C. P. Tariceanu: Cerem Guvernului sa prezinte in Parlament planul anticriza

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 13:02 Actualitate | Politic


Fostul premier, Calin Popescu Tariceanu, a solicitat luni guvernului Boc sa vina in Parlament pentru a prezenta planul de combatere a crizei economice: "cerem oficial domnului Boc sa vina in Parlament; sa vina sa spuna ce intentii au, daca au".

De altfel, presedintele PNL, Calin Popescu Tariceanu, declara si duminica seara ca PNL va fi chemat sa-si asume guvernarea Romaniei, in interesul romanilor, mai devreme decat se asteptau liberalii, avand in vedere incompetenta dovedita de guvernul Boc.

Liderul PNL se intalneste luni cu parlamentarii PNL.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1258 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    tariceanu tupeu tupeu (Luni, 2 februarie 2009, 13:13)

    calul verde de pe peretele verde [anonim]

    "Fostul premier, Calin Popescu Tariceanu, a solicitat luni guvernului Boc sa vina in Parlament pentru a prezenta planul de combatere a crizei economice: "cerem oficial domnului Boc sa vina in Parlament; sa vina sa spuna ce intentii au, daca au"""

    prost sa fii noroc sa ai si sa devii prim ministru; tupeul lui tariceanu combinat cu prostia nativa il face sa ceara ceva .... un plan- tu ne-ai pus in situatia care este azi piele calului
    • -5 (9 voturi)    
      Prostia iti apartine (Luni, 2 februarie 2009, 13:31)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui calul verde de pe peretele verde

      Criza economica mondiala nu a fost provocata de guvernul Tariceanu, si apoi situatia economica a Romaniei era buna la sfarsitul lui 2008, am avut crestere economica 9%. Oi fi si tu din ce care cred ca daca se intampla ceva rau e automat vina guvernului, iara daca ceva merge bine guvernul nu are nici un merit?
      • +8 (8 voturi)    
        in 30 de zile! (Luni, 2 februarie 2009, 13:50)

        Anon Imus [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        de cand se prabuseste o economie in 30 de zile???? adica pana la alegeri eram excelen, o crestere ca'n povesti si dupa alegeri brusc dezastru???? sa fim seriosi... cineva(cpt) a mintit c nerusinare cu privire la cei 9%, si acu' face pe marele economist
    • -2 (6 voturi)    
      raspuns (Luni, 2 februarie 2009, 13:32)

      MIHAI [anonim] i-a raspuns lui calul verde de pe peretele verde

      poate ca au gresit si ei ,dar sa nu uitam ca in timp ce astia isi impart ciolanul tara saraceste si firmele dau faliment.ce asteapa guvernul si BNRul sa fie 50 euro sa saracim de tot si sa se blocheze toata economia?
  • +6 (8 voturi)    
    delireaza moliceanu ! (Luni, 2 februarie 2009, 13:19)

    PNL [anonim]

    saracul el inca nu s-a trezit ca nu mai reprezinta nimic ! el se crede ca si ceausescu de neinlocuit !
    hai sa-i aducem aminte de guvernarea pnl : 1. justitie = zero, a lasat romania monitorizata de U.E., 2. infrastructura =zero, 3. adus fonduri europenie=zero 4. deficit bugetar 5,5 % , adica dezastru !
    ii tot trage cu refacerea fsn, dar cred ca se refera la refacerea fsn in pnl, pt ca seful marelui fsn -petre roman- e la pnl. , melescanu e tot in pnl de la fsn, sotii saftoiu-adica dezstrul elvis si soatza lui, pufulete-noi achizitii pnl...daca vine si iliescu gata refacerea fsn in pnl !
  • -1 (5 voturi)    
    Am si eu 2 intrebari ptr dl. Boc (Luni, 2 februarie 2009, 13:25)

    Bogdan [anonim]

    1. De ce pe plan mondial barilul de petrol s-a ieftinit de 4 (patru ori) si noi tot cumparam benzina cu trei lei si ceva ?
    2. De ce in capanie ca sa castige a marsat pe cresterea salariala a profesorilor cu 50 % , si abia a dat 5 % - crestere care nici nu cred ca acopera inflatia.
    Sa traiti bine, si pe picior mare, domnule Boc, ca aveti nevoie.
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Luni, 2 februarie 2009, 13:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ce treaba are guvernul cu pretul benzinei?!
    • +3 (3 voturi)    
      Iaca niste raspunsuri (Luni, 2 februarie 2009, 13:58)

      Anon Imus [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      1. pentru ca cine iti vinde benzina e doar o filiala a unei companii straine(din vest), care trebuie sa raporteze venituri si profit, altfel sefuletul nu isi mai ia prima de conducere! si pentru a mentine profitul tu platesti mai mult pe benzina si petrol decat restul europenilor. asta se intampla in romania in toate sectoarele acum! companiile mama isi cer dreptul la "cascaval' in toate filialele!
      2.pentru ca nu are cine sa-ti plateasca salarul... fa un calcul, 3mil de angajati platesc vre-o 5-6milioane de pensionari, someri si bugetari.... si acum concediaza vre-o 500.000 de angajati.... si vei avea 2,5 milioane de angajati sa plateasca la restul pensii, salarii, ajutoare de somaj, etc...
      si... ori se micsoreaza suma de plata a salariilor/pensiilor/ajutoareor de somaj, ori sa maresc taxele de ne usca pe toti! cumva trebuie compensat!!!
      ps: roaga-l pe cpt sa-ti dea marirea din cei 9% crestere economica de anul trecut!
    • +2 (2 voturi)    
      benzina (Luni, 2 februarie 2009, 14:24)

      motorina [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Intreaba-l pe Patriciu de pretul la benzina...
      Pt. profesori, atat face 50% din norma de predare,adica 5% /8 ore de munca pe zi.
      Sa nu discutam de calitatea educationala a profesorilor si de orele de meditatie;apropo,tu ai copii de meditat?
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Luni, 2 februarie 2009, 13:33)

    Anonim [anonim]

    Parca pe vremea lui economia duduia si eram singura tara din lume care nu putea fi afectata de criza. acum are tupeul sa ceara unui guvern care a inceput treaba de o luna de zile sa rezolve toate problemele? asta a distrus Romania in ultimii 4 ani si acum are tupeu sa iasa in fata?
  • +5 (7 voturi)    
    Iar noi cerem guvernului de hoti si ageamii.... (Luni, 2 februarie 2009, 13:36)

    judex1 [anonim]

    numit guvernul tariceanu, sa ne spuna unde sunt cei 7 miliarde de EURO disparuti parca in neant. Nu de altceva, dar, pana la urma, tot o sa n spuna cineva...Curtea de Conturi.
    • +1 (1 vot)    
      Unde sunt 7 miliarde EURO... (Luni, 2 februarie 2009, 14:06)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      hotilor?
      Guvernul de hoti si ageamii, numit guvernul Tariceanu, sa ne spuna unde sunt cei 7 miliarde de EURO disparuti parca in neant. Nu de altceva, dar, pana la urma, tot o sa n spuna cineva...Curtea de Conturi.
    • +2 (2 voturi)    
      care Curte ? (Luni, 2 februarie 2009, 15:08)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      aia condusa
      de nea Nicu
      mamelucu ?
      tu crezi judex ca cele 7miliarde euro au disparut numai in ;neantul' liberal 'patronat de paturica si fenechiu and com ?eu cred ca si 'neantul' pesedist a beneficiat de cota parte din acest festin, asa ca nea Nicu v a aburii si mai mult geamurile de la aceasta insttutie
  • -1 (7 voturi)    
    Tupeu la toti (Luni, 2 februarie 2009, 13:39)

    Bogdan [anonim]

    Tariceanu a fost tupeist, dar macar a prins o perioada economica favorabila...
    Astia, desi au vazut ca vine criza, au venit la putere numai prin minciuni: cresterea salariilor profesorilor cu 50% (Basescu promitea ca nu va accepta un premier care sa nu respecte promisiunea - oare de ce a demisionat Stolo???), cresteri de salarii in sectorul bugetar, cresteri de pensii, lapte si miere ce mai. Si ce primim in schimb?? Ne dau afara de la serviciu, ne taie din salariu si ne zice sa strangem cureaua...Vad ca talibanii portocalii inca se lupta in greu pt imaginea PDL si, cred eu, mai nou a PSD (va gandeati voi vreodata la asta???)
  • +3 (3 voturi)    
    Mi-e greata (Luni, 2 februarie 2009, 14:06)

    zet [anonim]

    Bai, tariceanu asta bate recordul mondial la cretinism nesimtit. pentru mine tariceanu este definit de 3 propozitii simple, cu subiect si predicat:
    1. in 2004 basescu l-a numit prim ministru pe tariceanu.
    2. in 2007 tariceanu l-a suspendat pe presedintele care il investise cu functia nemeritata de p.m.
    3. in 2008 pnl a spus ca se aliazaase cu p.d.l. doar daca basescu il numeste prim ministru pe... tariceanu.
    Bai taricene, cum iti poti imagina ca s-au uitat astea? esti de domeniul trecutului, niciodata nu ai sa mai ai nici o functie in tara asta, mai mare de presedinte de asociatie de locatari.
  • -2 (2 voturi)    
    boc= dezastru (Luni, 2 februarie 2009, 14:06)

    max [anonim]

    Tariceanu si-a facut datoria si nu a acceptat sa fie trompeta lui Base asa cum e Boc acum. BV LUI a condus f bine tara.
    • +2 (2 voturi)    
      Norocul lui Tariceanu e.... (Luni, 2 februarie 2009, 14:19)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui max

      ca tara s-a condus singura. Tariceanu sa ne spuna ce a facut cu banii nostri, unde sunt 7 miliarde de EURO?
    • +4 (4 voturi)    
      Tariceanu=DEZASTRU!! (Luni, 2 februarie 2009, 14:20)

      echos [anonim] i-a raspuns lui max

      BOC a venit la conducere probabil de o luna!
      In schimb, Iubitul tau lider CPT, a STAT 4 ani si singura lui preocupare fiind sa arate bine la bilantul trimestrial si sa-i arate mijlociul lui Base!
      Acum, avem ocazia sa ne bucuram de maretele rezultate si de maretele binefaceri economice ale gandirii clarvazatoare si intelepte a marelui economist si patron de SRL guvernamental CALIN POPESCU TARICEANU
  • +3 (3 voturi)    
    Daca taceai, filozof ramaneai (Luni, 2 februarie 2009, 14:11)

    cristian [anonim]

    Cand lasi in urma un asemenea deficit bugetar,o situatie dezastruasa a investititiilor, un mecanism de risipire a banului public care a depasit orice imaginatie, sa mai ai si tupeul sa ridici glasul e ceva.
    Desigur nimeni nu pretinde ca pe domnul Tariceanu l-a dat vreodata inteligenta afara din casa.
    Dar nu e nevoie de un IQ ridicat pentru a intelege ca limitarea efectelor crizei nu se realizeaza cu tot felel de planuri fantasmagorice ci prin masuri de buna guvernare poate putin spectaculoase, dar bine gandite si aplicate cu seriozitate. Cand la sfarsitul lui 2007, amicul sau poetul Vosganian pe care l-a pus sa pastoreasca economia si finantele tarii a venit cu un buget construit pe baza unor prezumtii de incasari mult supraevaluate , era obligatia sa de premier sa-l traga de maneca pe bravul poet si sa-l puna sa mai taie din coada vulpii. Acum vom plati cu totii incredibila risipa de resurse ca s-a facut in timpul guvernarii sale
  • -1 (1 vot)    
    asa e boc= dezastru (Luni, 2 februarie 2009, 14:29)

    maresh [anonim]

    basescu este premier si presedinte! vreti totalitarism? sper ca sunteti constienti ca boc e doar de decor?!!!
    • +1 (1 vot)    
      care totalitarism? (Luni, 2 februarie 2009, 14:55)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui maresh

      te referi la modul in care Triceanu conduce PNL? sau la dictatura lui Patriciu, Voiculescu si Vantu si naimitilor acestora? Mai schimbati si voi placa,.... asta cu totalitarismul si aia cu flota au inceput sa scartaie.
      • 0 (0 voturi)    
        !!1 (Luni, 2 februarie 2009, 15:49)

        maresh [anonim] i-a raspuns lui judex1

        voiculescu, patriciu spre deosebire de Basescu nu sunt presedinti de stat sunt oameni de afaceri! Basescu are iesiri de dictator asta e clar. E nevoie de schimbare-DEMOCRATIA NU PRESUPUNE TATUCI
        • 0 (0 voturi)    
          mafia (Luni, 2 februarie 2009, 20:50)

          eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui maresh

          Felix Voiculescu, Patriciu Rompetrol de Kazahstan, sunt intr-adevar oameni de afaceri, oligarhi mafioti, tradatori de neam, nu-i i-ar alege nici dracul ca si conducatori. Perfizi, talhari, buni de suit in streang.
          Nu vad nici o iesire de dictator. Ca presedinte ai o responsabilitate si trebuie sa fii ferm, nu o mamaliga in mana talharilor din mafia oligarhica.
          Asteptam pe Iuda Finkelstein Tariceanu sa dea un raport de guvernare pentru 2008, sa apara Vosganian, sa ne dea inapoi banii jumuliti pe comisioane la imprumuturile UE, salariile si pensiile de miliarde de lei pe luna. Bataie de joc. Cum de are tupeul sa mai spuna ceva !?
  • +2 (2 voturi)    
    PROSTU (Luni, 2 februarie 2009, 15:24)

    Nicolae [anonim]

    ......daca nu-i fudul ,parca nu e prost destul !!!!!