Dupa scandalul pasapoartelor biometrice

Un deputat PD-L propune ca si cartile de identitate sa devina biometrice

de L. P.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:24 Actualitate | Politic


Liderul grupului PD-L din Camera Deputatilor, Mircea Toader, vrea sa depuna o initiativa legislativa prin care sa introduca sistemul biometric si la cartile de identitate. Deputatul democrat liberal sustine ca introducerea sistemului biometric si la cartile de identitate ar putea evita falsificarea acestora si ar inlesni accesul proprietarului in sistemul informatic bancar.

"Sistemul de pasaport ar trebui extins la sistemul de evidenta a populatiei, la cartile de identitate, cunoscand de acum ca aceste carti de identitate sunt relativ usor de falsificat. Este o initiativa a mea si a catorva colegi, vrem sa o sustinem, sa o prezentam Guvernului. Este numai o idee, analizand-o cu cei de la Directia de Pasapoarte am discutat si despre posibilitatea aceasta, daca se poate din punct de vedere tehnic", a declarat Toader.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1164 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    proteste (Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:35)

    STF [anonim]

    Sa vezi atunci proteste din partea cretinilor :)))
    • +5 (11 voturi)    
      Cel mai cretin dintre cretini.. (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:08)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui STF

      Ghici cine e?! Esti chiar....TU! Presupun ca ai fi de acord si cu implantarea unor cipuri in noi...nu? Stii ce as propune eu? Sa ni se stearga memoria, sa urmam niste programe de "pregatire" si sa ne transformam in niste roboti...Ce zici?
    • +6 (6 voturi)    
      RE: proteste (Miercuri, 15 aprilie 2009, 20:49)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui STF

      STF, un pasaport e optional, dar Cartea de Identitate este obligatorie.

      Daca pun tot CIP ce poate fi citit de la distanta (CIPurile din pasapoartele biometrice au fost sparte de ceva vreme) oricine va putea monitoriza cine trece printr-o anumita zona.

      Vad ca strategia a functionat.
      1) Au vrut sa bage CIP-uri ce pot fi citite de la distanta
      2) I-au impins pe protestatarii cu 666 si apocalipsa in fata
      3) ceilalti fraieri au zis "pai eu is destept, nu fraier ca aia, deci eu trebuie sa fiu de acord cu CIP RFID ca lumea sa nu ma considere cretin"
      4) succes
  • -1 (17 voturi)    
    aoleou! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:38)

    23 [anonim]

    Cipu! Satana! 666! Maiasii! 2012! Nou Ordine Modiala! Trilateral Comisison! Bildberg Group! Illuminati! Obama! Extraterestrii! Dan Puric! :))
  • +10 (12 voturi)    
    eu propun sa ne puna in ureche etichete ca la vaci (Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:45)

    chitnicu [anonim]

    ca sa le raspund desteptilor de mai sus. de libertate nu au auzit
  • -2 (12 voturi)    
    occident=anticrist (Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:50)

    Akritas [anonim]

    Iată politicienii masoni, slujitori fideli ai satanei, după ce au trădat şi vîndut poporul, acum vor sa ne distrugă şi sufletul, vor să fim ca nişte animale, nişte sclavi, controlaţi eficient, pentru a nu riposta faţă de nelegiuirea lor!!!
  • +1 (13 voturi)    
    eu nu vreau (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:00)

    gigi [anonim]

    sunt cancerigene. eu nu folosesc telefonul mobil mai mult de un minut pe zi si nu mi se pare normal sa fiu obligat sa port in permanenta un dispozitiv care emite energie electromagnetica, impotriva convingerilor mele, mai ales ca sunt foarte sigur ca domnul Toader nu poate face deosebirea intre electron si foton, ca majoritatea celor care o sa imi sara in cap pe forumul asta. :)
    • +1 (9 voturi)    
      re (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:17)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Analizand comentariul de mai sus am ajuns la concluzia ca mixajul de notiuni stiintifice prost intelese poate duce la arderi irecuperabile de neuroni.
      • 0 (2 voturi)    
        no way (Miercuri, 15 aprilie 2009, 23:37)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        eu am o diploma in inginerie in domeniul tehnic care include si chipurile rfid la nivel de proiectare. sunt sigur ca si dumneata ai, poti in contrapartida sa ma luminezi in privinta pregatirii matale stiintifice? :)
        • 0 (0 voturi)    
          re (Joi, 16 aprilie 2009, 13:26)

          nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Nu ma dau mare cu diplomele mele (care includ si specializare pe dispozitive de identificare, ce-i drept nu la nivel de proiectare), doar te rog pe matale, daca tot te-ai laudat, sa ne luminezi cu privire la locatia studiilor de care vorbesti. Eventual ai putea sa ne explici care sunt metodele de citire si de scriere a informatiilor de pe astfel de echipamente, distante de sesizare, medii de transmisie, etc.

          Stii totusi ca aici vorbim de dispozitive pasive, nu? Stii ca daca primesti salariul pe card sau mergi cu metroul, esti deja marcat, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      Ca sa poata... (Joi, 16 aprilie 2009, 1:39)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      "EMITE ENERGIE ELECTROMAGNETICA" nu ti se pare ca ar trebui sa aiba sursa de alimentare? (te intreb pentru ca tot ai adus vorba de electron si foton) ...si ca sa traiesti mai mult in afara de faptul ca vorbesti putin la telefon va trebui sa fii atent cand treci strada!(serios!).
  • +8 (10 voturi)    
    FUARTE TAREEE (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:01)

    patrunjel [utilizator]

    Si noi vrem ca dl Mircea Toader sa fie marcat cu tatuaj pe frunte , cod de bare , ca sa fie EXTREM de sigur ca nu ii fura nimeni identitatea .

    Apoi sa isi monteze camera video de supraveghere in dormitor deasupra patului. Ca sa se simta protejat de stat.
  • +8 (10 voturi)    
    Deputatul lui 'peste' (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:12)

    IceCub [anonim]

    Probabil individul cu initiativa are vre-o firma ce poate furniza echipamentele pentru fabricarea cartilor de identitate cu cip.
  • +4 (10 voturi)    
    Adevarul concret.. detaliat.. cu dovezi despre tot (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:14)

    sorinn123 [utilizator]

    Toata lumea se afla la acest moment, intr-o criza orchestrata de
    inalta elita mondiala, in special familiile Rotschild si Rockefeller,
    cu scopul de a spolia toate popoarele lumii de bogatiile pe care le au
    si de a-si indeplini visul, acela de a conduce, pe fata, nu din umbra
    ca si pina acum, intreaga planeta.

    Dovezile sunt detaliate mai jos, si va vor face sa ganditi... exact
    ceea ce elitele nu vor...

    Aflandu-se pe ultima suta de metri, elitele au conceput aceasta criza,
    adica lovitura finala, prin conceperea bulei imobiliare din Statele
    Unite (Fannie si Freddy Mae).
    Au reusit prin coruptie si prin folosirea mass-mediei, care e 100% in mana lor.

    Astfel ca la momentul pertinent, au denunutat chiar ei escrocheriile
    ce se desfasurau, amplificind efectele prin presa si televiziune, si
    declansand astfel criza.

    Criza au declansat-o cu scopul distrugerii tuturor economiilor
    statelor lumii, bazindu-se pe cea mai mare escrocherie si bataie de
    joc: BAILOUTUL (eliberarea din starea de involventa a) BANCILOR
    FALIMENTARE IN SUA si UK; sa se dea din banii contribuabilor totul
    bancilor, fara nici un control din partea statului, fara sa le ceara
    actiuni in schimb, sau sa li le impuna conditii in favoarea
    cetatenilor.
    Dealtfel, primind acesti bani fara nici un control sau sistem de a fi
    verificati, bancherii imediat si-au permis sa-si acorde niste bonusuri
    imense, dupa ce ca tot ei au adus bancile in pragul colapsului.

    Practic ceea ce s-a intamplat a fost o mutare a bogatiei si activelor
    valoroase de la cetateni catre bancheri. Aproximativ 4 780 miliarde de
    dolari pentru inceput.

    Semnarea acestui bailout de 4 780 Miliarde $ a fost posibil prin
    fortarea politicienilor sa semneze un document de 1600 pagini, numit
    Stimulus Bill, fara nici o prezentare prealabila a continutului,
    ci doar cu o ora inainte de semnare.
  • +2 (8 voturi)    
    ADEVARUL (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:16)

    sorinn123 [utilizator]

    Banca Mondiala, care pentru cine nu stie, este organic legata de Banca
    Rezervei Federale a SUA, care este o BANCA STRICT PRIVATA,
    nu se afla sub controlul guvernului SUA si unde actionari sint familia
    Rotschild 80% si Rockefeller, 20%.
    FMI este un organ foarte "eficient" al acestor elite bancare. Aici se
    prezinta o scurta istorie a acestor organisme:

    Zeitgeist Addendum (subtitrat in romana)
    http://video.google.com/videoplay?docid=-7322446344238270341

    Ca sa nu mai existe nici un dubiu ca actuala stare este cauzata de
    conspiratie: Banca Rezervei Federala a stopat din 23 Martie 2006
    publicarea cantitatii toatale de dolari in circulatie, pentru a se
    pregati pentru viitorul de acum. Astfel se tiparesc bani fara
    acoperire, in nestire si nu se stie exact valoarea inflatiei:

    http://safehaven.com/article-4108.htm

    Economistul Peter Schiff (ca si Ilie Serbanescu al nostru) a anuntat
    inca din 2006 presidentia SUA, mai marii bursei si Rezervei Federale
    ca se va produce o criza de proportii. A fost tratat cu condescendenta
    si bataie de joc. Va rog priviti:

    www.youtube.com/watch?v=2I0QN-FYkpw

    Comisia de verificare a bursei americane, SEC, a fost informata acum
    10 ani ca escrocul Madoff desfasoara un joc piramidal tip schema Ponzi
    (Caritas), dar nu au luat nici o masura sa investigheze. Aici este
    prezentata ancheta senatorului asupra sefilor SEC, care nu stiu ce sa
    raspunda, ca niste copii prinsi cu lectiile nefacute:

    www.youtube.com/watch?v=FOKSkaQoF_I


    De altfel, in ultimul film, The Obama Deception (Inselaciunea lui
    Obama), Alex Jones, patriotul si luptatorul american impotriva Noii
    Ordini Mondiale,
    ilustreaza foarte sugestiv ce s-a intamplat in lume in ultima vreme:

    www.youtube.com/watch?v=eAaQNACwaLw

    Cu banii FURATI de la oameni, elitele si-au permis sa ruineze piata
    petrolului. De ce? Ne-a spus Soros de ce: Pentru ca mai exista tari
    rebele,
    cum sunt Iran, Rusia sau Venezuela, care nu vor sa joace cum le canta
    Noua Ordine Mondiala.
  • +6 (8 voturi)    
    Iaka pozna! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:33)

    suki [anonim]

    Sincer vorbind, incepe sa devina enervanta treaba asta cu inregimentarea prin biometrie..etc. N-am nici o spaima dpdv religios sau mistic, dar totusi... de ce anume suntem tratati ca niste animale? Suntem toti niste potentiali infractori sau cum? Pai sa ne puna la toti un cip si in kur ca sa rezolvam mai repede problema.
    M-am saturat de isteriile astea cu teroristii si falsificatorii lui peste. Hai sa ne mai vedem de treburile noastre si sa nu mai cheltuim banii pe tot soiul de timpenii, doar pt ca vrea firma lui cutare sa mai faca un ban.
  • +2 (6 voturi)    
    Despre propuneri portocalii (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:33)

    Maxx [anonim]

    Exista pana in prezent o propunere facuta de portocalii care sa nu fie contra cetateanului de rand? Impozit forfetar, carti de identitate biometrice, amanarea maririi salariilor, si alte zeci de care ne vom aminti la alegeri!
  • +6 (6 voturi)    
    Implantarea... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 20:23)

    roman [anonim]

    ...cipurilor in spermatozoizi,ar rezolva problema inca din faza conceptiei si n-ar mai fi necesar sa incerci sa convingi adultul.
    Sper ca n-am dat idei vreunui parlamentar cu mai multi ani de viata decat coeficientul IQ!
  • +2 (2 voturi)    
    Votam PDL (Miercuri, 15 aprilie 2009, 21:05)

    oiseta [anonim]

    Baiat destept,nanacul asta acum inainte de alegeri.Vrem sa ne bagati cate o eticheta galbena in ureche ca la saracele animale.Voi sa fiti vesnic conducatori iubiti,sa aveti o turma care sa va umple de pseudo-impozite.Ma intreb serios daca astia mai conduc tara sau sunt maimutoi la inaintare alora din umbra?
  • +3 (3 voturi)    
    Eu imi fac firma care vinde invelitori de tabla... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 22:05)

    Andy [anonim]

    Pentru pasapoarte si carti de identitate.
    Sunt sigur ca voi avea multe comenzi.
    • -1 (1 vot)    
      cred ca (Joi, 16 aprilie 2009, 8:35)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Andy

      ar fi destul niste coperti din staniol
  • +2 (2 voturi)    
    Avea bunicu' o vorba: (Miercuri, 15 aprilie 2009, 22:16)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    ":Hai sictir!"

    Daca in cazul pasapoartelor puteam sa inteleg cat de cat necesitatea cipurilor (desi personal ma indoiesc ca vor rezolva problema terorismului), desi am descoperit si acolo un sambure de afacere a unor "baieti destepri" (un cip RFID care costa 19 dolari duce la o diferenta de pret al pasaportului de cca. 170 de lei, altfel spus 1 dolar = 9 lei), acum chiar ca se merge prea departe!

    Asa ca ramane cum spunea bunicu'!
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere constructiva (Miercuri, 15 aprilie 2009, 22:47)

    Ion [anonim]

    Si eu propun ca domnul deputat si toti colegii lui care eventual il sustin sa fie PRIMII care sa dea exemplul.

    Sa poata fi monitorizati de tot poporul pe internet (ce fac, pe unde umbla etc.), pe o pagina speciala (www.unde-este-deputatul-meu.ro), sa zicem vreo 2 ani.

    De-abia DUPA ACEEA, daca experimentul se dovedeste a fi un succes, sa se treaca la implementarea cipurilor in toti ceilalti oameni "de rand".

    Ce ziceti dom' deputat, va oferiti?
    • 0 (0 voturi)    
      întrebări (Marţi, 12 mai 2009, 12:51)

      constănţean [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Ete na daca unul se leapadă de botezul crestinesc atunci sa faca toţi! Aicea vroiai să ajungi?
  • 0 (0 voturi)    
    Poate vreti.... (Joi, 16 aprilie 2009, 9:59)

    Tartarin [anonim]

    Poate vreti ca si cei mai aprigi sustinatori sa va paraseasca sau mai rau......
  • 0 (0 voturi)    
    DEPUTATUL DIAVOLULUI!!! (Joi, 16 aprilie 2009, 10:48)

    Kakaolu [anonim]

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii vor purta buletine biometrice de la 1.01.2 (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:13)

    d_conus [utilizator]

    De la 1 ianuarie 2011 romanii vor fi dotati cu carti electronice de identitate cu microcipuri RFIDMulti romani si mai ales jurnalisti , au facut bascalie atunci cand eu, am sustinut in Senat ca nu trebuie sa ne grabim prea tare cu pasapoartele electronice care stocheaza pe microcipuri RFID date personale si biometrice ale romanilor; ei bine, iata ca un nou proiect de lege care se refera la "dotarea obligatorie" a tuturor romanilor cu carti de identitate electronice cu medii de stocare RFID vor fi impuse romanilor incepand cu 1 ianuarie 2011. In buna traditie romaneasca, aceiasi jurnalisti care m-au luat in deradere, vor considera si acum ca este "necesara" o asemenea carte de identitate.
    Cine ne-a adus insa aceasta carte de identitate electronica ? PSD-ul !
    Doar trei tari europene au aceste tipuri de smart card, Finlanda, Italia si Olanda. Se fac intense eforturi pentru introducerea lor in SUA si Anglia. In Est, se pare, suntem primii (datorita Guvernului Adrian Nastase) ; fostul ministru al Administratiei Publice din 2005, pesedistul Octav Cozmanca, declara: "Preschimbarea acestor documente este o necesitate absoluta" si el prevedea ca va fi incheiata pana la finalul anului 2005, deci mai repede decat scrie ordonanta. Asta pentru ca inca de atunci afacerea se incadra in sfera " e foame de bani baieti" ! Singura ratiune pentru care ne grabim, exact ca si in cazul pasapoartelor electronice a fost...banul ! Pentru ca este o afacere facuta pe seama celui mai sarac popor membru al UE ! Romanii
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare politica si joc de culise (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:16)

    d_conus [utilizator]

    Credeti-ma!!!!! e o nebunie curata oameni buni sa ne oblige sa purtam astfel de buletine. Vor sa ne manipuleze. Cine este asa de nebun? Cine vrea putere mondiala. Cine este absorbit de atata mare dorinta de putere mondiala.
    Mai au putin si vor sa ne bage cipuri in corp.

    Daca vreti sa stiti treaba asta este discutata si dorita din 1999-2000. Va dati seama.