Kelemen Hunor: Empatia lui Basescu fata de maghiari se opreste la palinka si kurtos kalacs

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2009, 20:09 Actualitate | Politic


Presedinele executiv al UDMR, deputatul Kelemen Hunor, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, la Miercurea Ciuc, ca "empatia presedintelui Basescu fata de maghiari si dezideratele acestora se opreste la palinka si kurtos kalacs" (colac secuiesc - n.r.), informeaza Mediafax.

Kelemen Hunor a afirmat ca nu a fost surprins de declaratiile facute de presedintele Traian Basescu la Budapesta, in ceea ce priveste acordarea drepturilor colective minoritatilor si autonomia solicitata de maghiari.

"De fapt, presedintele Basescu s-a dus la Budapesta ca sa ne transmita: «Am venit aici sa va spun sa nu va bazati pe mine». Cel care neaga drepturile colective ale minoritatilor, neaga, intr-un mod ascuns, dreptul la existenta al comunitatilor nationale si cu acest lucru nu putem sa fim de acord", a declarat presedintele executiv al UDMR.

Intrebat de un jurnalist maghiar cand va fi conferita autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc, presedintele Traian Basescu a raspuns ca termenul cand acest lucru s-ar putea intampla este niciodata. "Acesta este niciodata, pentru ca Romania este definita ca stat unitar suveran si nu cred ca vreun politician roman ar avea o alta abordare decat Constitutia", a declarat presedintele Traian Basescu la finalul unei intrevederi cu omologul sau maghiar la Palatul prezidential din Budapesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2645 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    vorbesti sa nu adormi (Vineri, 6 februarie 2009, 20:18)

    fc [utilizator]

    vorbesti sa nu adormi pe bani publici ai tuturor cetatenilor romani. ce drepturi colective au romanii din ungaria?
    • +3 (13 voturi)    
      Exact (Vineri, 6 februarie 2009, 20:38)

      Razvan (360romania.eu) [anonim] i-a raspuns lui fc

      Ce "empatie" are presedintele Ungariei pentru minoritea romana ?

      La o asa mostra de nesimtire este greu sa raspunzi civilizat. Sa isi bage ungurii "empatia" unde vor si daca vor sa traiasca in pace in Romania sa o faca, iar daca nu le convine sa plece.
      • -6 (12 voturi)    
        Ia aminte romane (Vineri, 6 februarie 2009, 22:33)

        gustirom [anonim] i-a raspuns lui Razvan (360romania.eu)

        Au plecat svabii si sasii stiti ce sa ales de gospodariile lor.....administrat de moldoveni si de bistriteni. Dac pleaca si ungurii va mananca JEGUL care va caracterizeaza de altfel........
        • -2 (12 voturi)    
          ai ramas fara argumente... (Vineri, 6 februarie 2009, 23:40)

          adi [anonim] i-a raspuns lui gustirom

          gunoi uman conlocuitor!!!
          drum bun, dupa unii ca tine nu vom plange!
          chiar asa, nu credeti ca aveti cam mult tupeu pentru o natie "minoritara" din totdeauna in Ardeal?
        • 0 (2 voturi)    
          hahaha..... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:17)

          Masacru [utilizator] i-a raspuns lui gustirom

          iote ba cine tinea tzara in spate!

          du-te Attila, du-te!
          dar vezi ca daca te duci, Ungaria n-o sa mai fie mare exportatoare de lemn.

          App, cum de sunt ungurii exportatori de lemn cand ei au numai pusta? ;)
        • 0 (6 voturi)    
          cetatean roman esti si tu.. (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:44)

          alin [anonim] i-a raspuns lui gustirom

          ai o problema cu tara in care traiesti? esti liber sa pleci in ungaria! ce mai stai in jegul asta? ai uitat ca esti pui de popor migrator? vrei sa dam autonomie la toti ratacitii care isi pun cortul pe meleagurile noastre? pai daca va dam autonomie in cativa ani ne trezim cu milioanele de indieni si chinezi ca vor si ei 1-2 judete autonome.. doar e globalizare.. lor de ce sa nu le dam? tot din asia vin, ca si voi :)
    • +2 (14 voturi)    
      de acord :vorbesc sa lase impresia ca traiesc ! (Vineri, 6 februarie 2009, 20:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui fc

      grofii maghiarilor ,ridicati in averi si in politica pe seama naivitatii electoratului maghiar chiar cred ca daca fac marunt din buze , inseamna ca au aspune ! Suntem europeni ,nici maghiari ,nici romani ,suntem oameni ! Cum am plecat din preistorie ,cine pe cine a ocupat ,cine pe cine a castigat la judecata isdtoriei ,chiar nu mai conteaza ! pot dansa si canta cat vor in traditia maghiara ,cand e la vreo angajare engleza ,informatica ,carnetul de conducere conteaza ! Daca creierul este mai mic sau mai mare, parintii sunt de vina ,nu UDMRul care practica crestinismul si sovinismul in egala masura doar pentru ca oamenii politici maghiri ca si cei romani ,nu au meserii sigure , sunt poeti ,sau fosti turnatori la Securitatea sau spioni maghiari deadreptul ,mancand banii Ungariei de pomana,doar pentru imbogatirea proprie !
      • +10 (14 voturi)    
        da (Vineri, 6 februarie 2009, 22:02)

        kk [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Zici bine. Acea zisă autonomie nu este cerută de majoritatea populaţiei, ci de clasa politică hapsână după putere. Dacă maghiarilor nu le-ar conveni să trăiască în România, ei ar fi plecat demult dincolo de Tisa. Am prieteni români de naţionalitate maghiară, foarte mulţi chiar, însă nici unul nu ar părăsi ţara sau să schimbe centrul de decizii. Maghiarii trăiesc şi muncesc împreună cu ceilalţi, diferenţa fiind că ei cunosc o limbă în plus. Gesturi de incultură de genul acesta sau opusul - ultranaţionaliste nu vor putea niciodată schimba ceea ce este.
    • -2 (2 voturi)    
      Aberatii (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:00)

      MTZ [anonim] i-a raspuns lui fc

      Am 2 pareri mari si elocvente despre tine :
      1-esti un analfabet care te-ai sculat frustrat de dimineatza si nu sti cum sa faci pentru a arata cat de penibil esti, culca-te la loc !
      2-cum sa le dam autonomia ungurilor may desteptule ? Ia du-te prin Transilvania sa vezi cate indicatoare rutiere in limba romana vezi, incearca sa cumperi ceva, cand ceri in romana zici ca au vazut moartea. Asa ca lasa-i pe ai sub papuc acolo ca stau bine!
  • +10 (16 voturi)    
    - (Vineri, 6 februarie 2009, 20:26)

    rontzaila [utilizator]

    ce nu intelege vicepresedintele UDMR este ca acordarea de drepturi speciale minoritatilor este foarte greu de explicat majoritatii. eu, de exemplu, nu inteleg de ce o minoritate, de orice fel ar fi ea, ar trebui sa aiba drepturi speciale.

    ce ma nedumereste cel mai mult este nedumerirea lui Hunor vis-a-vis de o declaratie absolut normala a lui Basescu, respectiv faptul ca romania este un stat unitar suveran si, ca atare, autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc, asa cum e ea inteleasa de UDMR, nu va avea loc niciodata.
    • +6 (14 voturi)    
      - (Vineri, 6 februarie 2009, 20:53)

      lukeok [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      pai are legatura cu faptul ca nu a luat nici un ciolan de ros printr-un minister in noul guvern. de cite ori udmr-ul e in 'opozitie' apare si problema minoritatilor (de fapt problema maghiara ca nu mai pot ei de alte minoritati), de cite ori sunt undeva cocotati pe un fotoliu.. toate sunt chiar frumoase.
    • +6 (12 voturi)    
      UDMR (Vineri, 6 februarie 2009, 20:58)

      Mircea Rusu [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      Ordinea alfabetica este: drepturi, indatoriri si privilegii. Cum vede UDMR aceasta ordine prin optica partidului?? Prietenii nostri de alta nationalitate au si indatoriri ori numai drepturi si privilegii. Este de datoria lor sa respecte legea tarii in care traiesc?? este datoria lor sa respecte si celelalte nationalitati conlocuitoare, adica pe romani?? Sper ca mica mea doza de patriotism sa nu fie considerata "nationalism" In Romania abordarea tricolorului cum se considera?? patriotism sau...... In toate filmele americane, toti se mandresc cu steagul atarnat in fata casei si pe tricouri, etc....dar ei sunt patrioti, nu-i asa??
    • +1 (7 voturi)    
      autonomia nu e inteleasa nici de UDMR (Vineri, 6 februarie 2009, 22:34)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      Poanta e ca UDMR nici nu are vreun proiect legislativ privind autonomia Tinutului Secuiesc.
      • -1 (1 vot)    
        nu au ciolane (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 13:24)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        UDMR-ul face valuri. Habar nu are despre ce vorbeste. Simte ca, din cand in cand, trebuie sa isi aduca aminte de autonomie si alte lucruri de acest gen. De ce are nevoie de autonomie? Mai mult ciolan pentru lideri? Evident.

        La urma urmei insa, maghiarii din Romania sunt exact ca si romanii. Au conducatori prosti, corupti, insetati de putere. Ei, ca si noi, continua sa ii voteze, sa si-i puna in functii mari.

        Ce vor pana la urma acesti lideri de maghiari?
        Cat timp in Romania lucrurile merg intr-o anumita directie fara sa fie nevoie de aportul lor, ei nu vor primi niciodata un ciolan.
        Pacea si stabilitatea aduc in general prosperitate pentru cei de la putere. Cand nu esti la putere si nu intrevezi niciodata aceasta posibilitate pe timp de pace, purcezi la destabilizare si la razboi. In acest ultim caz, sansele sa obtii ciolane sunt mai mare decat pe timp de pace.
  • +8 (14 voturi)    
    Nu exista drepturi colective decat in stat tribal (Vineri, 6 februarie 2009, 20:42)

    Honved amarat [anonim]

    Acolo unde toata arhitectura etatica e construita in jurul echilibrului interetnic se poate accepta coneptul de "drepturi colective".

    In rest, Europa respinge categoric astfel de drepturi, constitutional ele sunt arhaice si regresive. Exclusiv unele state europene multietnice accepta asa ceva, dar si acolo exista dezbateri si scandaluri continuu.

    Bosnia se va destrama ca "stat multietnic", sefii marilor partide sarbesti, croate si musulmane au semnat pentru confederalizarea etnica a tarii, fiecare etnie cu guvern prim-ministru, parlament, politie si forte de securitate proprii.
    Belgia e pe acelasi drum si doar enorme presiuni din partea altor state europene (ca sa nu dea "exemplu negativ") mai mentin o unitate de fatzada intre flamanzi si valoni.
    Scotia isi pregateste atent un referendum pentru independenta fata de UK (alt stat multietnic in curs de destramare lenta).
    Catalonia si Euskadi ar face si maine referendum pt. separare de restul Spaniei daca nu s-ar opune guvernul central federal, pe toate caile constitutionale si militare (contra ETA).
    Italienii din Lombardia s-au calmat cu dificultate pentru separatismul de restul "mafiotilor sicileni si napolitani" abia dupa ce Roma a fost obligata sa accepte "federalismul fiscal".

    UDMR e incapabila sa dea macar un singur exemplu de stat federal multietnic european care functioneaza fara tensiuni interetnice.
    Reamintesc alora tentati de exemplu ca Elvetia e confederatie (cantoanele sunt state-miniatura, cu propriile legi si guverne), nu federatie si e o democratie referendara (adica ceea ce UDMR nu ar accepta:))

    Nu stiu despre ce "comunitati nationale" vorbeste separatistul, mi se pare ca e o mare confuzie de termeni juridici si sociologici in capul lui:)).
    Romania e o singura "comunitate nationala", formata din cetateni (adica subiecti de drept ai statului national) apartinand mai multor etnii.
    Etnia care a construit cu jertfe acest stat national e etnia romana, nu tiganii sau maghiarii !
    • 0 (2 voturi)    
      fals (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:36)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui Honved amarat

      Draga Tovarase, etnia romana nu prea a construit nimic in aceasta tara in afara de blocuri de beton.

      I-auzi la el jertfe! Mai mult tradare si minciuna, nu jertfa, asa s-a nascut statul roman in forma actuala.
      • 0 (2 voturi)    
        Natiunea romana a construit... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 22:52)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui qwerty

        mai multe decit crezi tu qwerty .
        Desi te dai foarte atotstiutor poate ca nu ar fi lipsit de interes sa citesti ultima carte a lui Dan Berindei aparuta la editura Compania : www.compania.ro
        Vei putea vedea ca au si construit natiunea romana prin unii dintre cei mai importante modele ale ei.
      • 0 (0 voturi)    
        esti sigur? (Marţi, 10 februarie 2009, 12:10)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

        "cateva" exemple din tara:

        -podul de la Cernavoda: - a fost cel mai mare din tara la momentul cand a fost terminat;
        -Aproape toate barajele hidroelectrice din tara;
        - "salba" de tunele si calea ferata de la Bumbesti Livezeni;
        - Transfagarasanul
        - cam toata industria grea inca existenta.

        un exemplu din Budapesta:
        - podul cu lanturi de peste Dunare. A fost totusi construit de un roman :).

        Si jertfa: de doua ori au ajuns romanii la Budapesta cu armata si niciodata nu a fost fara jertfe.
        Doar vreo 170000 de romani au murit pt ca sa se pastreze Transilvania intreaga asa cum este acum.
        Multumit? NU? Declara draga razboi :).
      • 0 (0 voturi)    
        citeste (Marţi, 19 mai 2009, 13:40)

        drdaos [anonim] i-a raspuns lui qwerty

        Adica bunicul meu m-a mintit ca a fost pana la cotul Donului adica toate razboaiele de la 2000 i Ch pana la 1944 au fost minciuni si tradari.Poti sa spui ca germanii nu au avut tradatori ca nu s-au batut ca fiarele ptr bucatele de pamant?Nu s-au atut francezii nu s-au taiat de parca nu erau de acelasi neam?Biserica voastra catolica nu a ucis sute de mii de oameni;Nu contest ca sunt lucruri de care nu sunt mandru dar ca sa imi spui ca totul a fost minciuina si o tradare imi arata ca esti ignorant ca sa nu zic imbecil.Ungaria nu a stat niciodata singura a fost curva Germaniei si Austriei asa ca nu mai vorbii prostii.Singuri mongolii au fugit ca potarnichil din calea armatei romane de 2 ori Scrie si in documenele maghiare si in alea vestice franceze etc.Mai citeste Si dc esti ungur nemultumit mai este loc in pusta maghiara.
        In ceea ce priveste constructia ;;;Blocurile au fost construite de coministi .Bucurestiul vechi de ex erq numit de altii nu de romai Micul Paris si acesta este doar un exemplu.Mai citeste
  • -1 (5 voturi)    
    ei na! (Vineri, 6 februarie 2009, 20:45)

    atreus [anonim]

    dar mai peste tot minoritatile nationale nu au drepturi colective asa ca desi nimeni nu vrea sa nege drepturile la existenta a comunitatilor etnice (nu nationale) nu putem fi de acord cu pretentii de drepturi colective...
  • +1 (7 voturi)    
    Cati maghiarofoni are Romania? (Vineri, 6 februarie 2009, 20:51)

    Vlahul Deak [anonim]

    Tiganii ardeleni care vorbesc maghiara, maghiarii din zone urbane, secuii care se considerau si erau tratati ca "natiune" aparte inca din evul mediu, o mana de "ceangai", etc.
    Exista macar un singur studiu care estimeaza cat de cat numarul fiecarei categori de vorbitori de limba "materna" maghiara?
    UDMR are tot interesul sa declare permanent ca sunt "un milion jumate de maghiari" (in realitate sunt doar 1,4 milioane, sunt date oficiale la recensamant) si face tot ce poate ca ei sa fie considerati un fel de bloc etno-lingvistic, fara diferente intre ei.

    Ori cred ca e fals, mi se pare ca aspiratiile unor maghiari din Cluj sau din familii mixte romano-maghiare sunt altele decat aspiratiile unor separatisti secui de prin catunele harghitene !

    Multumesc pentru raspuns si un eventual link!
    • +4 (10 voturi)    
      Clujan de nastere ! (Vineri, 6 februarie 2009, 22:22)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Vlahul Deak

      1- sint din Cluj prin nastere din o familie mixta !
      2- am muncit cot la cot cu o multime de romani ,maghiari.
      3- toate teoriile privind autonomia maghiara au la baza dorinta de putere a unui grup politic ( adica un ciolan special si pentru ei ).
      NU ESTE IDEA DE BAZA a minoritatii maghiare, are putini sustinatori, duri si puri. Acesti sustinatori sint
      nostalgicii imperiului austro ungar, nu au acceptat niciodata rezultatele razboiului mondial.
      Sint periculosi ca si toti fanaticii indoctrinati!
      Repet, nu este idea majoritara a maghiarilor. UDMR este un partid cu mari ambitii si mari interese de putere ( si de bani) la nivel de conducere.
      Autonomia fiscala sau (si) administrativa este cu tot altceva si sefii astia care vorbesc, nu au habar de ce inseamna. Deci bat toba pe orgoliu, mindrie, drepturi absurde sau alte principii care au priza la prostime (Hitler sau Stalin sau Ceausescu, bateau aceiasi toba ).
      • -1 (3 voturi)    
        ~~~~~~~~~~~~~~~~~ (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:41)

        Masacru [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

        maestre, UDMR nu e partid!

        e tinut in viatza de clasa politica pe post de As in maneca.

        Eu spers sa iasa Vadim Presedinte; si-atunci n-o sa mai auziti de UDMR decat daca intra in legalitate.
  • +1 (5 voturi)    
    Cu mult timp in urma am stat de vorba cu (Vineri, 6 februarie 2009, 21:28)

    warchild [anonim]

    un consilier al resedintelui basescu pe probleme europene il cheama ionut nu mai stiu cum dracu si cand i-am spus ca maghiarii din romania doresc autonomie teritoriala m-a facut in fel si chip si nici nu a vrut sa asculte ce ii zic pentru ca el stie bine ca maghiarii doresc doar autonomie culturala. dupa o ora de discutii in care mi-a explicat ca el a facut snspa si ca el stie mai bine toata lumea era suparata pe mine ca l-am contrazis! Ma intreb cum dracu de asemenea rahati au mai luat si burse pentru studii in afara si cum dracu de sunt angajati la cotroceni! si ce faca acolo daca nici macar popria lor meserie nu o cunosc bine? oare ce zice acum?
  • 0 (6 voturi)    
    pai asta-i pinea lor! (Vineri, 6 februarie 2009, 21:46)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    Daca nu ciripeste ceva pentru atitarea spiretelor unguresti cine-i mai voteaza?Si mai zic ca romanii sunt nationalisti,daca eram nu exista UDMR asa-ca hai sa zbatem sa scapam de coruptii din toate partidele, ca sa avem o viata mai buna ca sunt multe de facut.Si inca cava de ce ar trebui cineva sa aiba mai multe drepturi si mai empatic?Kelemen asta iterpreteaza dupa nasul sau rau de tot declaratiile p.Basescu.
  • +1 (3 voturi)    
    empatia mea ... (Vineri, 6 februarie 2009, 21:54)

    turistul [anonim]

    se reduce tot la atat.
  • +4 (8 voturi)    
    noh ma, pai chiar asa? (Vineri, 6 februarie 2009, 22:22)

    extruder [anonim]

    chiar are humor kelement asta, bata-l sa-l bata de unguras haios.

    la noi in ardeal ne intelegem bine cu ungurii, chiar foarte bine, da ne-am intelege si mai bine daca n-ar baga zanzanie politrucii astia din udmr si prm.

    noi sa fim sanatosi, sa curga jinarsu si sa se afume bine carnea, si atunci sa vezi ce pace si prietenie ii in ardeal.

    in rest, toate cele bune herr kelement
  • 0 (6 voturi)    
    Domnule Kelemen.... (Vineri, 6 februarie 2009, 22:33)

    NONAME [anonim]

    ....du-te in "Kelemenia" si lasa-ne in pace! Si daca nu va place in Romania, ia cu tine si pe ceilalti un milion si jumatate de "kelemeni"....
    Multumim anticipat!
  • -1 (9 voturi)    
    Vorbiti, Scrieti dar nu VEDETI! (Vineri, 6 februarie 2009, 23:23)

    Bula [anonim]

    Idea nu e de maghiari sau tigani sau sasi sau eu stiu ce nationalitate, idea de baza a autonomiei este ca acea zona sa se intretina ea singura. Am putea vorbi si de autonomie Transilvaniei si de ce nu pt. ca in acel caz banii produsi de oameni din zona asta si de economia din zona asta nu s-ar mai investi in zone "defavorizate" Moldova , Oltenia, etc. Daca Transilvania ar fi fost autonoma de ceva timp aveam o infrastructura mult mai dezvoltata si alfel s-ar fi dezvoltat si economia zonala. Dar toata lumea vede doar lucruri etnice cand colo sunt chesti de economie daca Transilania nu ar fi fost ROMANIA ar fi la nivel de Albania.
    • 0 (4 voturi)    
      mai bulisor de stepa (Vineri, 6 februarie 2009, 23:56)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Bula

      tu chiar ne crezi prosti si redusi mintal de indrugi povestile astea de adormit copiii!!! Al naibii ce v-ati gasit doar voi, cei mai luminati dintre "cetatenii romani" (sic), sa ne aratati calea spre adevar si virtute.

      - chiar ma bucur ca Transilvania nu e asa, vorba ta, la nivel de Albania.
      le cam incurci, nu gluma.
    • +1 (5 voturi)    
      Vorbim....ca sa nu adormim.... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 0:34)

      suki [anonim] i-a raspuns lui Bula

      Ma amuza grozav cit de tzantzosa se tine fiecare din regiunile istorice ale Romaniei. Fiecare crede cu suficienta ca lui i-ar fi fost mult mai bine fara looserii aia din....(si aici completati voi cum credeti mai bine). In fapt, e o mare amagire din seria "altii nu ne lasa, ca noi faceam de mult". O sa vina si momentul in care o sa gustam si acest fruct amar al autogestionarii si autodeterminarii. Si o sa aflam un adevar trist si de mult stiut: ca suntem la fel de incapabili si singuri. Toti va luati de Moldova ca e saraca.... dar nush cum dracu, cind calatorim prin Transilvania, nu am prea remarcat bogatia aia splendida de care vorbiti. Cit despre judetele din secuime....daca isi vor primi autonomie economica, e cea mai buna rasplata pt tot frecusul pe care ni l-au tras. Padurile le-au cam taiat deja, si deja stau pe impozitele venite din restul tarii, chiar si de pe la aia de care vad ca nu incap. Lasa ca o sa faceti foamea pe cont propriu.
    • 0 (2 voturi)    
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:02)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Bula

      "Daca Transilvania ar fi fost autonoma de ceva timp aveam o infrastructura mult mai dezvoltata si alfel s-ar fi dezvoltat si economia zonala."

      aveam? cine? Romanii sau Ungurii?



      Translivania nu va fi niciodata AUTONOMA. daca nu va fi parte din .ro, atunci sigur va fi parte din .hu.
    • 0 (2 voturi)    
      E nu mai spune luminatia ta. (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:37)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Bula

      Esti un cretin si idiot asta in cazul in care nu esti descendent al unor triburi asiatice.
      Zonele alea "defavorizate" au tinut romania si romanismul in viatza ca daca nu eram noi astia defavorizatii de prin bucuresti va frecau ungurii si in secolul asta si nu aveati nici 10% din cate drepturi au ei acum.Esti un nesimtit ,Si nu mai marsha atat pe bogatia Transilvanena ca nu are decat bogatii istorice lasate de altii care au plecat (germani,austrieci etc.)Tie si tuturor separatistilor nesimtiti care vreti sa distrugeti lupta si munca de secole a romanilor va transmit un mesaj.Numai sa indrazniti sa aveti vreo actiune de genul...ca veti vedea ce va urma pentru voi.
    • +2 (2 voturi)    
      asta e si ideea (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 16:33)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Bula

      autonomia secuieasca este folosita ca sperietoare,cu scopul de a impiedica tendintele spre autonomie ale altor regiuni bogate!Esti naiv daca crezi ca banii respectiv se duc in Moldova,banii sunt tocati de catre o administratie dominata de coruptie si mai ales de nepotism,si de clientela politica a partidelor!Aici nu vorbesc de prostii care incurca sensul cuvintului de autonomie cu cel de independenta!
  • 0 (4 voturi)    
    eu prefer tuica si covrigii (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 4:57)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asa ca basescu e chiar cosmopolit. ma, daca si tataru asta, care e basescu, nu va are la suflet, ce o tot mai frecati aiurea. sunteti singura natie care reclama probleme cu atat de multe tari (serbia, romania, slovacia).
  • +3 (7 voturi)    
    Ha ha (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 7:11)

    iancu [anonim]

    UDMR-ul nu are nici un program, nici o gandire. De la infiintare bate campii cu autonomia. Eu nici nu cred ca si-o doresc cu adevarat pt ca atunci ar dispare ca formatiune politica si s-a dus ciolanul. Oare cand se vor trezii ungurii si o sa renunte la toata gasca asta de pacalici numita UDMR?
    • +1 (1 vot)    
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:45)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui iancu

      .. dar are tupeu si santajeaza pe cine trebuie. :D
  • -1 (5 voturi)    
    nesimtire (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 7:14)

    cristian [anonim]

    Stilul golanesc de exprimare al domnului Kelemen Hunor ne arata inca odata ca politicienii maghiari nu sant cu nimic mai breji decat cei romani.
  • 0 (2 voturi)    
    totusi .... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 7:31)

    Gábor [anonim]

    Pt cei care provin din familii mixte: daca traiesti doar in Romania si nu primesti si cultura maghiara in educatie (in scoala ma refer in primul rand) ti se va intampla sa ai totusi doar o "spalare a mintii" unilaterala, si daca nu areti un interes sporit de a trage a paralela intre cele doua culturi undeva in tine, poti spune ca nu provi din familie mixta. Pt ca vezi doar o parte a monedei. Cea a tarii unde traiesti. Si care oricum este extrem de unilaterala.
    Cele spuse mai sus, sunt traite de mine. Jumatate din viata in Ro, cealalata in Hu. Si sunt in contact zi de zi cu ambele tari si in ziua de astazi.
    Fara sa jugnesc pe nimeni, pe scurt: daca nu ar exista nationalismul acesta salbatic la romani (scoala e pricipalul vinovat) cred ca s-ar putea trai intr-o societate ardeleana independenta si mixta fara probleme.
    • 0 (0 voturi)    
      drdaos (Marţi, 19 mai 2009, 14:18)

      drdaos [anonim] i-a raspuns lui Gábor

      despre ce ationalism salbatic vorbesti tu acolo.Adica eu care lucrez in Franta ce ar fi sa mai aduc vreo mie de romani si in oraselul und lucrez sa nu mai vrem sa vorbim franceza ca asa vrem noi.Noi vrem autonomie .Adica in Harghita si Covasna sunt elevi care iau bacul si nu stiu boaba de romana Am auzt interviuri cu maghiari.Adica romanii din Ungaria fac la fel?Cine dracu e nationalist?Cine a tinut concertul Karpatia ungurii sau romanii.Eu nu aveam nimic cu voi dar acum a inceput sa ma scoata din mnti pretentiile unora.Ce dracu vreti vreti sa mai venim o data lma Budapesta.Este incredibil dar un ungur din Anglia care ar trebui sa gandeasca altfel mi-a spus ...multe printre care ca asteapta un razboi cu romanii.Atata vreme cat exista oamenii care au pretentii teritoriale atata vreme cat Karpatia canta la CLUJ ( nu altfel ) sau NAPOCA ( dupa numele dat orasului de daci) nu va fi liniste .No nu avem pretentii teritoriale asupra nici unui teritoriui !!!!!!!
      UNGURII AU PRETENTII ASUPRA UNOR TERITORII DIN 3 STATE!!!!
      Nu este ciudat ca sunteti printre putinii care aveti conflicte cu 3 state.Ru zic asa potoliti-va si nu va bazati, cum mi-a zis mongolul din Anglia ,pe americani etc ptr ca dc iese ceva in Romania nu o sa mai fie picior de ungur si afara de asta mai ganditi-va ca laturi mai este Serbia Slovacia si Ucraina.Nu aveam nimic cu voi pana acu dar m-am saturat de provocari de granita cea de netrecut pana mai ieri

      Potoliti-va ca iese rau .In afara de 100 de boi secui harghiteni nici unul din voi nu sunteti in stare sa participati la vreo confruntare.Dc coboara doar motii va casapesc fara sa intervina nici politie nici jandarmerie nici armata.Provocarile au intotdeauna un scop si poate ca nu stiu aia care le fac, ca sunt unii care sunt la curent cu micile prostii care sunt puse la cale pe acolo prin ce a mai ramas din padurile din judetele cu asiatici
  • 0 (2 voturi)    
    cand ? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 8:40)

    gica [anonim]

    Cand vor fi judecati si inchisi cei care actioneaza contra UNITATII tarii ? Se numeste TRADARE !
    Prea multa ingaduinta cu instigatorii astia care in 89 (inclusiv) doar asta fac si urmaresc !
  • -2 (2 voturi)    
    Cred ca domnul Kelemen exagereaza. (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:11)

    AlinN [anonim]

    Este clar ca dl Basescu a avut o atitudine mai transant nationalista, dar trebuie sa fie inteles: anul acesta au loc alegeri prezidentiale. Pe de alta parte nu vad de ce o comunitate semnificativ maghiara nu ar avea drept de a se guverna si de a se simti bine in Romania. Dar acest lucru va veni exact prin impartirea in regiuni. Statul va avea mai multe regiuni care se vor guverna, iar implicarea Bucurestiului va fi semnificativ micsorata. Poate ca nu se va spune niciodata ca Romania nu mai este un stat national unitar in Constitutie, dand astfel satisfactie nationalistilor, dar, in cele din urma, zona puternic maghiara va avea o autonomie destul de mare de facto. Pentru ca nu intrevad o alta solutie civilizata. Important este ca la acest proiect sa lucreze oameni cu capul pe umar si din partea judetelor majoritar maghiare, si din partea institutiilor statului. Oameni moderati, care sa construiasca ceva , nu sa distruga. Odata cu intrarea Romaniei in spatiul Schengen si in zona Euro, zona maghiara, cu autonomie de facto, dar nu de jure, va fi , practic o bucatica de Ungarie in Romania. Si daca stai sa te gandesti mereu a fost asa, ce sa ne mai invartim in jurul cozii. Macar in ultima mie de ani.
  • -1 (3 voturi)    
    ce bunatati au ! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:27)

    gore [anonim]

    adevarate bunatati.mai aveti si altele dom kelemen hunor?
  • 0 (2 voturi)    
    Ce-mi place la unguri (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:29)

    mad onion [anonim]

    Ce-mi place mie la unguri, sunt unguroaicele. Frumoase, focoase si bune la pat.
  • +1 (3 voturi)    
    ambitii (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:30)

    traian [anonim]

    UDMR este o formatiune politica mica cu ambitii mari. Pentru as atinge scopul, sa aiba functii de conducere,compromit o etnie intreaga.Nu stie ca cine instiga la ura ,culege furtuna si nu si fac decat rau.Istoria demonstreaza pana unde se poate ajunge cu vrajba interetnica.Suntem cetateni europeni,liberi sa ne bucuram de asta si sa nu mai trasam hotare.Este chiar asa de greu sa accepti ca esti minoritar intr o tara europeana cu atatea drepturi?Sa traim in pace si sa ne bucuram de viata ca este unica.
  • 0 (2 voturi)    
    Dac-as fi presedinte... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:35)

    Masacru [utilizator]

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Tinutul_Secuiesc.png

    ...as avea eu o solutie pentru astia. As acorda autonomieTinutului Secuiesc si as pune niste taxe de tranzitare a tzarii inspre Tinut de nu si-ar permite nici vrabia sa se duca acolo.
    Sa vezi lipsuri si foamete pe urma..... si-atunci or sa aiba 2 alternative:

    1. ori se roiesc de-acolo in Bozgoria, catre un trai mai decent , privind in urma si murmurand "Ce-am avut si ce-am pierdut!"

    2. ori o scanceasca: "Vrem la Tara Mama!" si "Nu ne mai lasam imbatati cu apa Rece de Markobelitu!"

    Vlad Tzapesh
  • +1 (3 voturi)    
    doar vorbe.... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 10:29)

    Flo [anonim]

    ....intre declaratiile celor de la UDMR sau ale romanilor nationalisti nu e aproape nici o diferenta ; ambii incearca sa obtina capital electoral; nu sunt interesati nici politicienii romani dar nici cei maghiari de nevoile poporului; in realitate , si cei ce locuiesc in ardeal stiu asta, romanii mananca, bau si se distreaza impreuna cu maghiarii; si tot acei maghiari nu cer nici autonomie, nici alte minuni de drepturi; ba mai mult sunt multi care s-au saturat de povestile UDMR , care nu cauta altceva decat capital politic!
    • +1 (1 vot)    
      diferenta este doar in adevar... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 15:03)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui Flo

      ....nu in declaratii....
  • +1 (1 vot)    
    Am o deosebita stima pentru maghiari... (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 10:55)

    judex1 [anonim]

    dar chiar nu pot sa inteleg insistenta unora dintre ei de a trai intr-o Rezervatie ca indienii americani. Toate regiunile/judetele vor avea treptat autonomie, asa ca nu inteleg care-i problema?!
    • +1 (3 voturi)    
      O clarificare mica ! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:45)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Problema este ciolanul ! Autonomie poate insemna si bani cu gramada, de la CE, de la guvernul central national, "ajutoare " de la tara frate, plus taxe si impozite de pe teritoriul autonomiei.
      Deci, la bani multi, ambitii mari de putere pentru a putea controla si impartii acesti bani.
      Logic ca un partid al unei minorante etnice are putina posibilitate sa controleze bani multi in statul centralizat.
      Situatia se schimba total cind acest partid devine majoritar sau UNIC in o anumita zona autonoma !
      Chiar daca Transilvania ar avea autonomie ,acest partid ar fi minoritar.
      Daca tinutul secuiesc ar devenii autonom, in aceasta zona,acelasi partid, ar devenii majoritar sau UNIC, deci, control total al banilor si a functilor de conducere ! Cum scriam la inceput, lupta pentru un ciolan gras ,are multe forme !
  • 0 (2 voturi)    
    doar maghiari? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:30)

    qwerty [anonim]

    Putea sa spuna in locul maghiarilor si fata de romani, fiindca este acelasi lucru. Voi nu ati observat ca politicienilor romani le pasa mai mult de propria persoana decit de cei care i-au votat?
    Un singur lucru recent va reamintesc, petrolul din Marea Neagra. Daca ii pasea vreunui de noi acum nu exploata o firma canadiana aceste resurse.
    Maghiarii sunt doar o mica comunitate care dealungul anilor s-a obisnuit sa fie ignorata de comunitatea majoritara si nici nu asteapta minuni de la niste oameni care una zic si alta fac.
    Acesti oameni ca domnul Kelemen sunt tot atit de ignoranti fata de maghiari ca si romanii. Diferenta este ca comunitatea maghiara vrea nu vrea. tot trebuie sa-i voteze din 4 in 4 ani.
  • +1 (3 voturi)    
    palinka si kurtos kalacs (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 20:24)

    cititor [anonim]

    Da cu ce alceva s-au remarcat ungurii in Romaia?
    A ,era sa uit cu ceramica de Corund (albastru pe alb murdar), vanduta la marginea soselelor sau pe litoral.
    Din punct de vedre politic catva unguri (oare or fi unguri?)care se dau drept reprezentanti ai minoritatii magiare ( o minoritate numeroasa, muncitoare si corecta in locurile unde traiesc, dar o buna masa de manevra a ceor de mai sus) se remarca ca agitatori vehementi a unor probleme care nu ar exisat daca nu ar fi ei, agitatorii.
  • +1 (3 voturi)    
    UDMR si sovinism (Duminică, 8 februarie 2009, 0:51)

    Catalin_Popa [utilizator]

    Din Brasov fiind, prin '86 am mers cu 3 prieteni, shi ei români, la Sf Gheogrhe (Gergely, pt arabi). Am intrat intr-o cofetarie si am cerut 3 savarine, din care aveau în raft. Cu un teribil accent ne-român vinzatoarea ne-a spus ca nu are ! I le-am aratat si ne-a spus ca sunt rezervate. Ca si toate celelalte prajituri din galantar, de altfel! Aveam 13 ani... Prin '98 am ajuns iar acolo, cu un prieten francez; am mers la Posta Româna sa punem nishte vederi. Individa de la ghiseu ne-a auzit vorbind franceza si era numai zimbet (poate nu stia de Trianon...). I-am cerut in romana niste timbre. S-a acrit brusc, i-a disparut zimbetul si, cu un teribil accent ne-roman, m-a intrebat cite timbre vreau; mi le-a vindut si a ramas acra. Aveam 25 de ani...
    Un furnizor din Odorheiu Secuiesc, de origine din Sibiu, imi povesteste deuna-zi ce dificultati a avut in a angaja personal local la firma din Odorhei pina cind interviurile au fost, in final, facute de cineva cu accent ne-roman si cu nr de inmatriculare HR. Am 36 de ani...
    Am stat mult in Franta si am vazut ce inseamna sa fii ne-francez. Dar nu am auzit niciun ne-francez sa se plinga ca interviul nu i-a fost luat in araba de un ne-francez sau ca Franta, macar pîna la Poitiers, ar trebui sa fie considerata Magreb...
    Ii aud pe co-natzionalii nostri vorbind romana cu un teribil accent ne-roman. Am amici buni care vorbesc romana cu acest accent. Sunt din Oradea. Chiar ne intzelegem bine. Sa fie in Harghita si Covasna numai zapacitzi incultzi, incapabili sa invetze o limba straina, fie ea romana ? Poate de-aia atita shovinism. Pentru ca ne-scolitzi si, deci, masa de manevra. "... Multzi", vorba lui Lapusneanu!
    • 0 (0 voturi)    
      cei care au accent, victimele xenofobiei! (Marţi, 10 februarie 2009, 12:40)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui Catalin_Popa

      trebuie sa va amintiti ca maghiarii sunt catehizati complet, inca la anul o mie, de Vatican, Ungaria fiind o preaiubita fiica a Romei pana la Reforma husita, luterana, evanghelica; maghiarii au vorbit limba latina mult mai competent ca valahii, aflati in arealul slavon si chirilic-kievlean, cum se stie, pana in secolul nouasprezece: ceaslovul lui Ion Creanga era in grafie chirilica!; asadar, in fapt orice romano-catolic este mai familiarizat cu limba latina decat daco-tracii nostri, cu atat mai mult cu cat in Balcani este o puternica influenta turca: sper ca stiti din cultura dv.generala ca denumirea capitalei noastre dambovitene ,"bucuresti", este inteligibila si corect pronuntata abia in limba turca, de unde si provine!
      • 0 (0 voturi)    
        drdaos (Marţi, 19 mai 2009, 17:13)

        drdaos [anonim] i-a raspuns lui niv

        inteleg ...dupa tine mongolii is mai latini ;;;Sa stii ca si germanii cunosteau bine latina si inca o mai studiaza asta nefacand din ei popor latin ci doar popor cu influente latine.Bozgorii sunt finoungrici + ate multe natii pe care nu le voi enumera.Au adoptat latina atunci ( la nivelul clase conducatoare ) ptr ca au fost incantati de civilizatie si u in ultimul rand ptr ca biserica a avuit interesle ei
  • 0 (2 voturi)    
    un regretabil fapt: (Duminică, 8 februarie 2009, 17:07)

    niv [utilizator]

    dl Basescu a regresat in domeniul democratiei, probabil de teama neoceausismului si neolegionarismului, racile mereu actuale!
    Nici o lege nu e imuabila, constitutia Romaniei trebuie reloaded & updated conform cu adevarul !
    Ca dl.Basescu este un impulsiv se vede in maniera in care se comporta, de exemplu, cu ziarista careia i-a adresat insulte sexiste, injurii ca la usa cortului, un notoriu eveniment basescian...
    Dl.Basescu doreste sa fie pe placul electoratului, natural, il credeam ceva mai democrat, insa!