UPDATE: Tariceanu nu le-a permis liberalilor sa negocieze cu coalitia PDL-PSD pe marginea amendamentelor la buget

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2009, 13:14 Actualitate | Politic


Desi initial parlamentarii liberalii erau dispusi sa negocieze cu PSD si PD-L pentru a obtine bani pentru circumscriptiile in care au fost alesi, Calin Popescu Tariceanu a interzis in sedinta grupurilor parlamentare orice discutii in acest sens. Tariceanu ar fi tunat si fulgerat in sedinta, amentandu-i pe parlamentari sa sisteze orice negociere cu reprezentantii Coalitiei. Sursele Hotnews.ro au declarat ca presedintele PNL le-ar fi spus liberalilor ca daca accepta sa primeasca banii de la Guvern "vor fi disecati si acuzati de presa".

De altfel, Tariceanu a declarat, la finalul sedintei grupurilor parlamentare, ca PNL nu va face nici un compromis si nu va renunta la sustinerea amendamentelor.  "Nu renuntam la nimic! Vreau sa fiu foarte clar inteles, nu facem niciun fel de intelegere, de troc. Trebuie toate amendamentele sustinute, daca se considera ca aceste amendamente sunt utile, ele trebuie aprobate. Daca puterea vrea sa se comporte ca pana acum, n-are decat s-o faca, dar cu toate consecintele care decurg din aceasta atitudine", a precizat Tariceanu.

Sursele Hotnews.ro sustin ca PSD si PD-L erau dispusi sa le ofere parlamentarilor PNL cate doua miliarde lei vechi pentru circumscriptia pe care o reprezinta. Intelegerea a picat la interventia categorica a lui Calin Popescun Tariceanu. Aceleasi surse sustin ca o parte din liberali ar fi dispusi sa negocieze pentru ca interesul lor ca parlamenatri este sa directioneze bani in  circumscriptia pe care o reprezinta, dar se tem de interdictia presedintelui de partid.

Pe de alta parte parlamentarii PSD si PD-L incearca sa poarta discutii individuale cu liberalii pentru a-i convinge sa accepte banii si sa nu-si mai sustina amendamentele.

Surse parlamentare declarasera joi ca Guvernul ar putea sa accepte cateva amendamente ale liberalilor pentru a debloca dezbaterile la buget, iar reprezentantii Coalitiei poarta negocieri cu PNL privind sumele care vor fi alocate liberalilor. Suma pe care guvernantii PSD si PD-L sunt dispusi sa o cedeze este intre 500 de milioane si 1 miliard lei noi. Dezbaterile la bugetul de stat au fost blocate de catre liberali care au depus peste 3.000 de amendamente.

In cursul diminetii de joi, parlamentarii au amanat discutia pe bugetul Ministerului Educatiei, pe motiv ca este un domeniu mai "complex", presedintele de sedinta, senatorul PDL Alexandru Peres, sugerand chiar ca negocierile "de afara" nu au fost finalizate.

Negocierile Coalitiei cu PNL au loc in contextul intarzierii dezbaterilor pe bugetul de stat pe 2009. Liberalii au depus peste 3.000 de amendamente si au ingreunat dezbaterile in plenul reunit. Liberalii au amenintat ca in cazul in care nu le vor fi aprobate macar cateva amendamente vor trimite prin posta alegatorilor toate propunerile respinse de parlamentarii PSD si PD-L.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















867 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Circul continua! (Joi, 19 februarie 2009, 13:34)

    Paul [anonim]

    Ma intreb daca or sa se opreasca vreodata!?
    • +1 (1 vot)    
      Tariceanu e disperat ! se va sinucide ? (Joi, 19 februarie 2009, 21:33)

      Gogol [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Statul roman a pierdut miliarde de Euro datorita
      afacerilor lui tariceanu incepand cu 1996 cand a fost un foarte slab si corupt ministru la Industrie nenorocind CHE Portile de Fier prin incredintarea directa a reabilitarii firmei Sulzer mana in mana cu Buzaoianu de la Energy Holding ! acum amai dat un tun cu concesiunera unui neica nimeni ca Sterling aka Rompetrol !
      ce isi mai doreste un infractor decat o moarte demna ! ???
    • -1 (1 vot)    
      Tariceanu e pe mana cu Videanu ! (Joi, 19 februarie 2009, 21:56)

      Hansel und Gretel [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Don Basescu , va raportez cu supusenie ca Videanu tradeaza ! la Hidroelectrica , unde e muntele hotiilor in energetica -nu se misca nimic deoarece Videanu se da ocupat cu bugetul ! A luat si Videanu dreptul ( se aude ca minim 2 milioane cash de euroi )s i acum tergiverseaza ! parerea mea este ca trebuie schimbat urgent la pampersi,eventual cu o arestare ! Nu aveti un om de incredere la Industrie ?
  • +6 (6 voturi)    
    Numai ei sunt in stare de asa ceva ! (Joi, 19 februarie 2009, 13:40)

    ion roata [anonim]

    Guvernantii liberal n-a fost in stare sa rezolve absolut nimic timp de 4 ani cat au fost la guvernare,n-au accesat banii de la UE dar nici din bugetul de stat pe cei 4 ani cat au fost la guvernare nu au facut nimi decat pentru ai imbogati pe maharii lor cu salarii mari si lefuri consistente.
    Si ca sa-si duca la capat activitatea lor de impotrivire fata de popor bine inteles ca fac acest gest de impiedicare a adoptarii acestui buget.
    • -4 (4 voturi)    
      pt Ion Roata-semianalfabet latrator (Joi, 19 februarie 2009, 14:05)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      "Guvernantii liberal n-a fost in stare"
      "pentru ai imbogati"
      "bine inteles"
      macar stii ce este un buget?
      formularea "activitatea lor de impotrivire fata de popor " din ce vagauna a gandirii tale inapte ai scos-o?
      si inca o informatie: leafa este sinonim cu salariu, adica ai zis de doua ori acelasi lucru.
      Macar nu mai scrie nimic.
    • -4 (4 voturi)    
      Da, numai ei au si cap pe umeri... (Joi, 19 februarie 2009, 14:22)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      Cine a impiedicat PSD sau PDL sa depuna amendamente la buget in timpul guvernarii PNL?
      Cine i-a impiedicat sa ceara bani/proiecte pentru cetateni?
      Si ce forta era atunci PNL-ul in parlament?
      HA!

      Numai prostia si incompetenta care ies acum la iveala au impiedicat PSD+PDL (FSN) sa faca asta!
    • -3 (3 voturi)    
      ? (Joi, 19 februarie 2009, 15:30)

      cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      te trezesti vb.
      accesarea fondurilor UE e un capitol care te depaseste.
      v-a manipulat complet boc si base cu fondurile astea.
      corect astea nici nu ar tb luate in calcul - ar tb sa fie suplimentare pentru buget . daca tinem cont de ele se alege praful
  • +4 (4 voturi)    
    ??? (Joi, 19 februarie 2009, 13:56)

    stefan [anonim]

    1 Bugetul nu e al PDL, PSD sau nu mai stiu cui. E al Romaniei, guvernata, din intimplare acum de un guvern PDL-PSD.
    2. Poti aloca bani de la Buget liberalilor, adica sa finantezi partidele in baza unei legi. O lege simpla ar putea da fiecarui partid 3 lei pe an pentru fiecare vot primit. Si pentru asta n-ai nevoie de amendamente. E simplu de tot.
    3. Sa ai la un buget 7000 de amendamente e risul curcilor. Ori bugetul e mizerabil facut, ori parlamentarii sunt nebuni. Nu vad nici timpul fizic necesar sa le citesti pe toate, daramite sa le analizezi.
    4. Afirmatiile de genul anul trecut ati fost voi, acum suntem noi demonstreaza (oare mai era nevoie?) ce clici conduc de 20 de ani Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba nu din intamplare! (Vineri, 20 februarie 2009, 12:07)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Din motive obiective - rezultatele alegerilor.

      Punctul doi mi se pare prea putin gandit. Imi fac partid, si jumatate din banii ce-i capat de la buget ii dau pe pomeni electorale. Aia-s bani pierduti. Mai bine fara asa un mecanism.

      La punctul trei, eu as inclina pt. varianta cu parlamentarii nebuni. Desi nu foarte. E buget de criza, e evident ca sunt bani mai putini decat e nevoie, si ca fiecare depune amendament si cere mai mult. Asta e mai degraba imaturitate politica decat nebunie.
  • -1 (1 vot)    
    Doi insi sunt de vina (Joi, 19 februarie 2009, 17:36)

    cornel [anonim]

    Doi insi sunt de vina ptr. lansarea in Romania a unor astfel de oameni bolnavi ,cum e tradiceani(& patriciu) : Basescu ca l-a adus in scena polituca si Iliescu(cu ai lui ) ca i-a dat iluzia ca e un "cineva) !!!
    • +1 (1 vot)    
      Iuda (Joi, 19 februarie 2009, 21:10)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Nu trebuie uitat Stolojan care a dat peste cap tot aranjamentul din 2004. N-au avut din timp o varianta B iar Base nu a putut sa prevada ce avea sa se intample. Nu s-a gandit nimeni ce catastrofa poate fi acest Finkelstein Tariceanu.
      Si-acum saboteaza bugetul dupa cum n-a intrat in negocieri la formarea guvernului. Sper sa-l ponoseasca si PNL-istii si alegatorii, si presa pentru acest sabotaj in vremuri de criza. Nu vad sa fie asa o problema cu intarzierea aprobarii dar ar trebui pedepsit, hulit, neglijat, scos din viata politica sau sociala pentru totdeauna.