Principele Radu Duda: Candidatura unui independent la presedintie este garantia exercitarii nealterate a mandatului

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2009, 19:11 Actualitate | Politic


Principele Radu Duda a declarat joi seara, cu ocazia anuntarii oficiale a candidaturii sale la presedintie, ca un independent ofera garantia exercitarii mandatului de sef al statului intr-un mod "nealterat" de posibile interese ale partidului din care provine. "Candidatura unui independent la presedintie este garantia exercitarii nealterate a mandatului ... un presedinte de partid va fi intotdeauna aservit partidului sau, va urmari interesele partidului sau", a adaugat principele.

Principalele declaratii ale principelui Radu Duda:

  • Unde suntem dupa 20 de ani? Avem o democratie reflectata in legi care nu se respecta, inclusiv Constitutia. Avem libertate individuala, dar tot mai multe abuzuri impotriva ei. Avem grija zilei de azi si nu prea credem in cea de maine. Am pierdut instinctul binelui si insistam in aceleasi greseli.
  • Nu sunt azi in fata dumneavoastra sa promit miracole. Astazi, va chem sa fim impreuna la desteptarea Romaniei. Sa punem demnitate in treburile Romaniei. Mercantilismul si superficialitatea au mentinut mediocritatea in aceasta tara.
  • Travaliul Casei Regale din 1866 pana astazi a fost sa puna impreuna energiile oamenilor. Regalitatea, cultura, biserica sau armata au distilat esentele necesare progreselor natiunii.
  • Dragi compatrioti au trecut 20 de ani de la caderea comunismului.. cand nu mai avem demnitate si nici speranta, atunci se petrec marile schimbari.
  • Din '90 incoace la fiecare 4 ani s-au pus in miscare forte care au pretins ca vor schimba Romania.
  • Viata fiecaruia dintre noi este facuta din idealuri.
  • Luptele politice s-au dat pe toate fronturile.
  • Respectul fata de institutii s-a manifestat foarte rar.
  • Avem un stat la bunul plac al unor persoane.
  • In toti acesti ani nu am pus omul potrivit la locul potrivit.

Anuntul candidaturii a fost facut intr-o ceremonie, la Palatul Elisabeta, in prezenta Principesei Margareta si a sustinatorilor sai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3550 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Domnul principe (Joi, 9 aprilie 2009, 19:21)

    Coco [anonim]

    Daca va fi ales presedinte, Duda va mai avea pretentia sa i se zica principe?
    • -7 (21 voturi)    
      O diversiune (Joi, 9 aprilie 2009, 20:16)

      Doina [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Acest individ de joasa speta nu va fi ales. Nu este cazul sa ne punem problema. El este doar o alta diversiune, platit sa deturneze atentia de la subiectele mai serioase si un mod de a faramita voturile.
      • -2 (12 voturi)    
        patriciu e disperat (Vineri, 10 aprilie 2009, 0:10)

        modrogan [anonim] i-a raspuns lui Doina

        patriciu e disperat, puscaria se apropie si acum incearca prin toate mijloacele sa scape
        nu o sa-i reuseasca
        basescu va fi presedinte inca cinci ani
      • +1 (5 voturi)    
        din pacate (Vineri, 10 aprilie 2009, 1:48)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Doina

        Toata treaba e cine ce voturi atrage... din pacate de partea domnului Duda vor fi in mare majoritate intelectualii, care nu aduc voturi destule pentru a decide presedintele.
        Cel mai probabil voturile vor veni in cel mai mare procentaj de la votantii lui Basescu, apoi cei ce nu votau deobicei ca nu aveau cu cine, apoi cei ce-ar fi votat PNL, apoi cateva de la PSD.
        Eu sper sa ajunga in turul doi ca acolo lumea voteaza cu aialalti (ca partidele se urasc intre ele si fac campanie contra) si mai aduna niste voturi.
    • -5 (15 voturi)    
      Bine,Bine! (Joi, 9 aprilie 2009, 20:40)

      doi si-un sfert [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Am inteles ce e cu DUDA dar nea CAISA cand candideaza?
      • +3 (7 voturi)    
        fructele (Joi, 9 aprilie 2009, 21:32)

        cetateanu turmentat [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        Ori ai pofta de fructe,ori de diversiuni.Dai mesaje foarte inteligente.
        Ori esti de la 14,15 ?
        • -5 (7 voturi)    
          M-ai prins! (Joi, 9 aprilie 2009, 22:05)

          doi si-un sfert [anonim] i-a raspuns lui cetateanu turmentat

          Sunt convins ca nu voi putea niciodata sa "dau mesaje" apropiate ca inteligenta de ale tale...M-ai desconspirat!
          Dar macar eu am ceva bun simt...
    • -1 (13 voturi)    
      A vrut doar principutza, la dat cu principelul. (Joi, 9 aprilie 2009, 21:00)

      princiar [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Principala lui principutza e la principesa, in timp ce joaca rolul de principel blegutz, ca doar e actorel si-i vai el daca nu-i sufla cineva replica sau n-are de unde sa citeasca. Cum s-a nimerit in familia regala ca musca-n lapte, fara principii, prin alianta la nimereala ca lipitura de ocazie, se baga din nou in rol de papa-lapte, ca s-a saturat de papat bani de la penelei. Are o pofta sa se faca pe el, candidat, tot prin aliantza, doar cu o clantza, deci va pleca de unde a venit, cu coada si principelul intre picioare.
    • +5 (11 voturi)    
      printesa (Joi, 9 aprilie 2009, 21:16)

      Gigelu [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Daca Diana a fost printesa, de ce sa nu fie si Duda principe?
    • -3 (9 voturi)    
      Domnul principe e impropriu zis... (Joi, 9 aprilie 2009, 21:36)

      Angie [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Bineinteles ca nu! Doar e roman de-al nostru, om obisnuit , nu print prin nastere ! Cred ca i se va Spune Domnul Duda , asa cum il cheama ! Nici nu cred ca ar vrea sa i se spuna altfel...
      E un om prea fin si prea civilizat pentru a fi absurd!
    • -3 (7 voturi)    
      tu dupa ce criteriu votezi? (Joi, 9 aprilie 2009, 22:45)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Coco

      presedintele trebuie sa se afle in relatii foarte bune cu absolut toate fortele politice reprezentate in parlament. cred ca domnul duda este una dintre persoanele (poate singura) care ar putea sa se afle in relatii bune cu toate fortele politice....daca tu votezi dupa cum ar pretinde sa i se zica, atunci esti clar pe o directie gresita....
    • +3 (5 voturi)    
      nu (Joi, 9 aprilie 2009, 23:08)

      nu [anonim] i-a raspuns lui Coco

      candideaza pentru alegeri republicane, nu in calitate de monarh
    • +1 (11 voturi)    
      multumesc, Alteta! (Joi, 9 aprilie 2009, 23:42)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Coco

      In perioada de dupa 1989, in fiecare campanie electorala, bunicul meu (Dumnezeu sa-l odihneasca) spunea ca ar merge la vot doar daca ar candida Regele Mihai. Nu intelegeam nimic. Cunoscusem prea putin viata de roman, nu pentru ca nu as fi crescut aici, ci pentru ca am trait intro familie care ne-a ferit de viata dura.

      Acum lucrez, cumva, alaturi de oameni politici. Din acest unghi lucrurile se vad altfel. Am luat contact cu “jungla” dupa ce am trait in “frumoasa mea gradina amenajata”.

      Nu mi-am amintit de cuvintele bunicului decat acum cand am intrat pe blogul dvs, Alteta. Am o emotie aparte. Si… plang! Cred ca plang bucuria renasterii. Pentru prima data, de cand am luat contact cu viata dura, am asteptari. Stiu ca nu se va transforma tara radical incepand cu 01 decembrie 2009, DAR stiu ca copii mei vor avea drepturi in egala masura cu obligatii.

      Traiesc fericirea aceea pe care am simtit-o atuncii cand mi-am tinut pentru prima data baietii in brate, la nastere.

      Pentru aceste trairi si pentru viitorul copiilor mei: VA MULTUMESC!
      • -2 (8 voturi)    
        multumesc, Dana Duda... (Vineri, 10 aprilie 2009, 0:45)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui dana

        ... pentru ca mi-ai spus ca ai trait intr-o familie care ti-a oferit o viata moale si care te-a pus in postura de a schelalai alaturi si de a fi hranita de oameni politici.
        Din nefericire, nu am acelasi termen de comparatie cu tine, pentru ca eu nu ti-am tinut in brate baietii la nastere.
        La urmatorii, te rog sa nu ma uiti.
    • +2 (10 voturi)    
      o duda (Joi, 9 aprilie 2009, 23:54)

      ispy [utilizator] i-a raspuns lui Coco

      nu inteleg mediatizarea prea intensa a unui personaj care nu aduce mai nimic. parca sintem iarasi pe vremea aia cind candida mudava la presedintie si vindeca poporul live, din studiourile tvr. cind se va maturiza oare politica romaneasca? e totul numai o bascalie amara. poporul ride a paguba de cit de incompetenti sint alesii. si din cind in cind i se mai arunca si cite o duda, ca sa intregeasca un circ grotesc al neputintei.
    • +3 (3 voturi)    
      E inmoral (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:13)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Folosesc titlul fara a avea dreptul.Regele a abdicat si a semnat declaratia de abdicare. deci gata nu mai ai titlul nu mai esti rege si nici copii tai printi. este o mascarada .
  • -1 (25 voturi)    
    ce discurs,ce interiorizare !! am plans de emotie (Joi, 9 aprilie 2009, 19:22)

    Eneas [anonim]

    ....un papagal,print de opereta , maritat la Casa Regala de Vinuri demi-seci ,marioneta lui mos Costache 'Conspiratorul ' Patriciu care l-a pus 'iepure ' sa mai scoata niste voturi in turul 1 si care sa ii revina lui Cais 'Vestejit' Antonescu in caz ca ajunge pe locul 2 in ??,ati ghicit ,turul 2 !schema e atat de simpla incat e prosteasca ,ma asteptat la mai mult de la mos Costache ,care parea destul de inteligent cand a ajuns la andropauza!
    • -2 (8 voturi)    
      melodrama 'oprescu' (Joi, 9 aprilie 2009, 22:11)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      la teatrul liberalo-kagebist in regia patriciu si cu saltibacul duda, starleta de Baneasa-
      ce doreste duda-patriciu ? doar voturile monarhistilor indreptate spre base si votul nehotaratilor pentru care duda reprezinta 'necomformistul' ,saturat de mizeria din viata politica si in care ei se vor regasi-pentru aceasta 'imagine' mogulii sunt dispusi la ori ce efort financiar
      Acum intelegem mai bine inteligenta si clarviziunea unei clase politice de elita pe care Ro a avut o ,aceasta clasa a inteles perfect ca Monarhia nu trebuie contaminata de bizonul mioritic
    • 0 (0 voturi)    
      Deaga Eneas, (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 5:56)

      Nuculaie [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Draga Eneas,
      De mult admir acest personaj - care de fapt este 'link'-ul intre 2 civilizati - deci iti admir si comentariu de mai sus.Ma refer,bineinteles la Eneas nu la Duda .
      Nu prea intelg ; ori este vorba de naivitate ori este vorba de totala absenta a logici:
      cum se poate accepta de catre publicul Roman o candidatura al unui exponent moharhist la o platforma politica repuiblicana.
      Acest candidat face parte din tabara regalista insa candideaza de pe o platforma republicana.
      Una din doua - ori divorteaza de principesa si se rupe de casa regala ori isi da siama ca nu poate avea credibilitate de nici un fel stand cu fundu in 2 luntre si isi retrage candidatura.
      Publicul de orientare regalista - cati or fi -sa fie sanatoshi - ar trebui sa fie deoasebit de indignati de gestul de 'bastardism' a lui Duda fata de tata-socru - caci imensa majoritatea al publicului romanesc stie exact cata bvaloare are un asemenea individ.
  • -3 (13 voturi)    
    inainte (Joi, 9 aprilie 2009, 19:24)

    A Dandanache [utilizator]

    Free Gigi, Duda Presedinte.
    • -2 (16 voturi)    
      cultura,stiinta ,demnitate,corectitudine (Joi, 9 aprilie 2009, 19:49)

      Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui A Dandanache

      Acest RADU principe va fi o sansa pt ROMNIA sa iasa din certuri sa fim cine am fost o data ,nu o tara condusa de analfabeti , smecheri si hoti cu diploma ,cinste ,corectitudine,patriotism,respectarea legii,prestanta ,legaturi de prestigiu cu lumea ,demnitatea de a fi ROMAN ,am mai avut o sansa cu Ratiuin in 90 am ratato ,daca mai ratam si asta cutot felul de intrigi atunci ne mai trebuie mult ,mult timp sa ne revenim,oameni de calitate nu se fac peste noapte ,cultura ,stiinta ,educatia se primesc in familie si in ani multi de scoala si invatatura.Sa speram ca bunul Dumnezeu sa lumineze poporul sa faca aceasta alegere la PRESIDENTIA ROMANIEI.
      • 0 (12 voturi)    
        CE SCOALA ????? (Joi, 9 aprilie 2009, 20:08)

        Cela [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

        Vezi ca faci confunzie intre familia regala si acest papagal securist infiltrat de tatuca Iliescu in familia regelui Mihai . Ca Margareta era batrina si nu mai avea sperante la a fi ceruta de cineva in casatorie a fost ceva extraordinar ptr. cei care i-au dat sarcina acestui actoras sa intre in familia regala si atunci cind o fi cazul sa-i ajute din interior . Ramine de vazut citi ma voteaza negativ. ERA ALTCEVA DACA REGELE MIHAI AVEA UN FIU .
  • +4 (16 voturi)    
    Cum se face ca Duda e de fapt "colonel" Duda (Joi, 9 aprilie 2009, 19:32)

    Plutonier Pruna [anonim]

    Ce sa ne ascundem dupa deget ... plutonierul Capsuna , scuzati capitan Duda a primit ordin sa o ia de sotie pe Principesa, ca era riscant sa incapa pe mana unui pretendent al "agenturilor straine" si astfel actualul colonel Duda isi joaca rolul vietii lui. Ce poate fi mai frumos decat un membru al Familiei Regale sa candideze la Presidentie si sa infirme Regalitatea in Romania? Saracul Rege si-a dat singur lovitura de gratie.
    • -2 (14 voturi)    
      ma bucur (Joi, 9 aprilie 2009, 19:58)

      popescu nicolae [anonim] i-a raspuns lui Plutonier Pruna

      aveti tot sprijinul meu, si votul meu sigur daca candidati, asa doresc sa va implicati, dar nu uitati de educatiia celor multi care voteaza pentru 2 mici si o bere, imbogatii taranul , datii educatie,
      felicitari
      cu stima nicu depe hi5
  • +4 (16 voturi)    
    comentariu (Joi, 9 aprilie 2009, 19:32)

    raduxo [utilizator]

    De ce il prezentati ca Principe? Nu m-ar mira ca in curand sa apara si un taraboste...
  • +3 (11 voturi)    
    Candidat!!! (Joi, 9 aprilie 2009, 19:41)

    dan.p [utilizator]

    In aceste timpuri oricine ar candida pentru postul de presedinte, in Romania, actualii politicieni impreuna cu sumedenia de analisti de toate felurile si 99% dintre ziaristii romani (a se citi mafia) vor avea ceva de spus (de rau) chiar si impotriva lui Dumnezeu.
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim serioshi,dane p. (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 6:01)

      iliutza [anonim] i-a raspuns lui dan.p

      sa fim seriosi,dane p.
      Chiar ca ateu mi se pare deosebit de exagerat si defaimator sa asociezi dispretul fatza de o persoana vadit oportunista cu spiritualitatea multora.
      In mod sigur imensa majoritate a celor care isi exprima opiniile aici au bunul simtz necesar in a deosebi o opinie fatza de acest personaj si valoarea spiritualitati lor - oricare ar fie ea.
      Tu,insa, dane p., se pare ca le pui la aceiashi scala de valori
  • +6 (14 voturi)    
    Locuri comune... (Joi, 9 aprilie 2009, 19:43)

    Gimmy [anonim]

    A spus ce stiam cu totii... e nasol!

    Ce solutii propune? Pai nici una!...
    In afara de faptul ca este teoretic independent, domnul Duda nu de da nici un motiv concret sa credem ca va fi in stare sa demanteleze mafiile politico-economice!

    P.S. Costache, Costache!... cum te joci tu cu nervii nostri!!
    • +1 (9 voturi)    
      mai Gimmy... (Joi, 9 aprilie 2009, 20:36)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

      .. un presedinte nu trebuie sa propuna solutii, cum a facut Base.. ci trebuie sa fie un mediator foarte bun.. Gandeste-te la o treaba, presedintele are rolul de a media intern si de a reprezenta tara pe plan exptern; nu el trebuie sa vina cu solutii, si trebuie sa fie capabil sa puna un prim ministru care sa se ocupe de treburile interne ale tarii... Daca te uiti bine si analizezi, este exact invers cum se petrece acum.. cred ca am zis destul.
      • 0 (4 voturi)    
        hai bre starchaser (Vineri, 10 aprilie 2009, 0:35)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui starchaser

        da spargatorul de nuci ce oare a vrut s a zica cu 'nu promit miracole' ?s a gandit la 'solutii' sau doar medita ? si matale cum vrei s a reprezinte tara base pe plan extern fara solutii ?tu de fapt doresti ca base la Cotroceni s a priveasca pe fereastra iar la Bruxelles s a bata pasi de defilare insa Constitutia nu este de aceeasi parere cu tine
  • +3 (17 voturi)    
    hahaha :))) (Joi, 9 aprilie 2009, 19:43)

    andreiu [anonim]

    "Candidatura unui independent la presedintie reprezinta garantia respectarii institutiilor... un presedintre de partid va fi intotdeauna aservit partidului sau, va urmari interesele partidului sau", a adaugat principele.

    da bineinteles mai nene, iar tu, ca independent si principe pe de-asupra, esti voda care nu mai poate de interesele poporului :D
    un independent e un candidat mai bun decit un presedinte de partid :D pentruca e aservit intereselor personale :)))
  • -4 (12 voturi)    
    Pacat de calitatile lui ! (Joi, 9 aprilie 2009, 19:52)

    martin [anonim]

    Acest Duda are prestanta si vorbeste bine si faptul ca are sange albastru fix cat o pisica siameza sau comunitara, nu conteaza,caci sangele oricui e de fapt rosu.
    Pacat ca se preteaza la jocurile astea murdare, indiferent cine e in spate: Patriciu, Voiculescu sau chiar Iliescu ,ca asta e in stare de orice.
    Ce face astazi Duda, se va rasfrange evident asupra Casei Regale ,care si asa are un bilant general cam ambiguu !
  • -1 (17 voturi)    
    canfdidatii (Joi, 9 aprilie 2009, 19:58)

    cetateanul turmentat [anonim]

    Pentru poporul roman sunt mai buni Iliescu,Basescu,Vadim,Beecali,Adrian Nastase,Geoana.

    Ce ne trebuie noua un om civilizat,educat,scolit si necorupt?
    • -1 (11 voturi)    
      Sigur ca da, (Joi, 9 aprilie 2009, 20:28)

      doi si-un sfert [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

      Ai vrut sa spui necopt cred(vorbind despre duda) si ti-a iesit necorupt...Fii mai atent la limbaj te rog.
      • -3 (5 voturi)    
        marean (Joi, 9 aprilie 2009, 21:29)

        cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        Da,am gresit ceva,am uitat sa trec pe marea,pe mazare(sau fasole daca ne legam de nume) si pe altii care-ti convin sa-ti conduca tara.Eu unul nu-l votez pe radu duda dintr-un singur motiv- 80% din poporul asta sunt de-ai ca tine si atunci trebuie sa dau votul unuia dintre cei care sunt alesi de multime pentru a nu se pierde votul.Poate se repeta o finala gen iliescu-vadim sau basescu-nastase.Astia sunt copti in politica si vad ca au produs fructe bune
        • -4 (6 voturi)    
          Nu ma-nebuni (Joi, 9 aprilie 2009, 21:57)

          doi si-un sfert [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

          Sigur n-ai uitat sa-l treci si pe Crin? Caci cu Duda ar face o echipa pe cinste.(Crin cu Duda sau Duda cu Crin...)Sau astia-s aia cinstitii,am uitat!Daca 80% din romani erau "de-ai de mine" Monica Macovei era si acum ministrul Justitiei si sponsoru' lu' Dudita- conu' Patriciu era coleg de celula cu Bekali si cu Felix. Dar din cate se pare doar 25-30% imi seamana asa ca grosul votantilor sunt de partea ta si a celor 322!
    • -2 (2 voturi)    
      Vaz io dublu? O fi de la turmentare? (Joi, 9 aprilie 2009, 22:53)

      Cetateaul turmentat [anonim] i-a raspuns lui cetateanul turmentat

      Sau de la parlamentare?

      Stimabile, nu stiu daca esti eu, dar nu cred - vrei te rog sa nu-mi mai folosesti nick-ul? Daca vrei, pot sa-ti demonstrez ca-l am de prin 2007, de cand e sistemul asta de comentarii pe HotNews si de cand sunt si eu utilizator inregistrat. Mai precis, de la europarlamentarele de-atunci, cand mi-am dat seama ca nu stiu cu cine sa votez.

      Doar ca, turmentat fiind, nu prea nimeresc login-ul, si le dau anonime.
      • -2 (2 voturi)    
        cei 20 de ani ai lui brucan (Joi, 9 aprilie 2009, 23:13)

        cetateanul turmentat 2 [anonim] i-a raspuns lui Cetateaul turmentat

        In 90 ne-a spus brucan ca suntem prosti si ne trebuie 20 de ani sa ne desteptam.Abia astept anul 2010.

        Deocamdata,eu ca si majoritatea acestui popor vestit,sunt turmentat de 20 de ani pentru ca niciodata nu am nimerit unul bun pe care sa pun stampila.
  • -2 (12 voturi)    
    Moharhia salveaza Romania (Joi, 9 aprilie 2009, 19:59)

    Goa Uld [anonim]

    monarhia este singura solutie pentru romania.
    partidele mafiote care sunt acum vor continua sa o devoreze, precum hienele hoiturile gasite in stepele din africa.
    romania va ajunge o tara tip congo daca nu detronam actualii politicieni care sunt in parlament.
    sunt toti niste hoti mafioti, mincinosi si tradatori de neam.

    principele radu ar fi primul pas catre monarhie constitutionala!

    votez cu el!
    • 0 (0 voturi)    
      Monarhia salveaza Romania... (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:46)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Goa Uld

      sa-l aducem, deci, pe tron pe Otto de Habsburg, un adevarat rege, nu caricaturile astea pe care le tot vanturati. Se rasucesc Carol si Ferdinand in morminte la vederea urmasilor lor imorali si in stare de orice.
  • +1 (11 voturi)    
    regat (Joi, 9 aprilie 2009, 20:06)

    cetateanulx [anonim]

    Totusi eu l-as vota... Poate as fi vrut pe Rege sau altceva... insa mi-e scarba rau de Base, Geona, Vadim si altii... adica mie scarba de cele 3-4 partide care mai exista pe scena politica (psd, pd, pnl, pg, prm) si de oricine va fi propus, sunt din start compromise. Asa ca as vota orice impotriva lor... bine nu chiar orice. Desi sunt constient ca, chiar daca ar vrea sa faca ceva, n-ar putea din cauza increngaturilor deja existente... l-ar linsa astia din partide.
  • -1 (9 voturi)    
    Duda... (Joi, 9 aprilie 2009, 20:06)

    ... [anonim]

    ... e PeNibiLa si se vrea anti... ! Bleah !!
  • -1 (9 voturi)    
    Duda = un parvenit fara caracter (Joi, 9 aprilie 2009, 20:13)

    Doina [anonim]

    Nu reprezinta nici o garantie. Se vinde cu-i este interesat sa-l cumpere. Nu am respect fata de el.
  • +7 (13 voturi)    
    Libertate si democratie ! (Joi, 9 aprilie 2009, 20:14)

    STEFAN A. [utilizator]

    Doamnelor si domnilor, ce aveti impotriva unui cetatean roman care se prezinta la viitoarele alegeri ?
    Este cumva politica , apanajul unui grup restrins de "moguli " ?
    Sinteti comentatori indignati ( pe care motiv ?) sau comentatori platiti ?
    In democratie, fiecare are dreptul de a se candida, indiferent de sex, culoare sau nationalitate !
    Ce drepturi deosebite au domnul Basescu sau domnul Geoana incit sinteti impotriva altor candidati ?
    Cred ca daca doamna Monica Macovei ar fi candidat pentru presedentie , ar fi aparut imediat ceva comentator care sa ne explice ca nu are acest drept !
    Aducere aminte ! - Mai multi candidati = mai multe posibilitati de a alege !
    Cred ca multi din comentatori nu au citit nici macar programul domnului Radu Duda.
    Eu astazi am aflat de existenta acestei persoane si din curiozitate am citit programul sau ! Personal cred ca este o noutate nationala si deci, cred ca sint destui care incep sa tremure !
    Acum, cereti aprobarea sefilor si incepeti sa ma injurati !
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Joi, 9 aprilie 2009, 20:38)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      subscriu
    • -3 (7 voturi)    
      Talica visezi! (Joi, 9 aprilie 2009, 20:45)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Sau esti alexic.
      Cine a spus ca n-are voie sa candideze?! Aud?...
      Nimeni! Si atunci de ce sari de popou in sus?

      Fiecare isi spune parerea despre candidatura la presedentie a altetei sale regale printzipele Duda de Romania si atat!

      Iar programul catindatului von Duda este o suma de platitudini, fara nici o urma de masura concreta! Daca ajunge presedinte va sfarsi mai rau ca Constantinescu (cacofonia absolut intentionata)...
  • +2 (10 voturi)    
    Cati destepti pe aici ..!!! (Joi, 9 aprilie 2009, 20:22)

    laurro [anonim]

    Cati din voi sunt "trambitasi' ai unor partide, pusi sa arunce cu noroi in toti si in toate ? Doar suntem obisnuiti de 20 de ani cu asta !
    Din toata oferta actuala de candidati maidanezi, bagati pana-n gat in rahatul politic romanesc, corupti si mincinosi, doar Radu Duda mai poate oferi o solutie, poate fi speranta ca vom ajunge ce-am fost odata. Atunci cand Romania a fost Regat ! Asta pt. cei care stiu istoria adevarata a tarii, nu cea scrisa de propaganda comunista !
    • +5 (7 voturi)    
      .. (Joi, 9 aprilie 2009, 20:40)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui laurro

      mai toti am citit chiar aici pe site ce a zis Mitrea in legatura cu persoanele platite de partide ca sa posteze comentarii, si sunt mai mult ca sigur ca acest site nu a scapat de acele molii care acum or sa imi dea minusuri intr-o veselie..
  • -1 (5 voturi)    
    in care puncte (Joi, 9 aprilie 2009, 20:27)

    simplu pe doi [anonim]

    s-ar deosebi la finele mandatului bilantul principelui presedinte Radu Duda de cel al regelui prim-ministru Simeon Sakskoburggotski?
    • +2 (4 voturi)    
      Constitutia (Joi, 9 aprilie 2009, 20:50)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui simplu pe doi

      Daca ai cunoaste Constitutia Romaniei ai sti ca Principele vizeaza o functie reprezentativa, nu una exacutiva asemenea cum e cea de prim ministru. Deci la final de mandat nu vei putea compara merele lui Radu cu perele lui Simeon.
      • +1 (1 vot)    
        sa lasam botanica (Joi, 9 aprilie 2009, 23:58)

        simplu pe doi [anonim] i-a raspuns lui StefanB52

        cu dude, mere si pere. E drept, n-am citit lucrarea intitulata Constitutia Romaniei, insa am retinut subtitlul: Republica semiprezidentiala. Prin urmare candidatul isi asuma cu ceva mai mult decat functia reprezentativa.
  • 0 (10 voturi)    
    Presedintele- Principe (Joi, 9 aprilie 2009, 20:30)

    cititor [anonim]

    Nu ma asteptam ca domnul Duda sa fie o persoana foarte isteata , dar sa fie asa de prostanac nu ma asteptam.
    Dumnealui i s-a urcat la cap "principia" si acum dupa ce a facut cateva cursuri de vorbire si maniera princiara si a ajuns si ditamai colonelul se crede destept si principal si nu isi da seama ca cineva isi bate joc de el sfatuind-ul s-a candideze la finctia de presedinte al Romaniei.
    Am mai avut o candidata din marea America, o persoana importanta si cu mari sanse de a ajunge presedinte al Romaniei, numai ca dansa a renuntat la timp.
    Dupa morga afisata de "micul Print" care isi joaca bine rolul (doar are actoria la baza) de persoana din casa regala si posesor a unui os de Domn cred ca va merge pana la cap ca sa se faca de "cacao" (cum zic smecerasii) spre rusinea socrului mic, care a fost totusi Rege.
    Ori cum inainte de alegeri ii sugerez sa-si schimbe numele, nu da alta dar va fi cel mai hazos subiect al revistelor umoristice.
  • +1 (9 voturi)    
    Marea pacaleala din aprilie (Joi, 9 aprilie 2009, 20:33)

    doi si-un sfert [anonim]

    Daca l-a lansat "la apa" coarda de Patriciu e clar, este un om onest si iubitor de frumos,care vrea numai binele Romanei cu conditia ca toti romanasii sa fie zilieri pe plantatiile Voiculescu-Vantu Patriciu si sa faca ciocul mic ca doar ei stiu mai bine ce trebuie sa faca "pentru tara"!
    • +1 (3 voturi)    
      de unde stii ? (Joi, 9 aprilie 2009, 21:56)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Vad ca esti informat asupra persoanei care l-a lansat.
      Asta faceti voi acolo ? Alta treaba nu aveti ?
  • +3 (7 voturi)    
    Pt Cela si restul cu -puncte (Joi, 9 aprilie 2009, 20:58)

    Lucianmotzul [anonim]

    Acest Radu Duda ,are 7 ani de acasa(educatie din parinti doctori),are scoala ,vorbeste citeva limbi straine fluent,Emai bun Geoana = copil de general securist elevul lui Iliescu.Nastase Adrian = dosare penale ,Crin Antonescu un sters nu a facut nimic, Are dreptul sa participe cine vrea si noi alegem de ce dati cu noroi ,la fel a-ti facut si cu Ratiu om patriot de 4generati nu a fost bun a fost bun Iliescu neo comunistul.Documentati-va inainte de a lua pozitie si cititi istoria ROMNIEI si apoi vedeti si scrieti pareri , Actuali politiceni si o parte din media doar smecheri si ciolan ,alceva nu vad ,cearta si intrigi de doi lei,intr-un cuvint TIGANISME tot timpul,nu se stie care a furat mai mult si care a facut mai mari nereguralitati ne respectind legea si constitutia tari.
  • +1 (3 voturi)    
    curios (Joi, 9 aprilie 2009, 21:34)

    gigi [anonim]

    "Ce aduce Armatei un principe colonel? Poate ca, uneori, aduce un plus de curiozitate celor care ne privesc înca drept un stat nedemocratic. Caci, în ce stat-republica (cel putin din Europa) mai este implicata Casa Regala asa de adânc în dezvoltarea durabila a tarii? În ce stat-republica un membru al Casei Regale mai este ofiter activ?..."

    cum e ofiter activ daca in CV apare colonel in rezerva? si intrebare ( eu nu am facut armata) cum poti avansa de la capitan la colonel, fiind in rezerva? ce ai comandat, ce functie ai avut? se face la termen ca la activi? pentru merite? sau o fi activ cu Margareta si merita la exceptional? da dupa cum arata aia, cred ca omu trage o dusca zdravana inainte. ah, de asta, spor de rusine, am inteles..

    bafta!
  • +1 (1 vot)    
    noul candidat (Joi, 9 aprilie 2009, 21:34)

    cetateanul turmentat [anonim]

    Oare de ce la votul pe hotnews noul candidat are 30% iar in final nu va avea nici 10 % ?
    Ori cei care nu stiu carte voteaza pe altii ?
  • 0 (4 voturi)    
    Diversiune pur si simplu !!! (Joi, 9 aprilie 2009, 21:44)

    lordul [anonim]

    Fara alte comentarii
  • +1 (3 voturi)    
    patriciu asta vrea si presedinte... (Joi, 9 aprilie 2009, 22:08)

    RADU DUDA alias PATRICIU [anonim]

    asta dupa ce s-a procopsit ca orice roman muncitor din tzara asta cu o nimica toata..cea mai importanta rafinarie romaneasca asezata strategic de catre ceasca la marea neagra...vrea si mai mult acusha...ca stiti cum e ..UNII NU SE MAI SATURA...VOR SA SUGA TOT..si dupa aia dau chiolhanuri de 100 de ori mai mari decat facea ceausescu...cam asta a auds revolutzia pentru romani...Votati fratilor cu ashtia sa ne fie bine
  • +1 (3 voturi)    
    votati duda! ( n-o frecati) (Joi, 9 aprilie 2009, 22:20)

    jiji [anonim]

    um ziceam si in Dilema Veche, cu mult inaintea operatiilor prin care un domn se preschimba in domnisoara, in Rom�nia doctori celebri precum Walter Roman sau Leonte Rautu au executat operatii de schimbare a sexului Istoriei. Asa a ajuns actul aproape feminin de la 23 August sa capete cu timpul o configuratie paroasa, viril proletara. Dupa cincisprezece ani de la intreruperea mesajelor lui nea Nicu, citiram in gazeta ?Mesajul Principelui Radu de Hohenzollern-Veringen cu ocazia implinirii a 61 de ani de la 23 August 1944? si am gindit ca Istoria se razbuna si ea cum poate pentru ofensa de odinioara. ingaduindu-i adica unui actoras de provincie, ce a ratat rolul cizmarului intr-un film de Sergiu Nicolaescu despre Revolutia de eliberare nationala si sociala, antifascista si antiimperialista, sa joace intr-o piesa proasta, regizata de Ion Iliescu, rolul printului mostenitor care ne ureaza insanatosire grabnica. Din datele pe care le aveam noi pina ieri, reiesea ca regele Mihai traieste. Daca relatiile sale cu prezentul s-au mai imblinzit oleaca in ultima vreme, in ceea ce priveste trecutul se pare ca va mai fi lasat sa astepte la usa pina cind i se va acorda o audienta in toata regula. Poate ca batrinul rege Mihai nu se omoara prea tare dupa tinarul rege Mihai impodobit in acei ani, ca bradutul, si cu Crucea de Fier a lui Hitler, si cu ordinul Pobeda al tatucului, si cu steaua cu pamblica americaneasca. Evident ca nimeni nu-l poate obliga sa ne faca bezele de la balcon si sa ne ofere, pe stadionul 23 August, hot-dogi si Coca-Cola in loc de bere, mititei si dansuri tematice legate de celebra intoarcere a armelor dupa sistemul de functionare al rozei vinturilor. Numai ca, Majestatea Sa ar trebui sa inteleaga ca pe Principele Duda l-am putea inghiti, cel mult, ca pe viezurele lui Urmuz, crud si viu, dupa ce, in prealabil, i-am rupe urechile si am stoarce pe dinsul putina lamiie.

    Mircea DINESCU - Gandul (25-08-2005)
  • 0 (2 voturi)    
    E clar unde merg banii din taxele romanilor (Joi, 9 aprilie 2009, 22:36)

    un roman [utilizator]

    Din banii nostri plateste FSN-ul aplaudacii si pupincuristii care dau cu nori pe HotNews si pe alte siteuri.

    Sa va fie rusine paduchilor ce sunteti.
  • +1 (3 voturi)    
    Casa Regala nu duce lipsa de dude (reportaj de la (Joi, 9 aprilie 2009, 22:50)

    ghe. [anonim]

    Povestea cu Duda si cei 20 de euro a ajuns deja pe la anumite urechi, insa varianta pe care tocmai ma pregatesc sa v-o relatez sigur nu o stiti. S-a intimplat ca, inaintea sarbatorilor de Craciun, o echipa de la Realitatea TV, compusa din Roxana Costei, un cameraman si un sofer, s-a dus in vizita la Castelul Savirsin pentru a face un interviu cu regele Mihai. Cei trei de la Realitatea TV au fost insotiti de un fotoreporter care, bineinteles, voia sa faca niste poze cu familia regala. La Savirsin, echipa de doi plus doi a fost intimpinata de printul Radu Duda, care, dintru inceput, le-a spus ziaristilor ca nu are rost sa-l filmeze pe rege, fiindca acesta nu este doar batrin, ci si cam senil. A fost nevoie de ajutorul doamnei Viorica, bucatareasa, pentru ca regele Mihai sa poata fi vazut la fata si intervievat de Roxana Costei. Nemultumit ca regele a fost, totusi, filmat, Radu Duda s-a mai linistit putin doar atunci cind a inceput sa fie si el filmat, alaturi de principesa Margareta. In tot acest timp, borcanul acela de mustar (care a putut fi vazut la televizor) se odihnea lenes pe o masa regala din sufragerie, iar seara se lasa incet peste Savirsin. Cei patru oaspeti de la Bucuresti l-au intrebat pe Duda daca pot sa ramina peste noapte in castel si Duda, pe un ton princiar, le-a spus: ?Sigur ca da. Va costa 20 de euro de persoana!?. In acest moment, celor patru le-a sarit mustarul, altul decit mustarul regal. Fotoreporterul i-a spus lui Duda ca face ceva in castelul lui, cameramanul a spus ca el nu da 20 de euro, soferul de asemenea. Ca sa-i mai domoleasca, Duda le-a spus: ?Pai, nu va faceti griji, ca micul dejun e inclus in pret!?. Dupa o tiganeala demna de o casa regala cu turnulete si termopane, singura persoana care s-a invoit sa plateasca cei 20 de euro a fost Roxana Costei. A venit apoi momentul cind oamenii se asaza, seara, la masa, in primul rind ca sa manince.
  • 0 (2 voturi)    
    partea a2a (Joi, 9 aprilie 2009, 22:51)

    ghe [anonim]

    Familia regala s-a asezat la o masa, iar cei patru republicani au fost asezati la o cu totul alta masa. Meniul cu care au fost gratulati oaspetii a fost complet ? complet idiot, voiam sa zic. Felul unu a fost compus dintr-un singur castron cu ciorba, plin, plus alte patru castroane, identice, goale. Fiecaruia dintre ei i-a revenit, deci, cite un sfert de castron cu ciorba. Felul doi si ultimul a fost compus dintr-o clatita. O clatita de persoana, din fericire. Ce frumos a fost in excursie la Savirsin!

    Regele Ciorba

    "Academia Catavencu", pag. 16, nr. 1, ianuarie 2005
  • +2 (2 voturi)    
    text (Joi, 9 aprilie 2009, 23:01)

    Luptatorul pentru Dreptate [anonim]

    Este valabil ce spune Alteta Sa, noi ne aflam acum intr-o situatie asemanatoare cu cea de dupa 1866, una in care lupta de interes ocupa timpul conducatorilor, de aceea un om cu sange nobil, ar fi cel mai bun ca presedinte......daca nu ar fi mai bine poate sa redevenim monarhie constitutionala.....ca atunci cand eram "CINEVA IN EUROPA SI IN LUME",nu ca in prezent o tara de consumatori, cu o economie la PAMANT
  • +1 (5 voturi)    
    dorinta (Joi, 9 aprilie 2009, 23:18)

    maria [anonim]

    Stimate Domnule Radu Duda,

    (Imi pare rau, Alteta, ca incep asa, dar la nici 20 minute dupa anuntul D-voastra de a candida domnii analisti de la TV ne recomandau cu malitiozitate veninoasa ca trebuie sa va “obisnuiti” cu termenul acesta daca vreti sa fiti presedintele Romaniei.)

    Mai presus de aparatul de partid, de calcule politice, de sondaje, de vocatia unora de a fi oameni politici, de minciuni nerusinate, de ambitii meschine, in Romania Ascunsa mai exista oameni care cred ca numai Dumnezeu hotaraste cand vine randul binelui si al adevarului. Cred ca sunteti bun si adevarat. O sa fiti surprins si D-voastra de cati oameni gandesc asa.

    Va doresc sa puteti rezista, va fi o lupta mizerabila. Vor exista cu siguranta situatii penibile in care va veti intreba ”Ce caut eu aici?” (stiti foarte bine ce “antrenati” sunt ceilalti in hartuiala si mizerii) ganditi-va intotdeauna la noi cei multi, tacuti, umiliti, mintiti, manipulati, ASCUNSI IN ROMANIA…
    • 0 (0 voturi)    
      marioaro,marioaro... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 6:14)

      iliuta [anonim] i-a raspuns lui maria

      marioaro,marioaro,
      daca,intradevar,te consideri parte din cei'taciti' ar fi cazul sa-ti retragi comentariul de mai sus si pentru autentificarea apartenentei si mai ales in confiormitate ciu dictonul 'daca taceai....'
      De unde atata incredere intr-o persoana care nu a dovedit decat oportunism de cea mai joasa - de fapt ce mai inalta - stetza?
      Care barbat de 1.87m inaltime s-ar fi indragostit peste poate de o principesa daca nu din oportunism?
      Chiar atat de disperata sa fi pentru romane ....romantice,marioaro in cat sa-ti inchipui ca fac parte din realitate,marioaro?
  • +1 (5 voturi)    
    avem o speranta (Joi, 9 aprilie 2009, 23:22)

    simona [anonim]

    Buna seara Alteta,

    Asteptam de ceva vreme aceasta veste buna si in sfarsit ea a venit!
    Am trait cu speranta intr-un viitor mai bun pentru Romania, in cei 20 de ani de la Revolutia din 1989 si am ajuns anul acesta sa nu mai intrezarim aceasta speranta. Increderea in clasa politica a tarii a scazut treptat, an de an, iar intentiile pe care aceasta le exprima cu privire la binele Romaniei nu mai convinge pe nimeni. In fiecare an asistam la un teatru ieftin din partea politicienilor si pare sa nu se mai termine aceasta reprezentatie. Am investit ani de rabdare in “binele tarii” si sacrificiul pare sa vina doar din partea acelora care inca mai cred in dreptate, libertate si mai traiesc cu speranta ca ziua de maine va fi mai buna pentru toti. Romania nu duce lipsa de oameni talentati si cu vocatie, in orice domeniu am alege, acesti oameni inca asteapta sa fie bagati in seama, iar talentul lor sa fie fructificat. Sansa tarii noastre sta in mainile unor astfel de oameni. A venit momentul ca Romania sa se imbrace in haine noi.

    Cu voia dumneavoastra, acum mai avem o speranta.

    Va dorim mult succes si Va sprijinim din tot sufletul.
  • +1 (5 voturi)    
    acum stiu ca voi merge la vot negresit (Joi, 9 aprilie 2009, 23:24)

    paul [anonim]

    Alteta, va multumesc pentru decizia de a va implica, reinviind astfel farame de sperante pentru un tanar de 25 de ani care oscileaza intre a parasi tara si a-i mai da acesteia o sansa; se cuvine, in atare conditii, constientizarea enormei responsabilitati pe care o aveti fata de asteptarile unor tineri suficient de descumpaniti, nu insa complet resemnati. Ne vedem la vot!
  • +1 (5 voturi)    
    vot tanar (Joi, 9 aprilie 2009, 23:26)

    irina [anonim]

    Sunt generatia '89 despre care vorbeati, sunt tanara si ma bucur ca Ati ales sa ne faceti aceasta mare onoare!

    Cu siguranta ca eu si colegii mei de generatie vom avea un motiv sa mergem la vot pentru a va sustine!
    • 0 (2 voturi)    
      deka Betsy aia a lui Obama isi face toti banii (Vineri, 10 aprilie 2009, 0:39)

      Godard [anonim] i-a raspuns lui irina

      vad ca s-a pus in miscare celula de aplaudaci. astia generatie 89, voi nu ati prins da asa i se scria si Tovarasului,tot cu majuscule .e Duda asta vreun D-zeu? nea nelu isi freaca mainile acum. El e Marele Carmaci din ultimii 20 de ani !
  • 0 (4 voturi)    
    un candidat care conteaza (Joi, 9 aprilie 2009, 23:28)

    valeriu [anonim]

    Deja celor care le e frica de candidatura Dvs. au inceput sa isi dea cu parerea pe televiziuni si sa improaste cu venin. Se vede ca toti au frica de a pierde la votul pentru presedentie.

    Mult, mult succes, draga domnule Radu Duda!
  • 0 (4 voturi)    
    romania altfel (Joi, 9 aprilie 2009, 23:31)

    marian [anonim]

    Alteta Voastra,

    Va urez mult succes in aceasta lupta, deloc usoara in care ati pornit! Dupa cum am mai spus intr-un comentariu anterior cu un lider ca dumneavoastra si cu o generatie tanara dornica de schimbare este imposibil sa nu reusim sa facem ceva pentru Romania. Imi pare rau ca nu am putut participa la anuntarea oficiala a candidaturii dumneavoastra dar puteti fi sigur ca sufletul meu va va fi mereu alaturi caci am sa sustin mereu ideile in care am ajuns sa cred datorita dumneavoastra!

    Fie ca prin dumneavoastra visele si dorintele din trecut ale noastre, ale tuturor romanilor sa devina realitati ale viitorului!

    Cu deosebita consideratie.
  • 0 (4 voturi)    
    un gand bun (Joi, 9 aprilie 2009, 23:32)

    andrei [anonim]

    Va spun deschis ca ma indrept la vot doar ptr. dvs, si aveti sprijinul familiei noastre! Sa nu cedati!
    Sa fie intr-un ceas bun si VICTORIE!
  • 0 (4 voturi)    
    urare (Joi, 9 aprilie 2009, 23:35)

    emilian [anonim]

    Va urez mult succes, va voi sprijini candidatura de fiecare data cand ma voi intalni cu cineva, pentru ca dupa 20 de ani de dezamagiri si iluzii cred ca este momentul ca fiecare roman sa se trezeasca la realitate si sa realizeze ca doar reprezentati de un om integru, care a dovedit ca isi iubeste tara, isi pot tine capul sus, cu demintate si sa spuna: Sunt roman! Doar asa tara noastra va scapa cu adevarat de oameni ce isi urmaresc doar propiile interese, oameni lipsiti de principii, de respect pentru semenii lor, ce au promovat si pus la loc de cinste in viata noastra: coruptia, prostia, lenea, hotia si nesimtirea. Va doresc sa aveti sfatuitori intelepti, care sa inteleaga ca cei care au acum puterea nu o vor lasa usor, ca va vor improsca cu noroi si neadevaruri atat pe dvs cat si monarhia, prin metode neortodoxe si ca nu se vor da inapoi de la sloganuri aberante si absurde. MULT SUCCES! Dumnezeu sa fie alaturi de noi si sa fiti ales PRESEDINTELE ROMANIEI.
  • 0 (2 voturi)    
    independent (Joi, 9 aprilie 2009, 23:46)

    V [anonim]

    Hai ca ma faci sa rad. Cine e "independent" in tara asta si ajunge sa candideze la presedentie sau la marlament sau camera desucheatilor? Probabil Duda face parte din "partidul" alora cu titluri care mai de care, ce abia asteapta sa mai puna mana pe ce a mai ramas din bogatiile nationalizate, obtinute prin "munca" de stramosii lor. Fiecare face parte dintr-o clica, nu e niciunul independent.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu ai niciun pic de rusine (Joi, 9 aprilie 2009, 23:57)

    George [anonim]

    Mai Duda ,actoras de mana a treia.
    Tu chiar te simti "principe"?
    Bai putza ,dupa ce doarme cu tine ,principesa margareta cauta pe cineva sa-i ostoiasca dorul de barbat . Tu esti doar o marioneta.Un saltimbanc ,joci un rolisor. Mic ,mic ,asa cum iti este si onoarea.
    Poporul asta nu este chiar atat de usor de pacalit.
    Mars la cotet ,sluga
    • -1 (1 vot)    
      educatia la unii (Vineri, 10 aprilie 2009, 0:53)

      un om educat [anonim] i-a raspuns lui George

      Se vede ca nu prea ai scoala.Nu ai nici o vina.Parintii te-au nascut asa,mai fara minte.Era bine daca aveai,totusi,cei 7 ani de acasa.Sa respecti un om,indiferent ca-ti place sau nu.Ce rau ti-a facut sa fii atat de rau? Te-a obligat sa-l votezi ?
      Suntem in 2009.Au trecut multi ani de cand ai obtinut carnetul de mebru comunist.
      • 0 (0 voturi)    
        Raul l-a facut Romaniei si regelui Mihai... (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:48)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui un om educat

        (Bucuresti- 06 August 2004 - Biroul de presa al Printului Paul). Ca urmare a conferintei de presa sustinute de reprezentantii familiei Hohenzollern, cu privire la folosirea ilegala de catre domnul Radu Duda a numelui de Hohenzollern, Printul Paul al Romaniei precizeaza, din Olanda, urmatoarele:
        Printul Paul al Romaniei a fost informat, intr-o intalnire cu familia Hohenzollern, in Germania, in prezenta avocatilor familiei, despre folosirea numelui familiei, in mod ilegal, de catre domnul Radu Duda, care a adus astfel prejudicii atat familiei cat si statului roman.
        La aceasta intalnire Printul Paul a fost informat ca Furst (Seful familiei Hohenzollern) i-a transmis fiului sau ca niciodata el nu a semnat un document prin care se acorda titlul de Print de Hohenzollern Domnului Radu Duda.
        Printul Paul este consternat de faptul ca domnul Radu Duda a atras familia princiara Hohenzollern, familie din care face parte, intr-un astfel de scandal, fara a se gandi la consecintele gesturilor sale.
        Domnul Duda a abuzat de numele de Hohenzollern si a avut acces in acest mod la pozitii inalte de reprezentare in Guvernul Romaniei. De asemenea, domnul Duda s-a folosit de identitatea asumata fals pentru a-si atrage beneficii personale.
        Actiunile sale au adus prejudicii imaginii Romaniei, iar asumarea acestei false identitati l-a plasat intr-o pozitie compromitatoare.
        Printul Paul, ca reprezentant al uneia dintre cele doua ramuri ale familiei regale din Romania, nu a avut prilejul sa il cunoasca personal pe domnul Duda. Totusi, Printul Paul a fost el insusi, din pacate, victima unor actiuni rauvoitoare ale domnului Duda, care au afectat activitatea Fundatiei pe care Printul Paul o conduce.
        Printul Paul a constatat acum ca nu numai ramura sa de familie a avut de suferit de pe urma actiunilor domnului Duda si spera ca se vor lua masurile necesare pentru ca aceste ilegalitati sa inceteze, asa incat familia Hohenzollern si statul roman sa nu mai fie puse in situatii dezonorante.....
  • +1 (3 voturi)    
    pt george securistu raspuns (Vineri, 10 aprilie 2009, 0:47)

    Lucianmotzul [anonim]

    scriu din ny daca sti ce sint aceste doua litere,sa-ti fie rusine ma creier spalat,sluga odioasa,tradator de neam si tara ,tu nu ai voie sa jignesti pe nimeni ,democratie inseamna ca toti avem aceliasi drepturi egale ,fiecare candidat la presidentia romaniei sa arate platforma si dupa acea sa comentezi,inprosti cu venin si noroi pt ca esti un aservit clici de hotiisi de corupti care au distrus romania./sa fi cu iliescu ,vacaroiu ,hrebenciuc,prostanacul ,vanghelie analfabetul ,elena basescu,voi sa puteti fura nu aveti nevoie de oameni integri ,cu multa cultura ,integri ,patrioti,voi aveti nevoie de minciuna ,haos ,debandada ,hotie ,smecheriietc .si sinteti multi din astia fara 7 ani de acasa si fara bun simt.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te enerva... (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:45)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      dar exact pentru motivele invocate de tine il impinge Patriciu pe Duda la presedintie. Patriciu impreuna cu cei 322, adica Ali Baba si cei 322 de hoti. Asa ca sezi bine in cele doua litere si lasa-ne pe noi sa alegem pe cine trebuie! Ca...noi stam cu presedintele, nu voi. Si...de-abia am scapat de unul care nu mai vroia sa plece de la domnie!
  • 0 (2 voturi)    
    REGELNICOLAE, REGELE UNIRII. (Vineri, 10 aprilie 2009, 1:30)

    ROBERT HORVATH NEW YORK [anonim]

    PRINTUL NICOLAE UN VIITOR REGE AL UNIRII!!

    La prima vizita acasa de pasti Regele Mihai a fost primit de un milion deoameni. El la prezetat pe micutul NiCOLAE ca pe urmasul sau. Pentru ca a dat bir cu fugitii cand popor la rugat printre lacrimi sa nu plece a fost o lovitura de moarte ideii monarhice. Eu am fost artistul care a rupt tacerea. Pe timpul cand regele era interzis, de ziua nationala, la sarbatorirea de la New York m-am urcat pe scena si in fata a sute de invitati romani si straini, printre care sotia presedintelui, am cerut reintoarcerea la monarhie si numirea centrului cultura REGELE MIHAI. Eu am fost acela care a pus un urias portretul regelui inconjurat de flori, in mijlocul expozitiei personale in cartierul marilor galerii de arta din Chelsea. Trebue sa mentionez si despre sotia mea Kiyoko care vorbit la clubul Ciubul Imperial din Tokio in fata familiei imperiale de importanta istorica a personalitatii regelui. In anul 2004 am dedicat expozitia”DE LA DALI LA DEVA” Regelui Spaniei JUAN CARLOS si regelui  MIHAI, Regele Romaniei. Expozitia suprealista a început la New York si, trecand prin diferite orase europene a luat sfarsit in Figueres la doi pasi de Museul Salvador Dali

    VA ROG DESCHDETI www.devagallery.com/
    Spatiul nu permite sa vorbesc despre alte actiuni in favoarea monarhiei si a tarii. Cu alte cuvinte mi-am castigat ascendenta morala sa spun lucrurilor pe nume. Daca coabitarea cu comunistii a familiei regale a fost o grea dezamagire pentru toti, si redus sansele monarhiei la zero, introducerea lui Duda in familia regala a pus capacul.
    • 0 (0 voturi)    
      Boby,my man (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 6:24)

      iliutza [anonim] i-a raspuns lui ROBERT HORVATH NEW YORK

      Boby,my man
      Nu stiu daca ai observat insa subiectul acestei discuti nu este 'ieforturili ridicole lui Boby Horvath pe scena regalista internationala' ci 'ieforturili' la fel de ridicole a lui Duda .
      Bineinteles ai fost indus in eroare de similitudinea in ridicol intre cauzele voastre - a ta si a lui Duda.
      GET REAL si ia-ti medicatia LA TIMP
  • 0 (0 voturi)    
    spera si asta la vrajeala cu schimbarea (Vineri, 10 aprilie 2009, 6:35)

    zaboo [anonim]

    si poate sa fie valabil ce zice el pentru un independent - nu si pentru un intretinut (de statul roman!!)
  • 0 (0 voturi)    
    Cu actuala Constitutie. . . (Vineri, 10 aprilie 2009, 7:51)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . . . niciun Presedinte, fie el Principe sau nu, nu va putea schimba nimic in Romania si va fi mereu la mana si la bunul plac al coalitiilor tip 322. Asa ca draga Domnule Duda, nu promite prea multe ca daca vei nimeri un Premier ca Tariceanu risti sa ajungi la balamuc. Si daca la urmatorul ciclu electoral recidivezi si-ti mai iei drept aliat pe unul ca Geoana sau Voiculescu (pentru ca nu ai incotro) poti sa mergi sa plantezi pomi, sa mangai copii pe cap sau mai stiu eu ce alte asemenea activitati importante pentru ca Presedinte nu vei fi decat pentru a primi in cap oalele sparte de altii. Succes, eu oricum nu va voi vota desi sunt un adept al regalitatii in Romania!
  • -3 (3 voturi)    
    ? (Vineri, 10 aprilie 2009, 8:17)

    s [anonim]

    D-le Duda, in afara de faptul ca sunteti print prin alianta, ce altceva mai stiti sa faceti?
    Independent e si cainele meu, asta inseamna ca e la fel de bun ca dvs, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      independent (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:01)

      instru [utilizator] i-a raspuns lui s

      Da, cainele tau se pare ca e mai independent, cel putin in gandire, decat tine...
  • +1 (3 voturi)    
    mesaj de departe (Vineri, 10 aprilie 2009, 9:39)

    viorel [anonim]

    Alteta Voastra,

    Scriu de foarte departe de tara. Romania ne-a fost fost refuzata noua celor ce eram adolescenti in momentul revolutiei din 1989. O tara care ne-a obligat sa plecam scarbiti de nimicnicia, nesimtirea, indolenta si violenta celor care au purtat fraiele tarii intr-un moment sau altul. Din ce in ce mai mult tind sa cred cu tristete sugrumatoare ca aceste "calitati" au fost preluate si de colegi ai generatiei mele sau de generatii si mai tinere. De aceea aproape am pierdut speranta ca in Romania lucrurile bune si educatia ar mai putea deveni majoritare. Citeam reactiile “expertilor” politici la anuntul candidaturii dumneavoastra si nu am vazut decat vorbe goale ale unor persoane care in ciorba mizerabila a politicii romanesti de azi nu mai pot distinge curatul, imaculatul de mizerie si josnicie. Ma gandeam acum o vreme care ar fi solutia pentru o revolutie a constiintelor in Romania si nu am putut sa gasesc nimic altceva decat miracolul unui lider care sa poata mobiliza acele persoane care mai cred in bine, credinta si dreptate. Refuz sa cred ca nu mai exista acest tip de om in Romania. Mai mult, asa cum biblica Magdalena a avut revelatia binelui in fata lui Isus tot asa cred si in miracolul schimbarii mentalitatilor in fata unui exemplu ca dumneavoastra care ar putea ar putea sa arate cararile demnitatii unui popor in necesitate. Este imposibil sa poti distinge binele dace imprejur vezi numai raul. De aceea cred in sansele pe care le aveti de a reprezenta Romania de pe pozitia cea mai inalta. Prin exemplul dumneavoastra, prin ceea ce sunteti si reprezentati, prin istoria si prezentul familiei dumneavoastra se pot misca munti din loc. Nu stiu daca finalitatea programului dvs politic este readucerea Monarhiei Romanesti acolo unde ii este locul, adica in fruntea tarii. Mi-as dori din toata inima sa fie asa si asa se va ajute si sa ne ajute Dumnezeu. Oricum, in aceasta incercare de a aduce civilizatia in politica romaneasca va sustin fara tagada.
  • -1 (1 vot)    
    sustinere (Vineri, 10 aprilie 2009, 9:43)

    Horia [anonim]

    Stimate dle. Radu Duda,

    O sa fie greu in aceasta lupta pe care ati inceput-o pe 9 aprilie pentru ca o sa va loviti de josnicia mediului politic romanesc, dar prin darzenia dumneavoastra sunt sigur ca succesul o sa va astepte la capatul acestui lung drum. Va doresc dumneavoastra si familiei dumneavoastra din toata inima multa sanatate si mult succes.

    Cu profund respect,
    Horia P.
    • +1 (1 vot)    
      bai Horia, (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:40)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Horia

      Da de ce nu-i urezi tu lu Basescu succes in lupta cu coruptii, particii, nastasii etc? Si zici ca face scandal?
      Adica Duda sa lupte? Duda are voie? Duda n-o sa mai faca scandal? Crezi ca se poate sa lupti cu coruptia in liniste sau ti se pare ca cei corupti, la banii pe care ii au o sa plece armele in fata lu Duda doar pentru ca vb. frumos?
      Stii ce cred eu? Duda n-a inceput nici o lupta pe 9 aprilie si n-o sa lupte niciodata pentru nimic.
      :)
      Hai noroc. :)
      Ti-am raspuns pentru ca m-am gandit ca ai putea fi bine intentionat. Desi am amri indoieli... :)
  • +2 (4 voturi)    
    fiti tare, domnule radu duda! (Vineri, 10 aprilie 2009, 9:49)

    teodor [anonim]

    Domnule Radu Duda,

    V-am urmarit aseara interviul de la "Realitatea", sincer va spun ca ma asteptam la mai mult, eu cred ca ar trebui sa fiti mai "regal", sa nu va mai lasati calcat de asa-zisii reporteri care incearca sa va denigreze - iar ratatul de Turcescu si impertinentul chel de langa el, imi scapa acum numele - sunt platiti gras sa faca tocmai asta cu mijloacele cele mai abjecte!

    Campania abia a inceput si veti avea multe de suportat. Va doresc sa aveti putere sa rezistati pentru ca asta e romanul ,"de ai dai, el iti mai cere de nu-i dai",

    Toate cele bune si sa va vad PRESEDINTE!
  • +1 (3 voturi)    
    Romania (Vineri, 10 aprilie 2009, 9:51)

    Pink Panther [anonim]

    Domnule Duda, va doresc putere, vointa, noroc dar mai ales stomac.

    Uitandu-ma la mesajele postate observ ceea ce vad in fiecare zi: mojici, prostovani, smecheri.
    N-au nimic de zis dar se afla in treaba.

    Asta este tara in care v-ati hotarat sa candidati.
    Va doresc succes.

    Eu personal doresc sa pot alege pe cineva care nu a fost format in mocirla lui Ceausescu si Iliescu.

    Sper ca d-voastra sa fiti unul dintre acestia.
    • 0 (0 voturi)    
      Duda, persoana potrivita... (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:39)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      (Adevarul, noiembrie 2008)
      Plecand de la un text publicat de ziarista Nicoleta Franck intr-un ziar de limba romana din Europa, cotidianul Adevarul a publicat un articol deosebit de virulent la adresa lui Radu Duda, sotul principesei Margareta.
      Nicoleta Franck afirma ca “principele” Radu ar fi de fapt “un securist infiltrat in familia regala cu scopul de a compromite Casa Regala”, iar artizanul acestei manevre ar fi nimeni altul decat fostul presedinte Ion Iliescu. Legatura dintre cei doi, Ion Iliescu si Radu Duda, ar fi fost facuta de tatal actorului Duda, fost medic in Iasi, care a avut o relatie deosebit de apropiata cu Ion Iliescu inca din anii 1979-1980, cand Iliescu era prim-secretar al Comitetului judetean Iasi. De asemenea, este de notorietate faptul ca tatal lui Radu Duda era un marcant membru al PDSR in Iasi.
      Chestionata de ziaristii de la Adevarul, Nicoleta Franck, o romanca care a parasit tara inca din 1947, a declarat ca “este clar ca Iliescu l-a sustinut pe printul Duda. Despre trecutul lui în perioada comunista cred ca nu are sens sa vorbim. Este foarte clar ca a fost trimis de Securitatea comunista sa compromita Casa Regala. Un securist a intrat în Casa Regala. De ce? Pentru ca acesti comunisti au stiut întotdeauna sa se infiltreze, ca sa descopere si sa speculeze slabiciunile oamenilor, ca sa îi poata controla”. Nicoleta Franck a fost o apropiata a Regelui Mihai, scriind mai multe carti despre viata acestuia.
      Calificandu-l pe Radu Duda drept “tovarasul Principe”, Nicoleta Franck aminteste si de faptul ca numele actorului Duda a aparut pe o lista de “persoane de sprijin” ale fostei Securitati, care a fost publicata in presa din Romania cu putin timp in urma.
      • 0 (0 voturi)    
        precizare (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:05)

        Regalist [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Articolul "incriminator" este din 13 oct. 2006, deci nu din 2008 - cel putin indicati corect "sursa". Care "sursa" este, evident, o intoxicare de presa in cel mai pur stil... "KGB-ist"... Ironic, nu-i asa?

        vezi: Franck: "Un securist in Casa Regala"
        http://stiri.rol.ro/content/view/19073/2/

        Oricum, cum urmasii Principesei Margareta la sefia Casei Regale - nepotii ei - nu au nici rang, nici titlu princiar, fiind rezultati din casatoriile surorilor ei cu oameni de rand, Casa Regala va dispare odata cu Margareta, devenind o simpla familie particulara (Medford-Mills, Kreuger sau Biarneix).

        Monarhistii romani isi pun, de aceea, problema unei noi Dinastii, aleasa dintre principii pamanteni ramasi in viata (Sturdza, Ghika, Brancoveanu, Cantacuzino).
        • 0 (0 voturi)    
          Este posibil sa ai dreptate... (Vineri, 10 aprilie 2009, 12:52)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui Regalist

          internetul este plin cu articole realiste si edificatoare. Am citit mai multe si poate nu am retinut exact data. La timpul potrivit, am sa citez si altele. Stilul KGB, insa, nu-mi apartine mie, ci lui Patriciu si Iliescu.
  • -1 (1 vot)    
    Patriciu si duda (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:10)

    Baracuda [anonim]

    Dinule, du-te mai baiete si papa-ti averea pe alte meleaguri ca aici vad ca te tii de dude.
    Bine ma liberalule care finantezi PSD-ul ai nascut o idee de cacao; cum adica un monarhist care e rebublican. Sunteti plecat de acasa rau de tot. Nici cu pastile straine nu te mai faci bine atat tu cat si republicanul tau de principe, actor diletant si ratat devenit peste noapte nobil cu sange de cerneala albastra. Rusine Dinule
  • +1 (3 voturi)    
    Independentul Duda, omul lui Patriciu si al... (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:21)

    judex1 [anonim]

    masofiotilor kgb-isti.
    Se vrea prostirea romanilor pe fata. Prostituatele lui Patriciu, trimise la produs pe forum-uri ascund comentariile de bun simt si realiste in privinta acestui martafoi cu aere de print. Un impostor si un neica nimeni, care, mai grav, afecteaza imaginea regelui Mihai si distruge ideea de monarhie. Cautati pe internet informatii despre acest impostor si va veti convinge singuri. Pentru mine, faptul ca este sustinut de Iliescu si Patriciu este suficient sa inteleg ce se asciunde in spatele acestei noi incercari de manipulare. Prostii, da, pot fi pacaliti, ca intotdeauna!
  • -1 (1 vot)    
    Actor, Principe, Presedinte (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:24)

    anonim [anonim]

    Actoras de provincie devenit principe are sanse in politica tocmai pentru ca nu are nimic in cap. Fara coloana vertebrala si amagit de toti lingaii si frustratii a cazut in plasa viselor desarte. Mai uit la cei ce pupa picioarele Principelui de os actoricesc si ma crucesc de micimea gandirii lor, regale". Nu pricepeti nimic din ce se intampla si emanati tot felul de prostii demne de varta prescolara.
    Ai multe sanse sa te faci de ras ca Presedinte n-o sa fii ales decat cand o zbura porcul.
  • -2 (2 voturi)    
    scrisoare pentru Radu Duda - p. 1 (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:31)

    F.Ioan [anonim]

    Ma numesc Fernando Ioan, locuiesc in Spania, impreuna cu sotia mea, Costela si fetita mea in varsta de doi ani si sapte luni, Maria. Ne aflam aici - eu, de aproape noua ani si sotia de peste sase ani, fetita fiind nascuta aici - in Vilareal. De cand avem antena satelit putem vedea canalele tv din Romania si nu o data a fost, cand, datorita evenimentelor politice, datorita anumitor incidente sociale, am fost foarte indignati, momente in care sotia imi sugera sa schimbam canalul pe unul al televiziunilor spaniole.

    Altetea Voastra, v-am urmarit cu multa placere pe "Realitatea tv". Nu este prima data cand va vedem si ascultam si, ca de fiecare data, ne-ati impresionat cu atat mai mult in aceasta seara cand am putut sa aflam un pic din CV-ul dumneavoasta. Principe Radu, va asteptam de mult. Nu ca pe membru al Casei Regale, ci ca pe un om puternic, pregatit, cu carisma, asupra caruia nu exista suspiciuni. Altetea Voastra, va scriu pentru ca vreau, ca roman sa va cer scuze pentru felul in care cei doi ziaristi, in special domnul Ursu si nu mai stiu cum, s-au purtat in timpul interviului. Nici macar nu v-au lasat sa terminati ce aveati de spus inainte sa anunte incheierea interviului. Jurnalistul de Dambovita, Ursu, avea, cred, impresia ca sta la masa cu Traian Basescu cu care probabil, ocazional, a mai ciocnit si un paharel de vodca. Modul obraznic si mojicesc in care va punea intrebarile si in care va intrerupea, fara ca dumneavoastra sa puteti raspunde pana la capat, nu denota doar lipsa de profesionalism, ci mai degraba, sau mai intai, lipsa de educatie. [...continuare in p. 2]
  • -2 (2 voturi)    
    scrisoare pentru Radu Duda - p. 2 (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:36)

    F.Ioan [anonim]

    Cei doi jalnici "moderatori-vedeta" ai "Realitatea tv" se pare ca nu sunt in stare (dpv. intelectual) sa observe felul perfect coerent in care vorbiti, fara pauze, fara onomatopeele pe care talk-show-urile de la televiziunile comericiale de pe plaiul mioritic le promoveaza cu sarguinta, iar din felul din care statea in scaun se vede ca nu poate aprecia nici tinuta Dumneavoastra impecabila, cea a unui adevarat señor.

    In fond aceste sunt aprecieri pe care le poti face din bun simt, nu trebuie sa iei lectii de protocol ca sa le afli, dar domnul Ursu se vede ca este lipsit de asa ceva. Imi pare foarte rau ca nu am niste studii datorita carora sa va pot sta la dispozitie pentru orice fel de serviciu, am terminat doar liceul, dar, Altetea Voastra, va rog totusi, permiteti-mi sa va dau o sugestie: incercati sa alegeti ziaristii carora le veti mai acorda interviuri. Dupa parerea mea, doar unul cred ca ar avea tinuta necesara, la propriu, sa va stea in fata, si anume Emil Hurezeanu. Pamfletari, semidocti si circari din categoria "carcotasilor", ca domnul Ursu, sa stea la rand.

    Tare mi-ar placea sa avem un presedinte ca Dumneavoastra, prezentabil, frumos, destept si respectat in toata Europa. Sa va dea Dumnezeu sanatate, sa va bucurati de frumoasa Dumneavoastra Doamna, de familie si prieteni si un Paste fericit. MA INCLIN!
    • 0 (0 voturi)    
      Stimate domn, daca iti place asa de mult,... (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:34)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui F.Ioan

      ia-l in Spania si scutestene-ne pe noi romanii. Putem sa ne alegem si singuri presedintele nostru!
  • 0 (2 voturi)    
    Lui Duda (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:39)

    peste [anonim]

    Copile stai cuminte dupa fusta sotiei ca lupii rai te pandesc. Pai, cum, mai principe, sa cazi tu in asa capcana puerila. Iliescu e deja in mintea copiilor, Patriciu n-a avut prea multa minte nici cand era arhitect dara acum cand e primul petrolist al tarii. S-au pus sa te abureasca ca esti destept si prea curat asa ca poti fi un mare Presedinte al romanilor. Sarmanul de tine, putina minte trebuie ca ai de te potrivesti gandurilor lor. Compatimire vesnica.
  • +1 (1 vot)    
    Traiasca Nebunia (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:53)

    Ramona [anonim]

    Bravo Realitatea Tv. Pacat ca presa nu spune in corpore cine este acest neica nimeni numit Principele Duda. Romanii au dreptul la informare asa cum au dreptul de-a alege. Pentru a sti insa ce voteaza trebuie sa cunoasca tot despre cel ce le cere votul. Felicit pe toti jurnalistii ce au curajul sa informeze corect poporul. Nu inteleg ce tot dau din pinteni unii ce scriu pe aici despre ziaristi. Dca nu va convine adevarul e problema voastra si inseamna ca va trebuie mult timp pana sa pricepeti cum functioneaza democratia. Duducule la culcare ca-ti strici tenul daca stai tarziu de vorba cu oamenii maturi.
  • +1 (1 vot)    
    alta diversiune a la Patriciu (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:59)

    TIMBERLAND [utilizator]

    E interesant cit de masiva e aceasta diversiune cu candidatura principelui. Iepurasii mogulilor au scapat pe internet ca turbatii, dati inainte baieti mai luati un ban gramada.
    Oare Regele Mihai e indeajuns de lucid sa perceapa cat de jos s-a pus familia regala cu aceasta caricatura Duda si ca de fapt deterioreaza imaginea familiei regale pe termen lung?
    Intre timp populatiunea romana este aruncata din nou in starea de confuzie profunda in care a trait in ultimii 70 de ani.
    Base din pacate esti singur din nou, e bine ca incerci sa te lupti cu hidra asta cu 7 capete care sufoca tarisoara asta. Noroc bun.
  • 0 (2 voturi)    
    debusolata e regalitatea (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:29)

    anonim [anonim]

    Prinsa intre milioanarii capusa si politicienii pensionari, Casa Regala din Romania a dat dovada de putina sa pricepere politica. Pus pe un val ce se frange inainte de-a atinge malul, frumosul si desteptul Principe pripasit in nobila familie a cazut in hazna pana in gat. Pacat de pata pusa pe acest blazon.Cineva sa le duca repede o busola ca nu mai stiu bietii oameni unde se afla. Va dau un sfat, gratis. Stati in palatele voastre si traiti linistiti si fericiti, i afara lor nu stiu incotro s-o apucati pentru ca sunteti pierduti in praful istoriei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ţepeş Preşedinte!! (Vineri, 10 aprilie 2009, 14:10)

    Dani Trifan [anonim]

    Doar pe Ţepeş l-am merita de preşedinte!
    Noi toţi trebuie să ne schimbăm şi atunci nu va mai fi nici un politician corupt.
  • 0 (2 voturi)    
    ignoranti (Vineri, 10 aprilie 2009, 15:16)

    cris [anonim]

    Vad ca sunt multi ignoranti in Romania...arunca-ti cit vreti cu noroi in acest domn Radu Duda si in monarhia romana;singura perioada din toata istoria Romaniei in care am aratat intradevar ca un popor a fost cea in care ne-a condus monarhia....totusi acesti monarhi care nici macar nu erau romani au luptat sa avem un tel,o tara,niste principii....acum aratam ca o adunatura de animale,nu stim incotro sa o apucam.Ei au fost cei care le-au dat sansa strabunicilor mei sa vorbeasca si sa scrie romaneste(altfel probabil ca inca vorbeam ungureste);ma uit la fotografia bunicului meu,ibracat in uniforma garzii regale,cu sabia in mana si imi dau lacrimile,sa nu aruncam cu noroi in cei care si-au dat singele pentru tara asta si care intradevar pot fi numiti ROMANI.
    Radu nu e Carol,nici Ferdinant,dar mai mult ca sigur poate face mai multe decit dl.chior care ne conduce acum,chiar si decit toti cei care au nenorocit tara asta in ultimii 20 de ani si din cauza carora am fost obligat sa-mi parasesc tara si familia.
    Pt.toti cei care gindesc ca mine!
  • 0 (0 voturi)    
    Duda (Duminică, 12 aprilie 2009, 19:27)

    ma [anonim]

    Ce naste din pisica soareci manânca!
    Dar mai sunt destul de multi prosti care au uitat proverbele stravechi si.... voteaza in proportie de 29%
    Nu credeti in retorica!
    Nu va lasati inselati de cuvinte frumoase si promisiuni!
    Ce a facut practic Casa Regala de la 1945 incoace?
    Care este sensul unei Case Regale astazi?
    Dece trebuie intretinuta aceasta de un popor intreg care sufera?
    Domnule Print Duda nu va ajunge rangul de Print consort al unei regalitati fantoma?