Valeriu Stoica: Schimbarea Constitutiei are nevoie de un referendum preliminar; Basescu nu va fi beneficiarul noii Constitutii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2009, 12:39 Actualitate | Politic


Valeriu Stoica
Foto: AGERPRES
Valeriu Stoica, vicepresedinte PDL, a declarat miercuri ca discutia despre modificarea Constitutiei nu se va incheia mai devreme de un an si va dura cel putin 2-3 ani, iar beneficiarul unei noi Constitutii nu va fi Traian Basescu. Stoica sustine ca este nevoie de un referendum prealabil. Dezbaterea pe tema modificarii Constitutiei a fost organizata de Centrul de Analiza si Dezvoltare Institutionala (CADI) si Institutul pentru Studii Populare.

Acest referendum "preliminar" ar trebui sa raspunda la doua intrebari:
  • ce fel de presedinte doriti: ales prin vot popular / ales de Parlament
  • viitorul presedinte va avea sau nu puterea de a dizolva Parlamentul
Valeriu Stoica a spus ca doar dupa adoptarea acestui referendum prealabil vor fi parcursi ceilalti patru pasi: dezbatere publica, conturarea pozitiei partidelor, dezbatere in Parlament si, in fine, referendumul pentru modificarea Constitutiei.

"O asemenea revizuire dureaza cel putin 2-3 ani. Traian Basescu nu va fi beneficiarul ei", a spus Stoica. Vicepresedintele PDL sustine ca 2/3 din Constitutie trebuie rescrisa si ca, "daca nu depersonalizam dezbaterea, nu vom face pasi inainte"

Cristian Preda: Un referendum este inutil

Consilierul prezidential Cristian Preda s-a declarat insa un adversar al ideii convocarii unui referendum prealabil lansata de Stoica. La intrebarea cand ar trebui organizat referndumul prealabil - inainte sau dupa alegerile prezidentiale din 2009 - Preda a raspuns ca "un referendum pe tema tipului de regim constitutional este inutil si risca sa compromita demersul. Un referendum in aceasta clipa e o cale spre blocaj, in actualele conditii e pur consultativ".

Legea in vigoare prevede ca referendumul este valabil daca la vot se prezinta cel putin jumatate plus unu din cetatenii cu drept de vot, adica peste 9 milioane de alegatori, iar rezultatele nu sunt obligatorii pentru Parlament, ci au valoare pur consultativa.

Si Ioan Stanomir, presedintele comisiei prezidentiale, s-a declarat impotriva ideii unui referendum prealabil pentru ca, in actualele conditii, cetatenii se vor simti "papagali". "Nu merge sa-i chemi pe cetateni la referendum si apoi sa le spui ca lucrurile pe care le spun ei nu valoreaza nimic", a spus profesorul Stanomir.

Ulterior, Valeriu Stoica a revenit cu precizarea ca ar fi inutil sa se faca un referendum prealabil daca nu vor fi modificate mai intai legile electorale. "Daca nu stabilim ce caracter are votul la referendum - obligatoriu sau consultativ - si cu ce cifra stabilim validitatea scrutinului, evident ca referendumul e inutil".

Stoica a evitat sa spuna clar daca referendumul prealabil ar trebui sa aiba loc inainte sau dupa alegerile prezidentiale, dar sustine ca este util chiar daca rezultatele consultarii populare nu vor fi obligatorii. Valeriu Stoica a admis ca a sustinut in trecut tipul de regim parlamentar, dar ca si-a schimbat intre timp punctul de vedere.

Alte interventii din timpul dezbaterii CADI pe tema modificarilor Constitutiei
  • Corneliu Liviu Popescu, de la Universitatea Bucuresti, sustinator deschis al regimului parlamentar, a criticat modelul semiprezidential propus de Traian Basescu pe motiv ca propunerile sale pun sub semnul intrebarii "in ce masura vom avea un regim democratic".
  • Popescu: O serie de propuneri din raportul prezidential referitoare la drepturile omului contravin dreptului international. Propunerea interdictiei extradarii nu e in acord cu faptul ca Romania e membru UE, unde functioneaza principiul loialitatii intre state; nu are ce sa caute principiul reciprocitatii in ce priveste drepturile omului
  • Cristian Preda, consilier prezidential: Trebuie sa optam: doriti ca puterea de dizolvare a Parlamentului sa o dam presedintelui sau premierului?
  • Preda: Parlamentarii nu vor fi fericiti cu propunerea privind parlamentul unicameral iar baronii locali vor fi cu siguranta adversarii modificarii Constitutiei
  • Valeriu Stoica: Un derapaj totalitar/autoritar nu mai este posibil de cand Romania a devenit membru UE si NATO
  • Stoica: Exista un control sever intre cele doua partide care formeaza astazi Guvernul. Nu se va ajunge prea repede la un acord pe tema modificarii Constitutiei. Ma indoiesc ca actualul guvern, actuala coalitie, va ajunge la un compromis pe aceasta tema. 
  • Radu F. Alexandru: Nu cred in loialitatea PSD fata de PDL, nu cred in viata acestei coalitii de guvernare.
  • Alexandru: Un proiect constitutional lasat pe mana clasei politice va fi un avorton, la fel ca sistemul de vot uninominal. 
  • Alexandru: Singura sansa este constituirea unei echipe de experti care, intr-un dialog cu societatea civila, prin intermediul referendumului, sa realizeze noua constructie constitutionala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1671 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Daca am avea presa libera (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 12:56)

    moldoveanu [utilizator]

    si nu ar fi condusa de mafiotzi, toti ar fi constientizat faptul ca nu Base e beneficiarul ci poporul. Constitutia actuala are limite si cea mai puternica este faptul ca a facut din Curtea Constitutionala o putere care conduce Romania. Judecatorii de acolo declara constitutional ce le convine. E nevoie sa le luam aceasta putere. E clar ca nu mai e buna constitutia actuala.
    • +1 (1 vot)    
      Curtea Constitutionala (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 13:20)

      adrian_83 [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      Curtea Consistutionala nu poate face nimic din proprie initiativa. CCR ia o decizie doar daca o sesizeaza cineva.

      Daca politicienii s-ar intelege bine intre ei, nu ar aparea conflicte si ar adopta legi asupra carora sa nu exista nici un dubiu de neconstitutionalitate atunci Curtea Constitutionala nu ar mai fi sesizata asa de des.

      CCR este un arbitru intre politicienii fara ea ar fi fost mult mai rau, de exemplu conflicte de natura constitutionala nerezolvate.
      • +1 (3 voturi)    
        CCR e arbitru cand vrea (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 13:30)

        moldoveanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        la fel isi face treaba si avocatul boborului. In teorie, existenta lor e generoasa si utila.
        Dar cand cumuleaza pensii cu salarii si sunt chemati sa dea un raspuns daca e bine sau rau acest lucru in societatea romaneasca, ghici ce raspuns dau? Conflictul de interese nu e reglementat din pacate.
    • +1 (1 vot)    
      regimul constitutional (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:12)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      discutarea regimului constitutional nu este oportuna?
  • -7 (9 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 13:01)

    kid [anonim]

    Mai retardatilor, noi avem bani de referendum? Voi alta treaba nu aveti?
    • +3 (5 voturi)    
      Activistm (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 13:26)

      moldoveanu [utilizator] i-a raspuns lui kid

      Se pare ca doare rau ideea de a schimba consitutia. Cauzeaza iesiri din fire si reactii necontrolate. E normal. Ar taia craci de sub anumite picioare.

      Daca maine mi s-ar cere 10RON contributie pentru organizarea unui referendum, i-as da. SIC!
      • -1 (3 voturi)    
        s-o schimbe! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:16)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui moldoveanu

        Aia veche e perimata.

        Dar sa o faca dupa DEZBATERI - si dupa INFORMARE!!!
    • -3 (5 voturi)    
      da' kiar! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui kid

      Mai bine ii lasam banii lui Base, sa se duca cu ei la femei (eventual blonde) :-p

      In felul asta, n-ar mai fi nevoit sa inventeze ministere ca sa le plateasca - si daca ar plati numa' una nici n-ar fi bai! - dar am inteles ca, pe langa ea, mai trebuie platiti inca vreo 270 - si asta ZI DE ZI!

      Macar referendum-ul se face doar o data! >:
    • +1 (1 vot)    
      DA (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:20)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui kid

      Atat timp cat DN1 e bara la bara in fiecare vineri seara si sambata dimineata spre munte, inseamna ca sunt bani. de unde, nu mi-e de loc clar, dar sunt.
  • -5 (7 voturi)    
    boc(celutza) (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 13:10)

    anonim [anonim]

    criza ne arde si noi pieptanam constitutia...
  • -1 (3 voturi)    
    pana la Referendum (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:13)

    Codruta N [utilizator]

    ... schimbarea Constitutiei are nevoie de o DEZBATERE preliminara!

    Aia sub care "functionam" acum a fost dezbatuta timp de CEL PUTIN 1 an! cu informare (nu f. buna - dar a existat), cu afise, cu carti postale, cu forum pe web, cu intalniri intre cei interesati samd.!

    Basescu ar trebui sa stie - pt. ca de o parte din dezbateri au fost organizate de colegu'so de partid: Duvaz!

    Care abia DUPA aia (la vreun an) a trecut la PSD!

    Nu ne-am senilizat cu totii chiar intr-atat incat sa nu mai tinem minte! Daca nu era dezbaterea aia, "dreptul la un mediu curat" nici nu ar fi INTRAT in Constitutie (de altfel cred ca ar fi o GRAMADA bucurosi sa-l scoata, poate chiar din cercurile lui Base >:)

    Asa ca Base sa faca bine si sa nu faca pe prostu'! Daca proiectul unei noi Constitutii nu va fi supus unei INDELUNGI dezbateri - care sa fie insotita de un proces la fel de lung de INFORMARE (nu DEZinformare!) - inseamna ca totul nu e decat o manipulare scarboasa!
  • +3 (3 voturi)    
    Fara PRESA LIBERA discutia despre constitutie (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:15)

    Andra [anonim]

    Fara PRESA LIBERA discutia despre constitutie
    ramane un hobby pentru snobilimea intelectuala, care reactioneaza la randul ei - pozitiv sau negativ dar intotdeauna numai in limitele date de libertatea presei -> deci tot dupa cum canta aceeasi PRESA

    E un cerc inchis.
    Fara PRESA LIBERA in Romania nu se va mai intampla nimic semnificativ.

    A arunca pe piata discutia despre o noua constitutie, dupa ce referendumul pentru vot uninominal majoritar a esuat din cauza BLOCAJULUI MEDIATIC – inseamna a dori sa sacrifici cu buna stiinta oportunitatea schimbarii constitutiei.
    • 0 (0 voturi)    
      exista si alte forme de "dezbateri" (Joi, 29 ianuarie 2009, 4:07)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Ma refer la "dezbateri" adevarate, nu la ce apare in presa (in presa e vorba despre impresii si interpretari ale ziaristilor, eu de la o vreme nu prea mai vad "informatii" propriu-zis.

      Referendumul nu a esuat din cauza "blocajului mediatic" - a esuat din cauza ca lumea era satula de scandalurile lui Basescu si pur-si-simplu n-a mai vrut sa voteze!
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutia (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:54)

    Consti [anonim]

    1. Acest referendum "preliminar" ar avea TREI intrebari:
    - ce fel de presedinte doriti: ales prin vot popular / ales de Parlament
    - viitorul presedinte va avea sau nu puterea de a dizolva Parlamentul
    - sunteti de acord cu desfiintarea judetelor si reorganizarea pe 10-12 regiuni?

    2. Daca Presedintele VREA, referendumul ar putea avea loc pana in Mai, fara unul preliminar, fara prea multe dezbateri. Probabil chiar asa va fi.
  • 0 (2 voturi)    
    schimbare (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 15:44)

    diana [anonim]

    este mare nevoie sa se schimbe constitutia,legi facute de magistrati in favoarea bogatilor,bosorogii cu salarii de 16000lei si pensii la fel astia sint cei care au facut constitutiasi fura dreptul saracului,toate in vremea lui iliescu
  • -1 (1 vot)    
    Reorganizarea administrativa... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:31)

    Razvan [anonim]

    ... ar trebui sa ne dea de gandit. Dincolo de orice temeri nationaliste, daca impartim Romania in 9 regiuni vom avea 9 mici Bucurestiuri care vor sufoca tot ce misca in regiunea lor. In plus vom ave 9 mega Mariani Oprisani care vor scapa oricarui control democratic.

    Experienta regiunilor din anii 1948 -1968 a aratat clar ca modelul nu este potrivit pentru Romania.