (Duminică, 19 aprilie 2009, 22:40)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      e o duda da.. dar tu aberezi mult aici...
      • -2 (4 voturi)    
        Voi cu cine votati? (Luni, 20 aprilie 2009, 20:54)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

        Am vazut o gramada de comentarii...fara pic de bun simt, aberatii gigantice (ca a dl. bec de mai sus), marlaneli, etc..dar si comentarii impotriva lui Radu Duda scrise cu o anumita doza de respect si limpezime in idei. Sunt curios totusi...voi aia care ati comentat ca la usa cortului, voi cu cine votati, taranilor? Ce tara plina de ghiolbani....
    • -6 (18 voturi)    
      ... (Duminică, 19 aprilie 2009, 22:43)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      fii sincer: Te drogezi, asa-i?
      • 0 (14 voturi)    
        e adevarat, (Duminică, 19 aprilie 2009, 23:46)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

        ma droghez, ca sa-ti dau un raspuns ca la radio erevan- daca stii ce-i aia- cu prostia agresiva, frustrarile, complexele si incultura grasa, pardon crasa, a unor zombie care defileaza zilnic prin fata noastra cu pretentia de a trece drept oameni pt papagalii la fel de prosti si agresivi, si in multe cazuri direct si material interesati sa le faca PR pe diverse forumuri.
        Capisci bade oarece, sau hrebe, pardon trebe, esplicatii suplementare?
      • 0 (10 voturi)    
        In Tiganiada creata de Iliescu si Patriciu... (Luni, 20 aprilie 2009, 9:24)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        daca spui adevarul inseamnna ca aberezi sau te droghezi? Am impresia ca voi va drogati pentru ca traiti din vise irealizabile.
        • -2 (6 voturi)    
          Dupa parerea ta... (Marţi, 21 aprilie 2009, 1:06)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          Orice om care candideaza la functia asta de presedinte...in afara, evident, de Zeus...e omul "rrromilor rosii patriciu kgb, asasinului de copii iliescu, voiculescu-felix" . Nu e cam penibila toata treaba asta? Eu sincer nu inteleg cum ati ajuns voi la concluzia ca Basescu e "salvatorul patriei"... Vreo fapta ceva? In afara de vorbe...circ, vorbe si iar circ...eu nu tin minte sa fi facut ceva important pt Romania... Tot ce vad, e ca a facut ceva pt familia lui...dar pt noi, romanii, nimic. Luminati-ma si pe mine...sa nu mor prost.
    • 0 (10 voturi)    
      ginerica Sarack Dudama ,atacat ? De prostia ... (Luni, 20 aprilie 2009, 9:38)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ...din capul sau,de suficienta si de aroganta cu care un actoras de duzina chiar crede ca suntem idioti si nu vedem impostura la ea acasa !ma mir ca are tupeul sa isi lege numele de al regelui Mihai, care este unic ,aparte de familie si de ginerii de ocazie !
      Sper ca regele Mihai sa nu permita mascariciului sa ii faca un rau imens !
    • -2 (6 voturi)    
      comentatori politici (Luni, 20 aprilie 2009, 10:59)

      actor [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Numai comentatorii platiti de partidele politice de la putere pot scrie asa aberatii despre Duda. Mojici platiti din banii NEGRI ai partidelor actuale, activisti de partid mai rai decit cei ai fostului pardtid comunist, oameni care isi vor doar binele personal IMPOTRIVA BINELUI TARII pot comenta aici ca Duda este excroc, ca este incult, prost sau slugoi. Azi, a doua zi de Paste, comentariile lor sint cu atit mai timpite! Alegeti-l in continuare pe BASESCU - cel care habar nu are de politica externa, facindu-ne tara de ris la marile cancelarii occidentale, dar si la cea estica, ori cel care are nevoie d einca un mandat pentru a-si spori averea sa si a fetelor lui dragi, a lui Cocos, a Elenei Udrea, a regilor asfaltului si a acolitilor lui; pe GEOANA, marele prostanac, pe care-l calca in picioare Hrebenciuc si altii din propriul partid; ori pe ambitioasa Crina penelista. Chiar nu vreti o alternativa mai putin politica? Nu v-a fost greata sa luati lumina adusa de FLUTUR? Ce treaba are aceasta inaripata cu cele sfinte, decit ca a facut campanie electorala de Paste? Ce treaba are inculta de UDREA cu cele sfinte, pe litoral? Ati vazut ministru in Anglia, Germania, Canada, Franta, SUA, pe bicicleta in popor, ori aducind lumina sfinta pulimii? Nu-mi place regalitatea, nu are ce cauta la noi in tara, dar Duda NU ARE LEGATURA cu Casa regala, in ceea ce priveste candidatura! E onest, e de 10 ori mai citit decit 99% dintre politicienii de doi bani si, mai ales, e deja acceptat de occident, ceea ce nu se va intimpla in vecii vecilor cu Basescu, Geoana sau chiar cu Crin. Nici macar cu doctorul de Bucuresti, care oricum nu candideaza.
      E o simpla parere, nu cer nimanui sa voteze cu Duda... Eu am sa votez cu el cind, in campanie fiind, va raspunde cum poate el, ca potential presedinte, sa curme coruptia din tara, sa puna politicul la treaba si sa democratizeze in mod real tara si sa determine functionarea corecta, reala a institutiilor tarii.
      Paste linistit tuturor!
      • 0 (8 voturi)    
        'e deja acceptat de occident' !!?? e gay cumva? (Luni, 20 aprilie 2009, 11:55)

        Hans [anonim] i-a raspuns lui actor

        ...mereu in cautarea stapanului ,sluga ? de o mie de ori sunt mai buni cei acceptati de Romania ,decat gunoaiele tale ...'de 10 ori mai citit ',un excroc sentimental pasat de 'revolutionarul" Fatecalucrezimircea in patul altetei sale ? mai tataita ,schimba placa ...
  • +8 (20 voturi)    
    duda (Duminică, 19 aprilie 2009, 19:52)

    zmeurica [anonim]

    Intr-un cuvint - o duda !
  • +13 (23 voturi)    
    dudo (cu "d" mic) ... (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:12)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... Regele nu e atacat de nimeni. Este un simbol national pentru noi, de care avem continuu nevoie sa ne dam seama de adevarata spiritualitate romaneasca venita "de la Dumnezeu", asa cum este orice monarhie !

    Tu esti doar un mare fass, un arivist de cea mai joasa spetza, un ignorant si un josnic care nu a inteles ce inseamna "monarhia". Daca intr-adevar iti gaseai adevarat vocatie monarhica, nu faceai greseala de a atrage Casa Regala in aceasta aventura prezidentiala.

    Regele Mihai nu a participat la lansarea "dudei". Si nici nu o sa o faca ! Nu este destul de clar in ce rahat puturos a reusit acest arivist sa atraga monarhia romaneasca ?
    • -6 (22 voturi)    
      "Regele" este un deseu al istoriei (Duminică, 19 aprilie 2009, 23:11)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Monarhia din Romania a fost un instrument politic ales si manipulat de primul Bratianu, care a folosit intr-o anumita etapa a istoriei.
      Carul 1 nu a avut urmasi, iar cei ai lui Ferdinand au fost niste degenerati, biologic si social, in special Carol 2 si Mihai "Viteza" (porecla sa din tinerete, datorata obsesiei pentru cursele de masini).
      Inainte de orice, Mihaita trebuie sa plateasca pentru gogomaniile cu care a justificat arestarea lui Antonescu in 23 august 44, anume care a fost armistitiul incheiat cu Aliatii si modul in care acestia au garantat sistemul politic din Romania? Verificati Declaratia sa pentru Tara din 23 august, o gasiti pe google, si va veti cruci.
      Pana cand nu vine cu justificari credibile, ramane un mincinos si un tradator al interesului national si sper ca va trai sa plateasca pentru dezastrul pe care l-a produs Romaniei.
      • +11 (13 voturi)    
        Probabil taica. . . (Luni, 20 aprilie 2009, 8:22)

        Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Axul

        . . . . ca esti unul din aceia care se culca si se scoala cu Antonescu in gand. Din dragoste de tara probabil Antonescu al tau a tarat Romania pana prin stepele Stalingtadului unde au murit fara nici un rost miii si mii de romani. Nu, au murit pentru ca un Antonescu si-a dat cuvantul de ofiter lui Hitler si nu pute sa nu si-l tina, nu-i asa? Cu ce a tradat Regele Mihai? Ca a ferit tara de tavalugul rusesc ce venea arzand de razbunare? Crezi cumva ca i-a fost usor? Era sef de stat, nu un oarecare ca mine sau ca tine si trebuia sa ia cea mai buna solutie pentru momentul acela. Si solutia cea mai buna a fost sa fereasca tara de o distrugere totala prin sacrificarea unui om ( ma rog un grup de oameni) Mai traiti mai si cu picioarele pe pamant si scoateti capul din nori ca vi se umple prea rau de fumuri.
        • -1 (1 vot)    
          Probabil ca sunt si urat... (Marţi, 21 aprilie 2009, 23:16)

          Axul [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

          Minciuna lui Mihaitza cu armistitiul incheiat cu Aliatii in 23 august nu a fost crezuta de rusi pana in 12 septembrie 44, timp in care armata romana a fost tratata ca inamica. Stii ce e aia?
          Alta gogomanie e ca pe rusi ii interesa sa-si faca de treaba prin Romania, cand cheia razboiului era Berlinul.
          Expresia "venea arzand de razbunare" am vazut-o doar prin cartile publicate de editura Hasefer. Ai inceput sa te repeti.
      • +9 (13 voturi)    
        pentru Dezinteresatu' (Luni, 20 aprilie 2009, 8:44)

        Ardelean [anonim] i-a raspuns lui Axul

        Ba nenorocitule, pe voi aia din Regat v-a scos Monarhia din mizerie, ca aveati in Bucureshtistan strazi de pamant, iar boierii si fanariotii va exfoliau de bani... Monarhia a modernizat tanarul regat si l-a dus in Europa din ignorantul Orient Mijlociu...... habar nu ai ce vorbesti...
    • -6 (6 voturi)    
      Frate..esti dus cu pluta (Luni, 20 aprilie 2009, 11:25)

      tudor anti monarhie [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      cand te aud ( va aud ) pe toti cu regele ..simbol..bla bla..se vede ca aveti 20 de ani si ati auzit si voi de la unu de la altul..cate nedreptati a facut acest mihai si familia lui de nemti derbedei..vai de voi
  • +6 (18 voturi)    
    comparatie (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:19)

    j [anonim]

    Imi pare foarte rau, dar daca nu ar fi fost conjuctura vremurilor actuale si ne-am fi intors cu 60 de ani in urma ,n-ai fi fost "principe" in vecii vecilor.Deci nu nu exista comparatie intre un actor ratat si un urmas de sange nobil.Duda este produsul unei mezaliante si ar fi bine sa taca, ca nu suntem chiar cu totii prosti si nu mai stim putina istorie.Noi putem sa fim acuzati ca suntem indoctrinati cu 50 de ani de comunism, dar i-au dat cu flit urmasii dinastiei Hohenzollerrn Sigmaringen,deci lasa-ne.
    • +4 (10 voturi)    
      problemele regilor (Luni, 20 aprilie 2009, 0:10)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui j

      pentru mine notiunea de sange nobil este vida de sens. Oricum nu prea inteleg cum de o umanitate intreaga reuseste sa se reproduca pe cale sexuala dar regii la care, vorba aia, doar atata li se cere, au tot felul de probleme si incurcaturi astfel incat "reusita" devine o sarbatoare nationala. Cat despre aceasta duda, ce program are? ce idei noi aduce? care va fi politica externa a romaniei cu "duda" presedinte? Dar politica interna?
    • +4 (12 voturi)    
      Un cabotin... (Luni, 20 aprilie 2009, 9:27)

      Roy Mory [anonim] i-a raspuns lui j

      De ce nu il intreaba nimeni pe duda de ce isi atirna tinichelele alea de veston? A cistigat vreun razboi ceva??? Un cabotin jalnic...victima "atacurilor"...
      • -1 (5 voturi)    
        multi, dar prosti (Luni, 20 aprilie 2009, 19:44)

        multi [anonim] i-a raspuns lui Roy Mory

        sint cei care fac comentariile negative si care dau voturi negative celor care nu sint pro-basesti, pro-pesedisti...
        Stii de ce are tinichelele alea pe veston?
        Dac mintea ti-e prea grea ca sa gindesti, intreaba-i pe cei de la MApN, prostule!
        Daca nu-ti raspund, intreaba-i pe cei informati din acel minister.
  • -5 (15 voturi)    
    si inca nu a inceput (Duminică, 19 aprilie 2009, 21:10)

    un cetatean [anonim]

    Stati putin ca inca nu a inceput.Sa vedeti bolnavii de comunism care au mai ramas dar mai ales pe urmasii lor care dau cu bolovani din reflexul capatat de la parinti.
    Oricum,daca nu o sa castigati,o sa ne reprosam in 2028 ca nu v-am ales in 2009,dupa cum in 2009 regretam ca l-am ales aproape in unanimitate pe tovarasul Iliescu in 1990 sa ne tina inca ceva ani in intuneric.
  • -5 (17 voturi)    
    "desteapta-te romane" (Duminică, 19 aprilie 2009, 21:17)

    dion [utilizator]

    O candidatura surprinzataore si o gura de oxigen care sper ca ne va ajunge incat sa trecem cu bine peste aceasta perioada precara. Poporul roman vrea aceasta gura de oxigen cand este in pragul colapsului? Sau, in inconstienta noastra, putem sa ne vedem de universul nostru ingust (munca-scoala-piata-etc)…
    Sper ca romanul care pana acum nu-si gasea identitatea si motivul de a vota, dovada fiind marele absenteism de pana acum, sa realizeze importanta acestei candidaturi.
    Dupa cum se vede, deja se formeaza pe baza de voluntariat centre de sustinere in diferite orase din tara, iar aparitiile publice ale dlui. Radu Duda (sper eu cat mai dese) au menirea de a trezi si a face lumea sa inteleaga diferenta dintre un candidat onest si un mascarici.
    Poate ar fi cazul sa ne recapatam mandria de romani, si sa renuntam la a fi umilul pres al Europei.
  • +5 (17 voturi)    
    ???!!!!!!!! (Duminică, 19 aprilie 2009, 21:45)

    stefan [anonim]

    Cam mare tupeul sa pui semnul egal intre un rege si un principe de conjunctura.
    Regalitatea a insemnat mult pentru Romania.
    Iar comunistii asta au atacat, negat si ascuns fata de popor.
    As vrea sa enumerati in ce sunteti competent.
    Singurul lucru pe care nu vi-l contest este actoria. Ati fi avut sansa sa fiti un actor insemnat. Ati ratat-o.
    Va jucati foarte bine rolul de principe, dar nu sunteti un principe.
  • +4 (14 voturi)    
    Deci (Duminică, 19 aprilie 2009, 22:31)

    duodecima Fulminata [anonim]

    mai bine-si deschide alteta sa un FriendFinder si pentru alte doamne din casele regale europene, ca ar mai fi vreo doua duzini de potentiale altetze competente prin tara, care abia asteapta sa lucreze la consolidarea relatiilor din domeniul doctrinelor militare.
  • +8 (16 voturi)    
    un banc (Duminică, 19 aprilie 2009, 23:22)

    stefan [anonim]

    Un banc legat de afirmatia ca si el si Regele sunt atacati.

    Dupa asasinarea presedintelui Kennedy, se discuta despre asta in aducnarea generale la CAP-Dilga.
    Si este chemat sa-si spuna opinia si presedintele CAP.
    " De, asta-i soarta noastra a presedintilor!"
    • +1 (9 voturi)    
      de mult (Duminică, 19 aprilie 2009, 23:49)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      n-am mai ris asa bine.
      Merci !
  • -3 (15 voturi)    
    o parere (Duminică, 19 aprilie 2009, 23:25)

    geo [anonim]

    vad aici o multime de politruci , marionete politice carora le sta in git acest om. pina la proba contrarie este cel mai elegant si distins candidat la presedintie. asa cum nu multi dintre romani, din pacate, reusesc sa-l perceapa.
    • +6 (14 voturi)    
      doua pareri (Luni, 20 aprilie 2009, 0:13)

      fatman [anonim] i-a raspuns lui geo

      1) Pa eleganta si pa "dextictie" sa te alegi tu cu neamu tau - noi restu ne-am mai "mancipulat" nitel - vrem valoare, nu spoiala!
      2) Romanii incep sa priceapa tradarea de tara a "haltetei" regale M1, si precum vezi incep sa critice. Si nu, nu politrucii sunt cei care sar la gat ci oameni care au cititi ceva mai mult decat scanteia si tezele lu mao. Mai exact tocmai anticomunistii critica azi casa regala a Romaniei. Ghici de ce. Sa-ti zic io: 23august44. Fara numar!
      • +2 (8 voturi)    
        fatbrain (Luni, 20 aprilie 2009, 10:38)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui fatman

        Cred ca ti s-ar potrivi mai bine "fatbrain' sau "brain drain"
  • -6 (14 voturi)    
    Nu va luati dupa astia, domnule Duda (Luni, 20 aprilie 2009, 0:05)

    vlad tepes [anonim]

    Noi toti cei care ne-am saturat de hotii astia de politicieni romani, in frunte cu banditul frontal contemporan, va vom sustine si va vom acorda votul nostru. Nici un om realist din tara asta nu-l va mai vota pe patriarhul nepotismelor si mincinosul anticoruptiei, acum ca am vazut ca numai gura e de el.
  • +5 (11 voturi)    
    deci CTP a avut din nou dreptate (Luni, 20 aprilie 2009, 0:21)

    mai sa fie [anonim]

    duda s-a crucificat si el de pasti
  • +2 (12 voturi)    
    Nu avem stiinta ca familia fostului REGE (Luni, 20 aprilie 2009, 0:58)

    Un roman [anonim]

    al Romaniei- Mihai si familia Sa- sa fie integrata in vreo categorie sociala sau sa cultive o elita de intelectuali a ROMANIEI. In afara a catorva personaje care s-au apropiat de Casa Regala- evenimentele legate de fostul Rege s-au referit la retrocedari, la avantajele primite de la statul roman, chiar si fundatia coordonata de Principesa Margareta este avantajata material de catre statul roman- insa prezenta acestora in viata ROMANIEI este foarte discreta si interesata material. Cu atat mai mult cea a Domnului Duda, care nici macar institutia teatrului - de unde a plecat nu a mai frecventat-o. Poate ca numai relatia speciala cu Domnul Caramitru o mai fi ramas....Deci viata sociala este nula si atunci cum sa fie o apropiere de OAMENI - de ROMANI ? Ce fel de cunoastere exista ? De ce sa-l alegem ca si conducator ? Numai pentru-ca si-o doreste Dumnealui ?
  • +8 (16 voturi)    
    tovarase ACTOR (Luni, 20 aprilie 2009, 1:15)

    newyorkezul [utilizator]

    De Rege si-a batut joc , l-a umilit si l-a injurat PROTECTORUL tau ilici.
    Cine te-a atacat pe tine de 12 ani?
    Sau vreti sa-ti creezi imagine de disident? Nici o problema, de asta se vor ocupa posturile latrine si irealitatea. Cu bani cinstiti. Prietenii stiu de ce.
  • +4 (12 voturi)    
    Duda isi supraestimeaza importanta.... (Luni, 20 aprilie 2009, 5:02)

    judex [anonim]

    ...si nici nu cred ca Duda a fost atacat de prea multi, pentru ca nu este decat un marunt arivist, fara alura necesara unui jucator important in jocurile politice. Cred insa ca este ajutat de multi sa inunde mass media.
  • +3 (11 voturi)    
    altoiesti un stejar(Regele) cu frunza de DUDA (Luni, 20 aprilie 2009, 7:44)

    andrei [anonim]

    ce poate sa iasa?
    NIMIC
  • 0 (10 voturi)    
    Ce ne mai lipsea? (Luni, 20 aprilie 2009, 8:09)

    "un exploatat al societatii" [anonim]

    Am avut presedinti :
    - Un "activist", care daca nu a furat , le-a permis altora sa o faca in mod "legal", el avand numai pretentii specifice "cultului pesonalitatii".
    - Un "tap" cu probleme de timiditate,dar fara probleme privind continuarea "legalizarii imbogatirii" alesilor si a sa personala.......
    - Un "marinar" uns cu toate vaselinele de cea mai proasta calitate, despre contributia caruia la " sa traiti bine?????"nu vreau sa ma pronunt din motive medicale(medicamentele "gratuite si compensate" fiind mult prea ineficiente pentru a-mi trata greata, mai bine spus "sila" ).
    - Si iata ca acum ar trebui sa votam o ....."DUDA"......
    Ce parare aveti??? Mai continuam.....???>?!!!!????
  • +2 (10 voturi)    
    Se vede taica 1 (Luni, 20 aprilie 2009, 8:10)

    Vali Cel Batran [anonim]

    C a nu ai sange princiar in vene! Te comporti ca orice fatalau de politician de pe plaiurile mioritice si te smiorcai, Sunt atacat, sunt atacat.Cine te-a atacat! Nu prea te-am vazut prin ziare si Domnul mi-e martor ca le cam frunzaresc de ceva vreme! Acum daca ti se mai scoate ceva din trecut ca de, doar candidezi la cea mai inalta functie in stat, gata, sunt atacat. Poate de oftica ca in rest nu prea te baga lumea in seama.
  • +1 (7 voturi)    
    sange albastru (Luni, 20 aprilie 2009, 8:29)

    machu picchu [anonim]

    "Sangele albastru de vita nobila" un cumplit si nesimtit tupeu pe care il au cei care se cred a-l avea. Poate va fi albastru numai dupa administrare de "methenamin" si mictiune de patratul lui "PI".
    Regalitatea la noi in tara o "gluma proasta" initial, dar care s-a transformat apoi in adaugarea la numarul de paraziti ai societatii noastre, a menbrilor "casei regale". Ce bine este sa te intorci in tara unde poti trai pe "spinarea" celor multi si prosti . Ce usor este sa declari ca nu ai nici o pretentie de la poporul roman, cand nu ti se permite intarea in tara, iar apoi cu tupeul nesimtitului sa pretinzi si sa-ti insusesti ca fiind cuvenite averi, cand stii ca ele sant platite de noi, poporul roman. Constienti de scaderea nivelului de subsubzistenta al romanilor, cu fiecare "pretentie" de "retrocedare" a "agoniselilor "trudite...tot de poporul roman, prostit de toti nechematii avizi de putere si bani(averi cat mai...fara numar..)
    Si dupa toate acestea, mai platim si spalarea WC-urilor altetelor sale tot noi, cei inselati, furati si prostiti de escrocii timpurilor trecute ,prezente si viitoare..... daca nu ne desteptam.....
    • +1 (3 voturi)    
      proverb (Luni, 20 aprilie 2009, 14:08)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui machu picchu

      nu-i prost cine cere, ci cine da!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-i prost.......... (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:30)

        machu picchu [anonim] i-a raspuns lui atreus

        gresit. noi nu am dat nimic....doar am tacut si inghitit......sau am fost indiferenti(in aparenta)......... in cazul nostru proverbul trebuie modificat :
        "nu-i prost cine cere, ci doar cine voteaza pe cei care dau din buzunarele noastre(nu ale lor)". si asta este problema voastra ,a tinerilor. viitorul vostru este in functie de ce votati, pt.ca noi, cei mai vechi pe pamant nu mai avem timp........
  • +2 (10 voturi)    
    Duda de Romania ???? (Luni, 20 aprilie 2009, 9:04)

    Duda & Gusasecu [anonim]

    O transfuzie cu oaresce sange albastru,de la conasul Dinu Costache petrolistul si gata fantosa buna de scos pe sticle,in rol de catindat !!Tov.colonel,reciclat secretar de stat,via PSD+PNL,este numai bun in rol de maestru de ceremonii,pe lamga plopii fara sot din politica mogulilor zilei !!
  • +1 (9 voturi)    
    "Alteta".... (Luni, 20 aprilie 2009, 9:19)

    judex1 [anonim]

    daca nu ai fi plin de pete, nu te-ar ataca nimeni, fii sigur de asta! Din pacate, ai mai multe pete chiar decat Vadim. In privinta familiei regale, numai Carol I si Ferdinand sunt reprezentativi si demni de stima si respect. Urmasii lor.....
  • -5 (9 voturi)    
    Eu il votez pe Radu Duda! (Luni, 20 aprilie 2009, 9:40)

    John Romano [anonim]

    Eu il votez pe Radu Duda! Si asta pentru ca m-am saturat de papagalii actuali in frunte cu Base' cel mincinos si ipocrit. Lasati-i sa traiasca ei bine, dar nu la putere!
    Daca nu le dam o lectie inseamna ca suntem fraieri, inseamna ca EI pot face orice si NOI inghitim orice.
    Trebuie sa le aratam ca nu sunt de neinlocuit!
    In mod normal, orice roman care nu face parte din nici un partid politic si nu are obligatii la nimeni (ca mine), trebuie sa voteze un independent ca presedinte. Analizati si votati cum e mai bine pentru VOI, nu pentru EI!
  • 0 (8 voturi)    
    trist (Luni, 20 aprilie 2009, 9:41)

    amidona [anonim]

    probabil ca nici nu se putea altfel. monarhia care a facut romania moderna s-a stins batjocorita de comunisti si pleaca la groapa in mascarile unui impostor nerusinat.
  • -1 (5 voturi)    
    Duda (Luni, 20 aprilie 2009, 10:11)

    Nicolae [anonim]

    Popular reprezinta o teava , adica ceva gol ,gaunos !!!
  • -2 (6 voturi)    
    "printisorul" Duda (Luni, 20 aprilie 2009, 10:21)

    elena d. [anonim]

    Sarac cu duhul biet popor roman!
    Nu ai sa gasesti cu intoleranta ta nici un OM care sa-ti fie pe plac ca Presedinte.
    50 de ani de invatamant politic comandat de comunisti te-a indoctrinat si te-a transformat in armata de cetateni atei fara nici un Dumnezeu!
    Poti oare sa vorbesti de bine sau sa-ti fie pe plac un singur OM din Romania? Spune de cine iti place sau ti-a placut pana acum?
    De cine? de Geoana , de Constantinescu? de Ilici? de Traian? de Vadim? de Becali? de cine? Admira-i si linguseste-i ca acestia ne-au ingropat 20 de ani de viata dupa "revolutia" comandata pentru care tinerii nevinovati au umplut un cimitir la Belu.
    Bravo popor roman va doresc sa va pricopsiti tot cu unul ca voi pentru ca si in 1990 ati strigat "Nu ne vinem tara" si pana la urma tot ati vandut-o!
    Eu il voi vota pe" actorasul"," securistul", "impostorul", "printisorul", pe OMUL DUDA!
    Hristos a inviat!
  • +2 (6 voturi)    
    Cine a copt Duda ??? (Luni, 20 aprilie 2009, 11:42)

    Prapuri cu dude [anonim]

    Cariera princiara a lui Radu Duda a inceput in urma cu 14 ani, cind, prin mijlocirea lui Ion Caramitru, a intilnit-o pentru prima oara pe fiica regelui Mihai I. Pe atunci, Radu Duda avea 34 de ani si era asistent la Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica. Dupa ce a absolvit in 1984 aceeasi institutie, la clasa Olgai Tudorache, acesta a jucat pe scena teatrului din Suceava, apoi la Nationalul iesean, pe care l-a parasit in 1988. De la descinderea sa in Bucuresti pina la casatoria cu principesa Margareta au trecut opt ani, fiind acceptat de rege ca sot al acesteia abia dupa consultarea prealabila a unor avocati. Marele sau handicap, acela ca nu avea singe albastru, a fost depasit, spre surprinderea multor monarhisti inversunati, iar Mihai I, potrivit traditiei, la ceremonia de la Lausanne, de pe 21 septembrie 1996, a fost chiar nasul de cununie al celor doi, alaturi de regele Constantin al Greciei.
    Desi cu doar un an inainte de intrarea in familie a lui Radu Duda, referindu-se la casatoria morganatica a lui Carol al II-lea cu Zizi Lambrino, regele Mihai I sustinea ca „nu «devii» print sau printesa a Romaniei, te «nasti» sau nu asa“, in 1998, in urma demersurilor pe linga Casa Princiara de Hohenzollern-Sigmaringen, ginerele sau a primit si titlul de principe. A fost a doua mare exceptie care s-a facut in cazul sau, ramasa pina astazi cu mari semne de intrebare. Prin Constitutia Romaniei, Casa Regala nu a putut acorda niciodata titluri pentru a stopa posibilele influente locale, motiv pentru care, pe 18 decembrie 1998, tinarul iesean a primit titlul de principe de Hohenzollern-Veringen din partea lui Friedrich Wilhelm de Hohenzollern, seful Casei Princiare de la Sigmaringen. „Veringen“ a fost adaugat pentru a-l personaliza, fiind una dintre ramurile familiei Hohenzollern, cu o istorie de peste zece secole, in ea avindu-si radacinile si familia regala a Prusiei si cea imperiala a Germaniei. Titlul i-a fost acordat lui Radu Duda „
  • +7 (15 voturi)    
    print? sau poate cersetor. (Luni, 20 aprilie 2009, 13:53)

    mona [anonim]

    Ce face acum pe victima...regele Mihai nu l-a sustinut si nu il va sustine niciodata! E un intrus in familia regala care se foloseste de statutul si numele regelui.
    • -2 (4 voturi)    
      Cum ai reusit ???? (Luni, 20 aprilie 2009, 8:48)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui mona

      Azi este 20 aprilie si acum cand scriu este ora 8:44 AM. Te intreb cum ai reusit sa scrii in viitor???? Este o tema pentru cartea recordurilor. Dupa aceasta constatare te intrebi cat de serioasa este solicitarea de a ne exprima parearea....????.....
      • -2 (4 voturi)    
        Pai trebuia sa fie cineva si cu Basescu... (Marţi, 21 aprilie 2009, 1:24)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui machu pichu

        Toti mogulii il santajeaza , il ataca...(vezi doamne..saracu domn presedinte...) si el, sarmana victima, trebuie sa se lupte cu ei. Si uite modul de lupta..."cumperi" Hotnews...platesti cativa saraci sa scrie comentarii dupa comentarii, la niste articole, evident, daunatoare imaginii lui Radu Duda (si nu numai...)...si uite asa..manipulezi prostimea.
  • +3 (3 voturi)    
    democratie???? (Luni, 20 aprilie 2009, 14:11)

    Bunul Simt! [anonim]

    Cred ca prin faptul ca cei mai multi dintre noi,mai mult sau mai putin,nu suntem toti de aceasi opinie nu inseamna ca trebuie sa blamam dreptul cuiva de a candida la Presedentia statului?E rusinos faptul sa aduci insulte cuiva daca nu esti de aceeasi parere cu EL,orice cetatean roman cu varsta de 18 ani fara cazier are acest drep.D-ul Duda Radu nu vad cu ce incalca aceste reguli doar pentru ca nu este pe placul altora?foarte bine asa este democratia o diversitate de idei si de opinii,dar si dreptul de a accede acolo unde spera!,nu v-a mai purtati ca niste comunisti care daca nu sunteti in STARE sa faceti ceea ce v-a doriti va aratati indignarea insultand pe altul! cred ca e traba REGELUI ce are in FAMILIA REGALA si nu a unora.A vota cu cine vrei este una,iar a jigni fara motive este lipsa de educatie si in special de DEMOCRATIE ca tot vb de 20 de ani de ea o campanie curata nu se face prin jigniri ci prin alte mijloace nu mai suntem pe vremea Lui STALIN
  • -6 (14 voturi)    
    vointa (Luni, 20 aprilie 2009, 14:13)

    stefan [anonim]

    Ma bucur de pasul facut de principele Radu Duda si ii doresc sa i ajute Dumnezeu in aceasta campanie electorala.Trebuie sa stie ca romanii s au saturat sa fie amagiti cu reforme simulate ,care nu ne au adus mult visata stabilitate .Vrem un stat european cu politici economice sanatoase ,cu o societate ,care sa respecte natura,legile,sa puna accent pe invatamant ,cercetare,sanatate si fara persoane cu statut special.Vrem o viata normala.
    • +6 (12 voturi)    
      asa, si? (Luni, 20 aprilie 2009, 1:25)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui stefan

      crezi ca un actoras de provincie parvenit in familia regala e in stare sa salveze Romania? eu nu
      • -1 (7 voturi)    
        pentru Gogu (Luni, 20 aprilie 2009, 8:39)

        valentin [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        Lasa, Gogule, ca ramane Basescu....Asta vrei? Sau poate-l preferi pe Geoana? O sa ne salveze ei tarisoara...
  • 0 (6 voturi)    
    lumea rea (Luni, 20 aprilie 2009, 15:51)

    cristian [anonim]

    Ce tot or fi avand astia cu tovarasul colonel?
    Dansul nu-si face decat datoria.
  • +1 (5 voturi)    
    ? (Luni, 20 aprilie 2009, 17:13)

    soros [anonim]

    Nu este comunism sau anticomunism,nici monarhie sau antimonarhei...este ca tipu este un actor in propria viata si un ipcrit!
    ...Nu are capacitat si raspunde la ordinele superiorilor!
    Vedeti cariere lui d eofiter de opereta!
  • -4 (6 voturi)    
    un bun roman vs un tatar (Luni, 20 aprilie 2009, 18:14)

    bucatar [anonim]

    veau sa spun de la incep ca nu sunt regalist. Nici nu-l sufar pe Mihaitza, medaliat cu Podeba si vinovat de moartea sutelor de mii de soldati romani luati prizonieri in Siberia. Singura vina a lui Radu, se pare ca este apartenenta lui la familia regala. Inainte de toate, vad in el o persoane educata, civilizata care nu ar face niciodata Romania de rusine. Pe plan international Romania are de castigat cu un presedinte precum Duda. Fratilor, nu va place Duda, votati cu Crin sau Mircea! Nu-l lasati pe TATARUL Basescu sa castige!
    • +5 (7 voturi)    
      Ma faci sa rad....Daca vrei propaganda?! (Luni, 20 aprilie 2009, 18:51)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui bucatar

      Nu stiu daca Traian Basescu va mai candida si daca voi merge sa-l votez din nou, dar, sa ma duc la vot pentru a-l inlocui pe Basescu cu Geoana, Antonescu, Duda, Oprescu, Tiriac, sau alte nume vehiculate de hoti si tradatori, inseamna sa ma prostituez. Toti jefuitorii nationali, coruptii, tradatorii si goarnele lor nu mai prididesc sa-l decredibilizeze pe presedinte, sa-l prezinte ca pe un “derbedeu”, comunist, securist, etc. Nimic mai fals. Asta este tot ce pot da mintile lor de hoti, corupti, naimiti si slugi prea supuse ale tradatorilor si jefuitorilor Romaniei. Presedintele Basescu este primul presedinte roman care, dupa 1990, si-a asumat respunderea de a actiona pentru reformarea tarii sale, pentru a o moderniza si civiliza, pentru ca romanii se se simta din nou demni in tara lor si sa traiasca mai bine. A facut tot ce a tinut de el si i-a permis Constitutia. “Haituit” in permanenta. Iar, incercarea de “suspendare” a fost doar un jalnic esec vadit anticonstitutional. Cu bunele si relele sale, ca om si presedinte, s-a dovedit, in primul rand, un patriot care ne-a facut sa ne simtim din nou romani in tara noastra, Romania. Predecesorii sai, niste trecatori efemeri pe la Cotroceni, au dezamagit, nefiind capabili sa aduca ceva bun romanilor. Mai mult, Iliescu chiar a distrus Romania. Traian Basescu a condamnat oficial comunismul in parlament, a trimis dosarele de securitate la CNSAS, a stopat, cat a putut, hotia nationala, actioneaza pentru revizuirea Constitutiei si schimbarea legilor facute pentru aparararea hotiei si coruptiei. Ce nu pot pricepe insa acesti “complotisti”, pentru ca au mintea setata doar pe hotie si tradare, incapabili de sentimente si trairi autentice si cinstite, este ca romanii il iubesc pe Basescu si il vor considera intotdeauna adevaratul lor presedinte de dupa 1990.
      • 0 (2 voturi)    
        Credulitate, naivitate...=..prostie (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:49)

        machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        Retine cel putin atat: casa din Mihaileanu este cat se poate de reala si adevarata..... Iar altele la fel de reale nici el nu le mai stie numarul.........fara numar...fara numar.....
        Asa ca toti sant la fel dfe "cinstiti si corecti".......
    • +3 (7 voturi)    
      Of ... (Luni, 20 aprilie 2009, 20:15)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui bucatar

      ... acum Basescu mai e si tatar.
      Pai e clar ! Daca e tatar, a incalcat iar Constitutia !

      "Sa-l suspendam !"
  • 0 (6 voturi)    
    CAN DID AT TOO (Luni, 20 aprilie 2009, 21:35)

    mona arhista [anonim]

    Principe, daca mai pierzi vremea cu victimizari si nu treci la promisiuni asa cum face orice candidat la presedintie, si mai ales daca nu incerci si sa explici cum vei realiza aceste promisiuni, pierzi vremea in zadar cu victimizarea...treci la actiune si prezinta posibilitatile proprii...Ce ai de gand sa faci si cum...te poate sustine NUMELE DE RADU AL ROMANIEI...Hai! Caci se poate...Blogg-erii de pe aici habar nu au ceea ce a facut Familia Regala pentru Romania in ultimii 50 da ani , si mai ales in ultimii 20...
    • +2 (6 voturi)    
      Nu confunda "duda" cu "monarhia" ! (Luni, 20 aprilie 2009, 21:59)

      Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui mona arhista

      E precum "coada vacii cu stampila primariei": nu au nici o legatura.

      Este doar o "duda" efemera si mediocra, o pata lasata pe obrazul monarhiei.
  • 0 (2 voturi)    
    Dalea grele ! (Marţi, 21 aprilie 2009, 7:43)

    Nasu [anonim]

    Hai sa vedem un istoric ce zice. Dalea grele !

    http://www.youtube.com/watch?v=l5EpXV2jxkA&feature=related
  • 0 (4 voturi)    
    suferinta (Marţi, 21 aprilie 2009, 7:57)

    romanu [anonim]

    Suferim de o boala cronica, veche de decenii.
    Nu ne vindem tara dar am vandut totul din ea, inclusiv pamantul la mari corporatii straine. Iobagia e in floare.
    La alegeri stanga e ca dreapta, uneori chiar merg impreuna. Un popor prostit , lasat fara alternative !
    Absenteismul la vot e in floare .
    Massmedia isi face datoria, roadele apar iar romanul s-a invatat sa aleaga dintre 2 sau mai multe rele . A devenit ceva normal .
    De ce nu se voteaza un presedinte mai putin cunoscut ?
    Sa traiti bine !
  • +1 (3 voturi)    
    bagare in seama (Marţi, 21 aprilie 2009, 8:44)

    doru [anonim]

    dnul duda, va dati mai important decat sunteti. singurul lucru care il veti reusi va fi sa furati niste voturi de la pnl. poate va da basescu o medalie.
  • -2 (2 voturi)    
    Demniate si diplomatie (Marţi, 21 aprilie 2009, 13:24)

    Moromete [anonim]

    Romania are nevoie de un OM ca MSR RADU DUDA.
    Eu unul m-am saturat de presedinti de usa cortului, de gasti politice cu iz totalitar. Nu stiu sa mai fi fost in tarile europene presedinti de atat de joasa speta ca ai nostri si aici nu cred ca trebuie sa dau exemple de ,,epitete" prezidentiale romanesti; Cine se simte reprezentat de asemenea presedinti sa-i mai voteze. Radu Duda este o speranta ca diplomatia va reveni la Cotroceni. Eu unul cred ca trebuie pusa si politica pe fagasul normal, premierul vioara inatai si presedintele reprezentativ. Cred de aemenea ca in vremurile trecute cu iz de feudalism modern ne-am meritat soarta. Este cazul sa facem pasul inainte chiar daca acum speranta are un nume: RADU DUDA;
    • +1 (3 voturi)    
      distrusule !! (Marţi, 21 aprilie 2009, 14:08)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      hai sa iti spun un mic secret, mare sustinator al monarhiei ce esti : la noi monarhia este pe linie directa masculina. Avand in vedere ca mihaita are doar fete, iar duda nu e ruda de sange...pa monarhie ! Mai ales ca niciuna din alea nu are copii (or fi devenit sterpe de la traiul imbelsugat din Occident, cand noi muream sub comunism). Se pare ca nu stii astea sau daca le stii, le ignori. Probabil esti platit sa scrii asemenea aberatii sau esti chiar actorasul de telenovela...
  • -2 (2 voturi)    
    Omul prost si ceasul rau (Marţi, 21 aprilie 2009, 19:30)

    grigore [anonim]

    Cei care va legati de Duda Radu - sunteti mai mult decat prosti, sunteti prost informati.
    Sa fac o analogie.
    Daca cineva pe care nu-l cunoasteti si care nu va cunoaste (decat poate de la televizor) v-ar face securist, marioneta, etc. doar pentru ca asa a vazut el ca se vorbeste de tine la televizor, cum vi s-ar parea??
    Duda e un om citit, care are carisma si de obicei vorbeste frumos si documentat.
    Cautand pe Internet am gasit cateva mostre de discurs de exemplu http://www.dresmara.ro/temp/ASR/ASR.html si mi s-au parut mai mult decat OK.
    Contraziceti-ma!!
    • +1 (3 voturi)    
      citit...carisma...frumos....documentat....... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 0:09)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui grigore

      Voteaza-l tu...... noi avem si alte pareri despre calitatile necesare a le avea un presedinte........
      Am convingerea ca avem astfel de persoane dar, ori nu vor sa se implice, ori nu li se permite de ....... stim noi cine. Asa ca-l mai suportam 5 ani pe Base si poate ca in acest timp va aparea si cine ne trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Departe de tara.... (Joi, 23 aprilie 2009, 19:35)

    Stobe [anonim]

    Stau departe de Romania si constat ca nimic nu
    s-a schimat in modul de a face politica in tara in care m-am nascut acum 56 de ani.
    Ma asteptam dupa atita vreme,dupa 20 de ani macar la un pic de toleranta politica in Romania.
    Dar vad ca nu se poate. Vrem democratie?
    Pai democratia presupune toleranta politica , altfel ajungem iarasi la dictatura.
    Ori de dictatura suntem satui... nu-i asa?
    Am, zic eu, distanta necesara sa privesc mai lucid toata scena politica din Romania.
    Cind esti departe de tara, vezi toata panorama politica si parca totul se amplifica pina la durere.
    Ma doare sa vad gafele politice pe care le fac unii, ma doare sa vad atita coruptie, ma doare sa vad atita venin !!
    Doresc Romaniei un presedinte bun, cu pricipii care Pricipele Radu Duda se pare ca le are.
    El reprezinta o generatie noua, are si experienta internationala necesara pentru aceasta functie.
    Sa fie intr-un ceas bun. Domne ajuta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      DICTATURA MILITARA? (Vineri, 24 aprilie 2009, 14:13)

      machu picchu [anonim] i-a raspuns lui Stobe

      D-le "departea de tara" pentru a-ti permite o opinie ,consider ca ar fi trebuit sa fii aici cu noi cei care traim si suportam o viata plina de lisuri, in timp ce altii fura" legal"si ne acorda "protectii sociale" mediatizate ca fiind un mare efort pe plan national, de catre fiecare guvernare in parte, la timpul sau. Ni se "recomanda" sa "strangem cureaua" in timp ce ei isi acorda tot ceea ce poftesc din "buzunarele "noastre, nu ale lor. Printul "DUDA" si-a insusit deja modul de trai in huzur" reprezentandu-ne" contra "infimei" sume de un milion de euro. Ce sa faca si el "saracul"? Sa faca nota discordanta fata de ceilalti nechemati dar votati-nevotati alesi ai poporului? Nu, nu se poate sa refuzi un trai pe seama celor"multi si prosti" doar face parte din familia regala care a facut acest lucru si continua sa-l faca cu succes. Poate vrea si sa aduca inapoi "reagalitatea" chiar daca declara ca nu. La fel ca maghiarii din ardeal care au vrut autonomie culturala numai cu gandul ascuns de a obtine autonomie teritoriala, dar se bateau cu pumnii in piept ca nu doresc acest fapt. In final il cer si inca cu f.mult tupeu si impertinenta, daca ne gandim la atrocitatile ce le-au facut in razboi asupra romanilor , atrocitati despre care nimeni nu mai vorbeste astazi, poate maine .......
      Asa ca ma opresc, va urez sanatate si..........
      • 0 (0 voturi)    
        Departe de tara (Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 1:53)

        Stobe [anonim] i-a raspuns lui machu picchu

        Multumesc de sfaturi, dar sa stii d-le, ca din Romania n-am plecat de buna voie.Daca nu plecam, poate intr-o zi ma calca vreo masina cu numar mic, nu stiu daca ma-ntelegi...
        Oricum forma de adresare pe care ai folosit-o, nu are nimic comun cu realitatea...Si sa mai stii un lucru d-le machu picchu: TOT TIMPUL SUNT IN CU CAPUL IN ROMANIA ! NU TRECE O ZI SA NU MA GINDESC LA VOI...
        Nu crezi? Ia-ti o valiza si incearca sa-ti gasesti
        norocul in alta tara...Dorul de tara iti maninca zilele + 50 % din puterea de munca- in mod sigur.Te asigur:n-ai nici o scapare.
        Personal mi-am refacut viata din punct de vedere material. Din pacate virsta nu-mi permite sa mai incep inca odata de la zero in Romania. S-au dus anii...
        Inca ceva foarte important: nu exista popor care
        nu fii fost implicat in conflicte nationale sau razboaie...
        Daca caracatita nationalismului cultivat isi intinde tentacolele pe un teren pregatit in prealabil cu propaganda de rigoare,
        discernamintul necesar dispare.
        Atrocitati au fost desigur si la unguri si la romani. Reamintesc aici progromul de la Iasi si Bucuresti impotriva evreilor, deportarea Rromilor in Transnistria, deportarea in masa a populatiei gemane din Ardeal si Banat in URSS.
        Si Ungaria a deportat sute de mii de evrei si tigani in lagarele de exterminare naziste.
        Comunismul care a urmat, ne-a pus capac la toti: Colectivizarea fortata, partidul unic ect., un presedinte cu patru clase a tot stiutor... Aplaudaci cit cuprinde...

        Ma opresc aici....machu picchule, ai mina libera:
        VOTEAZA DOMNULE PE CINE VREI...
        Oricum nu vad ce legaturi ai dumneata cu Radu Duda...

        Stobe
        • 0 (0 voturi)    
          DUDA (Joi, 30 aprilie 2009, 7:31)

          machu picchu [anonim] i-a raspuns lui Stobe

          Sa ma fereasca al de sus de a avea legaturi ca DUDA. Eu "am coloana vertebrala" ceea ce nu sa poate constata la DUDA...... Si ca precizare... eu nu am votat si nu voi vota atata vreme cat nu exista si voturi "contra". ...Sistemul de vot in prezent este ca un sistem 'impus", in sensul ca ni se cere ca o datorie de onoare, ca un drept al nostru, faptul de a vota, dar cand vrei sa-ti exprimi votul....constati ca trebuie sa alegi dintre cei rai pe cel mai putin rau........
          Asta nu este vot.....
          • 0 (0 voturi)    
            Toleranta politica (Luni, 4 mai 2009, 0:07)

            Stobe [anonim] i-a raspuns lui machu picchu

            Pina la urma a fost un rau necesar acel vot,
            care a fost desigur penibil.Oricum nu mai era cazul sa revina Iliescu inca o data la cirma tarii. Aici iti dau dreptate.
            Revin totusi la un apel pentru mai multa
            toleranta politica. Extremele de dreapta sau stinga trebuiesc tratate ca niste buruieni. Sa ne luam deci o sapa si sa avem vigilenta necesara, ca buruiana sa
            nu inghita cultura politica in Romania.
            Cu stima
            Stobe
            • 0 (0 voturi)    
              EXTREME DE DR. SAU DE STG.??????? (Miercuri, 6 mai 2009, 0:46)

              machu picchu [anonim] i-a raspuns lui Stobe

              Nu exista. Aceste clanuri de hoti,profitori, mincinosi, cu "respectarea" prevederilor legale (de stg.sau de dr.) nu se pot numi conducatori alesi. Acesti nealesi sant asa de multi din partea tuturor partidelor, care se mananca intre ei, iar aceasta "activitate"(mancatorie) se numeste "politica de partid" in slujba si interesul tarii si al poporului....... Nu se opoate avea" toleranta politica" pentru astfel de actiuni ale acestor clanuri fara numar, atata vreme cat noi l-am omorat pe Ceausescu pentru mult mai putine motive. Mai bine stati acolo unde cat de cat aveti liniste, conform : "...decat sa-i port de grija...mai bine sa-i duc dorul.." este mult mai sanatos. Sanatate...
              • 0 (0 voturi)    
                Bine ca nu esti indiferent... (Joi, 7 mai 2009, 23:39)

                Stobe [anonim] i-a raspuns lui machu picchu

                Pai asta e: n-am liniste!! Ce se vede la suprafata, reprezinta poate 30%
                din ce se intimpla.
                Am recitit dialogul nostru,care a inceput pe 23 aprilie.
                N-am inteles ce ai vrut sa-mi spui la prima ta interventie....
                Stiu ca situatia in Romania e asa cum o descii...
                Dar daca e asa, nu inteleg de ce nu-ti place Duda?
                El vrea sa refaca institutiile Romaniei si ca independent oricum nu e la cheremul unui partid.

                Iti propun filmul TICALOSII. Se poate
                viziona la Google Video. sub titlul
                Ticalosii2007.avi...
                La iceputul filmului, ecranul este negru pentru vreo 10 secunde. Regizorul a vrut sa sublinieze INTUNERICUL in care traim...Regretatul Stefan Jordache in rolul principal, va inmormita la urma simbolic crezul sau in democratie.
                Si ca contrast politic filmul
                Cel mai iubit dintre paminteni....(tot la Google Video, cu Stefan Jordache)
                ca sa nu-ti mai fie mila de Ceausecu...

                Cu stima Stobe