Traian Basescu se va adresa Parlamentului, in 14 aprilie, pe probleme de politica externa

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2009, 20:13 Actualitate | Politic


Presedintele Romaniei, Traian Basescu se va adresa, in 14 aprilie, celor doua camere ale Parlamentului pe teme actuale de politica externa, se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

In acest sens seful statului a trimis, joi, o scrisoare presedintelui Senatului, Mircea Geoana, si presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Alma Anastase.

Va prezentam textul scrisorii:

“In temeiul art. 88 si art. 65 alin. 2, lit a) din Constitutia Romaniei, precum si al art. 1 din Regulamentul sedintelor comune ale Camerei Deputatilor si Senatului, va aduc la cunostinta faptul ca la data de 14 aprilie 2009, la o ora pe care o veti stabili dumneavoastra, doresc sa adresez Camerelor reunite ale Parlamentului Romaniei un mesaj pe probleme actuale de politica externa.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1021 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Iar...? (Joi, 9 aprilie 2009, 21:15)

    hcd [anonim]

    ..
  • -1 (7 voturi)    
    scrisoare de bine (Joi, 9 aprilie 2009, 21:33)

    GB [anonim]

    dl fost comandat de nava unde este curatenia in politica?
    dl fost ministru unde este justitia pentru toti ?
    dl fost primar unde este guvernul responsabil de traiul cetatenilor?
    dle.... presedinte sa traiesti bine

    cea mai mare dezamagire
  • +1 (7 voturi)    
    Da ! Iar,pentru ca TREBUIE (Joi, 9 aprilie 2009, 21:41)

    cornel [anonim]

    Da "hod". De ce iar ? Il vrei pe tradiceanu sa vorbeasca ?
  • 0 (4 voturi)    
    Ar trebui sa fie o zi istorica! (Joi, 9 aprilie 2009, 21:44)

    Duras [utilizator]

    Pe 14 aprilie 1457 incepea domnia lui Stefan cel Mare... oare a venit vremea urmasilor urmasilor?

    Avem oare sperante prea mari comparativ cu realitatea? Presedintele a fost mult prea tacut zilele astea, poate si din cauza neputintei. Ma intreb ce va spune parlamentului!
    • +1 (1 vot)    
      E un simbol pentru Moldova (Joi, 9 aprilie 2009, 23:02)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Duras

      Nu e intamplator aleasa data de 14 aprilie.

      1.E legata de domnia celui mai mare domnitor moldovean, Stefan cel Mare si dincolo de Prut e un adevarat cult pentru Stefan.

      2.Pana pe 12 aprilie opozitia democrata a obtinut dreptul sa compare listele de alegatori cu listele de votanti.

      3.Luni 13 aprilie opozitia va sti daca are suficiente dovezi pentru a refuza legal rezultatul alegerilor si pentru a cere interventia comunitatii internationale pentru repetarea alegerilor sub stricta observatie.

      4.Luni 13 aprilie, comunistii pot incerca sa proclame rezultatul "definitiv", sa convoace parlamentul si sa incerce alegerea unui nou presedinte (mandatul lui Voronin a expirat pe 7 aprilie, acum el e "prelungit" in mod exceptional)

      5.Vineri, sambata si duminica vor fi manifestatii pasnice si media internationala va avea timp sa se intereseze mai mult de acesti studenti, de toti acesti tineri revoltati. Si asta e foarte bine.

      6.Romania isi asigura 4 zile de lobby diplomatic la Bruxelles si Washington si nu e exclus ca in 13 sau 14 UE sa anunte trimiterea unei echipe de ancheta sau de "mediere".

      7.Aceste 4 zile vor fi folosite si pentru a aduna dovezi, prin serviciile noastre secrete, asupra fraudelor si provocarii de violente, pentru a observa pe ce canale primeste Voronin informatii, de la cine, care sunt gruparile rusofone care s-au activat la ordinul Moscovei, etc.

      8.Partidele de opozitie din Moldova, cele din Romania, au timp sa isi coordoneze pozitiile pentru a avea o unitate in fata manevrelor ruso-comuniste. Emotia se va mai calma si se vor aduna suficiente informatii pentru a se lua pozitii politice in PE, unde PDL, PSE sp PNL vor informa familiile lor politice despre ce se intampla in Moldova.

      Una peste alta, e semn ca Romania actioneaza cu calm, fara precipitare, fara provocari retorice, nu ofera pretext lui Voronin. Momentul va avea o anumita solemnitate si va permite clasei politice sa ofere poporului roman o imagine demna, responsabila.
  • +1 (5 voturi)    
    Unire! (Joi, 9 aprilie 2009, 21:47)

    Argotron [anonim]

    Va anunta unirea cu Moldova!
  • -2 (2 voturi)    
    de ce taci Base? (Joi, 9 aprilie 2009, 22:31)

    marius [anonim]

    de ce taci Base?
  • -3 (3 voturi)    
    Discursul presedintelui (Joi, 9 aprilie 2009, 22:58)

    Duiliu [anonim]

    Oare nu e prea, mult prea tarziu acest discurs vizavi de ce s-a petrecut in Republica Moldova si acuzele adresate Romaniei ?
  • +1 (1 vot)    
    Relatziile UE cu Rusia (Joi, 9 aprilie 2009, 23:08)

    Titulescu [anonim]

    Daca maine se va trage in oameni, si daca detzinutzii politici nu sunt eliberatzi, Romania TREBUIE sa blocheze relatziile UE cu Rusia. Sa luam exemplu de la polonezi !!!