Vine criza: chef PSD cu lautari la Sinaia

Dedicatie de la Oprisan pentru Basescu: "Mandra floare, trandafir, in viata esti musafir/ Ori esti trist, ori te petreci/ Pan-la urma tre' sa pleci

de Mara Sin     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 17:49 Actualitate | Politic


Oprisan doua fete
Foto: AGERPRES
Conducerea PSD, ministrii si parlamentarii, au chefuit vineri noaptea la Sinaia pe muzica de taraf si i-au facut dedicatii muzicale cu subinteles presedintelui Traian Basescu. Aflati in sedinta de lucru la Sinaia pentru a pune la punct strategia guvernamentala si cea parlamenatra, social democratii s-au relaxat pe seara la restaurantul hotelului Mara cu sprituri si muzica lautareasca.
  • Vangelie: Nu ma poate face nimeni. Ma uit la ei si imi dau seama ce gandesc. Doar pun mana pe el si, gata, l-am facut
Sedinta social-democratilor privind prioritatile legislative si strategia pentru buget a durat doar doua ore in prima zi de lucru. La ora 20:00, toti parlamentarii in frunte cu Mircea Geaoan si ministrii PSD erau prezenti cu mic cu mare in restaurantul hotelului.

La acelasi hotel si la acelasi etaj, ziaristii au fost invitati intr-o incapere separata pentru a nu fi martori la petrecerea politicienilor. Social-democratii s-au inchis in sala de mese, insa pe hol razbateau acordurile lautaresti si chiotele de petrecere.

Jurnalistii au stat cuminti la mese  in sala rezervata si au discutat intrei ei despre evenimentele zilei, sub privirile purtatorilor de cuvant Cristian Dumitrescu si Bogdan Niculescu Duvaz.  Dupa o jumatate de ora, la masa presei si-a facut aparitia presedintele PSD Mircea Geoana, insotit de ministrul Agriculturii, Ilie Sarbu, Adrian Nastase si Marian Vanghelie.

Intr-o atmosfera relaxata, Geoana a povestit despre peripetiile sale din armata, Vanghelie s-a laudat "cat de tare" este el in partid iar Adrian Nastase si-a reluat vesnicele plangeri legate de dosarele care se afla in Parlament si cum este el "hartuit politic in an de campanie"

Vanghelie care te face

"Am comandat niste sondaje sa-mi fac asa, o parare despre ce crede lumea despre mine. Bai copii, ma iubeste lumea,  99% din oameni spun ca fac treaba la primarie. In partid, sunt pe cai mari. Nu ma poate face nimeni. Vin astia la mine sa-i bag in Parlament, ma uit la ei si imi dau seama ce gandesc. Doar pun mana pe el si, gata l-am facut! , se lauda Vanghelie.

In timp ce discutiile erau in toi, apare si ministrul de Interne, Liviu Dragnea si presedintele Consilului Judetean Marian Oprisan. Dragnea si-a exprimat nemultumirea fata de eliminarea sporurilor. "Uite, baietii aia care au capturat o tona de droguri. Cum sa nu-i recompensez eu? Daca stiu ca facem cheta la minister si tot am sa le dau ceva in plus la salariu. Pai nu merita?!?

Dupa o ora de comunicare informala cu presa, liderii social-democart s-au intors la "petrecerea cu taraf"

Dupa ce atmosfera s-a incins cu chiote si sarbe, usa de la salonul privat al social-democratilor s-a deschis larg sa intre aerul. Parlamentarii  au inceput sa se plimbe pe hol preocupati sa-si promoveze oamenii in functii cheie in administratia locala.

Cum social-democratii erau degajati, jurnalistii, la inceput stingheri, s-au apropiat de usa slonului privat.

In interior, primarul de Iasi, Gheorghe Nichita si presedintele Consiliului Judetean Vrancea, Marian Oprisan, jucau roluri de amfitrioni, facand dedicatii presedintelui de partid si ministrilor. Lautari prestau cu devotament pentru "ilustrii politicieni", mai ales ca zeci de euro si hartiile de 100 de lei veneau la fiecare dedicatie.

Dedicatie de la Oprisan pentru Basescu

La cerere, social democratii s-au delectat cu melodiile "Pusca si cureaua lata", "M-a facut mama oltean", "Marine la nunta ta", 'M-am suit in dealu' Clujului".

Sesizand aparitia jurnalistilor Geoana, Sarbu si Vanghelie i-au invitat in sala sa participe la chef. Jurnalisti s-au asezat stingheri la masa iar rolurile s-au schimbat: toti politicienii si-au atintit ochii spre ei. Imediat reprezentantii mass media  au fost inconjurati de  Geoana, Sarbu, Hrebenciuc, Vanghelie si Nichita  

Marian Oprisan a chemat lautarii la masa presei si i-a dedicat lui Traian Basescu o melodie :

Mandra floare trandafir, in viata esti musafir,
Ori esti trist, ori te petreci,
Pin-la urma tre sa pleci
Poti sa ai lumea la picioare, bani cu furca sa-i intorci,
Dar cind te trage pamintu, tot acasa te intorci.
Poti sa faci de toate in viata, da fa-le la timpu lor,
Sa nu uiti un singur lucru, omule esti muritor.

Hora pesedistilor cu presa

Apoi a urmat o dedicatie de la primarul Nichita pentru presa: "Da mama cu biciu'-n mine, ca n-am ascultat de tine"

Jurnalistii au intrat in atmosfera si au jucat o hora impreuna cu parlamentarii PSD si primarul Marian Vanghelie. Vicepremierul Dan Nica facea poze cu telefonul : "Acum va pozam noi pe voi. S-a intors roata. Daca vreti pozele sa ma sunati"

Dupa "intarirea relatiilor cu presa", presedintele Mircea Geoana s-a retras, la fel ministriiPSD. Formatia a schimbat repertoriul cu blues-uri, semnal pentru social-democrat ca e timpul de noapte buna. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3951 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ati scapat ce era mai esential... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 17:57)

    cucu [anonim]

    vanghelie de cate ori a ragait?
  • +1 (1 vot)    
    Hai la joc (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:10)

    stratan [anonim]

    Romanul are -sau avea o zicala: Tara arde de tatari , Unii beau cu lautari. Halal sa le fie! Sau Tara arde si baba petrece...Oare cum se zice la fotbal, cand rateaza cineva?
  • +1 (1 vot)    
    chefuri la puterea zecea (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:26)

    zavaidoc [anonim]

    De o luna de cand au intrat la guvernare,Valea Prahovei a devenit locul lor de inspiratie.Daca nu era criza probabil aveau mai multa inspiratie pe alte meleaguri.A merge saptamanal la munte sub pretextul unor intalniri de partid,guvernantii nostri isi arata inca o data indiferenta si aroganta fata de cei care i-au votat acum 2 luni.Petrecere frumoasa i9n continuare,dat nota de plata o sa vina curand.Si o sa fie greu de achitat.
  • 0 (0 voturi)    
    Articolele (ne)hotarate (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:31)

    Alexandru Graur [anonim]

    "Jurnalisti" ... fara articole.
  • 0 (0 voturi)    
    judetele (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:38)

    restructuratul [anonim]

    daca vrem stat unitar conf. Constitutie "ARTICOLUL 1(1) România este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil", lasati judetele asa cum sunt- sunt ceva specific tarii noastre. numai necunoscatorii(n. dupa '50) nu stiu sau nu vor sa stie ca in anii '50-'60 am trecut prin experienta regiunilor si raioanelor. dezavantajul acelor regiuni a fost ca numai in resedinta regiunii, unde era grosul administratiei, se investea , construia, sistematiza, dezvolta. astfel, in fosta regiune banat (actualele judete timis, arad, caras-severin) totul se intimpla numai in capitala regiunii- timisoara; in fosta regiune hunedoara( actualele judete hd si alba) totul se intimpla numai in capitala regiunii Deva-Hunedoara;tot asa in regiunile oltenia, dobrogea, galati, etc., celelalte orase de rangul 2,3, ca de ex: aradul,alba-iulia, resita, pitestiul, slobozia, slatina, vasluiul, tulcea, braila, sa, (pot confirma cei care au trait sau trecut prin ele pe vremea aceea), erau ramase mult in urma (fata de capitalele de regiune), erau niste "locuri unde nu se intimpla nimic". odata cu renuntarea la regiuni si organizarea pe judete (anii '60-'70) s-a echilibrat dezvoltarea tuturor districtellor, oraselor si comunelor tarii. in plus, po***tia tarii s-a omogenizat. altfel, "fatal error !" o solutie pt.accesarea fondurilor ue pe regiuni ar fi: inserarea in arborele organizational administrativ local/central a unui strat supra judetean-"regiunea", care va fi reuniunea formala de citeva judete(actuale) in jurul unui judet pivot, cu pastrarea bazei actualei organizari pe judete. in capitala judetului pivot vor fi citiva functionari publici care vor face link-ul, cu celelate judete din regiune, pt. anumite proiecte punctuale(sistem care este implementat in prezent si poate fi perfectionat). vezi si ****://***gardianul***/index.php?date=1231970400
  • 0 (0 voturi)    
    reforma in constructii (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 18:40)

    restructuratul [anonim]

    pt. a da de lucru ceva strategic cj,se poate trece la infiintatarea de companii judetene pt mari investitii sub coordonareapresedintii cj, care au tot intersul si putinta sa realizeze tronsonul de autostrada, devine targetul lor politic-vezi soseaua de centura pitesti realizata cu forte proprii.vor sta calare pe lucrari pina se vor realiza, ca pe vremuri prim-secretarii. nu tot asta clameaza toti: descentralizare!. intii cu munca in judet! in prezent, e bine ca desi platim valuta forte,care n-o avem, atit pt. proiectare(cind inainte aveam IPTANA), executie(cind inainte aveam CCCF,ACCFDP, sa), receptie(cind inainte aveam dirigintii de santeier ai beneficiarului), prin diferite chichite avocatesti executantii straini bat pasul pe loc? presedintii cj se vor lua la intrecere care vor finaliza primii.in plus, constructoriilocali vor putea fi utilizati si alte lucrari mari ca: sere, porturi, aeroporturi, canale de irigatii, blocuri de locuit,izolarea blocurilor e inceputa deja de cetatenietc. absorbind forta de munca disponibilizata si alti tineri fara servici, care se vor educa astfel prin munca, nu prin alba-neagra.
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 19:17)

    ispy [anonim]

    prostii...
  • 0 (0 voturi)    
    HAHAHA (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 19:20)

    XXX [anonim]

    nesimtiti romaniei,imi taie din salar sa bea mafiotii tari, ROMANI PARASITI TARA ASTA DE CA,,T!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    • 0 (0 voturi)    
      hehehee... (Duminică, 1 februarie 2009, 15:35)

      Masacru [anonim] i-a raspuns lui XXX

      N-ai vrea sa facem o Revolutie, ca noi suntem mai multi descat ei :D
  • +1 (1 vot)    
    da (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 19:27)

    oschy [anonim]

    Face versuri Oprisan pentru aliatii lui de-acum. Dar oare lui Ilici bolsevicul nu i se potrivesc mai bine ?!
    Cine-ntorc banii cu lopata decat marii oligarhi mafioti PSD Tamara Nastase, DIP, Hrebenciuc, maretii baroni de Constanta, Mehedinti, Vrancea si din toata tara, crescuti toti de ingaduinta larg zambitoare a marelui proletar Ilici !?
    Nu si-a prea atins dorinta de a muri sarac cu pensia lui de vreo 6000 de euro pe luna. Ce-o fi facand cu acesti bani ca nu are copii si nepoti !?
  • 0 (0 voturi)    
    Vanghelie (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 20:43)

    Edy [anonim]

    pe ce pui mana pe....ea?
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca e timpul sa iesim in strada (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 21:41)

    gogu [anonim]

    sau poate ar fi mai bine sa le dam foc cind se aduna sa benchetuiasca.
  • 0 (0 voturi)    
    cine au fost ziaristii? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 22:08)

    bizonul curios [anonim]

    Se poate si niste nume?
    le-a dat multa mancare si bautura?
    vor scrie de bine despre ziaristi?
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha (Duminică, 1 februarie 2009, 1:26)

    V [anonim]

    asta ca o sa scape de Basescu nu sunt decat vise erotice pe care le au unii :) Nu toti romanii capabili din tara asta sunt lasi! ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Dedicatie de la Oprisan pentru Traian Basescu (Luni, 2 februarie 2009, 10:19)

    Ioan Ghirca [anonim]

    Ma intreb ,d c Marian Oprisan nu a reprodus exact ceea ce au cantat lautarii.
    Mandra floare trandafir, in viata esti musafir,
    Ori esti trist, ori te petreci,
    Pin-la urma,in 2015, tre sa pleci
    Poti sa ai lumea la picioare, bani cu furca sa-i intorci,
    Dar cind te trage pamintu, tot acasa te intorci.
    Poti sa faci de toate in viata, da fa-le la timpu lor,
    Sa nu uiti un singur lucru, omule esti muritor.
    Aceasta este dedicatia potrivita pentru acualul (si viitorul)presedinte,Traian Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprisan (Luni, 2 februarie 2009, 10:57)

    elis [anonim]

    numai tu esti vesnic.