Monica Macovei: N-am spus ca doresc sa-mi fac un partid 

de D.T.     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 15:08 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Rompres
Monica Macovei a declarat pentru HotNews.ro ca n-a spus niciodata ca isi doreste un partid si ca discutia despre infiintarea unei noi formatiuni politice a fost de principiu. Intr-un interviu pentru revista Marie Claire, preluat de HotNews.ro pe 25 februarie, fostul ministru al justitiei, Macovei declarase ca “tara se afla intr-o retea a baronilor din multe partide, care sunt greu de zdruncinat”.

Am spus ca, in principiu, un nou partid ar putea fi o solutie. N-am spus niciodata ca doresc sa-mi fac un partid al meu. Cred ca toti romanii de buna credinta gandesc la fel. Vor un partid fara corupti, fara personaje compromise. N-am spus nimic nou.”, a declarat Monica Macovei pentru HotNews.ro. Ea a mai spus ca declaratia a fost scoasa din context si ca raspusurile s-au referit, ideea de principiu, enuntata si de reporter, care spunea ca se simte nevoia unui nou partid "fara baroni".

Iata sectiunea din interviul aparut in revista Marie Claire, publicat de HotNews.ro in 25 februarie:

Reporter: Dupa ultimele alegeri, romanii sunt mai dezamagiti ca niciodata de politica. Se simte nevoia unui partid nou, fara „baroni“. V-ati gandit sa infiintati un nou partid?
Monica Macovei: Da, cred din ce in ce mai mult ca asta ne-ar trebui. Sunt insa multe lucruri de luat in calcul: este nevoie de un grup de profesionisti in toate domeniile si de finantare. Nu se poate face un partid fara bani – au existat tot felul de tentative de partide mici care au disparut. Cred ca, in situatia in care se afla azi Romania, ar fi singura solutie. Se poate face, fara a spune insa ca va fi usor. Tara se afla intr-o retea a baronilor din multe partide, care sunt greu de zdruncinat. Dar, atat timp cat exista vointa si am sustinerea oamenilor, nu este imposibil.” 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11004 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ar putea fi o solutie... (Vineri, 27 februarie 2009, 15:40)

    Taranistu [anonim]

    Desi greu de realizat....Un partid cu principii , care sa nu accepte fel de fel de traseisti? Din care sa nu faca parte fosti secu, fosti membrii marcanti ai PCR sau altor partide formate pe structura PCR? O fi posibil? Un partid care sa astepte sa creasca singur nu sa se alieze in tot felul de combinatii ? Sau va avea soarta PNT Cd? Mai rezista la noi ceva curat? banuiesc ca imediat ce va prinde " forma" va fi atacat din toate partile, prin toata mass media, la Antene si realitati....
    • +3 (3 voturi)    
      Stimata doamna Macovei (Vineri, 27 februarie 2009, 15:59)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui Taranistu

      Daca dumneavoastra ati da curs totusi acestei initiative va spun cu sinceritate ca m-as alatura cu mandrie respectivei formatiuni. As avea doar conditia sugerata si de colegul de mai sus, cu completarea ca toti cei care sunt inclusi in acte de coruptie sau frauda sa fie exclusi imediat din partid. Va multumesc si astept o materializare a ideii.
  • +7 (7 voturi)    
    Dna Macovei (Vineri, 27 februarie 2009, 15:44)

    Peter badesco [anonim]

    Doamna Macovei este singurul Ministru al Justitiei din toata istoria moderna a Romaniei care s-a luptat sa faca o schimbare reala in viata romanilor. Noi, cei din diaspora, recunoastem in doamna Macovei acel politician nou care ne poate reprezenta corect oriunde in lume. Din pacate lucrul acesta nu se intampla pentru ca nu suntem lasati sa ne organizam asa cum vrem, motiv pentru care Votul Uninominal pur nu este inca la indemana noastra. Guverne succesive au irosit inteligenta acestei femei in loc s-o cultive.
  • +4 (4 voturi)    
    Ar fi bine sa faca un partid (Vineri, 27 februarie 2009, 15:46)

    Alin [anonim]

    Asa as avea si eu cu cine sa votez la urmatoarele alegeri, singurul motiv pentru care am votat cu PD a fost ca Monica Macovei sa fie ministru justitie (asa cum au promis). Dar din pacate inca o tzeapa data de "politicienii" din Romania.
    Aveti sustinerea mea D-na Macovei !
  • +4 (4 voturi)    
    Monica Macovei: N-am spus ca doresc sa-mi fac un p (Vineri, 27 februarie 2009, 15:52)

    aninim [anonim]

    Cred ca ar fi sigura manevra fina pe scena politica in acest an.
    Daca Macovei face partid nu va fi singura si se pune problema: -cu cine ?
    Conducator auto sau avocat merge sing dar companie si partid trebuie sa aiba cu cine sa se asocieze.
    Nu a sramas nimeni cu care sa se asocieze toti s-au patat asa ca ar fi mai bine sa contine o carierera stralucitoare in avocatura acolo unde depnde numai de puterea ei.
  • +3 (3 voturi)    
    sunt de aceeasi parere (Vineri, 27 februarie 2009, 16:06)

    Ionut [anonim]

    Toata sustinerea....nu sunt implicat in nici-un partid deoarece mi-ar fi rusine.
    Sunt scarbit de toata sleahta politica.
    D-na Macovei, din Tg-Jiu va saluta un tanar de 28 ani care ar face orice sa sustina un asemenea proiect !!
    Numai sa va hotarati, si intr-o luna sau doua strang cel putin 50 de persoane tinere, integre, fara obligatii, fara datorii de achitat catre mafia de orice fel.
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 27 februarie 2009, 17:59)

      Valemtin [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Sunt numerosi oameni cu mult bun simt care nu sunt implicati in politica tocmai pentru faptul ca,pana-n orezent, in Romania nu am reusit sa avem un partid cu adevarat si nici macar gasti de cartier ci numai niste adunaturi ipocrite, tupeiste si lipsite de cel mai elemenrat bun simt.
  • +4 (4 voturi)    
    Doamna Macovei (Vineri, 27 februarie 2009, 16:18)

    Gimmy [anonim]

    Habar nu aveti cate adeziuni veti avea inca din prima zi daca ati indrazni totusi sa faceti un nou partid!

    Suntem satui pana in gat de ceea ce a ajuns sa insemne politica la ora actuala!
  • +4 (4 voturi)    
    Un nou partid (Vineri, 27 februarie 2009, 16:26)

    IMC [anonim]

    Stimata doamna,
    Fara indoiala infiintarea unui partid politic nou, in Romania de azi, fara corupti, cu un program adecvat si cu taria de a-l sustine, este dificila. Dar ideia, oarecumsugerata in interviul dvs., iata ca prinde ... Poate ca totusi ar fi mai usor sa ne luptam cu lichelele aflate azi la putere, decat sa le suportam in continuare!
  • +4 (4 voturi)    
    D-nei Macovei (Vineri, 27 februarie 2009, 16:27)

    danuta [anonim]

    Ar fi foarte bine daca ati vrea sa formati un partid.multi oameni de rand si chiar intelectuali ar fi alaturi de d-voastra.

    cu respect,
    din canada
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 27 februarie 2009, 16:31)

    c. [anonim]

    Haideti sa incepem cu semnarea unei scrisori comune pentru infiintarea unui astfel de partid. Poate o convingem
  • -2 (4 voturi)    
    unu (Vineri, 27 februarie 2009, 16:51)

    unu [anonim]

    Partid nou, fara corupti. Finantat de cine? Doamne, mare e gradina ta!
    • +3 (3 voturi)    
      de noi toti (Vineri, 27 februarie 2009, 18:17)

      nergalus [utilizator] i-a raspuns lui unu

      as dona si 1000 euro , daca as sti ca se schimba ceva in romania
      in america Obama a castigat prin sustinerea oamenilor obisnuiti , aici orice companie / persoana fizica nu are voie sa doneze mai mult de $2400 pentru un candidat, si el a strans zeci de milioane de dolari.
  • +4 (4 voturi)    
    Sunt mai optimist acum (Vineri, 27 februarie 2009, 17:00)

    Joan [anonim]

    Cred ca ar fi cea mai buna stire a anului 2009 demna de Cartea Recordurilor. Romania merita ceva mai bun decat actualele partide ( ipocrite) care profita de naivitatea noastra. Domna Macovei nu ne lasati balta ,aveti tot sprijinul si increderea noastra .Vrem ca Romania sa fie recunoscuta pe plan international pentru valorile ei si nu pentru "Excrementele corupte" din Parlament si Guvern.
    Comtinuati cu Aceasta Initiativa.Va multumesc
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 27 februarie 2009, 17:00)

    sadwank [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    partid Mac (Vineri, 27 februarie 2009, 17:08)

    aabb [anonim]

    Subsriu la cele spuse in comentarii. Se simte nevoia unui alt politician(om) de talia lui Coposu si D-na Macovei poate deveni.Sigur, entuziasmul de inceput trebuie urmat de filtre foarte severe.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu inteleg.. (Vineri, 27 februarie 2009, 17:08)

    Daniel [anonim]

    De obicei jigodiile si fraierii sar imediat la gatul d-nei Macovei.

    Nu vad nimic. Sa se fi trezit fraierii la realitate?

    Raman la parerea ca prostii sunt cauza tuturor relelor din Romania mai mult decat ticalosii.

    Intr-adevar D-na Macovei, suntem cativa care va putem sustine. Poate chiar mai mult decat atat.
    SA NE IMPLICAM!

    Dar "brandul" sunteti d-voastra. Greul tot pe d-voastra va cadea!
    Ticalosii si prostii va vor astepta la cotitura.
    Dar ati dovedit ca puteti sa-i speriati.

    Deci: Are WE ready?
    GO!!!!
  • -4 (4 voturi)    
    Un nou partid? (Vineri, 27 februarie 2009, 17:19)

    Frobenius [anonim]

    Un nou partid va deveni, pina la urma, un alt partid. Nu de un alt partid este nevoie. Este nevoie de altceva.
  • +4 (4 voturi)    
    toata diaspora cu Macovei (Vineri, 27 februarie 2009, 17:35)

    Francezu [anonim]

    Clar ca sunt multi care vor adera! Cu cea mai mare! Cea mai buna idee pe anul 2009. Romanii din Franta sunt cu dvs.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 27 februarie 2009, 17:46)

    soros [anonim]

    NU UITATI TOTUSI CA ASTIA DE ACUM MAI AU SI ARME!!
    NU MAI ESTE CAIN 90!!
    ALTEFEL, DA ESTE NEVOIE DE O NOUA DOCTRINA, O NOUA SPERANTA
  • +5 (5 voturi)    
    alta politica (Vineri, 27 februarie 2009, 17:50)

    Silviu Viorel [anonim]

    Pentru Hotnews- va rugam sa -i trimiteti aceste pareri d-nei Macovei . Cred ca o vor convinge sa ia o hotarare in acest sens.
    Daca nu - ii mai spun si eu ca un partid se face pe marginea unei idei si sustinere populara . Ideea principala este cea a unei alt fel de politica - orientata catre cetatean = sincera , deschisa , onesta si in interesul acestuia .
    Pe entuziasm s-au castigat niste alegeri - Le va castiga acest partid daca nu-si va propune legi pentru muschiul propriu si nici pensii si salarii imense , care va gestiona tara pentru toti nu pentru o clica .
    Si mai sunt oameni adevarati in tara asta - trebuie doar sa-i cheme cineva care vrea sa faca curat ...
    Cu stima ,
  • +3 (3 voturi)    
    ziaristii rastalmacesc declaratiile... (Vineri, 27 februarie 2009, 18:15)

    Felix [anonim]

    Desi nu ar fi rau ca Monica sa isi fac un partid... ar atrage 90% din cei cei 70% care sunt dezamagiti de politica si nu voteaza.... Asta ar insemna cel putin 60% din electorat.... Toate partidele mafiote:
    PSD, PC in primul rand, dar si PDL si PNL ar intra in panica si ar face totul sa o stopeze... Toata stima pentru Doamna Monica Macovei....
  • +3 (3 voturi)    
    interviu si mail (Vineri, 27 februarie 2009, 19:51)

    Silviu Viorel [anonim]

    Pentru Hotnews - va rog sa-i solicitati d-nei Macovei un interviu cu intrebari puse de cititorii dvs...sau daca nu - rugati-o sa va dea un mail si afisati o pagina cu ce ar vrea fiecare de la un partid de politicieni adevarati .
    Haideti sa vedem ce o sa iasa ...cei din diaspora cred ca ii vor trimite bani sa puna bazele partidului ...
    poate vede si dansa cum stiu romanii sa-si pretuiasca politicienii care nu-si inseala electoratul .
  • +3 (3 voturi)    
    mitul conducatorului providential (Vineri, 27 februarie 2009, 20:33)

    directia 5 [anonim]

    functioneaza numai in dictatura,in democratie d. Macovei -o persoana caruia Ro ii datoreaza fff mult-pt o constructie politica are nevoie de un sprijin popular-iar acest sprijin a cam lipsit,in 2007 cand Sen. a votat motiunea simpla imp. D Macovei in PU daca s au strans 200 de oameni, iar jumatate din ei au fost 'acacademicienii' lui vantu,trebuia mihaiu si toma s a maculeze o miscare de sustinere a d. ministru-are nevoie de o sustinere materiala,de un aparat de militanti,de sedii,de logistica,de presa-isi inchipuie cineva cum v a trata antenele si irealitatea o miscare care o sustine pe d. Macovei, dusman declarat al oligarhilor vantu,patriciu si felix ? hai ca nu i greu.
    Tot respectul pt aceasta ADEVARATA DOAMNA, care alaturi de Coposu si Ratiu ,reprezinta aspiratia romanilor sore democratie si libertate
  • +3 (3 voturi)    
    un nou partid cu doamna Macovei in frunte (Vineri, 27 februarie 2009, 20:44)

    Oana Ciolbotaru [anonim]

    Ar merita sa ma intorc in Romania pentru asta...

    cu respect,
    din Houston, TX
  • +3 (3 voturi)    
    Sustin! (Vineri, 27 februarie 2009, 20:46)

    Voica [anonim]

    Doresc sa contribui la politica romaneasca, nu o pot face din aceleasi cauze de dezgust. Nu exisa niciun partid in care sa pot crede ca actionez spre binele comun.
    Asta mi-am spus si eu cand am citit interviul cu dumneaei: daca va aparea acest partid, voi alerga sa ma inscriu si sa imi ofer contributia.
    Da, putem!
  • +1 (1 vot)    
    Partidul (Vineri, 27 februarie 2009, 21:54)

    Decebal [anonim]

    sa se numeasca DACIA in amintirea stramosilor nostri !
  • +3 (3 voturi)    
    Monica Macovei, presedinte, din 2009. (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 7:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este imposibil de greu sa se infiinteze un nou partid, mai ales daca s-ar alcatui cu oameni de felul Monicai Macovei.
    Exista, insa, o solutie mai directa : Monica Macovei sa candideze la postul de presedinte al tarii, chiar in aceasta toamna. Ar fi o "lovitura" primita foarte bine in cancelariile marilor tari din UE. Poporul roman ar demonstra inca o data ca si mamaliga explodeaza si, de aceasta data, ar face-o cu mult mai mult succes, ne-ar plasa in randul lumii civilizate, onorabile. Le-am arata tuturor ca nu numai Germania dispune de femei valoroase (doamna Merkel) care sa conduca tara. Este singurul candidat care il poate invinge pe Traian Basescu. Atmosfera politica s-ar limpezi, ar deveni mult mai respirabila.
    Altfel, singurul care il poate invinge pe Traian Basescu este Traian Basescu.
    Va doresc succes la alegerile din toamna, doamna Monica Macovei.
  • -4 (4 voturi)    
    avem case nationalizate de dat la chiriasi (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:57)

    alde buleandra [anonim]

    dati-i tare toarsa macovei -
    vrem partid,nu vrem partid.
    la capitolul lacomie si nesimtire
    ati fost in rand cu toti nemernicii din politica.
    mai bine intrati pe de-a dreptu-n pdl
    si nu va mai izmeniti atata.
    a avea o gasca nu insemna
    ca si poti face un partid structurat.
  • +1 (1 vot)    
    partid monica macovei (Duminică, 1 martie 2009, 13:24)

    sipoteanu lavinia [anonim]

    am toata admiratia pt d-na monica macovei. A fost al doilea ministru care a facut ceva pt justitie, dupa valeriu stoica. As sprijini-o cu toata increderea pt infiintarea unui partid
    probabil ca ar fi primul si ultimul in care m-as inscrie. ii doresc mult noroc si o asigur de umilul dar sincerul meu sprijin.