Elena Udrea: SPP-ului i s-a facut mila si mi-a pus la dispozitie un autoturism de serviciu, pe durata limitata

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2009, 19:56 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: AGERPRES
Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat, marti, la Parlament, ca a retras de pe site-ul ministerului anuntul de licitatie pentru achizitionarea unui autoturism, intrucat Serviciului de Protectie si Paza (SPP) i s-a facut mila si i-a pus la dispozitie o masina pe durata limitata, informeaza Mediafax.

"Cuiva i s-a facut mila, SPP-ului, si mi-a pus la dispozitie o masina, cu durata limitata de timp, asa ca am retras de pe site-ul ministerului anuntul de licitatie pentru achizitionarea unei masini a ministrului", a adugat ea.

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat, duminica, in timpul unei vizite in Parcul Moghioros, ca institutia pe care o conduce nu va mai achizitiona un autoturism destinat utilizarii de catre ministrul de resort. "Eu nu am vrut sa obtin o functie pentru a avea masina si telefon mobil. Renunt sa cumpar masina pentru ministru", a afirmat Udrea. Ea a spus ca ar putea folosi in interes de serviciu masina personala, insa protocolul functiei nu ii permite.

Udrea a spus ca a solicitat altor institutii sa ii puna la dispozitie o masina de serviciu, pe durata limitata. "Vom achizitiona masini pentru inspectori si vom incerca sa fie din cele mai ieftine, dar masina pentru ministru nu va mai fi cumparata. O sa solicit altor ministere sa imi puna gratis la dispozitie o masina de-a lor, ca sa ma pot deplasa", a spus Udrea.

Udrea a declarat, vineri, ca masina pe care o foloseste in interes de serviciu, un Audi A6 inchiriat de la RAAPPS, este nesigura si ii pune viata in pericol, din cauza defectiunilor repetate. Ea a adaugat ca este a doua oara de la investirea in functia de ministru cand autoturismul de serviciu se defecteaza grav.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1577 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Un streang 4x4 si un sut in fund pentru nesimtire (Marţi, 14 aprilie 2009, 20:13)

    Jiji [anonim]

    Cam astea merita d-na ofiter sub acoperire.
    • -3 (11 voturi)    
      Alt Jiji, asta-i in libertate (Marţi, 14 aprilie 2009, 20:27)

      lup [anonim] i-a raspuns lui Jiji

      Mai cap patrat, daca ramaii tu fara frane sa vad cat de viteaz esti, nu o apar pe Udrea ca persoana, putea fi Geoana sau Sandru sau altcineva, dar masina aia e un dric, trebuia o alta masina, nu pentru ea ci pentru ministrul care ocupa functia, ea ar putea sa nu mai fie in acel post in cateva luni/zile. La improscat cu rahat va pricepeti, stiam, obiectivi nu prea stiti sa fiti.
      • +4 (6 voturi)    
        MAREA PROBLEMA NATIONALA (Marţi, 14 aprilie 2009, 21:15)

        NEDUMERITUL [anonim] i-a raspuns lui lup

        daca audi a6 este nesigura cum sunt daciile cu care se deplaseaza in control to felul de functionari publici?Nu vi se pare ca doamna cere cel mai mult si da doar din gura?
        • -5 (5 voturi)    
          1-2-3 (Marţi, 14 aprilie 2009, 21:35)

          lup [anonim] i-a raspuns lui NEDUMERITUL

          Nu e vorba ca era a6 sau dacie, masina ministrului se defectase de 2 ori grav, a 2-a oara a ramas fara frane, trebuia sa moara omu' ca sa zica toti "da domle, nu era sigura, mai, ce fraieri au fost, trebuia sa o vanda si sa ia alta". Oricine are probleme mari cu o masina se gandeste sa o vanda sa isi ia alta. Unde ai vazut tu in lume ministrii sa umble cu low-cost cars?? aia numai vadim si jiji pot concepe, guvernantii de rang inalt au protocol, invitati externi samd, masina trebuie sa fie cu confort sporit, nu poti sa iei second-hand cu semi-climatizare ca ii mai ieftina, hai mai ca nu sunteti chiar asa prosti, chiar trebuie sa explic ca la clasa I? Cine are minte si vrea sa fie obiectiv poate, cine nu poate sa continue piesa cu "manipularea".
          • +6 (6 voturi)    
            siguuur (Marţi, 14 aprilie 2009, 23:26)

            veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui lup

            vreun porche cayenne le trebe la ministrii! aia din suedia sau olanda merg cu bicicleta sau cu mijloacele de transport in comun dar astia din romarlania le trebe limuzina scumpa de protocol!
            daca vreun ministru nu poa sa munceasca decat daca are limuzina de lux eu il consider si numesc incompetent , manelist si nesimtit.

            ah si figurile cu ' nu fii prost', nu merg draguta, asta e un manelism de smecher da dambovitza; nu e nimeni prost, sau poate autorulul mesajului la care raspund, nu stiu tre sa mai scrie ceva sa-mi dau seama.
      • +4 (4 voturi)    
        INTREBAREA ESTE..... (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:33)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui lup

        ...cum naiba se pot strica franele irecuperebil la o masina Audi A6 probabil de 2-3 ani. Daca s-au sctricat, se poate repara masina in service, iar costul reparatiei nu ar fi o gaura in buget. Dar poate dupa mintea blonda a elenei udrea problema e mai simplu de rezolvat cheltuind 35.000 euro pe o masina noua. Nu printr-o banala reparatie.
      • +1 (1 vot)    
        Lup la stat, oaie la sfat (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:10)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui lup

        Cand ai o masina scumpa ( haudi A6, mancati-as) si nu merg franele, ghici ce faci: O REPARI. Daca nu ii mergea semnalizarea tot schimbata trebuia ? Chiar putem crede in asemenea idiotenii cand e criza si oameni sunt dati afara?
  • +4 (6 voturi)    
    O lada de sapun, pentru doamna tribun! (Marţi, 14 aprilie 2009, 21:02)

    Mitica [anonim]

    Exceptionala prezenta in Parcul Drumul Taberei (fost Moghioros *) a d-nei ministru in misiune de mentorat politic pentru d-soara Basescu, ma duce cu gandul la necesitatea de avea si noi Hyde Park-ul nostru (pe langa falitii nostii, Societatea Cioclopedica si alte asemenea).

    Iar pentru d-na tribun Udrea ar trebui sa aducem o lada de sapun, pe care sa o amplasam pe pajistea cam roasa de catzeii din sector, pe post de tribuna.

    Sa avem si noi rostrele noastre!

    Iubita d-na Udrea - va asteptam sa ne tine-ti cate un discurs in fiecare sfarsit de saptamana in Parcul Drumul Taberei (fost Moghiros) !




    (*) Parcul din cartierul Drumul Taberei este centrul raionului uninominal unde a candidat d-na Ministru. In mod neoficial mai poarta, ca o reminiscenta comunista, numele activistului comunist Alexandru Moghiros, dupa strada cu tramvaie din zona.
    Alexandru Moghiros a fost un comunist ilegalist, care dupa 1948 devine membru în Biroul Politic al CC al PCR, secretar al CC al PCR (1948-1954, 1965-1969), presedinte al Comitetului de Stat pentru Colectarea Produselor Agricole (1950-1951) - faimoasele cote, prim-vicepresedinte si vicepresedinte al Consiliului de Ministri (1954-1965).

    A fost mai popular deoarece in anul 1953 a fost numit seful comisiei de partid care s-a ocupat de cercetarea cazului Anei Pauker.

    Ca o paralela cu pupila d-nei Ministru - si Alexandru Moghiros a devenit membru al PCdR la varsta de 18 ani !
  • +2 (2 voturi)    
    Ca la pupat papucul sultanului!! (Marţi, 14 aprilie 2009, 21:52)

    constantin [anonim]

    De cand functioneza actele de binefacere dintre institutii? In ce baza legala se face un astfel de transfer? Va fac cunoscut ca suntem in orient si bunul plac al Sultanului e mai presus de lege, act normativ, regulament,.. suntem in mila institutionala si Doamne fereste de o indispozitie institutionala!!
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 14 aprilie 2009, 22:06)

    Joker [anonim]

    A ajuns la mila SPP-ului si a primit o masina
    Daca va ajunge la mila Administratiei Nationale a Penitenciarelor, ghici ce va primi ?
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 0:46)

    blonda [anonim]

    Cit de retardata trebuie sa fii incat sa te bucuri la o amarata de masina de serviciu.Ca vezi doamne nu mai poate fi reparata si deh.. trebuie una noua...ba mai mult sa faci si tam tam pe tema asta....Cind omul e prost e proast nu ai ce sa -i faci.. de fapt asta e probabil singur proeocupare a traseistei blonde... ce masina mai conduce ..... ca problemele prostimii..nu sint interesante pt madam.... "sa se descurce dai-i nabii de jegosi , nici o masina nu im pot oferi..." halal !
    • +1 (1 vot)    
      udrea (Miercuri, 15 aprilie 2009, 8:01)

      Cosmin1970 [utilizator] i-a raspuns lui blonda

      Pai nu-i chiar asa. Amarata de masina? Pai iti dai seama ca daca A6 i se pare o gioarsa ireparabila probabil ca vrea vreun Bentley in schimb?....
  • +1 (1 vot)    
    Moment magic pentru Lenuta (Miercuri, 15 aprilie 2009, 12:29)

    alexandra [anonim]

    Va dati seama ca pentru ea, Passatul ala cumparat de nou acum 2 ani, special pentru ministrul turismului - secretar de stat pe vremea aia, nu mai era bun si a inchiriat o gioarsa de A6 de la RAAPPS. Gioarsa care era si ea mult prea proasta pentru fundul(etul) delicat de ministresa invatat cu S-klasse. Multumim SPP ca ati rezolvat problema in mod operativ si ati fost aproape proactivi!
  • 0 (2 voturi)    
    Doaamneee!!! (Miercuri, 15 aprilie 2009, 13:17)

    Fanica [anonim]

    Cum mai urla invidia in voi! Daca postau numai femei mai ziceam dar si barbatii...
    • +1 (1 vot)    
      fanica te cheama si lupu? (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:26)

      rumburak [anonim] i-a raspuns lui Fanica

      constat aceeasi gandire ca a participantului de mai sus?!?! poate putin mai prost/a, ca vad ca vorbesti fara legatura cu subiectul referindu-te totusi la o tema des intalnita in repertoriul lu' copilu' minune: sa moare dusmanii mei!
  • +1 (1 vot)    
    intinde mina, Udrea... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:14)

    monica L [anonim]

    Udrea, esti, intr-adevar demna de toata mila. Ma mir ca nu i s-a facut mila colegului Bazac, sa-ti dea un Ferrari. De la mine ai o bancuta (moneda veche din Regat).
  • 0 (0 voturi)    
    fiica regimentului, dna Udrea, (Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:41)

    niv [utilizator]

    face complimente fratiorilor saI, sepepistii, care devin niste ingeri pazitori generosi si milosardiosi acum, in apropierea sfintelor pasti ortodoxe, cand tanti-blondi asta cu umeri voinici de tanchist sau alta arma din armata populara , ajunsa ministra cu turisticul, indeamna la vizitarea unei pseudo-bucovine trasa de la muzeul mistificarii, cu niste costisitoare luminatii de import din 'tara sfanta', de Criza! cata modestie crestineasca la bisnitareasa, zau, zau asa! ca modestie seamana cu toti ailalti milionari si afaceristi de prin tara, ca "martirul" crestinatatii brune, tov. 'gigi'...